Opcije kredita za ljude bez ugovora o radu

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
gadnel
Posts: 77
Joined: 16/12/2019 09:26

#1 Opcije kredita za ljude bez ugovora o radu

Post by gadnel »

- Radim, imam posao
- Formalno sam redovan student fakultetu koji nema vanredan studij, pa ne mogu imati ugovor o radu nego platu primam preko studentskog servisa (firma uplati njima, oni meni)
- Firma za koju radim strogo postuje zakon pa ne zele (kao neke druge u Sa) da mi daju ugovor o radu pa da ih inspekcija kaznjava povremeno

Vec godinama tako radim i sve super.

Medjutim, zelim da kupim auto. Novac za to vec imam, ali bi da ostanem donekle likvidan (ne bi da iskesiram 15k za auto u 2 dana), nego bi kupio nekako na rate (ne vise od 1 godine/12 mjeseci). Posto auto kuce traze platnu listu za kupovinu na rate, to otpada, pa bi mi trebala neka vrsta kredita.

Ukratko, realno jedini razlog zasto bi uzeo kredit je sto ne bi volio da potrosim veliku sumu novca odjednom, iako ga posjedujem. Radije bi razlozio na rate, odnosno barem 6 mjeseci.

Da li imam ikakve opcije ovdje?
Last edited by gadnel on 22/05/2020 12:35, edited 2 times in total.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#2 Re: Opcije kredita za ljude bez ugovora o radu

Post by nivla »

mikrokredit jedino, a tu su i kamate velike a iznos je do 5000, kupi jeftinije auto
off topic
firma ti radi po zakonu, ali zaobilazi da ima ikakve obaveze prema tebi, nadji posten posao
gadnel
Posts: 77
Joined: 16/12/2019 09:26

#3 Re: Opcije kredita za ljude bez ugovora o radu

Post by gadnel »

nivla wrote: 22/05/2020 09:52 mikrokredit jedino, a tu su i kamate velike a iznos je do 5000, kupi jeftinije auto
off topic
firma ti radi po zakonu, ali zaobilazi da ima ikakve obaveze prema tebi, nadji posten posao
Po cemu nisu posteni? Kako sam shvatio ljude iz studentskog servisa, ja kao redovan student ne mogu imati ugovor o radu, tako da firma nema nekih opcija tu.

Mikrokredit ne zelim jer su kamate pretjerano visoke, radije bi kupio auto 1:1 malo kasnije da mi se ustedjevine povecaju pa da nije toliki zalogaj.
Ili jednostavno, kao sto kazes, da uzmem jeftinije auto, ako mi se bude zurilo za auto.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#4 Re: Opcije kredita za ljude bez ugovora o radu

Post by Dope_Man »

I banke ce ti za kredit traziti platnu listu. U MK organizacije bolje ne idi, ni ne pomisljaj.

Ako se mozes recimo sa roditeljima dogovoriti da oni uzmu, ako su u mogucnosti, a da ti vracas njima, to je jednostavna opcija.

Naredna je da uzmes jeftinije auto i time ostanes sa dijelom love koju vec imas u dzepu, ili da ses strpis jos malo da imas veci stek, pa kad uzmes zacrtano auto da ti opet ostane u steku nesto.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#5 Re: Opcije kredita za ljude bez ugovora o radu

Post by nivla »

ako je tako dobro u firmi ja bih se prebacio na vanredni studij
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#6 Re: Opcije kredita za ljude bez ugovora o radu

Post by kabal1337 »

nivla wrote: 22/05/2020 10:01 ako je tako dobro u firmi ja bih se prebacio na vanredni studij
Citas li ti sta je on uopste napisao?
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#7 Re: Opcije kredita za ljude bez ugovora o radu

Post by nivla »

kabal1337 wrote: 22/05/2020 11:18
nivla wrote: 22/05/2020 10:01 ako je tako dobro u firmi ja bih se prebacio na vanredni studij
Citas li ti sta je on uopste napisao?
90% studenata odsjeka za racunarstvo i informatiku ETFa su stalno uposleni, ide im radni staz i sve sto ide uz to, nemaju zdravstveno osiguranje po osnovu toga sto su studenti vec po osnovu toga sto im poslodavci uplacuju isto, redovni su studenti jer na etfu nema vanrednih
na osnovu cega inspekcija moze kazniti poslodavca za uredno prijavljenog radnika? zasto bi poslodavac vodio racuna o necemu sto je iskljucivo briga radnika, ako se ne traze olaksice za placanje manje poreza zbog statusa studenta ne vidim sta mu(poslodavcu) inspekcija moze
gadnel
Posts: 77
Joined: 16/12/2019 09:26

#8 Re: Opcije kredita za ljude bez ugovora o radu

Post by gadnel »

nivla wrote: 22/05/2020 11:36
kabal1337 wrote: 22/05/2020 11:18
nivla wrote: 22/05/2020 10:01 ako je tako dobro u firmi ja bih se prebacio na vanredni studij
Citas li ti sta je on uopste napisao?
90% studenata odsjeka za racunarstvo i informatiku ETFa su stalno uposleni, ide im radni staz i sve sto ide uz to, nemaju zdravstveno osiguranje po osnovu toga sto su studenti vec po osnovu toga sto im poslodavci uplacuju isto, redovni su studenti jer na etfu nema vanrednih
Da, ja sam na ETF-u. I znam dosta ljudi koji tako rade, npr rade za Infobip, atlant, api itd. Pa periodicno inspekcija dodje, naplate kazne za ilegalno zaposlene studente, i nastave normalno.

Ne znam zasto oni (firme, studentima je svakako benefit sto im ide staz) to sebi rade (koji je benefit njima tu?) ali moja firma ne zeli da radi protiv zakona nista, da znam tacno koje su kazne u pitanju mozda bi pokusao da se dogovorim s njima da ja preuzmem te kazne, ako su samo novcane.

Ne zelim da mijenjam firmu jer mi trenutna firma jako dobro odgovara.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#9 Re: Opcije kredita za ljude bez ugovora o radu

Post by nivla »

ne vidim opet razlog zasto bi inspekcija kaznila poslodavca ako mu osoba u statusu redovnog studenta koja je uredno prijavljena na puno radno vrijeme radi u firmi, ovo je odgovornost te osobe a ne firme, osim u slucaju da se koriste benefiti zato sto su zaposlili studenta
tu bi student trebao biti odgovoran a ne poslodavac
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#10 Re: Opcije kredita za ljude bez ugovora o radu

Post by zrakomlat »

gadnel wrote: 22/05/2020 09:55
nivla wrote: 22/05/2020 09:52 mikrokredit jedino, a tu su i kamate velike a iznos je do 5000, kupi jeftinije auto
off topic
firma ti radi po zakonu, ali zaobilazi da ima ikakve obaveze prema tebi, nadji posten posao
Po cemu nisu posteni? Kako sam shvatio ljude iz studentskog servisa, ja kao redovan student ne mogu imati ugovor o radu, tako da firma nema nekih opcija tu.

Mikrokredit ne zelim jer su kamate pretjerano visoke, radije bi kupio auto 1:1 malo kasnije da mi se ustedjevine povecaju pa da nije toliki zalogaj.
Ili jednostavno, kao sto kazes, da uzmem jeftinije auto, ako mi se bude zurilo za auto.
Ako ćeš kratak rok (spomenu gore npr 6 mjeseci) nisu ni MKO pljačka. Kamata jeste 16-19% ali npr 5000 KM na 6 mjeseci, uz kamatu 19% rata je 880 KM, ukupna kamata 280 KM. To nije puno. (Ima još naknada za obradu kredita ali to ima i banka).
User avatar
moon_walker_90
Posts: 2354
Joined: 21/12/2012 18:16
Location: Ćućurak

#11 Re: Opcije kredita za ljude bez ugovora o radu

Post by moon_walker_90 »

Imas ovu soluciju preko iute kredita:

http://iutecredit.ba/products/car-loan/

Samo provjeri da li ti takva otplata tako odgovara i mislim da oni rade samo sa odredjenim prodavacima automobila,ali u svakom slucaju ih kontaktiraj.
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#12 Re: Opcije kredita za ljude bez ugovora o radu

Post by Euphoria »

Prvi uslov Agencije za bankarstvo je ugovor na neodređeno, min 6 mjeseci.

Od banke ne možeš dobiti kredit
Mozes iz krokreditne, oni što rade sa auto kućama itd... Ali to su sve užasno skupe opcije
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#13 Re: Opcije kredita za ljude bez ugovora o radu

Post by ExNihilo »

Druže :D

Ne budi studija slučaja za bihejvioralnu ekonomiju. Pozajmi sebi novac i vraćaj ga narednih godinu dana. Na kraju godine imat ćeš više novca na štednji nego da si digao kredit da sačuvaš tu istu štednju.

To bi uradio racionalan ekonomski agent. :D
User avatar
moon_walker_90
Posts: 2354
Joined: 21/12/2012 18:16
Location: Ćućurak

#14 Re: Opcije kredita za ljude bez ugovora o radu

Post by moon_walker_90 »

ExNihilo wrote: 23/05/2020 02:09 Druže :D

Ne budi studija slučaja za bihejvioralnu ekonomiju. Pozajmi sebi novac i vraćaj ga narednih godinu dana. Na kraju godine imat ćeš više novca na štednji nego da si digao kredit da sačuvaš tu istu štednju.

To bi uradio racionalan ekonomski agent. :D
Pa jesi li onda u plusu ili minusu na kraju? :lol:
Post Reply