Dešavanja u Srbiji

breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#45226 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by breuer »

Vreme, NIN, Danas? nije da nema medija koji nisu naklonjeni Vučiću...

N1 im je na prvom kanalu, Kesić i Ivanović među najpopularnijim voditeljima, al đaba...

dakle, nije stvar cenzure, već nesposobnosti opozicije
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#45227 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by animals »

IkaIJ wrote: 22/05/2020 11:06 Evo po prvi put čitam ovu temu, i mogu vam reći par stvari. SNS je u Srbiji mašinerija, lagano preko 50% na izborima, slobodni mediji u Srbiji kao i da ne postoje, jedino eto N1 i Kesić :D Vučić je demagog, lažov i patološki slučaj, ali i opozicija je presmiješna. Međutim, meni su prosto fascinantni postovi prosječnog Bošnje na ovoj temi, komični. Srbija je u ekonomskom pogledu dva koplja ispred BiH, htio to neko priznati ili ne.

Pa eto da budemo samo malo objektivni, strani investitori bježe od BiH kao đavo od krsta, k'o da smo šugavi, pa neće da nam čak ni Lidl i Ikea doći, a da ne pričamo o nečemu većem. U pogledu privlačenja stranih investitora sramota je i porediti Srbiju i BiH. Donedavno je bila aktuelna priča o novoj VW fabrici, koliko se sjećam spominjale su se - Srbija, Turska, Rumunija, Hrvatska, Bugarska, ne znam šta je sad s tim, možda su čak i Nijemci odustali od izgradnje te fabrike s obzirom na aktuelnu situaciju. Rast srpskog BDP-a u 2019 je bio 4.2%, a procjena MMF-a za 2020. je -3%.

Image

Ono što je činjenica, na nažu žalost, Srbija je daleko privlačnija destinacije za strane investicije od Bosne i Hercegovine, i to je ono što treba da nas brine, vjerovatno se nikome ne da zajebavavati sa bh. sistemom koji počiva na pitanju "A đe sam tu ja?"
Sto se tice fabrike , mislim da su se odlucili za Tursku..
Sto se tice ekonomskog rasta i dva koplja ispred je budalastina..
Srbija je jedino ispred Albanije i Makedonije..
ostale jos nije uspjela dostici..
ako slusas Vucica i tu propagandu SNS, onda su jaci i od Njemacke..
realnost je da i BIH i CG imaju veci prosjek plate..
poslusaj izlaganje ekonomiste Miodraga Zeca na N1..
User avatar
sagosen
Posts: 821
Joined: 24/08/2015 02:44

#45228 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by sagosen »

@breuer da, i meni je fascinantno koliko je opozicija tamo nesposobna. Mislim da je ovakvo stanje u Srbiji u političkom smislu uveliko zahvaljujući opoziciji.

@animals Ono što sam htio reći jeste da je Srbija daleko zdravija u privrednom smislu od naše Bosne i Hercegovine. Što se tiče prosječne plate, ok lijepo je vidjeti brojke, ali mislim da BiH tu ima veći prosjek za cijelih osam eura samo zbog toga jer je ogroman javni sektor, a privatni tanak. U susjednoj nam Srbiji privatni sektor dosta jači nego u BiH, a javni nije aždaja kao u BiH. Što se tiče Srbija vs Crna Gora/Hrvatska, zanimljivo da su procjene i za HR i CG -9% za 2020 (jedan od najvećih padova u Evropi). - zemlje kojima turizam ima ogroman ekonomski uticaj, i veći nego što bi trebao imati, a činjenica je da je zadnjih 4-5 ljetnih sezona izuzetno uspješno. Mislim, lijepo je imati more jelde, ali isto toliko je jbeno i kada pola ljeta bude kiša i ti zabilježiš duplo manje noćenja, ili ovakva neka situacija sa virusom.. Bilo kako bilo, htio sam reći da sa Srbijom trebamo da se potučemo u ekonomskom smislu, a koliko je to moguće kada je u pitanju BiH strah me i pomisliti. Ćuti samo nek se ne puca. :D
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#45229 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by animals »

IkaIJ wrote: 22/05/2020 11:21 @breuer da, i meni je fascinantno koliko je opozicija tamo nesposobna. Mislim da je ovakvo stanje u Srbiji u političkom smislu uveliko zahvaljujući opoziciji.

@animals Ono što sam htio reći jeste da je Srbija daleko zdravija u privrednom smislu od naše Bosne i Hercegovine. Što se tiče prosječne plate, ok lijepo je vidjeti brojke, ali mislim da BiH tu ima veći prosjek za cijelih osam eura samo zbog toga jer je ogroman javni sektor, a privatni tanak. U susjednoj nam Srbiji privatni sektor dosta jači nego u BiH, a javni nije aždaja kao u BiH. Što se tiče Srbija vs Crna Gora/Hrvatska, zanimljivo da su procjene i za HR i CG -9% za 2020 (jedan od najvećih padova u Evropi). - zemlje kojima turizam ima ogroman ekonomski uticaj, i veći nego što bi trebao imati, a činjenica je da je zadnjih 4-5 ljetnih sezona izuzetno uspješno. Mislim, lijepo je imati more jelde, ali isto toliko je jbeno i kada pola ljeta bude kiša i ti zabilježiš duplo manje noćenja, ili ovakva neka situacija sa virusom.. Bilo kako bilo, htio sam reći da sa Srbijom trebamo da se potučemo u ekonomskom smislu, a koliko je to moguće kada je u pitanju BiH strah me i pomisliti. Ćuti samo nek se ne puca. :D
Normalno da turisticke zemlje ce imati najveci pad u ovoj godini..
ali lagati narod bezocno kako imaju najveci rast, a u stvari najmanji gubitak, jer
ako nisi prihodovao, nemas sta ni izgubiti..i to pretvarati u dobitak mogu samo bezocni lazovi..
cijela Vuciceva vladavina se zasniva na lazima..
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#45230 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Duka Dizel II »

animals wrote: 22/05/2020 11:12

Sto se tice fabrike , mislim da su se odlucili za Tursku..
Sto se tice ekonomskog rasta i dva koplja ispred je budalastina..
Srbija je jedino ispred Albanije i Makedonije..
ostale jos nije uspjela dostici..
ako slusas Vucica i tu propagandu SNS, onda su jaci i od Njemacke..
realnost je da i BIH i CG imaju veci prosjek plate..
poslusaj izlaganje ekonomiste Miodraga Zeca na N1..
Opet o prosečnim platama.
Ajd da vidimo i to:

Federacija BiH
Prosječna plata za mart 2020: 947 KM (473.5 eura)
http://fzs.ba/

Crna Gora
Prosječna plata za mart 2020: 524 eura
https://www.monstat.org/cg/novosti.php?id=3277

Srbija
Prosečna plata za februar 2020: 58.132 dinara (492 eura)
https://www.stat.gov.rs/sr-latn/vesti/2 ... 20/?s=2403
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#45231 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by The 51st State »

jeli u srbiji u obracun plate ulaze topli obrok i prevoz?
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#45232 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Duka Dizel II »

The 51st State wrote: 22/05/2020 12:47 jeli u srbiji u obracun plate ulaze topli obrok i prevoz?
Ne ulaze, ni topli obrok, ni regres ni putni troškovi
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#45233 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by The 51st State »

Duka Dizel II wrote: 22/05/2020 12:59
The 51st State wrote: 22/05/2020 12:47 jeli u srbiji u obracun plate ulaze topli obrok i prevoz?
Ne ulaze, ni topli obrok, ni regres ni putni troškovi
ok, ogroman skok onda.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#45234 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by kox »

Duka Dizel II wrote: 22/05/2020 12:59
The 51st State wrote: 22/05/2020 12:47 jeli u srbiji u obracun plate ulaze topli obrok i prevoz?
Ne ulaze, ni topli obrok, ni regres ni putni troškovi
Može li izvor za to da u Srbiji topli obrok i regres ne ulaze u obračun plate, tj. da su neoporezivi ?

Prema ovome:
http://demo.paragraf.rs/demo/documents/ ... 7_stat.htm

https://biznis.telegraf.rs/novcanik/314 ... entari/svi

imaju karakter plate, oporezivi su te bi samim tim trebali ući u izračun prosječne plate.

Evo ovdje :
https://www.raskrikavanje.rs/page.php?id=464
navodi sljedeće:

Inače, po metodologiji Republičkog zavoda za statistiku, u zaradu su uključene i naknade za dežurstva, za rad noću i po smenama, nedeljom i praznikom, topli obrok, naknada za godišnji odmor, plaćeno odsustvo, praznike, bolovanja do 30 dana, odsustvo zbog stručnog usavršavanja, nagrade, bonusi, kao i naknade za rad zaspolenih van radnog odnosa, odnosno za privremene i povremene poslove.

U ove cifre, prema toj metodologiji, ne ulaze zarade po osnovu ugovora o delu

Evo sa sajta agencije za statistiku Srbije, prosječna zarada mart 2019:

https://www.stat.gov.rs/sr-latn/vesti/2 ... 19/?s=2403

Definicija zarade

U istraživanju o zaradama (u skladu sa Zakonom o radu i Zakonom o porezu na dohodak građana) pod zaradom se podrazumevaju sve isplate zaposlenima na koje se plaćaju pripadajući porezi i doprinosi.

Zaradu čine:

zarade zaposlenih u radnom odnosu, uključujući naknade za dežurstva, za rad noću i po smenama, nedeljom i praznikom; naknade za ishranu u toku rada i za neizvršene časove rada (godišnji odmor, plaćeno odsustvo, praznici, bolovanja do 30 dana, odsustvo zbog stručnog usavršavanja, zastoj u radu koji nije nastao krivicom radnika); regres za korišćenje godišnjeg odmora, nagrade, bonusi i sl.;
naknade za rad zaposlenih van radnog odnosa (po osnovu ugovora o obavljanju privremenih i povremenih poslova).
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#45235 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Duka Dizel II »

kox wrote: 22/05/2020 16:49
Duka Dizel II wrote: 22/05/2020 12:59
The 51st State wrote: 22/05/2020 12:47 jeli u srbiji u obracun plate ulaze topli obrok i prevoz?
Ne ulaze, ni topli obrok, ni regres ni putni troškovi
Može li izvor za to da u Srbiji topli obrok i regres ne ulaze u obračun plate, tj. da su neoporezivi ?

Prema ovome:
http://demo.paragraf.rs/demo/documents/ ... 7_stat.htm

https://biznis.telegraf.rs/novcanik/314 ... entari/svi

imaju karakter plate, oporezivi su te bi samim tim trebali ući u izračun prosječne plate.

Evo ovdje :
https://www.raskrikavanje.rs/page.php?id=464
navodi sljedeće:

Inače, po metodologiji Republičkog zavoda za statistiku, u zaradu su uključene i naknade za dežurstva, za rad noću i po smenama, nedeljom i praznikom, topli obrok, naknada za godišnji odmor, plaćeno odsustvo, praznike, bolovanja do 30 dana, odsustvo zbog stručnog usavršavanja, nagrade, bonusi, kao i naknade za rad zaspolenih van radnog odnosa, odnosno za privremene i povremene poslove.

U ove cifre, prema toj metodologiji, ne ulaze zarade po osnovu ugovora o delu

Evo sa sajta agencije za statistiku Srbije, prosječna zarada mart 2019:

https://www.stat.gov.rs/sr-latn/vesti/2 ... 19/?s=2403

Definicija zarade

U istraživanju o zaradama (u skladu sa Zakonom o radu i Zakonom o porezu na dohodak građana) pod zaradom se podrazumevaju sve isplate zaposlenima na koje se plaćaju pripadajući porezi i doprinosi.

Zaradu čine:

zarade zaposlenih u radnom odnosu, uključujući naknade za dežurstva, za rad noću i po smenama, nedeljom i praznikom; naknade za ishranu u toku rada i za neizvršene časove rada (godišnji odmor, plaćeno odsustvo, praznici, bolovanja do 30 dana, odsustvo zbog stručnog usavršavanja, zastoj u radu koji nije nastao krivicom radnika); regres za korišćenje godišnjeg odmora, nagrade, bonusi i sl.;
naknade za rad zaposlenih van radnog odnosa (po osnovu ugovora o obavljanju privremenih i povremenih poslova).
Za najveći broj ljudi u Srbiji topli obrok i regres su virtuelne kategorije.
Ja radim u državnoj firmi i iz sektora za ljudske resurse nas godinama ubedjuju da mi imamo topli obrok i regres u plati,ali se oni nigde ne vide u koeficijentima i platnim listićima.
Prema tome, to može biti deo plate, ako ga se isplaćuje.

Neke firme isplaćuju 1 dinar po radnom danu toplog obroka. Dakle,sprdnja...U suštini, jako mali broj radnika prima te dve kategorije kako bog zapoveda. U EPS-u i Telekomu verovatno...
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#45236 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by kox »

Duka Dizel II wrote: 22/05/2020 20:13
kox wrote: 22/05/2020 16:49
Duka Dizel II wrote: 22/05/2020 12:59

Ne ulaze, ni topli obrok, ni regres ni putni troškovi
Može li izvor za to da u Srbiji topli obrok i regres ne ulaze u obračun plate, tj. da su neoporezivi ?

Prema ovome:
http://demo.paragraf.rs/demo/documents/ ... 7_stat.htm

https://biznis.telegraf.rs/novcanik/314 ... entari/svi

imaju karakter plate, oporezivi su te bi samim tim trebali ući u izračun prosječne plate.

Evo ovdje :
https://www.raskrikavanje.rs/page.php?id=464
navodi sljedeće:

Inače, po metodologiji Republičkog zavoda za statistiku, u zaradu su uključene i naknade za dežurstva, za rad noću i po smenama, nedeljom i praznikom, topli obrok, naknada za godišnji odmor, plaćeno odsustvo, praznike, bolovanja do 30 dana, odsustvo zbog stručnog usavršavanja, nagrade, bonusi, kao i naknade za rad zaspolenih van radnog odnosa, odnosno za privremene i povremene poslove.

U ove cifre, prema toj metodologiji, ne ulaze zarade po osnovu ugovora o delu

Evo sa sajta agencije za statistiku Srbije, prosječna zarada mart 2019:

https://www.stat.gov.rs/sr-latn/vesti/2 ... 19/?s=2403

Definicija zarade

U istraživanju o zaradama (u skladu sa Zakonom o radu i Zakonom o porezu na dohodak građana) pod zaradom se podrazumevaju sve isplate zaposlenima na koje se plaćaju pripadajući porezi i doprinosi.

Zaradu čine:

zarade zaposlenih u radnom odnosu, uključujući naknade za dežurstva, za rad noću i po smenama, nedeljom i praznikom; naknade za ishranu u toku rada i za neizvršene časove rada (godišnji odmor, plaćeno odsustvo, praznici, bolovanja do 30 dana, odsustvo zbog stručnog usavršavanja, zastoj u radu koji nije nastao krivicom radnika); regres za korišćenje godišnjeg odmora, nagrade, bonusi i sl.;
naknade za rad zaposlenih van radnog odnosa (po osnovu ugovora o obavljanju privremenih i povremenih poslova).
Za najveći broj ljudi u Srbiji topli obrok i regres su virtuelne kategorije.
Ja radim u državnoj firmi i iz sektora za ljudske resurse nas godinama ubedjuju da mi imamo topli obrok i regres u plati,ali se oni nigde ne vide u koeficijentima i platnim listićima.
Prema tome, to može biti deo plate, ako ga se isplaćuje.

Neke firme isplaćuju 1 dinar po radnom danu toplog obroka. Dakle,sprdnja...U suštini, jako mali broj radnika prima te dve kategorije kako bog zapoveda. U EPS-u i Telekomu verovatno...
To znači da je prema podacima koje si naveo na prethodnoj strani prosječna plata u Srbiji 19 eura veća, ali stvarna prosječna primanja oko 200 KM tj. 100 eura manja mjesečno u odnosu na FBiH. Dakle prosječna mjesečna primanja radnika u FBiH su veća za skoro 20%.
Mi koji živimo ovdje znamo da to primanja uopšte nisu sjajna, pa šta onda reći za Srbiju ?
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#45237 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Duka Dizel II »

kox wrote: 23/05/2020 01:36
To znači da je prema podacima koje si naveo na prethodnoj strani prosječna plata u Srbiji 19 eura veća, ali stvarna prosječna primanja oko 200 KM tj. 100 eura manja mjesečno u odnosu na FBiH. Dakle prosječna mjesečna primanja radnika u FBiH su veća za skoro 20%.
Mi koji živimo ovdje znamo da to primanja uopšte nisu sjajna, pa šta onda reći za Srbiju ?
:-)

Vidi, ja sam naveo visine prosečnih plata u Srbiji, Federaciji BiH i CG uzimajući podatke sa zvaničnih statističkih zavoda u tim državama, odnosno entitetima.
E sad ako ti misliš da je u Srbiji plata realno manja ili u Federaciji BiH realno veća, zbog toplog obroka i regresa...od volje ti.

Ja sam rekao kako stoje stvari u Srbiji sa toplim obrokom i regresom. To su za najveći broj radnika virtuelne kategorije.
Putni troškovi se pak isplaćuju. Van plate i nisu oporezivi.

Kako je u BiH,što se toga tiče, ne znam.
Pretpostavljam da su zakonskim odredbama topli obrok i regres takodje predmet oporezivanja. Ili nisu?
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#45238 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by kox »

Duka Dizel II wrote: 23/05/2020 05:08
kox wrote: 23/05/2020 01:36
To znači da je prema podacima koje si naveo na prethodnoj strani prosječna plata u Srbiji 19 eura veća, ali stvarna prosječna primanja oko 200 KM tj. 100 eura manja mjesečno u odnosu na FBiH. Dakle prosječna mjesečna primanja radnika u FBiH su veća za skoro 20%.
Mi koji živimo ovdje znamo da to primanja uopšte nisu sjajna, pa šta onda reći za Srbiju ?
:-)

Vidi, ja sam naveo visine prosečnih plata u Srbiji, Federaciji BiH i CG uzimajući podatke sa zvaničnih statističkih zavoda u tim državama, odnosno entitetima.
E sad ako ti misliš da je u Srbiji plata realno manja ili u Federaciji BiH realno veća, zbog toplog obroka i regresa...od volje ti.

Ja sam rekao kako stoje stvari u Srbiji sa toplim obrokom i regresom. To su za najveći broj radnika virtuelne kategorije.
Putni troškovi se pak isplaćuju. Van plate i nisu oporezivi.

Kako je u BiH,što se toga tiče, ne znam.
Pretpostavljam da su zakonskim odredbama topli obrok i regres takodje predmet oporezivanja. Ili nisu?
Već ti je ranije objašnjeno da je u BiH različito, ali ti si na prošloj strani koristio podatak o prosječnoj plati u FBiH i uporedjivao ga sa podatkom u Srbiji. U FBiH topli obrok i regres do odredjenog iznosa, koji je kada se mjesečno izračuna (zbog regresa, on se uglavnom isplaćuje godišnje, ne mjesečno pa treba podijeliti na mjesečne iznose), otprilike 220 - 240 KM mjesečno neoporeziv. Uglavnom ih svi isplaćuju, pogotovo topli obrok, jer je za poslodavca puno povoljniji nego plata. Neoporeziva primanja ne ulaze u prosječnu platu.
Ukratko, FBiH ovakva nakaradna kakva je, za Srbiju ispade Kalifornija :lol:
Kao i sa većinom stvari koje dolaze iz Vučkove Srbije, čim se malo zagrebe ispod površine vide se nebuloze o najboljoj ekonomiji u Evropi i sl.
Da se razumijemo slično je svuda ali je ova njegova garnitura u tome apsolutni šampion.
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#45239 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Duka Dizel II »

kox wrote: 23/05/2020 11:14

Već ti je ranije objašnjeno da je u BiH različito, ali ti si na prošloj strani koristio podatak o prosječnoj plati u FBiH i uporedjivao ga sa podatkom u Srbiji. U FBiH topli obrok i regres do odredjenog iznosa, koji je kada se mjesečno izračuna (zbog regresa, on se uglavnom isplaćuje godišnje, ne mjesečno pa treba podijeliti na mjesečne iznose), otprilike 220 - 240 KM mjesečno neoporeziv. Uglavnom ih svi isplaćuju, pogotovo topli obrok, jer je za poslodavca puno povoljniji nego plata. Neoporeziva primanja ne ulaze u prosječnu platu.
Ukratko, FBiH ovakva nakaradna kakva je, za Srbiju ispade Kalifornija :lol:
Kao i sa većinom stvari koje dolaze iz Vučkove Srbije, čim se malo zagrebe ispod površine vide se nebuloze o najboljoj ekonomiji u Evropi i sl.
Da se razumijemo slično je svuda ali je ova njegova garnitura u tome apsolutni šampion.
Eto, utvrdili smo da su prosečne plate u Federaciji BiH najveće u regionu Zapadnog Balkana ako uračunamo topli obrok i regres. :) Veće su prosečne plate čak i od nekih zemalja EU.
Nema razloga da ne verujem kako svi poslodavci u FBiH to isplaćuju.

Pročitao sam negde da će u FBiH u vreme ove krize čak i skočiti prosečne plate. Jer će biti likvidiran dobar deo realnog sektora koji daje male plate i samo kvari prosek . Osteće samo budžetlije sa visokim platama, toplim obrokom i regresom.

Kalifornija, nema šta.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#45240 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by kox »

Duka Dizel II wrote: 23/05/2020 12:19
kox wrote: 23/05/2020 11:14

Već ti je ranije objašnjeno da je u BiH različito, ali ti si na prošloj strani koristio podatak o prosječnoj plati u FBiH i uporedjivao ga sa podatkom u Srbiji. U FBiH topli obrok i regres do odredjenog iznosa, koji je kada se mjesečno izračuna (zbog regresa, on se uglavnom isplaćuje godišnje, ne mjesečno pa treba podijeliti na mjesečne iznose), otprilike 220 - 240 KM mjesečno neoporeziv. Uglavnom ih svi isplaćuju, pogotovo topli obrok, jer je za poslodavca puno povoljniji nego plata. Neoporeziva primanja ne ulaze u prosječnu platu.
Ukratko, FBiH ovakva nakaradna kakva je, za Srbiju ispade Kalifornija :lol:
Kao i sa većinom stvari koje dolaze iz Vučkove Srbije, čim se malo zagrebe ispod površine vide se nebuloze o najboljoj ekonomiji u Evropi i sl.
Da se razumijemo slično je svuda ali je ova njegova garnitura u tome apsolutni šampion.
Eto, utvrdili smo da su prosečne plate u Federaciji BiH najveće u regionu Zapadnog Balkana ako uračunamo topli obrok i regres. :) Veće su prosečne plate čak i od nekih zemalja EU.
Nema razloga da ne verujem kako svi poslodavci u FBiH to isplaćuju.

Pročitao sam negde da će u FBiH u vreme ove krize čak i skočiti prosečne plate. Jer će biti likvidiran dobar deo realnog sektora koji daje male plate i samo kvari prosek . Osteće samo budžetlije sa visokim platama, toplim obrokom i regresom.

Kalifornija, nema šta.
Jel' vam to Vučko da template za propagandne pamflete pa samo ubacite FBiH umjesto Srbija ? :lol:
Samo nastavite, sa zanimanjem pratimo. I više Nestorovića ubacite, bez njega nije to to.
Još ako Fadil zaplače na televiziji obrali ste bostan :lol:
A sad ozbiljno, postavio sam par strana ranije tekstove o ovim propagandnim ekonomskim pričama u Srbiji koje traju skoro pa deceniju. Ako ja kao neko ko nije ekonomista na prvu vidim manipulaciju nekim podatkom kao što je prosječna plata, ljudi kojima je to posao definitivno imaju šta da kažu.
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#45241 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Duka Dizel II »

kox wrote: 23/05/2020 12:32

Jel' vam to Vučko da template za propagandne pamflete pa samo ubacite FBiH umjesto Srbija ? :lol:
Samo nastavite, sa zanimanjem pratimo. I više Nestorovića ubacite, bez njega nije to to.
Još ako Fadil zaplače na televiziji obrali ste bostan :lol:
A sad ozbiljno, postavio sam par strana ranije tekstove o ovim propagandnim ekonomskim pričama u Srbiji koje traju skoro pa deceniju. Ako ja kao neko ko nije ekonomista na prvu vidim manipulaciju nekim podatkom kao što je prosječna plata, ljudi kojima je to posao definitivno imaju šta da kažu.
Šta znači "manipulacija prosečnim platama"?
I ja sam ovde pisao da je prosečna plata jedan jako varljiv podatak, koji ne može sam po sebi mnogo reći o ekonomiji jedne zemlje, ako se ne uzmu u obzir još neki parametri.

Ali ovde pojedinci zapeli za prosečnu platu.
Sad munjevito (što bi rekao Runner) ubacujemo u kalkulaciju topli obrok i regres. :lol:
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#45242 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by animals »

Duka Dizel II wrote: 23/05/2020 12:19
kox wrote: 23/05/2020 11:14

Već ti je ranije objašnjeno da je u BiH različito, ali ti si na prošloj strani koristio podatak o prosječnoj plati u FBiH i uporedjivao ga sa podatkom u Srbiji. U FBiH topli obrok i regres do odredjenog iznosa, koji je kada se mjesečno izračuna (zbog regresa, on se uglavnom isplaćuje godišnje, ne mjesečno pa treba podijeliti na mjesečne iznose), otprilike 220 - 240 KM mjesečno neoporeziv. Uglavnom ih svi isplaćuju, pogotovo topli obrok, jer je za poslodavca puno povoljniji nego plata. Neoporeziva primanja ne ulaze u prosječnu platu.
Ukratko, FBiH ovakva nakaradna kakva je, za Srbiju ispade Kalifornija :lol:
Kao i sa većinom stvari koje dolaze iz Vučkove Srbije, čim se malo zagrebe ispod površine vide se nebuloze o najboljoj ekonomiji u Evropi i sl.
Da se razumijemo slično je svuda ali je ova njegova garnitura u tome apsolutni šampion.
Eto, utvrdili smo da su prosečne plate u Federaciji BiH najveće u regionu Zapadnog Balkana ako uračunamo topli obrok i regres. :) Veće su prosečne plate čak i od nekih zemalja EU.
Nema razloga da ne verujem kako svi poslodavci u FBiH to isplaćuju.

Pročitao sam negde da će u FBiH u vreme ove krize čak i skočiti prosečne plate. Jer će biti likvidiran dobar deo realnog sektora koji daje male plate i samo kvari prosek . Osteće samo budžetlije sa visokim platama, toplim obrokom i regresom.

Kalifornija, nema šta.
Jebo ga ti..
ako ugledni ekonomisti iz Srbije tvrde jedno, sta ti onda pokusavas opravdati..
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#45243 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Duka Dizel II »

animals wrote: 23/05/2020 13:27
Jebo ga ti..
ako ugledni ekonomisti iz Srbije tvrde jedno, sta ti onda pokusavas opravdati..
A šta tvrde ugledni ekonomisti?
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#45244 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Kikibombona »

Duka Dizel II wrote: 23/05/2020 12:19
kox wrote: 23/05/2020 11:14

Već ti je ranije objašnjeno da je u BiH različito, ali ti si na prošloj strani koristio podatak o prosječnoj plati u FBiH i uporedjivao ga sa podatkom u Srbiji. U FBiH topli obrok i regres do odredjenog iznosa, koji je kada se mjesečno izračuna (zbog regresa, on se uglavnom isplaćuje godišnje, ne mjesečno pa treba podijeliti na mjesečne iznose), otprilike 220 - 240 KM mjesečno neoporeziv. Uglavnom ih svi isplaćuju, pogotovo topli obrok, jer je za poslodavca puno povoljniji nego plata. Neoporeziva primanja ne ulaze u prosječnu platu.
Ukratko, FBiH ovakva nakaradna kakva je, za Srbiju ispade Kalifornija :lol:
Kao i sa većinom stvari koje dolaze iz Vučkove Srbije, čim se malo zagrebe ispod površine vide se nebuloze o najboljoj ekonomiji u Evropi i sl.
Da se razumijemo slično je svuda ali je ova njegova garnitura u tome apsolutni šampion.
Eto, utvrdili smo da su prosečne plate u Federaciji BiH najveće u regionu Zapadnog Balkana ako uračunamo topli obrok i regres. :) Veće su prosečne plate čak i od nekih zemalja EU.
Nema razloga da ne verujem kako svi poslodavci u FBiH to isplaćuju.

Pročitao sam negde da će u FBiH u vreme ove krize čak i skočiti prosečne plate. Jer će biti likvidiran dobar deo realnog sektora koji daje male plate i samo kvari prosek . Osteće samo budžetlije sa visokim platama, toplim obrokom i regresom.

Kalifornija, nema šta.
Kod nas je regres neoporeziv do 450KM (otrprilike), sve sto predje preko te cifre se oporezuje. Tu nas je naguzio premijer Novalic prije 2 godine, sve mu jebem.

Topli obrok se ne oporezuje do 8.5km. I gotovo svaka firma isplacuje topli obrok jer je oslobodjen poreza (ja ne znam nikoga da nema topli). Recimo, ja sam imao jedno vrijeme 13km topli, pa kada su odlucili da se oporezuje iznos iznad 8.5, smanjen je topli na 8.5, a razlika nabacena na platu, jer se svakako oporezuje. :D

Prevoz se isto ne oporezuje kao ni bonusi.

...

Dakle, dobro ti kazu, realna plata u FBiH je veca za 100e. Fakat sam mislio da imate topli. :roll:
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#45245 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by animals »

Duka Dizel II wrote: 23/05/2020 13:42
animals wrote: 23/05/2020 13:27
Jebo ga ti..
ako ugledni ekonomisti iz Srbije tvrde jedno, sta ti onda pokusavas opravdati..
A šta tvrde ugledni ekonomisti?
Sve suprotno od tebe..
ali ti vjerovatno samo Pink gledas..
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#45246 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by RunnerX »

Gledaj ovu maskotu. :lol:


Vulin: Džaferović se najdirektnije umiješao u unutrašnja pitanja Srbije
https://www.klix.ba/vijesti/bih/vulin-d ... /200523087
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#45247 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Maraschino »

koji debil :lol: :lol:
User avatar
escobar__
Posts: 8855
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#45248 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by escobar__ »

Srbija je evropski Iran, zemlja u kojoj vjerski establišment ima posljednju riječ. Kakva jebačina zdravog razuma...

Naletih na Tviteru baljezgarije onog čovjekolikog majmuna Irineja, opet frajer o narodima, nacijama, kulturama i svemu onome o čemu u normalnim zemljama ne diskusiju vjerski službenici.
mishic
Posts: 6083
Joined: 28/04/2011 16:29

#45249 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by mishic »

Vulin, najopskurnija karikatura od političara na Balkanu, počeo da drži lekcije drugima. I to o čemu?!! O miješanju drugih u unutarnje stvari Srbije!!!
Drži lekcije o onome u čemu on svaki drugi dan umiješa svoje prste u unutarnje stvari Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije...
Drži lekcije o onome u čemu on daleko prednjaći i to daleko grublje, prijeteče, drsko, idiotski, glupo, baš onako kakav je i sam.
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#45250 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by RunnerX »

Kesić prekucao igricu. :lol:

Post Reply