Gledate seriju - preporučite je

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#21951 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by dale cooper »

Pa većina ljudi koji su geniji u svojim poljima djelovanja imaju drugačiji mindset i uvijek su malo pomaknuti. To je jednostavno tako.
Malo je onih koji su skromni i koji nemaju izražen ego.
Samprotivsviju
Posts: 6410
Joined: 03/12/2011 13:10

#21952 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by Samprotivsviju »

ultima_palabra wrote: 20/05/2020 16:51
ExNihilo wrote: 20/05/2020 16:43 Košarka je jedan od onih sportova gdje karakter jeste bitan i prosijava na terenu. Mislim da su Bullsi bili fenomen baš zato što su imali toliko živopisnih karaktera, zbog čega je njihov pohod na titule bio utoliko više personaliziran i blizak ljudima.
Ova druga verzija 1996-98 da. Prva onako vala, vecina igraca se ne istice nikako. Mozda je i do toga sto je kod nas rat bio, nije se pratilo tada.
Odlican serijal, jedini minus bi dao mislim glavna tema citavoj serijala su bili Chicago Bullsi predvodjeni Jordanom...nije mi jasno da su vecu minutazu dobile Jordanke, Steve Kerr i Bill Wenington nego jedan Ron Harper koji je bio u pocetnoj startnoj petorci ekipe...bio jedan od najboljih igraca u finalima..Isti Harper koji je jos dva prstena osvojio sa Lakersima, nakon sto je napustio Bullse isto tako Luc Longley centar ekipe...nekako su objasnili sto se Bill Wenington pojavljuje a ne Luc, iako je Bill bio rezerva..nisu imali budzeta da idu u australiju da snimaju Luca...hajd to mogu prezvakati, ali Harpera koji je po svakom parametru bio bolji od Kerra, osim 3ca (ima vecu minutazu u serijalu nego Rodman ili Kukoc) a koji je grijao klupu, ne mogu.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#21953 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by ExNihilo »

Minutažu su dobili oni za koje je Jordan htio da dobiju minutažu. :D
User avatar
karanana
Posts: 47219
Joined: 26/02/2004 00:00

#21954 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by karanana »

serijal prosjek. nista posebno. vec smo rekli, u espn-ovoj 30 for 30 zbirci ima mnostvo dokumentaraca koji su milion puta bolji. nisu serijali nego su jednokratni filmovi, ali su teme i dileme znatno bolje obradjene.

offtopic....ron harper je jedan od najpotcjenjenijih dijelova i razloga uspjeha bullsa. jedan od najboljih odbrambenih igraca svih vremena.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#21955 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by hadzinicasa »

dale cooper wrote: 20/05/2020 16:58 Pa većina ljudi koji su geniji u svojim poljima djelovanja imaju drugačiji mindset i uvijek su malo pomaknuti. To je jednostavno tako.
Malo je onih koji su skromni i koji nemaju izražen ego.
True. I moze im se i oprasta i tolerise i simpatise sve dok su na vrhu svijeta. I imaju iza sebe rezultate.
Problem je vise u onim mediokritetima sto su si umislili da su posebni, objektivnih rezultata nigdje a stav arogantan.

Tih se boj i od njih bjezi. Ima jos jedna kategorija ali nije za ove teme. LM - meni je MJ sjajan na parketu, nevjerovatan i nadzemaljski, a za to nije dovoljna samo fizicka vec i mentalna snaga. Za slabice medju prvima nema mjesta.
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#21956 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by omar little »

da bi se vinulo u te visine (parum chak) potrebna je, izmedju ostalog, i iznimna kolicina ega i vecina velikana sporta imaju tu zajednicku crtu, ali to nije razlog za biti pacenik. svako svoj ego drukcije nosi/manifestira i nije tacno da se mora biti supcina proporcionalna svom uspjehu. bilo na tim razinama olimpa ili ovdje dole kod nas.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#21957 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by ExNihilo »

dale cooper wrote: 20/05/2020 16:58 Pa većina ljudi koji su geniji u svojim poljima djelovanja imaju drugačiji mindset i uvijek su malo pomaknuti. To je jednostavno tako.
Malo je onih koji su skromni i koji nemaju izražen ego.
Ma to je stereotip "pomjerenog genijalca", jedan od dominantnijih stereotipa u Zapadnoj kulturi. Šeldonizacija postignuća.

Prije nego će izaći The Imitation Game, svi koji su zapravo poznavali Turinga su insistirali kako je prikaz istog kao neshvaćenog i asocijalnog genijalca potpuno pogrešan. Turing je, naime, bio vrlo društven, zabavan i duhovit čovjek. Ali džaba, stereotip je bio jači od istine. Film je prikazao ustaljenu sliku genijalca u našoj kulturi, a ne stvarnu, individualiziranu, sliku genijalca.

Slične predrasude isplove kada se razgovara o Jordanu. Kako to da, recimo, Federer može biti najveći igrač tenisa svih vremena, pri čemu će ga većina opisati kao pristojno i skromno ljudsko biće, dok Jordan nekako ima licencu da bude šupak time što je najveći?

Niti su genijalci nužno pomjereni niti moraš biti šupak ako si šampion. Prosto, Jordan je genijalac i šupak. To je partikularna istina, a ne zakon univerzuma.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58707
Joined: 03/08/2010 19:04

#21958 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by kakavdanakneiskustvu »

Samprotivsviju wrote: 20/05/2020 17:31
ultima_palabra wrote: 20/05/2020 16:51
ExNihilo wrote: 20/05/2020 16:43 Košarka je jedan od onih sportova gdje karakter jeste bitan i prosijava na terenu. Mislim da su Bullsi bili fenomen baš zato što su imali toliko živopisnih karaktera, zbog čega je njihov pohod na titule bio utoliko više personaliziran i blizak ljudima.
Ova druga verzija 1996-98 da. Prva onako vala, vecina igraca se ne istice nikako. Mozda je i do toga sto je kod nas rat bio, nije se pratilo tada.
Odlican serijal, jedini minus bi dao mislim glavna tema citavoj serijala su bili Chicago Bullsi predvodjeni Jordanom...nije mi jasno da su vecu minutazu dobile Jordanke, Steve Kerr i Bill Wenington nego jedan Ron Harper koji je bio u pocetnoj startnoj petorci ekipe...bio jedan od najboljih igraca u finalima..Isti Harper koji je jos dva prstena osvojio sa Lakersima, nakon sto je napustio Bullse isto tako Luc Longley centar ekipe...nekako su objasnili sto se Bill Wenington pojavljuje a ne Luc, iako je Bill bio rezerva..nisu imali budzeta da idu u australiju da snimaju Luca...hajd to mogu prezvakati, ali Harpera koji je po svakom parametru bio bolji od Kerra, osim 3ca (ima vecu minutazu u serijalu nego Rodman ili Kukoc) a koji je grijao klupu, ne mogu.
kerr je trenutno mladjoj raji poznatiji nego harper ili kukoc,mozda zato
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#21959 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by dale cooper »

ExNihilo wrote: 20/05/2020 19:16
dale cooper wrote: 20/05/2020 16:58 Pa većina ljudi koji su geniji u svojim poljima djelovanja imaju drugačiji mindset i uvijek su malo pomaknuti. To je jednostavno tako.
Malo je onih koji su skromni i koji nemaju izražen ego.
Ma to je stereotip "pomjerenog genijalca", jedan od dominantnijih stereotipa u Zapadnoj kulturi. Šeldonizacija postignuća.

Prije nego će izaći The Imitation Game, svi koji su zapravo poznavali Turinga su insistirali kako je prikaz istog kao neshvaćenog i asocijalnog genijalca potpuno pogrešan. Turing je, naime, bio vrlo društven, zabavan i duhovit čovjek. Ali džaba, stereotip je bio jači od istine. Film je prikazao ustaljenu sliku genijalca u našoj kulturi, a ne stvarnu, individualiziranu, sliku genijalca.

Slične predrasude isplove kada se razgovara o Jordanu. Kako to da, recimo, Federer može biti najveći igrač tenisa svih vremena, pri čemu će ga većina opisati kao pristojno i skromno ljudsko biće, dok Jordan nekako ima licencu da bude šupak time što je najveći?

Niti su genijalci nužno pomjereni niti moraš biti šupak ako si šampion. Prosto, Jordan je genijalac i šupak. To je partikularna istina, a ne zakon univerzuma.
To svakako, međutim nisu "genijalci i šupci" baš ni takva rijetkost.

edit: A osim toga biti malo pomaknut i drugačiji ne znači da si nužno i šupak. Ali ima onih koji pređu granicu.
Last edited by dale cooper on 20/05/2020 20:37, edited 1 time in total.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72784
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#21960 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by Velkoski »



priključite se raspravi u komentarima :mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#21961 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by dale cooper »

A inače najsimpatičniji su mi u ovom dokumentarcu ispali Rodman, zen master Phil i Pippen. :thumbup: :D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58707
Joined: 03/08/2010 19:04

#21962 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by kakavdanakneiskustvu »

da hoce početi nove sezone shetlanda,line of duty,unforgotten,dodje mi da ih sve ponovo odgledam
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#21963 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by ExNihilo »

dale cooper wrote: 20/05/2020 21:29 A inače najsimpatičniji su mi u ovom dokumentarcu ispali Rodman, zen master Phil i Pippen. :thumbup: :D
I meni je Pippen highlight dokumentarca. Mislim da je dobro prikazana dinamika igrača u sjeni i igrača bez kojeg se, istovremeno, nije moglo.

S jedne strane pasivno-agresivno odbijanje da igra, kako bi dao do znanja koliko vrijedi, a s druge strane požrtvovanost, jedva hoda u posljednjoj utakmici protiv Utah, ali ne odustaje. Skoro pa vaderovsko iskupljenje. :D

Ikona s ljudskim licem. Tragičan i velik.
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#21964 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by dale cooper »

ExNihilo wrote: 20/05/2020 21:50
dale cooper wrote: 20/05/2020 21:29 A inače najsimpatičniji su mi u ovom dokumentarcu ispali Rodman, zen master Phil i Pippen. :thumbup: :D
I meni je Pippen highlight dokumentarca. Mislim da je dobro prikazana dinamika igrača u sjeni i igrača bez kojeg se, istovremeno, nije moglo.

S jedne strane pasivno-agresivno odbijanje da igra, kako bi dao do znanja koliko vrijedi, a s druge strane požrtvovanost, jedva hoda u posljednjoj utakmici protiv Utah, ali ne odustaje. Skoro pa vaderovsko iskupljenje. :D

Ikona s ljudskim licem. Tragičan i velik.
Da, mislim da je njemu bilo najteže. Biti u vječitoj sjeni i druga violina MJ-u, a znati koliko vrijediš i koliki je tvoj udio za uspjeh tima.
Čak i Jordan u jednom momentu govori da ga je uhvatio strah kad su u ovoj zadnjoj utakmici Pippena uhvatila leđa i kada je bilo upitno
hoće li uopšte igrati.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#21965 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by ExNihilo »

dale cooper wrote: 20/05/2020 21:55
ExNihilo wrote: 20/05/2020 21:50
dale cooper wrote: 20/05/2020 21:29 A inače najsimpatičniji su mi u ovom dokumentarcu ispali Rodman, zen master Phil i Pippen. :thumbup: :D
I meni je Pippen highlight dokumentarca. Mislim da je dobro prikazana dinamika igrača u sjeni i igrača bez kojeg se, istovremeno, nije moglo.

S jedne strane pasivno-agresivno odbijanje da igra, kako bi dao do znanja koliko vrijedi, a s druge strane požrtvovanost, jedva hoda u posljednjoj utakmici protiv Utah, ali ne odustaje. Skoro pa vaderovsko iskupljenje. :D

Ikona s ljudskim licem. Tragičan i velik.
Da, mislim da je njemu bilo najteže. Biti u vječitoj sjeni i druga violina MJ-u, a znati koliko vrijediš i koliki je tvoj udio za uspjeh tima.
Čak i Jordan u jednom momentu govori da ga je uhvatio strah kad su u ovoj zadnjoj utakmici Pippena uhvatila leđa i kada je bilo upitno
hoće li uopšte igrati.
Ali nije ostao ogorčen, nakon svega. Čak i za Krausea kaže da je najveći generalni menadžer jednog tima ikada, mada mu ima šta zamjeriti.

S druge strane, Jordan je našao razlog da popljuje i Pippena. :lol:

Eh, to je ta razlika.
Behem0th
Posts: 188
Joined: 11/05/2020 19:45

#21966 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by Behem0th »

dale cooper wrote: 20/05/2020 16:58 Pa većina ljudi koji su geniji u svojim poljima djelovanja imaju drugačiji mindset i uvijek su malo pomaknuti. To je jednostavno tako.
Malo je onih koji su skromni i koji nemaju izražen ego.

misliš na ove novopečene genijalce? što zbog publike čine extremne budalaštine a sve u svrhu promoviranja :mrgreen:
mnogi geniji su živjeli skromno, u stvari mislim da i nisu obraćali pažnju na stil života, bili su u svom svijetu genijalnosti, nisi im bio bitan ni ti, ni ja, nego ono u čemu su briljirali i bili genijalni, nisu to prodavali i reklamirali i izigravali budale radi novca i publiciteta
od Tesle, Vinčija, Goga...
po tvom bi svi oni koji imaju izražen ego i pomaknutost bili genijalci, uključujući 70% klix forumaša :mrgreen:
de ba
psihoanaliza u današnje vrijeme ne pali, 90% ih je "pomaknuto" samo zbog publicity
stvarni genijalci su u sjenama ;-)
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55626
Joined: 15/12/2008 16:53

#21967 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by ultima_palabra »

Gdje ga je popljuvao?
Behem0th
Posts: 188
Joined: 11/05/2020 19:45

#21968 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by Behem0th »

vratite nam temu plz
otvorite novu o psihoanalizi serija i genijalaca iz serija i rl :mrgreen:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#21969 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by ExNihilo »

ultima_palabra wrote: 20/05/2020 22:08 Gdje ga je popljuvao?
Kada veli da nije fer što je odbio da igra. Jebiga, jarane, ako išta možeš shvatiti, možeš to. Treba nekad biti timski igrač i van terena.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#21970 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by ExNihilo »

Behem0th wrote: 20/05/2020 22:10 vratite nam temu plz
otvorite novu o psihoanalizi serija i genijalaca iz serija i rl :mrgreen:
Ništa, vraćamo se plakatiranju. :skoljka:
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#21971 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by dale cooper »

ExNihilo wrote: 20/05/2020 22:04
dale cooper wrote: 20/05/2020 21:55
ExNihilo wrote: 20/05/2020 21:50

I meni je Pippen highlight dokumentarca. Mislim da je dobro prikazana dinamika igrača u sjeni i igrača bez kojeg se, istovremeno, nije moglo.

S jedne strane pasivno-agresivno odbijanje da igra, kako bi dao do znanja koliko vrijedi, a s druge strane požrtvovanost, jedva hoda u posljednjoj utakmici protiv Utah, ali ne odustaje. Skoro pa vaderovsko iskupljenje. :D

Ikona s ljudskim licem. Tragičan i velik.
Da, mislim da je njemu bilo najteže. Biti u vječitoj sjeni i druga violina MJ-u, a znati koliko vrijediš i koliki je tvoj udio za uspjeh tima.
Čak i Jordan u jednom momentu govori da ga je uhvatio strah kad su u ovoj zadnjoj utakmici Pippena uhvatila leđa i kada je bilo upitno
hoće li uopšte igrati.
Ali nije ostao ogorčen, nakon svega. Čak i za Krausea kaže da je najveći generalni menadžer jednog tima ikada, mada mu ima šta zamjeriti.

S druge strane, Jordan je našao razlog da popljuje i Pippena. :lol:

Eh, to je ta razlika.
Pa dobro... zamjerio mu je određene stvari. Ali nije ga baš popljuvao. Opet je rekao da mu je to bio najbolji suigrač sa kojime
je ikada igrao. Prepoznaje MJ Pippenovu vrijednost, mislim da je to neupitno.
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#21972 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by dale cooper »

Behem0th wrote: 20/05/2020 22:10 vratite nam temu plz
otvorite novu o psihoanalizi serija i genijalaca iz serija i rl :mrgreen:
Prestani se klonirati! :roll:
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#21973 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by omar little »

ja pak mislim da je rasprava tacno tamo gdje treba da bude. ako se mogu analizirati likovi fiktivnih serija, zasto ne bi mogli i dokumentarnih?

isto svicarski sat, jebote zitove, samo sto se progovori iole o cemu izvan debilske matrice poster-link-super/karina odma krece prigovaranje. :roll:

edit:
ajoj, akaunt napravljen prije deset dana. mrs.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#21974 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by ExNihilo »

dale cooper wrote: 20/05/2020 22:15
ExNihilo wrote: 20/05/2020 22:04
dale cooper wrote: 20/05/2020 21:55

Da, mislim da je njemu bilo najteže. Biti u vječitoj sjeni i druga violina MJ-u, a znati koliko vrijediš i koliki je tvoj udio za uspjeh tima.
Čak i Jordan u jednom momentu govori da ga je uhvatio strah kad su u ovoj zadnjoj utakmici Pippena uhvatila leđa i kada je bilo upitno
hoće li uopšte igrati.
Ali nije ostao ogorčen, nakon svega. Čak i za Krausea kaže da je najveći generalni menadžer jednog tima ikada, mada mu ima šta zamjeriti.

S druge strane, Jordan je našao razlog da popljuje i Pippena. :lol:

Eh, to je ta razlika.
Pa dobro... zamjerio mu je određene stvari. Ali nije ga baš popljuvao. Opet je rekao da mu je to bio najbolji suigrač sa kojime
je ikada igrao. Prepoznaje MJ Pippenovu vrijednost, mislim da je to neupitno.
Da, i to je tačno.
Behem0th
Posts: 188
Joined: 11/05/2020 19:45

#21975 Re: Gledate seriju - preporucite je

Post by Behem0th »

omar little wrote: 20/05/2020 22:16 ja pak mislim da je rasprava tacno tamo gdje treba da bude. ako se mogu analizirati likovi fiktivnih serija, zasto ne bi mogli i dokumentarnih?

isto svicarski sat, jebote zitove, samo sto se progovori iole o cemu izvan debilske matrice poster-link-super/karina odma krece prigovaranje. :roll:

edit:
ajoj, akaunt napravljen prije deset dana. mrs.
:lol:
koji argument, koliko staža i postova se mora imati da bi imali pravo na mišljenje, mrs.
Post Reply