Pomoć oko kupovine auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Locked
preludezalude
Posts: 5618
Joined: 07/03/2012 00:09

#7226 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by preludezalude »

Entropio wrote: 17/05/2020 23:27 Ma ja, inzinjeri i doktori nauka koji su se skolovali godinama, pisali strucne radove i istrazivanja i razvijaju ulja u prestiznim konglomeratima i naftnim gigantima, raspolazu najsavremenijom opremom i aparaturom i imaju prakticno neogranicen budzet za istrazivanja su glupani koji nemaju pojma. Forumasi znaju bolje kad treba mijenjati ulje, kad ulje postaje katran, kad gubi svojstva...

Ako meni VW kaze mijenjaj svakih 30k km ili jednom godisnje, sta prije nastupi, ja tako radim. Jer sta kaze VW, to je tako. Nema tu sta da se sumnja i pravi pametan. I jos mi Castrol i Liqui Moly potvrde to isto i kazu da LL ulje traje toliko. Zavrsena prica.

To isto kad kaze neki ugledni virolog s Charite Berlin da je Corona opasna i da se treba paziti, dodje neki Hamo i kaze ma ta ce on, to je izmisljeno, virus ne postoji, reko mi Haso. Ja znam koga cu poslusati.
Treba da shvatis dvije stvari...
1. Interval zamjene ulja u vozilu propisuje proizvodjac vozila a ne proizvodjac ulja. Ja i ti mozda koristimo isto ulje ali interval zamjene kod mene je na 8000km a kod tebe 30 000km.
2. Proizvodjac propisuje interval zamjene uzimajuci u obzir idealne uslove voznje kao npr idealan kvalitet goriva, sto manje hladnih startova, sto manje ikakvih startova tj grubo receno da jednim startanjem prelazis vise stotina kilometara.

Neki proizvodjaci vozila u tehnickom uputstvu naglase da se interval zamjene ulja prepolovi ako se vozilo ne koristi u idealnim uslovima.
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#7227 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by UmaX »

Bas zbog ovih sto mijenjaju ulje na 30 hiljada i vise (ili tek svake dvije godine) se tesko moze kupit dobar polovni auto a da valja...
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#7228 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by RagibUzoriti »

B6Redhell wrote: 17/05/2020 23:56 Ma ti dugi intervali vise su tu radi jake ekoloske restrikcije koje guraju neke zemlje zakonski.. Nisu ti inzinjeri i proizvodjaci svojevoljno dizajnirali ulja i motore na svoju stetu..Eto isplati im se.. nego sto se moralo i mora..
Tako je.

Opet ponavljam,meni licno se to ne svidja ali je tako.
A tako je zbog:
1.kvalitete danasnjih ulja koje je propisao i testirao proizvodjac
2.ekoloskih normi koje zahtjeva odredjeno podneblje ( Skandinavija je u pitanju)
3.cistih goriva (nije smece ko u BiH)

Medjutim amar zna bolje od njih i od sada kada kupujemo pa makar i carape,konsultovat cemo se sa amarom :-) :lol: :lol: :lol:

I jos jedna stvar za forumskog genijalca,poznavaoca japanske kulture i tehnologije: eto igrom slucajeva sam imao pristup nekoj radionici gdje su se vrsile opravke teretnih vozila i mogao sam da uzmem ulja koliko mi volja bilo.Ulje je bilo prvenstveno namjenjeno za teretni program,Valvoline proizvodjac.Imao sam neko vozilo u to vrijeme,koje je po forumskim stranicama od kojekakvih strucnjaka razvikano te ovako te onako.Od prvog dana u isto vozilo je sipano Valvoline iz teretnog programa.Danas to vozilo ima preko 450 hiljada na satu i vozi se sa originalnom turbinom,diznama i EGR ventilom.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#7229 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by RagibUzoriti »

amar1994 wrote: 17/05/2020 22:46
UmaX wrote: 17/05/2020 20:51 60 hiljada???

Pa koliko ide ulja u taj motor, 20 litara?
:lol: :lol:


karinaski proizvodjaci :)

volvo FH kamion,pogledaj interval a ide 42l :evil:

Image
Ja evo postim,a spreman sam da se zakunem da ti ne znas osnove rada SUS motora,da te neko postavi ispred sebe i pita?
A spreman si svakom loncu poklopac da budes i Google ti je najbolji prijatelj.

Sto sebe bezveze ofiras a u biti u praksi prava fula?

ne kontam :roll:
User avatar
Optimist
Posts: 13642
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#7230 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Optimist »

RagibUzoriti wrote: 18/05/2020 08:13 I jos jedna stvar za forumskog genijalca,poznavaoca japanske kulture i tehnologije: eto igrom slucajeva sam imao pristup nekoj radionici gdje su se vrsile opravke teretnih vozila i mogao sam da uzmem ulja koliko mi volja bilo.Ulje je bilo prvenstveno namjenjeno za teretni program,Valvoline proizvodjac.Imao sam neko vozilo u to vrijeme,koje je po forumskim stranicama od kojekakvih strucnjaka razvikano te ovako te onako.Od prvog dana u isto vozilo je sipano Valvoline iz teretnog programa.Danas to vozilo ima preko 450 hiljada na satu i vozi se sa originalnom turbinom,diznama i EGR ventilom.
Nisi naveo koji ti je bio interval izmjene, ali Long life ulja koja se prave za kamionski i uopste teretni program nisu pogodna za koristenje u putnickim vozilima.
A vidjao sam reklame pojedinih ulja da mogu izdrzati i do 100 hiljada u nekim idealnim uslovima. Vjerovatno se tu racuna da takva vozila voze duge pruge, da nemaju puno hladnih startova te da se ne forsiraju radi izvlacenja maksimuma iz samog motora.
artur morgan
Posts: 2829
Joined: 30/04/2020 19:47

#7231 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by artur morgan »

Šta je problem zamijeniti jednom godišnje ulje u motoru ??? U prosjeku ide oko 4 litra ulja u motore kod putničkih vozila osim u motore veće kubikaže ( za koja vozila se pretpostavlja da vlasnici imaju dublji džep :-D ), 4 litra ulja i uljni filter cca 80 KM, a ako idu i filteri zraka i klime, to je nekih 100-120 KM. I sad za taj trošak na godišnjem planu treba se kontat da li ću mijenjati ili neću ulje i filtere, moželi još ići godinu dana ili još petnaest hiljada km ?! Jednostavno nema potrebe za tim i ako može ići još, nije to neki trošak na godišnjem planu da bi na svom auto provjeravao da li su fabrika i proizvođači ulja u pravu....jer ako nisu šteta može biti puno veća od ovog troška :)
User avatar
Laplace
Posts: 10372
Joined: 19/11/2012 18:37

#7232 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Laplace »

tempuser wrote: 18/05/2020 00:28
Entropio wrote: 17/05/2020 23:27 To isto kad kaze neki ugledni virolog s Charite Berlin da je Corona opasna i da se treba paziti, dodje neki Hamo i kaze ma ta ce on, to je izmisljeno, virus ne postoji, reko mi Haso. Ja znam koga cu poslusati.
Nije Hamo, nego Bibija Kerla i Branimir Nestorović, pulmolog iz Srbije...
Kaže se "stand-up koroničar". :D
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#7233 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Entropio »

artur morgan wrote: 18/05/2020 09:55 Šta je problem zamijeniti jednom godišnje ulje u motoru ??? U prosjeku ide oko 4 litra ulja u motore kod putničkih vozila osim u motore veće kubikaže ( za koja vozila se pretpostavlja da vlasnici imaju dublji džep :-D ), 4 litra ulja i uljni filter cca 80 KM, a ako idu i filteri zraka i klime, to je nekih 100-120 KM. I sad za taj trošak na godišnjem planu treba se kontat da li ću mijenjati ili neću ulje i filtere, moželi još ići godinu dana ili još petnaest hiljada km ?! Jednostavno nema potrebe za tim i ako može ići još, nije to neki trošak na godišnjem planu da bi na svom auto provjeravao da li su fabrika i proizvođači ulja u pravu....jer ako nisu šteta može biti puno veća od ovog troška :)
VW kaze 30.000km ili 1 godina, sta prije nastupi. Znaci mijenjas najmanje jednom godisnje ulje... ja ne vidim problem. Sta trebam sad mijenjati svakih par mjeseci... ne pada mi na pamet. Toliko je tehnologija napredovala, materijali, pogotovo VW kvalitet i da ne moze izdrzati godinu s jednim uljem... nema sanse. I jos premium ulje. I premium auto. Sve premium, bajo moj.
User avatar
kabal1337
Posts: 8067
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#7234 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by kabal1337 »

A sta mislis zbog cega su intervali 30 000 km i sl. ? Mozda dosta Evropljana uzima auta na lizing, gdje autokuca snosi troskove malog servisa. A motor sigurno nece zakazati za 100 000 km ili 3-4 godine koliko vec traje garancija VW i sl.

Nemoj biti naivan, tehnologija je toliko napredovala da se lanac mijenja svakih 100 000 - 200 000 km ( tehnologija da, kvalitet ne). Ocito ne razumijes da se pravi kako bi ti kupovao novi model i da bi oni zaradili na servisima. Mozes mislit pokusavaju da ti ustede novac kako da ne :lol:

Pa ni mercedes ne ulaze toliko u testiranje i kvalitet kao u nekadasnju w124 i sl - ne isplati im se.
Tvoji me komentari podsjete na tipicnog balkanca koji kupi vw prvi put.
artur morgan
Posts: 2829
Joined: 30/04/2020 19:47

#7235 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by artur morgan »

Entropio wrote: 18/05/2020 11:47
artur morgan wrote: 18/05/2020 09:55 Šta je problem zamijeniti jednom godišnje ulje u motoru ??? U prosjeku ide oko 4 litra ulja u motore kod putničkih vozila osim u motore veće kubikaže ( za koja vozila se pretpostavlja da vlasnici imaju dublji džep :-D ), 4 litra ulja i uljni filter cca 80 KM, a ako idu i filteri zraka i klime, to je nekih 100-120 KM. I sad za taj trošak na godišnjem planu treba se kontat da li ću mijenjati ili neću ulje i filtere, moželi još ići godinu dana ili još petnaest hiljada km ?! Jednostavno nema potrebe za tim i ako može ići još, nije to neki trošak na godišnjem planu da bi na svom auto provjeravao da li su fabrika i proizvođači ulja u pravu....jer ako nisu šteta može biti puno veća od ovog troška :)
VW kaze 30.000km ili 1 godina, sta prije nastupi. Znaci mijenjas najmanje jednom godisnje ulje... ja ne vidim problem. Sta trebam sad mijenjati svakih par mjeseci... ne pada mi na pamet. Toliko je tehnologija napredovala, materijali, pogotovo VW kvalitet i da ne moze izdrzati godinu s jednim uljem... nema sanse. I jos premium ulje. I premium auto. Sve premium, bajo moj.
Koliko mi je poznato VW ima dvije vrste servisnog intervala u knjižici, fleksibilni 30.000 km ili 2 godine i fiksni 15.000 km ili 1 godina, ovisno od načina eksplotacije vozila. Tako je bilo kod VW grupacije, da li ima u međuvremenu promjena to ne znam sa sigurnošću.

Ne bi trebao da imaš problem ako radiš onako kako je proizvođač rekao da radiš. Generalno to je najbolje da pratiš upute proizvođača. Ipak, omakne se njima greška pa rade opozive vozila ili servisne akcije, ili nešto drugo, tako da nisu ni oni bezgrešni bez obzira što su premium :-D Visoki servisni intervali su česta forumska polemika i na stranim forumima...jer dosta ljudi nema povjerenje da auto toliko može sa jednim uljem, možda greše ali možda i ne, možda fabrika ima neki drugi cilj sa tim intervalom, lizing vozila, službena vozila i sl. koja voze pretežno duže relacije....najbolje bi bilo otvoriti motor od 200 kkm koji je imao 6-7 servisa i drugi koji je imao 12-13 pa pogledati...čisto sumnjam da neko to provjerava :wink:
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#7236 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by azdralovic »

Fazon je sto kod nas gledaju samo kilometrazu... stoji mu servis 30k ili 1 godina, bosnjo vidi samo ovo 30k i vozi ga 3 godine tako...
Ja imao A4 sa tiptronic mjenjacem, po servisnoj stoji da se ulje nikada ne mijenja...odem po forumima pola govori niposto otvarati poslije toga mjenjac ima probleme, drugi govore imali probleme dok nisu promijenili... ovlasteni mi rekao da oni to ne rade jer nije predvidio proizvodjac, moze samo zamjena citavog mjenjaca
artur morgan
Posts: 2829
Joined: 30/04/2020 19:47

#7237 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by artur morgan »

Ne otvara se niti se skida mjenjač kad se mjenja ulje u mjenjaču :-D

Tačno je da VW grupacija za tiptronic ne traži zamjenu ulja, kao ni za suhi dsg. Ali, nije teško zamijeniti ulje niti je to neki pretjeran trošak. Ne vidim zašto bi bilo štetno staro izbaciti a novo staviti..to da će otići neki talog ili šta već pa zeznuti mjenjač, pa nije mjenjač od putera :-D :)
User avatar
B6Redhell
Posts: 5877
Joined: 25/12/2010 04:56

#7238 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by B6Redhell »

Vw/audi je imao automatike za neka trzista 09g toyotin aisin. I 09M u vr6 motorima u kojima su “lifetime” ulja. Ne treba mijenjati. Tako vw kaze..
Na 60-80k km automatici u kvaru. . Vw izdao tsb technical service bulletin. Nije vise life time. Nego mijenjaj..
User avatar
kabal1337
Posts: 8067
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#7239 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by kabal1337 »

artur morgan wrote: 18/05/2020 12:40 Ne otvara se niti se skida mjenjač kad se mjenja ulje u mjenjaču :-D

Tačno je da VW grupacija za tiptronic ne traži zamjenu ulja, kao ni za suhi dsg. Ali, nije teško zamijeniti ulje niti je to neki pretjeran trošak. Ne vidim zašto bi bilo štetno staro izbaciti a novo staviti..to da će otići neki talog ili šta već pa zeznuti mjenjač, pa nije mjenjač od putera :-D :)
To je kod svakog automatskog mjenjaca, zato kada se ne radi na vrijeme ili mjenjac trpi sile logicno da ulje nakupi dijelova spene, i cestica. Kada naspes novo ulje, vise nemas stranih cestica koje pripomazu da "poprave" tolerancije i problemi. I odatle se vuce to da se ne mijenja.
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#7240 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Entropio »

kabal1337 wrote: 18/05/2020 11:59 A sta mislis zbog cega su intervali 30 000 km i sl. ? Mozda dosta Evropljana uzima auta na lizing, gdje autokuca snosi troskove malog servisa. A motor sigurno nece zakazati za 100 000 km ili 3-4 godine koliko vec traje garancija VW i sl.

Nemoj biti naivan, tehnologija je toliko napredovala da se lanac mijenja svakih 100 000 - 200 000 km ( tehnologija da, kvalitet ne). Ocito ne razumijes da se pravi kako bi ti kupovao novi model i da bi oni zaradili na servisima. Mozes mislit pokusavaju da ti ustede novac kako da ne :lol:

Pa ni mercedes ne ulaze toliko u testiranje i kvalitet kao u nekadasnju w124 i sl - ne isplati im se.
Tvoji me komentari podsjete na tipicnog balkanca koji kupi vw prvi put.
1. 30.000 je zato sto rijetko ko predje vise od toga unutar jedne godine. A ko predje, nek zamijeni ulje. Ko ne predje, treba svakako kad istekne godina dana. Idealan sistem. Da mijenjam ulje 3 puta godisnje, ne pada mi na pamet.
2. Kad uzmes auto na lizing, ne placa autokuca servis, osim ako placas dodatno za taj paket. Tako da to nema veze.
3. A uostalom, boli me kara... vozim ga do 150-180k km i prodam. Kupim opet novo i uzivam opet u VW seksipilu.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#7241 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by tempuser »

artur morgan wrote: 18/05/2020 12:20 Koliko mi je poznato VW ima dvije vrste servisnog intervala u knjižici, fleksibilni 30.000 km ili 2 godine i fiksni 15.000 km ili 1 godina, ovisno od načina eksplotacije vozila. Tako je bilo kod VW grupacije, da li ima u međuvremenu promjena to ne znam sa sigurnošću.
VW koliko znam ima 3 ili 4 režima servisnih intervala, (Q1, Q2, ...), a koji se primjenjuje na konretan auto je obiljezeno na idektifikacionoj naljepnici u gepeku. Jedan je 30k km, drugi je 15k km i godina dana, treći je možda neki u otežanim uslovima i 4. je prema indikaciji na vozilu (tj. koliko to diiler i ovl. servis podese). Meni je trenutno podešen 15k km i godina dana.
tabija
Posts: 1155
Joined: 11/12/2012 22:27

#7242 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by tabija »

Ja se vodim politikom da svaku tecnost u automobilu treba mienjat sto je cesce moguce i da nijedna niie lifetime.To je sve toliko jeftino da ne treba stediti.
Ulje na 10k, antifriz na 40 ak hiljada, ulje u kocnicama i servu isto tako.
Mienjac barem 50-60 hiljada, diferencijali i ostalo takodjer 50-60 zavisno od upotrebe.

Takodjer kad se kupi polovnjak odma izmjenjati sve navedeno i miran si.
Ja kad sam uzo auto proslo ljeto odma zamjenio kociono ulje i antifriz (nezz jel me 50 KM to dvoje doslo), mali servis 120 KM, mjenjac,transfer case i diferencijal 130 KM u ovlastenom.Servo je na struju.Znaci 300 KM za sve tecnosti i filtere tj mali servis.Sad samo nastaviti sa tim i to jr to...

Eh za automat se slazem...ako nije ranije mjenjano zajebano je
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#7243 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by allem_77 »

ImageImageImage

Trenutno imam golf plus.
Odlučio sam se za plus jer sam visok, i ne volim da mi glava udara u krov automobila, a koljena iznad kukova.

Sada gledam neke slične modele, a da nije WV.
Ako neko ima iskustva sa druga dva modela da napiše prednosti i nedostatke. Potrošnja goriva, dostupnost dijelova, udobnost...
User avatar
sime_cipol
Posts: 16254
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#7244 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by sime_cipol »

Idi opet na Golf+
AKK
Posts: 459
Joined: 09/12/2019 20:00

#7245 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by AKK »

Bježi sto dalje od B-klase :run:

Skupi djelovi, kvarovi i popravke su skupi, kod nas teško pronaći da nema vracenu kilometrazu itd...
User avatar
konektovan
Posts: 40550
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#7246 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by konektovan »

Scenic sa bose opremom, c4 picasso mk2, ili neki drugi monovolumen... :mrgreen:
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#7247 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by radostan dan »

jeftinije ti je brata narkomana u kući da imaš nego francuza...
User avatar
konektovan
Posts: 40550
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#7248 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by konektovan »

radostan dan wrote: 19/05/2020 00:24 jeftinije ti je brata narkomana u kući da imaš nego francuza...
E onda guslajte skode i dalje..... :mrgreen:
User avatar
Laplace
Posts: 10372
Joined: 19/11/2012 18:37

#7249 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Laplace »

Ova tema se pretvorila u "Pomoć oko kupovine golfa". :D
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#7250 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by drndalo »

Entropio wrote: 18/05/2020 15:14
kabal1337 wrote: 18/05/2020 11:59 A sta mislis zbog cega su intervali 30 000 km i sl. ? Mozda dosta Evropljana uzima auta na lizing, gdje autokuca snosi troskove malog servisa. A motor sigurno nece zakazati za 100 000 km ili 3-4 godine koliko vec traje garancija VW i sl.

Nemoj biti naivan, tehnologija je toliko napredovala da se lanac mijenja svakih 100 000 - 200 000 km ( tehnologija da, kvalitet ne). Ocito ne razumijes da se pravi kako bi ti kupovao novi model i da bi oni zaradili na servisima. Mozes mislit pokusavaju da ti ustede novac kako da ne :lol:

Pa ni mercedes ne ulaze toliko u testiranje i kvalitet kao u nekadasnju w124 i sl - ne isplati im se.
Tvoji me komentari podsjete na tipicnog balkanca koji kupi vw prvi put.
1. 30.000 je zato sto rijetko ko predje vise od toga unutar jedne godine. A ko predje, nek zamijeni ulje. Ko ne predje, treba svakako kad istekne godina dana. Idealan sistem. Da mijenjam ulje 3 puta godisnje, ne pada mi na pamet.
2. Kad uzmes auto na lizing, ne placa autokuca servis, osim ako placas dodatno za taj paket. Tako da to nema veze.
3. A uostalom, boli me kara... vozim ga do 150-180k km i prodam. Kupim opet novo i uzivam opet u VW seksipilu.

https://images.app.goo.gl/xG6eyci5MmhGfsj2A
Locked