Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#5301 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by triple mama »

negredo wrote: 05/04/2020 21:09 Ma 100 posto je nesto u vezi imuniteta, jer buha nema, al sam ipak istreso ampulu radi sigurice. Priznajem nisam nesto je sad hranio kvalitetno, kombinacija suhe hrane i konzervi iz marketa kite-kat zelleni, i whiskas.
Ma sta fali toj hrani ja stvarno ne kontam? Mislim to je sasvjm ok hrana....malo ta macja, malo ono sto mi jedemo....i ja tako kombinujem....trebam sad kupovati neku fancy skupu????
User avatar
pici
Posts: 43590
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5302 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

triple mama wrote: 07/04/2020 09:40
negredo wrote: 05/04/2020 21:09 Ma 100 posto je nesto u vezi imuniteta, jer buha nema, al sam ipak istreso ampulu radi sigurice. Priznajem nisam nesto je sad hranio kvalitetno, kombinacija suhe hrane i konzervi iz marketa kite-kat zelleni, i whiskas.
Ma sta fali toj hrani ja stvarno ne kontam? Mislim to je sasvjm ok hrana....malo ta macja, malo ono sto mi jedemo....i ja tako kombinujem....trebam sad kupovati neku fancy skupu????
ma jooojj kucne mace su probirljive, Tiki jede sve zivo i ne zivo, ima preko 7kg i zabrinuli smo se on vec ide u gojaznost... micka je princeza tj peka meka, samo suho jede i jela je wiskas i to probrane bobice ne sve i kako smo joj poceli davati ovu royal hair and skin samo to jede nece nista ni fasirano ni pileca prsa ni dzigericu ni cevape :shock: ne znam, evo jutros iz moje case vode sa stola pije vodu nece ni onu u zdjelici, lezi pored mene i spava obavezno ceskanje po trbuhu itd... razmazenka ono ne znam sta da radim, Tiki je tigar on bi jeo, spavo i tuko se sa drugim mačorima :mrgreen:
SHTEVELEC
Posts: 548
Joined: 19/03/2010 15:43

#5303 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by SHTEVELEC »

seoBIH wrote: 01/04/2020 17:07 Maca je imala obicni otvoreni WC, ali sada sam kupio zatvoren, da ne razbacuje. Ipak, danas mi se pokakala van boxa, kojeg vjerovatno ne prihvata. Mislim da ima "traume" od onog prenoivog boxa, a ovaj i zatvoren, pa ne zeli da ga koristi.

Ima li neko savjet sta da radim?
Kod mene je isto bio otvoreni, uzeo zatvorene i nece ni jedna, na kraju sam skin'o vrata i koriste normalno, malo s prednje strane bude pijeska ali nije strasno
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#5304 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Loki2k9 »

Pozdrav ljudi

Prijateljeva macka ima problema s bubrezima, sad je na terapiji, sirup Renolf, hrana Renal i trebala bi od danas primati gentamicin u injekcijama pa kroz narednih sedam dana. No, kako on ne zivi u vecem gradu lokalni veterinari nemaju gentamicin za zivotinje (alright). Prepourucili su mu humani gentamicin.

On je potom jutros zvao veterinare iz grada u koji je vodio macka da upita moze li to uopce, medjutim niko se nije javio. Ti veterinari su mu jucer i rekli da nakon dva dana nastavi s terapijom u njegovom gradu i kod lokalnih veterinara, medjutim on nije znao da oni tu nemaju taj lijek.

Da li je iko imao slicno iskustvo, odnosno da se macki daje humani gentacel (gentamicin) i kakvi su rezultati? To je inace antibiotik za bubrege i mokracne kanale.
corave okice
Posts: 84
Joined: 28/07/2013 10:29

#5305 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by corave okice »

SHTEVELEC wrote: 08/04/2020 18:15
seoBIH wrote: 01/04/2020 17:07 Maca je imala obicni otvoreni WC, ali sada sam kupio zatvoren, da ne razbacuje. Ipak, danas mi se pokakala van boxa, kojeg vjerovatno ne prihvata. Mislim da ima "traume" od onog prenoivog boxa, a ovaj i zatvoren, pa ne zeli da ga koristi.

Ima li neko savjet sta da radim?
Kod mene je isto bio otvoreni, uzeo zatvorene i nece ni jedna, na kraju sam skin'o vrata i koriste normalno, malo s prednje strane bude pijeska ali nije strasno
Isto bilo, kad je presao sa otvorenog. Skinuli vrata 2-3 dana da se navikne i nakon toga sve ok. Vrata vratili.
corave okice
Posts: 84
Joined: 28/07/2013 10:29

#5306 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by corave okice »

SHTEVELEC wrote: 08/04/2020 18:15
seoBIH wrote: 01/04/2020 17:07 Maca je imala obicni otvoreni WC, ali sada sam kupio zatvoren, da ne razbacuje. Ipak, danas mi se pokakala van boxa, kojeg vjerovatno ne prihvata. Mislim da ima "traume" od onog prenoivog boxa, a ovaj i zatvoren, pa ne zeli da ga koristi.

Ima li neko savjet sta da radim?
Kod mene je isto bio otvoreni, uzeo zatvorene i nece ni jedna, na kraju sam skin'o vrata i koriste normalno, malo s prednje strane bude pijeska ali nije strasno
Isto bilo, kad je presao sa otvorenog. Skinuli vrata 2-3 dana da se navikne i nakon toga sve ok. Vrata vratili.
corave okice
Posts: 84
Joined: 28/07/2013 10:29

#5307 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by corave okice »

Pitanje, macak treba veterinaru na kastraciju, imate li koga preporuciti u Sarajevu i koje su cijene postupka?
Kakav je proces oporavka?
Unsprijed hvala :)
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#5308 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by triple mama »

corave okice wrote: 18/04/2020 16:42 Pitanje, macak treba veterinaru na kastraciju, imate li koga preporuciti u Sarajevu i koje su cijene postupka?
Kakav je proces oporavka?
Unsprijed hvala :)
Najpovoljniji dejan i mirela stojanovic u lukavici. 35 KM. Bude gotovo za satak, zavisi koliko posla imaju, nazovu te da dodjes po macka koji bude osamucen. Kuci da mu je voda dostupna. Hrana tek navecer. Piskiti ce dok je omamljen par puta po stanu jer mu pobjegne dok dodje do wca iz transportera...ali dan dva i ko nov...
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#5309 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Loki2k9 »

Pozdrav ljudi,

Nedavno smo otkrili da prijateljev macak ima bolesne bubrege i sada je na terapiji. Veterinar nije bio od velike pomoci na savjetima, pa smo potrazili misljenje drugog i kazao je da macak smije iskljucivo i samo jesti renal hranu (dakle za bubrege). Nakon dvije sedmice na toj hrani pomalo mu je dosadila i izbjegava da je jede a stalno mjacuce, gladan. Pronasli smo na netu recept za pastetu ciji sastojci bi trebali imati malo fosfora i odredjenu dozu proteina (maciji bubrezi kada obole lose reaguju na fosfor i veliku kolicinu proteina).

Pasteta se sastoji od 800 grama govedine, 50 grama govedjeg bubrega, 100 grama pileceg srca i 50 grama pilece jetre. Na to se sve doda ljuska od jajeta zbog kalcija, jedno cijelo jaje, casa i po do dvije vode i ulje sardine. To smo vidjeli na Yt, jedna Amerikanka prosle godine objavila, radila po receptu kupovne macije renal hrane, i kaze da joj je cak i veterinar odobrio. Sve se izblenda i napravi pasteta. Medjutim, macak slabo to zeli da jede, navikao na kuhano nesto.

Da li iko ima iskustva s homemade food za macke s bubreznim problemima i ako da sta napraviti? Drug je online nasao hiljadu kontradiktorinih stvari a koga god od veterinara upita svako kaze ma samo kupovna hrana, a po netu nailazimo na komentare Amerikanaca da i nije bas preporucljiva, plus cesto umjesto pravog mesa je tu kao nesto s flavour mesa. Uz sve to prilicno je skupa, jedna mala kesa mokre hrane (85 grama) dodje 2,50 KM, dok recimo 4 kesice Whiskasa su 2,80 KM (Whiskas je junk food svakako, al brend).
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#5310 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Loki2k9 »

Koji je najbolji veterinar u Sarajevu za macke?
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#5311 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zubi »

Loki2k9 wrote: 09/05/2020 19:41 Koji je najbolji veterinar u Sarajevu za macke?
Amar Popovic, Mr.Pet na Stupu
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#5312 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Loki2k9 »

zubi wrote: 10/05/2020 20:39
Loki2k9 wrote: 09/05/2020 19:41 Koji je najbolji veterinar u Sarajevu za macke?
Amar Popovic, Mr.Pet na Stupu
Hvala puno 👍
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#5313 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by vjesticanametli »

:kiss: a joj pomozi joj dusa draga :-D e svasta :lol: a vidi one mace sto s balkona gleda :) :kiss: mijauuuuuuuuu
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#5314 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by shmizlica »

Nek je sretno i veselo :-D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#5315 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by vjesticanametli »

Buka je u modi wrote: 12/05/2020 18:29
vjesticanametli wrote: 12/05/2020 17:48 a vidi one mace sto s balkona gleda :) :kiss: mijauuuuuuuuu
to joj je mače od prošle godine, dvoje okotila sad im je 10 mjeseci a drugo mače je takođe skotno, tako da čekam da se i ono okoti, najebo sam!
nosi veterinaru ....kastriraj :) i nek je sa srecom....ma ko med su :D
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#5316 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by shmizlica »

Nadam se da imas kucu :mrgreen:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#5317 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by vjesticanametli »

slusaj ti ne lete macke i pufne vec ti :oops: one su sefovi :lol: bas lijepe mace....fakat je li u kuci zivis pa mozes sebi ovaj luksuz priustiti
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#5318 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by shmizlica »

Bome mace kad su u gotivnim uslovima se 2x godisnje kote. Belaj je i kad ne ostavljas sebi macice, a kamo li ako ostavis jos koju zenku :mrgreen:

Prije sam imala sivu macu (kao one ruske plave) i 2x godisnje po 3-4 cicosa...i kad su macici sivi ili u nekoj kombinaciji sivo bijele razgrabe se zacas, one obicne niko nece :twisted:
Sad imam Miciku, al sam je poslije prvog kocenja kastrirala. Bilo 6 macica, 5 udomila, ostao Zuco...poslije Zuco udomio nekakvog iz komsiluka...bio jado neki, nazvala ga Sugi :mrgreen: Sad opet deveram s 3 :mrgreen: Ali nisu mi u stanu, nego blizu imam bastenzi i garazu pa ih obilazim svaki dan
Astrix
Posts: 1890
Joined: 30/09/2009 14:14

#5319 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Astrix »

Pozdrav ekipa, imam problem sa jednim malim mačkom pa ako ko ima dobar savjet šta i gdje raditi.

Mačak ima možda 3-4 godine, nije baš kućni mačak nego često hoda i po vani. Jučer ga do podne nije bilo, jedva se dovukao kući na prednjim nogama. Ili ga je nešto udarilo ili priklještilo. Na zadnje noge ne može nikako, samo leži, ne da se dirati nikako.

Kome bi ga mogao odnijeti da ga pregleda, da mu se da možda nešto protiv bolova. Da vidimo šta mu je... Koliko bi koštao jedan takav pregled sa nekim lijekovima?
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#5320 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by triple mama »

Astrix wrote: 13/05/2020 18:01 Pozdrav ekipa, imam problem sa jednim malim mačkom pa ako ko ima dobar savjet šta i gdje raditi.

Mačak ima možda 3-4 godine, nije baš kućni mačak nego često hoda i po vani. Jučer ga do podne nije bilo, jedva se dovukao kući na prednjim nogama. Ili ga je nešto udarilo ili priklještilo. Na zadnje noge ne može nikako, samo leži, ne da se dirati nikako.

Kome bi ga mogao odnijeti da ga pregleda, da mu se da možda nešto protiv bolova. Da vidimo šta mu je... Koliko bi koštao jedan takav pregled sa nekim lijekovima?
Mislim da bi ti i veterinar savjetovao da se uradi rendgen jer se mora vidjeti dalu je nesto slomljeno. Rendgen nemaju sve vet. stanice. Znam da sigurno ima Amar na Stupu, veterinarski fax...na faxu je snimak mislim oko 35 KM. Terapija koliko kosta...to zavisi sta mu je....
Astrix
Posts: 1890
Joined: 30/09/2009 14:14

#5321 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Astrix »

triple mama wrote: 13/05/2020 23:41
Astrix wrote: 13/05/2020 18:01 Pozdrav ekipa, imam problem sa jednim malim mačkom pa ako ko ima dobar savjet šta i gdje raditi.

Mačak ima možda 3-4 godine, nije baš kućni mačak nego često hoda i po vani. Jučer ga do podne nije bilo, jedva se dovukao kući na prednjim nogama. Ili ga je nešto udarilo ili priklještilo. Na zadnje noge ne može nikako, samo leži, ne da se dirati nikako.

Kome bi ga mogao odnijeti da ga pregleda, da mu se da možda nešto protiv bolova. Da vidimo šta mu je... Koliko bi koštao jedan takav pregled sa nekim lijekovima?
Mislim da bi ti i veterinar savjetovao da se uradi rendgen jer se mora vidjeti dalu je nesto slomljeno. Rendgen nemaju sve vet. stanice. Znam da sigurno ima Amar na Stupu, veterinarski fax...na faxu je snimak mislim oko 35 KM. Terapija koliko kosta...to zavisi sta mu je....
Čini se da nije ništa slomljeno, nekako se digne noge i vuče se polako. Jede normalno, čak se sam nekako izvukao vani da obavi nuždu. Izgleda kao da je u donjem dijelu stomaka, tu ga najviše boli.

Ima li ko broj od Amara da se posavjetujemo sa njim...?
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#5322 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by triple mama »

Astrix wrote: 13/05/2020 23:53
triple mama wrote: 13/05/2020 23:41
Astrix wrote: 13/05/2020 18:01 Pozdrav ekipa, imam problem sa jednim malim mačkom pa ako ko ima dobar savjet šta i gdje raditi.

Mačak ima možda 3-4 godine, nije baš kućni mačak nego često hoda i po vani. Jučer ga do podne nije bilo, jedva se dovukao kući na prednjim nogama. Ili ga je nešto udarilo ili priklještilo. Na zadnje noge ne može nikako, samo leži, ne da se dirati nikako.

Kome bi ga mogao odnijeti da ga pregleda, da mu se da možda nešto protiv bolova. Da vidimo šta mu je... Koliko bi koštao jedan takav pregled sa nekim lijekovima?
Mislim da bi ti i veterinar savjetovao da se uradi rendgen jer se mora vidjeti dalu je nesto slomljeno. Rendgen nemaju sve vet. stanice. Znam da sigurno ima Amar na Stupu, veterinarski fax...na faxu je snimak mislim oko 35 KM. Terapija koliko kosta...to zavisi sta mu je....
Čini se da nije ništa slomljeno, nekako se digne noge i vuče se polako. Jede normalno, čak se sam nekako izvukao vani da obavi nuždu. Izgleda kao da je u donjem dijelu stomaka, tu ga najviše boli.

Ima li ko broj od Amara da se posavjetujemo sa njim...?
061 397 178
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#5323 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by splinter »

Astrix wrote: 13/05/2020 23:53
triple mama wrote: 13/05/2020 23:41
Astrix wrote: 13/05/2020 18:01 Pozdrav ekipa, imam problem sa jednim malim mačkom pa ako ko ima dobar savjet šta i gdje raditi.

Mačak ima možda 3-4 godine, nije baš kućni mačak nego često hoda i po vani. Jučer ga do podne nije bilo, jedva se dovukao kući na prednjim nogama. Ili ga je nešto udarilo ili priklještilo. Na zadnje noge ne može nikako, samo leži, ne da se dirati nikako.

Kome bi ga mogao odnijeti da ga pregleda, da mu se da možda nešto protiv bolova. Da vidimo šta mu je... Koliko bi koštao jedan takav pregled sa nekim lijekovima?
Mislim da bi ti i veterinar savjetovao da se uradi rendgen jer se mora vidjeti dalu je nesto slomljeno. Rendgen nemaju sve vet. stanice. Znam da sigurno ima Amar na Stupu, veterinarski fax...na faxu je snimak mislim oko 35 KM. Terapija koliko kosta...to zavisi sta mu je....
Čini se da nije ništa slomljeno, nekako se digne noge i vuče se polako. Jede normalno, čak se sam nekako izvukao vani da obavi nuždu. Izgleda kao da je u donjem dijelu stomaka, tu ga najviše boli.

Ima li ko broj od Amara da se posavjetujemo sa njim...?
Oslanja li se ikako na noge?
Da li da da mu s diraju noge ili donji dio stomaka? Je li bolje išta u odnosu na juče?
Astrix
Posts: 1890
Joined: 30/09/2009 14:14

#5324 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Astrix »

splinter wrote: 14/05/2020 13:46
Astrix wrote: 13/05/2020 23:53
triple mama wrote: 13/05/2020 23:41

Mislim da bi ti i veterinar savjetovao da se uradi rendgen jer se mora vidjeti dalu je nesto slomljeno. Rendgen nemaju sve vet. stanice. Znam da sigurno ima Amar na Stupu, veterinarski fax...na faxu je snimak mislim oko 35 KM. Terapija koliko kosta...to zavisi sta mu je....
Čini se da nije ništa slomljeno, nekako se digne noge i vuče se polako. Jede normalno, čak se sam nekako izvukao vani da obavi nuždu. Izgleda kao da je u donjem dijelu stomaka, tu ga najviše boli.

Ima li ko broj od Amara da se posavjetujemo sa njim...?
Oslanja li se ikako na noge?
Da li da da mu s diraju noge ili donji dio stomaka? Je li bolje išta u odnosu na juče?
Danas hoda skoro pa normalno, doduše polako hoda kao da ima neke bolove, jučer nije dao da mu se pipne stomak, samo reži.
Čini mi se da je danas dosta bolji, hoda polako, normalno jede samo ne može skakati i trčati.
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#5325 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by splinter »

Astrix wrote: 14/05/2020 16:56
splinter wrote: 14/05/2020 13:46
Astrix wrote: 13/05/2020 23:53

Čini se da nije ništa slomljeno, nekako se digne noge i vuče se polako. Jede normalno, čak se sam nekako izvukao vani da obavi nuždu. Izgleda kao da je u donjem dijelu stomaka, tu ga najviše boli.

Ima li ko broj od Amara da se posavjetujemo sa njim...?
Oslanja li se ikako na noge?
Da li da da mu s diraju noge ili donji dio stomaka? Je li bolje išta u odnosu na juče?
Danas hoda skoro pa normalno, doduše polako hoda kao da ima neke bolove, jučer nije dao da mu se pipne stomak, samo reži.
Čini mi se da je danas dosta bolji, hoda polako, normalno jede samo ne može skakati i trčati.
Ako je tako biće on ok, uobičejena reakcija kod mačke usljed neke traume, stresa ili šoka koja ne ostavi trajne posljedice.
Prati ga još malo, a možeš ga odvesti kod veta, bitno je da ide na bolje, moguće da se sanira samo od sebe kroz koji dan.
Post Reply