Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post Reply
Škobo Habu
Posts: 9027
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#7726 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Škobo Habu »

Kolinda wrote: 12/05/2020 11:16

www.ktabkbih.net › info
MISU NA BLEIBURGU PREDVODI RAVNATELJ HKM-A I HRVATSKOG ...
Uredno održana a i ove godine će biti ali ne sa svećenicima iz drugih država....
:-)
Na komemoraciji na Bleiburškom polju ove godine osim svete mise, neće biti političkih govora. Biskupijski administrator u Klagnfurtu Engelbert Guggenberger ove je godine odbio izdati suglasnost da jedan od hrvatskih biskupa predvodi svetu misu, a mjerodavne kotarske vlasti u Voelkermarktu su bleiburšku komemoraciju okarakterizirale kao javni skup.
https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/d ... o-20190518
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#7727 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by The 51st State »

nosara wrote: 12/05/2020 11:37 Stop! Zaustavite svadje! Naredjujem!

Image

:lol:
tako je skojevac

Image
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#7728 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Ramzess Veliki »

Na ove novopecene ustase se i predsjednih hrvatske javno popisao, trazi uklanjanje tabli sa HOs-ovim imenom a napustio je proslavu veterana zbog dvije majice na kojima je pisalo Za dom spremni. A nama bi da prodaju neku pricu ....
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#7729 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Ramzess Veliki »

Sramimo li se bosnjaka koji su bili u ustaskoj vojsci ?

Sramimo.

Sljedece pitanje?
mostarac1905
Posts: 285
Joined: 18/11/2016 15:55

#7730 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by mostarac1905 »

mO k3 wrote: 12/05/2020 07:53 Jos uz to da imate manje od pola Mostara :mrgreen:
imas li podatke o kvadraturi :D

tema nametnuta kao i svaka druga, biskup fino rekao za NEVINE žrtve Bleiburga. nit igdje pise da je misa za sve ubijene, a svak zna da je na bleiburgu skončalo x NEVINIH katolika, muslimana itd. Digla se citava graja jer tako nekome odgovara. Austriji mise ne smetaju, ali eto Sarajevo je posebno osjetljivo jer tobože nisu imali svojih ljudi na strani poraženih u WW2, svi čisti fini i osjetljivi.

@Škobo Habu; Misu bi u Sarajevu trebao predvoditi mjesni biskup isto kao i u Austriji (njihov mjesni biskup, ili ja ne kontam poantu?)
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#7731 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by The 51st State »

Ramzess Veliki wrote: 12/05/2020 11:48 Sramimo li se bosnjaka koji su bili u ustaskoj vojsci ?

Sramimo.

Sljedece pitanje?
sramim se onoliko koliko se komunisticki apologeti srame participacije cetnika u svojim redovima.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#7732 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by nosara »

Ramzess Veliki wrote: 12/05/2020 11:47 Na ove novopecene ustase se i predsjednih hrvatske javno popisao, trazi uklanjanje tabli sa HOs-ovim imenom a napustio je proslavu veterana zbog dvije majice na kojima je pisalo Za dom spremni. A nama bi da prodaju neku pricu ....
Koju pricu? O ulicama i skolama po Sarajevu koje DANAS nose imena ustasa muslimana? Ili neku drugu?

Kakvo licemjerstvo...
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#7733 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by The 51st State »

nosara wrote: 12/05/2020 11:55
Ramzess Veliki wrote: 12/05/2020 11:47 Na ove novopecene ustase se i predsjednih hrvatske javno popisao, trazi uklanjanje tabli sa HOs-ovim imenom a napustio je proslavu veterana zbog dvije majice na kojima je pisalo Za dom spremni. A nama bi da prodaju neku pricu ....
Koju pricu? O ulicama i skolama po Sarajevu koje DANAS nose imena ustasa muslimana? Ili neku drugu?

Kakvo licemjerstvo...
nista manje nego komunisticko, koji su fasiste odgovarajuce provinijencije uredno priglili.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#7734 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Kolinda »

Škobo Habu wrote: 12/05/2020 11:42
Kolinda wrote: 12/05/2020 11:16

www.ktabkbih.net › info
MISU NA BLEIBURGU PREDVODI RAVNATELJ HKM-A I HRVATSKOG ...
Uredno održana a i ove godine će biti ali ne sa svećenicima iz drugih država....
:-)
Na komemoraciji na Bleiburškom polju ove godine osim svete mise, neće biti političkih govora. Biskupijski administrator u Klagnfurtu Engelbert Guggenberger ove je godine odbio izdati suglasnost da jedan od hrvatskih biskupa predvodi svetu misu, a mjerodavne kotarske vlasti u Voelkermarktu su bleiburšku komemoraciju okarakterizirale kao javni skup.
https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/d ... o-20190518
Pa postavio si da je misa uredno održana, do što je uhićen neki kreten svaka čast policiji.

Baš si me demantirao...
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#7735 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by animus »

Point. wrote: 12/05/2020 10:33
animus wrote: 12/05/2020 09:09 Sve su to cinjenice ali meni ovi protesti jednostavno lice na onu izreku glume veceg katolika od Pape. Sta se Bosnjaci toliko bune protiv mise kad ostalima ne smeta toliko. Taman i da ustaska obiljezja nose. Citam podatke o zrtvama ustasa u Sarajevu. Preko 80 % Jevreja, onda Srbi pa Hrvati. Tek na kraju Bosnjaci. I to vecinom na kraju rata kada su se vrsile diverzije i otpor ustasama. Za to vrijeme se cetnici uredno postrojavaju po citavom manjem entitetu i niko od Srba i Hrvata da se pobuni. Pa ko je ovdje lud.
De se jarane malo dohavizaj. Šta ostalima ne smeta a čitava jevrejska zajednica se pobunila, evropski čimbenici pišu protestna pisma. Ne bune se jedino Srbi ali znamo zbog čega. Oni su svjesni da sami ne mogu ratsuriti BiH pa se uzdaju u HDZ Hrvate i tu falangu da kao u ratu se između glođemo da bi se treći koristio. I kakvo je to razmišljanje, pobili najmanje Bošnjaka pa ko biva sve je ok.
Za Ustaše oni Bošnjaci koji su im pristupitli i koji su ih podržavali su bila ništa drugo do korisne budale. Razumijem i te Bošnjake jer u tom sukobu velikih oni su se našli ni vamo ni tamo. Pa su neki, zbog četničkih zločina otišli u ustaše koji su tad bili jedina značajnija vojska kontra tih primitivnih koljača, izabrali su manje zlo. Ali zlonu svakom.
animus wrote: 12/05/2020 09:09 Vezano za zadnji rat i noz u ledja mogu samo reci da to nisu bile ustase niti imaju bilo kakve veze sa njima. Tuđmanove falange su imale druge ciljeve i drugu politiku. Blaž je bio najbliže onim ustasama po ciljevima ali nije cinio zlocine kao ustase. Bio je za zajednicku drzavu i vojsku. Zato su ga i ubili.
Imali su isti cilj, banovina Hrvatska. To što nisu nosili iste oznake i smjeli javno govoriti kao 1941 je samo zbog vremena u kojem se to dešavalo. Tuđman je bio Pavelić u rukavicama, Ante svoga vremena.
Hajde malo ponovo pogledaj ko se buni. Jevreji i ko jos. Pojedine ambasade nesto u rukavicama i to je to. Niko bitan. Druga dva naroda šute. Ali zato Bosnjaci pametni glume najvece antifasiste u svijetu. Ok ne volimo fašiste ali ti fašisti nama nisu nikada bili prijetnja za opstanak. Normalna reakcija bi bila neko kulturno saopcenje. Da se pokaze da nije bas u redu ali puno vise paznje posvetiti malinaru i Solaku.
Zar se nije moglo ovo iskulirati.
Jedini nacin da se Bosnjak naoruza u to vrijeme je da bude domobran ili ustasa. Partizana na pocetku u velikom dijelu BiH skoro da nije ni bilo. A cetnici upadali u sela i klali. Morali smo se stititi kako god. Druga je prica kad su se pojavili partizani koji su pruzali zaštitu kakvu takvu. Ali nisu se nesto ni oni trudili u istocnoj Bosni i Sandžaku da zastite Bosnjake. Cinjenica je i da su ljudi prepoznavali cetnicke koljace u uniformama partizana i da je to komanda znala ali nije nista uradila.

Tuđman je govno i ne moze u istu ravan sa Pavelicem barem kad je u pitanju Bosna. Ante je u tom momentu uradio više za fizicki opstanak muslimana nego iko drugi. Za druge nije valjao ali neka oni to kažu a ne da nas guraju.
Škobo Habu
Posts: 9027
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#7736 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Škobo Habu »

Kolinda wrote: 12/05/2020 12:07

Pa postavio si da je misa uredno održana, do što je uhićen neki kreten svaka čast policiji.

Baš si me demantirao...
Biskupijski administrator u Klagnfurtu Engelbert Guggenberger ove je godine odbio izdati suglasnost da jedan od hrvatskih biskupa predvodi svetu misu, a mjerodavne kotarske vlasti u Voelkermarktu su bleiburšku komemoraciju okarakterizirale kao javni skup.

:lol:
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#7737 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Kolinda »

Škobo Habu wrote: 12/05/2020 12:15
Kolinda wrote: 12/05/2020 12:07

Pa postavio si da je misa uredno održana, do što je uhićen neki kreten svaka čast policiji.

Baš si me demantirao...
Biskupijski administrator u Klagnfurtu Engelbert Guggenberger ove je godine odbio izdati suglasnost da jedan od hrvatskih biskupa predvodi svetu misu, a mjerodavne kotarske vlasti u Voelkermarktu su bleiburšku komemoraciju okarakterizirale kao javni skup.

:lol:
Ne znam što se trudim ali ajde...
Krčki biskup Ivica Petanjak održao je propovijed na misi na Bleiburškom polju. “Na mjestu smo gdje je započeo križni put našeg naroda”, rekao je na početku propovijedi. “Dokad će nam drugi suditi i govoriti što je istina? Kada će čuti riječ istine i sjesti za isti stol i živjeti u zajedništvu kao braća i sestre? Istina će nas osloboditi”, kazao je u propovjedi.
Ako Krčki biskup nije iz Hrvatske onda si upravu....
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#7738 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Ramzess Veliki »

Škobo Habu wrote: 12/05/2020 10:59
Kolinda wrote: 12/05/2020 10:31
Austrija nije zabranila Misu, očito ti izvori nisu dobri...
Kako nije? Prošle godine Katolička crkva u Koruškoj nije dala odobrenje za služenje mise, i to iz istog razloga oko koje se digla frka u Sarajevu - zbog/radi političke instrumentalizacije.

Ove godine je razlog odgađanja, navodno, pandemija virusa.
Copy-Past:
" ... Iz Katoličke crkve ističu kako misa nije problem, te da bi se ona održala u Austriji, ali da to nije moguće zbog pandemije korona virusa. To apsolutno nije tačno. Naime, država Austrija i tamošnja crkva zabranile su održavanje misa na javnom prostoru još prije pandemije uz obrazloženje da se na tim mjestima odaje počast zločincima i rehabilitira jedan zločinački ustaški režim.

Podsjećamo, Biskupija u Klangenfurtu je u martu 2019. odbila molbu Hrvatske biskupske konferencije za održavanje mise, obrazlažući da se politički instrumentalizira i da je postala dio ‘političko-nacionalnog rituala koji služi selektivnom doživljavanju i tumačenju povijesti’.

Na svu sreću, na takav pokušaj podvale, nisu se upecali svi. Ima i onih koji su prepoznali cilj cijele akcije.

“Država Izrael odlučno stoji i podiže glas protiv svih pokušaja revizionizma i bilo kojih takvih i sličnih nemilih narativa. Jevrejska zajednica je nezamislivo mnogo patila pod vlašću NDH. Jevreji su masovno slani u smrt u Jasenovac i druge logore smrti tokom ovog strašnog perioda zajedno sa bezbroj drugih naroda. Pokušaj da se prikažu sve žrtve Drugog svjetskog rata jednakim ili sličnim nije samo pogrešno, već je vrlo opasno i destruktivno za pomirenje kojem teže sve naše nacije“, saopšteno je iz Ambasade Izraela u Tirani koja pokriva i BiH. "

Takodjer,USA State Department je takodjer osudio pokusaje reviziniranja i prekrajanja povijesti putem mise u Sarajevu ...

Misa nece biti odrzana ni u Zagrebu nego ce delegacije samo poloziti cvijece na Mirogoju.

Citas kolinda ? :novine:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#7739 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Tomahawk11 »

Neće biti u Zagrebu, ali hoće u Sarajevu...istom onom Sarajevu koje je Teheran, koje je netolerantno prema ostalim, ali kad treba nacionalno zapišavati, eto onda sa svih strana. I ne smiješ ništa reći, odmah ide napad kako se nije za multikulti, kako samo svako svoje obilježava...haj šta fali što će biti malo prenos na tv...volio bih da vidim šta će USA reći na to ako se misa održi, odnosno kakva će biti reakcija jevrejskog lobija preko iste.
Al kao što rekoh, ono što je zacrtano će biti i održano i sva ova priča kako vaša tako moja je bezveze.
Seyfo
Posts: 4337
Joined: 23/08/2011 14:12

#7740 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Seyfo »

Sjoo što se zakuhalo.
A kome je palo na pamet to održavati uopšte u Sarajevu? Otkud Sarajevo?Pa Blajburg, pa Zagreb,pa Mostar...ne kontam.
Škobo Habu
Posts: 9027
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#7741 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Škobo Habu »

Kolinda wrote: 12/05/2020 12:23

Ne znam što se trudim ali ajde...
Krčki biskup Ivica Petanjak održao je propovijed na misi na Bleiburškom polju. “Na mjestu smo gdje je započeo križni put našeg naroda”, rekao je na početku propovijedi. “Dokad će nam drugi suditi i govoriti što je istina? Kada će čuti riječ istine i sjesti za isti stol i živjeti u zajedništvu kao braća i sestre? Istina će nas osloboditi”, kazao je u propovjedi.
Ako Krčki biskup nije iz Hrvatske onda si upravu....
Ni meni nije jasno što se upinjem da ti dokažem kako austrijske vlasti tumače skup. :roll:
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#7742 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by nosara »

Seyfo wrote: 12/05/2020 12:43 Sjoo što se zakuhalo.
A kome je palo na pamet to održavati uopšte u Sarajevu? Otkud Sarajevo?Pa Blajburg, pa Zagreb,pa Mostar...ne kontam.
Stolni, kardinalski grad. Kardinal drzi misu u svom gradu, u svojoj crkvi u kojoj dela, ne?
User avatar
Point.
Posts: 27789
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#7743 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Point. »

Seyfo wrote: 12/05/2020 12:43 Sjoo što se zakuhalo.
A kome je palo na pamet to održavati uopšte u Sarajevu? Otkud Sarajevo?Pa Blajburg, pa Zagreb,pa Mostar...ne kontam.
Hinjska politika, ubace ovu priču u Sarajevo da bi poslije, nakon nornalnih reakcija, govorili evo vidite ih, multikultura folovi golovi.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#7744 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Hemel »

nosara wrote: 12/05/2020 11:37 Stop! Zaustavite svadje! Naredjujem!

Image

:lol:
Nicije maslo nije za ramazana samo sto pobjednici istoriju pisu.

Image

:( :(
User avatar
Point.
Posts: 27789
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#7745 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Point. »

Novak20 wrote: 12/05/2020 11:33
Suha činjenica je da ti mene koji sam u ratu od početka do kraja imao i radnu obvezu i raspored u CZ R BiH danas proglašavaš petom kolonom i za vrat mi navlačiš tko zna kakvu budalu. Znam iz rata masu ljudi koje radi stana, posla ili bilo čega drugog proglase petom kolonom, premlate i čovjek prav-zdrav odseli ako ima sreće. E to ti sada pokušavaš da uradiš meni.
Činjenica koju ja tebi mogu sasuti u facu je da ti je babo izdajnik koji je kao vojni obveznik u ratu utekao iz BiH zajedno s tobom. Za razliku od mene koji je ostao svoj na svom.
Šta si bio u ratu me savršeno zaboli kurac, ja sam fokusiran šta pišeš danas a to su same HDZ bljuvotine. Šta si bio u ratu i bio primoran raditi te ne aminuje od toga šta si danas, a toj je jedan obični HDZ boot i troll, kojem je svaka riječ dragog Vođe, jučerašnjeg jugoslovena današnjeg prvog u Katolika poslije Pape. Da si ovako pričao u ratu a fol bio pripadnik Armije BiH, za muda bi bio obješen. Doduše, nakon tvojih izjava kako si Jevrej, ne vjerujem ti ništa.

Petokolonašem te nazivam jer si u sve i jednoj prepirci koju su imali Hrvatska i BiH, a posebno kako je kobila Kolinda bila aktuelna, bio na strani Hrvatske. Bez izuzetaka. A to si bio isključivo zbog razloga što je Čović uvijek radio i radi u korist Hrvatske a kontra sopstvene države. I ti sad meni reci, je li to po definiciji petokolonaško djelovanje?

I treće. Vidim plaho se brineš za moju familiju. Obitelj, kako hoćeš. Nema babu, imam tatu. No, sama činjenica da potežeš za tom kartom (ne znam je li se kosi sa pravilima foruma) govori o tvojoj nemoći u argumentaciji. I hinjstvu, bezobrazluku. Mene ne tangira tvoja familija, zato o tome šta su i ko su oni u ratu bili me ne interesuje, ne spuštam se na taj primitivni nivo, reagujem na ono što TI pišeš. A pišeš većinom HDZ bljuvotine.

Da već završimo priču o mom starom, jedinu radnu obvezu je dobio od agresorske srpske vojske kao ipoziv da ubija vlastiti narod koje je uredno odbio kao i kao zahvalnicu dobio prilično gadne batine i šut kartu iz manjeg entiteta. Ako ga to pravi izdajnikom, kao i činjenica da mu sad dijelovi kostiju ne trunu u nekoj sekundarnoj, tercijalnoj masovnoj grobnici, onda neka je. Možda bi ti i volio da je taki slučaj.

Novak20 wrote: 12/05/2020 11:33 Ako ćemo svi čitati i pričati isto onda nismo individualci nego masa. Da ja rečenice započinjem sa MI ili VI kao što to radi većina, složio bih se s tobom.
Mišljenje ne mijenjaju budale i mudraci. Ja sam nakon koalicije SDP/SDA/HSP/Lijanovići u dobroj mjeri promijenio političko mišljenje. Moj izbor da ne budem mudrac ali ni budala kojoj će mišljenje kreirati Avaz, Slobodna Bosna, Faktor........

I na koncu, nisam ni ja tebe vidio da se buniš kada netko uspješno pokušava ocrniti Hrvate screenshotom ili fotografijom jebenih random Ivana kao da su reprezenti čitavom narodu.

:run:
Da, umjesto Avaza si prešao na Poskok, Dnevnik i slična HDZ glasila. I to te čini slobodnim misliocem. Give me a break.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#7746 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by mO k3 »

mostarac1905 wrote: 12/05/2020 11:48
mO k3 wrote: 12/05/2020 07:53 Jos uz to da imate manje od pola Mostara :mrgreen:
imas li podatke o kvadraturi :D

tema nametnuta kao i svaka druga, biskup fino rekao za NEVINE žrtve Bleiburga. nit igdje pise da je misa za sve ubijene, a svak zna da je na bleiburgu skončalo x NEVINIH katolika, muslimana itd. Digla se citava graja jer tako nekome odgovara. Austriji mise ne smetaju, ali eto Sarajevo je posebno osjetljivo jer tobože nisu imali svojih ljudi na strani poraženih u WW2, svi čisti fini i osjetljivi.

@Škobo Habu; Misu bi u Sarajevu trebao predvoditi mjesni biskup isto kao i u Austriji (njihov mjesni biskup, ili ja ne kontam poantu?)

Kein Verbot von Bleiburger „Faschistentreffen“

"Fašistički sastanak": Austrija opet dopušta komemoraciju Hrvatske u Bleiburgu - bilo bi zakonski moguće spriječiti događaj.

Mali austrijski grad Bleiburg zapravo nije mjesto hodočašća. Općina koja leži na granici sa Slovenijom ima samo 4000 stanovnika. Ali svake godine u maju na hiljade ljudi bježi u malo polje ispod grada kako bi proslavilo katoličku misu, koju je vodio biskup i u prisustvu brojnih političara. Nisu meštani. Političari, publika i svećenstvo dolaze iz druge zemlje EU: Hrvatske.

Zvanično, žrtva poslijeratnog zločina počinjenog prije 74 godine komemorira se na Bleiburgu. Neslužbeno, hrvatska komemoracija stekla je reputaciju jednog od najvećih "fašističkih skupova" u Europi u posljednja dva desetljeća. To bi trebalo biti ponovo ove subote - i kontroverznije je nego ikad.


Fašistički sastanak": Glorifikacija ustaškog režima

Povod za komemoraciju su događaji koji su se dogodili u Bleiburgu u maju 1945. godine. 8. svibnja, četverogodišnji teroristički režim fašističkih ustaša u Hrvatskoj završio se invazijom Titovih partizana u hrvatsku prijestolnicu Zagreb. Nekoliko desetaka tisuća ustaša, hrvatskih vojnika Wehrmachta, ali i civila, probilo se kroz Sloveniju do Bleiburga. Ovdje su htjeli predati britansku vojsku. Ali ona ih je predala partizanima. U mjesecima koji su uslijedili, između 50.000 i 70.000 zatvorenika je pogubljeno bez suđenja. Nakon osamostaljenja Hrvatske, sjećanje na "nevine žrtve Bleiburga" postalo je dio nove nacionalne istoriografije. Spomen služba je pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora i pokroviteljstvom Hrvatske katoličke crkve. Od 2003. godine sajam je uvijek vodio hrvatski biskup - za što je potrebno odobrenje austrijske biskupije Gurk-Klagenfurt.


Kritičari i dalje pozivaju na zabranu "komšemotiranja u ustašama"

Biskupija je sada prvi put odbila upravo ovo odobrenje. Sajam na Bleiburger Feldu "dio je događaja koji je politički instrumentaliziran i dio političko-nacionalnog rituala koji služi za selektivno sagledavanje i tumačenje povijesti", objasnila je biskupija u ožujku. U posljednjih nekoliko godina ustaški režim otvoreno se veličao na Bleiburgu. Zbog toga je biskupija Gurk već postavila stroge uvjete za proslavu biskupskog sajma u 2018. godini. Između ostalog, zabranjeni su relevantni simboli, politički govori i prodaja alkohola. Međutim, moralo se utvrditi da ti zahtjevi "uglavnom nisu ispunjeni", rekla je eparhija.

Možda će vas zanimati i: "Sledeći desničarski masakr će se dogoditi u objektu za laž u tisku."

Kritičari već godinama pozivaju na zabranu „ustaške komemoracije“. Austrijske vlasti prethodno su se povukle sa stava da nisu podnijele pravnu radnju protiv „vjerskog događaja“. Ali upravo je takav status spomen obilježja sada izgubljeno. Bez blagoslova eparhije Gurk-Klagenfurt, događaj spada pod pravo okupljanja - u načelu bi bila moguća zabrana. Izvještaj poznatog ustavnog odvjetnika Heinza Mayera, koji je postao poznat prošle sedmice, čak dolazi do zaključka da je zabrana obavezna, jer je komemoracija „objektivno pogodna“ za „oživljavanje nacionalsocijalističkih težnji i ideja“.

Zasad, međutim, nadležni organi Austrije nisu mogli dobiti zabranu. Koruška državna policija ove godine očekuje oko 15 000 sudionika. Istodobno s komemoracijom najavljene su tri kontra demonstracije.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#7747 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Hafis »

Nisam bas neki vjernik niti blajburgovac, ali eto me u gore u subotu na Vinkovu misu. Vec smo se nas nekoliko dogovorili. Taj užitak se ne propusta.
User avatar
piupiu
Posts: 16641
Joined: 05/01/2008 05:08

#7748 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by piupiu »

Hafis wrote: 12/05/2020 22:39 Nisam bas neki vjernik niti blajburgovac, ali eto me u gore u subotu na Vinkovu misu. Vec smo se nas nekoliko dogovorili. Taj užitak se ne propusta.
Bujrum. Doći će i potomci i živa rodbina Luburićevih žrtava, ono malo što ih ima. Nacerite im se u face, ono s obrazom.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#7749 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by MorningStar »

Hafis wrote: 12/05/2020 22:39 Nisam bas neki vjernik niti blajburgovac, ali eto me u gore u subotu na Vinkovu misu. Vec smo se nas nekoliko dogovorili. Taj užitak se ne propusta.
Nadam se da nece ti otpasti tocak U jablanici nedo bog da ne sletis dole kod onog mosta u neretvu :D
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#7750 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by animus »

Nece tu biti previse ljudi jer se mora distanca poštovati a Covicevih poltrona ima i previse tako da nece biti mjesta za ostale vjernike.
Sve ovo me podsjeca na hajp oko protesta protiv gej parade samo zamjenjene uloge.
Imam osjecaj da sam jedan od rijetkih kojem ne smetaju ni prvi a niti drugi. :mrgreen:
Post Reply