Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post Reply
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#7676 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Kolinda »

mO k3 wrote: 11/05/2020 21:01
Kolinda wrote: 11/05/2020 20:59
mO k3 wrote: 11/05/2020 20:53

Cisti fasizam sa bilo koje je strane , ali mislim da je svima jasno da dolazi sa strane hdz bojovnika
Ma jasno, isto ko u Uskoplju, sve u režiji HDZ bojovnika Pokvića i seke sa BHT ili FTV neda mi se provjeravati...
jeli si ti najbolje sta ima od hdz botova da ponudi? :lol:

Ides li na misu u Sarajevo ?
Ne, imam ja svoju mjesnu crkvu...
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#7677 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Hemel »

Kolinda wrote: 11/05/2020 21:08
mO k3 wrote: 11/05/2020 21:01
Kolinda wrote: 11/05/2020 20:59

Ma jasno, isto ko u Uskoplju, sve u režiji HDZ bojovnika Pokvića i seke sa BHT ili FTV neda mi se provjeravati...
jeli si ti najbolje sta ima od hdz botova da ponudi? :lol:

Ides li na misu u Sarajevo ?
Ne, imam ja svoju mjesnu crkvu...
Imaju i oni iz Blajburga pa sta traze u Sarajevu?
Zasto im u tvojoj crkvi ne odrzite pomen i misu?
User avatar
BHCluster
Posts: 23374
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#7678 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by BHCluster »

Novak20 wrote: 11/05/2020 20:13 Dobra je ovo prilika za dodatno dehumaniziranje i sotoniziranje katolika i Hrvata u BiH. Neki su već nasjeli na "ustaško lukavstvo" pa daju sebi oduška da otvoreno i civilizirano kažu što stvarno misle.

Image
Drugi bošnjački član Predsjedništva BiH Željko Komšić je pak pozvao „Sarajlije da ne nasjedaju na ustaška lukavstva“, tako označivši današnje Hrvate koji stanuju u BiH ustašama. Time je Komšić malo osvijetlio prave motive ove hajke – istiskivanje Hrvata iz moderne BiH.

„Još jednom, ovim putem pozivam građane Sarajeva da ne nasjedaju na ustaška lukavstva koja imaju za cilj da Sarajevo i njegove građane prikažu kao neprijatelje katoličanstva i Hrvata, samo zbog toga što imaju jasan i izgrađen stav o tome da su molitve za fašiste, u potpunosti anticivilizacijski čin", poručio je Komšić odgovarajući na priopćenje Hrvatskog narodnog sabora u kojem se daje podrška katoličkoj crkvi.
https://www.dnevnik.ba/teme/svrha-hajke ... cima-u-bih

Kako te nije sramota da stavljas znak jednakosti izmedju Hrvata i ustasa. To je sramotno. Fuj!
Primadona Narodnog pozorišta Sarajevo Margit Tomik-Levy uputila je otvoreno pismo kardinalu Vinku Puljiću.

„Poštovani g. Puljić, obraćam vam se kao razočarani katolik kojeg ste svojim postupcima “otjerali” iz Crkve. Ne mogu biti vjernik koji ide u crkvu gdje bi najuzoritiji među vjernicima trebao širiti riječi ljubavi i povezivati ljude, a vi to ne radite. Vi ste političar koji Crkvu koristi za najpodlije planove svoje stranke sa ciljem opasnog meteža u BiH. Stranka ne manipuliše Crkvom i vama. Vi manipulišete i strankom i Crkvom i vjernicima. Vi niste čovjek mira, vi ne želite mir u Sarajevu. Pakleni je plan zagrebačke vlasti, crkvene i državne da održi misu zločincima u Sarajevu. Pitam se šta vi dobijate za to.

Mogla bih razumjeti da vi služite misu za žrtve rata, ali vi opet manipulišete. Ne služite misu žrtvama Drugog svjetskog rata nego svim Blajburškim žrtvama. Jeste li ikada pomislili da održite misu za nevine žrtve ustaškog režima u Sarajevu? Oni su nevini, ovi vaši iz Blajburga nisu. Većini su ruke bile krvave do lakata, a ostali su bježali sa njima. A, pogledajte šta su vaši neprežaljeni ljubimci uradili u Sarajevu: spisak ubijenih – Jevreji 8.776 (81,34%), Srbi 1.029 (9,54%), Hrvati 473 (4,38%), Muslimani/Bošnjaci 410 (3,80%), ostali i nepoznati 101 (0,94%). Zamislite, ubijani bez suda i krivice. Pitam se je li vas imalo stid. Ovi ubijeni su po vama nevažni. Vi patite za “nevinim domoljubima”.

Ja vam nisam nepoznata. Puno sam imala koncerata u vašoj crkvi, prilazili ste i čestitali, dolazili ste u pozorište na moje predstave. Vama je vjerovatno potpuno nevažno što ste za mene prestali biti Kardinal. Doživljavam vas kao rigidnog desničara, ljubitelja NDH. Poznajete i mog supruga. U ratu je prenosio vaše poruke časnim sestrama u Ljubljanskoj ulici.

Do sada mu se niste zahvalili. Namjeravate to uraditi u nedjelju služeći misu zvjerima koji su mu ubili baku, dedu i tetku“.
Pored ovoga oglasio se i hrvatski clan Predsjednistva Milorad Dodik.
... izjavio je da misa za žrtve Blajburga, najavljena za 16. maj u Sarajevu, ne može ostati samo unutrašnje pitanje Rimokatoličke crkve, jer sama najava događaja izazvala je veliko uznemirenje javnosti.

"Bez želje da ijednoj crkvi ili vjerskoj zajednici sporimo pravo na služenje, moram da kažem da smo i samom najavom takve mise duboko uznemireni. Najava mise za žrtve Blajburga 'na sva zvona' sugeriše sumnju da neko preko vjerskog obreda pokušava da rehabilituje ustaški pokret od čijeg zla se srpski narod ni nakon 75 godina biološki nije oporavio", istakao je Dodik.

Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik smatra da do te mise ne bi trebalo doći, posebno ne u Sarajevu, iz koga su ustaše u Drugom svjetskom ratu u smrt poslale pune vozove Srba.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#7679 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by mO k3 »

sluziti misu "zvjernicima" :thumbup:

pametnom dosta , jasan je stav nas bosnjaka da protiv misa nemamo nista , ali ovakvih misa da ...
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#7680 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Kolinda »

mO k3 wrote: 11/05/2020 21:18 sluziti misu "zvjernicima" :thumbup:

pametnom dosta , jasan je stav nas bosnjaka da protiv misa nemamo nista , ali ovakvih misa da ...
A to mi kaži, znači vi bi određivali koje mise su dobre a koje nisu, čestitam po ko zna koji put danas :thumbup:

Prenesite poruku IZ u Hrvatskoj da i oni više ne idu na Blajburgu a ove godine na Mirogoj, čisto da im kažete da ne ostane da ste šutjeli na tu pojavu...
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#7681 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by mO k3 »

Kolinda wrote: 11/05/2020 21:28
mO k3 wrote: 11/05/2020 21:18 sluziti misu "zvjernicima" :thumbup:

pametnom dosta , jasan je stav nas bosnjaka da protiv misa nemamo nista , ali ovakvih misa da ...
A to mi kaži, znači vi bi određivali koje mise su dobre a koje nisu, čestitam po ko zna koji put danas :thumbup:

Prenesite poruku IZ u Hrvatskoj da i oni više ne idu na Blajburgu a ove godine na Mirogoj, čisto da im kažete da ne ostane da ste šutjeli na tu pojavu...
googlaj malo izadji ne vjeruje sve sta ti hdz prezentira , ukljuci malo mozak , daj mozgu sansu
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#7682 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by horkesh »

Kolinda wrote: 11/05/2020 20:38
mO k3 wrote: 11/05/2020 19:57
Kolinda wrote: 11/05/2020 19:55
Čestitam vam za toleranciju....eto i mise bi zabranjivali...

Oštećeni antifašistički spomenici u Stocu


U Stocu, gradu na jugu Bosne I Hercegovine, tokom noći sa nedjelje na ponedjeljak, oštećen je i išaran centralni spomenik borcima NOR-a (Narodno-oslobodilački rat) i žrtvama fašizma u Drugom svjetkom ratu, potvrdio je za Radio Slobodna Evropa Timur Haračić, predsjednik Opštinskog odbora Socijaldemokratske parije BiH (SDP BIH) Stolac.

Prema njegovim riječima, oštećena je i ploča pred nekadašnjom bolnicom, koju je tokom rata u Bosni I Hercegovini, Hrvatsko vijeće obrane (HVO) pretvorilo u tranzitni logor.

Stolac: Godišnjica stravičnih zločina

Prema podacima Saveza logoraša BiH, u bivšoj bolnici je bilo zarobljeno oko 3.500 osoba, uglavnom Bošnjaka iz Stoca.

“Ovo je još jedna poruka za nas građane, antifašiste u Stocu, da i dalje u našem gradu vlada fašizam, nije pobjeđen. Vlast u Stocu umjesto da osudi ove nemile događaje, pospješuje i sama na kukavički način nastavlja sa uništavanjem svega što je antifašističko”, rekao je za RSE Haračić.

Logoraši traže spomen-obilježje na lokaciji Koštane bolnice

Haračić navodi da je slučaj prijavljen policijskoj stanici Stolac.

“Oni su izišli na teren i nadamo se da će počinitelji biti kažnjeni”, ocjenjuje on


Image



Tolerancija?
Baca malo na Uskoplje, jelde???
Zbog onog budale u Gornjem Vakufu, a i onog nedavno što je slično uradio, najbolje bi bilo sačekati par dana da se vidi ko je ovo uradio, ili barem ko nije uradio.

Svakako nema veze sa misom.
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#7683 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by animus »

Mediji vjesto manipulisu narodom. Hajmo pricati o misi a ne o Solaku.
Bosnjaci se opet naivno upecali.
Hajde malo da razmislimo realno o toj misi. Sto bi ona meni smetala. Imaju ljudi ustavom zagarantovano pravo. Neka rade u svojoj crkvi sta hoce.
Druga stvar je da NDH nije bila neprijatelj Bosnjacima nego cak i prijatelj. Mi smo se i tada protivili NDH kada su cinili zlocine prema Srbima pa su nam se fino zahvalili prije 28 godina. Stitili Jevreje i tada i njihove spomenike a vidimo sada Palestinu.
I sada mi opet glavni protivnici mise za Blajburg jer kao tamo su stradale ustase. A koje su Bosnjake prihvatili i zastitili gdje su mogli. Znam da su bili fasisti i sve ali brate neka se bune malo oni drugi kojima su cinili zlo a ne mi. Fali malo pragmatizma. Za opstanak je to vrlo bitno.
Dodik se posutio i danima nista nije rekao protiv mise kao da Srbi nisu najvise stradali od ustasa. Previse su naivni nasi politicari.

Ja podrzavam tu misu i da se odrzi u miru bez problema. Isto sto sam bio i za Blaza Kraljevica, borca za cjelovitu BiH kojem treba odrzati isto misu kao i njegovim hosovcima.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#7684 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by neko_sa_strane »

@animus
Bi li ti odgovarala liturgija četnicima u Sarajevu?
Blaž Kraljević se zalagao za Hrvatsku do Drine odnosno NDH a ne za cjelovitu BiH, dobro cjelovitu ali u sastavu Hrvatske pod vodstvom HDZ-a koja blagonaklono gleda na NDH.
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#7685 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by animus »

neko_sa_strane wrote: 11/05/2020 22:30 @animus
Bi li ti odgovarala liturgija četnicima u Sarajevu?
Blaž Kraljević se zalagao za Hrvatsku do Drine odnosno NDH a ne za cjelovitu BiH, dobro cjelovitu ali u sastavu Hrvatske pod vodstvom HDZ-a koja blagonaklono gleda na NDH.
Ne valja ti pitanje jer odnos NDH i cetnika prema Bosnjacima je dijametralno suprotan. Cetnici nikad vise nece drzati liturgije u Sarajevu. Ovo se ne odnosi na Srbe iz Sarajeva da ne bude pogresno shvaćeno.
Cisto pragmaticno gledam. NDH jeste fasisticka i zlocinacka ali nama nije bila neprijatelj. Bošnjaci se ne trebaju buniti protiv NDH a pogotovo ne protiv mise. Neka se bune drugi ako hoce ali bez nas.
Blaž je bio naš čovjek, pokoj mu duši. Ljudina samo takva. Zlocinci ga pogubise j..m im sve zlocinacko. Nikad nebi bilo sukoba Bosnjaka i Hrvata da se pitalo Blaža. Davno bi rat bio zavrsen i nebi se Srebrenica desila.
Lopez1981
Posts: 1015
Joined: 19/07/2016 22:27

#7686 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Lopez1981 »

animus wrote: 11/05/2020 22:45
neko_sa_strane wrote: 11/05/2020 22:30 @animus
Bi li ti odgovarala liturgija četnicima u Sarajevu?
Blaž Kraljević se zalagao za Hrvatsku do Drine odnosno NDH a ne za cjelovitu BiH, dobro cjelovitu ali u sastavu Hrvatske pod vodstvom HDZ-a koja blagonaklono gleda na NDH.
Ne valja ti pitanje jer odnos NDH i cetnika prema Bosnjacima je dijametralno suprotan. Cetnici nikad vise nece drzati liturgije u Sarajevu. Ovo se ne odnosi na Srbe iz Sarajeva da ne bude pogresno shvaćeno.
Cisto pragmaticno gledam. NDH jeste fasisticka i zlocinacka ali nama nije bila neprijatelj. Bošnjaci se ne trebaju buniti protiv NDH a pogotovo ne protiv mise. Neka se bune drugi ako hoce ali bez nas.
Blaž je bio naš čovjek, pokoj mu duši. Ljudina samo takva. Zlocinci ga pogubise j..m im sve zlocinacko. Nikad nebi bilo sukoba Bosnjaka i Hrvata da se pitalo Blaža. Davno bi rat bio zavrsen i nebi se Srebrenica desila.
Suprotan? Jedni hoce veliku Srbiju, drugi NDH. Za mene je to isto. Eto im Hrvatske nek prave od nje NDH ali dalje ruke od BiH. Gdje su silni ti HOSovci zavrsili? svi od reda se stavili pod komandu Bobana i orgijali zajedno. Da je kojim slucajem ta struja ostala, da smo ocistili drzavu od cetnika siguran sam da bi milom ili silom nastojali uspostaviti NDH. Za njih je sve "Hrvatska gruda" do Drine.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#7687 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by neko_sa_strane »

Blaž se zalagao za Hrvatsku do Drine. Dodik kaže da je Republika Srpska garant da se ne ponovi Jasenovac a ti si ga upravo podrškom projektu obnove NDH podržao.
Majka i sestra Maka Dizdara pogubljene su u Jasenovcu
HV i HVO nisu dobacili ni do Neretve u potpunosti a ne do Drine. Da se nisu dogovarali i trgovali trebala je linija biti na Žovnici.
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#7688 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by animus »

Da nije bilo NDH u WW2 mi bi najebali od cetnika puno puno vise. Zato hvala Anti i njegovima.
Mi trebamo realno gledati stvari. Narod je najbitniji, jer drzavnost se moze obnoviti kada imas narod. Kada te pobiju moze se drzava zvati kako hoce ali tebe nema tu.
Znam da su i Bosnjaci stradali u Jasenovcu kao i dio Hrvata ali isto tako je i puno vise Bosnjaka stradalo u Bleiburgu.
Lako bi se mi sa Blazom dogovorili da se doslo do Dine i da nije bilo sukoba. Doprinos HOSa ne treba umanjivati na pocetku rata. Pogotovo u pojedinim dijelovima BiH. Kadnije su oni unisteni i nestali.
drinjanin
Posts: 120
Joined: 03/04/2009 14:54

#7689 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by drinjanin »

Rigidna zabrana i tenzije oko ovoga su kontraproduktivne i nepotrebne.
Misa se treba odrzati u miru i bez neke iknografije koja bi nekome bila uvredljiva.
Cinjenica je da su nakon rata bez suda ubijene desetine hiljada ljudi od kojih velika vecina nije ucetvovala ni u kakvim zlocinu zasluzuje pomen i suocenje. Zlocin je zlocin.
I dalje tvrdim da velika vecina BH javnisti ne zna skoro nista o tim desavanja ali se po inerciji prikljucuje "rulji za linc".
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#7690 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by zrakomlat »

Kolinda wrote: 11/05/2020 20:59
mO k3 wrote: 11/05/2020 20:53
Kolinda wrote: 11/05/2020 20:38
Baca malo na Uskoplje, jelde???
Cisti fasizam sa bilo koje je strane , ali mislim da je svima jasno da dolazi sa strane hdz bojovnika
Ma jasno, isto ko u Uskoplju, sve u režiji HDZ bojovnika Pokvića i seke sa BHT ili FTV neda mi se provjeravati...
Stolac je nelegalno pokriven kamerama. I to baš taj dio u centru gdje se Bošnjaci uglavnom kreću. Nelegalno kažem jer ih ne kontroliše policija i u opstini se prave ludi, ne skidaju ih iako ima naredba. Pa eto, vrlo jednostavno je provjeriti jesu li Pokvici ili europejići. Da su Pokvici već bi se saznalo. A ovako se nikad neće, jer se radi o nosiocima europskih vrijednosti.

Mada se tu vjerovatno radi o 3-4 derišta iz reda hrvatskog naroda koje je neko naložio da dižu tenzije u izbornoj godini, standardno.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18630
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#7691 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by SmokingMan »

Šta reći, bošnjaci istorijski dezorijentirani, nekada šuruju sa neprijateljem, nekada se bore protiv njega.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#7692 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by zrakomlat »

neko_sa_strane wrote: 11/05/2020 20:41 Misliš Gornji Vakuf? To je grad koji je najrazrušeniji izašao iz rata, grad u kojem je napad HVO-a počeo u jesen 1992. godine mnogo prije invazije na Mostar.
Ako je Gornji Vakuf Uskoplje, onda je Donji Vakuf Niskoplje, a Bugojno je Skoplje :?
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#7693 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Kolinda »

Gradonačelniče Skaka, ponukan Vašom nedavnom izjavom o tome kako misa za žrtve Blajburga vrijeđa žrtve Sarajeva, s čim se duboko slažem, nisam mogao, a da ne istražim koliko naš grad zaista drži do svojih žrtava. Nažalost, pregledom naziva ulica, našao sam zavidnu listu onih koji su se lako mogli naći na Blajburškom polju sa svojim prijateljima i saradnicima.

Gradonačelniče, nisam siguran da znate, ali Google zna, da u Sarajevu ulicu ima jedan ustaški pukovnik i saradnik njemačkog okupatora, Sulejman Paćariz. O Paćarizu je dovoljno reći to da se njegov lik našao na poštanskoj markici njemačke vojničke udruge "Handžar" koja je godinama nakon poraza nacističke vojske izdavala prigodne markice sa likovima poput Adolfa Hitlera, Ante Pavelića, Jure Francetića, Mile Budaka i njima sličnih. Da Paćariz nije slučajnost, potvrđuje i ulica njegovog kolege, saradnika njemačkih i italijanskih okupatora, Osmana ef. Rastodera.

Ako bi već nekako i progledali kroz prste dvojici pomenutih te njihovo savezništvo sa nacistima i fašistima objasnili potrebom odbrane bošnjaka Sandžaka od četničke vojske, koja je također skončala na Blajburgu, ne znam kako objasniti ulicu Huseina ef. Đoze, imama SS Handžar divizije i simpatizera Adolfa Hitlera, koji je na svojoj glavi, umjesto ahmedije, ponosno nosio fes sa mrtvačkom glavom...

Naše ulice krasi i ime jednog velikog simpatizera NDH, koji je koristeći svoj vjerski autoritet muslimanima poručivao da "ljubav Poglavnika i maršala Kvaternika prema njima čuvaju kao svoj najdragocjeniji kapital". Gradonačelniče, ako ne znate, riječ je o reisu Fehimu ef. Spahi, zagovorniku NDH i poštovaocu lika i djela Ante Pavelića, s kojim je došao u sukob tek kada je u pitanje doveden njegov vjerski autoritet. Jame širom NDH, pune tijela masakriranih od ustaškog noža, očito mu nisu bile dovoljan razlog za sukob sa ustaškom vlašću...

Ne znam da li ste čuli za Muhameda ef. Pandžu, ali sam siguran da su za njega čuli Pavelić i Hitler, obzirom da je on bio jedini hodža koji je pristao učestvovati u okupacionoj povorci kroz naš grad te zajedno sa palestinskim muftijom El-Huseinijem agitirao među muslimanima da se priključe Hitlerovoj SS Handžar diviziji. Jedan od onih koji su ponosno stajali uz Antu Pavelića na ovoj slici je i Pandža, a slučajno ili ne, Sarajevo ima čast da mu ulice krase još dvojica iz tog 'uglednog' društva.

Gradonačelniče, kada pročitam životne puteve gore navedenih likova, ime Mustafe Busuladžića, antisemite i simpatizera nacističkog režima, bude mi čak i prihvatljivo... Da ne govorim o imenima Envera Čolakovića, Pavelićevog atašea za kulturu u Mađarskoj, Alije Nametka, direktora Hrvatskog državnog kazališta u NDH-ovskom Sarajevu i sličnih karijerista koji možda nisu javno podržavali ustaški režim, ali su mu itekako služili...

Nisam siguran u kojem periodu 'paljenja svjetla' od 90tih do danas su 'gradski oci' našli za shodno sarajevskim ulicama dati imena ovih ljudi, ali Vaše izjave o 'pobjedi nad antifašizmom' i jučerašnja izjava Vašeg stranačkog predsjednika da su ustaše vladale Sarajevom od' 92. do '95, sve mi manje djeluju kao lapsus...

Ako zaista jesu lapsus, dokažite nam! Prepletene nadležnosti općina, grada i kantona ne mogu biti izgovor jer Vaša stranka sa koalicionim partnerima ima vlast na svim nivoima u Kantonu Sarajevo.

Pokrenite inicijativu za promjenu ovih sramnih naziva ulica i pokažite da je Sarajevo antifašistički grad koji nije licemjeran kada govori o ulicama ratnih zločinaca u drugim gradovima naše države.

U suprotnom, nemojte biti licemjerni... Posjetite katedralu 16. maja i prisustvujte misi u ime onog Sarajeva koje ponosno nosi imena sumnjivih likova naše mračne prošlosti. Ipak se misa održava za njihove prijatelje i saradnike..
.

Znači u Mostaru trojica fašista imaju svoju ulicu, u Sarajevu 7-8 što dovodi do zaključka da ih je ipak u Mostaru više obzirom na veličinu grada...
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#7694 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by mO k3 »

Jos uz to da imate manje od pola Mostara :mrgreen:
Škobo Habu
Posts: 9012
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#7695 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Škobo Habu »

Kolinda wrote: 12/05/2020 07:46
Gradonačelniče Skaka, ponukan Vašom nedavnom izjavom o tome kako misa za žrtve Blajburga vrijeđa žrtve Sarajeva, s čim se duboko slažem, nisam mogao, a da ne istražim koliko naš grad zaista drži do svojih žrtava. Nažalost, pregledom naziva ulica, našao sam zavidnu listu onih koji su se lako mogli naći na Blajburškom polju sa svojim prijateljima i saradnicima.

Gradonačelniče, nisam siguran da znate, ali Google zna, da u Sarajevu ulicu ima jedan ustaški pukovnik i saradnik njemačkog okupatora, Sulejman Paćariz. O Paćarizu je dovoljno reći to da se njegov lik našao na poštanskoj markici njemačke vojničke udruge "Handžar" koja je godinama nakon poraza nacističke vojske izdavala prigodne markice sa likovima poput Adolfa Hitlera, Ante Pavelića, Jure Francetića, Mile Budaka i njima sličnih. Da Paćariz nije slučajnost, potvrđuje i ulica njegovog kolege, saradnika njemačkih i italijanskih okupatora, Osmana ef. Rastodera.

Ako bi već nekako i progledali kroz prste dvojici pomenutih te njihovo savezništvo sa nacistima i fašistima objasnili potrebom odbrane bošnjaka Sandžaka od četničke vojske, koja je također skončala na Blajburgu, ne znam kako objasniti ulicu Huseina ef. Đoze, imama SS Handžar divizije i simpatizera Adolfa Hitlera, koji je na svojoj glavi, umjesto ahmedije, ponosno nosio fes sa mrtvačkom glavom...

Naše ulice krasi i ime jednog velikog simpatizera NDH, koji je koristeći svoj vjerski autoritet muslimanima poručivao da "ljubav Poglavnika i maršala Kvaternika prema njima čuvaju kao svoj najdragocjeniji kapital". Gradonačelniče, ako ne znate, riječ je o reisu Fehimu ef. Spahi, zagovorniku NDH i poštovaocu lika i djela Ante Pavelića, s kojim je došao u sukob tek kada je u pitanje doveden njegov vjerski autoritet. Jame širom NDH, pune tijela masakriranih od ustaškog noža, očito mu nisu bile dovoljan razlog za sukob sa ustaškom vlašću...

Ne znam da li ste čuli za Muhameda ef. Pandžu, ali sam siguran da su za njega čuli Pavelić i Hitler, obzirom da je on bio jedini hodža koji je pristao učestvovati u okupacionoj povorci kroz naš grad te zajedno sa palestinskim muftijom El-Huseinijem agitirao među muslimanima da se priključe Hitlerovoj SS Handžar diviziji. Jedan od onih koji su ponosno stajali uz Antu Pavelića na ovoj slici je i Pandža, a slučajno ili ne, Sarajevo ima čast da mu ulice krase još dvojica iz tog 'uglednog' društva.

Gradonačelniče, kada pročitam životne puteve gore navedenih likova, ime Mustafe Busuladžića, antisemite i simpatizera nacističkog režima, bude mi čak i prihvatljivo... Da ne govorim o imenima Envera Čolakovića, Pavelićevog atašea za kulturu u Mađarskoj, Alije Nametka, direktora Hrvatskog državnog kazališta u NDH-ovskom Sarajevu i sličnih karijerista koji možda nisu javno podržavali ustaški režim, ali su mu itekako služili...

Nisam siguran u kojem periodu 'paljenja svjetla' od 90tih do danas su 'gradski oci' našli za shodno sarajevskim ulicama dati imena ovih ljudi, ali Vaše izjave o 'pobjedi nad antifašizmom' i jučerašnja izjava Vašeg stranačkog predsjednika da su ustaše vladale Sarajevom od' 92. do '95, sve mi manje djeluju kao lapsus...

Ako zaista jesu lapsus, dokažite nam! Prepletene nadležnosti općina, grada i kantona ne mogu biti izgovor jer Vaša stranka sa koalicionim partnerima ima vlast na svim nivoima u Kantonu Sarajevo.

Pokrenite inicijativu za promjenu ovih sramnih naziva ulica i pokažite da je Sarajevo antifašistički grad koji nije licemjeran kada govori o ulicama ratnih zločinaca u drugim gradovima naše države.

U suprotnom, nemojte biti licemjerni... Posjetite katedralu 16. maja i prisustvujte misi u ime onog Sarajeva koje ponosno nosi imena sumnjivih likova naše mračne prošlosti. Ipak se misa održava za njihove prijatelje i saradnike..
.

Znači u Mostaru trojica fašista imaju svoju ulicu, u Sarajevu 7-8 što dovodi do zaključka da ih je ipak u Mostaru više obzirom na veličinu grada...
Efendija Pandžo, nakon rehabilitacije, bio Titov osobni prevoditelj na turnejama po arapskim zemljama.

Čolakovićeva djela zabanjivana u NDH, tako da ne znam zašto je fašista?

Nametak li-la.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#7696 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by neko_sa_strane »

Jednom tatinom rođaku ustaše su porodicu pobile u Jasenovcu a ličnim prijateljima rodbina je pobijena u Prebilovcima tako da promicatelju NDH poput Blaža Kraljevića i sličnima koje je zadesila ista sudbina neka je teška crna zemlja. Uvjeren sam da bi ponovili isto da im se ukazala prilika. Mislim pokušali su i ovog puta ali im je "plijen" poučen istorijom uglavnom utekao na vrijeme.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#7697 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Ramzess Veliki »

animus wrote: 11/05/2020 22:14 Mediji vjesto manipulisu narodom. Hajmo pricati o misi a ne o Solaku.
Bosnjaci se opet naivno upecali.
Hajde malo da razmislimo realno o toj misi. Sto bi ona meni smetala. Imaju ljudi ustavom zagarantovano pravo. Neka rade u svojoj crkvi sta hoce.
Druga stvar je da NDH nije bila neprijatelj Bosnjacima nego cak i prijatelj. Mi smo se i tada protivili NDH kada su cinili zlocine prema Srbima pa su nam se fino zahvalili prije 28 godina. Stitili Jevreje i tada i njihove spomenike a vidimo sada Palestinu.
I sada mi opet glavni protivnici mise za Blajburg jer kao tamo su stradale ustase. A koje su Bosnjake prihvatili i zastitili gdje su mogli. Znam da su bili fasisti i sve ali brate neka se bune malo oni drugi kojima su cinili zlo a ne mi. Fali malo pragmatizma. Za opstanak je to vrlo bitno.
Dodik se posutio i danima nista nije rekao protiv mise kao da Srbi nisu najvise stradali od ustasa. Previse su naivni nasi politicari.

Ja podrzavam tu misu i da se odrzi u miru bez problema. Isto sto sam bio i za Blaza Kraljevica, borca za cjelovitu BiH kojem treba odrzati isto misu kao i njegovim hosovcima.
Blaz je bio za BiH cjelovitu unutar nove NDH, samo sto bi to bila neka "zajednica" gdje bi imali situaciju da hrvati dominiraju. Navodno. A svercao kao sve te privatne jedinice, sami kriminalci.
Moj dedo je bio mobilisan u Pavelica gardu pa je prvom prilikom zbrisao u partizane. Pricao je da su se ustase oblacile u uniforme muslimanske milicije pa isli napadati srbe, nakon cega bi ovi dosli pa poklali civile muslimane. Nisu nam cinili zlo, a sta je sa nozem u ledja u zadnjem ratu? Pitaj u Hercegovini kako su nas pazili. Pa u Hrvatskoj ustase vise nisu dobrodosli.
Evo citam Austrija zabranila odrzavanje Blajburske mise za ubuduce. Nece evropa fasiste ...
Škobo Habu
Posts: 9012
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#7698 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by Škobo Habu »

neko_sa_strane wrote: 12/05/2020 08:39 Jednom tatinom rođaku ustaše su porodicu pobile u Jasenovcu a ličnim prijateljima rodbina je pobijena u Prebilovcima tako da promicatelju NDH poput Blaža Kraljevića i sličnima koje je zadesila ista sudbina neka je teška crna zemlja. Uvjeren sam da bi ponovili isto da im se ukazala prilika. Mislim pokušali su i ovog puta ali im je "plijen" poučen istorijom uglavnom utekao na vrijeme.
Još kada bi republičkosrpska politička i vjerska elita na isti način stala protiv četničke ideologije, koja je u sto godina dva puta iz istih porodica uzimala krvavi danak, gdje bi nam kraj bio.

Uglavnom, licemjerje.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#7699 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by neko_sa_strane »

Škobo Habu wrote: 12/05/2020 08:43
neko_sa_strane wrote: 12/05/2020 08:39 Jednom tatinom rođaku ustaše su porodicu pobile u Jasenovcu a ličnim prijateljima rodbina je pobijena u Prebilovcima tako da promicatelju NDH poput Blaža Kraljevića i sličnima koje je zadesila ista sudbina neka je teška crna zemlja. Uvjeren sam da bi ponovili isto da im se ukazala prilika. Mislim pokušali su i ovog puta ali im je "plijen" poučen istorijom uglavnom utekao na vrijeme.
Još kada bi republičkosrpska politička i vjerska elita na isti način stala protiv četničke ideologije, koja je u sto godina dva puta iz istih porodica uzimala krvavi danak, gdje bi nam kraj bio.

Uglavnom, licemjerje.
Ko kaže da podržavam republikosrpsku političku i vjersku elitu. Vidiš mene upravo to etiketiranje iritira a ide mi na ganglije i bošnjačka političko-vjerska elita. Ja bih koliko jučer ukinuo konstitutivne narode i zabranio rad nacionalnim strankama što zbog nacionalizma što zbog rezultata na ekonomskom planu u zadnjih 30 godina. U stvari ko god nema opipljivih rezultata na ekonomskom planu do sada ne bi trebao ni biti dio vlasti.
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#7700 Re: Bošnjačka politika prema BiH Hrvatima

Post by animus »

Poznate su mi te price iz WW2 o laznom predstavljanju ustasa prije zlocina prema Srbima. Cak sam te price slusao iz razlicitih dijelova BiH. Mozda im je to bila taktika da muslimane i pravoslavce zavade a mozda i narod malo uvelicava. Uglavnom je činjenica da se ustase nisu ustručavala zlocina prema Jevrejima i Srbima. Zbog toga su na kraju i kaznjeni. Medju njima je bio i jedan dio Bosnjaka.
Sve su to cinjenice ali meni ovi protesti jednostavno lice na onu izreku glume veceg katolika od Pape. Sta se Bosnjaci toliko bune protiv mise kad ostalima ne smeta toliko. Taman i da ustaska obiljezja nose. Citam podatke o zrtvama ustasa u Sarajevu. Preko 80 % Jevreja, onda Srbi pa Hrvati. Tek na kraju Bosnjaci. I to vecinom na kraju rata kada su se vrsile diverzije i otpor ustasama. Za to vrijeme se cetnici uredno postrojavaju po citavom manjem entitetu i niko od Srba i Hrvata da se pobuni. Pa ko je ovdje lud.
Znam samo da nije bilo NDH da bi cetnici klali po citaj BiH koliko god bi mogli a ovako su bili ograniceni na Drinu povremeno i negdje sporadično gdje im se ukazivala šansa.
Vezano za zadnji rat i noz u ledja mogu samo reci da to nisu bile ustase niti imaju bilo kakve veze sa njima. Tuđmanove falange su imale druge ciljeve i drugu politiku. Blaž je bio najbliže onim ustasama po ciljevima ali nije cinio zlocine kao ustase. Bio je za zajednicku drzavu i vojsku. Zato su ga i ubili.
Post Reply