Poliklinika Svjetlost

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#76 Re: Poliklinika Svjetlost

Post by Qler »

znaci 1% a ne 20-30 kako si na pocetku rekao?

Ovdje niko nije rekao da je bez rizika, i da se treba ici grlom u jagode, ali i ti predstavljas to kao da vise ljudi izadje slijepo nego sa drasticnim poboljsanjim kvalitete svakodnevnog zivota...
User avatar
Logovan
Posts: 94345
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#77 Re: Poliklinika Svjetlost

Post by Logovan »

Čuj 20-30%. :-)

Pa ne presađuju mozak.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#78 Re: Poliklinika Svjetlost

Post by TRANCE »

Qler wrote: 11/05/2020 10:37 znaci 1% a ne 20-30 kako si na pocetku rekao?

Ovdje niko nije rekao da je bez rizika, i da se treba ici grlom u jagode, ali i ti predstavljas to kao da vise ljudi izadje slijepo nego sa drasticnim poboljsanjim kvalitete svakodnevnog zivota...
Logovan wrote: 11/05/2020 10:44 Čuj 20-30%. :-)

Pa ne presađuju mozak.
Izgleda da treba posebno objasniti za vas nadarene:
1% se odnosi na teže komplikacije. Teže komplikacije su npr. ekstazija rožnice, ablacija retine, dislokacija korenalnog poklopca (flapa) i sl. S ekstazijom rožnice vidiš mutno kao kroz matirano staklo gdje ne mogu pomoći ni naočale ni leće, osim specijaliziranih skleralnih leća koje se nigdje ne mogu nabaviti u BiH ili transplantacije rožnice koja opet ima svoje rizike. S ablacijom retine kroz par sedmica vidiš crno pred očima, može jedino pomoći pravovremena operacija (skleralna plomba, gasna tamponada ili silikonsko ulje), s tim da operacija više ne uspije nego što uspije u povratku određenog stepena vida, rijetko kad 100% vida. Dislokacija kornealnog poklopca znači jako loš vid ako se on ne uspije vratiti na mjesto, jedino rješenje skleralne leće ili transplantacija rožnice.
To je za onih 1% nesretnika.
20-30% ima nuspojave s kojima se može živjeti: suhe oči, floatere, starburstse glareove ili haloe noću, urastanje epitela ili potrebu nošenja naočala i leća i nakon operacije.
Ostalih 70% dobije operacijom perfektan vid bez nuspojava.
Last edited by TRANCE on 11/05/2020 10:59, edited 1 time in total.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#79 Re: Poliklinika Svjetlost

Post by Ajatolah_ »

Ne ulazeći u točnost broja, pa 1% nije nimalo bezazlen postotak za tako osjetljivu stvar. Ko bi smio sjesti u avion da svaki stoti pada?
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#80 Re: Poliklinika Svjetlost

Post by TRANCE »

Ajatolah_ wrote: 11/05/2020 10:59 Ne ulazeći u točnost broja, pa 1% nije nimalo bezazlen postotak za tako osjetljivu stvar. Ko bi smio sjesti u avion da svaki stoti pada?
Smjeli bi oni koji su voljni riskirati radi komocije: u ovom slučaju komocije života bez naočala i leća. Ali problem je što doktori objašnjavaju samo benefite, ne i rizike, jer jbg. to onda loše utiče na biznis. Da je laserska operacija bez rizika, ili s nekim jako malim rizikom, uveli bi državni zdravstveni sistemi širom svijeta besplatna skidanja dioptrije laserom i dobili produktivnije stanovništvo koje manje vremena troši na baratanje lećama i naočalama, a više na stvaranje nove ekonomske vrijednosti. Bilo bi čim napuniš 18, skupe sve u školi koji imaju dioptriju i hajmo pod laser, kao za vakcinu protiv tetanusa :mrgreen: Ali pošto nije, svugdje u svijetu se to može odraditi samo u privatnim klinikama na vlastito insistiranje pacijenata koji bi prije toga trebali shvatiti moguće benefite, ali i rizike operacije.
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#81 Re: Poliklinika Svjetlost

Post by ChataDodajStaHoces »

Radio sam prosle godine kod njih i jedna od najboljih odluka u mom zivotu iako sam upao u taj mali procenat potencijalnih poteskoca. Imao sam relativno malu dioptiju na oba oka oko -1/-1,5 s cilindrima a nakon pregleda rekli su samo da jedno oko trebam srediti a ne oba. Nakon kratkotrajne operacije od 15tak min furate kuci na odmaranje. Nakon prvog pregleda ustanovili su da imam tu neku reakciju na lasersku zraku i dobijao sam narednih 7 dana injekcije u oko dok se to ne regulise i bude sve ispravno.

Kada vidite koliko ljudi dnevno radi operacije i da je to doslovno ko na traci nekako se ohrabrite i vidite da je to vise standardna procedura.
User avatar
shpitzza
Posts: 46
Joined: 25/10/2008 16:24
Location: Tesanj
Contact:

#82 Re: Poliklinika Svjetlost

Post by shpitzza »

da budemo fer do kraja, oni vam nakon prve kontrole nakon sto vam kazu da li ste kandidat ili ne kazu i o mogucim posljedicama , niko nikoga ne tjera, sve je induvidualna odluka. u svakom slucaju ti 100% potvrde tacnu dioptriju i onda je na tebi da li zelis rizikovati ili ne. jedan kolega je takodje imao reakciju na laser i za 7 dana sve sanirano i sad je sve ok. znaci ko nece ne mora...
r_faruk
Posts: 4684
Joined: 20/01/2003 00:00

#83 Re: Poliklinika Svjetlost

Post by r_faruk »

Bas razmisljam o tom laseru (po ko zna koji put). Cijeli zivot nosim sociva/naocare - Plus dioptrija sa cilindrima. Takodjer poznajem ljude koji su to uradili i prezadovoljni su. I opet sam dosao do zakljucka da mi je rizik od 1% prevelik da bih se usudio ici na lasersko skidanje dioptrije. Nisam spreman rizikovati bilo sta u ovoj fazi i sa vidom koji trenutno imam.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#84 Re: Poliklinika Svjetlost

Post by high_volume »

Pretpostavljam da je svejedno da li je dioptrija dobijena rođenjem, ili je nastala protokom života, tzv. "staračka dioptrija", kojom je, uglavnom, otežano čitanje i vid predmeta u blizini.

Ima li neko cijene usluga klinike "Svjetlost", koliko košta "popravka" vida. Je li cijena koju je napisao @Haris na prethodnoj strani ta cijena, ili ima neka druga, itd?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#85 Re: Poliklinika Svjetlost

Post by uglavnomja »

high_volume wrote: 21/05/2020 00:20 Pretpostavljam da je svejedno da li je dioptrija dobijena rođenjem, ili je nastala protokom života, tzv. "staračka dioptrija", kojom je, uglavnom, otežano čitanje i vid predmeta u blizini.

Ima li neko cijene usluga klinike "Svjetlost", koliko košta "popravka" vida. Je li cijena koju je napisao @Haris na prethodnoj strani ta cijena, ili ima neka druga, itd?

mala ispravka, staracku dioptriju ne mogu skroz skinuti, mogu je usporiti, tj. svesti danas na 0, ali proces se nastavlja, za par godina ces doci na "danasnje" stanje

za pstale dioptrije je uspjesno
(naravno, ima izuzetaka, nekih bolescina, komplikovanih poremecaja ... ali sve to kazu na onom prvom pregledu

cijene danas ne znam, vajda ima na stranici, imai su finu stranicu
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#86 Re: Poliklinika Svjetlost

Post by valter.ba »

Ima li svježe odrađenih?😀
Koliko to danas sve košta, od prvog pregleda do finala?
NediM17
Posts: 21640
Joined: 05/11/2009 11:49

#87 Re: Poliklinika Svjetlost

Post by NediM17 »

Kad pogledas kongres oftalmologa i 90% ih nosi naocale meni sve bude jasno. :mrgreen:
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#88 Re: Poliklinika Svjetlost

Post by valter.ba »

Nose za čitanje 😂. Možda si i u pravu😉
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#89 Re: Poliklinika Svjetlost

Post by EasyMan »

Kakva su novija iskustva sa ovom klinikom?
Stari treba mrenu skidati na oba oka pa me zanimaju iskustva?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58696
Joined: 03/08/2010 19:04

#90 Re: Poliklinika Svjetlost

Post by kakavdanakneiskustvu »

Moja mama operirala glaukom,relativno pozitivna iskustva
Post Reply