Bleiburg - Sarajevo

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#476 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by piupiu »

breuer wrote: 10/05/2020 01:57
piupiu wrote: 10/05/2020 01:54
TheMule wrote: 10/05/2020 01:27

Tito nije, ali ocigledno, velika vecina njegovih ljudi jeste, neki svjesno radeci prema tom, neki nesvjesno.
To ti je, brate, čisti moderni revizionizam. Kad iz vizure 90.-ih čitaš Drugi svjetski rat. Njegovi ljudi, kao što je Moša Pijade, Jevrej? Edvard Kardelj, Slovenac? Ivo Lola Ribar, Hrvat? Koji 'njegovi ljudi'? Al' haj', nije ni tema, ni mjesto.
valjda misli na Koču Popovića, on je nako bio velikosrBski orijentisan...
Izrazito. :oops:
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#477 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by piupiu »

antikrkan wrote: 10/05/2020 02:01 neodoljivost prekrajanja istorije i tko je prvi počeo
Mah, sve je ovo skupa jadno. :(
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#478 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by high_volume »

Sonac wrote: 10/05/2020 00:31 Hebo te isto neka sekta, pa hoće li jedan guknuti odkud tolerancija prema četnicima?
Kad je u Sarajevu održana javna promicija četništva, pa da ima toleranciju spram tog fašističkog šljama?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#479 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by high_volume »

Nowicki wrote: 10/05/2020 01:38 Ovo je po meni prije svega pitanje koje Hrvati moraju da rješavaju sami unutar sebe. Odnosa prema Drugim svjetskom ratu, što se mene tiče stvari su davno rečene. Ono što me iritira je što se mi pecamo na takve stvari? Niti to organizuje država BiH, niti neki njen organ, niti grad Sarajevo, nisu ni političke stranke ( bar ne one sa sjedištem u Sa). Organizuje Vrhbosanska nadbiskupija u svojoj stolnoj crkvi, katedrali Srca Isusova. Zašto su izabrali Sarajevo? Jeli moglo neko drugo mjesto u BiH, zar zapadna Hercegovina nije prikladnija? Zašto ne samo u Zagrebu? Ne znam kakva su tu crkvena pravila, al' imam osjećaj da neko priželjkuje skandal. Najpametnije samo "ignor". Nek rade šta su naumili, crkve su njihove i ne može im se zabraniti, nije javni prostor. Samo nek nas ne u uvlače. A sami smo se navikli ko mutavi. Pnavljam najpametnije svoj posao, a nek ono unutar sebe raspravljaju čiji je otac ustaša, a čiji partizan kako kaže TBF.
Skandal je i sama najava tog skupa profašista i promocije neofašizma. Zašto bi neko u Sarajevu bio tolerantan prema nekom ko perfidno rehabilitira fašizam klanjajući se nekakvim žrtvama, koje su zapravo najvećim brojem ustaški i domobranski vojnici, kojima čak niko i ne zna imena. A i da zna, kakva je razika...

Ako je ovo "hrvatska stvar", zašto se ne rješava u matici, tamo je Sabor pa nek raspravljaju, podižu spomenike i veličaju svoje žrtve. Te žrtve nisu sarajevske, sarajevske žrtve napravili su upravo oni kojima Puljić i ostala bagra želi moliti Boga za oprost :-)
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#480 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by high_volume »

Da nije ove teme, ne bih ni u snu pretpostavio s kakvim sam smećem ulazio u raspravu i lajkao postove :(
Čim prođe dan planiran za fašističku misu, sve njih bacit ću u najdublji klozet, tamo im je mjesto, i sa mnom više neće imati nikakvog kontakta. Fuj! :(
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#481 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by nKrkan »

high_volume wrote: 10/05/2020 02:43 Da nije ove teme, ne bih ni u snu pretpostavio s kakvim sam smećem ulazio u raspravu i lajkao postove :(
Čim prođe dan planiran za fašističku misu, sve njih bacit ću u najdublji klozet, tamo im je mjesto, i sa mnom više neće imati nikakvog kontakta. Fuj! :(
Razocaro se koliko ima normalne raje i raje koja zdravo razmislja bez predrasuda iz onog sistema
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#482 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by nKrkan »

antikrkan wrote: 10/05/2020 03:21 jbte imaš 22 godine i sav svijet ti je trolanje :lol:
žali bože zraka
ja sam anam na onom forumu zadavao ljudima razne traume , ali ne znam da sam ovdje ulozio ista vise energije da tebe ovako istraumiram,bukvalno radim sve isto i onde ide ko paljenje kutnjaka , cuj anti - krkan 🤣🤣🤣🤣🤣 :lol: :lol:
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#483 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by madner »

Hrvatsko cvijece nalazi razna opravdanja za misu.

Ljepo od KC da je napravila jedan fin povod za masovno okupljanje raje pred crkvom.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#484 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by aldinjo »

neko_sa_strane wrote: 07/05/2020 22:40 Jedina greška koju je Jugoslavija učinila je što nije organizovala suđenje ali samo da se forma zadovolji a onda metak u čelo i pogriješila je što nije kremirala tijela kako bi osujetila dernek u Bleiburgu. Krive Jugoslaviju što nisu imali suđenje. Nisu ga imale ni njihove žrtve čija je jedina krivica bila "pogrešna etnička pripadnost". Moje mišljenje je da su velika većina ubijenih u Bleiburgu dobili što su i zaslužili. Hrvatske NVO stalno pominju da su ubijeni civili a na spomen ploči u Bleiburgu piše pomen "hrvatskoj vojsci" a ne civilima.
:lol: :lol: :lol: :run:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#485 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by Guadalajara »

Fino kad i ako se okupe...Ponijeti transparente sa slikama iz Ahmica, Heliodroma...
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#486 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by aldinjo »

dječak sa šibicama wrote: 08/05/2020 16:56 Image
:lol: :lol: :lol: :run:
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#487 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by aldinjo »

geralt wrote: 08/05/2020 17:45
doremifa wrote: 08/05/2020 17:06
dječak sa šibicama wrote: 08/05/2020 16:56 Image
gdje je ova skola? u ulici fehima spahe? efendije đoze? mustafe busuladzica? hoce li se tu raja okupljati ili ispred katedrale?
Ima otvorena tema o doticnom djubretu od 196 stranica. I isti forumasi koji se protive nastupajucem klerofasistickom skupu su se protivili i nazivanju skole po ustaskom pandanu Riste Djoge.
:lol: :lol: :lol: :run:
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#488 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by aldinjo »

Ko nije gledao dokumentarni serijal "Jugoslavenske tajne službe neka pregleda sve epizode. Kome nije dovoljno jedanput neka pregleda više puta. Pa neka se onda uvjeri o kakvim se komunističkim zločincima odnosno kriminalcima radilo.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#489 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by Ramzess Veliki »

Sonac wrote: 09/05/2020 23:48
Sve to stoji ali još uvijek ne objašnjava izostanak reakcije sarajevskih antifašista u slučaju Dobrovoljačke. Vrlo vrlo selektivno.
U Dobrovoljackoj je ubijeno sest osoba, pet vojnika i jedna zena muslimanka koja je radila u kasarni.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#490 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by Ramzess Veliki »

O ovoj temi ja vidim sljedece ...

Covica fata panika, gubi podrsku iz Hrvatske, strah ga narednih izbora zbog vjerovatnog otvaranja dosijea i optuznica za kriminal koje su do sada gurane u fioku ukoliko dodje do smjene vlasti, jedino rjesenje kao i do sada haj'mo napraviti tenzije.
Bakiru isto odgovara jer je u istim problemima, opet ima priliku da se pokaze braniocem naroda.
Dodik pljesce jer od mise najbolje profitira - ako se odrzi misa na sva usta ce govoriti evo vidite oni su zajedno, ustasko-muslimanska zavjera protiv srba.

Uz to skrece se paznja sa malina, sa respiratora, sa nesposobnosti ove vlade ...

Sto se vise boje gubljenja vlasti i dolaska pravne drzave ova trojka ce postajati sve opasnija za narod i mir na ovim podrucjima.

Eto zasto sva ta pompa o Blajburgu i zasto bas u Sarajevu.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#491 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by Guadalajara »

Ramzess Veliki wrote: 10/05/2020 06:49 O ovoj temi ja vidim sljedece ...

Covica fata panika, gubi podrsku iz Hrvatske, strah ga narednih izbora zbog vjerovatnog otvaranja dosijea i optuznica za kriminal koje su do sada gurane u fioku ukoliko dodje do smjene vlasti, jedino rjesenje kao i do sada haj'mo napraviti tenzije.
Bakiru isto odgovara jer je u istim problemima, opet ima priliku da se pokaze braniocem naroda.
Dodik pljesce jer od mise najbolje profitira - ako se odrzi misa na sva usta ce govoriti evo vidite oni su zajedno, ustasko-muslimanska zavjera protiv srba.

Uz to skrece se paznja sa malina, sa respiratora, sa nesposobnosti ove vlade ...

Sto se vise boje gubljenja vlasti i dolaska pravne drzave ova trojka ce postajati sve opasnija za narod i mir na ovim podrucjima.

Eto zasto sva ta pompa o Blajburgu i zasto bas u Sarajevu.
Tako nekako... :)
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#492 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by sinuhe »

"Isti 'vaki konkordat potpisati i sa Islamskom zajednicom" - bio je jasan Zeljko Komsic
Image
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58434
Joined: 03/08/2010 19:04

#493 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by kakavdanakneiskustvu »

Edin H. wrote: 09/05/2020 23:12
kakavdanakneiskustvu wrote: 09/05/2020 23:06
Zijo77 wrote: 09/05/2020 22:58 To nije promocija ustaša nego vjerski skup za one koji su strijeljani, a bili nevini! Strijeljani bez suda. Meni lično smeta ova buka zbog zatvorenog skupa u katedrali, a istovremeno nema protesta zbog ventilatora i drugih milionskih plajčki, nema protesta zbog ostajanja bez posla, nema protesta zbog ogromne administracije i privilegija, nema protesta zbog katastrofalnog javnog prevoza, nema protesta zbog naseljavanja nezakonitih i nelegalni migranata bez imena i porijekla u glavnom gradu. nema protesta zbog neustavnog i nezakonitog uvođenja vanrednog stanja i raznih idiotskih mjere kojima se krše slobode i prava ljudi....
Ispadoše najveći problemi onaj dernek u Golf klubu i misa u katedrali ! DAJTE, NE NASJEDAJTE, NE BUDITE GLUPI!
ubijeni na bleiburgu nisu svi bili nevini,medju njima je bilo boga pitaj koliko onih koji su po jasenovcu masovno klali,a da je bilo i nevinih,sigurno jeste

najbolje prešutiti sve to,reći ok je koljačima odrzavati mise zadušnice,što se katolička crkva ne sjeti odrzati mise za poklanu djecu u jasenovcu
Ko je bio nevin taj je bio i pusten, tj odlezao neko vrijeme i onda je pusten amnestijom.
vjerovatno je bilo i nevinih ubijenih,moj djed je bio na bleiburgu,ostao živ,biio u njemackom logoru,dosao u jugu,prozivio normalan zivot
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#494 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by bunk »

Bloo wrote: 09/05/2020 21:22
palermo wrote: 09/05/2020 21:16 Ja sam frapiran sljepilom političkog Sarajeva, jedinstvom u gluposti koji iskazuju sve političke stranke koje očito ciljaju samo na jedno glasačko tijelo (počevši od SDA, preko SDP-a pa sve do Naše stranke), lakoćom izgovaranja velikih riječi (mi antifašisti,mi građani, mi sarajlije mi vaki, mi naki, ).....

Nadam se samo da će ovi što najavljuju proteste ipak malo razmisliti o tome (valjda imaju toliko mozga) i odustati od njih, a da će policija uraditi svoj dio posla....obezbijediti crkvu, osigurati da onaj ko hoće na misu ne bude ugrožen, a sve koji se pojave u ustaškim uniformama ili bilokakvim obilježjima NDH obilježjima uhapsiti ( nek nađu neki zakon, recimo narušavanje javnog reda i mira) .......
Zakon o zabrani djelovanja fašističkih i neofašističkih organizacija i upotrebe njihovih simbola u BiH bi sad dobro došao...
Ko budali samar.
Da kad se lojavi i rahiticni sipljivci podju okupljat naredni puta u Visegradu SIPA sve pohapsi majkuim fasisticku.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58434
Joined: 03/08/2010 19:04

#495 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by kakavdanakneiskustvu »

BHCluster wrote: 09/05/2020 23:54
na samom pocetku govora tomaševića ,spominje stradanje vojske,što ne kaze ustaške vojske?

svećenik to naziva križnim putem,svećenik,haloooo
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#496 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by 155_mm »

piupiu wrote: 09/05/2020 23:52
155_mm wrote: 09/05/2020 23:41 tema je krenula u pravcu da je 90% ustasa bilo muslimani.
:lol:

i sta kazu svim srestvima sprijeciti midu. eh kad bi ti sa bar 1% te borbenosti bili da se sprijeci ona godisnja cetnicka "misa" u visegradu gdje bi nam bio kraj.
A jesi li ti bio u Višegradu da prostestuješ pred četnicima?
nisam kao sto necu protestvovati ni protiv mise u sarajevu. a sto pitas?
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#497 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by 155_mm »

Ludzak wrote: 10/05/2020 00:44
TheMule wrote: 10/05/2020 00:39 Razlika izmedju cetnika i partizana je samo politika, jedni cekaju kralja a drugi vjeruju u Titu i komunizam. Obadvije grupe "antifasisti". A i ostalo, isto, nema tu puno razlike. Zato imas slucajeve gdje je jedan brat u cetnicima, drugi u partizanima, a opet braca. Ja podrzavam SDP, brat SDA, a opet braca. Sve u pet deka. Dosta dobrih ovaca bez cobana je poletilo tim partizanima (uglavnom Bosnjaci), povjerovali prici upakovanoj u komunizam, ali ne kontajuci
da su se borili za veliku srbiju. Osim Dzemala Bjedica, sve sama pjesadija... Bilo je i pravih komunista, naravno, ali.. ocigledno premalo
Ne možeš reči Bošnjaka jer zvanično Bošnjaka u to vrijeme nije ni bilo. Već Muslimana.
nemoj lagati ovdje. nikakvih Muslimana tada nije bilo. Muslimani su nastali u ustavu SFRJ iz 1974. godine.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58434
Joined: 03/08/2010 19:04

#498 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by kakavdanakneiskustvu »

huja me uhvati slusajuci i gledajuci ovog svecenika tomaševića na face tv
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#499 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by 155_mm »

sto se tice antifasizma na ovim prostorima izgleda da postoje nesuglasice oko istog.

za mnoge su zlocini nad dobrim bosnjanima iz devedesetih u stvari borba protiv fasizma i islamskog terorizma.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#500 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by 155_mm »

plain vanilla wrote: 10/05/2020 00:57
155_mm wrote: 09/05/2020 23:41 tema je krenula u pravcu da je 90% ustasa bilo muslimani.
:lol:

i sta kazu svim srestvima sprijeciti midu. eh kad bi ti sa bar 1% te borbenosti bili da se sprijeci ona godisnja cetnicka "misa" u visegradu gdje bi nam bio kraj.
Znaci, misa ce biti za muslimane

E onda moze
pa ako je vjerovati nekim forumasima koji godinama objasnjavaju veliku ulogu i uticaj dobrih bosnjana na ustaski pokret onda bi trebao biti mevlud.
po nekima su bosnjani bili nosioci ustaskog pokreta. dali je to stvarno tako ili to govore da bi opravdali klanja, streljanja, spaljivanja zivih bosnjana iz devedesetih ili samo iznose "istorijske cinjenice" po dereticu jos nije utvrdjeno.
Locked