Bleiburg - Sarajevo

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#451 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by TheMule »

Ludzak wrote: 10/05/2020 00:44
TheMule wrote: 10/05/2020 00:39 Razlika izmedju cetnika i partizana je samo politika, jedni cekaju kralja a drugi vjeruju u Titu i komunizam. Obadvije grupe "antifasisti". A i ostalo, isto, nema tu puno razlike. Zato imas slucajeve gdje je jedan brat u cetnicima, drugi u partizanima, a opet braca. Ja podrzavam SDP, brat SDA, a opet braca. Sve u pet deka. Dosta dobrih ovaca bez cobana je poletilo tim partizanima (uglavnom Bosnjaci), povjerovali prici upakovanoj u komunizam, ali ne kontajuci
da su se borili za veliku srbiju. Osim Dzemala Bjedica, sve sama pjesadija... Bilo je i pravih komunista, naravno, ali.. ocigledno premalo
Ne možeš reči Bošnjaka jer zvanično Bošnjaka u to vrijeme nije ni bilo. Već Muslimana.
DA "Muslimana". Ocevi tih partizana im zabranise narodno ime, a sinovi tih partizana ne htjedose da se bore protiv cetnika 92., vec obukli VRS uniformu i pridruzise im se.
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#452 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by Edin H. »

Sonac wrote: 10/05/2020 00:24 Četnici čini jednake ako ne i gore zločine od ustaša a za nagradu za iste su imali priliku sudjelovati u blajburškom masakru na strani "antifašista", itekako su i oni tema kao i mlak stav prema njima u sarajevskim antifašističkim krugovima.
Mnogi od tih “novih” regruta su namjerno zavaljeni i izginuli na Sremskom frontu.
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#453 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by Loki2k9 »

Odakle sad 700 000 Srba? Prije nekoliko godina je bilo 300 000. Da li da milionče očekujemo tamo 2023?
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#454 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by breuer »

Kako je Finci u Face 2 Face-u začepio onog uljudbenog fratra sa onim da su i povješane Sarajlije bile osuđene (što je najveći argument nacistima pri opravdavanju blajburških žrtava) i sa onim pitanjem da li njemačka crkva organizuje misu za 12 mil. njemačkih vojnika iz II svj. rata.

Gledao do 11. minute, više nije bilo ni potrebno, a i uljudbeni nosilac putovnice mi se gadi.

Jakob Finci :thumbup:
Last edited by breuer on 10/05/2020 00:53, edited 1 time in total.
User avatar
tandmand
Posts: 5652
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#455 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by tandmand »

antikrkan wrote: 10/05/2020 00:49
TheMule wrote: 10/05/2020 00:39 Razlika izmedju cetnika i partizana je samo politika, jedni cekaju kralja a drugi vjeruju u Titu i komunizam. Obadvije grupe "antifasisti". A i ostalo, isto, nema tu puno razlike. Zato imas slucajeve gdje je jedan brat u cetnicima, drugi u partizanima, a opet braca. Ja podrzavam SDP, brat SDA, a opet braca. Sve u pet deka. Dosta dobrih ovaca bez cobana je poletilo tim partizanima (uglavnom Bosnjaci), povjerovali prici upakovanoj u komunizam, ali ne kontajuci
da su se borili za veliku srbiju. Osim Dzemala Bjedica, sve sama pjesadija... Bilo je i pravih komunista, naravno, ali.. ocigledno premalo
Lijepa vremena kada je obje bilo jedino pravilno pisanje riječi. Poslije smo dobili vas i hlopte :roll:
Grešiš. OBE je bilo pravilno.
U JNA zvanično pismo je bilo latinica a jezik ekavica tj. srpski.
Mislim ako ćemo već po pravilu službe ...
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#456 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by TheMule »

breuer wrote: 10/05/2020 00:45
TheMule wrote: 10/05/2020 00:39 Razlika izmedju cetnika i partizana je samo politika, jedni cekaju kralja a drugi vjeruju u Titu i komunizam. Obadvije grupe "antifasisti". A i ostalo, isto, nema tu puno razlike. Zato imas slucajeve gdje je jedan brat u cetnicima, drugi u partizanima, a opet braca. Ja podrzavam SDP, brat SDA, a opet braca. Sve u pet deka. Dosta dobrih ovaca bez cobana je poletilo tim partizanima (uglavnom Bosnjaci), povjerovali prici upakovanoj u komunizam, ali ne kontajuci
da su se borili za veliku srbiju. Osim Dzemala Bjedica, sve sama pjesadija... Bilo je i pravih komunista, naravno, ali.. ocigledno premalo
brate, baš si se potrudio napisati najbig shit of the year :-D

čestitam
U BiH je sve Big Shit ko sto rece onaj Kroat, pa i ti partinici i cetizani kako oni bijase se zvali, zbunio sam se sad, hajmo ih jednostavno nazvati antifasisti
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#457 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by breuer »

TheMule wrote: 10/05/2020 00:54
breuer wrote: 10/05/2020 00:45
TheMule wrote: 10/05/2020 00:39 Razlika izmedju cetnika i partizana je samo politika, jedni cekaju kralja a drugi vjeruju u Titu i komunizam. Obadvije grupe "antifasisti". A i ostalo, isto, nema tu puno razlike. Zato imas slucajeve gdje je jedan brat u cetnicima, drugi u partizanima, a opet braca. Ja podrzavam SDP, brat SDA, a opet braca. Sve u pet deka. Dosta dobrih ovaca bez cobana je poletilo tim partizanima (uglavnom Bosnjaci), povjerovali prici upakovanoj u komunizam, ali ne kontajuci
da su se borili za veliku srbiju. Osim Dzemala Bjedica, sve sama pjesadija... Bilo je i pravih komunista, naravno, ali.. ocigledno premalo
brate, baš si se potrudio napisati najbig shit of the year :-D

čestitam
U BiH je sve Big Shit ko sto rece onaj Kroat, pa i ti partinici i cetizani kako oni bijase se zvali, zbunio sam se sad, hajmo ih jednostavno nazvati antifasisti
Predlažem da odete do parka Jelene Vitas, lijepo mjesto u centru Sarajeva, pokušate uključiti mozak i malo razmislite.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#458 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by plain vanilla »

155_mm wrote: 09/05/2020 23:41 tema je krenula u pravcu da je 90% ustasa bilo muslimani.
:lol:

i sta kazu svim srestvima sprijeciti midu. eh kad bi ti sa bar 1% te borbenosti bili da se sprijeci ona godisnja cetnicka "misa" u visegradu gdje bi nam bio kraj.
Znaci, misa ce biti za muslimane

E onda moze
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#459 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by neko_sa_strane »

Loki2k9 wrote: 10/05/2020 00:50 Odakle sad 700 000 Srba? Prije nekoliko godina je bilo 300 000. Da li da milionče očekujemo tamo 2023?
Prema podacima mislim centra Simon Wiesenthal ili Yad Vashem, nisam siguran ukupan broj svih pobijenih u Jasenovcu je oko 600 hiljada s tim da se stvarni broj žrtava neće nikada utvrditi jer Ustaše nisu vodili temeljitu evidenciju kao što su to radili Nijemci u svojim logorima a pred kraj rata su prikrivali tragove zločina prije bježanije ka Austriji. Od tih oko 600 hiljada broj ubijenih Srba je oko 350 hiljada. Jasenovac je radio punom parom do oslobođenja. Preteča Jasenovca je kompleks logora Jadovno. Dio tog kompleksa nalazi se tik uz Zrće.
Last edited by neko_sa_strane on 10/05/2020 01:05, edited 1 time in total.
User avatar
tandmand
Posts: 5652
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#460 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by tandmand »

neko_sa_strane wrote: 10/05/2020 00:59
Loki2k9 wrote: 10/05/2020 00:50 Odakle sad 700 000 Srba? Prije nekoliko godina je bilo 300 000. Da li da milionče očekujemo tamo 2023?
Prema podacima mislim centra Simon Wiesenthal ili Yad Vashem, nisam siguran ukupan broj svih pobijenih u Jasenovcu je oko 600 hiljada s tim da se stvarni broj žrtava neće nikada utvrditi jer Ustaše nisu vodili temeljitu evidenciju kao što su to radili Nijemci u svojim logorima a pred kraj rata su prikrivali tragove zločina prije bježanije ka Austriji. Od tih oko 600 hiljada broj ubijenih Srba je oko 350 hiljada. Jasenovac je radio punom parom do oslobođenja.
Ja sam čuo, ne mogu 100% tvrditi, da u rezidenti u BiH koji su bili čuvari u Jasenovcu, primaju penziju, na osnovu vojnog staža u NDH.
Ako to jest tako, đaba ćete protestovati ....
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#461 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by TheMule »

antikrkan wrote: 10/05/2020 00:49
TheMule wrote: 10/05/2020 00:39 Razlika izmedju cetnika i partizana je samo politika, jedni cekaju kralja a drugi vjeruju u Titu i komunizam. Obadvije grupe "antifasisti". A i ostalo, isto, nema tu puno razlike. Zato imas slucajeve gdje je jedan brat u cetnicima, drugi u partizanima, a opet braca. Ja podrzavam SDP, brat SDA, a opet braca. Sve u pet deka. Dosta dobrih ovaca bez cobana je poletilo tim partizanima (uglavnom Bosnjaci), povjerovali prici upakovanoj u komunizam, ali ne kontajuci
da su se borili za veliku srbiju. Osim Dzemala Bjedica, sve sama pjesadija... Bilo je i pravih komunista, naravno, ali.. ocigledno premalo
Lijepa vremena kada je obje bilo jedino pravilno pisanje riječi. Poslije smo dobili vas i hlopte :roll:
Ja koliko znam obadvije varijante su ispravne... a i da nisu, ja govorim narodnim jezikom, a to je zivi jezik koji se stalno mijenja. A forumi, po uzoru na stare rimske forume, su tu da se narod okuplja, pa tako i pisem, bez previse obzira na gramatiku
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#462 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by neko_sa_strane »

Naravno da prima penziju ko god je bio član ustaške mladeži ili sličnih organizacija. To je javna tajna u Hercegovini. Ja znam za neke slučajeve.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#463 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by piupiu »

TheMule wrote: 10/05/2020 00:39 Razlika izmedju cetnika i partizana je samo politika, jedni cekaju kralja a drugi vjeruju u Titu i komunizam. Obadvije grupe "antifasisti". A i ostalo, isto, nema tu puno razlike. Zato imas slucajeve gdje je jedan brat u cetnicima, drugi u partizanima, a opet braca. Ja podrzavam SDP, brat SDA, a opet braca. Sve u pet deka. Dosta dobrih ovaca bez cobana je poletilo tim partizanima (uglavnom Bosnjaci), povjerovali prici upakovanoj u komunizam, ali ne kontajuci
da su se borili za veliku srbiju. Osim Dzemala Bjedica, sve sama pjesadija... Bilo je i pravih komunista, naravno, ali.. ocigledno premalo
Znači, Tito, koji je komandovao tom vojskom, da druge ne pominjemo; i na primjer, najveći antifašistički grad u Evropi - Split, gdje je svaki drugi gradjanin bio il' u partizanama, il' u ilegali (kao i većina one Dalmacije u kojoj danas ljetujemo)... su se borili za Veliku Srbiju. Svi oni Dalmatinci i Crnogoroci i Bosanci što ostaviše kosti na Sutjesci su se borili... za Veliku Srbiju. Pa jeste. U pravu si.
User avatar
tandmand
Posts: 5652
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#464 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by tandmand »

TheMule wrote: 10/05/2020 01:07
antikrkan wrote: 10/05/2020 00:49 Lijepa vremena kada je obje bilo jedino pravilno pisanje riječi. Poslije smo dobili vas i hlopte :roll:
Ja koliko znam obadvije varijante su ispravne... a i da nisu, ja govorim narodnim jezikom, a to je zivi jezik koji se stalno mijenja. A forumi, po uzoru na stare rimske forume, su tu da se narod okuplja, pa tako i pisem, bez previse obzira na gramatiku
Upravo tako ... ako i nije ispravno mi ćemo uvesti da jeste. :D

Prije je u službenom njemačkom bilo Frau (gospođa) i Fräulein (gospođica), i onda je jedne godine izašao propis da su sve ženske osobe službeno "Frau".

Nije ni Novosadski ugovor vječan ....
mishic
Posts: 6066
Joined: 28/04/2011 16:29

#465 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by mishic »

Kada god retrogradne ideologije i kod jednih i kod drugih susjeda dobiju ozbiljnu pljusku na domćem terenu sjete se da u susjedstvu, kao na balkonu, mogu zasijati koju saksiju rasada dok klima na domaćem terenu ne otopli.

Uvlačenje crkve u tu rabotu samo je manevar da se pod drugom krinkom vlasti sakriju pred međunarodnim javnošću. A crkve i na jednoj i na drugoj strani kao banke sjemena velikodušno ustupe taj dragocjeni materijal. Ovaj put HDZ u RH je ozbiljno uzdrman što domaćom što evropskom rabotom i jednostavno se se dosjetio te cake da ponovo regeneriše svoj potencijal na stari oprobani način ne ugrožavajući svoj "proevropski" imidž.

Providno, licemjerno, osiono, izazivački i UZP-ovski!!! A o ratnim ciljevima i planovima od kojih se ne odustaje da i ne govorimo.
I onda će se pitati zbog čega se drugi boje "autentičnih" predstavnika?!! Ovo je njihova autentična poruka Bosni i Hercegovini.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#466 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by TheMule »

breuer wrote: 10/05/2020 00:56

Predlažem da odete do parka Jelene Vitas, lijepo mjesto u centru Sarajeva, pokušate uključiti mozak i malo razmislite.
Nemam ja nista protiv, kao sto sam napiso-pjesadije, kao sto je jadna Jelena koja je zivot dala za neke ideale koji se nikad nisu realizovali.
mishic
Posts: 6066
Joined: 28/04/2011 16:29

#467 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by mishic »

piupiu wrote: 10/05/2020 01:10 Znači, Tito, koji je komandovao tom vojskom,
Znaći Tito je napravio veliku grešku jer je umjesto kompromisa sa izdajnicima i fašistima trebao biti dosljedan i obračunati se onako kako je tada zaista bilo moguće. Do kraja i bez zadrške. A to što nije nego je pravio kompromise ponovo odnosi živote na ovim prostorima
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#468 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by Horcrux »

Tito je pogrijesio. Trebao je poslati ove ljude da otkopaju Biokovo. Danas bi ovdje totalno drugacija klima vladala.
User avatar
tandmand
Posts: 5652
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#469 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by tandmand »

mishic wrote: 10/05/2020 01:14 Kada god retrogradne ideologije i kod jednih i kod drugih susjeda dobiju ozbiljnu pljusku na domćem terenu sjete se da u susjedstvu, kao na balkonu, mogu zasijati koju saksiju rasada dok klima na domaćem terenu ne otopli.

Uvlačenje crkve u tu rabotu samo je manevar da se pod drugom krinkom vlasti sakriju pred međunarodnim javnošću. A crkve i na jednoj i na drugoj strani kao banke sjemena velikodušno ustupe taj dragocjeni materijal. Ovaj put HDZ u RH je ozbiljno uzdrman što domaćom što evropskom rabotom i jednostavno se se dosjetio te cake da ponovo regeneriše svoj potencijal na stari oprobani način ne ugrožavajući svoj "proevropski" imidž.

Providno, licemjerno, osiono, izazivački i UZP-ovski!!! A o ratnim ciljevima i planovima od kojih se ne odustaje da i ne govorimo.
I onda će se pitati zbog čega se drugi boje "autentičnih" predstavnika?!! Ovo je njihova autentična poruka Bosni i Hercegovini.
Upravo zato što je ovo prevashodno političko pitanje u ostvarenju jednog cilja koji je zajednički za HDZ i SNSD, tvrdim da niko od Srba sa Pala, istočnog Sarajeva i Banja Luke neće doći da protestvuje zbog veličanja NDH i njenih vojnih obveznika; a od kojih su naviše zla vidjeli upravo oni - Srbi.

Nego će neki Bošnjaci nasjesti na provokaciju i stati u odbranu antifašističkih vrijednosti. Potomci srpskih žrtava će to gledati sa zdjelom kokica u rukama.

Ovo treba maximalno ignorisati ...
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#470 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by TheMule »

piupiu wrote: 10/05/2020 01:10
TheMule wrote: 10/05/2020 00:39 Razlika izmedju cetnika i partizana je samo politika, jedni cekaju kralja a drugi vjeruju u Titu i komunizam. Obadvije grupe "antifasisti". A i ostalo, isto, nema tu puno razlike. Zato imas slucajeve gdje je jedan brat u cetnicima, drugi u partizanima, a opet braca. Ja podrzavam SDP, brat SDA, a opet braca. Sve u pet deka. Dosta dobrih ovaca bez cobana je poletilo tim partizanima (uglavnom Bosnjaci), povjerovali prici upakovanoj u komunizam, ali ne kontajuci
da su se borili za veliku srbiju. Osim Dzemala Bjedica, sve sama pjesadija... Bilo je i pravih komunista, naravno, ali.. ocigledno premalo
Znači, Tito, koji je komandovao tom vojskom, da druge ne pominjemo; i na primjer, najveći antifašistički grad u Evropi - Split, gdje je svaki drugi gradjanin bio il' u partizanama, il' u ilegali (kao i većina one Dalmacije u kojoj danas ljetujemo)... su se borili za Veliku Srbiju. Svi oni Dalmatinci i Crnogoroci i Bosanci što ostaviše kosti na Sutjesci su se borili... za Veliku Srbiju. Pa jeste. U pravu si.
Tito nije, ali ocigledno, velika vecina njegovih ljudi jeste, neki svjesno radeci prema tom, neki nesvjesno.
User avatar
Nowicki
Posts: 266
Joined: 07/05/2020 15:20

#471 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by Nowicki »

Ovo je po meni prije svega pitanje koje Hrvati moraju da rješavaju sami unutar sebe. Odnosa prema Drugim svjetskom ratu, što se mene tiče stvari su davno rečene. Ono što me iritira je što se mi pecamo na takve stvari? Niti to organizuje država BiH, niti neki njen organ, niti grad Sarajevo, nisu ni političke stranke ( bar ne one sa sjedištem u Sa). Organizuje Vrhbosanska nadbiskupija u svojoj stolnoj crkvi, katedrali Srca Isusova. Zašto su izabrali Sarajevo? Jeli moglo neko drugo mjesto u BiH, zar zapadna Hercegovina nije prikladnija? Zašto ne samo u Zagrebu? Ne znam kakva su tu crkvena pravila, al' imam osjećaj da neko priželjkuje skandal. Najpametnije samo "ignor". Nek rade šta su naumili, crkve su njihove i ne može im se zabraniti, nije javni prostor. Samo nek nas ne u uvlače. A sami smo se navikli ko mutavi. Pnavljam najpametnije svoj posao, a nek ono unutar sebe raspravljaju čiji je otac ustaša, a čiji partizan kako kaže TBF.
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#472 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by animals »

antikrkan wrote: 10/05/2020 01:18
Loki2k9 wrote: 10/05/2020 00:50 Odakle sad 700 000 Srba? Prije nekoliko godina je bilo 300 000. Da li da milionče očekujemo tamo 2023?
Politička igra sa brojem žrtava logora Jasenovac
Neki srpski istoričari smatraju da je broj žrtava iz Jasenovca veći. Tako, srpski istoričar Vladimir Dedijer, u biografiji Josipa Broza Tita iz 1984. godine, kaže da je broj žrtava 700.000.

Bosanski sociolog i istoričar Radomir Bulatović čak sugeriše da se radi o 1.1 milion ljudi.

Poređenja radi, 1.1 milion ljudi umrlo je u najvećem nacističkom logoru smrti Aušvicu, međutim Jasenovac nikada nije imao mehanički sistem istrebljenja kao što su to bile gasne komore u Aušvicu. Zatvorenici u Jasenovcu su uglavnom ubijani vatrenim oružjem ili su bili premlaćivani do smrti.

Tacne brojke su oko 70 tisuca ukupno ubijeni, ne samo Srba, vec ukupno..
sto je isto strasno..
strasna je svaka zrtva..
ali Srbi su poznati kao manipulatori...
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#473 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by piupiu »

TheMule wrote: 10/05/2020 01:27
piupiu wrote: 10/05/2020 01:10 Znači, Tito, koji je komandovao tom vojskom, da druge ne pominjemo; i na primjer, najveći antifašistički grad u Evropi - Split, gdje je svaki drugi gradjanin bio il' u partizanama, il' u ilegali (kao i većina one Dalmacije u kojoj danas ljetujemo)... su se borili za Veliku Srbiju. Svi oni Dalmatinci i Crnogoroci i Bosanci što ostaviše kosti na Sutjesci su se borili... za Veliku Srbiju. Pa jeste. U pravu si.
Tito nije, ali ocigledno, velika vecina njegovih ljudi jeste, neki svjesno radeci prema tom, neki nesvjesno.
To ti je, brate, čisti moderni revizionizam. Kad iz vizure 90.-ih čitaš Drugi svjetski rat. Njegovi ljudi, kao što je Moša Pijade, Jevrej? Edvard Kardelj, Slovenac? Ivo Lola Ribar, Hrvat? Koji 'njegovi ljudi'? Al' haj', nije ni tema, ni mjesto.
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#474 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by breuer »

piupiu wrote: 10/05/2020 01:54
TheMule wrote: 10/05/2020 01:27
piupiu wrote: 10/05/2020 01:10 Znači, Tito, koji je komandovao tom vojskom, da druge ne pominjemo; i na primjer, najveći antifašistički grad u Evropi - Split, gdje je svaki drugi gradjanin bio il' u partizanama, il' u ilegali (kao i većina one Dalmacije u kojoj danas ljetujemo)... su se borili za Veliku Srbiju. Svi oni Dalmatinci i Crnogoroci i Bosanci što ostaviše kosti na Sutjesci su se borili... za Veliku Srbiju. Pa jeste. U pravu si.
Tito nije, ali ocigledno, velika vecina njegovih ljudi jeste, neki svjesno radeci prema tom, neki nesvjesno.
To ti je, brate, čisti moderni revizionizam. Kad iz vizure 90.-ih čitaš Drugi svjetski rat. Njegovi ljudi, kao što je Moša Pijade, Jevrej? Edvard Kardelj, Slovenac? Ivo Lola Ribar, Hrvat? Koji 'njegovi ljudi'? Al' haj', nije ni tema, ni mjesto.
valjda misli na Koču Popovića, on je nako bio velikosrBski orijentisan...
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#475 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by piupiu »

tandmand wrote: 10/05/2020 00:29
piupiu wrote: 10/05/2020 00:15
tandmand wrote: 09/05/2020 23:47

Srbima iz istočnog Sarajeva koji dođu na proteste podijeliti tu sliku Jasenovačkog cvijeta, jer ipak je njih tu stradalo 700.000
A tebi i tvojoj raji podijeliti slike 7,700 Jevreja koji su nestali iz ovog grada. Da se i ti nečega prisjetiš.
Nema se tu šta prisjećati, kristalno je jasno šta je bio holokaust na tlu čitave Evrope.

Ali eto vidiš dobra ideja, ovima što dođu iz istočnog Sarajeva na proteste, pridodati i te slike koje navodiš.
Taj kafanski nivo sarkazma, da bi se nekome šuknulo, nije primjeren činjenici da se ovdje radi o misi ustašama u gradu koji se (da obrnem metaforu) može opisati kao jevrejska Srebrenica. Mislim da je to poanta.
Locked