Bleiburg - Sarajevo

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
Edin H.
Posts: 46993
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#401 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by Edin H. »

kakavdanakneiskustvu wrote: 09/05/2020 23:06
Zijo77 wrote: 09/05/2020 22:58 To nije promocija ustaša nego vjerski skup za one koji su strijeljani, a bili nevini! Strijeljani bez suda. Meni lično smeta ova buka zbog zatvorenog skupa u katedrali, a istovremeno nema protesta zbog ventilatora i drugih milionskih plajčki, nema protesta zbog ostajanja bez posla, nema protesta zbog ogromne administracije i privilegija, nema protesta zbog katastrofalnog javnog prevoza, nema protesta zbog naseljavanja nezakonitih i nelegalni migranata bez imena i porijekla u glavnom gradu. nema protesta zbog neustavnog i nezakonitog uvođenja vanrednog stanja i raznih idiotskih mjere kojima se krše slobode i prava ljudi....
Ispadoše najveći problemi onaj dernek u Golf klubu i misa u katedrali ! DAJTE, NE NASJEDAJTE, NE BUDITE GLUPI!
ubijeni na bleiburgu nisu svi bili nevini,medju njima je bilo boga pitaj koliko onih koji su po jasenovcu masovno klali,a da je bilo i nevinih,sigurno jeste

najbolje prešutiti sve to,reći ok je koljačima odrzavati mise zadušnice,što se katolička crkva ne sjeti odrzati mise za poklanu djecu u jasenovcu
Ko je bio nevin taj je bio i pusten, tj odlezao neko vrijeme i onda je pusten amnestijom.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#402 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by Kejn »

Služenje Mise pa čak i mrtvm fašistima nije fašizam već vjerski obred koliko god bio upitnog morala. Mi nismo tu da određujemo dogme Katoličkoj Crkvi staroj 1500 godina i da joj govorimo kakve će obrede da vrše. Na nama građanima Sarajeva je da se dostojanstveno ponašamo i ne do Bog neki da eksces napravimo (koji neki jedva čekaju). Ne vjerujem da će biti ikakvih provokacija, ljudi će se mirno okupiti, obaviti svoje i razići kućama. Vjerovatno se više nikad neće ni ponoviti. Nemojmo šiljit k... nad ovo malo Hrvata što je ostalo u ovom gradu.

Po meni imamo veći problema i većih zlikovaca od davno mrtvih fašista poput, kao što neko već gore spoemnu, lopova koji zarađuju 10 miliona na malinama, i koji se koriste ovom nesrećom zbog kojeg su mnogi ljudi zavijeni u crno. Imamo mi svojih demona sa kojima se moramo obračunati.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#403 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by Hemel »

"Je li nam to pokušavate zabraniti i da se molimo za duše naših pokojnika nevino stradalih po završetku II. svjetskog rata? Vidimo se 16.05. na misi u Katedrali u Sarajevu", poručio je Cvitanović.
Eto Cvitanovicu bas je tako, taj performans neces gledati u Sarajevu, mozda u Medjugorju.
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#404 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by tandmand »

Ludzak wrote: 09/05/2020 23:06
Revolucionar ★ wrote: 09/05/2020 22:59 Ko ima problem reci i priznati da je Mustafa Busuladzic bio fašist, ustaša, preobracenik, oportunist, izdajnik - onda o misi, Blajburgu i ustaskom orgijanju u Sarajevu treba da šuti. Upravo po cinjenici da se neke historijske stvari ne mogu raskrsit, ove antifa izjave ovih dana su samo licemjerje dobre vecine koja historiju pamti po pricama sa mindera
Još ga smatraju intelektualcem. Sarajevska politika je licemjerna. Gori im Vječna vatra, podigli halabuku oko mise, a ovamo imenuju škole po ustašama.
Hajde, dosta je i Vječne vatre i Busuladzića. Imal` išta novo, neka nova ideologija, čital se išta al da nisu Muslimanska braća?

Dajte nam tehnokratsku državu u kojoj će svako raditi svoj posao i biti efikasan, državu koja će čovjeku obezbijediti dostojan život.

A ne kao sada, ukradoše zvijezdu sa neba, prevara i nemoral na svakom koraku, pa onda eto ti Vječne vatre, Bitke za ranjenike, Respiratora, Asima, Blajburga ...Kakva kaljuža.
breuer
Posts: 7205
Joined: 06/07/2009 15:44

#405 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by breuer »

Ludzak wrote: 09/05/2020 23:06
Revolucionar ★ wrote: 09/05/2020 22:59 Ko ima problem reci i priznati da je Mustafa Busuladzic bio fašist, ustaša, preobracenik, oportunist, izdajnik - onda o misi, Blajburgu i ustaskom orgijanju u Sarajevu treba da šuti. Upravo po cinjenici da se neke historijske stvari ne mogu raskrsit, ove antifa izjave ovih dana su samo licemjerje dobre vecine koja historiju pamti po pricama sa mindera
Još ga smatraju intelektualcem. Sarajevska politika je licemjerna. Gori im Vječna vatra, podigli halabuku oko mise, a ovamo imenuju škole po ustašama.
stoji i ova

a ispod Vječne: Nikad robom :oops:
NediM17
Posts: 21641
Joined: 05/11/2009 11:49

#406 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by NediM17 »

Nikad robom, Mirko i Slavko.
breuer
Posts: 7205
Joined: 06/07/2009 15:44

#407 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by breuer »

Nikad robom, al malo u k. :D
NediM17
Posts: 21641
Joined: 05/11/2009 11:49

#408 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by NediM17 »

U crkvi nek' mole kol'ko hoce, bude li kakve ustaske ikonografije napolju, ubit' hljeb, pardon, kruh u njima. Milicijo, postupi po naredjenju.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#409 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by JThomas »

Sonac wrote: 09/05/2020 23:11 Sigurno je neko već spomenuo ranije ali moram i ja. Čudi me kako su "antifašisti" uvijek mnogo mnogo osjetljiviji na fašizam sa zapada u odnosu na istočnu verziju. Samo kad se sjetim provokacija sa obilježavanjem Dobrovoljačke, nije se ni upola digla frka ko sada. Ko je bio na protestima, ona ubleha Aličbegović i par zelenih beretki, a vojska koja je stradala u Dobrovoljačkoj pobila 16.000 Sarajlija koju godinu ranije, još svježe rane i nikad dostignuta pravda za razliku od kilke iz drugog svjetskog.
To je taj navodni sarajevski antifašizam koji mi se gadi malo je reći.

Moje mišljenje u vezi mise je da je ovo bespotrebna provokacija koju treba diplomatski rješiti a nikako nasjesti na istu.
paralela bi bila na mjestu kad bi blajburg bio ulica ili naselje u sarajevu. a pošto sarajevo sa blajburgom nema ništa kako god ga tumačili, pošto je pod ustašama samo trpilo, pošto realno nije bilo ni centar ni izvor onih ideologija koje blajburgovci smatraju krivim - onda je samo provokacija. na koju ne treba nasjesti u smislu da bude nasilja, ali se mora pokazati da je nepoželjno.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#410 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by channel10 »

antikrkan wrote: 09/05/2020 23:01
channel10 wrote: 09/05/2020 22:20
palermo wrote: 09/05/2020 21:16 Ja sam frapiran sljepilom političkog Sarajeva, jedinstvom u gluposti koji iskazuju sve političke stranke koje očito ciljaju samo na jedno glasačko tijelo (počevši od SDA, preko SDP-a pa sve do Naše stranke), lakoćom izgovaranja velikih riječi (mi antifašisti,mi građani, mi sarajlije mi vaki, mi naki, ).....

Nadam se samo da će ovi što najavljuju proteste ipak malo razmisliti o tome (valjda imaju toliko mozga) i odustati od njih, a da će policija uraditi svoj dio posla....obezbijediti crkvu, osigurati da onaj ko hoće na misu ne bude ugrožen, a sve koji se pojave u ustaškim uniformama ili bilokakvim obilježjima NDH obilježjima uhapsiti ( nek nađu neki zakon, recimo narušavanje javnog reda i mira) .......
Upravo to htio napisati. Pustiti ih neka odrze misu, ali na bilo koju pojavu provokacije, dreke( a moguce je da ih bude jer ko zna ko ce sve doci), neka policija odradi svoje.

Njima i jest cilj da se nesto desi pa da ide prica o ugrozenosti. Neka je odrze u miru i svima dobro. Ne treba pasti na njihove provokacije...
Nismo mi Austrija da imamo obezbjeđenje i da je nekog strah napraviti incident, kao što je bilo prošle godine u Bleiburgu, gdje se nisu živi čuli, od straha i jer znaju da sa Austrijom nema zezanja.

Ako kod nas ne bude frke s jedne strane, mogli bi je napraviti oni što stu plaćeni da isceniraju nerede, ja bih to po kratkom postupku, zabrane okupljanja i ćao, čekaj sljedeću godinu.
Čista provokacija od strane Cvitanovića
Neka zabrane skup i mirna Bosna. Zasto ne zabranjuju? Ko uopste moze zabraniti skup?

Mozda i ovim s mindera odgovara skup. Ovo vise niko ne moze upratiti...
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#411 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by nKrkan »

antikrkan wrote: 09/05/2020 23:20
:run:
antikomunizam = fašizam , šta sve nije izbacila jugolovenska škola prava:lol: :lol: dobro vas je Thompson opisao u pjesmi
https://www.youtube.com/watch?v=yKg_833MQ4I

naravno da mogu pominjati Andrića , ako crveni spominju šehida Mustafu , čisto da vidim gdje su aršini

za Andrića čak i jedan od zagriženijih Srba Milan St Protić , ovaj gospodin sa slike ispod, u emisiji 2005 , kaže " Andrić je moralna nula"
https://nap.ba/storage/old-cms/slike/protic.jpg

bukvalno ga se Srbi odriču,ali crveni neće :lol: :lol:
Last edited by nKrkan on 09/05/2020 23:36, edited 1 time in total.
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#412 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by hillbill »

dječak sa šibicama wrote: 09/05/2020 22:11
pogledaj ove retrogradne,usljive bratije.........i oni hoce da predstavljaju civilizovani svijet
breuer
Posts: 7205
Joined: 06/07/2009 15:44

#413 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by breuer »

Horcrux wrote: 09/05/2020 22:52 Nezgodna je ovo situacija... Da ne organizujes nista, knedla u grlu, fasisticko orgijanje u Sarajevu. Da ljudi izadju na proteste, ugrozavanje vjerskih prava, ugrozeni hrvati i sta ne. Nekako mislim da bi idealno bilo da ljudi izadju na proteste, ali mirno i dostojanstveno, bez skandiranja bez dobacivanja, bez icega. Sat vremena sutnje za sve zrtve fasizma. Mislim da bi to bila ogromna poruka. Eto vam vjerski obred, sta god, ali tu smo, vidimo vas i fasizam necemo trpiti.
Upravo tako, ovi imbecili koji kao ne bi da vrijeđaju vjerska prava će vidjeti kako se mirno stoji ispred Katedrale čisto da znaju da je ljudi ipak više.

A što ne ponijeti isprintanu sliku obješenih Sarajlija ili Jasenovačkog cvijeta, svejedno, čisto da znaju da znamo zbog čega su tu.
User avatar
Ludzak
Posts: 5471
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#414 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by Ludzak »

Minderi nece zabraniti jer na tom spomenu je uklecana i mjesec zvjezda.
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#415 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by nKrkan »

Sonac wrote: 09/05/2020 23:11 Sigurno je neko već spomenuo ranije ali moram i ja. Čudi me kako su "antifašisti" uvijek mnogo mnogo osjetljiviji na fašizam sa zapada u odnosu na istočnu verziju. Samo kad se sjetim provokacija sa obilježavanjem Dobrovoljačke, nije se ni upola digla frka ko sada. Ko je bio na protestima, ona ubleha Aličbegović i par zelenih beretki, a vojska koja je stradala u Dobrovoljačkoj pobila 16.000 Sarajlija koju godinu ranije, još svježe rane i nikad dostignuta pravda za razliku od kilke iz drugog svjetskog.
To je taj navodni sarajevski antifašizam koji mi se gadi malo je reći.

Moje mišljenje u vezi mise je da je ovo bespotrebna provokacija koju treba diplomatski rješiti a nikako nasjesti na istu.
Odgovor na ovo je vrlo jednostavan. Probat ću još jednom da nađem video od dr.Enesa Durmiševića koji je to objasnio u možda 4 minute predavanja i sve je dosta precizno i jasno
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#416 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by 155_mm »

tema je krenula u pravcu da je 90% ustasa bilo muslimani.
:lol:

i sta kazu svim srestvima sprijeciti midu. eh kad bi ti sa bar 1% te borbenosti bili da se sprijeci ona godisnja cetnicka "misa" u visegradu gdje bi nam bio kraj.
User avatar
piupiu
Posts: 16611
Joined: 05/01/2008 05:08

#417 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by piupiu »

animals wrote: 08/05/2020 23:21 Bezveze je uopce pisati ovdje ..
vise mrznje, i sirovosti kao na ovakvim temama neces nigdje naci...
Bezveze je kad ti neko u izbornoj godini slaže igranku s blajburškim misama usred Sarajeva. Kakve mi imamo veze s Blajburgom? Da se molimo za Luburićevu dušu? On je jedan od najvećih krvnika u istoriji Sarajeva. "Uzoriti" je ovdje samo izvodjač.
breuer
Posts: 7205
Joined: 06/07/2009 15:44

#418 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by breuer »

155_mm wrote: 09/05/2020 23:41 tema je krenula u pravcu da je 90% ustasa bilo muslimani.
:lol:

i sta kazu svim srestvima sprijeciti midu. eh kad bi ti sa bar 1% te borbenosti bili da se sprijeci ona godisnja cetnicka "misa" u visegradu gdje bi nam bio kraj.
Pa i na Ponoćku dođe makar 60% Bošnjaka :D
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#419 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by tandmand »

breuer wrote: 09/05/2020 23:37 A što ne ponijeti isprintanu sliku obješenih Sarajlija ili Jasenovačkog cvijeta, svejedno, čisto da znaju da znamo zbog čega su tu.
Srbima iz istočnog Sarajeva koji dođu na proteste podijeliti tu sliku Jasenovačkog cvijeta, jer ipak je njih tu stradalo 700.000
Sonac
Posts: 243
Joined: 06/06/2013 10:58

#420 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by Sonac »

JThomas wrote: 09/05/2020 23:33
Sonac wrote: 09/05/2020 23:11 Sigurno je neko već spomenuo ranije ali moram i ja. Čudi me kako su "antifašisti" uvijek mnogo mnogo osjetljiviji na fašizam sa zapada u odnosu na istočnu verziju. Samo kad se sjetim provokacija sa obilježavanjem Dobrovoljačke, nije se ni upola digla frka ko sada. Ko je bio na protestima, ona ubleha Aličbegović i par zelenih beretki, a vojska koja je stradala u Dobrovoljačkoj pobila 16.000 Sarajlija koju godinu ranije, još svježe rane i nikad dostignuta pravda za razliku od kilke iz drugog svjetskog.
To je taj navodni sarajevski antifašizam koji mi se gadi malo je reći.

Moje mišljenje u vezi mise je da je ovo bespotrebna provokacija koju treba diplomatski rješiti a nikako nasjesti na istu.
paralela bi bila na mjestu kad bi blajburg bio ulica ili naselje u sarajevu. a pošto sarajevo sa blajburgom nema ništa kako god ga tumačili, pošto je pod ustašama samo trpilo, pošto realno nije bilo ni centar ni izvor onih ideologija koje blajburgovci smatraju krivim - onda je samo provokacija. na koju ne treba nasjesti u smislu da bude nasilja, ali se mora pokazati da je nepoželjno.
Sve to stoji ali još uvijek ne objašnjava izostanak reakcije sarajevskih antifašista u slučaju Dobrovoljačke. Vrlo vrlo selektivno.
User avatar
piupiu
Posts: 16611
Joined: 05/01/2008 05:08

#421 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by piupiu »

155_mm wrote: 09/05/2020 23:41 tema je krenula u pravcu da je 90% ustasa bilo muslimani.
:lol:

i sta kazu svim srestvima sprijeciti midu. eh kad bi ti sa bar 1% te borbenosti bili da se sprijeci ona godisnja cetnicka "misa" u visegradu gdje bi nam bio kraj.
A jesi li ti bio u Višegradu da prostestuješ pred četnicima?
User avatar
Ludzak
Posts: 5471
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#422 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by Ludzak »

Mada i ova teza o antifašizmu je prenapuhana čim ih Srbi iz RS obilježavaju. Čim se i oni smatraju antifašistima.a samim time i četnici. Ideologija i jedno i drugo. I fašizam i antifašizam.
Last edited by Ludzak on 09/05/2020 23:55, edited 2 times in total.
User avatar
BHCluster
Posts: 23388
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#423 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by BHCluster »

User avatar
black
Posts: 17151
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#424 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by black »

Last edited by black on 09/05/2020 23:55, edited 1 time in total.
breuer
Posts: 7205
Joined: 06/07/2009 15:44

#425 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by breuer »

Ludzak wrote: 09/05/2020 23:53 Mada i ova teza o antifašizmu je prenapuhana čim ih Srbi iz RS obilježavaju. Čim se i oni smatraju antifašistima.
Valjda je svaki normalan čovjek antifašista ili se podrazumijeva da je protiv nacizma...
Locked