Bleiburg - Sarajevo

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
dragma
Posts: 3620
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle

#26 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by dragma »

Koliko je četnika strijeljano na tom "hrvatskom križnom putu"? Obuhvatal' njih tzv komemoracija za nevine žrtve komunističkog režima? Jel treba sutra dozvoliti da se i u staroj pravoslavnoj crkvi u Sarajevu održi pomen za "nevino" streljanog Dražu Mihajlovića i njegove suborce?
Rehabilitacija ratnih zločinaca iz drugog svjetskog rata je odavno poznata praksa u Hrvatskoj i Srbiji, Bosna i bosanski narod ne smiju da učestvuju u tome ni na koji način pogotovo zato jer su još uvjek svježa sječanja na zloćine ideoloških slijedbenika gore pomenutih u periodu 1992 -1995,

https://handzar.jimdofree.com/drugi-svj ... itologija/
User avatar
Pandakonda
Posts: 4380
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#27 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by Pandakonda »

Demokratija je takva da tu mora biti prostora i za ljude sa kojima se ne slažemo dokle god se ne gaze tuđa prava. Niti jedno pravo neke osobe nije nagaženo organizovanjem ove mise. Austrija za koju se možemo složiti da je demokratska zemlja, nikad nije zabranjivala ove skupove nego je samo uradila par sitnih zakona kao što je zabrana nacistickih simobola i uniformi, i jedno što je dozvoljeno su zastave RH i Austrije.

Gledajući se moralne strane bilo bi užasno da se ovo održi. Na stranu to što su ustaše koristile nevine ljude kao ljudski štit pa su ti ljudi poginuli zajedno sa ovima, ovdje ne treba biti naivan i misliti da je ovo skup za te ljude. Debela većina pobijenih su bile ustaše i ostali negativci i pokušavajući da blajburg "operemo" zbog manjeg broja civilnih žrtava je naivno. Rusi su također radili ogromne zločine prema civilnim Njemcima kada su krenuli prema Berlinu pa sigurno sada ne vidimo da neko pravi natpise u čast Njemačkih žrtava i stavljanje svastike, dok ovdje čak koriste šahovnicu sa prvom bijelom kockickom i tu vidimo kome oni ustvari daju počast.

Gledajući sa neke lične i humane strane, niko ne zaslužuje da bude ubijen i protiv sam smrtne kazne i logično samim time sam protiv streljanja šta god da su ti ljudi uradili. Jer na kraju krajeva ako si ubio ubicu broj ubica se ne mjenja, oko za oko i čitav svijet oslijepi. But then again bog zna da li bi imao isto mišljenje da sam proživio i vidio ustaške, četničke zločine i možda bi upravo ja prvi bio u liniji da streljam nekoga da sam bio u toj poziciji u tom vremenu.

I na kraju sa demokratske strane svako ima pravo na okupljanje pa i oni, davanjem tolike slobodi državi da određuje ko ima pravo okupljanja je opasno jer ko zna da li ćeš ti sutra biti okarakterisan kao neko "nepoželjan" i da ti bude zabranjeno okupljanje. Treba nešto što će zaštiti nas od same države. Zbog toga je jako važno da svako ima tu slobodu kakvu god on ideologiju imao jer okupljanjem se ne krši nikakva druga sloboda. Broj ustaša i ljudi koji podržavaju tu ideologiju se neće niti povećati niti smanjiti ako se ovaj skup održi. Živimo u globalizaciji i ti ljudi će sigurno pronaci način kako da održavaju te skupove i razgovore i zabranom se može postići samo kontraefekat što vjerujem oni i čekaju. Ako će ljudi tako lagano postati ustaše gledajući to onda de organizujemo kakvu paradu naučnika pa možda se i to poveća :-)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#28 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by Bloo »

Dok ne pocistim temu, nesto da procitate.

http://www.prometej.ba/clanak/osvrti/iv ... iburg-3899
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#29 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by Bloo »

» Tempo
14 dana
» Maraschino
7 dana
» 90minut
14 dana
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#30 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by zateznistub »

A sto mi razmete temu... :kiss: Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#31 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by Bloo »

Na Marijin-Dvoru su obješeni: Omer Fazil Omer, Ragib Sarić, Ćamil Skando, Muradin Čobo, Hajro Hadžović, Mahmut Arslanagić, Hamid Avdić, Mustafa Spahalić, Hamid Talović, Hasan Hajdarević, Alija Meretlić, Salih Mujkanhodžić, Ahmed Vilogorac, Šućrija Lukavac, Afan Opijač, Huso Islamović, Lutvija Šaran, Pašo Avdić, Salko Zubčević, Avdo Mulahasanović, Edhem Kusturica, Pavle Pavlin, Anđa Buđen, Ragib Kreho, Omer Delalić, Edhem Sarić, Muhamed Potogija, Mehmed Karamehmedović, Suljo Pašić, Stanko Rojnik, Kasim Sarić, Žarko, Veljko i Zora Odović, Mane Levnajić, Ana (Anka) Pauković, Štefanija Čerkez, Ilijas Smajlagić, Stanislav Keško, Hašim Šukrin, Ines Samardžić, Hamdija Hodžić, Mustafa Ćemalović, Marinko Tuševljak, Dušan Močević, Vladimir Mirković, Milan Živak, Mićentije Tadić, Milosav Mikailović, Joco Likić, Miloš Čikić, Milorad Petrović, Borivoj Perić, srednjoškolci Vidoje Stević i Slobodan Nikolić.


Ovo treba kardinalu slati ..zaspamati ga.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#32 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by zateznistub »

Sjećam se price moje rahmetli nane rođene na Skenderiji 1918. godine o desavanjima u Sarajevu pred kraj rata sta je sve Luburic radio po gradu. Krivo mi je sto sam zaboravio lokaciju desavanja ali se sjećam da je pričala, da li sad na Skenderiji ili negdje oko vijećnice, ne uzmite mi za zlo ali priča je išla da se nije moglo priči zbog smrada toj lokaciji gdje su tijela bila kao zatrpana zemljom i to vrlo malim slojem (radili u žurbi). Sve to su radili on i njegovi ljudi...

I sad kao treba to dozvoliti... Ma mrš
No pasaran
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40718
Joined: 29/06/2011 23:39

#33 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by dječak sa šibicama »

Image
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1474
Joined: 09/09/2019 10:05

#34 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by Mate_Miso_Kovac »

Fino urgirati kod SDA nek donesu zakon o zabrani javnog isticanja fasistickih simbola i slicno, i bog te veselio. Oni su vlast 30 godina, narod ih bira, narod kojem je šatro stalo do antifašizma. Osim u slucajevima, jel, kad treba šikanirati drugacije od sebe, od ćifuta do pedera :P I kad treba izabrati na vlast gorepomenute likove koji su u perpetualnoj koaliciji sa fašistima (a ni sami nisu ništa bolji)... Rješenje problema je vrlo jednostavno, da je narodu zaista bitno (a ne samo nominalno bitno)...

A čak i kad se izglasa zakon, opet niko nece moci katolickoj crkvi zabraniti da organizira mise u spomen kome god, u okvirima crkve. Odrzavanje misa i manifestacija na javnim povrsinama je drugi par opanaka :P
doremifa
Posts: 713
Joined: 13/02/2020 23:09

#35 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by doremifa »

dječak sa šibicama wrote: 08/05/2020 16:56 Image
gdje je ova skola? u ulici fehima spahe? efendije đoze? mustafe busuladzica? hoce li se tu raja okupljati ili ispred katedrale?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#36 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by JThomas »

sve je samo logičan nastavak oficijelne politike antiantifašizma u svim segmentima društva.

naravno, niko crkvenjašima ne može zabraniti da mole za koga god hoće. i dok mi ovo pišemo oni mogu moliti za koga hoće, pa i za hitlera samog. ali nije u tome fazon, i nije to dovoljno, moliti - nego to za koga se moli valja javno objaviti kao poruku. a ta poruka je sve prije nego vjerska.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#37 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by zateznistub »

Image
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40718
Joined: 29/06/2011 23:39

#38 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by dječak sa šibicama »

User avatar
geralt
Posts: 5187
Joined: 14/09/2017 12:45

#39 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by geralt »

Prema pravilima liberalno-demokratskog drustva, crkva ima pravo da u svojim objektima organizuje kakva hoce desavanja. No, prema istim tim pravilima, i gradjani imaju pravo da mirnim putem javno izraze nezadovoljstvo sa tom odlukom crkve. I da se razumijemo, radi se o politickoj odluci a ne vjerskoj obavezi.

A u mom gradu ustaski event nece proci bez reakcije, makar ja stajao sam pred Katedralom sa transparentom.
User avatar
luckylaka
Posts: 22458
Joined: 15/01/2010 06:28

#40 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by luckylaka »

Nigdje smijesne forumase nisam vidio ko na ovom forumu.,,Idemo' rusiti savez,idemo rusiti vladu,predsjednistvo,Bakira,Zlatka,Dodika,Novalica,Skaku,Fahru,Susica,Pasalica,Osima,Covica,Komsica,Spirica...idemo zabraniti misu,koncerte Brene,Jane,Cece,Dragane,Lukasa...Smanjite dozivljaje
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#41 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by spreca »

banjaluka078 wrote: 07/05/2020 21:27 Ima bar deset dana da se zna za ovo. Hrt u dnevniku imao, Sarajevo danas skontalo. Strašno i sramotno. Još da na misu dovedu kordića kojeg crkva voda kao dvorsku ludu, pa da se kompletira idiotluk.
Bila je i tema otvorena ovdje na forumu prije 8 dana ,neznam sto je zatvorise,kao sto neko rece unutar crkve neka drze misu ali ispred katedrale treba zabraniti bilo kakvo okupljanje a pogotovu ne dozvoliti da ovo postane tradicija....sva hljaga i kritika ce pasti na grad SA i BiH ane na Puljica i HNS koji je valjda suorganizator
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#42 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by JThomas »

geralt wrote: 08/05/2020 17:30 Prema pravilima liberalno-demokratskog drustva, crkva ima pravo da u svojim objektima organizuje kakva hoce desavanja. No, prema istim tim pravilima, i gradjani imaju pravo da mirnim putem javno izraze nezadovoljstvo sa tom odlukom crkve. I da se razumijemo, radi se o politickoj odluci a ne vjerskoj obavezi.

A u mom gradu ustaski event nece proci bez reakcije, makar ja stajao sam pred Katedralom sa transparentom.
a da se ta odluka javno i suštinski kao politička poruka ne nabija na nos, građani ne bi ni znali šta se dešava unutar crkve.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#43 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by zateznistub »

luckylaka wrote: 08/05/2020 17:33 Nigdje smijesne forumase nisam vidio ko na ovom forumu.,,Idemo' rusiti savez,idemo rusiti vladu,predsjednistvo,Bakira,Zlatka,Dodika,Novalica,Skaku,Fahru,Susica,Pasalica,Osima,Covica,Komsica,Spirica...idemo zabraniti misu,koncerte Brene,Jane,Cece,Dragane,Lukasa...Smanjite dozivljaje
Sta ima u dijaspori? Imal' korone
User avatar
freelancerusk
Posts: 480
Joined: 19/07/2018 16:05

#44 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by freelancerusk »

luckylaka wrote: 08/05/2020 17:33 Nigdje smijesne forumase nisam vidio ko na ovom forumu.,,Idemo' rusiti savez,idemo rusiti vladu,predsjednistvo,Bakira,Zlatka,Dodika,Novalica,Skaku,Fahru,Susica,Pasalica,Osima,Covica,Komsica,Spirica...idemo zabraniti misu,koncerte Brene,Jane,Cece,Dragane,Lukasa...Smanjite dozivljaje
Idemo mi svi kolektivno u Njemačku, jedino to znamo i radimo.

Sutra mogu katolici držati misu za Mladića u centru Sarajeva. Takvi smo. Znam ja nas...
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#45 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by MorningStar »

Raznesose drzavu opljackase narod jos hraknuse u lice javnom pljackom - narod : “misaa za blajburg uaaaaa protesti”
Ujh tradikomedije :lol: sve mislim nema kud dalje kad ono..
black64
Posts: 182
Joined: 16/02/2016 18:45

#46 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by black64 »

geralt wrote: 08/05/2020 17:30 Prema pravilima liberalno-demokratskog drustva, crkva ima pravo da u svojim objektima organizuje kakva hoce desavanja. No, prema istim tim pravilima, i gradjani imaju pravo da mirnim putem javno izraze nezadovoljstvo sa tom odlukom crkve. I da se razumijemo, radi se o politickoj odluci a ne vjerskoj obavezi.

A u mom gradu ustaski event nece proci bez reakcije, makar ja stajao sam pred Katedralom sa transparentom.
neces biti sam, vidimo se pred Katedralom 16.05 !
:bih:
User avatar
geralt
Posts: 5187
Joined: 14/09/2017 12:45

#47 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by geralt »

doremifa wrote: 08/05/2020 17:06
dječak sa šibicama wrote: 08/05/2020 16:56 Image
gdje je ova skola? u ulici fehima spahe? efendije đoze? mustafe busuladzica? hoce li se tu raja okupljati ili ispred katedrale?
Ima otvorena tema o doticnom djubretu od 196 stranica. I isti forumasi koji se protive nastupajucem klerofasistickom skupu su se protivili i nazivanju skole po ustaskom pandanu Riste Djoge.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#48 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by spreca »

banjaluka078 wrote: 07/05/2020 22:42
"Bude li sve prema planu, održat će se i islamska molitva, najvjerovatnije u džamiji u Zagrebu, tako da zadržimo okvir kakav je bio i u Bleiburgu", rekao je Jandroković.
Nije tajna da je bilo muslimana u ustasama ,ali ovo pozivanje i na molitve u dzamiji u Zg je jos jedna podvala kao nisu samo oni bili ustase bili su i muslimani sto IZ BiH a ni reis Kavazovic nisu prepoznali kao izjednacavanje ili se mozda i on slaze sa misom
User avatar
luckylaka
Posts: 22458
Joined: 15/01/2010 06:28

#50 Re: Bleiburg - Sarajevo

Post by luckylaka »

zateznistub wrote: 08/05/2020 17:37
luckylaka wrote: 08/05/2020 17:33 Nigdje smijesne forumase nisam vidio ko na ovom forumu.,,Idemo' rusiti savez,idemo rusiti vladu,predsjednistvo,Bakira,Zlatka,Dodika,Novalica,Skaku,Fahru,Susica,Pasalica,Osima,Covica,Komsica,Spirica...idemo zabraniti misu,koncerte Brene,Jane,Cece,Dragane,Lukasa...Smanjite dozivljaje
Sta ima u dijaspori? Imal' korone
:lol: Nema sta nema evo spremamo se da rusimo trumpa i vladu i zabranimo rad kkk.Sta ima ,,ostankuci"
Locked