Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post Reply
dobor kula
Posts: 65
Joined: 11/01/2013 18:37

#476 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by dobor kula »

EDIT: u dokumentarcu se pominje taćna cifra od 54660 vojnika združenih srpskih snaga koji su krenuli u operaciju Koridor, a da su na Srbi sa 19960 vojnika napali na B. Brod koji je branilo 2498 vojnika i završili posao u Posavini. Znači poslije probijanja koridora i Tuđmanovog izvlačenja jedinica Stipetiću iza leđa odnos snaga se sa 2:1 u korist Srba popeo skoro na 10:1. To ti je možda najbolji odgovor zašto je sve tako brzo palo.
[/quote]
Koridor su probili padom Modriče 28.06. ali samo desnom stranom r. Bosne.
Mi smo još drzali glavnu cestu ispred Modriče i Odzaka(lijeva strana r. Bosne),
glavnu cestu Sarajevo-Beograd
Padom moga mjesta( selo Jakeš )08.07. Srbi su konacno imali koridor u pravom smislu. Da i slobodno mogu reci nikakvih brigada HV nije bilo na tom području, sav teret su podnijele lokalne snage. Padom nase brdske linije r. Bosna-Jakeš-Pećnik pada i sam grad Odzak
dobor kula
Posts: 65
Joined: 11/01/2013 18:37

#477 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by dobor kula »

[[
quote]quote=90minut post_id=16481518 time=1588781902 user_id=413208]
Takva je i srbima price isto kad izgube vojnicki nešto " prljave igre i dogovor ".

Evo ja koji nikad nisam imao prilike vidjeti ove klipove vidim da je naoružanje tu srbi pobjedili nema tu puno price i to ne samo pobjedili nego pomeli u strašno kratkom vremenskom roku.

Da li griješim realno?

Mene više zanima kolike su brojke bile na obje strane..
[/quote][/quote]

Nije to bas kratak period kako ti kazes.
Vec krajem aprila pocinju dejstva u cilju spajanja sa Srbijom. Nismo bas bili naoruzani kako ti zaključuješ na osnovu ovoga snimka,pogotovo prvi mjesec. Granatiranja su bila skoro svakodneva, avijacija je mnogo puta dejstvovala, lune itd.
U samom gradu Modriči dva mjeseca se vode borbe za svaku ulicu, grad vise puta prelazi iz jedne u druge ruke.
Tek kada Srbi shvataju da nemogu bez velikih snaga probiti koridor pokrecu veliku ofanzivu.
Glavne snage su im cinili Srbi iz Hrvatske, 1.KK i Vukovi sa Vučijaka
Imali su veliki broj ljudstva al presudna je bila njihova velika tehnička premoć.Sve sto pisem odnosi se za Modričko-Odžačko ratište.
:bih:
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#478 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by 90minut »

:thumbup:
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3383
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#479 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Billy The Pljuc »

El_comadante wrote: 05/05/2020 19:51 i mene intersuje ovo oko Orasja i Odžaka. da li je dil ili je to nešto u Daytonu?
Odžak je dobijen nazad u Dayton-u (samo zahvaljujući tome što je Orašje opstalo i u kome se u tom vremenu nalazio određeni broj ljudi sa područja Odžaka/B. Broda/Modriče i Dervente - ljudi koji uglavnom nisu imali gdje ići nakon pada navedenih mjesta ili su se nadali povratku na svoja ognjišta na bilo koji način) a Orašje je deal-om trebalo pasti 95-e čime bi "VRS" kontrolisao čitavu granicu sa Hrvatskom na toku rijeke Save.

Naravno deal se više manje uspješno opovrgava sve ove godine i dosta ljudi involviranih u komandni kadar tzv. 4. gardijske brigade "Sinovi Posavine" je u tom cilju sklonjeno ili natjerano na šutnju o istom.

Od momenta osnivanja te gardijske brigade došlo je vremenom do preraspodjele zona odgovornosti pokrivanih do tada od strane dotadašnjih brigada HVO-a (iste su preimenovane u domobranske pukovnije) da bi u momentu kada je deal trebao biti realizovan (Maj 95-e) pripadnici te gardijske brigade uglavnom bili angažovani na strateškim tačkama/pravcima.

Tog maja 95-e došlo je do povlačenja pripadnika gardijske brigade sa nekoliko strateških putnih pravaca bez ispaljenog metka, ostavljenog MTS-a i srpske snage su se bukvalno ušetale na njihove položaje.

Zahvaljujući prije svega pripadnicima 106-e HVO brigade a i ostalih brigada HVO-a (koje su ljudstvom i MTS-om ipak bile mnogo slabije od 106-e) taj deal nikada nije realizovan i Orašje je opstalo do potpisivanja DMS-a.

Kada pišem o deal-u mislim na dogovore Milošević-Tuđman.

I da ne zaboravim, gotovo dva mjeseca su trajale borbe na tom području kod vraćanja položaja bukvalno predatih bez ispaljenog metka i u nastojanjima sa druge strane da se izvrši prodor po dubini u cilju cijepanja tog "džepa" koji je karakterističan zbog toka rijeke Save u odnosu na koridor Brčko - B. Luka.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#480 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tempuser »

Sve vezano za Posavinu od 92 do 95 je bio dio T-M deala. Ko se nije uklapo u to, i ko nije htio da prihvati taj deal ga je popušio.

Sad tu ostaje pitanje uloge i posljedice to deala po Bošnjake. Računajući na odnos snaga Tuđman (opravano) nije htio da rizikuje opšti rat sa VRSK+VRS+JA u kojem bi eventualno se eventualno spojile RSK Itočna i Zapadna Slavonija i time praktično došli na korak do Šešeljeve linije Virovitica - Karlovac-Ogulin- Karlobag čime bi zauvjek izubio te prostore, pa je pustio Srbe da otvore sebi koridor, a kasnije osvoje i ostatak Posavine. Za razliku od Alije, Tuđman je imao dvije realne alternative za naknadno rješavanje pitanja RKS, mogućnost nesmetanog naoruzavanja HV-a dok traje relativno zatišje poslije Sarajevskog sporazuma i međunarodno podršku, što se na kraju i desilo. Kako je Aliju bolila patka za Posavinu planirano ili ne, Muslimani su ga zbog T-M dogovora i Alijije strategije, duplo popušili. Neposredno kad su posavske Hrvate posavsku Muslimani trajno protjerali iz Posavine, a posredno Muslimani u krajini i Muslimani generalno nakon što je uspostavljanje koridora omogućilo opstanak zapadnog dijela RS-a i sve što ze kasniej vezano za to dešavalo.
Na kraju, taj deal je za Tuđmana bio win-win situacija, izbjegao opšti rat, a izbrisao RSK-a i 100% je suveren na svojo teritoriji (što se nije moglo vojno je silom prilima i pod pritiskom rješeno MRP-om, a Alija, odnosno njegovi prestolonasljednici sad imaju 50% teritorije bez Muslimana i do daljneg pravno legalizovanu RS.
Last edited by tempuser on 07/05/2020 10:49, edited 1 time in total.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#481 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Woody »



Sve jasno objašnjeno. Čija je Posavina i ko miješa malter, a ko drži visak...

Ili što ispriča ovaj "delegat": "Po jedan predstavnik muslimanskog naroda... Jedna vojna formacija (a nije ARBiH, jelte)", itd...

Pogled ovog vojnika sa ljiljanima na naslovnici clipa sve govori. Pametnom dosta...
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2830
Joined: 14/01/2019 04:56

#482 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Porodice Foht »

tempuser wrote: 07/05/2020 10:12 Sve vezano za Posavinu od 92 do 95 je bio dio T-M deala, a Aliju je bolila patka za Posavinu da im se mješa u planove. Ko se nije uklapo u to, i ko nije htio da prihvati taj deal ga je popušio.
A presijecanje koridora koji je bar na kratko uradio 2 korpus ABiH u ljeto 1992 godine? Nije li to u proturjecju s tom tezom, mislim da je Aliju boljela batka za Bosansku Posavinu, kako kaze?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#483 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tempuser »

Porodice Foht wrote: 07/05/2020 10:43
tempuser wrote: 07/05/2020 10:12 Sve vezano za Posavinu od 92 do 95 je bio dio T-M deala, a Aliju je bolila patka za Posavinu da im se mješa u planove. Ko se nije uklapo u to, i ko nije htio da prihvati taj deal ga je popušio.
A presijecanje koridora koji je bar na kratko uradio 2 korpus ABiH u ljeto 1992 godine? Nije li to u proturjecju s tom tezom, mislim da je Aliju boljela batka za Bosansku Posavinu, kako kaze?
Hehe, nije to usamljeni slučaj da se otišlo dalje nego što je trebalo. Nije li se povlačilo iz dijelova I. Bosne, sa Vidikovca, sa Ilidže itd?
Ne zaboravi da je, uz Muslimane koji sami sa 43,5% ne bi imali potrebnu većinu, za nezavisnu RBIH glasalo i preko 20% BiH Hrvata i proboanskih građana drugih vjera ili neopredjeljenih. Puno je ljudi, pogotovo u ovih 20+%, a prije svega probosanski orjentisanih ostalih i neopredjeljenih, bilo zabludi da je RBiH, koju su glasali 29.2/1.3.1992, isto što i RBiH koju je Alija imao u glavi i za koju se deklarativno zalagao. Od 1993. nadalje je bilo sve jasno, kad je završen proces priznanja ni deklarativno zalaganje zbog podrške MZ-a više nije bilo potrebno.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#484 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tempuser »

Woody wrote: 07/05/2020 10:31 Jedna vojna formacija (a nije ARBiH, jelte)", itd...
Realno, kad su se stekli uslovi i brigada HVO-a Kralj Tvrtko je postala Hrvatska brigada ARBiH Kralj Tvrtko.
Sve je to u jednoj tačci na isti kalup i tante za kukuriku, samo je pitanje vremena ko je, kad i zašto do te tačke došao.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#485 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Emiremir33 »

tempuser wrote: 07/05/2020 11:17
Porodice Foht wrote: 07/05/2020 10:43
tempuser wrote: 07/05/2020 10:12 Sve vezano za Posavinu od 92 do 95 je bio dio T-M deala, a Aliju je bolila patka za Posavinu da im se mješa u planove. Ko se nije uklapo u to, i ko nije htio da prihvati taj deal ga je popušio.
A presijecanje koridora koji je bar na kratko uradio 2 korpus ABiH u ljeto 1992 godine? Nije li to u proturjecju s tom tezom, mislim da je Aliju boljela batka za Bosansku Posavinu, kako kaze?
Hehe, nije to usamljeni slučaj da se otišlo dalje nego što je trebalo. Nije li se povlačilo iz dijelova I. Bosne, sa Vidikovca, sa Ilidže itd?
Ne zaboravi da je, uz Muslimane koji sami sa 43,5% ne bi imali potrebnu većinu, za nezavisnu RBIH glasalo i preko 20% BiH Hrvata i proboanskih građana drugih vjera ili neopredjeljenih. Puno je ljudi, pogotovo u ovih 20+%, a prije svega probosanski orjentisanih ostalih i neopredjeljenih, bilo zabludi da je RBiH, koju su glasali 29.2/1.3.1992, isto što i RBiH koju je Alija imao u glavi i za koju se deklarativno zalagao. Od 1993. nadalje je bilo sve jasno, kad je završen proces priznanja ni deklarativno zalaganje zbog podrške MZ-a više nije bilo potrebno.
Glasali su Hrvati kad im je naredjeno iz Zagreba,u zadnjem momentu,sve dotad vagali su dali da izadju na referndum
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#486 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tempuser »

Emiremir33 wrote: 07/05/2020 12:28
tempuser wrote: 07/05/2020 11:17
Porodice Foht wrote: 07/05/2020 10:43

A presijecanje koridora koji je bar na kratko uradio 2 korpus ABiH u ljeto 1992 godine? Nije li to u proturjecju s tom tezom, mislim da je Aliju boljela batka za Bosansku Posavinu, kako kaze?
Hehe, nije to usamljeni slučaj da se otišlo dalje nego što je trebalo. Nije li se povlačilo iz dijelova I. Bosne, sa Vidikovca, sa Ilidže itd?
Ne zaboravi da je, uz Muslimane koji sami sa 43,5% ne bi imali potrebnu većinu, za nezavisnu RBIH glasalo i preko 20% BiH Hrvata i proboanskih građana drugih vjera ili neopredjeljenih. Puno je ljudi, pogotovo u ovih 20+%, a prije svega probosanski orjentisanih ostalih i neopredjeljenih, bilo zabludi da je RBiH, koju su glasali 29.2/1.3.1992, isto što i RBiH koju je Alija imao u glavi i za koju se deklarativno zalagao. Od 1993. nadalje je bilo sve jasno, kad je završen proces priznanja ni deklarativno zalaganje zbog podrške MZ-a više nije bilo potrebno.
Glasali su Hrvati kad im je naredjeno iz Zagreba,u zadnjem momentu,sve dotad vagali su dali da izadju na referndum
Prvo, nisu mimo Muslimana samo Hrvati glasali, drugo nije bas svim Hrvatima Zagreb mogao doktirati kako da glasaju, u BiH su pistjali i danas postoje probosanski Hrvati - patriote, treće ko god da im je naredio da glasaju - glasali su i bez njihovim glasova ne bi bili drzave BiH i četvtro, tvog uskogrudni pogled u kojem ima samo crno-bijelo je najbolji dokaz moje tvrdnje od dva koncepta RBiH.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#487 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Emiremir33 »

tempuser wrote: 07/05/2020 12:45
Emiremir33 wrote: 07/05/2020 12:28
tempuser wrote: 07/05/2020 11:17

Hehe, nije to usamljeni slučaj da se otišlo dalje nego što je trebalo. Nije li se povlačilo iz dijelova I. Bosne, sa Vidikovca, sa Ilidže itd?
Ne zaboravi da je, uz Muslimane koji sami sa 43,5% ne bi imali potrebnu većinu, za nezavisnu RBIH glasalo i preko 20% BiH Hrvata i proboanskih građana drugih vjera ili neopredjeljenih. Puno je ljudi, pogotovo u ovih 20+%, a prije svega probosanski orjentisanih ostalih i neopredjeljenih, bilo zabludi da je RBiH, koju su glasali 29.2/1.3.1992, isto što i RBiH koju je Alija imao u glavi i za koju se deklarativno zalagao. Od 1993. nadalje je bilo sve jasno, kad je završen proces priznanja ni deklarativno zalaganje zbog podrške MZ-a više nije bilo potrebno.
Glasali su Hrvati kad im je naredjeno iz Zagreba,u zadnjem momentu,sve dotad vagali su dali da izadju na referndum
Prvo, nisu mimo Muslimana samo Hrvati glasali, drugo nije bas svim Hrvatima Zagreb mogao doktirati kako da glasaju, u BiH su pistjali i danas postoje probosanski Hrvati - patriote, treće ko god da im je naredio da glasaju - glasali su i bez njihovim glasova ne bi bili drzave BiH i četvtro, tvog uskogrudni pogled u kojem ima samo crno-bijelo je najbolji dokaz moje tvrdnje od dva koncepta RBiH.
Mate Boban naredio im da izadju masovno da glasaju,nema tu uskogrudni pogledi nego je tako bilo 1992 godine
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#488 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by dr_Evil »

Emiremir33 wrote: 07/05/2020 12:53
tempuser wrote: 07/05/2020 12:45
Emiremir33 wrote: 07/05/2020 12:28
Glasali su Hrvati kad im je naredjeno iz Zagreba,u zadnjem momentu,sve dotad vagali su dali da izadju na referndum
Prvo, nisu mimo Muslimana samo Hrvati glasali, drugo nije bas svim Hrvatima Zagreb mogao doktirati kako da glasaju, u BiH su pistjali i danas postoje probosanski Hrvati - patriote, treće ko god da im je naredio da glasaju - glasali su i bez njihovim glasova ne bi bili drzave BiH i četvtro, tvog uskogrudni pogled u kojem ima samo crno-bijelo je najbolji dokaz moje tvrdnje od dva koncepta RBiH.
Mate Boban naredio im da izadju masovno da glasaju,nema tu uskogrudni pogledi nego je tako bilo 1992 godine
Boban je mogao da naredi skutoriji, travniku, i eventualno Bugojnu. Ostatak Bosne je bila druga frakcija hrvata, ona koje vise nema u Bosni jer je razgulila. Nesto kao sto gradsko bosnjacko stanovnistvo
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#489 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Emiremir33 »

dr_Evil wrote: 07/05/2020 13:07
Emiremir33 wrote: 07/05/2020 12:53
tempuser wrote: 07/05/2020 12:45

Prvo, nisu mimo Muslimana samo Hrvati glasali, drugo nije bas svim Hrvatima Zagreb mogao doktirati kako da glasaju, u BiH su pistjali i danas postoje probosanski Hrvati - patriote, treće ko god da im je naredio da glasaju - glasali su i bez njihovim glasova ne bi bili drzave BiH i četvtro, tvog uskogrudni pogled u kojem ima samo crno-bijelo je najbolji dokaz moje tvrdnje od dva koncepta RBiH.
Mate Boban naredio im da izadju masovno da glasaju,nema tu uskogrudni pogledi nego je tako bilo 1992 godine
Boban je mogao da naredi skutoriji, travniku, i eventualno Bugojnu. Ostatak Bosne je bila druga frakcija hrvata, ona koje vise nema u Bosni jer je razgulila. Nesto kao sto gradsko bosnjacko stanovnistvo
Pa o tome i govorim gdje je god HDZ bio tim.je i naredio,druga raja je glasala i bila u ratu do kraja mislim u Armiji BI H i Mupu
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#490 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tempuser »

Emiremir33 wrote: 07/05/2020 12:53
tempuser wrote: 07/05/2020 12:45
Emiremir33 wrote: 07/05/2020 12:28
Glasali su Hrvati kad im je naredjeno iz Zagreba,u zadnjem momentu,sve dotad vagali su dali da izadju na referndum
Prvo, nisu mimo Muslimana samo Hrvati glasali, drugo nije bas svim Hrvatima Zagreb mogao doktirati kako da glasaju, u BiH su pistjali i danas postoje probosanski Hrvati - patriote, treće ko god da im je naredio da glasaju - glasali su i bez njihovim glasova ne bi bili drzave BiH i četvtro, tvog uskogrudni pogled u kojem ima samo crno-bijelo je najbolji dokaz moje tvrdnje od dva koncepta RBiH.
Mate Boban naredio im da izadju masovno da glasaju,nema tu uskogrudni pogledi nego je tako bilo 1992 godine
Kome "im"????
Prosječnog sarajevskog Hrvata, koji ih bilo 2 x više nego ukupno stanovnika u Grudama, a koji je isto tako glasao za nezavisnu BiH, Boban je mogao samo u guzicu da poljubi, a ne da mu naredi! Čak šta više i ostalih u Sarajevu je bilo više nego ukupno stanovnika Gruda.
Elem, tvoj rezon dokazuje moju tvrdnju, ako nije moj - mora biti njihov!
Last edited by tempuser on 07/05/2020 13:20, edited 1 time in total.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#491 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by dr_Evil »

Emiremir33 wrote: 07/05/2020 13:13
dr_Evil wrote: 07/05/2020 13:07
Emiremir33 wrote: 07/05/2020 12:53
Mate Boban naredio im da izadju masovno da glasaju,nema tu uskogrudni pogledi nego je tako bilo 1992 godine
Boban je mogao da naredi skutoriji, travniku, i eventualno Bugojnu. Ostatak Bosne je bila druga frakcija hrvata, ona koje vise nema u Bosni jer je razgulila. Nesto kao sto gradsko bosnjacko stanovnistvo
Pa o tome i govorim gdje je god HDZ bio tim.je i naredio,druga raja je glasala i bila u ratu do kraja mislim u Armiji BI H i Mupu
Ti shvatas naravno da je HVO osnovan prije Armije, i da vecina hrvata u Bosni nije imala razloga da prelazi. Mozda @Nekako s proljeća, moze da malo bolji background kako se sta osnivalo i gdje je ko pristupao.

Nije sve crno i bijelo, jedno je bio Mostar i dolina neretve '93, citaj UZP, a drugo ostatak Bosne
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#492 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Emiremir33 »

tempuser wrote: 07/05/2020 13:14
Emiremir33 wrote: 07/05/2020 12:53
tempuser wrote: 07/05/2020 12:45

Prvo, nisu mimo Muslimana samo Hrvati glasali, drugo nije bas svim Hrvatima Zagreb mogao doktirati kako da glasaju, u BiH su pistjali i danas postoje probosanski Hrvati - patriote, treće ko god da im je naredio da glasaju - glasali su i bez njihovim glasova ne bi bili drzave BiH i četvtro, tvog uskogrudni pogled u kojem ima samo crno-bijelo je najbolji dokaz moje tvrdnje od dva koncepta RBiH.
Mate Boban naredio im da izadju masovno da glasaju,nema tu uskogrudni pogledi nego je tako bilo 1992 godine
Kome "im"????
Prosječnog sarajevskog Hrvata, koji ih bilo 2 x više nego ukupno stanovnika u Grudama, a koji je isto tako glasao za nezavisnu BiH, Boban je mogao samo u guzicu da poljubi, a ne da mu naredi! Čak šta više i ostalih u Sarajevu je bilo više nego ukupno stanovnika Gruda.
Elem, tvoj rezon dokazuje moju tvrdnju, mi - oni i kraj.
Sta si naveo Grude,sta je sa Posavinom,Srednjom Bosnom,od Zapadnog Mostara pa do Gruda .Sto je Boban mogao to vec raalizuje 1992 i 1993 godine napadom na Armiju B i H
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#493 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Emiremir33 »

dr_Evil wrote: 07/05/2020 13:16
Emiremir33 wrote: 07/05/2020 13:13
dr_Evil wrote: 07/05/2020 13:07

Boban je mogao da naredi skutoriji, travniku, i eventualno Bugojnu. Ostatak Bosne je bila druga frakcija hrvata, ona koje vise nema u Bosni jer je razgulila. Nesto kao sto gradsko bosnjacko stanovnistvo
Pa o tome i govorim gdje je god HDZ bio tim.je i naredio,druga raja je glasala i bila u ratu do kraja mislim u Armiji BI H i Mupu
Ti shvatas naravno da je HVO osnovan prije Armije, i da vecina hrvata u Bosni nije imala razloga da prelazi. Mozda @Nekako s proljeća, moze da malo bolji background kako se sta osnivalo i gdje je ko pristupao.

Nije sve crno i bijelo, jedno je bio Mostar i dolina neretve '93, citaj UZP, a drugo ostatak Bosne
HVO -HERCEG BOSNA ZAOKRUZIVANJE SVOJIH TERITORIJA,NISAM BALAVAC DA MI PRICAS STA SU ONI RADILI KROZ UZP
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#494 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tempuser »

Emiremir33 wrote: 07/05/2020 13:20
tempuser wrote: 07/05/2020 13:14
Emiremir33 wrote: 07/05/2020 12:53
Mate Boban naredio im da izadju masovno da glasaju,nema tu uskogrudni pogledi nego je tako bilo 1992 godine
Kome "im"????
Prosječnog sarajevskog Hrvata, koji ih bilo 2 x više nego ukupno stanovnika u Grudama, a koji je isto tako glasao za nezavisnu BiH, Boban je mogao samo u guzicu da poljubi, a ne da mu naredi! Čak šta više i ostalih u Sarajevu je bilo više nego ukupno stanovnika Gruda.
Elem, tvoj rezon dokazuje moju tvrdnju, mi - oni i kraj.
Sta si naveo Grude,sta je sa Posavinom,Srednjom Bosnom,od Zapadnog Mostara pa do Gruda .Sto je Boban mogao to vec raalizuje 1992 i 1993 godine napadom na Armiju B i H
Zato što je to najbolji način da ti ilustrujem koliko nisi upravu kad tvrdiš da je Boban naredio Hrvatima. Jest naredio Hvratima lojalnim HDZ-u, a šta je sa ostalim Hrvatima, npr. ogromnoj večini sarajevskih kojih je 1991. bilo 35 hiljada???? Po tebi je svaki Hvrat = hadezeovac. Imao si jednog Blaža Hraljeviča, koji ne da nije biio neka blaga ili lijeva opcija, nego ekstremna hrvatska desnica iz srca Z. Hercegovine, a koji apsolutno bio protiv sepatarustičkog koncepta HZHB, tj za konpcet jedinstvene BiH, zbog toga je zaplatio. Kao što rekoh, retrogradni i primitivni rezon, ako nije moj - automatski je njihov , nema alternativa.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#495 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Emiremir33 »

tempuser wrote: 07/05/2020 13:25
Emiremir33 wrote: 07/05/2020 13:20
tempuser wrote: 07/05/2020 13:14

Kome "im"????
Prosječnog sarajevskog Hrvata, koji ih bilo 2 x više nego ukupno stanovnika u Grudama, a koji je isto tako glasao za nezavisnu BiH, Boban je mogao samo u guzicu da poljubi, a ne da mu naredi! Čak šta više i ostalih u Sarajevu je bilo više nego ukupno stanovnika Gruda.
Elem, tvoj rezon dokazuje moju tvrdnju, mi - oni i kraj.
Sta si naveo Grude,sta je sa Posavinom,Srednjom Bosnom,od Zapadnog Mostara pa do Gruda .Sto je Boban mogao to vec raalizuje 1992 i 1993 godine napadom na Armiju B i H
Zato što je to najbolji način da ti ilustrujem koliko nisi upravu kad tvrdiš da je Boban naredio Hrvatima. Jest naredio Hvratima lojalnim HDZ-u, a šta je sa ostalim Hrvatima, npr. ogromnoj večini sarajevskih kojih je 1991. bilo 35 hiljada???? Po tebi je svaki Hvrat = hadezeovac. Kao što rekoh, retrogradni i primitivni rezon, ako nije moj - automatski je njihov , nema alternativa.
To sam.napisao u prethodnom postu lojalni HDZ-U.Nemoj mi to govoriti da sam primitivan,citav zivot u gradu se druzim sa Srbima i Hrvatima ,mozes papcima reci da su primitivni
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#496 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tempuser »

Emiremir33 wrote: 07/05/2020 13:32 Zato što je to najbolji način da ti ilustrujem koliko nisi upravu kad tvrdiš da je Boban naredio Hrvatima. Jest naredio Hvratima lojalnim HDZ-u, a šta je sa ostalim Hrvatima, npr. ogromnoj večini sarajevskih kojih je 1991. bilo 35 hiljada???? Po tebi je svaki Hvrat = hadezeovac. Kao što rekoh, retrogradni i primitivni rezon, ako nije moj - automatski je njihov , nema alternativa.
To sam.napisao u prethodnom postu lojalni HDZ-U.Nemoj mi to govoriti da sam primitivan,citav zivot u gradu se druzim sa Srbima i Hrvatima ,mozes papcima reci da su primitivni
[/quote]

Nije istina jer se sad vadiš. Krenuo si od:
"Glasali su Hrvati kad im je naredjeno iz Zagreba,u zadnjem momentu,sve dotad vagali su dali da izadju na referndum".
pa
"...sta je sa Posavinom,Srednjom Bosnom,od Zapadnog Mostara pa do Gruda?
Bez ikakvih ograničenja si prvo izjednačio svakog Hrvata u BiH sa hadezeovcem, a onda si se "popravio" tako da su u Posavini, S. Bosni, Z. Mostaru (koji BTW tad nije bio tako podjeljen) baš svi Hrvati glasali za HDZ!
Eto ti sam protumači kako to djeluje...
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#497 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Emiremir33 »

tempuser wrote: 07/05/2020 13:41
Emiremir33 wrote: 07/05/2020 13:32 Zato što je to najbolji način da ti ilustrujem koliko nisi upravu kad tvrdiš da je Boban naredio Hrvatima. Jest naredio Hvratima lojalnim HDZ-u, a šta je sa ostalim Hrvatima, npr. ogromnoj večini sarajevskih kojih je 1991. bilo 35 hiljada???? Po tebi je svaki Hvrat = hadezeovac. Kao što rekoh, retrogradni i primitivni rezon, ako nije moj - automatski je njihov , nema alternativa.
To sam.napisao u prethodnom postu lojalni HDZ-U.Nemoj mi to govoriti da sam primitivan,citav zivot u gradu se druzim sa Srbima i Hrvatima ,mozes papcima reci da su primitivni
Nije istina jer se sad vadiš. Krenuo si od:
"Glasali su Hrvati kad im je naredjeno iz Zagreba,u zadnjem momentu,sve dotad vagali su dali da izadju na referndum".
pa
"...sta je sa Posavinom,Srednjom Bosnom,od Zapadnog Mostara pa do Gruda?
Bez ikakvih ograničenja si prvo izjednačio svakog Hrvata u BiH sa hadezeovcem, a onda si se "popravio" tako da su u Posavini, S. Bosni, Z. Mostaru (koji BTW tad nije bio tako podjeljen) baš svi Hrvati glasali za HDZ!
Eto ti sam protumači kako to djeluje...
[/quote]

Nemam se sta vaditi ,naredjeno im je iz Zagreba kao sto im se i sada naredjuje ,mislim na HDZ .
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#498 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by tempuser »

Emiremir33 wrote: 07/05/2020 13:51]

Nemam se sta vaditi ,naredjeno im je iz Zagreba kao sto im se i sada naredjuje ,mislim na HDZ .
Naravno da se vadiš i to lope...
Nepromišljeno ili ne si, da te opet citiram, krenuo od:
"Glasali su Hrvati kad im je naredjeno iz Zagreba,u zadnjem momentu,sve dotad vagali su dali da izadju na referndum"
Čista prizemna i retrgradna generalizacije svaki Hrvat je HDZ-ovac pod komandom iz Zagreba jer ni "H" od HDZ-a nisi pomenuo.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#499 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Emiremir33 »

tempuser wrote: 07/05/2020 14:00
Emiremir33 wrote: 07/05/2020 13:51]

Nemam se sta vaditi ,naredjeno im je iz Zagreba kao sto im se i sada naredjuje ,mislim na HDZ .
Naravno da se vadiš i to lope...
Nepromišljeno ili ne si, da te opet citiram, krenuo od:
"Glasali su Hrvati kad im je naredjeno iz Zagreba,u zadnjem momentu,sve dotad vagali su dali da izadju na referndum"
Čista prizemna i retrgradna generalizacije svaki Hrvat je HDZ-ovac pod komandom iz Zagreba jer ni "H" od HDZ-a nisi pomenuo.
Ako dublje razmisljas sta sam napisao odnosi se na HDZ,NEMOZES SVE LJUDE U JEDAN SVRSTATI,TO JE POENTA,DJES BA GENARILIZIRATI NISAM OD TE SORTE LJUDI.TO MI SMIJESNO DA BIH SE VADIO ZA NESTO ,IMAD NA YUTUBEU SVE DOKUMENTOVANO
Tromblon
Posts: 2184
Joined: 18/01/2015 19:37

#500 Re: Rat u Bosanskoj Posavini 1992

Post by Tromblon »

Prvo, nikad Boban nije nikog pozvao nigdje da glasa. Katolička crkva je pozvala vjernike da glasaju za nezavisnu BiH, pa je tako ogromna većina katolika glasala drugog dana referenduma. I nemojte se bezveze prepirati oko stvari koje očito ne poznajete najbolje.

Drugo, Aliju nije samo bolila patka za Posavinom nego i za cijelom BiH. On je želio samo neku teritoriju da osnuje svoju panislamsku državicu sa podobnima i umre sretan.

Treće, naprđujete o Posavini i ratovanju, a nemate pojma kako izgledaju tri tenka kada stanu ravnici u borbenom poretku. Tako da ne možete ni zamisliti kad 25 tenkova krene kroz kukuruze, sela i prate ih avioni u naletu i orkani i lune. I to u trenutku kad ste se vi napeli ko žaba. Razvukli liniju iznad svih mogućnosti, a pojačanje nikad neće doći. Plus odoše i ovi sa obje strane koji su tu došli odnekud. Ljudi su se u Posavini krvavo borili, ali u tom trenutku jednačine nisu imali šansu.
Post Reply