Dilema - "All season" (cjelogodišnje) gume?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3344
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#1 Dilema - "All season" (cjelogodišnje) gume?

Post by Dupli_skalp »

trenutno imam set ljetnih i set zimskih guma, ljetne su stare skoro 7 godina, a zimske su nekoliko mjeseci novije. obzirom vrijeme je za kupovinu novih (ljetnih) guma, malo sam čitao i našiao na dosta članaka kako u evropi raste prodaja tzv. "all season" guma za one koji ne prelaze puno kilometara godišnje.

kod mene je situacija takva da godišnje u prosjeku prelazim oko 3.500 km, i to najviše u periodu maj - septembar. zimi ponekad do planine i to je to.

zašto dilema? zato što se pitam ima li smisla kupovati sezonske gume za tako malu godišnju kilometražu i habati ih godišnjim mijenjanjem ili za ovu kilometražu da uzmem "all season" gume?
Last edited by Dupli_skalp on 08/05/2020 14:06, edited 1 time in total.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1603
Joined: 11/06/2011 07:36

#2 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by Kiki_Musampa »

Pratim
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#3 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by L u c i f e r »

Nisu za nase klime
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#4 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by Entropio »

Naravno da nema smisla kupovati dva seta. Snijega sad ionako jedva da ima par dana, ljeta nisu pretopla, a ti vozis smijesnu kilometrazu. Ja prelazim puno vise i koristim Continental AllSeasonContact ili Goodyear Vector. Na svim podlogama prezadovoljan.
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#5 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by Mlad i Nevin »

Ja cesto mijenjam auta i nikad nisam imao dva seta. Prvo, ne prelazim puno i ne pada mi na pamet za svaki auto kupovati gume non stop, drugo snijega ima minimalno ili ga nema nikako. Kupim eventualno dvije nove allseason ako mi treba i to je to. Ko ima jedan auto duzi period a pogotovo ko vise prelazi preporucavam dva seta.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by tempuser »

All season gume zasebno imaju lošije karakteristike i od ljetnih i od zimskih guma, a dobro su rješenje (zato su u Americi koliko znam jako zastupljene) za područja sa malo snijega na kojima je obavezna zimska oprema.
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#7 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by gidra »

Kupiš dva seta SAVA guma. Ljetne, Intesa HP2 i zimske Eskimo HP2, za cijenu premium allseason gume i bolje ce posluziti od bilo kakve allseason gume. I logičniji izbor za naše podneblje.
User avatar
Optimist
Posts: 13640
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#8 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by Optimist »

eyesburn wrote: 05/05/2020 15:31 trenutno imam set ljetnih i set zimskih guma, ljetne su stare skoro 7 godina, a zimske su nekoliko mjeseci novije. obzirom vrijeme je za kupovinu novih (ljetnih) guma, malo sam čitao i našiao na dosta članaka kako u evropi raste prodaja tzv. "all season" guma za one koji ne prelaze puno kilometara godišnje.

kod mene je situacija takva da godišnje u prosjeku prelazim oko 3.500 km, i to najviše u periodu maj - septembar. zimi ponekad do planine i to je to.

zašto dilema? zato što se pitam ima li smisla kupovati sezonske gume za tako malu godišnju kilometražu i habati ih godišnjim mijenjanjem ili za ovu kilometražu da uzmem "all season" gume?
All season uzmi slobodno i postedi sebe prebacivanja 2x godisnje. :thumbup:

Edit: nisi napisao u kojoj regiji zivis.
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#9 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by Entropio »

gidra wrote: 05/05/2020 16:52 Kupiš dva seta SAVA guma. Ljetne, Intesa HP2 i zimske Eskimo HP2, za cijenu premium allseason gume i bolje ce posluziti od bilo kakve allseason gume. I logičniji izbor za naše podneblje.
A ici 2x godisnje kod vulkanizera da ih mijenja? Nema mi nista mrze. Ovako rahat.

Continental i Goodyear su napravili vrhunske mjesavine i bolja je moja Continental AllSeasonContact u svim uslovima od te Save. Cak ima i test na Youtube (neki njemacki magazin) koji to dokazuje.
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#10 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by gidra »

Entropio wrote: 05/05/2020 22:12
gidra wrote: 05/05/2020 16:52 Kupiš dva seta SAVA guma. Ljetne, Intesa HP2 i zimske Eskimo HP2, za cijenu premium allseason gume i bolje ce posluziti od bilo kakve allseason gume. I logičniji izbor za naše podneblje.
A ici 2x godisnje kod vulkanizera da ih mijenja? Nema mi nista mrze. Ovako rahat.

Continental i Goodyear su napravili vrhunske mjesavine i bolja je moja Continental AllSeasonContact u svim uslovima od te Save. Cak ima i test na Youtube (neki njemacki magazin) koji to dokazuje.
Ne znam kako može biti bolja guma koju ćeš voziti naprimjer na more na temperaturama između 30 i 40 stepeni, a toliko bude i u julu i augustu u Sarajevu i zimi između 0 i -20, da im je mješavina od zlata pravljena.
To su ogromne temperaturne razlike i možda ce ti guma valjati jednu sezonu zime i ljeta. Sto puta povoljnija i dugoročnija opcija su dva seta pa makar i Tigar bile.
User avatar
Optimist
Posts: 13640
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#11 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by Optimist »

gidra wrote: 05/05/2020 23:59 Ne znam kako može biti bolja guma koju ćeš voziti naprimjer na more na temperaturama između 30 i 40 stepeni, a toliko bude i u julu i augustu u Sarajevu i zimi između 0 i -20, da im je mješavina od zlata pravljena.
To su ogromne temperaturne razlike i možda ce ti guma valjati jednu sezonu zime i ljeta. Sto puta povoljnija i dugoročnija opcija su dva seta pa makar i Tigar bile.
Na njegovu kilometrazu mu nikako ne moze biti isplativije imati 2 seta.
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#12 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by Mlad i Nevin »

Na njegovu kilometražu se ne isplati ni imati auto, barem ne neki vrijedan, ali svako ima svoj ceif. Ja trenutno napravim mjesecno 500 km i ne pada mi na pamet imati skuplje auto od 3000.
cove41
Posts: 306
Joined: 12/12/2011 17:36

#13 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by cove41 »

Najbolje rješenje u svim situacijama su dva seta točkova (felge + gume), ljetni i zimski set. Sljedeće najbolje rješenje su dva seta guma (ljetni i zimski), koje mijenjaš na postojećem setu felgi.

M/S, all-season i slična rješenja su uvijek kompromis (danas su tehnološki na stvarno visokom nivou, ali su i dalje kompromis). Guma koja ljeti ima slabije karakteristike od ljetnih guma (slabije prijanjanje, veće 'habanje', u pravilu bučnije), a zimi slabije karakteristike od zimskih guma (manji 'gaz', manje trenje, duži zaustavni put). Također, nije ključno samo koliko ima snijega ili leda na putu, nego i temperatura, jer gume imaju različite karakteristike na drugačijim temperaturama.

S obzirom na kilometražu, trebao bi biti siguran i sa dobrim all-season gumama, ali dugoročno je najbolja opcija (dva seta) i naisplativija. U pravilu, optimalni period eksploatacije i vozila i guma je 5-7 godina. Ukoliko mijenjaš auto na godišnjem nivou, dovoljne su i all-season :).
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3344
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#14 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by Dupli_skalp »

hvala svima na mišljenjima, koliko mogu primjetiti dosta su podijeljena, nema jasne "većine" :).

iz tih razloga sam i naveo prosječnu godišnju kilometražu, kao i činjenicu "habanja" guma stalnim mijenjanjem, balansiranjem i sl. (u slučaju dva odvojena seta, kako je sada slučaj), plus godišnji trošak od 65-70KM zamjene guma. što me je uostalom i navelo na razmišljanje oko izbora vrste guma.
User avatar
Optimist
Posts: 13640
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#15 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by Optimist »

eyesburn wrote: 06/05/2020 12:06 hvala svima na mišljenjima, koliko mogu primjetiti dosta su podijeljena, nema jasne "većine" :).

iz tih razloga sam i naveo prosječnu godišnju kilometražu, kao i činjenicu "habanja" guma stalnim mijenjanjem, balansiranjem i sl. (u slučaju dva odvojena seta, kako je sada slučaj), plus godišnji trošak od 65-70KM zamjene guma. što me je uostalom i navelo na razmišljanje oko izbora vrste guma.
Ako si i sam skeptican, onda kupi 2 kom i probaj jednu zimu. Ako budes zadovoljan onda dogodine kupis jos 2.
A ako ne, onda ih ostavis za ljeta a na zimu kupis zimske.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#16 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by 530i »

cove41 wrote: 06/05/2020 11:06 Najbolje rješenje u svim situacijama su dva seta točkova (felge + gume), ljetni i zimski set. Sljedeće najbolje rješenje su dva seta guma (ljetni i zimski), koje mijenjaš na postojećem setu felgi.

M/S, all-season i slična rješenja su uvijek kompromis (danas su tehnološki na stvarno visokom nivou, ali su i dalje kompromis). Guma koja ljeti ima slabije karakteristike od ljetnih guma (slabije prijanjanje, veće 'habanje', u pravilu bučnije), a zimi slabije karakteristike od zimskih guma (manji 'gaz', manje trenje, duži zaustavni put). Također, nije ključno samo koliko ima snijega ili leda na putu, nego i temperatura, jer gume imaju različite karakteristike na drugačijim temperaturama.

S obzirom na kilometražu, trebao bi biti siguran i sa dobrim all-season gumama, ali dugoročno je najbolja opcija (dva seta) i naisplativija. U pravilu, optimalni period eksploatacije i vozila i guma je 5-7 godina. Ukoliko mijenjaš auto na godišnjem nivou, dovoljne su i all-season :).
Sve ovdje napisano je istina, lično imam dva seta guma, oba na felgama, ali mi je postalo zamorno da dva puta godišnje skidam i montiram, operi gume i felge, osuši, stavi na nosač...a mogu misliti koliko je to manje praktično ljudima koji nemaju garažu. Naredni auto vjerovatno nabacim neke dobre allseason i vozi Miško...
User avatar
Optimist
Posts: 13640
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#17 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by Optimist »

Ja imam garazu te sam sebi prebacujem gume. Isto tako mi je dodijalo te sam razmisljao prosle godine da kupim Allseason. I nije iskljuceno da cu tako uraditi na narednom autu ako bude imalo senzore za pritisak, jer ne zelim da mi svijetli lampica na jednom setu.
tragac
Posts: 21
Joined: 18/03/2009 13:07

#18 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by tragac »

Vozim Ford Focus 2. Koristio sam Michelin Crossclimate cijelogodišnje gume i super su se pokazale. Ljeti odlične, a zimi poslije pređenih 50 000 km, malo slabije. Kada sam mjenjao gume, nije ih bilo. Kupio sam cjelogodišnje Vredestein, nisu ni blizu.
artur morgan
Posts: 2829
Joined: 30/04/2020 19:47

#19 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by artur morgan »

Posto su u igri i ljetne onda Michelin Pilot Sport 4 ...budi musko :D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#20 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by tempuser »

tragac wrote: 06/05/2020 13:00 Vozim Ford Focus 2. Koristio sam Michelin Crossclimate cijelogodišnje gume i super su se pokazale. Ljeti odlične, a zimi poslije pređenih 50 000 km, malo slabije. Kada sam mjenjao gume, nije ih bilo. Kupio sam cjelogodišnje Vredestein, nisu ni blizu.
Uporedi cijenu jednih i drugih pa će skontati što nisu ni blizu! ;-)
tragac
Posts: 21
Joined: 18/03/2009 13:07

#21 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by tragac »

Eto ti znaš koliko sam platio jedne a koliko sam platio druge. Bolje ti je da upališ školski program na FTV da nešto i naučiš, pa da možeš što i pametno da kažeš na forumu.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#22 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by bitanga_sa_otesa »

sad ce te na FOE :lol:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#23 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by tempuser »

tragac wrote: 06/05/2020 16:36 Eto ti znaš koliko sam platio jedne a koliko sam platio druge. Bolje ti je da upališ školski program na FTV da nešto i naučiš, pa da možeš što i pametno da kažeš na forumu.
Nemoj mi reći da si AS gume Vredestein platio jednako ili skuplje od Michelina, ako si ga uopšte platio? :D
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3344
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#24 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by Dupli_skalp »

ok narode, još dva pitanja:

1. gdje kupiti gume (sarajevo i bliža okolica), može preporuka bilo radnje bilo internet stranice? zadnji put kad sam kupovao gume (a sad će tome skoro sedam godina) kupljene su u "makbelu", tad su aktuelni bili u gradu, a sad nemam pojma ko je najbolji što se tiče omjera cijena/ponuda?

2. šta mislite o ovim gumama: https://passenger-car.tigar-tyres.com/p ... /tigar-as/ ? naravno opet u konekstu moje prosječne godišnje kilometraže :)
User avatar
Optimist
Posts: 13640
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#25 Re: Dilema - "All season" ili ljetne gume?

Post by Optimist »

Ako ces allseason, onda samo Michelin cross climate.
Nisam ni znao da Tajger ima ovakvu gumu.
Post Reply