Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#27051 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

@bitanga_sa_otesa

Je li smijem skinuti gornji lim sa klijesta i voziti bez njega? Kontam da me on ne zajebava...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#27052 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

NediM17 wrote: 05/05/2020 23:09 @bitanga_sa_otesa

Je li smijem skinuti gornji lim sa klijesta i voziti bez njega? Kontam da me on ne zajebava...
koji lim nedime?
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#27053 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

bitanga_sa_otesa wrote: 05/05/2020 23:13
NediM17 wrote: 05/05/2020 23:09 @bitanga_sa_otesa

Je li smijem skinuti gornji lim sa klijesta i voziti bez njega? Kontam da me on ne zajebava...
koji lim nedime?
Image

Ovaj "na dvije vode", lijevo na slici... Sto cuva plocice odozgo...
Last edited by NediM17 on 05/05/2020 23:17, edited 1 time in total.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#27054 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

NediM17 wrote: 05/05/2020 23:15

Ovaj "na dvije vode", lijevo na slici... Sto cuva plocice odozgo...
kuckace ti plocice ako njega skines,to je samo feder,ako mislis da zapinje plocica radije malo isturpijaj dio koji nalijeze na te manje limice .
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#27055 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Lijevu i desnu stranu plocice sam poturpijao i vodilice su namazane, plocice klizu kao lude...

Nova tecnost, repariranje celjusti, promijenjeno crijevo, i opet se grije... Kontam je li moguce da ovaj gornji limic lagano nabija plocicu na disk i da to uzrokuje zagrijavanje...

Skinucu ja njega sutra i probati krug, pa ako je do njega, malo ga pokriviti na nacin da ga poravnam i da ne stisce plocice toliko odozgo... Jos jedino to vidim kao nesto sto bi potencijalno moglo praviti problem... :roll:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#27056 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

probaj ,ali ne bi smio taj limic da pravi problem .
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#27057 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bilic »

bitanga_sa_otesa wrote: 05/05/2020 23:24 probaj ,ali ne bi smio taj limic da pravi problem .
Svasta je radio oko ovog tocka .
Al nesto kontam da nije disk iskrivljen več ranije kad se pregrijao .
A na pedali ne osjeti pošto je zadnji točak ..... Gdje je manja sila kočenja .
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#27058 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

bilic wrote: 05/05/2020 23:51

Svasta je radio oko ovog tocka .
Al nesto kontam da nije disk iskrivljen več ranije kad se pregrijao .
A na pedali ne osjeti pošto je zadnji točak ..... Gdje je manja sila kočenja .
5 stotih se osjeti i na dobosu,a ne na disku,odmah pedala vibrira...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#27059 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

:thumbup:

osjetio na puntu,ruzan osjecaj i nekakva nesigurnost se uvuce u glavu..
User avatar
kabal1337
Posts: 13443
Joined: 11/02/2012 21:08

#27060 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Mozda ti je glavcina kriva a ne disk
User avatar
basicm
Posts: 11633
Joined: 16/01/2012 21:38

#27061 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

kabal1337 wrote: 06/05/2020 00:12 Mozda ti je glavcina kriva a ne disk
Ja nisam smio napisati da me ne napadnu,pomislio sam mozda se lezaj grije.
made_in_sarajevo
Posts: 6955
Joined: 06/05/2013 23:05

#27062 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by made_in_sarajevo »

Gdje u Sarajevu mogu amortizere testirati za Lagunu 2006 god i koja cijena se vrti otprilike?
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#27063 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

made_in_sarajevo wrote: 06/05/2020 00:32 Gdje u Sarajevu mogu amortizere testirati za Lagunu 2006 god i koja cijena se vrti otprilike?
Agram u Nedžarićima, imaju mašinu za testiranje amortizera, s ispisom. Ne znam konkretnu cijenu, nazovi pa pitaj.
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#27064 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

basicm wrote: 06/05/2020 00:18
kabal1337 wrote: 06/05/2020 00:12 Mozda ti je glavcina kriva a ne disk
Ja nisam smio napisati da me ne napadnu,pomislio sam mozda se lezaj grije.
Ma ne bi trebao da je ležaj, glavčina bude puno hladnija od diska, definitivno pločice ostanu malo zalijepljene uz disk, kako, zašto ne odvoje 'tice znaju. Nadoće to u vožnji. :-)
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#27065 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Nedime, jesi li prekontrolisao kočioni klip? Ja sam svojevremeno imao sličan problem, tad je bila aktuelna Feroda firma, međutim oni mi rekoše da čeljust samo očiste i stave novu gumicu - to je ta famozna reparacija (i to ti može svaki pismen mehaničar uraditi). Kod mene je klip bio oštećen po površini, sasvim malo se i vidjelo i osjetilo pod prstima. Problem riješio tako što sam montirao polovnu - ispravnu čeljust. Prije toga promijenio i glavni kočioni i gumena crijeva do svih točkova.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#27066 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Polovna ispravna celjust je obicno privremeno rjesenje. I one su tu gdje su, slicno im se pise. Ako nadjes polovnu na otpadu zamoli i daj cvaju da je probas pola sata, ako bude htio dati probaj ako ne grije vrati i idi kupi novu. Ja bi isao na novu celjust ako je do nje. Ne mora biti OE. Ako je oko 200 km nova to i nije skupo :)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#27067 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

I ja htjedoh da mu napišem da on ponovo provjeri kako si kliješta reparirana.
Više puta mi se desilo da je uzrok "fantomskog" kvara grijanja točkova lose urađena reparacija kliješta, odnosno dobro je urađena ali su kliješta beyond repair pa svi isključuju to kao uzrok. Zadnji put neki dan 2 god staroj Insigniji, od dugog stajanja klijepta stradala, pokušala se reparacija ali 0 bodova, naručena nova. I sam Irfan u Ferodi sad napravi disclaimer, prvo pregleda pa kliješta pa javi ima li išta od njih.
User avatar
ElRe
Posts: 16893
Joined: 12/12/2011 11:28

#27068 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ElRe »

Megane 1.6 dCi - u servisu kažu potreba zamjena klapne na ispuhu. Guma M - 1000 KM
Da li je to u stvari EGR ventil?
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#27069 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ma ja sam radio u HENu na Stupu, od predaje do poziva proslo pola sata. Pitanje je sta su mogli reparirati za po sata. Daj boze da su ih otvorili i izmijenili unutarnje gumice i sta vec ide uz to. Garant promijenili ovo vidljivo izvana, tj. gumice na bolcnama i na klipu i vozdrica.
Sta sam primijetio nakon reparacije da je klipu potrebno vrlo malo da izadje, mozda 1-2 cm i da vjerovatno sleti sa onog navoja unutar celjusti, vrtis ga u smjeru kazaljke na satu on se ne vraca za razliku od prije reparacije gdje je puno vise izlazio van i vracao ga bez problema. Ovaj put sam morao upotrijebiti svu snagu gurajuci ga prema unutra i zavrcuci dok valjda ne uhvati navoj i onda krene da se uvlaci.
Promijenio sam i crijevo, jedva nasao slicno, 4 cm duze od nekog Nissana ali sve isto, nikakvog napretka.
Sto se tice polovnih klijesta nasao jedna jedina na OLXu, hoce lola 2 glave, a mozda su sranje ko i moja, onda radije idu nova. U BiH nema crijeva a kamoli klijesta novih. Vidio sam da imaju neka u Auto Kresi u Zagrebu, neka zamjenska Maxgear (cini mi se poljska roba) nesto oko 600 kuna, na kraju nije problem kad bi bio siguran da je do njih.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#27070 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Nazovi servise i konsultuj se. Mozda imaju iskustva s tim. Mozda oni mogu brze doci do djelova :wink:
User avatar
Slo Burner
Posts: 5898
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#27071 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Slo Burner »

NediM17 wrote: 06/05/2020 14:44 Ma ja sam radio u HENu na Stupu, od predaje do poziva proslo pola sata. Pitanje je sta su mogli reparirati za po sata. Daj boze da su ih otvorili i izmijenili unutarnje gumice i sta vec ide uz to. Garant promijenili ovo vidljivo izvana, tj. gumice na bolcnama i na klipu i vozdrica.
Sta sam primijetio nakon reparacije da je klipu potrebno vrlo malo da izadje, mozda 1-2 cm i da vjerovatno sleti sa onog navoja unutar celjusti, vrtis ga u smjeru kazaljke na satu on se ne vraca za razliku od prije reparacije gdje je puno vise izlazio van i vracao ga bez problema. Ovaj put sam morao upotrijebiti svu snagu gurajuci ga prema unutra i zavrcuci dok valjda ne uhvati navoj i onda krene da se uvlaci.
Promijenio sam i crijevo, jedva nasao slicno, 4 cm duze od nekog Nissana ali sve isto, nikakvog napretka.
Sto se tice polovnih klijesta nasao jedna jedina na OLXu, hoce lola 2 glave, a mozda su sranje ko i moja, onda radije idu nova. U BiH nema crijeva a kamoli klijesta novih. Vidio sam da imaju neka u Auto Kresi u Zagrebu, neka zamjenska Maxgear (cini mi se poljska roba) nesto oko 600 kuna, na kraju nije problem kad bi bio siguran da je do njih.
Kontam da su imali reparirana
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#27072 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

ElRe wrote: 06/05/2020 14:22 Megane 1.6 dCi - u servisu kažu potreba zamjena klapne na ispuhu. Guma M - 1000 KM
Da li je to u stvari EGR ventil?
Ne bi trebalo da jeste, klapna na ispuhu tj leptirasta zaklopka je zašarafljena na EGR i trebala bi da služi za ispravno gašenje vozila itd, bas je tako kod VW-a. Za Škodu je to ca 700 KM, u biti nema velikog uticaja na vožnju, motor se strese kad se gasi i u gro slučajeva grešku na motoru ukidaju softverski.
Last edited by tempuser on 06/05/2020 15:49, edited 3 times in total.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#27073 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

NediM17 wrote: 06/05/2020 14:44 Sto se tice polovnih klijesta nasao jedna jedina na OLXu, hoce lola 2 glave, a mozda su sranje ko i moja, onda radije idu nova. U BiH nema crijeva a kamoli klijesta novih. Vidio sam da imaju neka u Auto Kresi u Zagrebu, neka zamjenska Maxgear (cini mi se poljska roba) nesto oko 600 kuna, na kraju nije problem kad bi bio siguran da je do njih.
Ajd ti nazovi Šandora, vjerovatno nema na stanju, ali možda može naručiti, meni je naručivao za neke japance. Nisu bila jeftina, ali su bila duplo jeftinija ili tako nešto od originalnih.
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#27074 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

tempuser wrote: 06/05/2020 15:48
NediM17 wrote: 06/05/2020 14:44 Sto se tice polovnih klijesta nasao jedna jedina na OLXu, hoce lola 2 glave, a mozda su sranje ko i moja, onda radije idu nova. U BiH nema crijeva a kamoli klijesta novih. Vidio sam da imaju neka u Auto Kresi u Zagrebu, neka zamjenska Maxgear (cini mi se poljska roba) nesto oko 600 kuna, na kraju nije problem kad bi bio siguran da je do njih.
Ajd ti nazovi Šandora, vjerovatno nema na stanju, ali možda može naručiti, meni je naručivao za neke japance. Nisu bila jeftina, ali su bila duplo jeftinija ili tako nešto od originalnih.
Ma definitivno se klip vrati vrlo malo ili nimalo, mescini gore nego prije reparacije. Prije sam ga vrlo lagano vracao vrteci u smjeru kazaljke na satu sad jedva. Ne znam bih li im reklamirao ali mi je vise mrsko skidati, stavljati, odzracivati. Nek ide u pm, vozicu, praticu, dok ne zbavim nova.
U svakom slucaju hvala, provjericu sa Sandorom. Svakako je kocioni sistem Lucas trw a on s njima vrti, iako su zadnja klijesta japanski Nissin.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#27075 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

da ne pitas dzab u ovlastenom,610 EUR je cijena jednih kljesta :run:
Post Reply