Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post Reply
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#2101 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by RunnerX »

ovako_onako wrote: 05/05/2020 23:09
RunnerX wrote: 05/05/2020 23:03
Campara suti i ogradjuje se
Salcin bas dobar
Dino bas dobar
Prasovicka Pored ovih stranackih fora sto se tice Solaka Dobar

Solakov advokat... Ma covjek nije ok, nista ga skontao nisam ko Zahiragic iz supljeg u prazno... Nije lako branit solaka zna trenutno cijela drzava da je lopov..... :izet:
Čampara brani Dinu, neka smo i to dočekali. :lol: :lol:
Giancarlo
Posts: 484
Joined: 26/12/2008 21:22

#2102 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Giancarlo »

Njemačka je naručila 10.000 respirator sms-om, da je to uradio premijer Novalic, obesili bi ga na trgu :lol: :lol: :lol:

Ovaj advokat fakat briljira.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#2103 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by salik79 »

A, da samo znate u kakvom "hotelu" zivi u Luzanima, za nepovjerovati da je to svojom "advokaturom" mogao izgraditi...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#2104 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Haris.ba »

salik79 wrote: 06/05/2020 00:05 A, da samo znate u kakvom "hotelu" zivi u Luzanima, za nepovjerovati da je to svojom "advokaturom" mogao izgraditi...
Tužiće te bolan. :D

P.S.
Suvlasnik je nekoliko firmi. Advokatura mu je usput.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#2105 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by salik79 »

Haris.ba wrote: 06/05/2020 00:20
salik79 wrote: 06/05/2020 00:05 A, da samo znate u kakvom "hotelu" zivi u Luzanima, za nepovjerovati da je to svojom "advokaturom" mogao izgraditi...
Tužiće te bolan. :D

P.S.
Suvlasnik je nekoliko firmi. Advokatura mu je usput.
Eh, onda ok. Rekoh, zar je moguce da onakav lik nekakvom ni'dje veze advokaturom to stekne. :mrgreen:

Sto ne znaci da ne moze biti uspjesan u drugim poslovima. :thumbup:
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#2106 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by last mohicans »

salik79 wrote: 06/05/2020 00:23
Haris.ba wrote: 06/05/2020 00:20
salik79 wrote: 06/05/2020 00:05 A, da samo znate u kakvom "hotelu" zivi u Luzanima, za nepovjerovati da je to svojom "advokaturom" mogao izgraditi...
Tužiće te bolan. :D

P.S.
Suvlasnik je nekoliko firmi. Advokatura mu je usput.
Eh, onda ok. Rekoh, zar je moguce da onakav lik nekakvom ni'dje veze advokaturom to stekne. :mrgreen:

Sto ne znaci da ne moze biti uspjesan u drugim poslovima. :thumbup:
Posjetio me na onog efendija advokata što je Mevlida branio. Isti su nivo. Na avazu se neka ženska oglašava kao braniteljica, izgleda da dva advokata ima ili je ovaj ekpresno otpušten.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#2107 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by O'zone »

RunnerX wrote: 05/05/2020 23:44
ovako_onako wrote: 05/05/2020 23:09
RunnerX wrote: 05/05/2020 23:03
Campara suti i ogradjuje se
Salcin bas dobar
Dino bas dobar
Prasovicka Pored ovih stranackih fora sto se tice Solaka Dobar

Solakov advokat... Ma covjek nije ok, nista ga skontao nisam ko Zahiragic iz supljeg u prazno... Nije lako branit solaka zna trenutno cijela drzava da je lopov..... :izet:
Čampara brani Dinu, neka smo i to dočekali. :lol: :lol:
Ma Čampara mi nešto muti. Dosta ide kontra SDA a miluje Dinu...ne bi me začudio ljetni prelazni period
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#2108 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by salik79 »

last mohicans wrote: 06/05/2020 00:31
salik79 wrote: 06/05/2020 00:23
Haris.ba wrote: 06/05/2020 00:20

Tužiće te bolan. :D

P.S.
Suvlasnik je nekoliko firmi. Advokatura mu je usput.
Eh, onda ok. Rekoh, zar je moguce da onakav lik nekakvom ni'dje veze advokaturom to stekne. :mrgreen:

Sto ne znaci da ne moze biti uspjesan u drugim poslovima. :thumbup:
Posjetio me na onog efendija advokata što je Mevlida branio. Isti su nivo. Na avazu se neka ženska oglašava kao braniteljica, izgleda da dva advokata ima ili je ovaj ekpresno otpušten.
Onaj je za ovo sto sam danas cuo od ovoga Cicero.

A, ona zenska je Fikrina advokatica.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16316
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#2109 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by sime_cipol »

Nije Kadrija Kolić toliko naivan ne brinite ;-)
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#2110 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by salik79 »

sime_cipol wrote: 06/05/2020 00:41 Nije Kadrija Kolić toliko naivan ne brinite ;-)
Niko nije ni rek'o da je naivan, al' da je s pravom na vi, to je ocigledno.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16316
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#2111 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by sime_cipol »

salik79 wrote: 06/05/2020 00:46
sime_cipol wrote: 06/05/2020 00:41 Nije Kadrija Kolić toliko naivan ne brinite ;-)
Niko nije ni rek'o da je naivan, al' da je s pravom na vi, to je ocigledno.
Ne bih rekao, pogledati samo slucaj Rastoder. A ima ih još.
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3381
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#2112 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Billy The Pljuc »

Ovo postaje sve interesantnije i interesantnije :lol: :lol: :lol:.

https://avaz.ba/vijesti/bih/360874/advo ... -optuznicu

Ova Mirna Delalić, inače iz TZ, je svojevremeno branila i faraona Radončića.
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#2113 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Ricken »

JThomas wrote: 05/05/2020 23:11 član 10. zakona kaže kad se može izuzeti primjena "komplet" zakona. da ne kopiram, malo je duže, ali mislim da je svakome ko funkcionalno zna čitati jasno da ništa od slučajeva iz tog člana ovdje ne dolazi u obzir. a na to su se pozvali i federalni i kantonalni krizni štab. član 21. dozvoljava da se u hitnim slučajevima ide na neposrednu pogodbu, da ne mora ići otvoreni postupak odnosno ono što se razgovorno zove tenderom, sa javnom objavom, više ponuda i pravom žalbe. po meni to u ovom slučaju može ići, odnosno nije nezakonito samo po sebi. ali u tom slučaju nije suspendovan ostatak zakona. dakle mora se osigurati je ponuđač sposoban, roba prava, a cijena optimalna, najprostije razgovorno rečeno.

da su oni uzeli nekoga uhodanog u tom poslu makar i za naše jadne kriterije, hajde de. ali ako već ide neposredna pogodba, niko me ne može ubijediti da vlada nije mogla direktno kupiti šta je on kupio. pa i ovo u stvarnosti jesu smislili ljudi iz vlade i vrha stranaka, nisu sigurno duduci fikret i solak. samo što bez posrednika nema ni izvlačenja para.
Član 22, daje posebne uslove za primjenu nabavke roba, i nijedan se ne odnosi na ovu situaciju.
Hitne slučajeve je večeras pojasnio direktor Agencije, istina nisu pojašnjeni zakonom, tj. kada se nabavka treba realizirati u toku jednog dana, sata i kad je direktno u korelaciji sa promtnim spašavanjem ljudskih života. Također, član 28. kaže da bez obzira što ugovorni organ vodi dijalog sa jednim ponudžačem tendersku dokumentaciju mora učiniti dostupnom svim drugim potencijalnim ponudžačima, minimalno na svojoj web stranici. Ja koliko sam shvatio iz medija, ugovorni organ, tj. FUCZ, nije uopšte izradila tendersku dokumentaciju, a tu se onda sva priča završava. Također, na sve postupci javnih nabavki su određeni i vrijednosnim razredima, a procjenjena vrijendnost od 10,5 miliona KM u okolnostima koje ne ispunjavaju hitnost, kako nas je poučio direktor Agencije (nabavka odmah ili u roku jednog dana) ne mogu biti provedeni bez međunarodnog tendera, mada se Agencija u svojim edukacionim materijalama do sada služila praksama i presudama Europskog suda pravde, što baš i ne ide u korist tvrdnjama o nabavkama od jednog dana, jer se prema tim presudama hitnost definira u roku koji je manji od roka za provedbu postupka iz vrijednosnog razreda (ubilo se za Solakovog advokata). Također, postoji i preporuka da se za ocjenu hitnosti neke nabavke ekpslicitno traži mišljenje Agencije, iako je ona izdala vrlo detaljnu obavijest u martu 2020.

U svakom slučaju, po našem zakonu, čak i kada se ne ide na objavu, tenderska dokumentacija se mora učiniti dostupnom i drugim zainteresiranim ponudžačima, član 28 Zakona, i to na web stranici ugovornog organa.

No, Agencija je još u martu 2020. godine, dala detaljne upute:

https://docs.javnenabavke.gov.ba/news/2 ... 4b471d.pdf

https://www.javnenabavke.gov.ba/bs-Latn ... skim-putem
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#2114 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by high_volume »

RunnerX wrote: 05/05/2020 23:44
ovako_onako wrote: 05/05/2020 23:09
RunnerX wrote: 05/05/2020 23:03
Campara suti i ogradjuje se
Salcin bas dobar
Dino bas dobar
Prasovicka Pored ovih stranackih fora sto se tice Solaka Dobar

Solakov advokat... Ma covjek nije ok, nista ga skontao nisam ko Zahiragic iz supljeg u prazno... Nije lako branit solaka zna trenutno cijela drzava da je lopov..... :izet:
Čampara brani Dinu, neka smo i to dočekali. :lol: :lol:
Da je emisija potrajala makar još 30-tak minuta, mnogo "sivih" tema izašlo bi u javnost.

Dino je prvi počeo, Prašovićka je bila suzdržana do pred kraj, a onda je isprovocirana počela gubiti koncentraciju. Konaković je Radončića personificirao kroz Prašovićku, i ne bi je popustio dok je ne bi stisnuo uz zid da "progovori i prizna", i vjerujem da bi uspio. Prašovićka ima provincijske manire i iz nje probija vlastiti interes, nema političko-diplomatski gard, nema ga ni Dino Konaković, i zato kažem da bi nakon pola sata bilo kazano mnogo informacija koje javnost ili ne zna ili naslućuje.

Večeras, jedino što je Konaković elaborirao je nerad pravosuđa, i tu je apsolutno u pravu. Koliko je iskren i koliko ima vlastitog interesa u uređenju tužilaštva smjenom podobnih spram sposobnih, možemo utvrditi tek nakon sljedećih općih izbora, ako njegova politika uspije dominirati i pročistiti nadzor nad pravosudnim sistemom.

Čampara odmjeren, pristojan, umjeren, kakav je i inače već duže vrijeme. Počinje prikupljati simpatije i naklonost, iako je duboko ukorijenjenog SDA stajališta, i bilo mu je poprilično krivo kad ga je Prašovička bocnula za NiP. Ukoliko "njihov" gatački talas ne potopi Izetbegovićev, sve je moguće...

Salčin. Čini se poštenim direktorom Agencije za javne nabavke, iako mislim da griješi u percepciji svog zakona u odnosu na norme koje tretiraju vanredne okolnosti i prava Civilne zaštite u tim situacijama. Nije ovih dana visok snijeg, niti su katastrofalne poplave, pa da se hitno primjenjuju određeni članovi Zakona o javnim nabavkama, već se radi o prvom proglašenju vanredne situacije, i to u oba entiteta, i ovu činjenicu mislim da će zastupati i Solakova odbrana. Pročitao sam oba predmetna zakona, i oba su donekle nedorečena, kad se radi o vanrednim okolnostima i pravu Civilne zaštite u ovakvim situacijama. Neka sud procijeni i donese odluku.

Tokom emisije spominjani su ugovori za nabavku respiratora, zaštitnih maski i testova na cronavirus, i svaki put prigovori na firme čije su djelatnosti različite od trgovine medicinskom opremom, odnosno stavljani pred sumnju regularnosti takvi ugovori. Radi se o sljedećem:
Zakon o privrednim društvima u oba entiteta je gotovo identičan, i omogućava registraciju privrednih društava za obavljanje različitih djelatnosti. Kod odabira djelatnosti kojima će se baviti, osnivači najčešće upisuju desetine različitih šifri, od proizvodnje, preko vele i malotrgovine, usluga, itd, i tek kod zavoda za statistiku konkretizuju svoju djelatnost odabirom jedne sa tog svog spiska. Ali to ne znači da to privredno društvo nema pravo da se bavi i drugim djelatnostima, npr. "Srebrenička malina" upisana je u Statistiku pod šifrom 01.25 - Uzgoj bobičastog, orašastog i ostalog voća, i ima pravo da se bavi, npr. izvođenjem zanatskih i fasaderskih radova niskogradnje, ukoliko ispunjava neke druge uslove (min. broj radnika). Tek kada se "Srebrenička malina" registruje kod UINO za vanjskotrgovinsko poslovanje, tek tada stiče pravo na prekogranični promet robama i uslugama, unatoč činjenici da je kod registracionog suda takvo pravo upisano. Ovim UINO svojim propisima derogira Zakon o privrednim društvima, stavljajući se iznad.

Dakle, "Srebrenička malina", nakon registracije kod UINO stiče i ima jednaka prava na vanjskotrgovinsko poslovanje kao i svaka druga firma, registrovana kod UINO. Isto tako, ima prava i na unutrašnju trgovinu, i sva prava na ponudu svojih roba ili usluga i u svim tenderskim procedurama. Svejedno je da li je firma registrovana za proizvodnju pita i kolača, ako je uredno registrovana, ima pravo i na promet zaštitnim maskama.

Znači, ako ćemo prigovarati na djelatnost firmama koje se ponude za promet robama kojima nisu registrovani, onda trebamo promijeniti zakon o privrednim društvima, ili promijeniti statističke norme, i strogo usmjeravati djelatnosti privrednim društvima.
Ja osobno jesam za ovakve promjene, donijele bi mnogo više reda, a i u konkretnom sllučaju "srebreničkih respiratora" stvarno se ne bi odobrilo pravo Fikretovoj firmi da trguje respiratorima. Ovako, u ovim okolnostima, Fikret je postupio u skladu sa zakonima u BiH. "Panta Rei" postupila je po istim zakonima.

Jedino je sumnjiva pravna procedura nabavki testova za coronavirus. "Kupac" - Erkon d.o.o. i "Uvoznik" - Sono Medical d.o.o. u nas u carinskom zakonu ima drugačije značenje od logičnog. Kupac i Uvoznik je identična osoba, ne postoji "pravo uvoza" u zastupanju, pa da se za jednu robu pojave dva pravna lica. Onaj ko je kupac, na njega se piše faktura, i takva faktura se prilaže carinjenju. Nekad je bilo drugačije, do 1997. godine, sada nije tako.
Image
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#2115 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Tempo »

nek si nam bas rastumacio.
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3381
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#2116 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Billy The Pljuc »

Da se mene pita a u svjetlu novih dešavanja u vezi ovog slučaja ovako bi trebalo biti:

- Koliko smo saznali večeras, Solak je tumačio zakon kako je on htio i radio šta je htio i prema tome treba da ide na robiju jer je isti prekršio.

- Ovaj mali ljigavi "privrednik", ako mu već ne uspiju dokazati kriminal, treba da vrati 10.530.000,00 KM i da mu se "respiratori" vrate pa nek radi s njima što god hoće jer nije meščini nijednu tačku ugovora ispoštovao a ni kvalitet istih najvjerovatnije nije zadovoljavajući.

S obzirom da obojica "vrište" kako je sve regularno i da se niko nije "ugradio" i da je moguće da tužilaštvo/sudstvo BiH presudi da nije bilo kriminala u cilju krađe para s ovom nabavkom i obrazloženjem da se Solak malo "zaigrao" (jbga hoće to njega, ne zna djete drugačije) ovo bi po mom skromnom sudu bila puna kapa.

Sve ispod ovoga, minimuma ja bih rekao, treba da nas natjera da se dobro razmislimo vrijedi li više ostati u ovoj zemlji.
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#2117 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by last mohicans »

salik79 wrote: 06/05/2020 00:37
last mohicans wrote: 06/05/2020 00:31
salik79 wrote: 06/05/2020 00:23

Eh, onda ok. Rekoh, zar je moguce da onakav lik nekakvom ni'dje veze advokaturom to stekne. :mrgreen:

Sto ne znaci da ne moze biti uspjesan u drugim poslovima. :thumbup:
Posjetio me na onog efendija advokata što je Mevlida branio. Isti su nivo. Na avazu se neka ženska oglašava kao braniteljica, izgleda da dva advokata ima ili je ovaj ekpresno otpušten.
Onaj je za ovo sto sam danas cuo od ovoga Cicero.

A, ona zenska je Fikrina advokatica.
Upravu si, meni isti slučaj, pa me prenijelo da ih ista osoba brani.
User avatar
ruud
Posts: 4129
Joined: 30/07/2008 15:29

#2118 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by ruud »

šteta samo što u ovom odgovorite ljudima niko nije spomenuo ovoj fufari susavoj novac od solaka za intervju...
novac poreskih obveznika putem sistema javnih nabavki :run:
kad se ona već znala dofatit efendije, helikoptera...
AenemA
Posts: 415
Joined: 23/04/2004 04:32

#2119 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by AenemA »

Ovu voditeljicu kao da je Hadžifejs školovao...kako klizeći upada u riječ :D
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#2120 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by last mohicans »

Ma uzasna, ne znam ko ih edukuje i obučava, sve misle ispast ce profesionalnije, pametnije, ako stalno upadaju u riječ.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#2121 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Tomahawk11 »

Da rezimiramo:

1. Testove za koronu nabavljala fabrika namještaja
2. Respiratore malinar
3. Maske proizvođač kolača

Ljudi moji, jesmo li se mi borlili protiv korone ili smo otvarali slastičarnu????

#svetijebem
mesarkasapin
Posts: 91
Joined: 30/11/2016 13:20

#2122 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by mesarkasapin »

Tomahawk11 wrote: 06/05/2020 07:50
Da rezimiramo:

1. Testove za koronu nabavljala fabrika namještaja
2. Respiratore malinar
3. Maske proizvođač kolača

Ljudi moji, jesmo li se mi borlili protiv korone ili smo otvarali slastičarnu????

#svetijebem

Ma sredit će to SIPA kao i sve slučajeve do sada :lol: :lol:
SIPA služi samo da naivna raja pomisli da se nešto dešava i da će neko odgovarati. Može li iko navesti neku sličnu akciju u kojoj je neko osuđen? :bih:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2123 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by JThomas »

Ricken wrote: 06/05/2020 01:03
JThomas wrote: 05/05/2020 23:11 član 10. zakona kaže kad se može izuzeti primjena "komplet" zakona. da ne kopiram, malo je duže, ali mislim da je svakome ko funkcionalno zna čitati jasno da ništa od slučajeva iz tog člana ovdje ne dolazi u obzir. a na to su se pozvali i federalni i kantonalni krizni štab. član 21. dozvoljava da se u hitnim slučajevima ide na neposrednu pogodbu, da ne mora ići otvoreni postupak odnosno ono što se razgovorno zove tenderom, sa javnom objavom, više ponuda i pravom žalbe. po meni to u ovom slučaju može ići, odnosno nije nezakonito samo po sebi. ali u tom slučaju nije suspendovan ostatak zakona. dakle mora se osigurati je ponuđač sposoban, roba prava, a cijena optimalna, najprostije razgovorno rečeno.

da su oni uzeli nekoga uhodanog u tom poslu makar i za naše jadne kriterije, hajde de. ali ako već ide neposredna pogodba, niko me ne može ubijediti da vlada nije mogla direktno kupiti šta je on kupio. pa i ovo u stvarnosti jesu smislili ljudi iz vlade i vrha stranaka, nisu sigurno duduci fikret i solak. samo što bez posrednika nema ni izvlačenja para.
Član 22, daje posebne uslove za primjenu nabavke roba, i nijedan se ne odnosi na ovu situaciju.
Hitne slučajeve je večeras pojasnio direktor Agencije, istina nisu pojašnjeni zakonom, tj. kada se nabavka treba realizirati u toku jednog dana, sata i kad je direktno u korelaciji sa promtnim spašavanjem ljudskih života. Također, član 28. kaže da bez obzira što ugovorni organ vodi dijalog sa jednim ponudžačem tendersku dokumentaciju mora učiniti dostupnom svim drugim potencijalnim ponudžačima, minimalno na svojoj web stranici. Ja koliko sam shvatio iz medija, ugovorni organ, tj. FUCZ, nije uopšte izradila tendersku dokumentaciju, a tu se onda sva priča završava. Također, na sve postupci javnih nabavki su određeni i vrijednosnim razredima, a procjenjena vrijendnost od 10,5 miliona KM u okolnostima koje ne ispunjavaju hitnost, kako nas je poučio direktor Agencije (nabavka odmah ili u roku jednog dana) ne mogu biti provedeni bez međunarodnog tendera, mada se Agencija u svojim edukacionim materijalama do sada služila praksama i presudama Europskog suda pravde, što baš i ne ide u korist tvrdnjama o nabavkama od jednog dana, jer se prema tim presudama hitnost definira u roku koji je manji od roka za provedbu postupka iz vrijednosnog razreda (ubilo se za Solakovog advokata). Također, postoji i preporuka da se za ocjenu hitnosti neke nabavke ekpslicitno traži mišljenje Agencije, iako je ona izdala vrlo detaljnu obavijest u martu 2020.

U svakom slučaju, po našem zakonu, čak i kada se ne ide na objavu, tenderska dokumentacija se mora učiniti dostupnom i drugim zainteresiranim ponudžačima, član 28 Zakona, i to na web stranici ugovornog organa.

No, Agencija je još u martu 2020. godine, dala detaljne upute:

https://docs.javnenabavke.gov.ba/news/2 ... 4b471d.pdf

https://www.javnenabavke.gov.ba/bs-Latn ... skim-putem
pošto u otvorenom postupku samo žalbeni postupak traje 30-40 dana u prosjeku, a može ići i često ide i više puta u istom predmetu, jer ured ne može sam riješiti predmet nego samo vratiti na ponovno odlučivanje - po meni jeste ispunjen uslov hitnosti iz 21. da se ide neposrednom pogodbom, i suludo bi bilo da to ide na otvoreni postupak. uobičajeno traje mjesecima, a može izaći i na godine kad se ponuđači zainate. mislim da sama primjena neposredne pogodbe nije sporna. zato sve ostalo jeste, jer nije izuzeta primjena ostatka zakona.

a ni najnategnutije nema nijednog uslova iz 10. da se izuzme primjena zakona u cjelini, a pozvali su se na to. i ono što agencija kaže za sate i minute u tom članu uopšte ne piše. ima rezona da bi trebalo pisati, ali ne piše. navode se potpuno drugi razlozi, hitnost se uopšte ne pominje.
Hendrix
Posts: 4111
Joined: 27/02/2004 00:00

#2124 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by Hendrix »

Ima li sta jadnije nego kad vidis komentar "Nek sud kaze svoje, ako je neko kriv neka bude kaznjen...sve redom kazniti ko je kriv bla bla" jer su valjda nasi sudovi poznati po pravicnim i nezavisnim istragama.

Dobiti tuzbu u Bosni kad si u vlasti ili jaran s njima je ustvari najbolje sto ti se moze desiti, najbrzi put do ciste kriminalne istorije i ciscenje obraza bez premca.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#2125 Re: Fikret (srebrena malina) i respiratori

Post by dječak sa šibicama »

Hu d fak iz Zoran Blagojevic
Post Reply