Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
sickle_and_hammer
Posts: 389
Joined: 05/09/2012 20:27

#3651 Re: Viza za Njemacku

Post by sickle_and_hammer »

skafiskafsnjak wrote: 05/03/2020 15:37 Ja dobio na 3 godine.
Naoon 24 plate ne trebam zustimmung . Primio 3... Jos 21 :run:

sta znaci to u stvari? poslje 24 plate mozes da ides gdje hoces, bez ikakvih problema? cak ne treba ni da produzavas boravisnu vizu?
ako moze pojasnjenje, hvala!
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#3652 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

sickle_and_hammer wrote: 19/04/2020 11:33
skafiskafsnjak wrote: 05/03/2020 15:37 Ja dobio na 3 godine.
Naoon 24 plate ne trebam zustimmung . Primio 3... Jos 21 :run:

sta znaci to u stvari? poslje 24 plate mozes da ides gdje hoces, bez ikakvih problema? cak ne treba ni da produzavas boravisnu vizu?
ako moze pojasnjenje, hvala!
Naravno da moras vizu produzavati sve dok ne dobijes na neograniceno.
Ja sam spomenuo 24 plate jer kad dobijes to, ne treba ti zustimmung za novi posao. Samo promjenis hahaa
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#3653 Re: Viza za Njemacku

Post by valjuga »

skafiskafsnjak wrote: 19/04/2020 12:07
sickle_and_hammer wrote: 19/04/2020 11:33
skafiskafsnjak wrote: 05/03/2020 15:37 Ja dobio na 3 godine.
Naoon 24 plate ne trebam zustimmung . Primio 3... Jos 21 :run:

sta znaci to u stvari? poslje 24 plate mozes da ides gdje hoces, bez ikakvih problema? cak ne treba ni da produzavas boravisnu vizu?
ako moze pojasnjenje, hvala!
Naravno da moras vizu produzavati sve dok ne dobijes na neograniceno.
Ja sam spomenuo 24 plate jer kad dobijes to, ne treba ti zustimmung za novi posao. Samo promjenis hahaa
Šta promijeniš,ženu?
sickle_and_hammer
Posts: 389
Joined: 05/09/2012 20:27

#3654 Re: Viza za Njemacku

Post by sickle_and_hammer »

skafiskafsnjak wrote: 19/04/2020 12:07
sickle_and_hammer wrote: 19/04/2020 11:33
skafiskafsnjak wrote: 05/03/2020 15:37 Ja dobio na 3 godine.
Naoon 24 plate ne trebam zustimmung . Primio 3... Jos 21 :run:

sta znaci to u stvari? poslje 24 plate mozes da ides gdje hoces, bez ikakvih problema? cak ne treba ni da produzavas boravisnu vizu?
ako moze pojasnjenje, hvala!
Naravno da moras vizu produzavati sve dok ne dobijes na neograniceno.
Ja sam spomenuo 24 plate jer kad dobijes to, ne treba ti zustimmung za novi posao. Samo promjenis hahaa
super, hvala na odgovoru.
JelenaS91
Posts: 8
Joined: 24/01/2020 01:08

#3655 Re: Viza za Njemacku

Post by JelenaS91 »

Da li je moguće polagati A1 ili bilo koji drugi nivo njemačkog jezika u Njemačkoj, ako nemaš boravišnu dozvolu, kao turista?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#3656 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

JelenaS91 wrote: 24/04/2020 21:44 Da li je moguće polagati A1 ili bilo koji drugi nivo njemačkog jezika u Njemačkoj, ako nemaš boravišnu dozvolu, kao turista?
Jeste.
JelenaS91
Posts: 8
Joined: 24/01/2020 01:08

#3657 Re: Viza za Njemacku

Post by JelenaS91 »

skafiskafsnjak wrote: 24/04/2020 23:46
JelenaS91 wrote: 24/04/2020 21:44 Da li je moguće polagati A1 ili bilo koji drugi nivo njemačkog jezika u Njemačkoj, ako nemaš boravišnu dozvolu, kao turista?
Jeste.
Hvala :-D
Desidijat
Posts: 8
Joined: 01/05/2020 23:20

#3658 Re: Viza za Njemacku

Post by Desidijat »

Pozdrav svima,
planiram aplicirati za plavu kartu sa VSS, moje zanimanje spada u MINT profesije i dobio sam ugovor sa poslodavcem sa bruto zaradom koja je malo iznad praga za deficitarna zanimanja. Ugovor je na određeno, tačnije na godinu dana gdje je navedeno da je prvih 6 mjeseci probeszeit. Zanima me, ako neko ima iskustva s tim, da li može predstavljati problem pri dobijanju vize to što ugovor nije na neodređeno ili na neki duži period, te kakva bi konkretno u mom slučaju bila procedura nakon dolaska u Njemačku? Da li odmah tamo mogu dobiti plavu kartu i hoće li mi je dodijeliti na period od 15 mjeseci ili kako već?
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#3659 Re: Viza za Njemacku

Post by HB_BHF »

Desidijat wrote: 02/05/2020 00:23 Pozdrav svima,
planiram aplicirati za plavu kartu sa VSS, moje zanimanje spada u MINT profesije i dobio sam ugovor sa poslodavcem sa bruto zaradom koja je malo iznad praga za deficitarna zanimanja. Ugovor je na određeno, tačnije na godinu dana gdje je navedeno da je prvih 6 mjeseci probeszeit. Zanima me, ako neko ima iskustva s tim, da li može predstavljati problem pri dobijanju vize to što ugovor nije na neodređeno ili na neki duži period, te kakva bi konkretno u mom slučaju bila procedura nakon dolaska u Njemačku? Da li odmah tamo mogu dobiti plavu kartu i hoće li mi je dodijeliti na period od 15 mjeseci ili kako već?
Sad ćeš dobiti ulaznu vizu na 6 mjeseci, i već nakon mjesec dva ćeš moći predati za plavu kartu u ausländerbehörde u gradu u kojem živiš. Dobit ćeš plavu kartu na onoliko koliko ti traje tvoj ugovor, znači za sad na godinu dana. Mislim da već nakon probezeita ćeš znati da li ćeš ostati na neodređeno ili ne. Čim ti produže ugovor odmah ideš u ausländerbehörde opet i oni će ti "updejtovati" tvoj status i produžiti na 4 godine (jer 4 godine su max. za plavu kartu sa neodređenim ugovorom, i onda opet moraš produžiti. Mada to niko ne radi skoro jer nakon 21 mjesec sa B1 poznavanjem jezika dobijaš stalne papire, ili nakon 33 mjeseca sa poznavanjem A1).
ofo-ono
Posts: 86
Joined: 21/04/2013 15:39

#3660 Re: Viza za Njemacku

Post by ofo-ono »

Razmjena misljenja: Šta mislite šta će se desiti sa Westbalkanregelung poslije ove pandemije? Kad je realno očekivati nastavak rada ambasade?
Desidijat
Posts: 8
Joined: 01/05/2020 23:20

#3661 Re: Viza za Njemacku

Post by Desidijat »

HB_BHF wrote: 02/05/2020 11:48
Desidijat wrote: 02/05/2020 00:23 Pozdrav svima,
planiram aplicirati za plavu kartu sa VSS, moje zanimanje spada u MINT profesije i dobio sam ugovor sa poslodavcem sa bruto zaradom koja je malo iznad praga za deficitarna zanimanja. Ugovor je na određeno, tačnije na godinu dana gdje je navedeno da je prvih 6 mjeseci probeszeit. Zanima me, ako neko ima iskustva s tim, da li može predstavljati problem pri dobijanju vize to što ugovor nije na neodređeno ili na neki duži period, te kakva bi konkretno u mom slučaju bila procedura nakon dolaska u Njemačku? Da li odmah tamo mogu dobiti plavu kartu i hoće li mi je dodijeliti na period od 15 mjeseci ili kako već?
Sad ćeš dobiti ulaznu vizu na 6 mjeseci, i već nakon mjesec dva ćeš moći predati za plavu kartu u ausländerbehörde u gradu u kojem živiš. Dobit ćeš plavu kartu na onoliko koliko ti traje tvoj ugovor, znači za sad na godinu dana. Mislim da već nakon probezeita ćeš znati da li ćeš ostati na neodređeno ili ne. Čim ti produže ugovor odmah ideš u ausländerbehörde opet i oni će ti "updejtovati" tvoj status i produžiti na 4 godine (jer 4 godine su max. za plavu kartu sa neodređenim ugovorom, i onda opet moraš produžiti. Mada to niko ne radi skoro jer nakon 21 mjesec sa B1 poznavanjem jezika dobijaš stalne papire, ili nakon 33 mjeseca sa poznavanjem A1).
Hvala na odgovoru. Znači vizu svakako mogu dobiti na ovakav ugovor. A šta ako se desi da npr. ostanem bez posla za vrijeme probeszeit, ili u ovih 6 mjeseci poslije, jel u svakom slučaju nakon raskida ugovora imam rok od 3 mjeseca da nađem novog poslodavca?
User avatar
escobar__
Posts: 8854
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#3662 Re: Viza za Njemacku

Post by escobar__ »

ofo-ono wrote: 02/05/2020 13:14 Razmjena misljenja: Šta mislite šta će se desiti sa Westbalkanregelung poslije ove pandemije? Kad je realno očekivati nastavak rada ambasade?
Ovo čak može bit i dobro za WB jer kad njemačka ekonomija krene u oporavak moguće da će opet trebat nk-radne snage, pa samim tim i produženje odredbe.

Što se rada ambasade tiče, sumnjam prije juna da će nastavit dijelit termine.
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#3663 Re: Viza za Njemacku

Post by HB_BHF »

Desidijat wrote: 02/05/2020 13:32
HB_BHF wrote: 02/05/2020 11:48
Desidijat wrote: 02/05/2020 00:23 Pozdrav svima,
planiram aplicirati za plavu kartu sa VSS, moje zanimanje spada u MINT profesije i dobio sam ugovor sa poslodavcem sa bruto zaradom koja je malo iznad praga za deficitarna zanimanja. Ugovor je na određeno, tačnije na godinu dana gdje je navedeno da je prvih 6 mjeseci probeszeit. Zanima me, ako neko ima iskustva s tim, da li može predstavljati problem pri dobijanju vize to što ugovor nije na neodređeno ili na neki duži period, te kakva bi konkretno u mom slučaju bila procedura nakon dolaska u Njemačku? Da li odmah tamo mogu dobiti plavu kartu i hoće li mi je dodijeliti na period od 15 mjeseci ili kako već?
Sad ćeš dobiti ulaznu vizu na 6 mjeseci, i već nakon mjesec dva ćeš moći predati za plavu kartu u ausländerbehörde u gradu u kojem živiš. Dobit ćeš plavu kartu na onoliko koliko ti traje tvoj ugovor, znači za sad na godinu dana. Mislim da već nakon probezeita ćeš znati da li ćeš ostati na neodređeno ili ne. Čim ti produže ugovor odmah ideš u ausländerbehörde opet i oni će ti "updejtovati" tvoj status i produžiti na 4 godine (jer 4 godine su max. za plavu kartu sa neodređenim ugovorom, i onda opet moraš produžiti. Mada to niko ne radi skoro jer nakon 21 mjesec sa B1 poznavanjem jezika dobijaš stalne papire, ili nakon 33 mjeseca sa poznavanjem A1).
Hvala na odgovoru. Znači vizu svakako mogu dobiti na ovakav ugovor. A šta ako se desi da npr. ostanem bez posla za vrijeme probeszeit, ili u ovih 6 mjeseci poslije, jel u svakom slučaju nakon raskida ugovora imam rok od 3 mjeseca da nađem novog poslodavca?
Naravno da možeš... A kad dođeš u Njemačku bitno je da što prije predaš za plavu kartu kako bi ti dali radnu dozvolu na godinu dana. Otprilike se čeka oko mjesec do dva da tvoji dokumenti iz Ambasade u Sarajevu stignu u Njemačku. Znači tad odi i predaj za radnu dozvolu (plavu kartu).

Kao što rekoh, svaku promjenu stanja radnog odnosa moraš javiti u ausländerbehörde što prije. Kako produženje ugovora (a ujedno i tvoje radne dozvole), promjene poslodavca, tako i prekid radnog odnosa / otkaza. U tom slučaju svrha tvoje radne dozvole bi bila promijenjena u svrhu "traženja posla". Potrebno je da imaš 3000 ili 4000€ (nisam 100% siguran ali taj je iznos otprilike) na računu kako bi oni znali da ćeš imati od čega živjeti tih 3 mjeseca i da ćeš plaćati zdravstveno osiguranje. Ali za ovo ne treba puno da brineš jer za MINT ćeš naći novi posao već sutradan. Bitno ti je samo da izguraš probezeit. U najgorem slučaju nakon otkaza ti ostaje otkazni rok (uglavnom mjesec dana ili tri, zavisi od firme), što ti je i više nego dovoljno vremena da nađeš novi posao. A btw ne dobija se ovdje tek tako otkaz :D ...
User avatar
irac300
Posts: 9026
Joined: 18/07/2009 18:36

#3664 Re: Viza za Njemacku

Post by irac300 »

escobar__ wrote: 02/05/2020 14:04
ofo-ono wrote: 02/05/2020 13:14 Razmjena misljenja: Šta mislite šta će se desiti sa Westbalkanregelung poslije ove pandemije? Kad je realno očekivati nastavak rada ambasade?
Ovo čak može bit i dobro za WB jer kad njemačka ekonomija krene u oporavak moguće da će opet trebat nk-radne snage, pa samim tim i produženje odredbe.

Što se rada ambasade tiče, sumnjam prije juna da će nastavit dijelit termine.
Drago mi je da ima optimista. :D Ja sam iskreno misljenja da smo mi po WB popusili.
ofo-ono
Posts: 86
Joined: 21/04/2013 15:39

#3665 Re: Viza za Njemacku

Post by ofo-ono »

irac300 wrote: 03/05/2020 02:28
escobar__ wrote: 02/05/2020 14:04
ofo-ono wrote: 02/05/2020 13:14 Razmjena misljenja: Šta mislite šta će se desiti sa Westbalkanregelung poslije ove pandemije? Kad je realno očekivati nastavak rada ambasade?
Ovo čak može bit i dobro za WB jer kad njemačka ekonomija krene u oporavak moguće da će opet trebat nk-radne snage, pa samim tim i produženje odredbe.

Što se rada ambasade tiče, sumnjam prije juna da će nastavit dijelit termine.
Drago mi je da ima optimista. :D Ja sam iskreno misljenja da smo mi po WB popusili.
Moja jedina "briga" oko WB je da li će nastaviti sa radom.
Generalno sam mišljenja da su najviše nastradali ljudi (ako se nastavi po WB) koji imaju ugovore sa aerodromima, MCD, i tome slicno... Vjerujem da ce biti dosta odbijenica.
Ja licno imam ugovor sa firmom koja trenutro radi, nije nikako ni prestajala raditi tokom ove pandemije. Iako i to ne mora nista da znaci, ali ću se svakako javiti poslodavcu na vrijeme.

Bilo kako bilo, nadam se da će ubrzo nastaviti sa radom.
User avatar
irac300
Posts: 9026
Joined: 18/07/2009 18:36

#3666 Re: Viza za Njemacku

Post by irac300 »

ofo-ono wrote: 03/05/2020 16:56
irac300 wrote: 03/05/2020 02:28
escobar__ wrote: 02/05/2020 14:04

Ovo čak može bit i dobro za WB jer kad njemačka ekonomija krene u oporavak moguće da će opet trebat nk-radne snage, pa samim tim i produženje odredbe.

Što se rada ambasade tiče, sumnjam prije juna da će nastavit dijelit termine.
Drago mi je da ima optimista. :D Ja sam iskreno misljenja da smo mi po WB popusili.
Moja jedina "briga" oko WB je da li će nastaviti sa radom.
Generalno sam mišljenja da su najviše nastradali ljudi (ako se nastavi po WB) koji imaju ugovore sa aerodromima, MCD, i tome slicno... Vjerujem da ce biti dosta odbijenica.
Ja licno imam ugovor sa firmom koja trenutro radi, nije nikako ni prestajala raditi tokom ove pandemije. Iako i to ne mora nista da znaci, ali ću se svakako javiti poslodavcu na vrijeme.

Bilo kako bilo, nadam se da će ubrzo nastaviti sa radom.
E ja sam ti jedan od tih. :D Fraport mi otkazao ugovor.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#3667 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

irac300 wrote: 03/05/2020 17:26
E ja sam ti jedan od tih. :D Fraport mi otkazao ugovor.

Ja sam u AG ,mi smo sad na kurzarbeit :D

A sto se tice ljudi kojima je ugovor obecan, od toga nista. Receno je da ce biti prvi u redu kad dodje vrijeme primanja. Ali Bog zna kad ce to biti
User avatar
irac300
Posts: 9026
Joined: 18/07/2009 18:36

#3668 Re: Viza za Njemacku

Post by irac300 »

skafiskafsnjak wrote: 03/05/2020 19:33
irac300 wrote: 03/05/2020 17:26
E ja sam ti jedan od tih. :D Fraport mi otkazao ugovor.

Ja sam u AG ,mi smo sad na kurzarbeit :D

A sto se tice ljudi kojima je ugovor obecan, od toga nista. Receno je da ce biti prvi u redu kad dodje vrijeme primanja. Ali Bog zna kad ce to biti
Ma ja nisam ni radio, dobio ugovor, medjutim, otkazase mi kada je ovo sranje izbilo. Vratio se kuci k'o popisan. Sta ce biti u buducnosti ko zna?! Neda se usranom do potoka. :D
ofo-ono
Posts: 86
Joined: 21/04/2013 15:39

#3669 Re: Viza za Njemacku

Post by ofo-ono »

irac300 wrote: 03/05/2020 22:09
skafiskafsnjak wrote: 03/05/2020 19:33
irac300 wrote: 03/05/2020 17:26
E ja sam ti jedan od tih. :D Fraport mi otkazao ugovor.

Ja sam u AG ,mi smo sad na kurzarbeit :D

A sto se tice ljudi kojima je ugovor obecan, od toga nista. Receno je da ce biti prvi u redu kad dodje vrijeme primanja. Ali Bog zna kad ce to biti
Ma ja nisam ni radio, dobio ugovor, medjutim, otkazase mi kada je ovo sranje izbilo. Vratio se kuci k'o popisan. Sta ce biti u buducnosti ko zna?! Neda se usranom do potoka. :D
Ne treba samo odustati. Opet ponavljam, nadam se da nece ukinuti WB. Dok god ga ne "ugase", nada postoji...
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#3670 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

irac300 wrote: 03/05/2020 22:09
skafiskafsnjak wrote: 03/05/2020 19:33
irac300 wrote: 03/05/2020 17:26
E ja sam ti jedan od tih. :D Fraport mi otkazao ugovor.

Ja sam u AG ,mi smo sad na kurzarbeit :D

A sto se tice ljudi kojima je ugovor obecan, od toga nista. Receno je da ce biti prvi u redu kad dodje vrijeme primanja. Ali Bog zna kad ce to biti
Ma ja nisam ni radio, dobio ugovor, medjutim, otkazase mi kada je ovo sranje izbilo. Vratio se kuci k'o popisan. Sta ce biti u buducnosti ko zna?! Neda se usranom do potoka. :D
Problem je ako ambasada nastavi sa radom prije nego oni krenu opet primati ljude...a bojim se da ce tako biti.
Po onome sto sam ja cuo, nisam optimistican....

Trazi drugi ugovor.
Azer12
Posts: 41
Joined: 27/01/2019 21:44

#3671 Re: Viza za Njemacku

Post by Azer12 »

Pozdrav raja. Imam jedno pitanje za mog jarana kojem su odobrili vizu, al mu rekli kad donese da je polozio A1 moze vizu preuzet, al kako je ovo ispalo sa koronom nije imao mogucnost polagat i kad je danas zvao ambasadu rekli su mu da postoji mogucnost da ce mu ponistit vizu navodno sto je proslo vise od 2 mjeseca i on nije donio dokaz o A1. Ima li iko nekog iskustva sa tim i sta bi mogao ucinit. Unaprijed hvala na odgovoru.
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#3672 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

Neka pise zalbu, objasni situaciju..
Sranje je opcenito...dosta ih je dobilo vize i nisu dosli, tj uspjeli uci i istekle su im vize...dooosta ih je dobilo otkaze, sto me iznenadilo, cak i baustelci, jer su pojedini projekti stali skroz i sta ce nego nazad kucama...Toliko nadanja i cekanja i sve padne u vodu...
Nisam optimisticna oko WB, sad forsiraju svoje ljude da rade, cak im je ministar izjavio da ce mnogi morati raditi "poslove i ispod svog nivoa"...
Nisam optimisticna i radi toga sto vjerovatno nece tako skoro otvoriti granice, hoce unutar EU, ali prema ostalim...daj Boze!
Najvise mi je zao onih sto su dole otkaze dali, razduzili sve, te porodica koje su zapele...
Azer12
Posts: 41
Joined: 27/01/2019 21:44

#3673 Re: Viza za Njemacku

Post by Azer12 »

A tako je druze, ja sam imao srece da dodjem malo prije ovog sranja, al je i kod mene sad ovaj kurzarbeit pa primam 70% plate jer nam firma placa 10% inace bi imao samo 60%, al on je dao otkaz sto kazes pa sad ovo sranje ispalo. A evo citam negdje da je njemacka zabranila svakome ulaz u zemlju ko nema ovdje prebivaliste tako da one sve vize sto daju ne piju vele vode ako nisi prijavljen na adresu trenutno
User avatar
hp_user
Posts: 249
Joined: 16/09/2017 20:13
Location: https://razg.net

#3674 Re: Viza za Njemacku

Post by hp_user »

Otvorio sam njemački chat, pa ko hoće nek svrati - Chatoid.de
Ramsey8
Posts: 657
Joined: 04/11/2018 11:23

#3675 Re: Viza za Njemacku

Post by Ramsey8 »

Zna li ko kakva je procedura i sta ce biti sa onima koji su dobili ulaznu vizu, poslodavci ih jos uvijek zele, ali usljed ove situacije nisu mogli otici. Viza vec polako prolazi, tesko ce se stici skupiti 3 platne liste koliko je potrebno za naredno produzenje, pa da li neko zna da li ce Njemacka ambasada imati razumijevanja kod takvih slucajeva? Ima li neko provjerene informacije?
Post Reply