Srednjovjekovna bosanska Crkva

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
utopija20
Posts: 4
Joined: 05/12/2019 22:52

#1 Srednjovjekovna bosanska Crkva

Post by utopija20 »

Da li neko moze da mi kaze koji istorijski izvor kaze da je bosanska srednjovjekovna crkva bila bogumilska. Molicu lijepo, istorijski izvor a ne interpretacije raznih istoricara. Hvala!
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#2 Re: Srednjovjekovna bosanska Crkva

Post by tovarish »

utopija20 wrote: 02/04/2020 20:33 Da li neko moze da mi kaze koji istorijski izvor kaze da je bosanska srednjovjekovna crkva bila bogumilska. Molicu lijepo, istorijski izvor a ne interpretacije raznih istoricara. Hvala!
Odavno se u historiografiji ne koristi termin bogumilska, već Crkva bosanska, a za njene pripadnike krstjani. Taj naziv je ranije korišten jer je Lazarević u sukobu sa Bosnom oko Srebrenice pogrdno nazvao Bošnjane bogumilima.

E ako si mislio da li je Crkva bosanska bila dualistička, većina izvora iz katoličke crkve to potvrđuje, uključujući i Bilinopoljsku abjuraciju, iako mnogi historičari u zadnjim decenijama počinju to dovoditi u pitanju, možda i s pravom.

Generalno o Crkvi bosanskoj će se teško moći donijeti ispravni zaključci, jer iz njenih krugova nisu izašli direktni tekstovi koji bi svjedočili o njenom vjerskom učenju. Postoje neki indirektni, poput testamenta gosta Radina.

Iako je upitno da li je bila dualistička, to je još uvijek jedino što je potkrijepljeno nekim dokazima, dok dokaza koji bi je karakterisali kao katoličku, pravoslavnu ili čak blisku islamu nema i to su samo vlažni snovi nacionalista.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#3 Re: Srednjovjekovna bosanska Crkva

Post by Woody »

tovarish wrote: 07/04/2020 10:22
utopija20 wrote: 02/04/2020 20:33 Da li neko moze da mi kaze koji istorijski izvor kaze da je bosanska srednjovjekovna crkva bila bogumilska. Molicu lijepo, istorijski izvor a ne interpretacije raznih istoricara. Hvala!
Odavno se u historiografiji ne koristi termin bogumilska, već Crkva bosanska, a za njene pripadnike krstjani. Taj naziv je ranije korišten jer je Lazarević u sukobu sa Bosnom oko Srebrenice pogrdno nazvao Bošnjane bogumilima.

E ako si mislio da li je Crkva bosanska bila dualistička, većina izvora iz katoličke crkve to potvrđuje, uključujući i Bilinopoljsku abjuraciju, iako mnogi historičari u zadnjim decenijama počinju to dovoditi u pitanju, možda i s pravom.

Generalno o Crkvi bosanskoj će se teško moći donijeti ispravni zaključci, jer iz njenih krugova nisu izašli direktni tekstovi koji bi svjedočili o njenom vjerskom učenju. Postoje neki indirektni, poput testamenta gosta Radina.

Iako je upitno da li je bila dualistička, to je još uvijek jedino što je potkrijepljeno nekim dokazima, dok dokaza koji bi je karakterisali kao katoličku, pravoslavnu ili čak blisku islamu nema i to su samo vlažni snovi nacionalista.
utopija20
Posts: 4
Joined: 05/12/2019 22:52

#4 Re: Srednjovjekovna bosanska Crkva

Post by utopija20 »

Postovani, vidim da ste upuceni u temu. Hvala na odgovoru.

Ja smatram da je samo hrišćanstvo svojevrsni dualizam koji provejava kroz cijelo Sveto Pismo i Starog i
Novog Zavjeta.To je neprekidna borba između dobra i zla, borba između svjetla i tame,
borba između istine i laži, borba između Boga i đavola. O tome govore svete hriscanske knjige. Prema tome dualizam u ucenju bosanske crkve u ovom smislu je apsurdno dokazivati, jer je u svakom hriscanskom ucenju dualizam kao borba dobra i zla predstavlja osnovni motiv.

Ako se dualizam bosanske crkve posmatra iz konteksta "dvovjerja" odnosno sinteze naslijedjenih prehrišćanskih vjerovanja i običaja uz vjerovanje u Isusa Hrista po Pismu, a ne po ljudskoj filozofiji vizantijske i rimske crkve, svaki dobronamjerni čovjek lako ce to učenje spoznati kroz tragove bogomolja onog doba, kroz crkvene knjige
onog doba, kroz kraljevske povelje onog doba i kroz stećke i zapise na stećima, kao i kroz narodne običaje stanovnika danasnje Bosne i Hercegovine.
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1048
Joined: 23/02/2020 14:50

#5 Re: Srednjovjekovna bosanska Crkva

Post by ANamelessGhoul »

Teza da je Crkva bosanska dualisticka je skoro odbacena. historicari kao sto je Lovrenovic su smatrali da je Crkva bila sizmaticka, a ne hereticka i dualisticka.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#6 Re: Srednjovjekovna bosanska Crkva

Post by Škobo Habu »

ANamelessGhoul wrote: 11/04/2020 04:09 Teza da je Crkva bosanska dualisticka je skoro odbacena. historicari kao sto je Lovrenovic su smatrali da je Crkva bila sizmaticka, a ne hereticka i dualisticka.
Bolje kazano, ustanovljena na učenju Svetog Bazilija. Šizmatička je po defaultu bila samim tim što nije imala legalitet od strane pape.
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#7 Re: Srednjovjekovna bosanska Crkva

Post by El_comadante »

čitao sam i ja par knjiga na tu temu. ima jedna koja kaže da su bili katari. a samim tim da su protiv te crkve i države pape vodile krstaške ratove dovodi do činjenice da nisu bili priznati od pape.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#8 Re: Srednjovjekovna bosanska Crkva

Post by Škobo Habu »

Katari su bili dualisti. Crkva Bosanska i učenje katara nemaju ništa zajedničko. Barem ne postoje historijski dokumenti koji bi na to ukazivali.
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#9 Re: Srednjovjekovna bosanska Crkva

Post by El_comadante »

Škobo Habu wrote: 18/04/2020 15:12 Katari su bili dualisti. Crkva Bosanska i učenje katara nemaju ništa zajedničko. Barem ne postoje historijski dokumenti koji bi na to ukazivali.
eh sad u kojoj sam knjizi čitao nebih znao, ali samo eto zapmatio jer su se spominjali i katari u Francuskoj na koje je papa poslao krstaše i poslije i na BIH, što nemora značiti da je tačno.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#10 Re: Srednjovjekovna bosanska Crkva

Post by Škobo Habu »

El_comadante wrote: 18/04/2020 21:05
Škobo Habu wrote: 18/04/2020 15:12 Katari su bili dualisti. Crkva Bosanska i učenje katara nemaju ništa zajedničko. Barem ne postoje historijski dokumenti koji bi na to ukazivali.
eh sad u kojoj sam knjizi čitao nebih znao, ali samo eto zapmatio jer su se spominjali i katari u Francuskoj na koje je papa poslao krstaše i poslije i na BIH, što nemora značiti da je tačno.
Sukob Crkve i katara nije ni izbliza sličan krstaškim vojnicama koje su slane u Bosnu.

Ako su i slane?
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#11 Re: Srednjovjekovna bosanska Crkva

Post by Woody »

Da, slaTe su!

(izvor: Van Antwerp Fine, John (1994), The Late Medieval Balkans: A Critical Survey from the Late Twelfth Century to the Ottoman Conquest, University of Michigan Press, pp. 143–146, 277, ISBN 0472082604)
User avatar
Tegla ajvara
Posts: 192
Joined: 30/03/2014 23:18

#12 Re: Srednjovjekovna bosanska Crkva

Post by Tegla ajvara »

Krstaški napad kao vid Ugarske agresije na banovinu, jer je Ugarskoj trebao cassus beli na Bosnu i ovo nevjerstvo je odlično poslužilo. Imali su sve oznake kao i u pravim krstaškim pohodima, oproštenice su podijeljene učesnicima, sve je bilo spremno na napad, ali tada Tatari dolaze sa istoka Evrope i upadaju u Ugarsku, čiju su vojsku uništili bukvalno te time spasili Bosnu od tog pohoda. Tatari su čak prošli i Bosnom tada, ali na putu za Srbiju, nisu se plaho zadržali.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#13 Re: Srednjovjekovna bosanska Crkva

Post by TheMule »

Tegla ajvara wrote: 26/04/2020 17:25 Krstaški napad kao vid Ugarske agresije na banovinu, jer je Ugarskoj trebao cassus beli na Bosnu i ovo nevjerstvo je odlično poslužilo. Imali su sve oznake kao i u pravim krstaškim pohodima, oproštenice su podijeljene učesnicima, sve je bilo spremno na napad, ali tada Tatari dolaze sa istoka Evrope i upadaju u Ugarsku, čiju su vojsku uništili bukvalno te time spasili Bosnu od tog pohoda. Tatari su čak prošli i Bosnom tada, ali na putu za Srbiju, nisu se plaho zadržali.
Odakle ova historija ako se moze znati :?:

Ja kolko znam, taj krstaski pohod je stigao dosta prije napada Mongola. Rat je trajo 3 godine u regionu Tuzle, nakon ceka su uzeli Vrhbosnu i poceli genocid nad Bogumilima. I okupacija je trajala vjerovatno oko dvije godine, iako je historija naravno malo mutna u vezi tacnih desavanja. Ban Ninpslav je drzo jedan dio Bosne, dok je Koloman dobio ono sto je osvojio. Tad su se morali povuci nakod napada Mongola i tad su i unisteni. Mongoli su prosli oko Bosne i nisu ulazili u nju (potez Ugarska-Hrvatska-Dalmacija-Srbija-Bugarska.
Last edited by TheMule on 26/04/2020 22:46, edited 1 time in total.
User avatar
Tegla ajvara
Posts: 192
Joined: 30/03/2014 23:18

#14 Re: Srednjovjekovna bosanska Crkva

Post by Tegla ajvara »

TheMule wrote: 26/04/2020 22:16
Tegla ajvara wrote: 26/04/2020 17:25 Krstaški napad kao vid Ugarske agresije na banovinu, jer je Ugarskoj trebao cassus beli na Bosnu i ovo nevjerstvo je odlično poslužilo. Imali su sve oznake kao i u pravim krstaškim pohodima, oproštenice su podijeljene učesnicima, sve je bilo spremno na napad, ali tada Tatari dolaze sa istoka Evrope i upadaju u Ugarsku, čiju su vojsku uništili bukvalno te time spasili Bosnu od tog pohoda. Tatari su čak prošli i Bosnom tada, ali na putu za Srbiju, nisu se plaho zadržali.
Odakle ova historija ako se moze znati :?:

Ja kolko znam, taj krstaski pohod je stigao dosta prije napada Mongola. Rat je trajo 3 godine u regionu Tuzle, nakon ceka su uzeli Vrhbosnu i poceli genocid nad Bogumilima. I okupacija je trajala vjerovatno oko dvije godine, iako je historija naravno malo mutna u vezi tacnih desavanja. Ban Ninislav je drzo jedan dio Bosne, dok je Koloman dobio ono sto je osvojio. Tad su se morali povuci nakod napada Mongola i tad su i unisteni. Mongoli su prosli oko Bosne i nisu ulazili u nju (potez Ugarska-Hrvatska-Dalmacija-Srbija-Bugarska.
Ne mogu se tačno sjetiti stvarno, uglavnom knjige su obuhvatale period Bosne u ranom srednjem vijeku. Čini mi se da je to Klaić, Čirković i Vego, kao i dosta članaka.

Bilo je napada, ali u manjem obimu. Jel stvarno neko misli da se tadašnji ban Ninoslav, pa i prije njega nepoznati ban koji je vladao mogao oduprijeti Ugarskoj vojsci da je došla u punoj snazi ili da je bilo bara bara u ratu. Ne budite smiješni. Ugarska je u srednjem vijeku uvijek bila sila, a Bosna je u tom periodu bila beznačajna banovina. Ne smiju se ti križarski pohodi zamišljati kao pohode na Bliski Istok ili na Katare u Francuskoj, neuporedivo je, jer križari su išli kako bi se obogatili i opljačkali zemlju, a u taj vakat u Bosni nema ničega značajnog, tako da su to bili napadi manjih obima koji nisu ostavili neki trag. Kao što sam ranije rekao, ovo je bilo čisto traženje cassus beli na Bosnu od strane Ugarske, koja je kroz cijeli srednji vijek imala pretenizije na Bosnu, a i dosta vremena smo bili njihov vazal.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#15 Re: Srednjovjekovna bosanska Crkva

Post by TheMule »

Tegla ajvara wrote: 26/04/2020 22:22
TheMule wrote: 26/04/2020 22:16
Tegla ajvara wrote: 26/04/2020 17:25 Krstaški napad kao vid Ugarske agresije na banovinu, jer je Ugarskoj trebao cassus beli na Bosnu i ovo nevjerstvo je odlično poslužilo. Imali su sve oznake kao i u pravim krstaškim pohodima, oproštenice su podijeljene učesnicima, sve je bilo spremno na napad, ali tada Tatari dolaze sa istoka Evrope i upadaju u Ugarsku, čiju su vojsku uništili bukvalno te time spasili Bosnu od tog pohoda. Tatari su čak prošli i Bosnom tada, ali na putu za Srbiju, nisu se plaho zadržali.
Odakle ova historija ako se moze znati :?:

Ja kolko znam, taj krstaski pohod je stigao dosta prije napada Mongola. Rat je trajo 3 godine u regionu Tuzle, nakon ceka su uzeli Vrhbosnu i poceli genocid nad Bogumilima. I okupacija je trajala vjerovatno oko dvije godine, iako je historija naravno malo mutna u vezi tacnih desavanja. Ban Ninislav je drzo jedan dio Bosne, dok je Koloman dobio ono sto je osvojio. Tad su se morali povuci nakod napada Mongola i tad su i unisteni. Mongoli su prosli oko Bosne i nisu ulazili u nju (potez Ugarska-Hrvatska-Dalmacija-Srbija-Bugarska.
Ne mogu se tačno sjetiti stvarno, uglavnom knjige su obuhvatale period Bosne u ranom srednjem vijeku. Čini mi se da je to Klaić, Čirković i Vego, kao i dosta članaka.

Bilo je napada, ali u manjem obimu. Jel stvarno neko misli da se tadašnji ban Ninoslav, pa i prije njega nepoznati ban koji je vladao mogao oduprijeti Ugarskoj vojsci da je došla u punoj snazi ili da je bilo bara bara u ratu. Ne budite smiješni. Ugarska je u srednjem vijeku uvijek bila sila, a Bosna je u tom periodu bila beznačajna banovina. Ne smiju se ti križarski pohodi zamišljati kao pohode na Bliski Istok ili na Katare u Francuskoj, neuporedivo je, jer križari su išli kako bi se obogatili i opljačkali zemlju, a u taj vakat u Bosni nema ničega značajnog, tako da su to bili napadi manjih obima koji nisu ostavili neki trag. Kao što sam ranije rekao, ovo je bilo čisto traženje cassus beli na Bosnu od strane Ugarske, koja je kroz cijeli srednji vijek imala pretenizije na Bosnu, a i dosta vremena smo bili njihov vazal.
Sve je to fino, ali velika je razlika izmedju onog sto si reko i onog sto se desilo. Uzeti centar Bosne, paliti Bogumile na lomaci nije mala stvar, da li to bili neki manji napadi ili ne, ipak se desilo. Ti si gore napiso da su Tatari ih porazili prije nego sto su ovi napali.

*ispravka lomaci
User avatar
Tegla ajvara
Posts: 192
Joined: 30/03/2014 23:18

#16 Re: Srednjovjekovna bosanska Crkva

Post by Tegla ajvara »

TheMule wrote: 26/04/2020 22:49
Tegla ajvara wrote: 26/04/2020 22:22
TheMule wrote: 26/04/2020 22:16

Odakle ova historija ako se moze znati :?:

Ja kolko znam, taj krstaski pohod je stigao dosta prije napada Mongola. Rat je trajo 3 godine u regionu Tuzle, nakon ceka su uzeli Vrhbosnu i poceli genocid nad Bogumilima. I okupacija je trajala vjerovatno oko dvije godine, iako je historija naravno malo mutna u vezi tacnih desavanja. Ban Ninislav je drzo jedan dio Bosne, dok je Koloman dobio ono sto je osvojio. Tad su se morali povuci nakod napada Mongola i tad su i unisteni. Mongoli su prosli oko Bosne i nisu ulazili u nju (potez Ugarska-Hrvatska-Dalmacija-Srbija-Bugarska.
Ne mogu se tačno sjetiti stvarno, uglavnom knjige su obuhvatale period Bosne u ranom srednjem vijeku. Čini mi se da je to Klaić, Čirković i Vego, kao i dosta članaka.

Bilo je napada, ali u manjem obimu. Jel stvarno neko misli da se tadašnji ban Ninoslav, pa i prije njega nepoznati ban koji je vladao mogao oduprijeti Ugarskoj vojsci da je došla u punoj snazi ili da je bilo bara bara u ratu. Ne budite smiješni. Ugarska je u srednjem vijeku uvijek bila sila, a Bosna je u tom periodu bila beznačajna banovina. Ne smiju se ti križarski pohodi zamišljati kao pohode na Bliski Istok ili na Katare u Francuskoj, neuporedivo je, jer križari su išli kako bi se obogatili i opljačkali zemlju, a u taj vakat u Bosni nema ničega značajnog, tako da su to bili napadi manjih obima koji nisu ostavili neki trag. Kao što sam ranije rekao, ovo je bilo čisto traženje cassus beli na Bosnu od strane Ugarske, koja je kroz cijeli srednji vijek imala pretenizije na Bosnu, a i dosta vremena smo bili njihov vazal.
Sve je to fino, ali velika je razlika izmedju onog sto si reko i onog sto se desilo. Uzeti centar Bosne, paliti Bogumile na lomaci nije mala stvar, da li to bili neki manji napadi ili ne, ipak se desilo. Ti si gore napiso da su Tatari ih porazili prije nego sto su ovi napali.

*ispravka lomaci
Spremao se dotada najveći napad na Bosnu koji je i trebao pokoriti Bosnu, ali sa upadom Tatara, invazija spriječena i Bosna je opstala. A sad govoriti kako je eto Ugarska napadala, a mi se kao branili je smiješno. I šta je centar Bosne u Ninoslavovo doba? Je li znaš na kojem prostoru se tada Bosna prostirala? Uzeti centar Bosne bi značio pad države jer je Bosna tada i bila samo u današnjem centru BiH. Je li eto Ugarska uzela centar ionako male zemlje, i kobajagi nisu mogli dalje, lafo zbog bosanske odbrane.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#17 Re: Srednjovjekovna bosanska Crkva

Post by TheMule »

Opet te pitam, daj izvor za svoje tvrdnje.

Centar banovine je bila zupanija Vrhbosna koju su uzeli nakon sto su uzeli zupaniju Soli, ne vidim nista kontroverzno. Ne kontam te uopste, ovo je historija, a ti daj izvore za tvoje tvrdnje, zato sam te i pito. Ono sto si ti napiso je kao kad bi neko za 600 godina reko: "1992. Srbija je bila spremna da uzme Bosnu, ali je zaustivio NATO. Nije bilo nikakvog rata, jer Srbija nije poslala sve sto je imala, a bila je jedna od najjacih zemalja u Evropi". U to bi preskocio 4 godine ubistava, bitki malih i velikih, otpor, okupaciju, i popiso se na zrtve.

Za one koje interesuje: Krizarski rat na Bosnu je pozvo papa Grigorije IX 1234. godine, a sin Ugarskog kralja Koleman je napo zemlju sa odredjenim brojem vojnika (a Kralj nece poslati sina sa stotinjak ljudi), nije vazno kolko, i da li to bio rat malog ili nekog srednjeg intenziteta, opet nije vazno, 1235. Ono sto je vazno za ovu temu je da se rat vodio do dolaska Mongola (1241.), i da su ljudi koji su bili privrzeni CB dobro napatili. Ovo su cinjenice, a bilo kakav pokusaj da se to umanji bez dokaza je degutantan.
User avatar
Tegla ajvara
Posts: 192
Joined: 30/03/2014 23:18

#18 Re: Srednjovjekovna bosanska Crkva

Post by Tegla ajvara »

Napisao sam ti gore izvore. Klaićeva, Čirković, Vego, Tibor Živković, pa i Kurtović i Emir Filipović, Marko Šunjić. Sve autoriteti za srednjovjekovnu bosansku državu. Niko ne spori da je pozvan križarski rat, da je bilo bitaka, ali te bitke nigdje nisu opisane, niti kojim su intezitetom vođene, niti koje su žrtve bile. Samo se navodi ko je pozvao i koga Koloman šalje u Bosnu. Šta se dešavalo, s kolikom vojskom je Ugarska došla, mi to ne znamo jer se podaci ne navode. Ti mi govoriš za izvore, a već sam ih spomenuo. Koji su tvoji izvori? Ja samo želim da kažem da ti pohodi na Bosnu nisu bili kao što su bili na Bliski istok ili na katare u Francuskoj, da se ne pomisli kako je Bosna bila sposobna u to vrijeme zadržati Ugarsku invaziju, jer nije i to je činjenično stanje.

Još opaska na ovo što si napisao da se rat vodio od 1235. do 1241. je smiješno. Je li znaš šta u srednjovjekovnim okvirima znači voditi rat 6 godina, pogotovo u to vrijeme u kakvom je ekonomskom položaju bila Bosna?
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#19 Re: Srednjovjekovna bosanska Crkva

Post by TheMule »

Bilo je i duzih ratova. Drzi se ti samo cinjenica, i napisi ime rada i stranicu gdje se spominje da su
Imali su sve oznake kao i u pravim krstaškim pohodima, oproštenice su podijeljene učesnicima, sve je bilo spremno na napad, ali tada Tatari dolaze sa istoka Evrope i upadaju u Ugarsku, čiju su vojsku uništili bukvalno te time spasili Bosnu od tog pohoda.
To da rat nije bio u istom obimu kao onaj protiv Jerusalema, to znamo, to niko nije ni pominjo, niti da je banovina bila neka velesila. Snaga banovine, Ugarske, obim rata, itd uopste nisu tema. Tema je CB, a kad je u pitanju njen dodir sa ovim krizarskim ratom, tu su vazne crvene ruke katolicke crkve, koje ti pokusavas da operes.

Ne kazem da to neko nije napiso, ali hocu da vidim ako jeste, na cemu taj to tvrdi? Velika je razlika izmedju "bio je pohod" i "nije bio pohod", "dosli crkvenjaci i razapeli i zapalili zive Bosnjane", i "nisu dosli i razapeli i popalili zive Bosnjane" kontas? Da li su Ugari poslali 5000, 10000 ili vise vojnika nije bas bitno onima koji su bili zrtve.
User avatar
Tegla ajvara
Posts: 192
Joined: 30/03/2014 23:18

#20 Re: Srednjovjekovna bosanska Crkva

Post by Tegla ajvara »

TheMule wrote: 26/04/2020 23:47 Bilo je i duzih ratova. Drzi se ti samo cinjenica, i napisi ime rada i stranicu gdje se spominje da su
Imali su sve oznake kao i u pravim krstaškim pohodima, oproštenice su podijeljene učesnicima, sve je bilo spremno na napad, ali tada Tatari dolaze sa istoka Evrope i upadaju u Ugarsku, čiju su vojsku uništili bukvalno te time spasili Bosnu od tog pohoda.
To da rat nije bio u istom obimu kao onaj protiv Jerusalema, to znamo, to niko nije ni pominjo, niti da je banovina bila neka velesila. Snaga banovine, Ugarske, obim rata, itd uopste nisu tema. Tema je CB, a kad je u pitanju njen dodir sa ovim krizarskim ratom, tu su vazne crvene ruke katolicke crkve, koje ti pokusavas da operes.

Ne kazem da to neko nije napiso, ali hocu da vidim ako jeste, na cemu taj to tvrdi? Velika je razlika izmedju "bio je pohod" i "nije bio pohod", "dosli crkvenjaci i razapeli i zapalili zive Bosnjane", i "nisu dosli i razapeli i popalili zive Bosnjane" kontas? Da li su Ugari poslali 5000, 10000 ili vise vojnika nije bas bitno onima koji su bili zrtve.
Vidim ja da ti ignorises svoje izvore i ne navodis nijedan, al okej. Svako ko je izucavao historiju srednjovjekovne Bosne, znati ce o cemu pisem i koga sam sve naveo kao izvor.

Iskreno, ne znam da sam procitao da su ih zarobljavali i palili na lomaci, ali ne sumnjam da je toga i bilo. Pa to je srednjovjekovno ratovanje. Oni su to radili svim hereticima, ne samo u Bosni. To je normalna stvar za taj period. Crkva da je stvarno to htjela, ono zarko, sto ti hoces da kazes, pa mislis da je Crkva glupa? Mislis da ih je plaho interesovao ovaj predio? Pa dovoljan dokaz ti je kada je iz Rima dosla papina delegacija pred Kulina i ovaj se pred njima odrekao svoje vjere i srcano prihvatio katolicanstvo, i kad ovi odose za Rim, Kulin nastavi po starom. I sad kao Kulin pametan, Crkva glupa. I to Crkva koja je u srednjem vijeku bila najveci feudalac u Evropi. De molim te, crkva da je htjela, oni bi to i ekspresno zavrsili. Vec Bosna jednostavno nije im bila toliko zanimljiva niti bogata da bi se toliko zaokupirali njome.
Post Reply