Ljetovanja 2020

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#51 Re: Ljetovanja 2020

Post by moonca »

exliberal-ex wrote: 25/04/2020 15:30 To floridske plaze dobre za odmora i plivanja?....otidji na ostrva pa pogledaj plaze..
..Zbilja me ne privlace ostrva, ni kao ostrva. Moji godisnji osmori su bili -manje vishe kao i svakodnevni zivot.
Plaza i voda.. hm... vjerovatno sam se zasitila i to brzo- sada bih ih koristila za setnju, imam jednu za to, ali ipak mi se svidja -most- zbog pogleda na grad.
Lezanje na suncu mi je gore, nego nekima-ova izlolacija ili ti karantin.
:!:
opet- prilog je bio- kako se narod ponasa, zaboravio, da je virus/ vrijeme, zaboravio na distancu itd - vezano za gore pisano :)
zippoo87
Posts: 15473
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#52 Re: Ljetovanja 2020

Post by zippoo87 »

moonca wrote: 25/04/2020 01:04 To je kao, kad restoran spusti cijenu, svoje punude- nakupi odredjenu klijentelu, izgubi onu koju je imao- i vishe se ne moze vratiti na pocetnu cijenu.

Mjesta koja su bila ' skupa' treba da ostanu skupa..
proslo ljeto ja bio sezonu na Jadranu i to na otoku,gdje dolazi bogatija klijentela ali kada budu hrvatski praznici ,onda bude puno ovih salterusa i drzavnih sluzbenika i obicne gamadi i vjeruj mi da su mi za 4 mjeseca,tih par dana kada dodju ova sirotinja i u dzepu i u glavi,pa to je sve goli seljak,isto kao i nasi ovi ovdje...sve iskompleksirano do bola i nadrndano...sve im smeta a dosli na odmor

stranci godisnji odmor rade skroz drugacije...oni sebi isplaniraju sta ce posjetiti,koja ce mjesta i turisticke destinacije obici i pripreme pare za to i uzivaju

balkanci kada dodju...pa plati kafu 3 eura ili sok 4 e ili pivo isto tako 3 eura...pa to pije pivo a sikce na tebe,jer je preskupo i onda misle da u tu cijenu ide i maltretiranje konobara,sankera,kuhara i ostalog osoblja
a o baksisu da ne pricam...to neces dobiti od balkanaca


tako da se slazem,bolje je imati i manje ali probranih gostiju...onda svima dobro
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#53 Re: Ljetovanja 2020

Post by moonca »

zippoo87 wrote: 25/04/2020 17:29 stranci godisnji odmor rade skroz drugacije...oni sebi isplaniraju sta ce posjetiti,koja ce mjesta i turisticke destinacije obici i pripreme pare za to i uzivaju

balkanci kada dodju...pa plati kafu 3 eura ili sok 4 e ili pivo isto tako 3 eura...pa to pije pivo a sikce na tebe,jer je preskupo i onda misle da u tu cijenu ide i maltretiranje konobara,sankera,kuhara i ostalog osoblja
a o baksisu da ne pricam...to neces dobiti od balkanaca


tako da se slazem,bolje je imati i manje ali probranih gostiju...onda svima dobro

..Od EU turista -- englezi su mi naj, svabe - slicni balkancima, francuzi-tak,tak--- a od balkanaca- srbi su najgalantniji
..zahtjevni su i probrani ponekad -ali, cijene i tvoju uslugu/ trud, to i pokazu...
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20499
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#54 Re: Ljetovanja 2020

Post by Bullet Tooth Tony »

moonca wrote: 25/04/2020 18:03 ..Od EU turista -- englezi su mi naj, svabe - slicni balkancima, francuzi-tak,tak--- a od balkanaca- srbi su najgalantniji
..zahtjevni su i probrani ponekad -ali, cijene i tvoju uslugu/ trud, to i pokazu...
Jest al 40+ ovi mladji ako su u grupi katastrofa ziva :-)

Ameri su najjaci turisti ... gdje god da su ....ako ima Amera atmosfera ce biti dobra :D nema kod njih nista awkward ...
zippoo87
Posts: 15473
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#55 Re: Ljetovanja 2020

Post by zippoo87 »

Ameri su najbolji...i mladi i stari...najopusteniji...bas uzivaju i sve je laganica
Englezi stariji 65+ i nijemci isto stariji su odlicni,nijemci su ipak bolji,jer englezi mi djeluju nekako pogubljeno kada dodju...posebno kada dodju u predsezoni ili krajem sezone,pa sa onim torbetinama lutaju i ne znaju ni gdje ce hah

Slovenci su isto ludi ali kod njih nema baksisa,oni to nikada ne daju...oni pocaste konobara cugom ali pare ne ostavljaju...valjda sto neke gazde uzimaju sebi ili dio ili sav baksis pa onda ne daju,jer znaju da nece otici u prave ruke :D

Sto se srbijanaca tice,njih skoro da i nije bilo ovdje gdje sam ja bio,tako da nemam komentar na njih :D

talijana je isto bilo bruka ovdje gdje sam bio i oni dolaze porodicno vecinom...copor ih dodje,cijela porodica sa djecom...ludnica
problem sa talijanima je sto ne znaju engleski nikako,pa to mase i rukama i nogama...uvijek se ismijati sa njima a i najbolji su sto se kafe tice...uvijek piju esspreso i piju ga sa nogu na eks...em im brzo napraviti kafu,em cugnu u sekundi i odose dalje :D
tacno me smiri njihova narudzba u odnosu na pizdarije koje narucuju ovi kompleksasi...capuchina ebena,one kafe iz kesica,pa ledene kafe i tako te pizdarije,gdje se izhebes da to napravis a dobijes od 3 konobara odjednom milion narudzbi,pa pizdis samo tako :D
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#56 Re: Ljetovanja 2020

Post by P308 »

Crna Gora otvara plaze polovinom maja :D
User avatar
konektovan
Posts: 40481
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#57 Re: Ljetovanja 2020

Post by konektovan »

Faliće mi more ove godine,....definitivno... :mrgreen:
A uz vizire, maske, pleksiglas pregrade mi se ne ljetuje..
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#58 Re: Ljetovanja 2020

Post by exliberal-ex »

moonca wrote: 25/04/2020 18:03
zippoo87 wrote: 25/04/2020 17:29 stranci godisnji odmor rade skroz drugacije...oni sebi isplaniraju sta ce posjetiti,koja ce mjesta i turisticke destinacije obici i pripreme pare za to i uzivaju

balkanci kada dodju...pa plati kafu 3 eura ili sok 4 e ili pivo isto tako 3 eura...pa to pije pivo a sikce na tebe,jer je preskupo i onda misle da u tu cijenu ide i maltretiranje konobara,sankera,kuhara i ostalog osoblja
a o baksisu da ne pricam...to neces dobiti od balkanaca


tako da se slazem,bolje je imati i manje ali probranih gostiju...onda svima dobro

..Od EU turista -- englezi su mi naj, svabe - slicni balkancima, francuzi-tak,tak--- a od balkanaca- srbi su najgalantniji
..zahtjevni su i probrani ponekad -ali, cijene i tvoju uslugu/ trud, to i pokazu...
od EU turista, englezi najgora stoka, glavno im je da se sto prije urokaju, isto kao kanadjani pogotovo ovi iz quebec-a ...kako mozes piti pivu ujutro u 10 pa mater ti seljacku...
svabe..hladne proracunate ali sa njima mozes sjesti i pricat o svemu, mrze engleze da je nevjerovatno...
francuzi su ok ko i italijani..galame gdje god da idu ali mozes sa njima sjesti i pricat , ako znaju engleski a dosta ih natuca samo...
ameri kad su turisti...naduvani misle da su povukli boga za jaja u sustini nevoli ih niko ali ih trpe zbog para...napiju se pa pocnu skandirat usa...usa...to im je vrhunac i naravno kupace u obliku americke zastave :-?
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#59 Re: Ljetovanja 2020

Post by exliberal-ex »

moonca wrote: 25/04/2020 15:37
exliberal-ex wrote: 25/04/2020 15:30 To floridske plaze dobre za odmora i plivanja?....otidji na ostrva pa pogledaj plaze..
..Zbilja me ne privlace ostrva, ni kao ostrva. Moji godisnji osmori su bili -manje vishe kao i svakodnevni zivot.
Plaza i voda.. hm... vjerovatno sam se zasitila i to brzo- sada bih ih koristila za setnju, imam jednu za to, ali ipak mi se svidja -most- zbog pogleda na grad.
Lezanje na suncu mi je gore, nego nekima-ova izlolacija ili ti karantin.
:!:
opet- prilog je bio- kako se narod ponasa, zaboravio, da je virus/ vrijeme, zaboravio na distancu itd - vezano za gore pisano :)
naravno da ce narod da poludi kad im kazu da je slobono kretanje...ja bas danas gledam kod mene fin dan konacno, ma svi napolje izasli, dojadila zima i tama...trci i onaj koji nikad nije trcao samo da si napolju...cijele familije na bicikima, nemogu ljudi vise djecu da drze po stanovima sve izludi.

a sto se tice odmora, ja ako neotputujem negdje to mi nije odmor, sjedit kod kuce i ici u setnju ...nepada mi na pamet, to mogu svaki dan...more mi je jedna sedmica i to obicno u martu i obozavam ostrva pogotovo ona manja a onda obicno uzmem u septembru 3 sedmice i odem negdje drugo...obilazak drugih drzava,gradova, upoznas ljude i obicaje sta ces ljepse ...da je vise godisnjeg i para gdje bi ja sve zavukao svoj nos..... :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#60 Re: Ljetovanja 2020

Post by moonca »

exliberal-ex wrote: 25/04/2020 22:33 od EU turista, englezi najgora stoka, glavno im je da se sto prije urokaju, isto kao kanadjani pogotovo ovi iz quebec-a ...kako mozes piti pivu ujutro u 10 pa mater ti seljacku...
svabe..hladne proracunate ali sa njima mozes sjesti i pricat o svemu, mrze engleze da je nevjerovatno...
francuzi su ok ko i italijani..galame gdje god da idu ali mozes sa njima sjesti i pricat , ako znaju engleski a dosta ih natuca samo...
ameri kad su turisti...naduvani misle da su povukli boga za jaja u sustini nevoli ih niko ali ih trpe zbog para...napiju se pa pocnu skandirat usa...usa...to im je vrhunac i naravno kupace u obliku americke zastave :-?
Top
... englezi su gospoda-- francuze samo srbi vole.. :lol: , talijani manje vishe svi prepotentni,.. :-D -svabe su fer -ali dosadni- i njihovo je najbolje-ono- 'vako se to radi..- balkanci su im -'ludi mediteranci'..



.. e, kanadjani - nemam rijeci--jako loshi kao turisti- bezobrazni, ne tipuju -- ---pogotovo quebec :zoka:
..a, ameri -- ne misle- jesu.. :thumbup: :oops: Image :srce:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#61 Re: Ljetovanja 2020

Post by exliberal-ex »

moonca wrote: 25/04/2020 23:52
exliberal-ex wrote: 25/04/2020 22:33 od EU turista, englezi najgora stoka, glavno im je da se sto prije urokaju, isto kao kanadjani pogotovo ovi iz quebec-a ...kako mozes piti pivu ujutro u 10 pa mater ti seljacku...
svabe..hladne proracunate ali sa njima mozes sjesti i pricat o svemu, mrze engleze da je nevjerovatno...
francuzi su ok ko i italijani..galame gdje god da idu ali mozes sa njima sjesti i pricat , ako znaju engleski a dosta ih natuca samo...
ameri kad su turisti...naduvani misle da su povukli boga za jaja u sustini nevoli ih niko ali ih trpe zbog para...napiju se pa pocnu skandirat usa...usa...to im je vrhunac i naravno kupace u obliku americke zastave :-?
Top
... englezi su gospoda-- francuze samo srbi vole.. :lol: , talijani manje vishe svi prepotentni,.. :-D -svabe su fer -ali dosadni- i njihovo je najbolje-ono- 'vako se to radi..- balkanci su im -'ludi mediteranci'..



.. e, kanadjani - nemam rijeci--jako loshi kao turisti- bezobrazni, ne tipuju -- ---pogotovo quebec :zoka:
..a, ameri -- ne misle- jesu.. :thumbup: :oops: Image :srce:
ja neznam gdje ti vidje tu englesku gospodu al ja sto ih vidjeh sve goli tetovirani seljak....sad nekazem da in nema koji su ok ali vecina njih koji su dolazili po karibima ( sa thomas cook koji je bankrotirao) su cigani da nevjerujes......a sto se tice kanadjana....ako ko daje tip onda to daju kanadjani...od EU ces dobit da nekazem sta.....uostalom procitaj po tripadvisoru kako se mnogi englezi bune jer " kanadjani daju tip i tim automatski dobijaju bolji servis" u odnosu na njih.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#62 Re: Ljetovanja 2020

Post by moonca »

exliberal-ex wrote: 26/04/2020 00:38 ja neznam gdje ti vidje tu englesku gospodu al ja sto ih vidjeh sve goli tetovirani seljak....sad nekazem da in nema koji su ok ali vecina njih koji su dolazili po karibima ( sa thomas cook koji je bankrotirao) su cigani da nevjerujes......a sto se tice kanadjana....ako ko daje tip onda to daju kanadjani...od EU ces dobit da nekazem sta.....uostalom procitaj po tripadvisoru kako se mnogi englezi bune jer " kanadjani daju tip i tim automatski dobijaju bolji servis" u odnosu na njih.
.Hm, kod mene --doduse stariji .... mladje ne poznajem...
.oh, prvo sto sam cula od amera je da kanadjani ne tipuju- i ako, to je ispod -normalnog- zna se, da je u americi - tip- dio prihoda---kod vas ne..
.. inace- se medju sobom ne vole... :-)
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#63 Re: Ljetovanja 2020

Post by exliberal-ex »

moonca wrote: 26/04/2020 00:48
exliberal-ex wrote: 26/04/2020 00:38 ja neznam gdje ti vidje tu englesku gospodu al ja sto ih vidjeh sve goli tetovirani seljak....sad nekazem da in nema koji su ok ali vecina njih koji su dolazili po karibima ( sa thomas cook koji je bankrotirao) su cigani da nevjerujes......a sto se tice kanadjana....ako ko daje tip onda to daju kanadjani...od EU ces dobit da nekazem sta.....uostalom procitaj po tripadvisoru kako se mnogi englezi bune jer " kanadjani daju tip i tim automatski dobijaju bolji servis" u odnosu na njih.
.Hm, kod mene --doduse stariji .... mladje ne poznajem...
.oh, prvo sto sam cula od amera je da kanadjani ne tipuju- i ako, to je ispod -normalnog- zna se, da je u americi - tip- dio prihoda---kod vas ne..
.. inace- se medju sobom ne vole... :-)
ko ti je rekao da je u kanadi drugacije po pitanju tipovanja...?
zna se da su konobari/ce placeni minimalac jer dobijaju tip i to je dio prihoda koji se djeli sa osobljem restorana ( da bi i svi bili jednaki jer kuhar i onaj sto pere sudenje nikad nedobiju dio), zna se da je tip od 20% pa nadalje...razocaravas me moonca jer siris fake news ko predsjedik ti...nemoj bleach da koristis... :lol:
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#64 Re: Ljetovanja 2020

Post by spinel_ »

A da odmorite mozda ove godine. Ne mora se svake godine ljetovati :roll:
User avatar
Slo Burner
Posts: 5339
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#65 Re: Ljetovanja 2020

Post by Slo Burner »

Imam osjecaj da ce nam se prije otvoriti granica prema Crnij Gori, nego prema Hrvatskoj.
Očekujem da ce za Hrvatsku trebati test za koronu da bi presao
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#66 Re: Ljetovanja 2020

Post by moonca »

exliberal-ex wrote: 26/04/2020 02:06 ko ti je rekao da je u kanadi drugacije po pitanju tipovanja...?
zna se da su konobari/ce placeni minimalac jer dobijaju tip i to je dio prihoda koji se djeli sa osobljem restorana ( da bi i svi bili jednaki jer kuhar i onaj sto pere sudenje nikad nedobiju dio), zna se da je tip od 20% pa nadalje...razocaravas me moonca jer siris fake news ko predsjedik ti...nemoj bleach da koristis... :lol:
Bila sam nekoliko puta- i na stranicama za turiste pise- da se tipuje -- zbog toga me i cudila prica, a i uvjerila sam se na ponasanje kanadjanja u Americi. Eto, sad prvi put cujem, da su i kod vas konobari na tipu- pa, sta se onda, prave ludi kanadjani.
De, i ti sada- koji 20 % :shock: :lol: ma odsjekli bi sebi ruku da daju toliko... stavishe , zbog kanadjana , restorani uvode - uracunat tip -- na koji se oni zestoko bune.. :lol: :oops:
aj. sreca, sve manje vasih tablica vidjam na cesti.... :oops: :-D

Jao, sad su imali priliku Trumpu, ludjacku kosulju obuci- :-) i opet ga pustishe... :lol:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#67 Re: Ljetovanja 2020

Post by exliberal-ex »

moonca wrote: 26/04/2020 04:38
exliberal-ex wrote: 26/04/2020 02:06 ko ti je rekao da je u kanadi drugacije po pitanju tipovanja...?
zna se da su konobari/ce placeni minimalac jer dobijaju tip i to je dio prihoda koji se djeli sa osobljem restorana ( da bi i svi bili jednaki jer kuhar i onaj sto pere sudenje nikad nedobiju dio), zna se da je tip od 20% pa nadalje...razocaravas me moonca jer siris fake news ko predsjedik ti...nemoj bleach da koristis... :lol:
Bila sam nekoliko puta- i na stranicama za turiste pise- da se tipuje -- zbog toga me i cudila prica, a i uvjerila sam se na ponasanje kanadjanja u Americi. Eto, sad prvi put cujem, da su i kod vas konobari na tipu- pa, sta se onda, prave ludi kanadjani.
De, i ti sada- koji 20 % :shock: :lol: ma odsjekli bi sebi ruku da daju toliko... stavishe , zbog kanadjana , restorani uvode - uracunat tip -- na koji se oni zestoko bune.. :lol: :oops:
aj. sreca, sve manje vasih tablica vidjam na cesti.... :oops: :-D

Jao, sad su imali priliku Trumpu, ludjacku kosulju obuci- :-) i opet ga pustishe... :lol:
joj monca sto znas lupit gluposti...cuj zbog kanadjana se uvodi tip, jel ti hodas po restoranima?
...pa standardna je praksa da se za grupe od 10 i vise ljudi doda gratuity automatski od xx % ...mislim kome ti prodajes muda pod bubrege pa fakat

i meni je drago da vidis sto manje tablica iz kanade... ( a mozda je sto su promjenili boju pa nisi jos skontala...)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#68 Re: Ljetovanja 2020

Post by moonca »

exliberal-ex wrote: 26/04/2020 15:37 joj monca sto znas lupit gluposti...cuj zbog kanadjana se uvodi tip, jel ti hodas po restoranima?
...pa standardna je praksa da se za grupe od 10 i vise ljudi doda gratuity automatski od xx % ...mislim kome ti prodajes muda pod bubrege pa fakat

i meni je drago da vidis sto manje tablica iz kanade... ( a mozda je sto su promjenili boju pa nisi jos skontala...)
:oops: :-D
..Ne komuniciramo dugo, tako da razumijem tvoj vokabuler-- u diskusijama..samo mogu nagadjati, da je to tvoj nivo.. :thumbup:

Necu napisati kako znam- ne zelim nikoga omalozavati- a i ne bi nista promjenilo u tvom stavu.... ;-)

grupa od 6 + 20-25 % tip obavezno - pomenuto za Kanadjane --jel vas je ipak u vecem br u USA -

Ne mijenjaju se boje u tome... :wink:

Image
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#69 Re: Ljetovanja 2020

Post by radostan dan »

Image
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#70 Re: Ljetovanja 2020

Post by zlo zlo »

btw. ove priče oko mora vidite sad popustili mjere a nekidan ih postrožili, realno ove priče o izolaciji 2tj. nakon prelaska granice, za 2mj neće postojat, najbolje je ništa ne rezervirati, nakon mj dana loše sezone,od 1.7 svakako budu popusti dobri. :D
Healthy1
Posts: 8
Joined: 18/04/2019 12:45

#71 Re: Ljetovanja 2020

Post by Healthy1 »

sadie_forever wrote: 01/04/2020 02:34 Moze li se vec sad reci da je ljeto 2020 propalo? kontam cak i da se smiri situacija nema sanse da ce otvorit granice i da ce biti "normalno" stanje do juna?
Računam da bi Juli trebao da bude otvoren za ljetovanje na Jadranu, a na dalje destinacije se ne bi usudio ove godine. Sretno ti bilo za juni
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#72 Re: Ljetovanja 2020

Post by sadie_forever »

Healthy1 wrote: 28/04/2020 13:43
sadie_forever wrote: 01/04/2020 02:34 Moze li se vec sad reci da je ljeto 2020 propalo? kontam cak i da se smiri situacija nema sanse da ce otvorit granice i da ce biti "normalno" stanje do juna?
Računam da bi Juli trebao da bude otvoren za ljetovanje na Jadranu, a na dalje destinacije se ne bi usudio ove godine. Sretno ti bilo za juni
Juni otkazan za drzave van EU je i juli vjerovatno
User avatar
ami8
Posts: 444
Joined: 23/05/2010 19:01

#73 Re: Ljetovanja 2020

Post by ami8 »

Ako(sa velikim AKO) se stanje normalizuje, kraj augusta-početak septembra odoh negdje desetak dana na kampovanje :) . Do tada izleti po BiH, ima i kod nas sasvim dovoljno toga za vidjeti. Planine, jezera, prirodne ljepote...
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#74 Re: Ljetovanja 2020

Post by vjesticanametli »

https://www.norderney.de/

Ako nista bas ne bude moglo, ovo iznad mi je suDZeno :D ionako se godinama kanim
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#75 Re: Ljetovanja 2020

Post by Alles-Tamam »

vjesticanametli wrote: 30/04/2020 08:53 https://www.norderney.de/

Ako nista bas ne bude moglo, ovo iznad mi je suDZeno :D ionako se godinama kanim
Ovo je vrhunac integracije :lol:
Kad kreneš kuci daju ti njemački pasoš
Post Reply