Dešavanja u Srbiji

User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44676 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Maraschino »

Rade se putevi i infrastruktura upravo onoliko koliko to djikani dozvole odnosno koliko dozvoli drzavno uredjenje.

U Srbiji ako kazu da treba raditi taj i taj put, stvar je gotova samo je pitanje vremena kada ce se to realizovati.
U BiH dok se svi nadju u kreditu, pa na tenderu po odredjenom kljucu dodijele poslovi i samo ako nije kako su se dogovorili oko talova sve se ponistava i ide ispocetka naredne tri godine i tako u krug.

Drzava se gradi od vrha prema dnu a tesko odozdo na gore. To je vec buna.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#44677 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Kikibombona »

Maraschino wrote: 24/04/2020 23:19 Rade se putevi i infrastruktura upravo onoliko koliko to djikani dozvole odnosno koliko dozvoli drzavno uredjenje.

U Srbiji ako kazu da treba raditi taj i taj put, stvar je gotova samo je pitanje vremena kada ce se to realizovati.
U BiH dok se svi nadju u kreditu, pa na tenderu po odredjenom kljucu dodijele poslovi i samo ako nije kako su se dogovorili oko talova sve se ponistava i ide ispocetka naredne tri godine i tako u krug.

Drzava se gradi od vrha prema dnu a tesko odozdo na gore. To je vec buna.
Ima budzet Federacije BiH, kantona, opstina itd. Svaki nivo ima ogromne budzete i ovlasti da RADI.

...

To sto ti pises je produkt SDA sektaske indoktrinacije. Ne mozemo mi nista radi Dodika i Covica, mozemo samo pljackati i sve unistavati. Sjeme im se zatrlo.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44678 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Maraschino »

Maraschino wrote: 24/04/2020 22:09

Posto nije odgovarajuca tema moram samo kratko da repliciram.
Dodik otvoreno radi i uziva u tome da blokira drzavu, Covic umotano blokira entitet i uziva u svakoj blokadi gdje se prednost ne daje zupanijama, nasi djikani uzivaju u blokadama i govore ''nismo mi krivi''.

p.s. pa eto, Sarajevski kanton je skoro kao manji entitet. Manje pipaka manje blokada pa se nesto i uradi. Jos da se balije ne inate, gdje bi nam bio kraj.
da zavrsimo
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#44679 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by animals »

Maraschino wrote: 24/04/2020 23:19 Rade se putevi i infrastruktura upravo onoliko koliko to djikani dozvole odnosno koliko dozvoli drzavno uredjenje.

U Srbiji ako kazu da treba raditi taj i taj put, stvar je gotova samo je pitanje vremena kada ce se to realizovati.
U BiH dok se svi nadju u kreditu, pa na tenderu po odredjenom kljucu dodijele poslovi i samo ako nije kako su se dogovorili oko talova sve se ponistava i ide ispocetka naredne tri godine i tako u krug.

Drzava se gradi od vrha prema dnu a tesko odozdo na gore. To je vec buna.
Jel tebi jasno da se putevi grade ako ima isplativosti..
klinac bi Hrvatska napravila puteve da nema mora..
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#44680 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by animus »

Ko je zadnjih godina i jednom bio u Srbiji vidio je kakva je tamo bijeda. Bukvalno preživljavanje. Ja ne znam kako oni uspiju preziviti do slijedeće plate ako je uopste i imaju jer veliki dio stanovnika nema nikakvo primanje. Sve im je skuplje a plate su sprdancija. To sto oni sada manipulisu statistiku je druga stvar.
Sretno im bilo ali oni su daleko iza nas. RŠ je za njih evropa a FBiH misaona imenica.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#44681 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by kox »

155_mm wrote: 24/04/2020 08:42 srbija je presla BiH sa prosjecnom platom. znaci doslo je vrijeme da se obracun plate u pederaciji izjednaci sa onim u eresu.

jos kad bi znali kako se je kretalo zaduzivanje srbije za vrijeme vucicevih ekonomskih akrobacija sa ciljem da pretekne BiH sa prosjecnom platom. to bi tek bilo saznanje.
:D
Mrsko mi da pišem ponovo, mislim da sam jedno 10 puta do sada pisao ovim 'statističarima' sa prosječnom platom. Al' lik očito previše gleda ove Vučićeve medije, Srbija i Kalifornija u par procenata :roll:
A kako i neće, Vučić sa respiratorom iz paštete iskače.
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#44682 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Duka Dizel II »

Ja sam isto pisao da je prosečna plata varljiv podatak

Ali ne samo u Srbiji.

Tek je u BiH prosečna plata podatak koji daje lažnu sliku.

Jer BDP po glavi stanovnika je niźi samo u Albaniji i na Kosovu .
A stopa nezaposlenosti je višlja samo na Kosovu

To što je svih ovih godina BiH nešto bolje stojala sa prosečnim platama u odnosu na druge bitne parametre je samo zbog ogromnog javnog sektora i mnogo zaposlenih na državnoj sisi.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18707
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#44683 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by SmokingMan »

JAŠI JAŠI, SVI SMO NAŠI.....Igre (nejasnih) brojeva...

kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#44684 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by kox »

Duka Dizel II wrote: 25/04/2020 22:51 Ja sam isto pisao da je prosečna plata varljiv podatak

Ali ne samo u Srbiji.

Tek je u BiH prosečna plata podatak koji daje lažnu sliku.

Jer BDP po glavi stanovnika je niźi samo u Albaniji i na Kosovu .
A stopa nezaposlenosti je višlja samo na Kosovu

To što je svih ovih godina BiH nešto bolje stojala sa prosečnim platama u odnosu na druge bitne parametre je samo zbog ogromnog javnog sektora i mnogo zaposlenih na državnoj sisi.
U BiH obračun plate nije isti u entitetima i Brčko distriktu tako da je čudno govoriti o prosječnoj plati u BiH i još je porediti sa prosječnom platom druge države bez da se malo dublje analizira, da ne spominjemo da pola države veliki dio plate prima u koverti a prijavljen na minimalac. Podatak o zvaničnoj stopi nezaposlenosti je isto tako totalno nepouzdan. Ne znam kako je u Srbiji. A onda podatak o BDP-u po glavi stanovnika a ne znamo tačno koliko stanovnika imamo. To vjerovatno ne zna ni Srbija obzirom da su je stotine hiljada gradjana napustile u zadnjih godinu-dvije.
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#44685 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Duka Dizel II »

kox wrote: 25/04/2020 23:20
U BiH obračun plate nije isti u entitetima i Brčko distriktu tako da je čudno govoriti o prosječnoj plati u BiH i još je porediti sa prosječnom platom druge države bez da se malo dublje analizira, da ne spominjemo da pola države veliki dio plate prima u koverti a prijavljen na minimalac. Podatak o zvaničnoj stopi nezaposlenosti je isto tako totalno nepouzdan. Ne znam kako je u Srbiji. A onda podatak o BDP-u po glavi stanovnika a ne znamo tačno koliko stanovnika imamo. To vjerovatno ne zna ni Srbija obzirom da su je stotine hiljada gradjana napustile u zadnjih godinu-dvije.
Svaki ekonomski pokazatelj se može na ovaj ili onaj način relativizirati, ali neku uopštenu makroekonomsku sliku je teško zamaskirati.

Zato je najjednostavnije baciti pogled na one agencije koje daju ocene kreditnih sposobnosti država.
Njih je jako teško prevariti.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#44686 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by animals »

Trafalgar Law wrote: 25/04/2020 22:55 JAŠI JAŠI, SVI SMO NAŠI.....Igre (nejasnih) brojeva...

E jeste bas ovako..
jebo matematiku.. :mrgreen:
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#44687 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by kox »

Duka Dizel II wrote: 26/04/2020 00:32
kox wrote: 25/04/2020 23:20
U BiH obračun plate nije isti u entitetima i Brčko distriktu tako da je čudno govoriti o prosječnoj plati u BiH i još je porediti sa prosječnom platom druge države bez da se malo dublje analizira, da ne spominjemo da pola države veliki dio plate prima u koverti a prijavljen na minimalac. Podatak o zvaničnoj stopi nezaposlenosti je isto tako totalno nepouzdan. Ne znam kako je u Srbiji. A onda podatak o BDP-u po glavi stanovnika a ne znamo tačno koliko stanovnika imamo. To vjerovatno ne zna ni Srbija obzirom da su je stotine hiljada gradjana napustile u zadnjih godinu-dvije.
Svaki ekonomski pokazatelj se može na ovaj ili onaj način relativizirati, ali neku uopštenu makroekonomsku sliku je teško zamaskirati.

Zato je najjednostavnije baciti pogled na one agencije koje daju ocene kreditnih sposobnosti država.
Njih je jako teško prevariti.
Pa pazi, nije pitanje relativizacije nego realnosti pokazatelja koje koristiš. A što se kreditnog rejtinga tiče, to je nevezano za nas kontraverzan pokazatelj ali naravno da i on nešto govori. Međutim, na njega značajno utiče i politička stabilnost. Sa stalnim političkim tenzijama, separatizmom, pokušajima usporavanja puta u EU i NATO teško da će biti bolji. Jedan entitet je na rubu bankrota, bankarski sistem mu je poljuljan još prije par godina nakon propasti više banaka - sve to utiče na stabilnost, mogućnost vraćanja dugova i posljedično kreditni rejting države. Sudstvo je u cijeloj državi loše i pod političkim utjecajem itd.
Ali sve navedeno ne znači da kada Vučić prije nekih pola godine ili Kikibombona sada izjave da je prosječna plata u Srbiji veća nego u BiH jednostavno ne govore istinu, tj. manipulišu podacima.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#44688 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by ¤ jelena ¤ »

animus wrote: 25/04/2020 21:54 Ko je zadnjih godina i jednom bio u Srbiji vidio je kakva je tamo bijeda. Bukvalno preživljavanje. Ja ne znam kako oni uspiju preziviti do slijedeće plate ako je uopste i imaju jer veliki dio stanovnika nema nikakvo primanje. Sve im je skuplje a plate su sprdancija. To sto oni sada manipulisu statistiku je druga stvar.
Sretno im bilo ali oni su daleko iza nas. RŠ je za njih evropa a FBiH misaona imenica.
:lol:
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#44689 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Duka Dizel II »

kox wrote: 26/04/2020 01:22
Pa pazi, nije pitanje relativizacije nego realnosti pokazatelja koje koristiš. A što se kreditnog rejtinga tiče, to je nevezano za nas kontraverzan pokazatelj ali naravno da i on nešto govori. Međutim, na njega značajno utiče i politička stabilnost. Sa stalnim političkim tenzijama, separatizmom, pokušajima usporavanja puta u EU i NATO teško da će biti bolji. Jedan entitet je na rubu bankrota, bankarski sistem mu je poljuljan još prije par godina nakon propasti više banaka - sve to utiče na stabilnost, mogućnost vraćanja dugova i posljedično kreditni rejting države. Sudstvo je u cijeloj državi loše i pod političkim utjecajem itd.
Ali sve navedeno ne znači da kada Vučić prije nekih pola godine ili Kikibombona sada izjave da je prosječna plata u Srbiji veća nego u BiH jednostavno ne govore istinu, tj. manipulišu podacima.
Da se tako lako manipuliše podacima o prosečnoj plati, ne sumnjam da bi Vučić to davno izmanipulisao, jer je nivo prosečne plate preko 500 evra obećao još za 2017 godinu.

Činjenica jeste da je u Srbiji u poslednje dve godine povećan iznos zakonskog minimalca i da su povećavane plate u javnom sektoru. Te da je prosečna plata od januara 2020 godine sasvim sigurno preko 500 evra.

Ali ponavljam, prosečna plata skoro nigde nije objektivan pokazatelj prosečnih primanja.

Što se tiče tog poredjenja Srbije sa BiH...sasvim je logično da nešto veće prosečne plate budu u Srbiji.

Zato što nijedan drugi ekonomski pokazatelj nije na strani BiH u odnosu na Srbiju.

BiH ima manji ukupni BDP od Srbije, manji BDP po glavi stanovnika, manju pokrivenost uvoza izvozom, spoljno-trgovinski deficit sa Srbijom, prilično veću stopu nezaposlenosti, znatno manji obim stranih investicija i greenfield projekata, niži kreditni rejting...

Tako da je viša prosečna plata u BiH u odnosu na Srbiju, u stvari anomalija...koja je eto sad ispravljena.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#44690 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by 155_mm »

eh kad bi jos mogli saznati za koliko milijardi € je bosanac iz bugojna zavalio srbijance od preuzimanja vlasti i pocetka primjene principa "bugojanske ekonomije" u srbiji.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#44691 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Banksy »

animals wrote: 26/04/2020 00:59
Trafalgar Law wrote: 25/04/2020 22:55 JAŠI JAŠI, SVI SMO NAŠI.....Igre (nejasnih) brojeva...

E jeste bas ovako..
jebo matematiku.. :mrgreen:

:lol: :lol:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#44692 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by animals »

Onaj Vucic se busa da je prestigao BIH..
pa trebalo mu je 25 godina prestici drzavu, koja je bila unistena u ratu, i koja i 25 godina poslije ne
funkcionise, jer trecina stanovnistva vodjena idiotom ne ucestvuje u zajednickoj obnovi..
Srbija se busa prosjekom od 500 eura..blizu tu je i BIH, koja maltene i nema prihoda..
a ima na teretu bruku penzionera..industrije gotovo da i nema..
Ne kazem da nemaju, ali daleko su oni od dobroga, jer ovo sto Vucic sminka je
sve u cilju da ostane vjecni vladar..sve je podredjeno tome..
On prica o rastu, koji nije rast..
znaci izgubicu 3%, ali ce Hrvatska i jos neki izgubiti 9%, pa je moj rast 6%..
koja matematika..
znaci i kad pada, on raste, njegovom logikom..
jednostavnim rijecima..
ako sam ja prihodio prosle godine jednu milijardu a Njemacka !000 milijardi,
ja cu ove godine prihodovati,700 miliona, a Njemacka, samo 800 milijardi,
ja sam uspjesniji, i bolji od Njemacke..
eto kako on objasnjava te gluposti :-)
a najgore sto to prica jedan predsjednik, a ne Vlada koja je zaduzena za to..
i onda oni tupavi voditelji zamuckuju i cute, jer mu se ne smiju suprostaviti..
moraju slusati i potvrdjivati te gluposti..
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#44693 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Duka Dizel II »

155_mm wrote: 26/04/2020 09:49 eh kad bi jos mogli saznati za koliko milijardi € je bosanac iz bugojna zavalio srbijance od preuzimanja vlasti i pocetka primjene principa "bugojanske ekonomije" u srbiji.
Možda ti ne znaš, ali svakako postoje oni spolja koji znaju i prate kretanje javnog duga Srbije.

Vučić je u prve dve godine vlasti nabudžio javni dug države do rekordnih 75% BDP-a.
Posle toga su ga ovi iz MMF-a stisli i naterali na stezanje kaiša koje je potrajalo 3-4 godine.

Danas je dug Srbije oko 50% BDP-a. Zbog ove krize, sasvim sigurno će skočiti na 60%, što je gornja granica iz Maastrichta.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#44694 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by kox »

Duka Dizel II wrote: 26/04/2020 07:57
kox wrote: 26/04/2020 01:22
Pa pazi, nije pitanje relativizacije nego realnosti pokazatelja koje koristiš. A što se kreditnog rejtinga tiče, to je nevezano za nas kontraverzan pokazatelj ali naravno da i on nešto govori. Međutim, na njega značajno utiče i politička stabilnost. Sa stalnim političkim tenzijama, separatizmom, pokušajima usporavanja puta u EU i NATO teško da će biti bolji. Jedan entitet je na rubu bankrota, bankarski sistem mu je poljuljan još prije par godina nakon propasti više banaka - sve to utiče na stabilnost, mogućnost vraćanja dugova i posljedično kreditni rejting države. Sudstvo je u cijeloj državi loše i pod političkim utjecajem itd.
Ali sve navedeno ne znači da kada Vučić prije nekih pola godine ili Kikibombona sada izjave da je prosječna plata u Srbiji veća nego u BiH jednostavno ne govore istinu, tj. manipulišu podacima.

Da se tako lako manipuliše podacima o prosečnoj plati, ne sumnjam da bi Vučić to davno izmanipulisao, jer je nivo prosečne plate preko 500 evra obećao još za 2017 godinu.


Činjenica jeste da je u Srbiji u poslednje dve godine povećan iznos zakonskog minimalca i da su povećavane plate u javnom sektoru. Te da je prosečna plata od januara 2020 godine sasvim sigurno preko 500 evra.

Ali ponavljam, prosečna plata skoro nigde nije objektivan pokazatelj prosečnih primanja.

Što se tiče tog poredjenja Srbije sa BiH...sasvim je logično da nešto veće prosečne plate budu u Srbiji.

Zato što nijedan drugi ekonomski pokazatelj nije na strani BiH u odnosu na Srbiju.

BiH ima manji ukupni BDP od Srbije, manji BDP po glavi stanovnika, manju pokrivenost uvoza izvozom, spoljno-trgovinski deficit sa Srbijom, prilično veću stopu nezaposlenosti, znatno manji obim stranih investicija i greenfield projekata, niži kreditni rejting...

Tako da je viša prosečna plata u BiH u odnosu na Srbiju, u stvari anomalija...koja je eto sad ispravljena.
Podatkom o prosječnoj plati se vrlo lako manipuliše. Primjer ti je promjena obračuna plate u RS-u od prije par godina i ukidanje neoporezivih primanja koja sada imaju karakter plate i ulate u prosječnu platu. Tako da su danas prosječna plata u FBiH i RS 'tu negdje', u FBiH je nekih 50 KM veća. U realnosti, primanja u FBiH su veća za nekih 250 KM. A što je opet sve zajedno bezveze iz razloga koje sam naveo u prethodnim postovima.
A za ostalo ja stvarno nemam vremena ni želje, lako se na internetu mogu naći ljudi i članci koji se puno bolje od mene bave Vučićevim statistikama.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#44695 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by 155_mm »

umalo da ne saznasmo za koliko milijardi € je bosanac iz bugojna zavalio srbijance za ovih nekoliko godina vlasti. nazalost % i € nisu isto. steta.
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#44696 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Duka Dizel II »

155_mm wrote: 26/04/2020 11:24 umalo da ne saznasmo za koliko milijardi € je bosanac iz bugojna zavalio srbijance za ovih nekoliko godina vlasti. nazalost % i € nisu isto. steta.
Lako se i to izračuna.
Ako je ukupan javni dug Srbije 2012 godine iznosio 15 milijardi eura, a današnji 23 milijarde eura...to znači da je bosanac iz Bugojna Srbiju zadužio za 8 milijardi eura.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#44697 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by 155_mm »

cisto poredjenja radi....
Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju o stanju javne zaduženosti Bosne i Hercegovine na dan 30. 6. 2019. godine koju će Ministarstvo finansija i trezora dostaviti Parlamentranoj skupštini BiH.

Javna zaduženost Bosne i Hercegovine 30. juna ove godine iznosila je 11 milijardi i 157,49 miliona KM, od čega je vanjski dug oko 8,2 milijarde KM, dok je unutrašnji dug oko 2,9 milijardi KM.

Udjel javnog duga BiH u bruto društvenom proizvodu (BDP) iznosi 31,42%.

...
pa ovi u nasi se ni zaduziti ne znaju ni blizu kao bugojanac. pihhh!
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#44698 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by RunnerX »

Radio-televizija Srbije priznala Kosovo?

https://direktno.rs/vesti/drustvo-i-eko ... osova.html

Saopštenje Ministarstva Kulture,
Datum: 25.04.2020.

Ministarstvo kulture i informisanja sa žaljenjem konstatuje da je tokom jučerašnjeg dana na zvaničnom sajtu RTS-a došlo do ozbiljnog uređivačkog propusta koji je opravdano uznemirio javnost.

U rubrici „Vremeplov” objavljena je vest o rođendanu Hašima Tačija, uz podatke koji nisu navedeni na istorijski i politički korektan način a tiču se terorističke tzv. OVK i pominjanja pojmova „predsednik Kosova”, bez prideva takozvani ili lažni.

Ovaj skandalozni tekst u tišini je sklonjen tek posle nekoliko sati, nakon što je izazvao buru negodovanja. Takođe, RTS je reagovala tek nakon intervencije ministra i državnog sekretara i naknadno objavila šturo izvinjenje.

Očekujemo da rukovodstvo RTS-a obavesti javnost kakve je mere preduzelo protiv lica odgovornih za ovaj grubi nehat i politički skandal bez presedana.
http://www.kultura.gov.rs/lat/aktuelnos ... g-propusta
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#44699 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Banksy »

Svako ko ode u Ćirilicu, pristaje da bude dio neofašističkog Vučićevog društva, pa tako i Kon. Sam si izabrao i prihvatio, sad snosi posljedice te odluke.

https://nova.rs/drustvo/kon-kesic-me-za ... -zdravlje/
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#44700 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by RunnerX »

Banksy wrote: 26/04/2020 14:30 Svako ko ode u Ćirilicu, pristaje da bude dio neofašističkog Vučićevog društva, pa tako i Kon. Sam si izabrao i prihvatio, sad snosi posljedice te odluke.
Upravo. Dr. Kon je najveće iznenađenje ove korona priče, čovjek koji ima ime, reputaciju i mnogo je cijenjen - je sam pristao da bude dio ovog cirkusa, vjerovatno iz najboljih namjera, ali sad mu nema nazad. Jasno se vidi koliko ga pogađaju komentari i kritika, ali nikome nije dozvoljeno da iskače iz njihovog šablona, pa ni njemu.
Post Reply