Desavanja u Crnoj Gori

Post Reply
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#1176 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by ¤ jelena ¤ »

zilog wrote: 25/04/2020 20:07
¤ jelena ¤ wrote: 25/04/2020 19:57 :lol: :lol:

Fali zastava CG za vrijeme njegove vladavine, da doživljaj pjesme i samog autora bude potpun. :D
Romanticno je Crnogorcima bilo u XIX vijeku se identifikovati sa Srbijom. To je davno proslo. Jednom kad padnes u ropstvo, ne zelis nista vise imati sa porobljivacima.

Mogu i ja ovdje stavljati turbane Milosa Obrenovica i fesove Vuka Karadzica, pa pricati o tradicionalnim srpskim kapama... Zar ne?
A ti, prije nego što se sljedeći put bezumno zalijepiš za neki moj post,

prvo citiraj gdje sam ja napisala ovaj idiotizam koji mi imputiraš po uzoru na kolegu istomišljenika....
zilog wrote: 25/04/2020 16:00 Ti mislis da je usporedba Stepinca i Pavla uvredljiva za Srbe, ja prije mislim da je uvredljiva za Hrvate.
:?:
zilog
Posts: 7550
Joined: 06/03/2009 11:19

#1177 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by zilog »

Za prvi quote sam ti odgovorio, a za drugo

stavi u moj quote i moju recenicu prije ovog
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1178 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by radostan dan »

tako braćo, da se razgovorimo malo...

nema pjesme ni veselja dok radosni ne zapjeva
zilog
Posts: 7550
Joined: 06/03/2009 11:19

#1179 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by zilog »

radostan dan wrote: 25/04/2020 20:44 tako braćo, da se razgovorimo malo...

nema pjesme ni veselja dok radosni ne zapjeva
:lol: :lol:
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1180 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by radostan dan »

evo još jedna izvorna, pa ćemo novokomponovane....

Image
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#1181 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by ¤ jelena ¤ »

Znači, nema citata, naravno...izmišljamo i maštamo...što nije zabranjeno, taman posla...
tako nastaju i svi oni mitovi kojih se strašno gnušamo u avlijama tuđim... :lol: :D

Nego, analiziram pomno ovaj tekst poezije kralja Nikole...kuku, svašta ovdje ima...

ko mu je Miloš i šta mu je ovo Jug...to haman nije strana svijeta? :cry:
zilog
Posts: 7550
Joined: 06/03/2009 11:19

#1182 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by zilog »

Obicno na postove odgovara bez quote, ili kolutanjem ociju. Pocela raditi quote, ali odmah na dva posta...
Sada joj skontaj od cega ju je fras strefio.

Treba joj vode preko masica... :lol:
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1183 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Kejn »

Na nečemu Srbima skidam kapu. Bilo da su desničari, ljevičari, komunisti ili miljenici fine gradske raje na ovom forumu poput Jelene, sa Srbima nema zajebavanja kada je u pitanju SPC, srpski jezik, historija i nacionalnost. Svi su tu ko jedno.

Bošnjaci bi mogli naučiti par stvari od njih...
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1184 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by radostan dan »

griješiš....
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1185 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by radostan dan »

mogu li još jednu izvornu, neću više mame mi...

Image

eto...i onda se neki ljutili na forumu prije par godina kad sam im pisao da su crnogorci - nadsrbi.
jal ovako, il po nadmorskoj visini, svejedno.
doduše, ljute se i neki srbi, live.

:D
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#1186 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by ¤ jelena ¤ »

Evo, za početak, bez obzira na vjeru i etničku pripadnost...neki forumaši bi mogli naučiti da čitaju s razumijevanjem ono što je napisano...

a ne izmišljati, maštati i zamišljati ono što nije pa na to izmaštano odgovarati i mišljenje: formirati, armirati i betonirati.

I to...počev od naslova teme pa nadalje....
zilog
Posts: 7550
Joined: 06/03/2009 11:19

#1187 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by zilog »

Kejn wrote: 25/04/2020 21:28 Na nečemu Srbima skidam kapu. Bilo da su desničari, ljevičari, komunisti ili miljenici fine gradske raje na ovom forumu poput Jelene, sa Srbima nema zajebavanja kada je u pitanju SPC, srpski jezik, historija i nacionalnost. Svi su tu ko jedno.

Bošnjaci bi mogli naučiti par stvari od njih...
Ali bi da se podsmijavaju svima ostalima. Po mogucnosti tamo gdje je najmanje otpora. Pogledaj samo te silne borce za srBsku cast, kad imaju priliku sta da kazu za Mirasa Dedeica, ili za CPC. Tada zaborave da je Miras moralna gromada za Irineja...

Davnih dana prezvakano. Najveci sok im je sto ni drugi sada ne daju na sebe, pa to tumace nesrpskim nacionalizmom...
Škobo Habu
Posts: 9036
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1188 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Škobo Habu »

Kejn wrote: 25/04/2020 21:28 Na nečemu Srbima skidam kapu. Bilo da su desničari, ljevičari, komunisti ili miljenici fine gradske raje na ovom forumu poput Jelene, sa Srbima nema zajebavanja kada je u pitanju SPC, srpski jezik, historija i nacionalnost. Svi su tu ko jedno.

Bošnjaci bi mogli naučiti par stvari od njih...
Ja kad vidim tog Fatmira na tvom avataru - pomislim kako sa tobom ne bi zajedno ni u tramvaj.

Ima još kandidata, al' o tom potom.
Last edited by Škobo Habu on 25/04/2020 23:01, edited 1 time in total.
zilog
Posts: 7550
Joined: 06/03/2009 11:19

#1189 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by zilog »

radostan dan wrote: 25/04/2020 21:40 mogu li još jednu izvornu, neću više mame mi...

Image

eto...i onda se neki ljutili na forumu prije par godina kad sam im pisao da su crnogorci - nadsrbi.
jal ovako, il po nadmorskoj visini, svejedno.
doduše, ljute se i neki srbi, live.

:D
:lol:
Ah taj slatki i usminkani XIX vijek. Svi su htjeli sa Srbima. I onda odjednom nece... Sta im je? Da nije nesto do Karadjordjevica, Apisa, ili Milosevica?

Vec sam jednom pitao sto kralju Nikoli nisu predocili plan ujedinjenja prije balkanskih ratova, ili makar 1914.? :mrgreen:
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#1190 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Duka Dizel II »

zilog wrote: 25/04/2020 22:59
Ah taj slatki i usminkani XIX vijek. Svi su htjeli sa Srbima. I onda odjednom nece... Sta im je? Da nije nesto do Karadjordjevica, Apisa, ili Milosevica?

Vec sam jednom pitao sto kralju Nikoli nisu predocili plan ujedinjenja prije balkanskih ratova, ili makar 1914.? :mrgreen:
A šta bi to promenilo?

Evo kako piše Kralj Nikola iz izgnanstva 1920 godine, kad je Crna Gora već ukinuta.
Zanimljivo je i sa aspekta crkve, za one koji ne razumeju baš tu istorijsku problematiku.

Image

"Crnogorski narod, koji je u svojim vjekovnim naporima zasnovao srpsku državnu misao i stvorio prvu političku državu i omogućio svojim nesebičnim i junačkim podvizima da se oslobodi srpsko pleme ispod turskog i austriskog ropstva, oslobodio je i Peć, sjedište srpskog patrijarha. Samim oslobođenjem Peći, oživjela su i realna patrijaršiska prava pećskog mitropolita. Crna Gora je htjela da imenuje jednog patrijarha opet u Peći, ali kako još tada nije bio oslobođen jedan veliki dio našeg naroda koji se nalazio pod austriskim ropstvom, taj je akt bio odložen. Čim se Crna Gora vaspostavi, mitropolit pećski ima biti proglašen sa svima njegovim istoriskim pravima za patrijarha cjelokupne srpske pravoslavne crkve. Toga se prava Crna Gora kao vječno slobodna srpska država i kao osloboditeljka Peći neće smjeti nikada odreći. U protivnom ona bi se ogriješila i prema svom narodu, koji nije nikad dozvolio da se sa njenog amvona čuje propovjed zarobljenog oltara. "


Znači, Kralj Nikola čak i u izgnanstvu želi ujedinjenje srpske crkve.
Ali kao i državno ujedinjenje, on bi hteo da i crkveno bude pod vodjstvom Crnogoraca kao "najboljih Srba".
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#1191 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Duka Dizel II »

Škobo Habu wrote: 25/04/2020 18:10
General War wrote: 25/04/2020 17:55
Nisam aristotel, ali nisam ni corav...citaj sta pisu oni u koje ime ovdje nesto se zalis...
To o čemu ti pišeš je unutarbošnjački sukob koji datira još od razmimoilaženja Ljajića i Ugljanina. Njih dvojica se od tada bore za političku premoć među Bošnjacima Sandžaka. Taj sukob se prenio i na samu IZ.

Ono šta je potenciram jeste činjenica da zvanična srbijanska politika na ovaj ili onaj način, pa i kroz bošnjačke političke trzavice, ne želi da ima mešihat koji će biti pod ingerencijom IZ BiH u Sarajevu, već IZ koji će biti pod direktnim patronatom samog Beograda.

I taj se naum nije promjenio od Miloševića do Vučića.
Trenutni beogradski muftija je konvertit i nema nikakvog uticaja na Bošnjake Sandžaka.
To je smešna priča.

Navedi samo jedan detalj iz prošlosti koji ukazuje da je vlast u Srbiji ikad pokazala negodovanje zbog želje IZ u Sandžaku da bude deo rijaseta u Sarajevu.
Ili bar da se direktno mešala u sukob dve islamske zajednice, favorizujući onu u Beogradu.

Nema sumnje da ovi iz Beograda jesu uvek bili bliži vlasti, ali nekih benefita u sukobu sa drugom IZ nisu imali.
Ne znam ni kako bi se tu država ispravno postavila, sem da prepoznaje obe IZ i uvažava njihovo postojanje.

U Beogradu živi oko 30 000 muslimana.
I nisu svi muslimani u Srbiji Bošnjaci. Ima i Albanaca, Goranaca, Roma...
Ja ne znam kojem rijasetu recimo pripada mešihat u Preševu i Bujanovcu, gde žive većinski muslimani Albanci.
Jesu li i oni pod sarajevskim rijasetom ili beogradskim? Ili imaju neki svoj?

Interesantno je da Zukorlić godinama unazad i u Crnoj Gori pokušava privoleti mešihat pod rijaset u Sarajevu...ali mu to tamo ne prolazi kao u Srbiji.

Aktuelna vlast u Crnoj Gori mu nije zaboravila da je pred referendum 2006 godine bio zagovornik ostanka Srbije i Crne Gore kao zajedničke države.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1192 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Kejn »

Škobo Habu wrote: 25/04/2020 22:59
Kejn wrote: 25/04/2020 21:28 Na nečemu Srbima skidam kapu. Bilo da su desničari, ljevičari, komunisti ili miljenici fine gradske raje na ovom forumu poput Jelene, sa Srbima nema zajebavanja kada je u pitanju SPC, srpski jezik, historija i nacionalnost. Svi su tu ko jedno.

Bošnjaci bi mogli naučiti par stvari od njih...
Ja kad vidim tog Fatmira na tvom avataru - pomislim kako sa tobom ne bi zajedno ni u tramvaj.

Ima još kandidata, al' o tom potom.
Ti si inače jako bitan faktor, pa je jako važno sa kim se voziš tramvajem... :roll:
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1193 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by radostan dan »

a pa nije 19.vijek bio ni sladak ni ušminkan...naprotiv bio je vrlo težak i krvav za sve one koji su se borili za nacionalno oslobođenje, nasuprot onima kojima je bilo sve potaman i koji su bili za status kvo.
i u toj borbi, neki su bili manji, neki veći, pa su se nastojali podviti pod skute većeg da u slučaju pobjede ostvare i oni svoje ciljeve...i tako te stvari.

inače, drug gugl je zbilja prijatelj spoznaje ako se koristi na pravi način, te se putem ili preko njega lako može doći do informacije da je kralj nikola bio taj koji je prvi pokrenuo inicijativu za ujedinjenje...

no, jbg, nakon silnih izvojevanih pobjeda što ratnih što diplomatskih, dođe doba pomenuto u songu velikog umjetnika sinana sakića - kolo sreće se okreće, pođe napred pa se vrati...
desi se što se desi -
Austrougarske snage pod vodstvom podmaršala Sarkotića 7. siječnja 1916. pokrenule su ofenzivu na Crnu Goru. Nakon što su Sarkotićeve snage osvojile brdo Lovćen crnogorska vojska našla se u bezizlaznoj situaciji i bila je primorana na potpisivanje kapitulacije. Već četvrtoga dana ofenzive, 11. siječnja 1916., crnogorska vlada uputila je izaslanstvo s molbom o zaključenju primirja. Austro-Ugarska uvjetovala je Crnoj Gori da mora položiti oružje i predati srpske snage koje su se još uvijek, nakon okončane invazije Središnjih Sila na Srbiju, nalazile na području Crne Gore. Crnogorska vlada 16. siječnja prihvatila je austrougarske zahtjeve, a 21. siječnja sklopljen je ugovor o kapitulaciji. Određena su mjesta za predaju oružja, dok je crnogorskim časnicima ipak bilo dopušteno zadržati oružje. Crna Gora dala je obećanje kako neće poduzeti nikakve mjere protiv Austro-Ugarske i da će njezino stanovništvo ostati mirno. U suprotnome, Austro-Ugarska mogla je uvesti vojnu stražu i nadzor. Crnogorski kralj Nikola još je prije zaključenja kapitulacije pobjegao u Italiju. Konačno je vojska raspuštena i uloga Crne Gore u Prvome svjetskom ratu završena je 25. siječnja 1916. godine. Tekst je prvotno objavljen u rubrici "Vojnopovijesni vremeplov" tiskanog izdanja časopisa u siječnju 2019.

Pročitajte više na: https://vojnapovijest.vecernji.hr/vojna ... re-1346150 - vojnapovijest.vecernji.hr

kralj nikola ode na malo duži odmor u san remo...pravnim-diplomatskio-političkim riječnikom govoreći, crna gora je u rat ušla kao saveznička država, ali je nesrećnom odlukom o kapituaciji 1916. godine na kraju rata tretirana kao poražena država pod upravom-nadležnošču sila pobjedica.
o političkom djelovanju kralja nikole nakon kapitulacije i o tome da je sledeće dvije godine (do okončanja) prvog dv.rata bio marioneta u rukama italijanske vlasti, drugom prilikom. elem, dok su italijani odigrali svoj čuveni katanaćo, kralja nikolu je malo - ponijela lopta....

pretakanje ličnih osjećanja spram nekoga je lako u poeziji...sa pravno-političkim stavovima ide malo teže. song obično nije pitak i lepršav kako bi poeta želio.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#1194 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by LBVIEW »

Ne znam cemu taj eufeminizam u vidu zadrzavanja status quo za "Turcinu ruke krvave do lakata, a poturici do ramena", koji medju sobom tako rado rabite.
A da vidimo kako je to "nacionalno oslobodjenje" izgledalo:
https://www.preporod.com/index.php/sve- ... uslimanima
Ista matrica odnosa prema Bosnjacima se primjenivala u svakom ratu zakljucno s ovim 90-tih. :oops:
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#1195 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by 155_mm »

SPC je odgovorna za zločine genocida i etničkog čišćenja – Sud u Parizu potvrdio je to još 1995. godine.
milo igra opasnu igru sukobljavajuci se sa SPC u CG.
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#1196 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Duka Dizel II »

LBVIEW wrote: 26/04/2020 11:16 Ne znam cemu taj eufeminizam u vidu zadrzavanja status quo za "Turcinu ruke krvave do lakata, a poturici do ramena", koji medju sobom tako rado rabite.
A da vidimo kako je to "nacionalno oslobodjenje" izgledalo:
https://www.preporod.com/index.php/sve- ... uslimanima
Ista matrica odnosa prema Bosnjacima se primjenivala u svakom ratu zakljucno s ovim 90-tih. :oops:
"...za ustanke su se počeli pripremati i samoposrbljeni Vlasi i Arbanasi u Beogradskom pašaluku..."

"Prema nekim procjenama, pred Prvi srpski ustanak u Beogradskom pašaluku je bilo oko dvadeset hiljada Bošnjaka..."

:D

Stvarno nema potrebe dalje čitati
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#1197 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by LBVIEW »

Duka Dizel II wrote: 26/04/2020 11:57
LBVIEW wrote: 26/04/2020 11:16 Ne znam cemu taj eufeminizam u vidu zadrzavanja status quo za "Turcinu ruke krvave do lakata, a poturici do ramena", koji medju sobom tako rado rabite.
A da vidimo kako je to "nacionalno oslobodjenje" izgledalo:
https://www.preporod.com/index.php/sve- ... uslimanima
Ista matrica odnosa prema Bosnjacima se primjenivala u svakom ratu zakljucno s ovim 90-tih. :oops:
"...za ustanke su se počeli pripremati i samoposrbljeni Vlasi i Arbanasi u Beogradskom pašaluku..."

"Prema nekim procjenama, pred Prvi srpski ustanak u Beogradskom pašaluku je bilo oko dvadeset hiljada Bošnjaka..."

:D

Stvarno nema potrebe dalje čitati
Svakako, svako bre zna kako jedino Sinod SPC-a zna "pravu" istinu. :D
A, vidis, vise svoje lazi i mitomaniju vise nikome ne mozete prodavati kao "istinu", znam da boli, ali tako vam je. :izet:
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1198 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by radostan dan »

ja bih još na temu tog dualizma u nacionalnom biću crnogoraca, koju navijači i najnoviji istoričari by univerzitet of kiseljak i bolonjci-odsjek široki brijeg ne razumiju...

Image

Image

list Cetinjski vijesnik, 1910.godina.
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1199 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by radostan dan »

i... može li mala pomoć, nemam vremena od posla da sve popamtim...na kojoj strani ove teme je bila rasprava o onim navodno retuširanim slikama kralja nikole a okolo okačene zastave?
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8583
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#1200 Re: Desavanja u srpskoj Crnoj Gori

Post by Pitar sa Kariba »

⬆️

:D
Post Reply