Desavanja u Crnoj Gori

Post Reply
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1151 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Škobo Habu »

General War wrote: 25/04/2020 17:55
Nisam aristotel, ali nisam ni corav...citaj sta pisu oni u koje ime ovdje nesto se zalis...
To o čemu ti pišeš je unutarbošnjački sukob koji datira još od razmimoilaženja Ljajića i Ugljanina. Njih dvojica se od tada bore za političku premoć među Bošnjacima Sandžaka. Taj sukob se prenio i na samu IZ.

Ono šta je potenciram jeste činjenica da zvanična srbijanska politika na ovaj ili onaj način, pa i kroz bošnjačke političke trzavice, ne želi da ima mešihat koji će biti pod ingerencijom IZ BiH u Sarajevu, već IZ koji će biti pod direktnim patronatom samog Beograda.

I taj se naum nije promjenio od Miloševića do Vučića.
Trenutni beogradski muftija je konvertit i nema nikakvog uticaja na Bošnjake Sandžaka.
Last edited by Škobo Habu on 25/04/2020 18:16, edited 1 time in total.
zilog
Posts: 7470
Joined: 06/03/2009 11:19

#1152 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by zilog »

trocadero wrote: 25/04/2020 17:58
zilog wrote: 25/04/2020 17:13
trocadero wrote: 25/04/2020 16:51 Ne pravi se naivan...znaš kad je izrađen taj manastir.
Laž je da su pošli do Nikšića.Bilo je i za očekivati da im neće dati da prođu.
Taj manastir je njihov čiji bi bio.
I u kom kontekstu je bila ona rečenica vezano za manastir koju si izbrisao?
:lol: :lol: :lol: :lol:

Samo sam pustio da vidim dokle si spreman ici...

Da, da, "Samo tetki da odnesu lek"...

Njihov manastir, 20 km od Gacka, koji je 2012. napravio Miodrag "Daka" Davidovic. Onaj isti, sto su zimus pucali na njega u Beogradu. (Na koga ono pucaju kada iz CG dodje u Beograd?) Ako ga je njima pravio, sto ga ne napravi u Gacku? Valjda ima slobodan plac u Gacku, a da nije bosnjacki.

Koju recenicu sam izbrisao? Ako mislis na "zenski manastir", bila je nepotrebna digresija. Tako pise na google maps.
Pa otiđi fino na Goliji i pitaj ljude sa obadvije strane granice čiji je manastir, kog naroda i koje crkve?
Šta misliš da će ti reći? U njemu zajedno služe sveštenici iz obadvije eparhije. A najvećim dijelom vjernici dolaze sa hercegovačke strane gatačkih sela jer su tu gušća naselja.
Manastir napravljen da prkosi crnogorskoj nezavisnosti i suverenosti... :roll:

No, vratimo se povodu. Ti kazes da su iz Gacka krenuli na sluzbu u manastir? A u linku iz Nezavisnih stoji:
GACKO - Veliki broj stanovnika i vjernika iz Gacka koji su nakon nedjeljne liturgije u hramu Svete Trojice krenuli na molebni hod u Crnu Goru zaustavljeni su na granici.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1153 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by General War »

Banksy wrote: 25/04/2020 18:05

Da parafraziram, interesantno je koliko se svaka tema koristi u veliksrpsku propagandu,

I šta kaže "muftija", napad na džamiju je napad na Vučića :lol:

Daj nam još bisera, popravljaš mi dan :lol:
“Ovo je nešto što je upereno prvenstveno protiv Vlade Republike Srbije i protiv Srbije. Ja mislim da se rukovodstvo Vlade Republike Srbije treba ozbiljno pozabaviti sa problemima sa kojima se muslimani suočavaju u ovih nekoliko dana” – rekao je Dudić okupljenim novinarima.
:lol:
ko sto rekoh ofirna...stozer je ocito zabrinut.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#1154 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Banksy »

Zabrinuo se " muftija" za Vučiča, srce slatko :lol:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1155 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by General War »

Škobo Habu wrote: 25/04/2020 18:10
General War wrote: 25/04/2020 17:55
Nisam aristotel, ali nisam ni corav...citaj sta pisu oni u koje ime ovdje nesto se zalis...
To o čemu ti pišeš je unutarbošnjački sukob koji datira još od razmimoilaženja Ljajića i Ugljanina. Njih dvojica se od tada bore za političku premoć među Bošnjacima Sandžaka. Taj sukob se prenio i na samu IZ.

Ono šta je potenciram jeste činjenica da zvanična srbijanska politika na ovaj ili onaj način, pa i kroz bošnjačke političke trzavice, ne želi da ima mešihat koji će biti pod ingerencijom IZ BiH u Sarajevu, već IZ koji će biti pod direktnim patronatom samog Beograda.

I taj se naum nije promjenio od Miloševića do Vučića.
Trenutni beogradski muftija je konvertit i nema nikakvog uticaja na Bošnjake Sandžaka.
Ono sto ja primjecujem i to pricam je da ce te srbe okriviti za sta bilo...i sta jesete i sta nije.
Eto sada i konveriti, ako vec nije Vucic svojerucno, smetaju... to je to.
Je li Sta SDA makar poslala sandjaku ovo oko korone?
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1156 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Škobo Habu »

General War wrote: 25/04/2020 18:25
Ono sto ja primjecujem i to pricam je da ce te srbe okriviti za sta bilo...i sta jesete i sta nije.
Eto sada i konveriti, ako vec nije Vucic svojerucno, smetaju... to je to.
Je li Sta SDA makar poslala sandjaku ovo oko korone?
Ja ba, sve si u pravu.

SDA im je poslala vojsku i policiju k'o 93. godine. :roll:

Sigurno se referišeš na Vučićevu dostavu respiratora? Pa, zar on, kao predsjednik države, nije dužan da se brine o svim svojim građanima?
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#1157 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by trocadero »

zilog wrote: 25/04/2020 18:14

No, vratimo se povodu. Ti kazes da su iz Gacka krenuli na sluzbu u manastir? A u linku iz Nezavisnih stoji:
GACKO - Veliki broj stanovnika i vjernika iz Gacka koji su nakon nedjeljne liturgije u hramu Svete Trojice krenuli na molebni hod u Crnu Goru zaustavljeni su na granici.
Sad već postaješ dosadan. Ne vrijedi ti objašnjavati pojmove službe (liturgije), molebana..ionako ne bi skontao.

Vrati se ti tradicionalnoj crnogorskoj kapi.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1158 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by General War »

trocadero wrote: 25/04/2020 19:15
zilog wrote: 25/04/2020 18:14

No, vratimo se povodu. Ti kazes da su iz Gacka krenuli na sluzbu u manastir? A u linku iz Nezavisnih stoji:
GACKO - Veliki broj stanovnika i vjernika iz Gacka koji su nakon nedjeljne liturgije u hramu Svete Trojice krenuli na molebni hod u Crnu Goru zaustavljeni su na granici.
Sad već postaješ dosadan. Ne vrijedi ti objašnjavati pojmove službe (liturgije), molebana..ionako ne bi skontao.

Vrati se ti tradicionalnoj crnogorskoj kapi.
Sta fali, nauci covjeka, vidis da je ljubopitljiv...na ovoj temi se dobro utvrdilo gradivo a i nesto novoga saznalo oko prvoslavlja da bi im i jedan prosjecan pravoslavac pozavidio. :D
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1159 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by General War »

Škobo Habu wrote: 25/04/2020 19:02
General War wrote: 25/04/2020 18:25
Ono sto ja primjecujem i to pricam je da ce te srbe okriviti za sta bilo...i sta jesete i sta nije.
Eto sada i konveriti, ako vec nije Vucic svojerucno, smetaju... to je to.
Je li Sta SDA makar poslala sandjaku ovo oko korone?
Ja ba, sve si u pravu.

SDA im je poslala vojsku i policiju k'o 93. godine. :roll:

Sigurno se referišeš na Vučićevu dostavu respiratora? Pa, zar on, kao predsjednik države, nije dužan da se brine o svim svojim građanima?
Sta god da je SDA poslala bilo kome, taj je iz mjesta najebao...Naravno da jeste, tj trebalo bi da bude...ipak su to njegovi glasaci.
zilog
Posts: 7470
Joined: 06/03/2009 11:19

#1160 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by zilog »

I, jesu li ove eparhije SPC po Hrvatskoj, BiH i Crnoj Gori, isto sto i mesihati IZ BiH van Bosne i Hercegovine?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#1161 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by ¤ jelena ¤ »

Škobo Habu wrote: 25/04/2020 15:18
¤ jelena ¤ wrote: 25/04/2020 14:52
Da...i gdje tu vidiš tvrdnju: ''hijararhija SPC istovjetna je IZ BiH'' - koju mi imputiraš i još očekuješ da takve gluposti dokazujem :?:

Po ko zna koji put: svašta.


Pokrit ušima, a ne prevrtat očima - da je sreće.
Igra gluhi telefona.

Prva i osnovna stvar - Islamska zajednica BiH u političkom, nacionalnom i društvenom uticaju ne može se porediti sa SPC-om ni u kom smislu.
SPC je u posljednja dva stoljeća nosilac politički i nacionalni ideja srpskog naroda.
Mnogi od južnoslovenskih prosvjetitelja su bili pod direktnim uticajem SPC-a, jer IZ BiH nije uspostavljala, niti određivala granice na način koji je to radila SPC - odnosno sve ono što je potpadalo pod Pećku patrijaršiju - to je srpsko.

Ona karta je trebala u tom smislu da tebi i takvim poslužio kao neki argument, a u historijskom kontekstu datira nekoliko decenija. Prema tome - promašena teza.
Upravo u jednom segmentu organizacije su iste, a to što ću navesti nije ništa neobično i novo jednom prosječno obrazovanom čovjeku,
niti svojstveno samo SPC i IZBiH, ali samo tuđe bode oči i izaziva čuđenje na ovom forumu:

:arrow: ni Islamska zajednica BiH, kao ni SPC ne podrazumijevaju teritoriju unutar granica samo jedne ex-yu države.

Prema tome: i za jednu i za drugu se može reći da za njih nema državnih granica. I naravno da nema.

Što se tiče uticaja...to je stvarno besmisleno negirati i minimizirati i jednoj i drugoj.
Dakle, i jedna i druga zajednica imaju ogroman uticaj na svoje vjernike, pa tako i na društvo u cjelini - širom regiona.

Stepen intenziteta uticaja na društvo u cjelini direktno je proporcionalan broju vjernika na određenoj teritoriji.

Toga smo svjedoci - haman pa svakodnevno.

Ovo su činjenice oko kojih uopšte nema rasprave - što se mene tiče.

Pozdrav.
zilog
Posts: 7470
Joined: 06/03/2009 11:19

#1162 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by zilog »

General War wrote: 25/04/2020 19:25
trocadero wrote: 25/04/2020 19:15
zilog wrote: 25/04/2020 18:14

No, vratimo se povodu. Ti kazes da su iz Gacka krenuli na sluzbu u manastir? A u linku iz Nezavisnih stoji:
Sad već postaješ dosadan. Ne vrijedi ti objašnjavati pojmove službe (liturgije), molebana..ionako ne bi skontao.

Vrati se ti tradicionalnoj crnogorskoj kapi.
Sta fali, nauci covjeka, vidis da je ljubopitljiv...na ovoj temi se dobro utvrdilo gradivo a i nesto novoga saznalo oko prvoslavlja da bi im i jedan prosjecan pravoslavac pozavidio. :D
Pa i ti, koji nisi Srbin...
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1163 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by radostan dan »

niste inventivni, slabo pišete, nema se šta čitati...
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#1164 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by ¤ jelena ¤ »

:lol: :lol:
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1165 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by radostan dan »

da raspirimo malo...

ONAMO, NAMO

Onamo, 'namo... za brda ona,
govore da je razoren dvor
mojega cara; onamo vele,
bio je negda junački zbor.

Onamo, 'namo... da viđu Prizren!
Ta to je moje - doma ću doć'!
Starina mila tamo me zove,
tu moram jednom oružan poć'.

Onamo, 'namo... sa razvalina
dvorova carskih vragu ću reć'!
"S ognjišta milog bježi mi, kugo,
zajam ti moram vraćati već'!"

Onamo, 'namo... za brda ona
kazuju da je zeleni gaj
pod kim se dižu Dečani sveti:
molitva u njih prisvaja raj.

Onamo, 'namo... za brda ona
đe nebo plavo savija svod;
na srpska polja, na polja bojna
onamo, braćo, spremajmo hod!

Onamo, 'namo... za brda ona
pogažen konj'ma klikuje Jug:
„U pomoć, đeco, u pomoć, sinci,
svetit' me starca, svet vam je dug!“

Onamo, 'namo... sablji za stara
njegova rebra da tupim rez
po turskim rebrim'; da b'jednoj raji
njom istom s ruku res'jecam bez!

Onamo, 'namo... za brda ona
Milošev, kažu, prebiva grob!
Onamo pokoj dobiću duši,
kad Srbin više ne bude rob.

Onamo 'namo je tradicionalna himna Crne Gore, koju je napisao Crnogorski kralj Nikola I, 1867. godine

ćisto mali prilog tezi štovanog duka dizel montenigersa o dualizmu nacionalnog bića černogoraca.
zilog
Posts: 7470
Joined: 06/03/2009 11:19

#1166 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by zilog »

trocadero wrote: 25/04/2020 19:15
Vrati se ti tradicionalnoj crnogorskoj kapi.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
PRIČA O CRNOGORSKIM KAPAMA

O istoriji crnogorske kape mogu se pronaći podaci u brojnim zapisima putopisaca, misionara, naučnika, književnika i diplomata, a njenu jepotu isticali su i mnogi likovni umetnici.

Crnogorska kapa, koja ima istoriju dugu najmanje tri veka, plitkog je, okruglog oblika, sastavljena od crnog svilenog oboda zvanog - deravija i od crvenog čojanog temena, zvanog - tepelak ilitepeluk.

Od nastanka do današnjih dana, oblik kape ostaje nepromenjen, za razliku od velikog broja različitih motiva izvezenih zlatnim nitnama na kapama koji se menjaju, u zavisnosti od istorijskog trenutka.

Vez na kapi se javlja još u vremenu vladavine Petra I Petrovića Njegoša. Prvi vez oko kape bio je na deraviji, za razliku od veza na jemenu, koji se javlja tek pedesetih godina XIX veka.

Na temenom delu muške kape, kroz istoriju se javlja veliki broj motiva. U vreme Petra I Petrovića Njegoša, perjanici su na kapama nosili početna slova nahije kojoj su pripadali. Za vreme Danila I, Crnogorci su na kapama nosili njegove inicijale. Kako je vreme prolazilo, menjali su se i vladari, pa samim tim i motivi na kapama. U vreme kralja Nikole nošeni su njegovi inicijali ispisani ćirilicom - HI ili HIŽ (Nikola I živio).

Najviše su bile u upotrebi kape sa zlatnim polukrugovima i slovima na njihovom okviru. Često su na čitavoj površini tepelaka vezeni motivi iz crnogorskog grba, tj. stilizovane predstave dvoglavog orla i lava, potom zmija i venci cveća i lišća. Nije retko da umesto vladarevih inicijala su vezeni i inicijali vlasnika kape.


Krajem XIX i do dvadesetih godina XX veka, na crnogorskoj kapi se veze i krst sa četiri ognjila (popularna četiri slova S ili "četiri slova zlatna"), a osim toga u tom i kasnijem periodu, vrlo često vezeni motiv na temenu kape, bila je zvezda petokraka.

Mnogi ne znaju da osim zlatnog veza, Crnogorci su na kapama nosili i metalne grbove, koji su označavali pripadnost određenoj društvenoj hijerarhiji. Senatori, perjanici, i kapetani nosili su kape sa različitim grbovima, koji su u slučaju njihovog prelaska u niži čin skidani sa kapa.

Takođe, zanimljivo je i to da su i crnogorski građani muslimanske vere izrađivali kape od zelene boje na kojima je bio izvezen grb Crne Gore.
Vrati se kad pozelis jos... :mrgreen:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#1167 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by ¤ jelena ¤ »

:lol: :lol:

Fali zastava CG za vrijeme njegove vladavine, da doživljaj pjesme i samog autora bude potpun. :D
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1168 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by radostan dan »

¤ jelena ¤ wrote: 25/04/2020 19:45 :lol: :lol:
Image
zilog
Posts: 7470
Joined: 06/03/2009 11:19

#1169 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by zilog »

¤ jelena ¤ wrote: 25/04/2020 19:57 :lol: :lol:

Fali zastava CG za vrijeme njegove vladavine, da doživljaj pjesme i samog autora bude potpun. :D
Romanticno je Crnogorcima bilo u XIX vijeku se identifikovati sa Srbijom. To je davno proslo. Jednom kad padnes u ropstvo, ne zelis nista vise imati sa porobljivacima.

Mogu i ja ovdje stavljati turbane Milosa Obrenovica i fesove Vuka Karadzica, pa pricati o tradicionalnim srpskim kapama... Zar ne?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#1170 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by ¤ jelena ¤ »

zilog wrote: 25/04/2020 20:07
¤ jelena ¤ wrote: 25/04/2020 19:57 :lol: :lol:

Fali zastava CG za vrijeme njegove vladavine, da doživljaj pjesme i samog autora bude potpun. :D
Romanticno je Crnogorcima bilo u XIX vijeku se identifikovati sa Srbijom. To je davno proslo. Jednom kad padnes u ropstvo, ne zelis nista vise imati sa porobljivacima.

Mogu i ja ovdje stavljati turbane Milosa Obrenovica i fesove Vuka Karadzica, pa pricati o tradicionalnim srpskim kapama... Zar ne?
A ti, prije nego što se sljedeći put bezrazložno i besmisleno zalijepiš za neki moj post,

prvo citiraj gdje sam ja napisala ovaj idiotizam koji mi imputiraš po uzoru na kolegu istomišljenika....
zilog wrote: 25/04/2020 16:00 Ti mislis da je usporedba Stepinca i Pavla uvredljiva za Srbe, ja prije mislim da je uvredljiva za Hrvate.
:?:
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1171 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by radostan dan »

ovo nikolu zli srbi omađijali, nanu im resavsko šumadijsku...

Image
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#1172 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by 155_mm »

nekima izgleda jedino preostaje da se sjecaju "stari dobri dana" kada je mnogo toga bilo "kako im srcu drago".
zilog
Posts: 7470
Joined: 06/03/2009 11:19

#1173 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by zilog »

¤ jelena ¤ wrote: 25/04/2020 20:11
zilog wrote: 25/04/2020 20:07
¤ jelena ¤ wrote: 25/04/2020 19:57 :lol: :lol:

Fali zastava CG za vrijeme njegove vladavine, da doživljaj pjesme i samog autora bude potpun. :D
Romanticno je Crnogorcima bilo u XIX vijeku se identifikovati sa Srbijom. To je davno proslo. Jednom kad padnes u ropstvo, ne zelis nista vise imati sa porobljivacima.

Mogu i ja ovdje stavljati turbane Milosa Obrenovica i fesove Vuka Karadzica, pa pricati o tradicionalnim srpskim kapama... Zar ne?
A ti, prije nego što se sljedeći put bezrazložno i besmisleno zalijepiš za neki moj post,

prvo citiraj gdje sam ja napisala ovaj idiotizam koji mi imputiraš po uzoru na kolegu istomišljenika....
Tvoje pisanje o crnogorskoj zastavi, kralja Nikole I, je ista paradigma kao i trokaderovo pisanje o kapama. - Prozeto velikosrpskom mitologijom...

Ispravnija verzija te recenice bi bila:

Mogu i ja ovdje stavljati turbane Milosa Obrenovica i fesove Vuka Karadzica, pa pricati o nekadasnjim srpskim kapama, kao i vi o nekadasnjim crnogorskim zastavama...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1174 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Maraschino »

Pa i C.Gora im postaje sve dalja i dalja.
Na more ce morati do Egipta ali se plasim da ce 2220.god i tamo traziti svoj dio jer su tu nekada ljetovali.
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#1175 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by trocadero »

Ovo već prelazi u masovna okupljanja.Hmm...šta li im ja na kapama...


Post Reply