Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#17951 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by salik79 »

malakh wrote: 05/04/2020 16:33
salik79 wrote: 05/04/2020 13:14
malakh wrote: 05/04/2020 13:06

koji huawei? ovaj p30?

oko huaweia se i zakuhalo. to je globalna politika u kojoj se vrte stotine milijardi. mi to ne razumijemo, a pgotovo njihovu moc.
Jok, p20 pro. Ugovor istice u augustu, a onda, aBd, opet Huawei.

Meni je to jasno jos od uvodjenja sankcija Huaweiu.
i naravno da kinezi žele da amerika prođe isti, ako ne i jači ekonomski udar od njih. sujeta je čudo moj druže, a u borbi lavova, nitko ne mari za mrave.

nego zainteresirao si me za huawei. ja trenutačno imam iphone 8 plus i mijenjao bih ga uskoro...
Vidis, upravo taj telefon koji bi ti mijenjao je onaj koji mi stoji kuci i nicemu (osim za sluzbeni mail) ne sluzi. :mrgreen:

Huawei je svjetlosnim godinama ispred Iphona.
StelaVrti
Posts: 245
Joined: 05/01/2020 01:33

#17952 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by StelaVrti »

dječak sa šibicama wrote: 05/04/2020 19:16
Nemojte biti glupi ako ste maloumni :lol: :thumbup:

Svugdje u normalnom svijetu kada je radni dan nema ljudi po ulicama kaficima kafanama, niti puno vozila.
Kod nas ocito niko ne radi, uvijek ljudi vrve po gradu nako, u podne u sred radnog vremena.
Uvijek mi je bilo interesantno kako i od cega zive i gdje rade, ako je grad uvijek pun u podne. Misterij nevidjen
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#17953 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dječak sa šibicama »

Tako je i kod nas, nekada, bilo.

Sada u sred radnog vremena, bijesna kola po centru grada, ono po 50+ hiljada.

Valjda zaradjeno na isti nacin :D

Da, norvezani rade i dalje, ne panice. Imaju svoj pristup, slicno je u Holandiji, Svedskoj, na kraju cemo vidjeti ko je bio pametniji.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#17954 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dječak sa šibicama »

Inace gledam ovaj broj testiranih po drzavama, kako se ljudi kod nas frljaju ciframa, kaze Nijemci sedmicno testiraju pola miliona ljudi a oni ukupno uradili manje od milion.

Zatim kaze Juzna Koreja masovno testirala, skoro sve gradjane, kad ono uradili 461 hiljadu testova na 52 miliona stanovnika.

Kad uzmes prosjek testiranih na milion stanovnika, BiH sa 1630 i ne zaostaje toliko frapantno kako smo mislili. Francuska je na 3400, Britanija na 2800 i taako dalje.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#17955 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by perfect_guy »

StelaVrti wrote: 05/04/2020 19:27

Gdje bi ti upisao umrle u periodu gripe svake godine?
Gdje bi upisao umrle od gladi, oni ne trebaju vakcinu, samo hranu, koliko si nahranio gladnih prosle godine?
Gdje bi ti upisao ranjene, umrli s metkom ili od metka?
Filozofi na baterije, klix doktori bez granica 24/7 jer ih u ovoj pandemiji svjetskih razmjera ne trebaju po bolnicama, pa su na klixu :run: :lol:
Da, virus hara, ne nema vakcine, po izjavama zaduzenih nece je ni biti uskoro, zato se dozovite o brojaci leseva i idite ih brojati u svom svijetu.
Ostale pustite da zive sa ovim virusom, ne u trezorima, vec postovanjem pravila koja su, bar meni uvijek bila normalna i logicna:
Ne pusi ljudima za vrat u redovima, igdje, ikada, makni se i u vrijeme virusa i bez, drzi to odstojanje jebemu.
Ne leti da ih jases i grlis, ovo mi je ionako uvijek bio sok, ono de ba neka te, vidjeli smo se juce.
Operi ruke vazda i nosaj asepsolete u tasni ili dzepu, isto mi je bilo cudno da to nisu ljudi imali do sada.
Operi ih ponovo, ruke, uhljupe. Da, ponovo, nece otpasti od vode i sapuna.
O i uvazeni hrakaci, kisaci, kasljaci, pljuvaci i izbacivaci nosnog sadrzaja po ulicama, nadam se da cete prestati s tim i poslije zabrane nosenja maski.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
StelaVrti
Posts: 245
Joined: 05/01/2020 01:33

#17956 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by StelaVrti »

zomri wrote: 05/04/2020 19:32 kad doktori ne pišu po temi: "gdje su ovi doktori, šta su se ušutiliii?"
kad doktori pišu po temi: "šta pišete po forumu u vrijeme pandemije, imate li vi poslaaa??"

:roll: :roll:
Misljenja sam da ovdje, na ovoj temi, nema doktora i da oni nisu ovdje ni sa pandemijom, ni bez, niti da bi oni trosili svoje dragocjene sate, danima, da se raspravljaju ovdje danonocno i bacaju neuroticnohistericne komentare :mrgreen:
Ako bi i bili ovdje, mislim da bi imalii slifa i nacin kako da razgovaraju i komuniciraju sa forumasima, bez da izvrijedjaju neistomisljenike.
Stoga su ovi ovdje samozvani i salabajzeri opasni, iz razloga sto vas obmanuse, pa vi jos bauljate u neznanju :mrgreen:
User avatar
L3D3NA
Posts: 522
Joined: 21/11/2019 22:27

#17957 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by L3D3NA »

Adis Zrno wrote: 05/04/2020 19:51
geralt wrote: 05/04/2020 17:42 Evo definitivnih statistickih podataka za Bergamo za mart 2020: preko 5400 umrlih u provinciji sa oko 1 100 000 stanovnika - oko 0,5% ukupnog stanovnistva provincije u jednom mjesecu. Od toga je 2060 zvanicno uslo u statistiku korone jer su testirani i umrli u bolnici. 2500 je umrlo u kuci od upale pluca sa prethodnim simptomima korone, ali nisu usli u statistiku jer nisu testirani. 840 je umrlo od svih drugih razloga.

Poredjenje sa martom 2019: 900 umrlih u martu 2019, 5400 u martu 2020, odnosno povecanje od 600%. Na linku ima poredjenje za vecinu naseljenih mjesta u provinciji izmedju ta dva mjeseca: https://www.ecodibergamo.it/stories/ber ... 347414_11/

Mislim da je ovo definitivni kraj price "da se sve smrti pripisuju koroni", i da "niko ni od cega drugo ne umire".
Corriere della Sera: Broj mrtvih od koronavirusa je najmanje četiri puta veći od zvaničnog
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/corr ... ook+status
U tekstu koji su napisali gradonačelnik Nembra Claudio Cancelli i Luca Foresti, poduzetnik u zdravstvenom sektoru. Obojica su fizičari i primjetili su da se zvanični brojevi ne slažu te su zajednički provjerili.
KOJI TI JE Q VIŠE
Prestani s mrtvima budaletino opsjednuta, elkom misteno, tuta bugarine, KLONE de ba zbilja!!!
DOSTA TE

Gdje i kome se može prijaviti ovo?
coco1
Posts: 670
Joined: 11/09/2017 09:25

#17958 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by coco1 »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/vozaci- ... /200405113

izgleda da ce i slovenci poceti polako sa popustanjem mjera.
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#17959 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zemomak »

Adis Zrno wrote: 05/04/2020 19:51
geralt wrote: 05/04/2020 17:42 Evo definitivnih statistickih podataka za Bergamo za mart 2020: preko 5400 umrlih u provinciji sa oko 1 100 000 stanovnika - oko 0,5% ukupnog stanovnistva provincije u jednom mjesecu. Od toga je 2060 zvanicno uslo u statistiku korone jer su testirani i umrli u bolnici. 2500 je umrlo u kuci od upale pluca sa prethodnim simptomima korone, ali nisu usli u statistiku jer nisu testirani. 840 je umrlo od svih drugih razloga.

Poredjenje sa martom 2019: 900 umrlih u martu 2019, 5400 u martu 2020, odnosno povecanje od 600%. Na linku ima poredjenje za vecinu naseljenih mjesta u provinciji izmedju ta dva mjeseca: https://www.ecodibergamo.it/stories/ber ... 347414_11/

Mislim da je ovo definitivni kraj price "da se sve smrti pripisuju koroni", i da "niko ni od cega drugo ne umire".
Corriere della Sera: Broj mrtvih od koronavirusa je najmanje četiri puta veći od zvaničnog
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/corr ... ook+status
djesi apokaliptičaru...pa ta prva vijest i pokazuje 4 puta vecu cifru u odnosu na proslu godinu, a ti bi dodo još i na to 4x :-D
demagog
Posts: 546
Joined: 26/11/2003 00:00

#17960 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by demagog »

svjezi_ustipak wrote: 05/04/2020 19:00
perfect_guy wrote: 05/04/2020 18:54
svjezi_ustipak wrote: 05/04/2020 18:45
gdje bi ti upisao COVID u ovaj list?
posmatrati po konkretnim slučajevima
Ah, prikaz slučaja?

78 godina, muškarac, dijabetičar, povišen krvni pritisak. Imao moždani udar 2017 godine. U bolnicu se javio sa povišenom temperaturom i otežanim disanjem. Tegobe počele sedam dana ranije nakon što ga je posjetio unuk koji je bio na skijanju u Austriji.
Tokom dijagnostičke obrade u bolnici urađen RTG pluća koji pokaže obostranu pneumoniju. U lab nalazima se ustanovi niska saturacija kiseonika uz povišene parametre upale i LDH. REal-time PCR na SARS nCOV-2 pozitivan.
Treći dan hospitalizacije pacijent težeg kliničkog stanja. U lab nalazim se prati porast nivoa CO2. Otpočne se sa respiratornom potporom. Uprkos poduzetim mjerama za dva dana dolazi do daljnje pada saturacije kiseonika, rasta CO2 te nastupa smrt bolesnika.

Dakle, imaš sliku potvrde o smrti, oficijelni dokument mrtvozornika u FBiH. Gdje bi upisao COVID?


Image
Igrajmo se mrtvozornika 8)

U tvom primjeru infekcija Covid-om ne bi isla pod a) kao bolest koja je neposredno uzrokovala smrt. Tu bi isla pneumonia.

Da li bi isla pod b) kao bolest ili stanje koje je dovelo do uzroka smrti pod a), to zavisi od procjene da li je infekcija Covid-om dovela do pneumonije ili ne. Isto kao i u slucaju infekcije virusom gripe.

Ako pogledamo stranicu 27 Prirucnika o popunjavanju potvrde o smrti, koji mozemo naci ovdje:
http://www.zzjzfbih.ba/wp-content/uploa ... -smrti.pdf
vidjet cemo upravo primjer dva smrtna lista gdje je neposredni uzrok pod a) pneumonia dok infekcija virusom gripe u jednom od njih jeste a u drugom nije navedena pod b) kao bolest ili stanje koje je dovelo do neposrednog uzroka. U ta dva slucaja radi se o razlicitoj procjeni uzroka pneumonije.

U idealnom svijetu bi procjena o uzrocnosti bila donesena nakon temeljite istrage ali bih se zakleo da to u praksi zavisi od odokativnog utiska nadleznog mrtvozornika. Tacnost tog utiska ce veoma varirati od jednog do drugog mrtvozornika (u zavisnosti od njihovog znanja, iskustva, temeljitosti u radu...), a mislim da ima osnova pretpostavka da ce u sadasnjoj situaciji na to uticati i trenutna atmosfera opsjednutosti Covid-om i da ce Covid biti naveden pod b) cesce nego sto bi objektivno trebao biti, a ne bi me iznenadilo da iz istog razloga bude upisan pod a) kao neposredni uzrok.

Eto, to bi bile moje mrtvozornicke refleksije.
:skoljka:
User avatar
L3D3NA
Posts: 522
Joined: 21/11/2019 22:27

#17961 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by L3D3NA »

Adis Zrno wrote: 05/04/2020 20:30
L3D3NA wrote: 05/04/2020 20:10
Adis Zrno wrote: 05/04/2020 19:51
Corriere della Sera: Broj mrtvih od koronavirusa je najmanje četiri puta veći od zvaničnog
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/corr ... ook+status
U tekstu koji su napisali gradonačelnik Nembra Claudio Cancelli i Luca Foresti, poduzetnik u zdravstvenom sektoru. Obojica su fizičari i primjetili su da se zvanični brojevi ne slažu te su zajednički provjerili.
KOJI TI JE Q VIŠE
Prestani s mrtvima budaletino opsjednuta, elkom misteno, tuta bugarine, KLONE de ba zbilja!!!
DOSTA TE

Gdje i kome se može prijaviti ovo?
prijavljujem dotičnog za nebulozne gluposti i vrijeđanje
dotični ima toliko inteligencije da ne može da skonta da je to članak nikog drugog do klixa pa ako mu sta nije jasno adresa je tamo
U članku piše da su izvor informacija gradonačelnik Nembra Claudio Cancelli i Luca Foresti,
poduzetnik u zdravstvenom sektoru
I piše navodno, ali tebi su oči zinule na 4x i valjda si svrsio 4x na broj koji su neki poduzetnici i gradonačelnik bacili o broju umrlih :roll:
User avatar
L3D3NA
Posts: 522
Joined: 21/11/2019 22:27

#17962 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by L3D3NA »

U tekstu koji su napisali gradonačelnik Nembra Claudio Cancelli i Luca Foresti, poduzetnik u zdravstvenom sektoru. Obojica su fizičari i primjetili su da se zvanični brojevi ne slažu te su zajednički provjerili. Analizirali su prosječan broj smrtnih slučajeva u općini u proteklim godinama i to period između januara i marta. U Nembru je u normalnim uvjetima umiralo oko 35 ljudi, međutim, ove godine je registrovano 158 slučajeva, 123 više od prosjeka, a ne 31 više kako se navodi u zvaničnim podacima o pandemiji koronavirusa.
User avatar
Edin H.
Posts: 47001
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#17963 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Edin H. »

dječak sa šibicama wrote: 05/04/2020 19:45 Inace gledam ovaj broj testiranih po drzavama, kako se ljudi kod nas frljaju ciframa, kaze Nijemci sedmicno testiraju pola miliona ljudi a oni ukupno uradili manje od milion.

Zatim kaze Juzna Koreja masovno testirala, skoro sve gradjane, kad ono uradili 461 hiljadu testova na 52 miliona stanovnika.

Kad uzmes prosjek testiranih na milion stanovnika, BiH sa 1630 i ne zaostaje toliko frapantno kako smo mislili. Francuska je na 3400, Britanija na 2800 i taako dalje.
Ovo 2800 je na million stanovnika
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#17964 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by svjezi_ustipak »

demagog wrote: 05/04/2020 20:27
svjezi_ustipak wrote: 05/04/2020 19:00
perfect_guy wrote: 05/04/2020 18:54

posmatrati po konkretnim slučajevima
Ah, prikaz slučaja?

78 godina, muškarac, dijabetičar, povišen krvni pritisak. Imao moždani udar 2017 godine. U bolnicu se javio sa povišenom temperaturom i otežanim disanjem. Tegobe počele sedam dana ranije nakon što ga je posjetio unuk koji je bio na skijanju u Austriji.
Tokom dijagnostičke obrade u bolnici urađen RTG pluća koji pokaže obostranu pneumoniju. U lab nalazima se ustanovi niska saturacija kiseonika uz povišene parametre upale i LDH. REal-time PCR na SARS nCOV-2 pozitivan.
Treći dan hospitalizacije pacijent težeg kliničkog stanja. U lab nalazim se prati porast nivoa CO2. Otpočne se sa respiratornom potporom. Uprkos poduzetim mjerama za dva dana dolazi do daljnje pada saturacije kiseonika, rasta CO2 te nastupa smrt bolesnika.

Dakle, imaš sliku potvrde o smrti, oficijelni dokument mrtvozornika u FBiH. Gdje bi upisao COVID?


Image
Igrajmo se mrtvozornika 8)

U tvom primjeru infekcija Covid-om ne bi isla pod a) kao bolest koja je neposredno uzrokovala smrt. Tu bi isla pneumonia.

Da li bi isla pod b) kao bolest ili stanje koje je dovelo do uzroka smrti pod a), to zavisi od procjene da li je infekcija Covid-om dovela do pneumonije ili ne. Isto kao i u slucaju infekcije virusom gripe.

Ako pogledamo stranicu 27 Prirucnika o popunjavanju potvrde o smrti, koji mozemo naci ovdje:
http://www.zzjzfbih.ba/wp-content/uploa ... -smrti.pdf
vidjet cemo upravo primjer dva smrtna lista gdje je neposredni uzrok pod a) pneumonia dok infekcija virusom gripe u jednom od njih jeste a u drugom nije navedena pod b) kao bolest ili stanje koje je dovelo do neposrednog uzroka. U ta dva slucaja radi se o razlicitoj procjeni uzroka pneumonije.

U idealnom svijetu bi procjena o uzrocnosti bila donesena nakon temeljite istrage ali bih se zakleo da to u praksi zavisi od odokativnog utiska nadleznog mrtvozornika. Tacnost tog utiska ce veoma varirati od jednog do drugog mrtvozornika (u zavisnosti od njihovog znanja, iskustva, temeljitosti u radu...), a mislim da ima osnova pretpostavka da ce u sadasnjoj situaciji na to uticati i trenutna atmosfera opsjednutosti Covid-om i da ce Covid biti naveden pod b) cesce nego sto bi objektivno trebao biti, a ne bi me iznenadilo da iz istog razloga bude upisan pod a) kao neposredni uzrok.

Eto, to bi bile moje mrtvozornicke refleksije.
:skoljka:
Drago mi je se slažemo i da si potvrdio ono što je činjenica: da je pneumonija uzrok smrti.

COVID (corona virus disease) je SARS (severe acute respiratory syndrom) uzrokovan virusnom pneumonijom.

Stvarno je super je što smo se konačno razumjeli i složili. Hvala ti još jednom što si ti a ne ja napisao šta je kod zaraženih korona virusom uzrok umiranja.
User avatar
L3D3NA
Posts: 522
Joined: 21/11/2019 22:27

#17965 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by L3D3NA »

Adis Zrno wrote: 05/04/2020 20:43 dotični toliko ima inteligencije da misli da je pametniji od uredništva klixa koji su oćitonasli za shodno da prenesu dotični članak
grohotom :lol: :lol: :lol:
*očito
uredništvo klixa je objavilo i da se ljetni semestar obustavlja :lol:

Image

a onda su napisali da se ispričavaju jer su nasjeli na prvoaprilsku šalu, i kao veliki, obrisali sve :lol: :run:
pa jebemu, kad usereš nešto, ne briši članak, ostani iza svojih grešaka

Tako, Adise, Elkome, i ostali klonovi, neka te, idi svršavaj negdje po grobljima, koji ti je Q
emmir1
Posts: 4486
Joined: 07/06/2013 15:28

#17966 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by emmir1 »

Direktor Sanitacije je doktor koji je umro.

Veliki broj kontakata imao

Gostovao i na N1
demagog
Posts: 546
Joined: 26/11/2003 00:00

#17967 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by demagog »

svjezi_ustipak wrote: 05/04/2020 20:53
demagog wrote: 05/04/2020 20:27
svjezi_ustipak wrote: 05/04/2020 19:00

Ah, prikaz slučaja?

78 godina, muškarac, dijabetičar, povišen krvni pritisak. Imao moždani udar 2017 godine. U bolnicu se javio sa povišenom temperaturom i otežanim disanjem. Tegobe počele sedam dana ranije nakon što ga je posjetio unuk koji je bio na skijanju u Austriji.
Tokom dijagnostičke obrade u bolnici urađen RTG pluća koji pokaže obostranu pneumoniju. U lab nalazima se ustanovi niska saturacija kiseonika uz povišene parametre upale i LDH. REal-time PCR na SARS nCOV-2 pozitivan.
Treći dan hospitalizacije pacijent težeg kliničkog stanja. U lab nalazim se prati porast nivoa CO2. Otpočne se sa respiratornom potporom. Uprkos poduzetim mjerama za dva dana dolazi do daljnje pada saturacije kiseonika, rasta CO2 te nastupa smrt bolesnika.

Dakle, imaš sliku potvrde o smrti, oficijelni dokument mrtvozornika u FBiH. Gdje bi upisao COVID?


Image
Igrajmo se mrtvozornika 8)

U tvom primjeru infekcija Covid-om ne bi isla pod a) kao bolest koja je neposredno uzrokovala smrt. Tu bi isla pneumonia.

Da li bi isla pod b) kao bolest ili stanje koje je dovelo do uzroka smrti pod a), to zavisi od procjene da li je infekcija Covid-om dovela do pneumonije ili ne. Isto kao i u slucaju infekcije virusom gripe.

Ako pogledamo stranicu 27 Prirucnika o popunjavanju potvrde o smrti, koji mozemo naci ovdje:
http://www.zzjzfbih.ba/wp-content/uploa ... -smrti.pdf
vidjet cemo upravo primjer dva smrtna lista gdje je neposredni uzrok pod a) pneumonia dok infekcija virusom gripe u jednom od njih jeste a u drugom nije navedena pod b) kao bolest ili stanje koje je dovelo do neposrednog uzroka. U ta dva slucaja radi se o razlicitoj procjeni uzroka pneumonije.

U idealnom svijetu bi procjena o uzrocnosti bila donesena nakon temeljite istrage ali bih se zakleo da to u praksi zavisi od odokativnog utiska nadleznog mrtvozornika. Tacnost tog utiska ce veoma varirati od jednog do drugog mrtvozornika (u zavisnosti od njihovog znanja, iskustva, temeljitosti u radu...), a mislim da ima osnova pretpostavka da ce u sadasnjoj situaciji na to uticati i trenutna atmosfera opsjednutosti Covid-om i da ce Covid biti naveden pod b) cesce nego sto bi objektivno trebao biti, a ne bi me iznenadilo da iz istog razloga bude upisan pod a) kao neposredni uzrok.

Eto, to bi bile moje mrtvozornicke refleksije.
:skoljka:
Drago mi je se slažemo i da si potvrdio ono što je činjenica: da je pneumonija uzrok smrti.

COVID (corona virus disease) je SARS (severe acute respiratory syndrom) uzrokovan virusnom pneumonijom.

Stvarno je super je što smo se konačno razumjeli i složili. Hvala ti još jednom što si ti a ne ja napisao šta je kod zaraženih korona virusom uzrok umiranja.
Eh, napisao sam na vise mjesta Covid umjesto korona virus i dao ti opening da malo spinujes
:-)

Mogao si (da si htio) i sam zakljuciti da se radi o lapsusu jer recimo fraza infekcija Covid-om nema smisla, treba infekcija korona virusom.

Poenta je da je neposredni uzrok pneumonia a infekcija korona virusom moze, a ne mora, biti nesto sto je dovelo do neposrednog uzroka.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#17968 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by svjezi_ustipak »

demagog wrote: 05/04/2020 21:07
svjezi_ustipak wrote: 05/04/2020 20:53
demagog wrote: 05/04/2020 20:27

Igrajmo se mrtvozornika 8)

U tvom primjeru infekcija Covid-om ne bi isla pod a) kao bolest koja je neposredno uzrokovala smrt. Tu bi isla pneumonia.

Da li bi isla pod b) kao bolest ili stanje koje je dovelo do uzroka smrti pod a), to zavisi od procjene da li je infekcija Covid-om dovela do pneumonije ili ne. Isto kao i u slucaju infekcije virusom gripe.

Ako pogledamo stranicu 27 Prirucnika o popunjavanju potvrde o smrti, koji mozemo naci ovdje:
http://www.zzjzfbih.ba/wp-content/uploa ... -smrti.pdf
vidjet cemo upravo primjer dva smrtna lista gdje je neposredni uzrok pod a) pneumonia dok infekcija virusom gripe u jednom od njih jeste a u drugom nije navedena pod b) kao bolest ili stanje koje je dovelo do neposrednog uzroka. U ta dva slucaja radi se o razlicitoj procjeni uzroka pneumonije.

U idealnom svijetu bi procjena o uzrocnosti bila donesena nakon temeljite istrage ali bih se zakleo da to u praksi zavisi od odokativnog utiska nadleznog mrtvozornika. Tacnost tog utiska ce veoma varirati od jednog do drugog mrtvozornika (u zavisnosti od njihovog znanja, iskustva, temeljitosti u radu...), a mislim da ima osnova pretpostavka da ce u sadasnjoj situaciji na to uticati i trenutna atmosfera opsjednutosti Covid-om i da ce Covid biti naveden pod b) cesce nego sto bi objektivno trebao biti, a ne bi me iznenadilo da iz istog razloga bude upisan pod a) kao neposredni uzrok.

Eto, to bi bile moje mrtvozornicke refleksije.
:skoljka:
Drago mi je se slažemo i da si potvrdio ono što je činjenica: da je pneumonija uzrok smrti.

COVID (corona virus disease) je SARS (severe acute respiratory syndrom) uzrokovan virusnom pneumonijom.

Stvarno je super je što smo se konačno razumjeli i složili. Hvala ti još jednom što si ti a ne ja napisao šta je kod zaraženih korona virusom uzrok umiranja.
Eh, napisao sam na vise mjesta Covid umjesto korona virus i dao ti opening da malo spinujes
:-)

Mogao si (da si htio) i sam zakljuciti da se radi o lapsusu jer recimo fraza infekcija Covid-om nema smisla, treba infekcija korona virusom.

Poenta je da je neposredni uzrok pneumonia a infekcija korona virusom moze, a ne mora, biti nesto sto je dovelo do neposrednog uzroka.
Virusna pneumonija hara od kraja prošle godine svijetom. Drago mi je da se slažemo da je uzrok smrti hipotetičkog pacijenta pneumonija.

Uzročnik trenutne pandemije koja se u najtežem obliku manifestuje kao obostrana virusna pneumonija je novootkriveni soj corona virusa.

I hvala što si kao uzrok smrti ti stavio pneumonija a ne ja.
User avatar
L3D3NA
Posts: 522
Joined: 21/11/2019 22:27

#17969 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by L3D3NA »

koja je uzročnik smrti i kod gripe i ostalih bakterijskih ili virusnih infekcija, a ne samo kod ovog
demagog
Posts: 546
Joined: 26/11/2003 00:00

#17970 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by demagog »

svjezi_ustipak wrote: 05/04/2020 21:10
demagog wrote: 05/04/2020 21:07
svjezi_ustipak wrote: 05/04/2020 20:53

Drago mi je se slažemo i da si potvrdio ono što je činjenica: da je pneumonija uzrok smrti.

COVID (corona virus disease) je SARS (severe acute respiratory syndrom) uzrokovan virusnom pneumonijom.

Stvarno je super je što smo se konačno razumjeli i složili. Hvala ti još jednom što si ti a ne ja napisao šta je kod zaraženih korona virusom uzrok umiranja.
Eh, napisao sam na vise mjesta Covid umjesto korona virus i dao ti opening da malo spinujes
:-)

Mogao si (da si htio) i sam zakljuciti da se radi o lapsusu jer recimo fraza infekcija Covid-om nema smisla, treba infekcija korona virusom.

Poenta je da je neposredni uzrok pneumonia a infekcija korona virusom moze, a ne mora, biti nesto sto je dovelo do neposrednog uzroka.
Virusna pneumonija hara od kraja prošle godine svijetom. Drago mi je da se slažemo da je uzrok smrti hipotetičkog pacijenta pneumonija.

Uzročnik trenutne pandemije koja se u najtežem obliku manifestuje kao obostrana virusna pneumonija je novootkriveni soj corona virusa.

I hvala što si kao uzrok smrti ti stavio pneumonija a ne ja.
Pa, u tvom primjeru je ocigledno pneumonia neposredni uzrok smrti.

Pokusavas li da kazes da bi neko naveo nesto drugo kao uzrok? Sta?
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#17971 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Evo za sve sto vole brojeve (nije malware, Tita mi :))

https://gabgoh.github.io/COVID/index.html
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#17972 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by svjezi_ustipak »

demagog wrote: 05/04/2020 21:15
svjezi_ustipak wrote: 05/04/2020 21:10
demagog wrote: 05/04/2020 21:07
Eh, napisao sam na vise mjesta Covid umjesto korona virus i dao ti opening da malo spinujes
:-)

Mogao si (da si htio) i sam zakljuciti da se radi o lapsusu jer recimo fraza infekcija Covid-om nema smisla, treba infekcija korona virusom.

Poenta je da je neposredni uzrok pneumonia a infekcija korona virusom moze, a ne mora, biti nesto sto je dovelo do neposrednog uzroka.
Virusna pneumonija hara od kraja prošle godine svijetom. Drago mi je da se slažemo da je uzrok smrti hipotetičkog pacijenta pneumonija.

Uzročnik trenutne pandemije koja se u najtežem obliku manifestuje kao obostrana virusna pneumonija je novootkriveni soj corona virusa.

I hvala što si kao uzrok smrti ti stavio pneumonija a ne ja.
Pa, u tvom primjeru je ocigledno pneumonia neposredni uzrok smrti.

Pokusavas li da kazes da bi neko naveo nesto drugo kao uzrok? Sta?
Pneumonija uzrokovana čime?
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#17973 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Challenger_ »

Šta je ovo sa Francuskom, ne izbacuje podatke nedeljom?
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4132
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#17974 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

StelaVrti wrote: 05/04/2020 19:27
O i uvazeni hrakaci, kisaci, kasljaci, pljuvaci i izbacivaci nosnog sadrzaja po ulicama, nadam se da cete prestati s tim i poslije zabrane nosenja maski.
Njima nastaviti sve vrste sankicija, i pojacati ih ako treba. :wink:

PS Dedo mi pricao da su za vrijeme austro-ugarske zandari kaznjavali ulicne pljuvace. :izet:
demagog
Posts: 546
Joined: 26/11/2003 00:00

#17975 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by demagog »

L3D3NA wrote: 05/04/2020 21:14 koja je uzročnik smrti i kod gripe i ostalih bakterijskih ili virusnih infekcija, a ne samo kod ovog
Upravo to i govorim.

Naveo sam primjer iz Prirucnika o popunjavnju potvrde o smrti gdje su navedene dvije smrti od pneumonije kao neposrednog uzroka. U prvom infekcija virusom gripe jeste a u drugom nije navedena kao bolest ili stanje koje je dovelo do neposrednog uzroka. Razlika je u procjeni uzrocnosti od strane doticnog mrtvozornika.

Isti je slucaj sa infekcijom korona virusom u nasem primjeru. Moze biti procijenjeno da jeste ili da nije dovela do neposrednog uzroka (pneumonije).
Locked