Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#17726 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by bingov buraz »

Švedska juče 15 umrlih,dan prije 50,ohrabrujuće brojke pogotovo što im se broj ovih u kritičnom stanju smanjio za stotinu.
Ne može se na osnovu jednog dana donijeti zaključak ali u narednim danima ovo bi mogao biti najiščekivaniji podatak od početka pandemije.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#17727 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

moa wrote: 05/04/2020 00:36 Samo se nadam da ce svijet uvidjeti da se ne mozemo zatvarati u torove poslije ovoga i radi ovakvih stvari.
A kako si tamo grozan pa sta je sa starima, zelis da umru svi??? Jao jaoo jaooo groznooo...

To sto je svake godine pola miliona starih i bolesnih umiralo od gripe to nije nista strasno.... I milion da umre od gripe hajd Bogati to je gripa... Ali ovo je SARS COVID 19 :run:

Mediji su dokazali jos jednom svoju snagu manipulacije i sijanja straha...
avijon
Posts: 1534
Joined: 20/08/2012 22:10

#17728 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by avijon »

MUNAFIK wrote: 05/04/2020 03:03
moa wrote: 05/04/2020 00:36 Samo se nadam da ce svijet uvidjeti da se ne mozemo zatvarati u torove poslije ovoga i radi ovakvih stvari.
A kako si tamo grozan pa sta je sa starima, zelis da umru svi??? Jao jaoo jaooo groznooo...

To sto je svake godine pola miliona starih i bolesnih umiralo od gripe to nije nista strasno.... I milion da umre od gripe hajd Bogati to je gripa... Ali ovo je SARS COVID 19 :run:

Mediji su dokazali jos jednom svoju snagu manipulacije i sijanja straha...
:thumbup:

Image
User avatar
oaza85
Posts: 1734
Joined: 25/06/2018 09:10
Location: Rogatica Pekara Centar

#17729 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by oaza85 »

Challenger_ wrote: 05/04/2020 00:14 Ova kriza će, definitivno, ubrzati procese globalnog prevrednovanja prvog, drugog i trećeg svijeta. Evidentno je, definitivno, da nominalni BDP i raspoloživa vojna sila ne može da bude primarni kriterij. To sada već jesu sposobnost država i društava da se nosi sa izazovima u vanrednim situacijama, neupitna spremnost da se bore za sve strukture društva bez obzira na starosnu dob, kpaciteti međunarodne solidarnosti, naučni kapaciteti čiji su dometi pretvoreni u dostupna sredstva za zaštitu građana, ekonomska sredstva koja se preusmjeravaju u zaštitu građana, jednakopravan odnos prema svima itd. Plus, osnovi ekonomske samoodrživosti koji će se pokazati kao osnov sticanja i očuvanja pozicije.

1. U tom smislu, izdvajaju se zemlje Dalekog istoka, na prvom mjestu Južna Koreja i Singapur, Rusija i Island. Definitivno zemlje Prvog svijeta nove epohe kojima su jako blizu Austrija, Njemačka a sve mi se čini i naša Slovenija.

2. Zemlje Drugog svijeta vidim u ostalim državama blagostanja (welfare states) Sjeverne Amerike (Kanada), Australija, Okeanija i Skandinavija. Njima, po gornjim kriterijima, pripada i emiratsko-iransko-turska linija, bez ikakve dileme. Mislim da zemljama Drugog svijeta perspektivno mogu da se pridruže i neke zemlje iz regije ali i naša BiH sa sposobnim vođstvom. Ili će se pridružiti ili odlaze u rang Trećeg svijeta.

3. Treći svijet.

Eto, vidjeli smo zvaničnika jedne velike i, kao, bogate zemlje, koji predlaže penzionerima da "dobrovoljno umru" da bi spasili ekonomiju. Ko je poslije njih na redu? Hendikperani?? Pa hronično bolesni??? Tom ludilu nema kraja, sve sa pljačkama medicinske opreme širom svijeta. Šta hoću da kažem? Hoću da kažem - sa punom smjelošću i potpunim uvidom u cjelinu stvari - da ako USA pod hitno ne promjene, ne nešto, nego što-šta (vrijednosni sistem, ekonomski model, socijalni, zdravstveni sistem itd), oni su najozbiljniji kandidat za lidera Trećeg svijeta. Ovakvi kakvi su, danas su jedan obični prenapuhani balon, a u osnovi opasna i prenaoružana Mad-Max država, opasna po sebe i po druge, Somalija sjeverne Amerike.
Zemlje Dalekog Istoka, Island i Rusija.

:lol:


Ovo trece, sto je babi milo to se babi snilo.
emmir1
Posts: 4498
Joined: 07/06/2013 15:28

#17730 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by emmir1 »

Challenger_ wrote: 05/04/2020 00:14 Ova kriza će, definitivno, ubrzati procese globalnog prevrednovanja prvog, drugog i trećeg svijeta. Evidentno je, definitivno, da nominalni BDP i raspoloživa vojna sila ne može da bude primarni kriterij. To sada već jesu sposobnost država i društava da se nosi sa izazovima u vanrednim situacijama, neupitna spremnost da se bore za sve strukture društva bez obzira na starosnu dob, kpaciteti međunarodne solidarnosti, naučni kapaciteti čiji su dometi pretvoreni u dostupna sredstva za zaštitu građana, ekonomska sredstva koja se preusmjeravaju u zaštitu građana, jednakopravan odnos prema svima itd. Plus, osnovi ekonomske samoodrživosti koji će se pokazati kao osnov sticanja i očuvanja pozicije.

1. U tom smislu, izdvajaju se zemlje Dalekog istoka, na prvom mjestu Južna Koreja i Singapur, Rusija i Island. Definitivno zemlje Prvog svijeta nove epohe kojima su jako blizu Austrija, Njemačka a sve mi se čini i naša Slovenija.

2. Zemlje Drugog svijeta vidim u ostalim državama blagostanja (welfare states) Sjeverne Amerike (Kanada), Australija, Okeanija i Skandinavija. Njima, po gornjim kriterijima, pripada i emiratsko-iransko-turska linija, bez ikakve dileme. Mislim da zemljama Drugog svijeta perspektivno mogu da se pridruže i neke zemlje iz regije ali i naša BiH sa sposobnim vođstvom. Ili će se pridružiti ili odlaze u rang Trećeg svijeta.

3. Treći svijet.

Eto, vidjeli smo zvaničnika jedne velike i, kao, bogate zemlje, koji predlaže penzionerima da "dobrovoljno umru" da bi spasili ekonomiju. Ko je poslije njih na redu? Hendikperani?? Pa hronično bolesni??? Tom ludilu nema kraja, sve sa pljačkama medicinske opreme širom svijeta. Šta hoću da kažem? Hoću da kažem - sa punom smjelošću i potpunim uvidom u cjelinu stvari - da ako USA pod hitno ne promjene, ne nešto, nego što-šta (vrijednosni sistem, ekonomski model, socijalni, zdravstveni sistem itd), oni su najozbiljniji kandidat za lidera Trećeg svijeta. Ovakvi kakvi su, danas su jedan obični prenapuhani balon, a u osnovi opasna i prenaoružana Mad-Max država, opasna po sebe i po druge, Somalija sjeverne Amerike.



Izadji malo na balkon, udahni zraka.

Božetisačuvaj šta sve neće čovjek pročitat
User avatar
m1x
Posts: 123
Joined: 09/07/2012 21:43
Location: Tamo gdje strahovi prestaju

#17731 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by m1x »

Jutros me na poslu dočekala tužna vijest... naš kolega porijeklom iz BiH, medicinski tehničar na intenzivnoj '93. godište koji je radio sa pacijentima zaraženim virusom je preminuo na radnom mjestu. Momak se odjednom srušio, reanimacija bezuspješna. :(
Vijest koja je šokirala cijelu kliniku i osjeti se pad morala kod osoblja.

Inače je situacija do sada bila prilično stabilna, 43 pozitivna pacijenta, od toga 19 na intenzivnoj.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2842
Joined: 14/01/2019 04:56

#17732 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Porodice Foht »

m1x wrote: 05/04/2020 06:59 Jutros me na poslu dočekala tužna vijest... naš kolega porijeklom iz BiH, medicinski tehničar na intenzivnoj '93. godište koji je radio sa pacijentima zaraženim virusom je preminuo na radnom mjestu. Momak se odjednom srušio, reanimacija bezuspješna. :(
Vijest koja je šokirala cijelu kliniku i osjeti se pad morala kod osoblja.

Inače je situacija do sada bila prilično stabilna, 43 pozitivna pacijenta, od toga 19 na intenzivnoj.
To u Njemackoj?
emmir1
Posts: 4498
Joined: 07/06/2013 15:28

#17733 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by emmir1 »

m1x wrote: 05/04/2020 06:59 Jutros me na poslu dočekala tužna vijest... naš kolega porijeklom iz BiH, medicinski tehničar na intenzivnoj '93. godište koji je radio sa pacijentima zaraženim virusom je preminuo na radnom mjestu. Momak se odjednom srušio, reanimacija bezuspješna. :(
Vijest koja je šokirala cijelu kliniku i osjeti se pad morala kod osoblja.

Inače je situacija do sada bila prilično stabilna, 43 pozitivna pacijenta, od toga 19 na intenzivnoj.


Ne zna se razlog ?
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#17734 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by svjezi_ustipak »

avijon wrote: 05/04/2020 03:12
MUNAFIK wrote: 05/04/2020 03:03
moa wrote: 05/04/2020 00:36 Samo se nadam da ce svijet uvidjeti da se ne mozemo zatvarati u torove poslije ovoga i radi ovakvih stvari.
A kako si tamo grozan pa sta je sa starima, zelis da umru svi??? Jao jaoo jaooo groznooo...

To sto je svake godine pola miliona starih i bolesnih umiralo od gripe to nije nista strasno.... I milion da umre od gripe hajd Bogati to je gripa... Ali ovo je SARS COVID 19 :run:

Mediji su dokazali jos jednom svoju snagu manipulacije i sijanja straha...
:thumbup:

Image
9 mrtvih na 37 000 obljelih

21 mrtvih na 626 oboljelih
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#17735 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by seoBIH »

@svjezi_ustipak

Haha zezaš se? Ti kao eto upoređujes imaginarni broj od 600 kada je on nekoliko puta veći?
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#17736 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by svjezi_ustipak »

seoBIH wrote: 05/04/2020 08:52 @svjezi_ustipak

Haha zezaš se? Ti kao eto upoređujes imaginarni broj od 600 kada je on nekoliko puta veći?
ok.

9 mrtvih na 37 000 obljelih

21 mrtvih na 6260 oboljelih
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#17737 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by uglavnomja »

bingov buraz wrote: 05/04/2020 01:47 Švedska juče 15 umrlih,dan prije 50,ohrabrujuće brojke pogotovo što im se broj ovih u kritičnom stanju smanjio za stotinu.
Ne može se na osnovu jednog dana donijeti zaključak ali u narednim danima ovo bi mogao biti najiščekivaniji podatak od početka pandemije.
:?

juce mediji javili 40 novih, ukupno 373 u svedskoj

a evo danasnje vijesti, vezano za racunanje broja mrtvih, namjerno ili slucajno ...google translate



Broj smrtnih slučajeva u Švedskoj veći je nego što se bilježi

U Švedskoj je broj zaraženih korona daleko veći nego što to izvješćuju vlasti. Može biti do 750 ljudi, prema podacima Državnog zavoda za javno zdravstvo.
Svakog dana zdravstvene vlasti u Švedskoj prikazuju podatke o tome koliko je zaraženih corona umrlo, ali ističu da su to preliminarne brojke.

Sada postoje revidirani podaci vlasti, koji pokazuju kako je smrtnih slučajeva daleko više.

Na primjer, 25. ožujka zdravstvene vlasti izvijestile su da su zabilježene 42 smrtne slučajeve, dok se pokazalo da je stvarni broj 97.

Sljedećeg je dana objavljeno da je u Švedskoj umrlo ukupno 66 zaraženih korona, dok je u stvarnosti bilo 124.

U subotu je rečeno da je 373 mrtvih, ali ako je zaostatak kao i prije, možda će biti punih 750.
Državni epidemiolog Anders Tegnell ne krije da su predstavljene brojke preniske, ali ne vjeruje da u stvarnosti mogu biti dvostruko veće.
- Ne mislim tako. Sada radimo na tome sustavnije. Onda bi zaostaci također trebali biti manji, kaže on.
- Sigurno nije da pokušavamo bilo što sakriti. Ne može se stvoriti lažna slika o činjenici da je vani mnogo smrti koje mi ne otkrijemo. Pronalazimo ih, ali ponekad ih malo zakasnimo, kaže.

Švedska je u subotu imala 37 smrtnih slučajeva na milijun stanovnika, dok je u Danskoj ta brojka bila 28, u Norveškoj 11 i Finskoj 5.
Takva je usporedba teška, kaže Tegnell, koji također ne želi reći da je to nužno povezano s mjerama koje provode vlasti različitih zemalja.
- Ali upravo sam imao sastanak sa svojim nordijskim kolegama i definitivno smo u različitim fazama, kaže on, napominjući da je Švedska vjerojatno nekoliko tjedana ispred zemlje poput Finske kada je u pitanju širenje zaraze."
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#17738 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by seoBIH »

svjezi_ustipak wrote: 05/04/2020 08:56
seoBIH wrote: 05/04/2020 08:52 @svjezi_ustipak

Haha zezaš se? Ti kao eto upoređujes imaginarni broj od 600 kada je on nekoliko puta veći?
ok.

9 mrtvih na 37 000 obljelih

21 mrtvih na 6260 oboljelih
Dobro je, napreduješ. Sada dodaj da trenutne informacije kažu da je 12% direktni uzrok smrti korona. Svi ostali slučajevi su samo potvrdili da je pacijent imao koronu.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#17739 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by svjezi_ustipak »

seoBIH wrote: 05/04/2020 08:59
svjezi_ustipak wrote: 05/04/2020 08:56
seoBIH wrote: 05/04/2020 08:52 @svjezi_ustipak

Haha zezaš se? Ti kao eto upoređujes imaginarni broj od 600 kada je on nekoliko puta veći?
ok.

9 mrtvih na 37 000 obljelih

21 mrtvih na 6260 oboljelih
Dobro je, napreduješ. Sada dodaj da trenutne informacije kažu da je 12% direktni uzrok smrti korona. Svi ostali slučajevi su samo potvrdili da je pacijent imao koronu.
Hvala epidemiolože.

Sjedi 1.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#17740 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by bingov buraz »

uglavnomja wrote: 05/04/2020 08:57
bingov buraz wrote: 05/04/2020 01:47 Švedska juče 15 umrlih,dan prije 50,ohrabrujuće brojke pogotovo što im se broj ovih u kritičnom stanju smanjio za stotinu.
Ne može se na osnovu jednog dana donijeti zaključak ali u narednim danima ovo bi mogao biti najiščekivaniji podatak od početka pandemije.
:?

juce mediji javili 40 novih, ukupno 373 u svedskoj

a evo danasnje vijesti, vezano za racunanje broja mrtvih, namjerno ili slucajno ...google translate



Broj smrtnih slučajeva u Švedskoj veći je nego što se bilježi

U Švedskoj je broj zaraženih korona daleko veći nego što to izvješćuju vlasti. Može biti do 750 ljudi, prema podacima Državnog zavoda za javno zdravstvo.
Svakog dana zdravstvene vlasti u Švedskoj prikazuju podatke o tome koliko je zaraženih corona umrlo, ali ističu da su to preliminarne brojke.

Sada postoje revidirani podaci vlasti, koji pokazuju kako je smrtnih slučajeva daleko više.

Na primjer, 25. ožujka zdravstvene vlasti izvijestile su da su zabilježene 42 smrtne slučajeve, dok se pokazalo da je stvarni broj 97.

Sljedećeg je dana objavljeno da je u Švedskoj umrlo ukupno 66 zaraženih korona, dok je u stvarnosti bilo 124.

U subotu je rečeno da je 373 mrtvih, ali ako je zaostatak kao i prije, možda će biti punih 750.
Državni epidemiolog Anders Tegnell ne krije da su predstavljene brojke preniske, ali ne vjeruje da u stvarnosti mogu biti dvostruko veće.
- Ne mislim tako. Sada radimo na tome sustavnije. Onda bi zaostaci također trebali biti manji, kaže on.
- Sigurno nije da pokušavamo bilo što sakriti. Ne može se stvoriti lažna slika o činjenici da je vani mnogo smrti koje mi ne otkrijemo. Pronalazimo ih, ali ponekad ih malo zakasnimo, kaže.

Švedska je u subotu imala 37 smrtnih slučajeva na milijun stanovnika, dok je u Danskoj ta brojka bila 28, u Norveškoj 11 i Finskoj 5.
Takva je usporedba teška, kaže Tegnell, koji također ne želi reći da je to nužno povezano s mjerama koje provode vlasti različitih zemalja.
- Ali upravo sam imao sastanak sa svojim nordijskim kolegama i definitivno smo u različitim fazama, kaže on, napominjući da je Švedska vjerojatno nekoliko tjedana ispred zemlje poput Finske kada je u pitanju širenje zaraze."
Gledao sam na worldmeteru,još uvijek stoji 15,možeš i sam provjeriti.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#17741 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by seoBIH »

Nema na čemu forumase,drago mi je da sam pomogao.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#17742 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by svjezi_ustipak »

seoBIH wrote: 05/04/2020 09:05 Nema na čemu forumase,drago mi je da sam pomogao.
Nisi pomogao. Samo si se provalio. Cijelo vrijeme demonstriraš jezivo neznanje i neshvatanje teme sa koje se ne skidaš. Živi si primjer idiokratije-vladavine neznalica.

Ali to je nužna posljedica slobodnog pristupa interneta svima.

Nastavi nas zasmijavati čovječe kojem nije jasno kako se virus unosi...
seoBIH wrote: 04/04/2020 22:39 Nije mi jasno kako se zaraziti ako diraš usta, a nećeš ako pojedeš nesto gdje je virus?
Sjedi 1 i iz vladanja.

Sad idi u ćošak i plači.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#17743 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by seoBIH »

:lol: :lol: :lol: Hajde opet postavi statistiku, ali uračunaj 12% pa da onda fino diskutujemo. Nemoj biti nervozan odmah ujutro :)

Nadji još koji post, posebno iz februara.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#17744 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by svjezi_ustipak »

seoBIH wrote: 05/04/2020 09:12 :lol: :lol: :lol: Hajde opet postavi statistiku, ali uračunaj 12% pa da onda fino diskutujemo. Nemoj biti nervozan odmah ujutro :)

Nadji još koji post, posebno iz februara.
nisi svjestan koliko griješiš i šta potcjenjuješ. no, to je ipak do tebe. nadam se da ćeš ti i tvoja porodica iz svega ovoga izaći bez većih posljedica. dovoljan mi je jedan post da mogu ocjeniti tvoj nivo poznavanja materije. isti je katastrofalno nizak, elementarne stvari ne poznaješ. otprilike kao da pokušavaš diskutovati o autima a ne znaš kako radi motor sa unutrašnim sagorijevanjem.

sa tobom takvim neznalicom, nema potrebe za daljnjom diskusijom.

pozdrav
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#17746 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

- Koronavirus je veoma ozbiljan, ali moramo da imamo na umu da nam se približavaju još dvije veće prijetnje. Jedna je ona od nuklearnog rata, a druga globalno zagrijavanje. Koronavirus je užasan i može da ima zastrašujuće posljedice, ali bit će oporavka. A poslije ove dvije prijetnje oporavka nema - rekao je Čomski.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18817
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#17747 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by SmokingMan »

skafiskafsnjak wrote: 05/04/2020 09:22 Jos malo teorija zavjere :D

https://www.instagram.com/tv/B-c3GrrDoP ... n2ra8wkia2
Općepoznato je da su nekmpetetni ljudi postali stručnjaci preko noći, a njihova publika uglavnom ljubtitelji teorija zavjere.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#17748 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by freelancerBIH »

konektovan wrote: 04/04/2020 23:13 @freelancerBIH

Kakvi smo danas sa Italijom, Španijom???
Prestao sam vise pratit druze iskreno... Dojadilo mi gledat vijesti... Da sam nastavio ovim tempom gledati vijesti mogao sam komotno propucat... Shvatio sam da ce se desit sta ce se desit.. Pratit upute sanitarne i zdravstvene, smanjit kretanje na minimalno... Pa sta bude bude... Pokusat prezivjeti, pa cemo vidjeti dalje :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#17749 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by uglavnomja »

bingov buraz wrote: 05/04/2020 09:05
uglavnomja wrote: 05/04/2020 08:57

:?

juce mediji javili 40 novih, ukupno 373 u svedskoj

a evo danasnje vijesti, vezano za racunanje broja mrtvih, namjerno ili slucajno ...google translate



Broj smrtnih slučajeva u Švedskoj veći je nego što se bilježi

U Švedskoj je broj zaraženih korona daleko veći nego što to izvješćuju vlasti. Može biti do 750 ljudi, prema podacima Državnog zavoda za javno zdravstvo.
Svakog dana zdravstvene vlasti u Švedskoj prikazuju podatke o tome koliko je zaraženih corona umrlo, ali ističu da su to preliminarne brojke.

Sada postoje revidirani podaci vlasti, koji pokazuju kako je smrtnih slučajeva daleko više.

Na primjer, 25. ožujka zdravstvene vlasti izvijestile su da su zabilježene 42 smrtne slučajeve, dok se pokazalo da je stvarni broj 97.

Sljedećeg je dana objavljeno da je u Švedskoj umrlo ukupno 66 zaraženih korona, dok je u stvarnosti bilo 124.

U subotu je rečeno da je 373 mrtvih, ali ako je zaostatak kao i prije, možda će biti punih 750.
Državni epidemiolog Anders Tegnell ne krije da su predstavljene brojke preniske, ali ne vjeruje da u stvarnosti mogu biti dvostruko veće.
- Ne mislim tako. Sada radimo na tome sustavnije. Onda bi zaostaci također trebali biti manji, kaže on.
- Sigurno nije da pokušavamo bilo što sakriti. Ne može se stvoriti lažna slika o činjenici da je vani mnogo smrti koje mi ne otkrijemo. Pronalazimo ih, ali ponekad ih malo zakasnimo, kaže.

Švedska je u subotu imala 37 smrtnih slučajeva na milijun stanovnika, dok je u Danskoj ta brojka bila 28, u Norveškoj 11 i Finskoj 5.
Takva je usporedba teška, kaže Tegnell, koji također ne želi reći da je to nužno povezano s mjerama koje provode vlasti različitih zemalja.
- Ali upravo sam imao sastanak sa svojim nordijskim kolegama i definitivno smo u različitim fazama, kaže on, napominjući da je Švedska vjerojatno nekoliko tjedana ispred zemlje poput Finske kada je u pitanju širenje zaraze."
Gledao sam na worldmeteru,još uvijek stoji 15,možeš i sam provjeriti.
ovo je prema svedskom ministru, svedskom zdravstvenom zavodu i svedskim medijima

pitanje kojih 24 sata ko uzima u obzir

ali se ukupna cifra slaze
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4145
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#17750 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

darius_maximus wrote: 04/04/2020 11:51
armin071 wrote: 04/04/2020 11:19 Najveći problem u Njemačkoj kod trenutnog trojca(epidemiolog, ministar zdravlja i direktor RKI) koji vodi ovu krizu je što se stavljaju iznad zakona a to u uređenim zemljama neće moći proći. Taj isti epidemiolog je pokušao sa H1N1 istu stvar 2009 čak su se i velike količine vakcina naručile i sve je to propalo. Sada imate paradoks gdje jedan epidemiolog kaže lupam prvenstvo se ne može nastaviti ove godine. Tu se vrte ogromni novci. Onda kaže struka ok dokažite da je ovo pandemija opasna po društvo u Njemačkoj. Ne rade se obdukcije. Stavovi su više grube procjene. Ljudi traže studije, veliku masu testiranih nasumično ne po bolnicama. Mediji su jedno ali slabo se priča o tome da je puno švaba već tužilo državu zbog ovih mjera i po advokatima imaju jake argumente za iste. Bolnice u Njemačkoj još uvijek čekaju na te valove bolesnih ali fakt je (imaju stranice koje prate opterećenost intenzivnih odjela je da su iste poluprazne). Naravno ima i onih koje su punije ali sezona je virusa. Znači puno je tu upitnika da bi se tako isključivalo neki drugi pogled i mišljenje. Ljudi su jako osjetljivi kada im se otimaju prava zagarantovana zakonom. Naravno ima i onih koji uživaju da se stavljaju pod čizmu ali bože moj sto ljudi sto ćudi. Nekad nisam ni sam siguran šta da mislim ali arogancija i isključivost u ovakvim situacijama je kontraproduktivna. ja se samo nadam zbog moje djece i generacija koje dolaze da se ovo ludilo završi što prije.....
Da Bog da ne dočekali te valove bolesnih.
Ako ne dočekaju, hoće li država ispasti zaslužna, ili će biti priča da Covid-19 nije toliko opasan?

Ne isključujem ja nikakve poglede, ali je pitanje više koliko ko vjeruje svojoj državi.
Mislim da Nijemci nemaju razloga da ne (pretjerano) vjeruju svojoj državi.
Nisu im sveci na čelu i neko će vjerovatno ponegdje omastiti brkove, ali ako oni ne vjeruju, šta onda tek mi da radimo?
Onda komotno možemo odustati od života i povješati se.

Kažeš ima onih koji se vole stavljati pod čizmu.
Jesu li države kao Južna Koreja u tom košu?
Je li neprimjereno zvati policiju ljudima koji bi trebali biti u samoizolaciji, a ne pridržavaju se samoizlacije?
Onda nisi u raji i priklonio si se "mašini"?
Ko igra za raju i zanemaruje taktiku...

Arogancija je misliti da ljudi koji imaju ovakve poglede posjeduju neki poseban uvid u životne tajne ili inteligenciju koju mi obični smrtnici nemamo.
Svaka se priča može spinovati, pa i ova navodno realna.

Ako države trpe tolike gubitke, koji je konačni cilj Merkelove, Trumpa i ostalih koji su zatvorili države?
Mogu dobiti milijarde, a izgubit će stotine milijardi?
Sve veće industrije su pogašene.
Automobilska industrija, jedna od najjačih u Evropi, je ugašena.
Zašto to sebi države dozvoljavaju?

Zar državama ne bi bilo u interesu da:
- puste pandemiju
- prorijede krdo
- žrtvuju starije i bolesne
- otvore time radna mjesta mlađima


Mislite da nijedan svjetski lider, bio Trump, Putin, itd. nije skontao da bi to mogao uraditi?
Da su ovo uradili, bi li postojala zavjera da se pobiju radno nesposobni?

Jesu li mogli potplatiti državu kao što je BiH da pusti pandemiju, da izučavaju?
Plate Zorlaku, Bakiru, Dodiku po milion-dva.

Da mi žrtvujemo svoje starije i bolesne?
Da usput smanjimo opterećenje na penzioni fond, itd.?

Da li bi to onda isto bila zavjera?
Joj, joj,dobar si. :lol:


Evo i moje teorije, kao doprinost svim tim teorijama zavjere. ;-)

Sta ako su kineski naucnici, mislim na one iz laboratorije iz Wuhana, izdvojili corona virus iz sismisa, ili iz neke druge zvijeri, testirali ga i ispitali na kandidatima kojih u Kini ne manjka u prisilnim kampovima i zatvorima, da bi upoznali njegov potencial i iskoristili ga za svoje mracne planove i ciljeve.

Izrezirali sve potanko za grad Wuhan i tu provinciju, zrtvovali nekoliko hiljada svojih gradjana ( "da se vlasi ne dosjete", takvo sto su cinilo u mnogim zemljama kroz istoriju,pa i na Balkanu, dakle, nista novo), da bi na kraju sve izgledalo da su oni kao bili vrlo uspjesni u sprijecavanju sirenja epidemije na druge oblasti u Kini. Za to su cak i dobili pohvale od WHO.

Spremili i razaslali na desitine hiljada zarazenih asimptomaticnih turista sirom zemaljske kugle, a posebno razvijenog zapada, da se dive njihovim uspjesima i kulturama, a sve da provedu svoje mracne planove i ciljeve.

A mracni planovi i ciljevi su jasni. Sjebati njihove ekonomije. Umrli su samo kolaterala i razlog straha i panike.

Na kraju "igranke" ce kineska ekonomija ponovo da dobro fercera, proizvodi i prodaje jeftine stvari, uglavnom za jednokratnu upotrebu, osiromasenoj populaciji zapada ( sto vec i rade; nepouzdani testovi za coronu, ventilatore, maske, itd., a uskoro ce krenuti i druga deficitarna roba).

Hoce Trump i njegovi saveznici ekonomski rat sa Kinom!?

E, pa eto, imaju ga. :oops:

Banane, boranija i stoka sitnog zuba su ionako trcerazredni igraci i nebitna kolateralna steta.

Al' opet, kako glupi komunisti mogu smisliti takvo sto. :oops:

No way! :-)

Valja, ha. :lol:
Locked