Lud,zbunjen ,nenormalan- Korona i maske

Locked
mesihtrko
Posts: 341
Joined: 23/09/2008 01:38

#1 Lud,zbunjen ,nenormalan- Korona i maske

Post by mesihtrko »

Lud,zbunjen ,nenormalan
Ovako izgleda Vlada FBiH i FUP CZ sastavljene od stručnjaka sa kvazi diplomama
Prvo saopštenje u vezi nošenja maski:
Sličnu informaciju već je objavila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Neke maske koje se kupuju u apotekama sadrže i upozorenje da "nošenje hirurške maske pruža ograničenu zaštitu od zaraze i da se maska službeno ne preporučuje zdravim osobama".
Maska je dizajnirana tako da zaraženoj osobi pomogne spriječiti širenje bolesti, kažu u apotekama.
Sad ovaj skup kretena zvanih krizni štab uvodi obavezno nošenje maski i rukavica.
Ubjeđenja sam da se ova odluka donijela samo iz razloga ,što je neki TENKRE skontao da ova vlada od i ovako osiromašenih građana uzme još koju markicu.
TO JE JEDNA OD NJIHOVIH EKONOMSKIH MJERA KAKO NAPUNITI BUDŽET I OBEZBJEDITI PLATE BUDŽETSKIM MIŠEVIMA ,KOJI SU SE U POSLJEDNJE 2 GODINI BAŠ RAZMNOŽILI
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#2 Re: Lud,zbunjen ,nenormalan- Korona i maske

Post by Bobi »

Ma sve 5, dobit ces kontra pitanje "otkud znas da nisi bolestan?" i tako u krug...nosit, sta ces, shuti i trpi, problem je sto svako nema.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#3 Re: Lud,zbunjen ,nenormalan- Korona i maske

Post by Milenkov buraz »

mesihtrko wrote: 29/03/2020 17:01 Lud,zbunjen ,nenormalan
Ovako izgleda Vlada FBiH i FUP CZ sastavljene od stručnjaka sa kvazi diplomama
Prvo saopštenje u vezi nošenja maski:
Sličnu informaciju već je objavila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Neke maske koje se kupuju u apotekama sadrže i upozorenje da "nošenje hirurške maske pruža ograničenu zaštitu od zaraze i da se maska službeno ne preporučuje zdravim osobama".
Maska je dizajnirana tako da zaraženoj osobi pomogne spriječiti širenje bolesti, kažu u apotekama.
Sad ovaj skup kretena zvanih krizni štab uvodi obavezno nošenje maski i rukavica.
Ubjeđenja sam da se ova odluka donijela samo iz razloga ,što je neki TENKRE skontao da ova vlada od i ovako osiromašenih građana uzme još koju markicu.
TO JE JEDNA OD NJIHOVIH EKONOMSKIH MJERA KAKO NAPUNITI BUDŽET I OBEZBJEDITI PLATE BUDŽETSKIM MIŠEVIMA ,KOJI SU SE U POSLJEDNJE 2 GODINI BAŠ RAZMNOŽILI
Zavisi FFP3/FFP2 ili su u pitanju polaske/raspiratori sa filterima...itd. Samo po meni CZ je trebala svakom građaninu podijeliti barem po jedan par maske i rukavica pa tek onda uvoditi zabrane. Jer šta ljudi koji nemaju, jednostavno ne mogu nabaviti i kupiti?
veiz
Posts: 421
Joined: 15/01/2010 20:39

#4 Re: Lud,zbunjen ,nenormalan- Korona i maske

Post by veiz »

Najdjelotvornije zaštitne mjere su dobra higijena, posebice pranje ruku te držati se podalje od oboljelih osoba.

Stručnjaci su opetovano upozoravali da je zdravim ljudima suvišno kretati se kirurškom maskom u javnosti u pokušaju da se zaštite od virusa koji se prenosi zrakom.

Tim više što uz masku čovjek se lako može uljuljati u lažan osjećaj sigurnosti i zanemariti daleko važnije mjere higijene poput pranja ruku, kaže znanstenik s RKI-ja.


Sličnu informaciju već je objavila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).

Neke maske koje se kupuju u ljekarni sadrže i upozorenje da "nošenje kriruške maske pruža ograničenu zaštitu od infekcije i da se maska službeno ne preporučuje zdravim osobama".

Maska je dizajnirana tako da pomogne spriječiti zaraženoj osobi širenje bolesti, kažu ljekarnici.

Zdravstveni stručnjaci kažu da se korištenje kirurških maski u bolnicama uvelike razlikuje od uporabe tog artikla u svakodnevnom životu, jer bolničko osoblje u dodiru je s oboljelima i sumnjama na infekcije i zbog toga je izloženo većem riziku.

Maske bi prvenstveno trebale biti namijenjene liječnicima i medicinskim sestrama, kaže liječnik Clemens Wendtner s klinike u Muenchenu.

Jasne su indikacije da je dugotrajno nošenje maske besmisleno, kaže Wendtner.

Ako se maska ovlaži, ona gubi zaštitui u roku od 20 minuta,
a to znači ako vam je potrebna efektivna zaštita onda je morate redovito mijenjati.

Nadalje, važno je da maska tijesno prilegne uz lice.

Jedna od prednosti kirurške maske jest u tome da ona smanjuje kontakt moguće zaraženih prstiju s vašim nosom ili ustima.

Jedino takozvane maske FFP3 nude dodatnu zaštitu od infekcije zdravim osobama, kažu stručnjaci. Međutim, čak i ako imate te posebne maske morate ih ispravno postaviti te ih često mijenjati.

I konačno, čak i te specijalne maske nisu pogodne za produljenu uporabu u svakodnevnom životu jer vam mogu otežati disanje.
grozdana
Posts: 137
Joined: 07/09/2018 07:46

#5 Re: Lud,zbunjen ,nenormalan- Korona i maske

Post by grozdana »

Imam neki čudan osjećaj da je BINGO već poručio maske
grozdana
Posts: 137
Joined: 07/09/2018 07:46

#6 Re: Lud,zbunjen ,nenormalan- Korona i maske

Post by grozdana »

Firma iz Ljubuškog preorjentisala namjenu za samo jedan dan, a BUREKDŽINICE koje nisu imale dostavu obustavile rad (mogle poslovat isto ko i prodavnice sa rastojanjem za ponijeti.Ovako je odluka Kriznog štaba na čelu sa FU CZ(SOLAK) direktno učestvovala u zatvaranju radnih mjesta a time i otpuštanja radnika.AFERIM SOLAK
mesihtrko
Posts: 341
Joined: 23/09/2008 01:38

#7 Re: Lud,zbunjen ,nenormalan- Korona i maske

Post by mesihtrko »

Bobi wrote: 29/03/2020 17:07 Ma sve 5, dobit ces kontra pitanje "otkud znas da nisi bolestan?" i tako u krug...nosit, sta ces, shuti i trpi, problem je sto svako nema.
Nisam bolesniji od ovih što nas trenutno vode (mislim na krizni štab) .Doduše mi smo i bez KORONE bolestan NAROD godinama nas kradu a mi im godinama dajemo povjerenje
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#8 Re: Lud,zbunjen ,nenormalan- Korona i maske

Post by cyprus »

cyprus wrote: 28/03/2020 21:28 Jeboga više ove maske... Ja koliko sam skonto, one nisu sastavni dio preporuke WHO-a... Al eto, vidim pomama je i svi nosaju, pa hajd reko ako stvarno ima koristi, stavit ću i ja... Prvo sam nosao jednu te istu pet dana (jer nisam nigdje mogao nać drugu)... Čak mi je i žena koristila istu kada je jednom izašla vani...

Nekim čudom jučer nabasam u apoteku, kad imaju maske... Kupim pet komada... Al takve su da od njih samo mogu oklempaviti...

Pa bih volio da mi neko stručan kaže - ako odustanem od nošenja maske, može li se to smatrati neodgovornim ponašanjem? :roll: Svakako me nije strah za sebe, ali zaista ne bih želio pridonijeti širenju virusa... Koliko je zapravo uobičajeno da se virus prenese tek tako zrakom na ulici ili eventualno prodavnici?
Lijepim svoj post sa druge teme...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#9 Re: Lud,zbunjen ,nenormalan- Korona i maske

Post by madner »

cyprus wrote: 29/03/2020 18:38
cyprus wrote: 28/03/2020 21:28 Jeboga više ove maske... Ja koliko sam skonto, one nisu sastavni dio preporuke WHO-a... Al eto, vidim pomama je i svi nosaju, pa hajd reko ako stvarno ima koristi, stavit ću i ja... Prvo sam nosao jednu te istu pet dana (jer nisam nigdje mogao nać drugu)... Čak mi je i žena koristila istu kada je jednom izašla vani...

Nekim čudom jučer nabasam u apoteku, kad imaju maske... Kupim pet komada... Al takve su da od njih samo mogu oklempaviti...

Pa bih volio da mi neko stručan kaže - ako odustanem od nošenja maske, može li se to smatrati neodgovornim ponašanjem? :roll: Svakako me nije strah za sebe, ali zaista ne bih želio pridonijeti širenju virusa... Koliko je zapravo uobičajeno da se virus prenese tek tako zrakom na ulici ili eventualno prodavnici?
Lijepim svoj post sa druge teme...
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=E3URhJx0NSw&t=2735s[/youtube]

Od 45 minute.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#10 Re: Lud,zbunjen ,nenormalan- Korona i maske

Post by high_volume »

grozdana wrote: 29/03/2020 17:30 Firma iz Ljubuškog preorjentisala namjenu za samo jedan dan, a BUREKDŽINICE koje nisu imale dostavu obustavile rad (mogle poslovat isto ko i prodavnice sa rastojanjem za ponijeti.Ovako je odluka Kriznog štaba na čelu sa FU CZ(SOLAK) direktno učestvovala u zatvaranju radnih mjesta a time i otpuštanja radnika.AFERIM SOLAK
Kojom odlukom Kriznog štaba na čelu sa FU CZ(SOLAK) je zabranjen rad buregdžinica, odnosno proizvodnja pita i kolača?

Ko je obustavio rad buregdžinicama koje nisu imale dostavu :?
User avatar
BHCluster
Posts: 23424
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#11 Re: Lud,zbunjen ,nenormalan- Korona i maske

Post by BHCluster »

Ako zelite masku koja pruza virusne i bakterijske filtracije od 99.99% samo trazi da ima DAR filter i to je to. Jest da moras mijenjati filter svaka 24 sata. Ove ostale maske sto se kod nas prodaju imaju samo vizualni efekat.
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#12 Re: Lud,zbunjen ,nenormalan- Korona i maske

Post by horkesh »

BHCluster wrote: 29/03/2020 23:22 Ako zelite masku koja pruza virusne i bakterijske filtracije od 99.99% samo trazi da ima DAR filter i to je to. Jest da moras mijenjati filter svaka 24 sata. Ove ostale maske sto se kod nas prodaju imaju samo vizualni efekat.
Maske se nose zbog drugih, a ne zbog sebe.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4137
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#13 Re: Lud,zbunjen ,nenormalan- Korona i maske

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

horkesh wrote: 30/03/2020 00:01
BHCluster wrote: 29/03/2020 23:22 Ako zelite masku koja pruza virusne i bakterijske filtracije od 99.99% samo trazi da ima DAR filter i to je to. Jest da moras mijenjati filter svaka 24 sata. Ove ostale maske sto se kod nas prodaju imaju samo vizualni efekat.
Maske se nose zbog drugih, a ne zbog sebe.
Maske bilo koje vrste bi se trebale nositi i zbog tzv "virus load".

Nije isto da te napadne 1000 ili samo 5.

Organizam ima vise vremena i vece sanse da se odbrani od virusa ako je "load" manji.
User avatar
BHCluster
Posts: 23424
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#14 Re: Lud,zbunjen ,nenormalan- Korona i maske

Post by BHCluster »

horkesh wrote: 30/03/2020 00:01
BHCluster wrote: 29/03/2020 23:22 Ako zelite masku koja pruza virusne i bakterijske filtracije od 99.99% samo trazi da ima DAR filter i to je to. Jest da moras mijenjati filter svaka 24 sata. Ove ostale maske sto se kod nas prodaju imaju samo vizualni efekat.
Maske se nose zbog drugih, a ne zbog sebe.
Ipak drugi udisu a ne ti.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8271
Joined: 25/05/2013 23:49

#15 Re: Lud,zbunjen ,nenormalan- Korona i maske

Post by apsidejzi »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote: 30/03/2020 00:28
horkesh wrote: 30/03/2020 00:01
BHCluster wrote: 29/03/2020 23:22 Ako zelite masku koja pruza virusne i bakterijske filtracije od 99.99% samo trazi da ima DAR filter i to je to. Jest da moras mijenjati filter svaka 24 sata. Ove ostale maske sto se kod nas prodaju imaju samo vizualni efekat.
Maske se nose zbog drugih, a ne zbog sebe.
Maske bilo koje vrste bi se trebale nositi i zbog tzv "virus load".

Nije isto da te napadne 1000 ili samo 5.

Organizam ima vise vremena i vece sanse da se odbrani od virusa ako je "load" manji.
S tim da maska ne moze smanjiti "load". Virus je uvijek zakacen na neku "cesticu" a te cestice su toliko male da prolaze kroz masku bez problema. S druge strane, kada kises ili kada pricas i pljujes dok pricas, maska zaustavlja te kapljice koje su mnogo vece od cestica. Poenta maske je da kapljice sa mnogo cestica na kojima su virusi ne izlazi iz zarazene osobe. Jednom kad kapljica od kihanja dospije na pod, ona isparava i u zrak dize pomenute cestice.

Iz tog razloga, maska pomaze da se zaraza ne siri iz onih koji su zarazeni a nista ne pomaze tebi koji si zdrav da virus ne udje u tebe (osim ako nije specijalna maska). Medjutim, mnogo efikasnija metoda je da ostanes u kuci ako si bolestan i ne siris kapljice nego da izadjes napolje sa maskom.

Suma sumarum: nosanje maske je beskorisno ako nisi bolestan, a mnogo bolje je ostati u kuci ako vec jesti sto zapravo govori da su maske u javnosti nepotrebne. U bolnici pak mogu valjat ako je osoblje zarazeno a nije svjesno toga tj ne pokazuje simptome.
Locked