Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
zippoo87
Posts: 15649
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7101 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

samo ce ti se izduziti i prerasti :D

ja sa ove godine namjerno 7-8 danas kasnije posijao rasadu i niklo za 3-4 dana ,paradajz doduse a paprikama treba 7-10 dana da niknu
bolje da bude malo niza rasada a temeljitija,nego da se izduzi
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7102 Re: Bášča

Post by Maraschino »

spreca wrote: 19/03/2020 19:49
to je tacno...kod mene u stanu puni prozori rasade paradajza i paprika i vec su sada 15cm :lol: do maja cu o obrati paradajz i paprike :lol:
Slusaj @spreca sta ti zemljak @zippoo87 kaze. :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#7103 Re: Bášča

Post by spreca »

Maraschino wrote: 19/03/2020 19:56
spreca wrote: 19/03/2020 19:49
to je tacno...kod mene u stanu puni prozori rasade paradajza i paprika i vec su sada 15cm :lol: do maja cu o obrati paradajz i paprike :lol:
Slusaj @spreca sta ti zemljak @zippoo87 kaze. :D
slazem se ,ne radim to ja a ovoj mojoj nemozes dokazati da je prerano ...doduse tako radi svake godine ali sad je problem Corona ,ko zna
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#7104 Re: Bášča

Post by kuli1961 »

pemanapemani wrote: 19/03/2020 15:04 Jesi li nekad orao plugom na kopačici/frezi?

Mislim da kopačice koje tražiš (hoby varijanta) nisu predviđene za oranje malo tvrđih zemljišta. Plug je koristan da preoreš zemljište sa kojeg si nedavno ubrao prethodnu kulturu. Nakon više kiša ili snijega plug će teško odraditi posao, ali sama freza hoće bez problema.
Sa običnim kopačicama sam frezao dosta tvrdo glinasto zemljište bez većih problema. Naravno trebaš više puta preći da bi dobio željeni učinak. Recimo, prvo frezanje naštimaš dubinu freze na nekih 7-10 cm. Drugo na 20 cm i treće na maksimalno, odnosno, 25-30cm dubine.

Jedino honda, huqsvarna i viking/stihl kopačice mogu orati i kamenje. :)

Dobar priključak za kopačicu je brazdačica (plug kojim praviš redove za krompir, kukuruz, blitvu..., a možeš ga koristiti za okopavanje, zagrtanje redova i sl.)

Imam kosilicu Ruris. Ovlašteni servis je negdje pored Gračanice. Prilično ljubazni i izlaze u susret. Pukao nož mojom krivicom i stigao za 5 dana, sam ga zamijenio.

P.S. Postoji dosta Ruris proizvoda koji imaju brigs and straton motore koji su odlični.
Zemljiste u basti nije tvrdo. Moj problem je u tome sto u kasnu jesen ili rano proljece prestijam bastu, i onda muku mucim da nadjem nekoga da mi je isfreza. Komsiluk, tj, domaci ljudi oko mene (basta mi je u sklopu placa, sa buducom brvnarom) su takvi da nema sanse da ih izmolim, nagovorim, navucem da mi za honorar koji sami odrede isfrezaju! Dakle, ne pitam posto je, nego usitni i reci koliko love. Prve dvije sezone sam motikom i budakom sitnio zemlju, polomio se, znate o cemu govorim, robija. Proslu i ovu sezonu sam uspio namoliti jednog komsiju (uz malo komsijske casice rakije, meza i potom i trazeni honorar podrazumijeva se) da mi isfreza, ali vidim da vise nema smisla u naredno vrijeme da ga isto molim.
Zato sam odlucio da si kupim frezu. Jasno mi je da tu nikakve matematike nema, Medjutim, mogu istrpiti nekih 80-100 KM mjesecne rate (ako uzmem novu frezu u rasponu od 800 do 1000 KM), jer mi je tako daleko lakse nego odjednom ljuljnuti punu cijenu i tako sam sebi obezbijediti alat. Uostalom, na slican nacin sam sve ove godine (30+) sebi nabavljao alat, i dugorocno gledano, isplatilo mi se.
Plug mi se ucinio dobrom zamjenom za rucno/"nozno" stijanje, ali- kako vidim iz ovog posta, nije 100% neophodan, obzirom na tvrdocu zemljista. No, ako ga daju unutar cijene, utoliko bolje.
Posto je basta sada isfrezana, sadi mam vremena da detaljnije trazim frezu- Honda, Ruris sa B&S motorom, itd
Hvala za misljenje, savjet!
P.S. Cime odredjujes visinu, tj, dubinu svakog frezanja- podesavanjem visine onog crtala-klina iza prenosa?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#7105 Re: Bášča

Post by banjaluka078 »

Koju sortu kajsije biste preporučili, posadila bih 1-2 (nekad mi je neko rekao da one idu u paru)? Imam već niske jabuke, kruške, nekoliko stabala šljive, višnju. Kajsiju sam imala i jednostavno se osušila, a imam dovoljno prostora za nekoliko stabala.
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#7106 Re: Bášča

Post by pemanapemani »

kuli1961 wrote: 19/03/2020 21:00
pemanapemani wrote: 19/03/2020 15:04 Jesi li nekad orao plugom na kopačici/frezi?

Mislim da kopačice koje tražiš (hoby varijanta) nisu predviđene za oranje malo tvrđih zemljišta. Plug je koristan da preoreš zemljište sa kojeg si nedavno ubrao prethodnu kulturu. Nakon više kiša ili snijega plug će teško odraditi posao, ali sama freza hoće bez problema.
Sa običnim kopačicama sam frezao dosta tvrdo glinasto zemljište bez većih problema. Naravno trebaš više puta preći da bi dobio željeni učinak. Recimo, prvo frezanje naštimaš dubinu freze na nekih 7-10 cm. Drugo na 20 cm i treće na maksimalno, odnosno, 25-30cm dubine.

Jedino honda, huqsvarna i viking/stihl kopačice mogu orati i kamenje. :)

Dobar priključak za kopačicu je brazdačica (plug kojim praviš redove za krompir, kukuruz, blitvu..., a možeš ga koristiti za okopavanje, zagrtanje redova i sl.)

Imam kosilicu Ruris. Ovlašteni servis je negdje pored Gračanice. Prilično ljubazni i izlaze u susret. Pukao nož mojom krivicom i stigao za 5 dana, sam ga zamijenio.

P.S. Postoji dosta Ruris proizvoda koji imaju brigs and straton motore koji su odlični.
Zemljiste u basti nije tvrdo. Moj problem je u tome sto u kasnu jesen ili rano proljece prestijam bastu, i onda muku mucim da nadjem nekoga da mi je isfreza. Komsiluk, tj, domaci ljudi oko mene (basta mi je u sklopu placa, sa buducom brvnarom) su takvi da nema sanse da ih izmolim, nagovorim, navucem da mi za honorar koji sami odrede isfrezaju! Dakle, ne pitam posto je, nego usitni i reci koliko love. Prve dvije sezone sam motikom i budakom sitnio zemlju, polomio se, znate o cemu govorim, robija. Proslu i ovu sezonu sam uspio namoliti jednog komsiju (uz malo komsijske casice rakije, meza i potom i trazeni honorar podrazumijeva se) da mi isfreza, ali vidim da vise nema smisla u naredno vrijeme da ga isto molim.
Zato sam odlucio da si kupim frezu. Jasno mi je da tu nikakve matematike nema, Medjutim, mogu istrpiti nekih 80-100 KM mjesecne rate (ako uzmem novu frezu u rasponu od 800 do 1000 KM), jer mi je tako daleko lakse nego odjednom ljuljnuti punu cijenu i tako sam sebi obezbijediti alat. Uostalom, na slican nacin sam sve ove godine (30+) sebi nabavljao alat, i dugorocno gledano, isplatilo mi se.
Plug mi se ucinio dobrom zamjenom za rucno/"nozno" stijanje, ali- kako vidim iz ovog posta, nije 100% neophodan, obzirom na tvrdocu zemljista. No, ako ga daju unutar cijene, utoliko bolje.
Posto je basta sada isfrezana, sadi mam vremena da detaljnije trazim frezu- Honda, Ruris sa B&S motorom, itd
Hvala za misljenje, savjet!
P.S. Cime odredjujes visinu, tj, dubinu svakog frezanja- podesavanjem visine onog crtala-klina iza prenosa?
Jeste, dubina frezanja se određuje onim klinom.
Klin praktički služi za "kočenje". Jačim pritiskom na klin, noževi kopačice idu dublje.

Prvi put će ti se činiti da si se zeznuo što si odlučio kupiti kopačicu, jer će vjerovatno ona "vozati tebe". :)

Kad je već spomenuto duboko oranje ili štihanje lopatom, meni se najoptimalnije pokazalo ručno prekopavanje motikom.
Naime, trebalo mi je puno više vremena da preštiham zemljište i onda ga motikom usitnim, nego da idem odmah na duboko kopanje i usitnjavanje.

Prije nekoliko godina slučajno nabasao na motiku koja ima dubinu 25 cm. Napravio štilo od vrbinog drveta i sada pomoću nje obavljam sve operacije. :)
Treba mi cca. 4 sata rada da obradim (duboko kopanje i usitnjavanje) 100 m2 zemljišta u plasteniku.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#7107 Re: Bášča

Post by kuli1961 »

pemanapemani wrote: 20/03/2020 08:58
kuli1961 wrote: 19/03/2020 21:00
pemanapemani wrote: 19/03/2020 15:04 Jesi li nekad orao plugom na kopačici/frezi?

Mislim da kopačice koje tražiš (hoby varijanta) nisu predviđene za oranje malo tvrđih zemljišta. Plug je koristan da preoreš zemljište sa kojeg si nedavno ubrao prethodnu kulturu. Nakon više kiša ili snijega plug će teško odraditi posao, ali sama freza hoće bez problema.
Sa običnim kopačicama sam frezao dosta tvrdo glinasto zemljište bez većih problema. Naravno trebaš više puta preći da bi dobio željeni učinak. Recimo, prvo frezanje naštimaš dubinu freze na nekih 7-10 cm. Drugo na 20 cm i treće na maksimalno, odnosno, 25-30cm dubine.

Jedino honda, huqsvarna i viking/stihl kopačice mogu orati i kamenje. :)

Dobar priključak za kopačicu je brazdačica (plug kojim praviš redove za krompir, kukuruz, blitvu..., a možeš ga koristiti za okopavanje, zagrtanje redova i sl.)

Imam kosilicu Ruris. Ovlašteni servis je negdje pored Gračanice. Prilično ljubazni i izlaze u susret. Pukao nož mojom krivicom i stigao za 5 dana, sam ga zamijenio.

P.S. Postoji dosta Ruris proizvoda koji imaju brigs and straton motore koji su odlični.
Zemljiste u basti nije tvrdo. Moj problem je u tome sto u kasnu jesen ili rano proljece prestijam bastu, i onda muku mucim da nadjem nekoga da mi je isfreza. Komsiluk, tj, domaci ljudi oko mene (basta mi je u sklopu placa, sa buducom brvnarom) su takvi da nema sanse da ih izmolim, nagovorim, navucem da mi za honorar koji sami odrede isfrezaju! Dakle, ne pitam posto je, nego usitni i reci koliko love. Prve dvije sezone sam motikom i budakom sitnio zemlju, polomio se, znate o cemu govorim, robija. Proslu i ovu sezonu sam uspio namoliti jednog komsiju (uz malo komsijske casice rakije, meza i potom i trazeni honorar podrazumijeva se) da mi isfreza, ali vidim da vise nema smisla u naredno vrijeme da ga isto molim.
Zato sam odlucio da si kupim frezu. Jasno mi je da tu nikakve matematike nema, Medjutim, mogu istrpiti nekih 80-100 KM mjesecne rate (ako uzmem novu frezu u rasponu od 800 do 1000 KM), jer mi je tako daleko lakse nego odjednom ljuljnuti punu cijenu i tako sam sebi obezbijediti alat. Uostalom, na slican nacin sam sve ove godine (30+) sebi nabavljao alat, i dugorocno gledano, isplatilo mi se.
Plug mi se ucinio dobrom zamjenom za rucno/"nozno" stijanje, ali- kako vidim iz ovog posta, nije 100% neophodan, obzirom na tvrdocu zemljista. No, ako ga daju unutar cijene, utoliko bolje.
Posto je basta sada isfrezana, sadi mam vremena da detaljnije trazim frezu- Honda, Ruris sa B&S motorom, itd
Hvala za misljenje, savjet!
P.S. Cime odredjujes visinu, tj, dubinu svakog frezanja- podesavanjem visine onog crtala-klina iza prenosa?
Jeste, dubina frezanja se određuje onim klinom.
Klin praktički služi za "kočenje". Jačim pritiskom na klin, noževi kopačice idu dublje.

Prvi put će ti se činiti da si se zeznuo što si odlučio kupiti kopačicu, jer će vjerovatno ona "vozati tebe". :)

Kad je već spomenuto duboko oranje ili štihanje lopatom, meni se najoptimalnije pokazalo ručno prekopavanje motikom.
Naime, trebalo mi je puno više vremena da preštiham zemljište i onda ga motikom usitnim, nego da idem odmah na duboko kopanje i usitnjavanje.

Prije nekoliko godina slučajno nabasao na motiku koja ima dubinu 25 cm. Napravio štilo od vrbinog drveta i sada pomoću nje obavljam sve operacije. :)
Treba mi cca. 4 sata rada da obradim (duboko kopanje i usitnjavanje) 100 m2 zemljišta u plasteniku.
Hvala za upute.
Sto se tice "vozanja"- jasno, upravo i ocekujem da ne bude laganica, odmah na pocetku. Za svaku alatku treba ipak nesto vjestine. I motorni trimer me je u pocetku mucio- mlatio sam njime tamo- ovamo, smorio me, polomio mi ledja, sve dok se nisam privikao i poceo pravilno drzati i kositi njime. Sada je sega, laganica.. i potrosnja je pala :D !
Nasao sam RURIS DAC 7000 B sa B&S motorom, mehanicka rucica mjenjaca, brzine 2+R, cijena jeste povisoka, za razmisljanje, ali...
zippoo87
Posts: 15649
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7108 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

paradajz (tri sorte) krenuo u nebesa a tabasco chili evo poceo se stidljivo probijati kroz zemlju :D
parajaz nikao za 3-4 dana a paprike za 8 dana...napravio sam improvizovani plastenik koji grijem sa jednom sijalicom od 100W
Image

Image
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#7109 Re: Bášča

Post by Chmoljo »

Image

Evo usudih i promijenih zemlju, podrezah mrtve grančice, zalio fertilizatorom, i korom banane lišće očistio.

Izgleda da ga mori crveni paučić, ali ne kupih ništa za to. Ima li šta iz kućne radinosti da ih tjera?

Inače, želio u veću saksiju, ali trenutno nemam prostora za nju, pa je ostao tu gdje jeste, pa će pričekati da li jesen, da li vjerovatnije iduće proljeće. Nadam se da ga to neće napatiti.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#7110 Re: Bášča

Post by Banksy »

Neće, navikao je već, a i kad ga budeš presađivao, prebaci ga u samo malo veću saksiju, ne odmah u preveliku.
Pogledam ti za crv. pauka, prirodno.

Edit, juha od pelina, juha od preslice, čaj od češnjaka...
Last edited by Banksy on 21/03/2020 17:43, edited 1 time in total.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#7111 Re: Bášča

Post by Banksy »

spreca wrote: 19/03/2020 19:49
to je tacno...kod mene u stanu puni prozori rasade paradajza i paprika i vec su sada 15cm :lol: do maja cu o obrati paradajz i paprike :lol:

slazem se ,ne radim to ja a ovoj mojoj nemozes dokazati da je prerano ...doduse tako radi svake godine ali sad je problem Corona ,ko zna
+1 :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#7112 Re: Bášča

Post by Chmoljo »

Banksy wrote: 21/03/2020 17:36 Neće, navikao je već, a i kad ga budeš presađivao, prebaci ga u samo malo veću saksiju, ne odmah u preveliku.
Pogledam ti za crv. pauka, prirodno.

Edit, juha od pelina, juha od preslice, čaj od češnjaka...
Evo negdje pročitah i da je sasvim dovoljno prskati lišće vodom koja nema kamenca jer im vlaga ne odgovara nimalo, samo suho i toplo vrijeme.

Pratiću hoće li biti paučine i oštećenih listova. Ima stvarno lijepih primjeraka ove biljke da se isplati malo potruditi oko nje.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#7113 Re: Bášča

Post by Banksy »

Da, čisti i peri ručno, i prati, meni je crveni pauk ubio neke kućne mini ruže,
Prati, i odstranjuj pažljivo oštećene listove.
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#7114 Re: Bášča

Post by shandrprcSA »

kuli1961 wrote: 20/03/2020 20:28
Hvala za upute.
Sto se tice "vozanja"- jasno, upravo i ocekujem da ne bude laganica, odmah na pocetku. Za svaku alatku treba ipak nesto vjestine. I motorni trimer me je u pocetku mucio- mlatio sam njime tamo- ovamo, smorio me, polomio mi ledja, sve dok se nisam privikao i poceo pravilno drzati i kositi njime. Sada je sega, laganica.. i potrosnja je pala :D !
Nasao sam RURIS DAC 7000 B sa B&S motorom, mehanicka rucica mjenjaca, brzine 2+R, cijena jeste povisoka, za razmisljanje, ali...
tu lovu ja bih uzeo https://www.masineialati.ba/shop/kuca-i ... a-731-acc/
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#7115 Re: Bášča

Post by kuli1961 »

moracu odustati od RURIS-a, nigdje u blizini Banjaluke, u precniku od 50 km nema ovlastenog servisera. Jedino mjesto servisiranja i odrzavanja je Duboki Potok,sto mi je 150 km daleko- ne isplati se
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7116 Re: Bášča

Post by Maraschino »

shandrprcSA wrote: 22/03/2020 12:20
kuli1961 wrote: 20/03/2020 20:28
Hvala za upute.
Sto se tice "vozanja"- jasno, upravo i ocekujem da ne bude laganica, odmah na pocetku. Za svaku alatku treba ipak nesto vjestine. I motorni trimer me je u pocetku mucio- mlatio sam njime tamo- ovamo, smorio me, polomio mi ledja, sve dok se nisam privikao i poceo pravilno drzati i kositi njime. Sada je sega, laganica.. i potrosnja je pala :D !
Nasao sam RURIS DAC 7000 B sa B&S motorom, mehanicka rucica mjenjaca, brzine 2+R, cijena jeste povisoka, za razmisljanje, ali...
tu lovu ja bih uzeo https://www.masineialati.ba/shop/kuca-i ... a-731-acc/
Ovo bas dobra stvar za vrt.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#7117 Re: Bášča

Post by kuli1961 »

Maraschino wrote: 22/03/2020 15:39
shandrprcSA wrote: 22/03/2020 12:20
kuli1961 wrote: 20/03/2020 20:28
Hvala za upute.
Sto se tice "vozanja"- jasno, upravo i ocekujem da ne bude laganica, odmah na pocetku. Za svaku alatku treba ipak nesto vjestine. I motorni trimer me je u pocetku mucio- mlatio sam njime tamo- ovamo, smorio me, polomio mi ledja, sve dok se nisam privikao i poceo pravilno drzati i kositi njime. Sada je sega, laganica.. i potrosnja je pala :D !
Nasao sam RURIS DAC 7000 B sa B&S motorom, mehanicka rucica mjenjaca, brzine 2+R, cijena jeste povisoka, za razmisljanje, ali...
tu lovu ja bih uzeo https://www.masineialati.ba/shop/kuca-i ... a-731-acc/
Ovo bas dobra stvar za vrt.


Jeste, pogotovo sto ima verzija sa B&S motorom
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7118 Re: Bášča

Post by Maraschino »

kuli1961 wrote: 22/03/2020 19:54
Maraschino wrote: 22/03/2020 15:39
shandrprcSA wrote: 22/03/2020 12:20

tu lovu ja bih uzeo https://www.masineialati.ba/shop/kuca-i ... a-731-acc/
Ovo bas dobra stvar za vrt.


Jeste, pogotovo sto ima verzija sa B&S motorom
Imam Einhell kosacicu ali sa ovim motorom. To sam slucajno tako kupio a toliko sam dobrih stvari cuo o tim B&S motorima.
Naravno da nemam nikakvih problema. Prosle godine mijenjao ulje i samo deri.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#7119 Re: Bášča

Post by kuli1961 »

Maraschino wrote: 22/03/2020 19:59
kuli1961 wrote: 22/03/2020 19:54
Maraschino wrote: 22/03/2020 15:39

Ovo bas dobra stvar za vrt.


Jeste, pogotovo sto ima verzija sa B&S motorom
Imam Einhell kosacicu ali sa ovim motorom. To sam slucajno tako kupio a toliko sam dobrih stvari cuo o tim B&S motorima.
Naravno da nemam nikakvih problema. Prosle godine mijenjao ulje i samo deri.
B &S motori su jako rasprostranjeni (maltene kao ova baja Covid :D ). Univerzalni su, vrlo jednostavne konstrukcije i za njih u svakom cosku ima dijelova, za sve moguce modele
User avatar
Abate Fetel
Posts: 1080
Joined: 21/11/2019 18:42
Location: Ne grijem se na konvektore.Hvala!
Contact:

#7120 Re: Bášča

Post by Abate Fetel »

Evo mali update, limunovi, kruške, naranča i šljiva :D

Kruška junska ljepotica posađena prošle godine u novembru ili decembru ne sjećam se!

Image

Fino se primila

Kruška abate fetel posađena prošle godine u novembru ili decembru ne sjećam se!

Image

Naranča prezimila i pustila malo je reći 100 cvjetova :D

Image

Image
User avatar
Abate Fetel
Posts: 1080
Joined: 21/11/2019 18:42
Location: Ne grijem se na konvektore.Hvala!
Contact:

#7121 Re: Bášča

Post by Abate Fetel »

Sibirski limunovi :D

Mislim da će ove godine i dati prve plodove!

Image

Image

Šljiva obolila ljetos mislio sam je posjeći ali samo sam odstranio bolesne grane, nevjerovatno se obnovila i probeharala.

Image
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#7122 Re: Bášča

Post by kuli1961 »

@Abate Fetel- u kojim uslovima je narandza prezimila, kako si je "uzimio"
soba- toplije, svjetliji ili tamniji dio, ili neka šupa/ostava- "pa sta bude"?
hvala za odgovor
User avatar
matsuda
Posts: 484
Joined: 13/07/2011 18:55

#7123 Re: Bášča

Post by matsuda »

Bastovani, je li kasno to sto sam danas posadio paradajz ili cu morati kupovati gotove sadnice ove godine? :D
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#7124 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Nije kasno.
Paradajz 🍅 brzo raste.
zippoo87
Posts: 15649
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7125 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

matsuda wrote: 29/03/2020 20:52 Bastovani, je li kasno to sto sam danas posadio paradajz ili cu morati kupovati gotove sadnice ove godine? :D
nije kasno a napravi sebi improvizovani plastenik,jer za brz rast,osim temperature treba i velika vlaznost zraka

ne znam koliko si posijao i gdje drzis ali ako imas neku prostorijju koju ne koristis,stavi posudu u koju si posijao sjeme i preko nabaci najlon,moze i onaj za krecenje tanki i ispod toga stavi jednu sijalicu od 100W da ti grije (ovo pod uslovom da nemas neko drugo konstantno grijanje) i paradajz ce ti niknuti za 3-5 dana i brzo rasti i napedovati,jer ce konstantno imati jednaku temperaturu

ja ovako radim evo vec par godina i em je odlicna klijavost,em je vrlo jednostavno...obzirom da ja sadim malo veci broj sadnica i to u one kontejnercice od stiropora,stavim ono susilo za ves kao konstrukciju i preko toga najlon a ispod toga poredam kontejnere sa sadnicama i stavim
1-2 sijalice od 100W i to toliko zagrije,da cijelu sobu od nekih 20 kvadrata ugrije
Post Reply