Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#7076 Re: Bášča

Post by Banksy »

Dovoljno :thumbup:
Za ostalo, gugl je tu...
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#7077 Re: Bášča

Post by detroit-mercy »

Banksy wrote: 29/01/2020 10:45
Maraschino wrote: 29/01/2020 10:37 Ako su mu ovo braca i sestre, par godina sjede ovdje, pricaju izmedju sebe i jos ponekad nesto dobace komsijama.


Image

Image

Image

Ponekad ih zalije(ne previse i ne precesto, 7-14 dana) i traze svjetlost.
Krasula, biće para :D stavi ih na jugoistočni prozor,

http://www.novilist.hr/layout/set/print ... -vas-zivot

Edit, nisu braća, ono su fikusi, ovo sukulenti.

A svaka biljka hoće isto, puno svjetla, ali ne direktnog sunca, bez propuha, redovno zalijevanje, ali ne natapanje, ostalo su nijanse...
Kod mene stara ima, maksuz ko minijaturno drvo, jedno 70cm visoko. Ima nake veze sa parama :mrgreen: al neupatih pricu oko toga :mrgreen: .
Izlozeno je sam jutarnjem suncu, ostalo vrijeme u hladovini.
Nego jel ovo dje u Svabiji, malo mi lici na njihovu stanogradnju :mrgreen: .
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#7078 Re: Bášča

Post by detroit-mercy »

Abate Fetel wrote: 25/01/2020 18:57
Chmoljo wrote: 25/01/2020 18:47 Ahaah, a i ja sam se sjaranio nekako... Vird :mrgreen:
Čovjek što stariji i zreliji sve ga više privlače biljke, priroda, psi, mačke itd
A sve manje zene :mrgreen: .
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#7079 Re: Bášča

Post by eluna »

Jutro ljudi... Kako se riješiti divljih kupina sa parcele?... Uhvatilo na sve strane, uzalud čupanje i sve..... Ima li kakva hemikalija da to uništi da više ne raste?
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#7080 Re: Bášča

Post by Control panel »

eluna wrote: 02/02/2020 08:43 Jutro ljudi... Kako se riješiti divljih kupina sa parcele?... Uhvatilo na sve strane, uzalud čupanje i sve..... Ima li kakva hemikalija da to uništi da više ne raste?
Otidji i agricom i reci im. Dace ti neku tecnost za to.
Cini mi se da se zove Glifol.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#7081 Re: Bášča

Post by Banksy »

Da, glifosat, efikasno eliminira sve, živo.

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/srbij ... ta/jxnppkz
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7082 Re: Bášča

Post by Maraschino »

Mislim da je to prejako sredstvo i poslije tog tretiranja ne moze nista tu da raste, sve je spaljeno.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#7083 Re: Bášča

Post by Control panel »

Maraschino wrote: 06/02/2020 10:49 Mislim da je to prejako sredstvo i poslije tog tretiranja ne moze nista tu da raste, sve je spaljeno.
Koristiti ciljano, na zeleni dio biljke, lisce, koju treba unistiti, a ne prskati na sve okolo i sto treba i sto ne treba.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#7084 Re: Bášča

Post by Banksy »

Maraschino wrote: 06/02/2020 10:49 Mislim da je to prejako sredstvo i poslije tog tretiranja ne moze nista tu da raste, sve je spaljeno.
To i kažem.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7085 Re: Bášča

Post by Maraschino »

Control panel wrote: 06/02/2020 12:44
Maraschino wrote: 06/02/2020 10:49 Mislim da je to prejako sredstvo i poslije tog tretiranja ne moze nista tu da raste, sve je spaljeno.
Koristiti ciljano, na zeleni dio biljke, lisce, koju treba unistiti, a ne prskati na sve okolo i sto treba i sto ne treba.
Ja sam prosle godine sa kapaljkom posipao stavolj(ona visoka dosadna biljaka u dvoristu) ali posto ga bilo puno, puno sam i radio. Pogledam poslije sve fleke po dvoristu a on nije do kraja unisten. Sve bi to bilo u redu ali mi se bas prosle godine osusise dvije tresnje starosti 4-5 god. Pocele i radjati ma milina jedna ali sumnjam da ih nije ovo sredstvo(zile) zakacilo jer sam posipao oko stabla gdje je bilo korova.

...oprez u svakom slucaju.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#7086 Re: Bášča

Post by holowey »

a prekopati, isfrezati i ocistiti svo korijenje? malo vise posla ali nema problema za buduci rast drugih biljaka...
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#7087 Re: Bášča

Post by broj dva »

Abate Fetel wrote: 25/01/2020 18:57
Chmoljo wrote: 25/01/2020 18:47 Ahaah, a i ja sam se sjaranio nekako... Vird :mrgreen:
Čovjek što stariji i zreliji sve ga više privlače biljke, priroda, psi, mačke itd
Mislim da mi starog u zivotu basca i plastenik drze.
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#7088 Re: Bášča

Post by safran »

holowey wrote: 06/02/2020 13:25 a prekopati, isfrezati i ocistiti svo korijenje? malo vise posla ali nema problema za buduci rast drugih biljaka...
Kupinu ? Teško za ljudskog vijeka. Napraviti pravilno razrjeđenje glifosata, prskati list u fazi plodonošenja i nema problema.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#7089 Re: Bášča

Post by kuli1961 »

Mozda mi u ovom topic-u neko moze pomoci dobrim savjetom.
Naime, u posebnoj temi, koju sam naslovio kao "Freza" ( freza-t157508.html ), pitao sam za misljenje /savjet koju i kakvu frezu bi trebalo uzeti.

Posto se ovdje posotvima javljaju forumasi koji ocito imaju velika iskustva sa pripremom, obradom i sjetovm baste, molio bih bilo koga ko moze dati neki savjet u vezi nabavke freze.
U medjuvremenu sam se malo "obrazovao" i trazim frezu koja ima opciju montiranja pluga, tako da bastu preorem umjesto stijanja, koje mi oduzima jako puno vremena.
Dakle- "Kojeg proizvodjaca freze bi trebalo gledati? Koja snaga? Koji motor- Honda, Brigss/Straton ili? Koliko i kakvi nozevi? Sa rikvercom ili bez?
Na sta treba obratiti paznju kod kupovine polovnog ili novog?
Koja bi bila razumna cijena? "
Od polovnih, gledao sam MIO Honda, verzije F 300, 380, a od novih Villager 852 i razne verzije Ruris-a (rumunski proizvodjac)
Hvala svima!
moke zbog koke
Posts: 25
Joined: 26/04/2018 14:57

#7090 Re: Bášča

Post by moke zbog koke »

kuli1961 wrote: 12/03/2020 11:19 Mozda mi u ovom topic-u neko moze pomoci dobrim savjetom.
Naime, u posebnoj temi, koju sam naslovio kao "Freza" ( freza-t157508.html ), pitao sam za misljenje /savjet koju i kakvu frezu bi trebalo uzeti.

Posto se ovdje posotvima javljaju forumasi koji ocito imaju velika iskustva sa pripremom, obradom i sjetovm baste, molio bih bilo koga ko moze dati neki savjet u vezi nabavke freze.
U medjuvremenu sam se malo "obrazovao" i trazim frezu koja ima opciju montiranja pluga, tako da bastu preorem umjesto stijanja, koje mi oduzima jako puno vremena.
Dakle- "Kojeg proizvodjaca freze bi trebalo gledati? Koja snaga? Koji motor- Honda, Brigss/Straton ili? Koliko i kakvi nozevi? Sa rikvercom ili bez?
Na sta treba obratiti paznju kod kupovine polovnog ili novog?
Koja bi bila razumna cijena? "
Od polovnih, gledao sam MIO Honda, verzije F 300, 380, a od novih Villager 852 i razne verzije Ruris-a (rumunski proizvodjac)
Hvala svima!
nemam bas nekog prevelikog licnog iskustva, ali mogu prenijeti iskustva za koja sam cuo od ljudi. Najbolje bi bilo da ako mozes kupis frezu sa svim dodacima ili sa sto vise njih mozes ( ili onima koji ti trebaju - kopanje, frezanje, kosenje), jer svaka moze biti multifunkcionalna samo ako imas odgovarajuce nastavke, naravno da je bolje i ako ima rikverc. Sto se kupovine tice gledaj onu koja ima najbolji servis (recimo znam ljude koji imaju Mutu i za nju mozes lako naci dijelove, nozeve...) iz razloga sto se sve te masine kvare, i potrosni djelovi se mogu tesko pronaci za marke koje nisu dugo godina na trzistu. Najbolje je recimo da se raspitas na par mjesta koja prodaju, ljudi ce ti reci iskustva i onda zakljucis otprilike sta ti odgovara i potrebama i budzetu.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#7091 Re: Bášča

Post by kuli1961 »

moke zbog koke wrote: 12/03/2020 11:42
kuli1961 wrote: 12/03/2020 11:19 Mozda mi u ovom topic-u neko moze pomoci dobrim savjetom.
Naime, u posebnoj temi, koju sam naslovio kao "Freza" ( freza-t157508.html ), pitao sam za misljenje /savjet koju i kakvu frezu bi trebalo uzeti.

Posto se ovdje posotvima javljaju forumasi koji ocito imaju velika iskustva sa pripremom, obradom i sjetovm baste, molio bih bilo koga ko moze dati neki savjet u vezi nabavke freze.
U medjuvremenu sam se malo "obrazovao" i trazim frezu koja ima opciju montiranja pluga, tako da bastu preorem umjesto stijanja, koje mi oduzima jako puno vremena.
Dakle- "Kojeg proizvodjaca freze bi trebalo gledati? Koja snaga? Koji motor- Honda, Brigss/Straton ili? Koliko i kakvi nozevi? Sa rikvercom ili bez?
Na sta treba obratiti paznju kod kupovine polovnog ili novog?
Koja bi bila razumna cijena? "
Od polovnih, gledao sam MIO Honda, verzije F 300, 380, a od novih Villager 852 i razne verzije Ruris-a (rumunski proizvodjac)
Hvala svima!
nemam bas nekog prevelikog licnog iskustva, ali mogu prenijeti iskustva za koja sam cuo od ljudi. Najbolje bi bilo da ako mozes kupis frezu sa svim dodacima ili sa sto vise njih mozes ( ili onima koji ti trebaju - kopanje, frezanje, kosenje), jer svaka moze biti multifunkcionalna samo ako imas odgovarajuce nastavke, naravno da je bolje i ako ima rikverc. Sto se kupovine tice gledaj onu koja ima najbolji servis (recimo znam ljude koji imaju Mutu i za nju mozes lako naci dijelove, nozeve...) iz razloga sto se sve te masine kvare, i potrosni djelovi se mogu tesko pronaci za marke koje nisu dugo godina na trzistu. Najbolje je recimo da se raspitas na par mjesta koja prodaju, ljudi ce ti reci iskustva i onda zakljucis otprilike sta ti odgovara i potrebama i budzetu.
Hvala ti na javljanju.. Mada, Muta je ozbiljna masina, za vece i velike povrsine. Od nastavaka, neohodan mi je samo plug, onaj obicni, te- pozeljno- ako nadjem i cjenovno se uklopim. metalni tockovi, pored standardnih, gumenih. Moja basta je cisti amaterizam, rekreacija i neki ponos-"ovo je mrkva, luk, itd. iz moje baste", nista vise. Neko vrijeme njuskam po oglasima (pisanim) i elektronskim (OLX), te u regluarnoj prodaji- veci centri, prodavnice poljoprivredne mehanizacije itd. Svasta se nudi, a prodavci su u biti samo trgovci, pa mi se ne cine vjerodostojnim njihove price...
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#7092 Re: Bášča

Post by use your illusion »

Zna li neko ima li kakva sprava za busenje malč folije.. sadim luk a ne znam kako bih to najlakše izveo
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7093 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

ja posijao paradajz i chili paprike i paradajz nikao za 3-4 dana :D
ne znam da je ikada brze,jos prva dva dana nije bio u improvizovanom plasteniku,koji napravim u potkrovlju i ubacim 1-2 sijalice od 100W unutra da grije
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#7094 Re: Bášča

Post by shandrprcSA »

kuli1961 wrote: 12/03/2020 11:56 Hvala ti na javljanju.. Mada, Muta je ozbiljna masina, za vece i velike povrsine. Od nastavaka, neohodan mi je samo plug, onaj obicni, te- pozeljno- ako nadjem i cjenovno se uklopim. metalni tockovi, pored standardnih, gumenih. Moja basta je cisti amaterizam, rekreacija i neki ponos-"ovo je mrkva, luk, itd. iz moje baste", nista vise. Neko vrijeme njuskam po oglasima (pisanim) i elektronskim (OLX), te u regluarnoj prodaji- veci centri, prodavnice poljoprivredne mehanizacije itd. Svasta se nudi, a prodavci su u biti samo trgovci, pa mi se ne cine vjerodostojnim njihove price...
ja sam bacio oko na Ruris, pogledaj :)
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#7095 Re: Bášča

Post by kuli1961 »

shandrprcSA wrote: 18/03/2020 20:34
kuli1961 wrote: 12/03/2020 11:56 Hvala ti na javljanju.. Mada, Muta je ozbiljna masina, za vece i velike povrsine. Od nastavaka, neohodan mi je samo plug, onaj obicni, te- pozeljno- ako nadjem i cjenovno se uklopim. metalni tockovi, pored standardnih, gumenih. Moja basta je cisti amaterizam, rekreacija i neki ponos-"ovo je mrkva, luk, itd. iz moje baste", nista vise. Neko vrijeme njuskam po oglasima (pisanim) i elektronskim (OLX), te u regluarnoj prodaji- veci centri, prodavnice poljoprivredne mehanizacije itd. Svasta se nudi, a prodavci su u biti samo trgovci, pa mi se ne cine vjerodostojnim njihove price...
ja sam bacio oko na Ruris, pogledaj :)
znam vidio sam, ok su mi karakteristike. Jedini problem je to sto zivim u BL i ovdje ne mogu da nadjem ko je ovlasteni serviser radi ocuvanja garancije. Drugo, rumunski je proizvodjac, vjerovatno je takav i motor, pa ne znam koliko je RURIS zastupljen na BIH trzistu, kakva su iskustva...
Trece, njuskao sam i jednog kineza POWER AC- cijena vrlo prihvatljiva-800 KM, imam obezbijedjen servis, 2 ili 3 godine garancija (ne znam sad 100% tacno), nozevi/ffrezaci izgledaju korektno (4 frezaca), radna sirina od 30 cm do cini mi se 80 cm, uz frezu i unutar cijene isporucuju plug, metalne tockove i bocne tanjire(gumeni tockovi i frezaci su svakako basic), a mogu je dobiti i na Raiffeisen Shopping na godinu. Jedino sto je motor kineski, mada i Villager stavlja te motore. Po vanjskom izgledu, motor je kopija Honde, snaga je 3,8 kW, sto bi meni bilo sasvim dovoljno. Mjenacj je vjerovatno takodje kopija Honde, jer je poluga (kao kod npr. Honde 380, 400 itd) a ne na sajlu, Ali, kinez je kinez, moze se zalomiti da bude ok, al i ida vise vremena provede u servisu nego u basti.
Od ostalih novih, francuz PUBERT sa Honda (FG 320) ili Brigss&Straton motorima, vec su bitno skuplji,mjenjac je sistem sajle...a od polovnih, uglavnom mačak u vreći...
Imas li kakav detaljniji info za RURIS?
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#7096 Re: Bášča

Post by pemanapemani »

Jesi li nekad orao plugom na kopačici/frezi?

Mislim da kopačice koje tražiš (hoby varijanta) nisu predviđene za oranje malo tvrđih zemljišta. Plug je koristan da preoreš zemljište sa kojeg si nedavno ubrao prethodnu kulturu. Nakon više kiša ili snijega plug će teško odraditi posao, ali sama freza hoće bez problema.
Sa običnim kopačicama sam frezao dosta tvrdo glinasto zemljište bez većih problema. Naravno trebaš više puta preći da bi dobio željeni učinak. Recimo, prvo frezanje naštimaš dubinu freze na nekih 7-10 cm. Drugo na 20 cm i treće na maksimalno, odnosno, 25-30cm dubine.

Jedino honda, huqsvarna i viking/stihl kopačice mogu orati i kamenje. :)

Dobar priključak za kopačicu je brazdačica (plug kojim praviš redove za krompir, kukuruz, blitvu..., a možeš ga koristiti za okopavanje, zagrtanje redova i sl.)

Imam kosilicu Ruris. Ovlašteni servis je negdje pored Gračanice. Prilično ljubazni i izlaze u susret. Pukao nož mojom krivicom i stigao za 5 dana, sam ga zamijenio.

P.S. Postoji dosta Ruris proizvoda koji imaju brigs and straton motore koji su odlični.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#7097 Re: Bášča

Post by Banksy »

Ako u toku godine oreš samo dva puta, jesen duboko i proljeće plitko, pa još ako je u pitanju manja površina, možda se i ne isplati kupovati svoju kopačicu.

Radi li iko baštu, jeste li počeli? Ili je sve na čekanju...

Naredne sedmice debeli minusi.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#7098 Re: Bášča

Post by spreca »

Banksy wrote: 19/03/2020 18:33 Ako u toku godine oreš samo dva puta, jesen duboko i proljeće plitko, pa još ako je u pitanju manja površina, možda se i ne isplati kupovati svoju kopačicu.

Radi li iko baštu, jeste li počeli? Ili je sve na čekanju...

Naredne sedmice debeli minusi.
Rano je jos za Basce.....bice jos temp padanja do maja
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7099 Re: Bášča

Post by Maraschino »

spreca wrote: 19/03/2020 19:17
Banksy wrote: 19/03/2020 18:33 Ako u toku godine oreš samo dva puta, jesen duboko i proljeće plitko, pa još ako je u pitanju manja površina, možda se i ne isplati kupovati svoju kopačicu.

Radi li iko baštu, jeste li počeli? Ili je sve na čekanju...

Naredne sedmice debeli minusi.
Rano je jos za Basce.....bice jos temp padanja do maja
Sto bi rahmetli babo rekao ili lezalo u podrumu ili u zemlji. Ako nema toplote nema ni klijanja.
Neki rano posije i sjeme lezi u zemlji cekajuci toplo vrijeme a neko i mjesec dana poslije i zajedno nice i vegetira.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#7100 Re: Bášča

Post by spreca »

Maraschino wrote: 19/03/2020 19:43
spreca wrote: 19/03/2020 19:17
Banksy wrote: 19/03/2020 18:33 Ako u toku godine oreš samo dva puta, jesen duboko i proljeće plitko, pa još ako je u pitanju manja površina, možda se i ne isplati kupovati svoju kopačicu.

Radi li iko baštu, jeste li počeli? Ili je sve na čekanju...

Naredne sedmice debeli minusi.
Rano je jos za Basce.....bice jos temp padanja do maja
Sto bi rahmetli babo rekao ili lezalo u podrumu ili u zemlji. Ako nema toplote nema ni klijanja.
Neki rano posije i sjeme lezi u zemlji cekajuci toplo vrijeme a neko i mjesec dana poslije i zajedno nice i vegetira.
to je tacno...kod mene u stanu puni prozori rasade paradajza i paprika i vec su sada 15cm :lol: do maja cu o obrati paradajz i paprike :lol:
Post Reply