Moguca velika depresija X godine!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#76 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by MorningStar »

Ci-Nick wrote: 17/03/2020 21:12 Centralna banka reče da komercijalne banke inaju 2,8 milijardi KM neplasiranih sredstava.
Tako da bankama neće nedostajati sredstava i ne vidim ozbiljan rizik da neko neće moći doći do svog novca, naravno pod uslovom da sa štednjom ne krene lagerovanje kao sa brašnom.
Što bi svakako utjecalo na povećanje uposlenosti u djelatnosti "čišćenje" stanova.
Plan je da se sreze obavezna rezerva banaka sa 10% na 5% koje drzi centralna banka - nisu to neplasirana sredstva. Dodin plan. Samo treba sagraditi kakav vjerski objekat ili spomenik sto je KM vezana za Euro.... i klanjati mu se svaki dan. :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#77 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by ExNihilo »

Nema to veze sa onom ranijom pričom o ukidanju valutnog odbora. CB je rezervu smanjivala i prije i smanjivat će se (po potrebi) opet.

Nema ništa kontroverzno u ovom Dodikovom prijedlogu.
Ci-Nick
Posts: 5289
Joined: 15/03/2015 17:38

#78 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by Ci-Nick »

MorningStar wrote: 17/03/2020 23:56
Ci-Nick wrote: 17/03/2020 21:12 Centralna banka reče da komercijalne banke inaju 2,8 milijardi KM neplasiranih sredstava.
Tako da bankama neće nedostajati sredstava i ne vidim ozbiljan rizik da neko neće moći doći do svog novca, naravno pod uslovom da sa štednjom ne krene lagerovanje kao sa brašnom.
Što bi svakako utjecalo na povećanje uposlenosti u djelatnosti "čišćenje" stanova.
Plan je da se sreze obavezna rezerva banaka sa 10% na 5% koje drzi centralna banka - nisu to neplasirana sredstva. Dodin plan. Samo treba sagraditi kakav vjerski objekat ili spomenik sto je KM vezana za Euro.... i klanjati mu se svaki dan. :D
Lijepo su javili iz Centralne banke da drže 5, 5 milijardi KM novca komercijalnih banaka i da je 2, 7 milijardi obavezna rezerva a da 2, 8 milijardi novca slobodno za plasmane.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#79 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by MorningStar »

Ci-Nick wrote: 18/03/2020 00:25
MorningStar wrote: 17/03/2020 23:56
Ci-Nick wrote: 17/03/2020 21:12 Centralna banka reče da komercijalne banke inaju 2,8 milijardi KM neplasiranih sredstava.
Tako da bankama neće nedostajati sredstava i ne vidim ozbiljan rizik da neko neće moći doći do svog novca, naravno pod uslovom da sa štednjom ne krene lagerovanje kao sa brašnom.
Što bi svakako utjecalo na povećanje uposlenosti u djelatnosti "čišćenje" stanova.
Plan je da se sreze obavezna rezerva banaka sa 10% na 5% koje drzi centralna banka - nisu to neplasirana sredstva. Dodin plan. Samo treba sagraditi kakav vjerski objekat ili spomenik sto je KM vezana za Euro.... i klanjati mu se svaki dan. :D
Lijepo su javili iz Centralne banke da drže 5, 5 milijardi KM novca komercijalnih banaka i da je 2, 7 milijardi obavezna rezerva a da 2, 8 milijardi novca slobodno za plasmane.
Eto spaseni smo , sad ce banke moc dati kredite da firme prezive i da budzet nastavi da finansira sve sa 2.7 milijardi maraka. Dobro zvuci - sa tvoje tastature u bozije usi :wink: :D

Meanwhile:

https://avaz.ba/globus/svijet/555307/tr ... danima-kes

Predsjednik SAD Donald Tramp zatražio je od Kongresa da oslobodi ogromni paket ekonomske pomoći – uključujući i direktne gotovinske čekove Amerikancima u iznosu do 1.000 dolara – u vanrednim naporima da se pomogne domaćinstvima i ekonomiji u vrijeme korona krize.

U okviru predloženog ekonomskog paketa pomoći, koji nadmašuje stimulans vlade SAD za vrijeme Velike recesije 2008, Tramp želi da čekovi budu poslati građanima u roku od dvije nedjelje. Zvaničnici kažu da bi se Trampov paket mogao približiti iznosu od bilion dolara, prenio je AP.

Paket koji na zahtjev Trampa treba da odobri Senat, veći je od onog za pomoć bankama 2008. i 2009. godine, a pored gotovinski čekova građanima u iznosu od 250 milijardi dolara, uključuje i masovno smanjenje poreza za zaposlene, 50 milijardi pomoći za avionsku industriju i 250 milijardi za mala preduzeća.

- Želimo da nastupimo snažno - kazao je Tramp na brifingu u Bijeloj kući i dodao:

- Pobijedićemo i mislim da ćemo pobijediti brže nego što ljudi misle, nadam se - kazao je Tramp.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#80 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by MaksprotivMarksa »

Dodikov prijedlog je jedini smislen prijedlog u uslovima postojeceg drustveno-ekonomskog sistema, jedini je politicar u BiH koji ima smislene prijedloge vezane za CB.

Ukidanje karensi borda je takodjer jedan od najboljih prijedloga od strane Dodika, a narocito bi to pogodovalo razvoju ekonomije u uslovima krize trzista, druga je stvar sto ce svi "istaknuti" ekonomisti sa EFSA tvrditi drugacije, oni su do prije tri decenije na isti nacin velicali i samoupravljanje, ne radi se o naucnicima nego o drustveno-politickim radnicima.

Teze o tome da u BiH ne bi imao ko upravljati monetarnom politikom i CB su idiotske, ali u to smo uvjereni zbog tri decenije patronata zagovornika doktrine koja nas je dovela u ovo stanje, Dodikove prijedloge mjerimo kroz njegovu etnicku pripadnost, a oni su nerijetko sasvim razumni.
User avatar
drndalo
Posts: 22997
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#81 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by drndalo »

Iskustvo s njim govori da nikad ne nastupa s pozicije razuma za sve nas, nego uvijek svoje (h)alke pljackasa... Otud i oprez...

Iako znam o cemu pricas i prizivas klizni kurs koji bi kao pomogao privredi, zar zaista mislis da bi to bilo dobro za opste povjerenje u valutu? Pad KMa bi kao pomogao izvoznike? Kako ako prevoznici to ne mogu prevesti preko granica?

Na ovaj nacin bar imaju stabilnost, i jednu stvar manje za razmisljanje... A kao neko ko se sjeca "šticunga" ugradjivanog u dinarske cijene zbog klizanja valute nekad ranije, da ti kazem da i nije neka sreca...
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#82 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by Zeleni12 »

sinus wrote: 17/03/2020 16:22 Možda nije za ovu temu, ali zanima me šta drugi misle. Pošto na ovom forumu ima prilično pametnih ljudi i iz struke :)

Da li je u ovom vremenu bolje držati pare u banci ili sve podignuti i imati keš?

Instinkt mi govori da će stanje biti još gore i da trebam pare uzeti, a opet kao razum mi govori da će biti bolje :-)
Ja licno sam podigao nesto novca, da imam za osnovne potrebe par mjeseci, ali vecinu sam ostavio, ali pratim situaciju i ako dionice Deutsche bank padnu ispod 3, dizem sve, jer ako ona padne, moze povuci i ostale banke, ili bude vijesti da je neka druga veca banka u problemima.
A treba se sjetiti i Grcke prije 10-ak godina, kad su banke i bankomati bili neko vrijeme zatvoreni i nije bilo moguce doci do kesa, pa su bili redovi i protesti pred bankama. Ko nam garantuje da za mjesec i pol ili dva mjeseca, nece takva situacija biti i ovdje, i da foteljasi nece iskoristiti ovu situaciju s koronom, kako bi sproveli svoje ciljeve o kojima sam ranije pisao, tako da treba pratiti situaciju u svijetu sa bankama.
redhat
Posts: 979
Joined: 28/09/2008 01:32

#83 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by redhat »

Ci-Nick wrote: 17/03/2020 21:12 Centralna banka reče da komercijalne banke inaju 2,8 milijardi KM neplasiranih sredstava.
Tako da bankama neće nedostajati sredstava i ne vidim ozbiljan rizik da neko neće moći doći do svog novca, naravno pod uslovom da sa štednjom ne krene lagerovanje kao sa brašnom.
Što bi svakako utjecalo na povećanje uposlenosti u djelatnosti "čišćenje" stanova.
Većina od toga je u Deutche Banku.....koji je pred kolapsom :)
redhat
Posts: 979
Joined: 28/09/2008 01:32

#84 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by redhat »

King Theoden wrote: 17/03/2020 15:35
redhat wrote: 17/03/2020 15:28 šta smo rekli, kinezi ili japanci ili ćemo ih zvati "zuće" onako iz praktičnih razloga
Nemaš pojma o čemu pričam, je l?
Ne znaš šta se dešavalo 80-ih godina?
Prvi put čuješ za pojam "žuta opasnost"?
Ne umiješ odgovoriti na postavljeno pitanje(to su ona koja završavaju upitnikom)?

Al ovo znaš.
redhat wrote: 17/03/2020 15:28 Fulio si stadion a ne loptu
Ok. Neka ti bude. Hvala što sam imao čast da promijenimo mišljenje. Više ti neću odgovarati.
Tipična reakcija ublehaša punog raznih informacija sa raznih izvora koji zatrpava informacijama i na pitanja odgovara kontra pitanjima.
Uvijek je tako , po mom skromnom sudu osrednje obrazovanje, nizak nivo sposobnosti za komunikaciju i uvijek ali uvijek isključivost po principu ja znam samo moje je ispravno ostali koji ne vide stvar kao ja su budale.
Mišljenje nismo "promijenili" (misliš izmijenili) jer ga ti u startu nisi imao, imao si samo hrpu nabacanih informacija sa raznih izvora i želju da zadiviš.

sretno !
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#85 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by Zeleni12 »

redhat wrote: 18/03/2020 07:35
Ci-Nick wrote: 17/03/2020 21:12 Centralna banka reče da komercijalne banke inaju 2,8 milijardi KM neplasiranih sredstava.
Tako da bankama neće nedostajati sredstava i ne vidim ozbiljan rizik da neko neće moći doći do svog novca, naravno pod uslovom da sa štednjom ne krene lagerovanje kao sa brašnom.
Što bi svakako utjecalo na povećanje uposlenosti u djelatnosti "čišćenje" stanova.
Većina od toga je u Deutche Banku.....koji je pred kolapsom :)
I ako budu trazili pare nazad, dodatno ce gurnuti DB dolje, pogotovo sad.
redhat
Posts: 979
Joined: 28/09/2008 01:32

#86 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by redhat »

Zeleni12 wrote: 18/03/2020 07:41
redhat wrote: 18/03/2020 07:35
Ci-Nick wrote: 17/03/2020 21:12 Centralna banka reče da komercijalne banke inaju 2,8 milijardi KM neplasiranih sredstava.
Tako da bankama neće nedostajati sredstava i ne vidim ozbiljan rizik da neko neće moći doći do svog novca, naravno pod uslovom da sa štednjom ne krene lagerovanje kao sa brašnom.
Što bi svakako utjecalo na povećanje uposlenosti u djelatnosti "čišćenje" stanova.
Većina od toga je u Deutche Banku.....koji je pred kolapsom :)
I ako budu trazili pare nazad, dodatno ce gurnuti DB dolje, pogotovo sad.
Ovo je samo pokazatelj koliko je ovaj oblik kapitalizma i ekonomije ranjiv i stalno na rubu katastrofe.
Svi rade na rubu mogućnosti i granica rizika, ciklično se sve sruši svakih par godina i onda sve ide ispočetka.
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#87 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by Zeleni12 »

redhat wrote: 18/03/2020 07:52
Zeleni12 wrote: 18/03/2020 07:41
redhat wrote: 18/03/2020 07:35

Većina od toga je u Deutche Banku.....koji je pred kolapsom :)
I ako budu trazili pare nazad, dodatno ce gurnuti DB dolje, pogotovo sad.
Ovo je samo pokazatelj koliko je ovaj oblik kapitalizma i ekonomije ranjiv i stalno na rubu katastrofe.
Svi rade na rubu mogućnosti i granica rizika, ciklično se sve sruši svakih par godina i onda sve ide ispočetka.
A proslo 12 godina od zadnje recesije, tako da je vec i vrijeme za novu, pa bi ovo moglo i potrajati godinu, dvije, s tim da bi kriza iz 2008.god., u odnosu na ovu, zbog korone, mogla izgledati kao izlet.
User avatar
OldMayor
Posts: 2999
Joined: 30/10/2013 11:21

#88 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by OldMayor »

Ci-Nick wrote: 17/03/2020 21:12 Centralna banka reče da komercijalne banke inaju 2,8 milijardi KM neplasiranih sredstava.
Tako da bankama neće nedostajati sredstava i ne vidim ozbiljan rizik da neko neće moći doći do svog novca, naravno pod uslovom da sa štednjom ne krene lagerovanje kao sa brašnom.
Što bi svakako utjecalo na povećanje uposlenosti u djelatnosti "čišćenje" stanova.
Nije stvar ima li banka novca ili nema.

Dodjes na bankomat, koji je vec raja u panici opeljusila i fataš paučinu. Traži drugi, na drugom isto. U panici zbog nemogucnosti da dostavi kes - fizicki, banka zatvori poslovnice i sl. Ili pocne ogranicavati iznose koje mozes podici.

Jednostavno kad je panika, tesko je sve kontrolisati. Mislim fizicki ne mozes biti u mogucnosti da dostavis. Plus tu je naravno i bojazan banke da ostane bez icega, ako svi krenu povlaciti gotovinu.

Banka nikad neće reći, ali baš nikad ej ljudi ajd dođite i podignite malo love, nek imate za svaki slučaj. Ne. Upravo suprotno kad je i najveci belaj, oni ce ti reci koristite vi kartice, neka keša kod nas.

Određena svota keša - se mora uvijek imati. Uvijek. ;-)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#89 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by ExNihilo »

OldMayor wrote: 18/03/2020 09:11
Ci-Nick wrote: 17/03/2020 21:12 Centralna banka reče da komercijalne banke inaju 2,8 milijardi KM neplasiranih sredstava.
Tako da bankama neće nedostajati sredstava i ne vidim ozbiljan rizik da neko neće moći doći do svog novca, naravno pod uslovom da sa štednjom ne krene lagerovanje kao sa brašnom.
Što bi svakako utjecalo na povećanje uposlenosti u djelatnosti "čišćenje" stanova.
Nije stvar ima li banka novca ili nema.

Dodjes na bankomat, koji je vec raja u panici opeljusila i fataš paučinu. Traži drugi, na drugom isto. U panici zbog nemogucnosti da dostavi kes - fizicki, banka zatvori poslovnice i sl. Ili pocne ogranicavati iznose koje mozes podici.

Jednostavno kad je panika, tesko je sve kontrolisati. Mislim fizicki ne mozes biti u mogucnosti da dostavis. Plus tu je naravno i bojazan banke da ostane bez icega, ako svi krenu povlaciti gotovinu.

Banka nikad neće reći, ali baš nikad ej ljudi ajd dođite i podignite malo love, nek imate za svaki slučaj. Ne. Upravo suprotno kad je i najveci belaj, oni ce ti reci koristite vi kartice, neka keša kod nas.

Određena svota keša - se mora uvijek imati. Uvijek. ;-)
To je doomsday scenario i kolaps civilizacije.

Ako do toga dođe, da poslovnice ne rade, a bankomati su prazni, i nema ko da ih napuni, novac svakako prestaje biti medij razmjene i vraćamo se u prirodno stanje gdje se se robna razmjena vrši na nešto drugačiji način.
Ci-Nick
Posts: 5289
Joined: 15/03/2015 17:38

#90 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by Ci-Nick »

OldMayor wrote: 18/03/2020 09:11
Ci-Nick wrote: 17/03/2020 21:12 Centralna banka reče da komercijalne banke inaju 2,8 milijardi KM neplasiranih sredstava.
Tako da bankama neće nedostajati sredstava i ne vidim ozbiljan rizik da neko neće moći doći do svog novca, naravno pod uslovom da sa štednjom ne krene lagerovanje kao sa brašnom.
Što bi svakako utjecalo na povećanje uposlenosti u djelatnosti "čišćenje" stanova.
Nije stvar ima li banka novca ili nema.

Dodjes na bankomat, koji je vec raja u panici opeljusila i fataš paučinu. Traži drugi, na drugom isto. U panici zbog nemogucnosti da dostavi kes - fizicki, banka zatvori poslovnice i sl. Ili pocne ogranicavati iznose koje mozes podici.

Jednostavno kad je panika, tesko je sve kontrolisati. Mislim fizicki ne mozes biti u mogucnosti da dostavis. Plus tu je naravno i bojazan banke da ostane bez icega, ako svi krenu povlaciti gotovinu.

Banka nikad neće reći, ali baš nikad ej ljudi ajd dođite i podignite malo love, nek imate za svaki slučaj. Ne. Upravo suprotno kad je i najveci belaj, oni ce ti reci koristite vi kartice, neka keša kod nas.

Određena svota keša - se mora uvijek imati. Uvijek. ;-)
Taj scenario je neizvodiv.
Zašto?
Depoziti građana su 13 milijardi KM.
Neplasirana sredstva 2,8 milijardi.
Bar 80% stanovnistva nema ništa u banci, nema šta ni podići, sve i da hoće.
Firme sigurno neće a po zakonu i ne mogu počistiti račune, a od ovih 20 % ljudi koji bi imali šta podići dobar dio njih ima velike iznose koji uopšte nisu praktični za čuvanje u jastuku.
Izgledi za raspad sistema su malo veći od nule.
Ali jako malo.
redhat
Posts: 979
Joined: 28/09/2008 01:32

#91 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by redhat »

Ci-Nick wrote: 18/03/2020 09:33 Taj scenario je neizvodiv.
Zašto?
Depoziti građana su 13 milijardi KM.
Neplasirana sredstva 2,8 milijardi.
Bar 80% stanovnistva nema ništa u banci, nema šta ni podići, sve i da hoće.
Firme sigurno neće a po zakonu i ne mogu počistiti račune, a od ovih 20 % ljudi koji bi imali šta podići dobar dio njih ima velike iznose koji uopšte nisu praktični za čuvanje u jastuku.
Izgledi za raspad sistema su malo veći od nule.
Ali jako malo.
Ekonomska teorija i politika desetka, samo nažalost daleko je to od realnosti. Par izrazito jakih sarajevskih firmi su ti već u ovoj sedmici najavili da će radnicima rezati plate i to na neodređeno dug period dok traje prijetnja. Nema uplata, dužnici se gomilaju, pare se ne slijevaju a računi i zalihe se troše na podmirivanje dnevnog poslovanja i u svemu tome treba dodati poslovičnu spremnost domaćih biznismena da iskoriste situaciju i malo više zagrabe za sebe. Govorim o računima za struju i komunalnim troškovima koji u velikim sistemima idu stotinama hiljada marak mjesečno a plate su milionski rashod. Da te podsjetim da zakon prvo štiti samog sebe i vrlo rado će žrtvovati pojedinca radi zaštite sistema - tako je i sa bankama.
Šta nam se desilo 1992. a svi smo imali i devizne račune i štednju od Slovenačke banke pa nadalje, šta je tada bilo sa osiguranim novčanim plasmanima koji su postojali i to čak u državi koja je tada bila jača i zakonski uređenija nego ova kolonija koju sad imamo? Propalo sve, pojedinci uspjeli vratiti ali 90% izgubili sve - omiljeno objašnjenje svake odbionice i dispozitiva Vis Major (viša sila).
Ne mislim da će se sistem raspasti ali mislim da nam predstoji vrlo ljuljavih par mjeseci u kojem će mnogi u poslovnom smislu pod led otići a opet neki drugi će izaći jači iz svega.
Za pare ja lično mislim da dio sredstava u ovakvim krizama treba imati na raspolaganju u kešu čisto iz praktičnih razloga. Ti koji imaju stotine hiljada na računima svakako to ili čuvaju u inozemstvu ili na drugi način - ovo se na njih ne odnosi.
Neko je predložio ukidanje currency boarda i vezanje KM za E na čemu Dodik insistira zadnjih deset godina, svim tim koji vide samo pozitivnu stranu te priče poručujem nek se zamisle da li smo mi stabilna ekonomija i da li misle da bi KM mogao funkcionisati sam bez E zaleđa - imali bi dvocifrenu inflaciju u roku od pola godine.
User avatar
OldMayor
Posts: 2999
Joined: 30/10/2013 11:21

#92 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by OldMayor »

Ci-Nick wrote: 18/03/2020 09:33 Taj scenario je neizvodiv.
Zašto?
Depoziti građana su 13 milijardi KM.
Neplasirana sredstva 2,8 milijardi.
Bar 80% stanovnistva nema ništa u banci, nema šta ni podići, sve i da hoće.
Firme sigurno neće a po zakonu i ne mogu počistiti račune, a od ovih 20 % ljudi koji bi imali šta podići dobar dio njih ima velike iznose koji uopšte nisu praktični za čuvanje u jastuku.
Izgledi za raspad sistema su malo veći od nule.
Ali jako malo.
Sta bolan neizvodivo, a prije nekoliko godina u Grckoj banke bile zatvorene sedmicu i ograniceno dizanje kesha na 60 eur dnevno. Takodjer, hrpa trgovaca uopste nije htjela da prima kartice, nego samo keš. O cemu pricas?

Itekako je izvodivo ako zavlada panika, da se banke zatvore na odredjeni period. Te da ogranice dizanje kesha do odredjene sume. I itekako je izvodivo da ti u Bingu kazu, zao mi je ne idu kartice, samo keš.

Hocu li ja slusati svoj zdrav razum i dici keša da imam - ili slusati bankara u odijelu i kravati u nekom fancy officu na 10 spratu zgrade koji mi govori da je sve ok i da cuvam kod njega pare?

Bilo je do prije neki dan neizvodivo da se zatvore skole i vrtici. Pa se zatvorise. Pa da se zatvore granice. Pa se zatvorise. Pa neizvodivo da se trpaju ljudi u satore na 14 dana...sad odjednom ide i to.

:-)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#93 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by ExNihilo »

Grčka je zabranila dizanje keša i inozemna plaćanja radi spriječavanja odliva kapitala. Kartična i online plaćanja bila su neograničena.
Ci-Nick
Posts: 5289
Joined: 15/03/2015 17:38

#94 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by Ci-Nick »

Sve se pobrkalo.
Godišnja dobit kompanija u FBiH iznosi preko 3 milijarde ( zvanično).
Dakle kompanije imaju imovinu, imaju akumuliranu dobit, imaju rezerve.
Firma koja je zdrava čak i sa nižom likvidnošću može posuditi novac od banaka za tekuće obaveze.
Firma koja ne može preživjeti 6 mjeseci krize i treba da propadne.
A mi ovdje kukamo poslije 15 dana, prije nego je i nastala bilo kakva šteta
A sto se tiče bankomata, ponavljam od ovih 800 hiljada uposlenih bar 700 hiljada čeka da im plata legne da bi ponovo svratili do bankomata.
Kakva su opasnost po bankomate ljudi sa platom od 500 ili 700 ili 1000 KM.
Last edited by Ci-Nick on 18/03/2020 11:54, edited 2 times in total.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#95 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by King Theoden »

A šta ako propadne par velikih banaka i usput povuku i par manjih?
Baš me zanima mišljenje ovih ublehar...pardon, eksperata poput ovog ex-a iznad, pa onda redhada, pa onog ćate koji udara pečate(Max il kako već bi) a glumi velikog ekonoma i njihovih istomišljenika.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#96 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by victom »

Dao Johnes, uzeo Johnes
Last edited by victom on 01/03/2021 02:39, edited 2 times in total.
detroit-mercy
Posts: 16185
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#97 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by detroit-mercy »

King Theoden wrote: 18/03/2020 11:51 A šta ako propadne par velikih banaka i usput povuku i par manjih?
Baš me zanima mišljenje ovih ublehar...pardon, eksperata poput ovog ex-a iznad, pa onda redhada, pa onog ćate koji udara pečate(Max il kako već bi) a glumi velikog ekonoma i njihovih istomišljenika.
A sta se desi kada banka propadne, mozes li nam objasniti :mrgreen: :mrgreen:
aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#98 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by aerodinamika »

redhat wrote: 18/03/2020 10:11
Neko je predložio ukidanje currency boarda i vezanje KM za E na čemu Dodik insistira zadnjih deset godina, svim tim koji vide samo pozitivnu stranu te priče poručujem nek se zamisle da li smo mi stabilna ekonomija i da li misle da bi KM mogao funkcionisati sam bez E zaleđa - imali bi dvocifrenu inflaciju u roku od pola godine.
to je nivo spekulacije, mnoge valite nisu vezane nizasta, pa postoje, za sta je vezan jen, i koliki je njegov odnos prem a dolaru ili euru? Podsjecam da je rijec o jednoj od najvecih svjetskih ekonomija..... vezanje valute za neku drugu je osobina neambiciozno malih ekonomija
User avatar
drndalo
Posts: 22997
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#99 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by drndalo »

Jel nas to majke ti upravo usporedjujes s Japanom?

:babinsin:
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#100 Re: Slom berze i moguca velika depresija 2020 godine

Post by Zeleni12 »

New York Times je dosao do podatka da američka vlada ocekuje da ce pandemija korone trajati 18 mjeseci ili vise, te da ce imati vise talasa, ocekuju se neredi, nestasice...Ako je tako, to se uklapa u moju teoriju u koju vjerujem da idemo ka depresiji, koja ce rezultirati dedolarizacijom, ukidanjem kesa i uvodjenju jedne svjetske digitalne valute u roku dvije godine, i to ce ti mocniti tako prikazati da je to najbolje rjesenje da se krize vise ne dogadjaju, sve za nasu dobrobit.

Problem je sto ljudi u foteljama koji kontrolisu banke ne zele da se u BiH ukine currency board, i ako bi nasi politicari to uradili protivno njihovim zeljama, imali bi smo inflaciju kao u Venecueli nedavno, jer bi ti mocnici u foteljama nasu valutu proglasili bezvrijednom.
Oni bi rekli, hocete da se zafrkavate, eto vam Venecuelu u Bosni, pa izvolite ukinite CB.
Last edited by Zeleni12 on 19/03/2020 07:57, edited 1 time in total.
Post Reply