Gras all about

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
vjeshalica
Posts: 17247
Joined: 31/03/2019 14:56

#4451 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

Hocel neko pojasniti zasto novo stajliste sto se pravi na Otoci je pojelo saobracajnu traku za lijevo,jel to znaci suzavanje gradske magistrale? Iko ista?
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#4452 Re: Gras all about

Post by nlt »

vjeshalica wrote: 03/03/2020 15:19 Hocel neko pojasniti zasto novo stajliste sto se pravi na Otoci je pojelo saobracajnu traku za lijevo,jel to znaci suzavanje gradske magistrale? Iko ista?
Privremeno tramvajsko stajalište
User avatar
OldMayor
Posts: 2999
Joined: 30/10/2013 11:21

#4453 Re: Gras all about

Post by OldMayor »

Ovo sa zatvorenim stanicama je tolika glupost da to nije normalno. To je samo bacanje para. Mislio sam da ce nova (sad stara) vlada odustati od tog projekta, ali dzaba izgleda da nisu mogli odoliti toj glupoj ideji. Jeboga vise turska i instanbul i divljenje tim njihovim rjesenjima...

- prvo vecinu stanica je nemoguce kompletno zatvoriti, moze se tu raditi na fizickim preprekama, strazarima...ali sta je poenta? Ako ces opet morati uposliti ljude da strazere?!

- drugo imas stanice koje bas nikako ne mozes zatvoriti. To su prakticno sve stanice u Starom Gradu.

- Trece ruglo koje cemo dobiti tim nezgrapnim šklopocijama i na šta će one ličiti kad s isprljaju, razbiju, itd itdi td. Treba težiti minimalizmu.


Rjesenje je bilo jednostavno. RIGOROZNE kazne! I rijesiti to zakonski. Da se kazne uvezu sa sta ja znam, cipsom, licnim kartama, pasošima i sl. Administrativnim zabranama. Nebitno. Sve se to moze, kad se hoce. I narod ce to brzo nauciti.

Drugo - odgoj. Ucenje od malena kako se ponasa u javnom prevozu. Dakle, skola fino razred i jedan tramvaj. Svi po kartu da kupe, udju, sjednu, pa da im se mozda iz GRAS-a neko i obrati itd itd. Da ih se nauci necemu. Pa i da se sredi neka prostorija u GRAS-u, ne mora to biti fancy muzej, ali eto malo da se radi na tome... da ne odgajamo novu stoku.

Ali glavno su zakonska rjesenja,

A moze drugacije i mora. - Dokaz, da se sve moze rijesiti jeste npr. komercijalna linija. Kako to, da ljudi, koji udju u komercijalu stoje fino u redu i kupuju karte. Dakle, niko, ali bas niko se ne pokusava svercati. Kako to da u komercijalnoj liniji uopste nema revizora? Kako jebemu. Je li to neka paralelna stvarnost, sta je u pitanju?

Dalje, raditi na digitalizaiciji i modernizaciji prodaje karata.
- vremenske karte
- kupovina preko mobilne aplikacije i da vozac moze skenirati mob
- jedna karta da vazi za sve od busa, minibusa, trolejbusa, tramvaja
- automati sa kartama
itd itd

Za ovo sve je daleko manje novca porebno od tih 10 miliona koji ce se ulupati za stanice. Sve ovo se moglo rijesiti i jedan mali muzej, i aplikacije, softwari cudesa. Sumnjam da bi kostalo vise.

Dakle, hodam, zuri mi se, hocu na tramvaj. Omoguci mi da mogu aplikacijom da za 10 sekundi kupim kartu od npr 10 min, koja ce kostati eto 0,70 KM. Nebitno. I kad udjem u tramvaj da je "aktiviram". Ili da imam kredit kupljen (kao sto vec sad imaju sa elektronskim kartama), ali da mogu da "skinem" za 10 minuta, za 20 minuta i slicno. Ili po stanicama.

Za starije i one koji ne koriste mobitele, aplikacije. Posadi na svaku stanicu aparat sa kartama. Ubacis novac, dobijes kartu. Ne da ja moram cekati po trafici, traziti dumati, il se gurati do vozaca i njega ometati.

Jer upravo te sitne voznje mislim da stvaraju najveci gubitak GRAS-u. Koliko ima takvih neplacenih karti? Tih sitnih voznji od 10-15 min, do 10ak stanica. Upravo takvi ne placaju. Da ne govorim o onima sto idu po 1 ili 2 stanice. 99% ih ne plati kartu. Oni koji se voze od Carsije do Ilidze oni placaju.

Kazem, ovo zatvaranje stanica nece rijestii apsolutno nista. A bacit ce se milioni.


p.s. I kao boga vas molim odlijepite one jebene reklame sa vozila, govorim o prozorima. Isto kao da se u najlonskoj kesi vozim. Fuj fujeva. Da barem vozila unutra na nesto lice, pa da imam sta gledati. Nego unutra pakao, hocu da pogledam vani, ne mogu jer mi je nalijepio reklamu. Da ne govorim da turisti koji su dosli u grad, isto tako ne mogu isti da vide. Ili je to mozda i cilj. Ono, sto manje vidite to bolje.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#4454 Re: Gras all about

Post by Hajvan »

pocelo i ovdje sa sintagmom "gradska magistrala"… lol :roll:
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#4455 Re: Gras all about

Post by nlt »

10 miliona je sve... Stanice, informacioni sistem, aparati, kamere...sve, sve
User avatar
vjeshalica
Posts: 17247
Joined: 31/03/2019 14:56

#4456 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

Za prisjecnog zitelja Kantona samo treba pobosti kolje i nabaciti zicu da izgleda ko u zavicaju ili staviti kavez betonski da ne ulazi bez karte u prevoz drugacije ne moze
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#4457 Re: Gras all about

Post by NediM17 »

nlt wrote: 03/03/2020 15:21
vjeshalica wrote: 03/03/2020 15:19 Hocel neko pojasniti zasto novo stajliste sto se pravi na Otoci je pojelo saobracajnu traku za lijevo,jel to znaci suzavanje gradske magistrale? Iko ista?
Privremeno tramvajsko stajalište
Moze li se sad skretati lijevo prema Otoci ili su zabranili?
User avatar
mk ultra
Posts: 19522
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#4458 Re: Gras all about

Post by mk ultra »

NediM17 wrote: 05/03/2020 16:05
nlt wrote: 03/03/2020 15:21
vjeshalica wrote: 03/03/2020 15:19 Hocel neko pojasniti zasto novo stajliste sto se pravi na Otoci je pojelo saobracajnu traku za lijevo,jel to znaci suzavanje gradske magistrale? Iko ista?
Privremeno tramvajsko stajalište
Moze li se sad skretati lijevo prema Otoci ili su zabranili?
Moze, ima privremena signalizacija, skrece se iz lijeve trake
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#4459 Re: Gras all about

Post by Hajvan »

vjeshalica wrote: 05/03/2020 08:44 Za prisjecnog zitelja Kantona samo treba pobosti kolje i nabaciti zicu da izgleda ko u zavicaju ili staviti kavez betonski da ne ulazi bez karte u prevoz drugacije ne moze
a hocete bit ljubeziti pa opisat natprisjecnog ziteljina Kantona?!? :lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17247
Joined: 31/03/2019 14:56

#4460 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

Hajvan wrote: 05/03/2020 17:41
vjeshalica wrote: 05/03/2020 08:44 Za prisjecnog zitelja Kantona samo treba pobosti kolje i nabaciti zicu da izgleda ko u zavicaju ili staviti kavez betonski da ne ulazi bez karte u prevoz drugacije ne moze
a hocete bit ljubeziti pa opisat natprisjecnog ziteljina Kantona?!? :lol:
Ne zelim biti ljubezna danas...drugi dan hvOla
User avatar
OldMayor
Posts: 2999
Joined: 30/10/2013 11:21

#4461 Re: Gras all about

Post by OldMayor »

mk ultra wrote: 05/03/2020 17:33 Moze, ima privremena signalizacija, skrece se iz lijeve trake
I ovom prilikom bih zelio da stvarno kazem svaka cast MUP-u saobracajcima, jer je na raskrsnici na Otoci sada manja guzva, nego kada nije bila zatvorena traka lijevo.

Sto je jos samo jedan dokaz da nam hitno, hino treba sistem za adaptibilno upravljanje saobraćajem. Bilo je rijeci da ce ga uvesti jos prosle godine, ali nista...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4462 Re: Gras all about

Post by bitanga_sa_otesa »

tako to rade u razvijenim sredinama :thumbup:

User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#4463 Re: Gras all about

Post by So What! »

Kreće rekonstrukcija tramvajske pruge u Sarajevu vrijedna 20 mil. EUR
Image

Kako je i najavljeno u januaru Ministarstvo saobraćaja KS objavilo je nabavku konsultantskih usluga - nadzor radova na rekonstrukciji tramvajske pruge između tramvajskih stanica Ilidža i Muzeja.

Nabavka je otvorena do 13.4.2020. godine.

U cilju realizacije ovog projekta koristit će se sredstava zajma od Europske banke za obnovu i razvoj od 20 miliona eura. U okviru raspoloživih sredstava planirano je da se uradi remont 8,5 km duge tračnice pruge kojom upravlja GRAS.

Ministar saobraćaja KS kako je ranije kazao projekt će omogućiti povećanju učinkovitosti tramvajskog saobraćaja kroz poboljšanu dostupnost, moderniziranu infrastrukturu, povećanu prosječnu brzinu usluge i smanjeni intenzitet održavanja i troškove.

Također, on je u okviru Poslovnom foruma Bosna i Hercegovina – Španija održanom u oktobru prošle godine podsjetio na činjenicu da se Sarajevom trenutno saobraća 39 tramvaja, a prema statistikama, na šest linija koje su u funkciji, trebalo bi da saobraća 51 tramvaj.

Prosječna starost tramvaja je 40 godina.

Inače, nabavka u okviru ovog projekta provodit će se putem EBRD-ovog portala za e-nabavu (ECEPP).
Akta
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#4464 Re: Gras all about

Post by Quaresma »

Negdje sam citao da Gras radi prve dvije subote u mjesecu, odnosno mjesta gdje mozes uzeti iskaznice.

Da li to vazi i dalje, odnosno da li ce raditi sutra? Hitno mi treba info. I da li rade na svim lokacijama ili samo na odredjenim. Konkretno treba mi za Ilidzu i Otoku

EDIT: Nasao, no ako kome zatreba ima na ovom linku s Grasove stranice. Promakeo mi link kad sam prije ulazio

https://gras.ba/pdfs/Radno%20vrijeme%20 ... 2.2019.pdf
loudness
Posts: 148
Joined: 20/11/2003 00:00

#4465 Re: Gras all about

Post by loudness »

Vidim da forum uvelike spava i "spava", pa stoga

hoću ovdje da istaknem po meni nešto veoma, veoma važno !

Naređenje i odluke Vlade Kantona Sarajevo:

1.
2.
...
...

..... Zabranjena su sva javna okupljanja.
Boravak i vožnja u sredstvima tj. vozilima JGSP (Javnog gradskog saobraćajnog prijevoza) >> kod nas su to GRAS i Centrotrans, prema posljednjim odlukama Vlade Kantona Sarajevo od prije 2 sata postaju od sutra u 06:00h u direktnoj suprotnosti sa naređenjima tj. izvršnim komandama Vlade KS .

To znaći da pod hitno treba obustaviti cjelokupan javni transport u vozilima koja predstavljaju: tramvajski, trolejbuski, autobuski, kombibuski promet uključujući i sarajevsku Trebevičku žičaru kao i funikular-uspinjaču tj. kosi lift na Ciglanama. Naprosto u ovom teškom trenutku nije potrebno vozikati se u sredstvima gradskog prometa svih vlasnika i vidova.

Vjerovatno će ovo sutra ili prekosutra biti odlučeno u razradama odluka i naredbi, ali ne bi trebalo čekati ni sata od momenta kada odluke stupaju na snagu !!!


btw Srbija na teritoriji grada Beograda ukida i zabranjuje kompletan Javni gradski prijevoz svih vidova i oblika koji sačinjavaju isti , sa intencijom da se odluka širi na prostor cijele države!
User avatar
vjeshalica
Posts: 17247
Joined: 31/03/2019 14:56

#4466 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

loudness wrote: 18/03/2020 00:40 Vidim da forum uvelike spava i "spava", pa stoga

hoću ovdje da istaknem po meni nešto veoma, veoma važno !

Naređenje i odluke Vlade Kantona Sarajevo:

1.
2.
...
...

..... Zabranjena su sva javna okupljanja.
Boravak i vožnja u sredstvima tj. vozilima JGSP (Javnog gradskog saobraćajnog prijevoza) >> kod nas su to GRAS i Centrotrans, prema posljednjim odlukama Vlade Kantona Sarajevo od prije 2 sata postaju od sutra u 06:00h u direktnoj suprotnosti sa naređenjima tj. izvršnim komandama Vlade KS .

To znaći da pod hitno treba obustaviti cjelokupan javni transport u vozilima koja predstavljaju: tramvajski, trolejbuski, autobuski, kombibuski promet uključujući i sarajevsku Trebevičku žičaru kao i funikular-uspinjaču tj. kosi lift na Ciglanama. Naprosto u ovom teškom trenutku nije potrebno vozikati se u sredstvima gradskog prometa svih vlasnika i vidova.

Vjerovatno će ovo sutra ili prekosutra biti odlučeno u razradama odluka i naredbi, ali ne bi trebalo čekati ni sata od momenta kada odluke stupaju na snagu !!!


btw Srbija na teritoriji grada Beograda ukida i zabranjuje kompletan Javni gradski prijevoz svih vidova i oblika koji sačinjavaju isti , sa intencijom da se odluka širi na prostor cijele države!
Tisu misu nije 1992
Nocni prevoz je ukint
A dnevni smanjen obim
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#4467 Re: Gras all about

Post by Matijevic_Vlado »

Od sutra radnim danima subotnji red voznje a vikendom nedjeljni red voznje. U biti nidje veze, na 90 posto linija je isti broj polazaka subotom i radnim danom.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#4468 Re: Gras all about

Post by perfect_guy »

loudness wrote: 18/03/2020 00:40 Vidim da forum uvelike spava i "spava", pa stoga

hoću ovdje da istaknem po meni nešto veoma, veoma važno !

Naređenje i odluke Vlade Kantona Sarajevo:

1.
2.
...
...

..... Zabranjena su sva javna okupljanja.
Boravak i vožnja u sredstvima tj. vozilima JGSP (Javnog gradskog saobraćajnog prijevoza) >> kod nas su to GRAS i Centrotrans, prema posljednjim odlukama Vlade Kantona Sarajevo od prije 2 sata postaju od sutra u 06:00h u direktnoj suprotnosti sa naređenjima tj. izvršnim komandama Vlade KS .

To znaći da pod hitno treba obustaviti cjelokupan javni transport u vozilima koja predstavljaju: tramvajski, trolejbuski, autobuski, kombibuski promet uključujući i sarajevsku Trebevičku žičaru kao i funikular-uspinjaču tj. kosi lift na Ciglanama. Naprosto u ovom teškom trenutku nije potrebno vozikati se u sredstvima gradskog prometa svih vlasnika i vidova.

Vjerovatno će ovo sutra ili prekosutra biti odlučeno u razradama odluka i naredbi, ali ne bi trebalo čekati ni sata od momenta kada odluke stupaju na snagu !!!


btw Srbija na teritoriji grada Beograda ukida i zabranjuje kompletan Javni gradski prijevoz svih vidova i oblika koji sačinjavaju isti , sa intencijom da se odluka širi na prostor cijele države!
očekujem onda da organizuješ alternativni prevoz ljudima koji rade
loudness
Posts: 148
Joined: 20/11/2003 00:00

#4469 Re: Gras all about

Post by loudness »

bicikl s maskom na ustima i nosu !

Ponegdje i pješke, negdje automobil, samoorganizacija je u ovakvim situacijama najbolje rješenje !

Kad se u ratu 1992-95 moglo pod svom vatrom minobacača, haubica, snajpera, PAM-ova, PAT-ova etc voziti biciklom (ponekad i pješice)kroz Sarajevo i dolaziti u ratnu jedinicu ili na radnu obavezu, onda danas svakako može !!!

Sve, ali baš sve, je bolje od Lava, Bara, Vlakova, Bakija itd...

Uvedeno je ratno stanje, samo kroz naš Ustav ima eufemistički naziv "Stanje prirodne nesreće" ili "Stanje velike nesreće", jer naš Ustav ne poznaje druge nazive, ali to je to ! Na žalost, ali situacija je preozbiljna !

A dobro se zna šta je "vanredno/izvanredno stanje" odnosno "ratno stanje !"
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#4470 Re: Gras all about

Post by perfect_guy »

ne znam koliko je i to OK kad trebaš stalno, pa i po noći ići, na relaciji prigradski-centar
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#4471 Re: Gras all about

Post by Quaresma »

da priupitam i ovde

znam da je tesko bilo sta prognozirati sada, ali da li imaju kakve price kada bi se mogao opet pokrenuti javni prijevoz, kad je najrealnije da se to desi?
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#4472 Re: Gras all about

Post by liaar »

Quaresma wrote: 28/04/2020 11:51 da priupitam i ovde

znam da je tesko bilo sta prognozirati sada, ali da li imaju kakve price kada bi se mogao opet pokrenuti javni prijevoz, kad je najrealnije da se to desi?
Ja se iskreno nadam da neće uskoro, zato što znam kako su naši ljudi neodgovorni, bezobrazni i samoživi.
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#4473 Re: Gras all about

Post by Quaresma »

liaar wrote: 28/04/2020 12:54
Quaresma wrote: 28/04/2020 11:51 da priupitam i ovde

znam da je tesko bilo sta prognozirati sada, ali da li imaju kakve price kada bi se mogao opet pokrenuti javni prijevoz, kad je najrealnije da se to desi?
Ja se iskreno nadam da neće uskoro, zato što znam kako su naši ljudi neodgovorni, bezobrazni i samoživi.
u pravu si, ujutro je najgore, ipak je najbolje pricekati do pocetka juna, ali posao ispasta :-?
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#4474 Re: Gras all about

Post by liaar »

Quaresma wrote: 28/04/2020 13:21
liaar wrote: 28/04/2020 12:54
Quaresma wrote: 28/04/2020 11:51 da priupitam i ovde

znam da je tesko bilo sta prognozirati sada, ali da li imaju kakve price kada bi se mogao opet pokrenuti javni prijevoz, kad je najrealnije da se to desi?
Ja se iskreno nadam da neće uskoro, zato što znam kako su naši ljudi neodgovorni, bezobrazni i samoživi.
u pravu si, ujutro je najgore, ipak je najbolje pricekati do pocetka juna, ali posao ispasta :-?
U kojem dijelu grada radiš, imaš li privatno vozilo ?
Parkinzi od KJKP RAD (čitaj većina parkinga u gradu iscrtanih uz ceste) se ne plaća dok je vanredna situacija sa COVID-19.
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#4475 Re: Gras all about

Post by Quaresma »

Firma mi je na Grbavici a ja sam na Vojnickom.

Nemam privatno vozilo, oslanjam se na javni prijevoz.
Post Reply