Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#76 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by madner »

To je sasvim logican potez, i to onda dovodi do recesije.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#77 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MorningStar »

Da veoma logican - drzava da plati iz budzeta koji se puni iz pdv-a,poreza i doprinosa - koji se smanjuju kako se privredna aktivnost smanjuje :D a doprinose ne placas sebi nego onim prije tebe sto su radili isto sa penzionerima.


Tako da pare nisu problem - po svoj prilici para nece biti :D
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#78 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MaksprotivMarksa »

Jeste investicija ako se radi o sredstvima za rad, ali u konkretnom slucaju kupovina porsea to nije, to je samo varanje drzave da se ne plati porez na dobit, a za ova nemusta objasnjenja iz ekonomike preduzeca i racunovodstva ti se jos jednom zahvaljujem, nisam ih cuo vec deset godina, mislim da sam tada polozio taj predmet, pa valjda ne znam dovoljno, a vi znate.

Ne znam sta da vam kazem, ako niste gazde koje varuckaju drzavu i kupuju kancelarijski materijal u formi kauca za kucu, a ovu i ovakve prakse branite, imate ozbiljan problem, a ako vi to ne vidite onda ok, nastavite biti slijepi pored ociju, branite pljacku, zatvarajte oci i pronalazite zakonske formulacije kojima je omogucena pljacka i umanjivanje dobiti, ako ste gazda mogu da vas razumijem, ali sumnjam, samo nemojte traziti da se vas spasava, vasi zaposleni su nesto drugo, oni trebaju biti spaseni, a ne vi koji pljackate drzavu, bas kao sto ne vidite u smanjivanju dobiti problem, vjerovatno ga ne vidite i u fiktivnim racunima, potplacenom radu, radu vikendom, neolacenom prekovremenom radu itd.

Na kraju, ne znam da li ste dotjerali sada, ali dotjerat cete, a onda ce biti ganja po ulici, pa objasnjavajte onima koji budi trcali za vama da je sve po zakonu.

I da, ja nisam lican u ovome, meni ide sasvim dobro, vjerovatno mnogo bolje nego vama, ali sam spreman da mi ide i losije ako ce slika drustva u cjelini biti bolja, a ona je katastrofalna vec 25 godina.

@MMM1977
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#79 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by madner »

Porsche je jednako sredstvo za rad kao i Octavija, nego te pojede zavist.

Mada ce covjek prije Porschea kupiti od dobiti a ne na firmu, jer kao sto covjek rece nije neka pljacka sto se tice umanjena obaveza a valja pisati naloge i zajebavati se oko gluposti.

Ocito nemas iskustva iz realnog sektora, nema opste razloga da se izbjegava placanje poreza kada je stopa 10% i nakon toga cist kes. Sto ima vise beneficija za poslodavca od samog Porschea.

I ne moze drzava pomoci samo radnicima, predlozi mjere pa skontaj sam.
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#80 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MMM1977 »

MaksprotivMarksa wrote: 16/03/2020 12:09 Jeste investicija ako se radi o sredstvima za rad, ali u konkretnom slucaju kupovina porsea to nije, to je samo varanje drzave da se ne plati porez na dobit, a za ova nemusta objasnjenja iz ekonomike preduzeca i racunovodstva ti se jos jednom zahvaljujem, nisam ih cuo vec deset godina, mislim da sam tada polozio taj predmet, pa valjda ne znam dovoljno, a vi znate.

Ne znam sta da vam kazem, ako niste gazde koje varuckaju drzavu i kupuju kancelarijski materijal u formi kauca za kucu, a ovu i ovakve prakse branite, imate ozbiljan problem, a ako vi to ne vidite onda ok, nastavite biti slijepi pored ociju, branite pljacku, zatvarajte oci i pronalazite zakonske formulacije kojima je omogucena pljacka i umanjivanje dobiti, ako ste gazda mogu da vas razumijem, ali sumnjam, samo nemojte traziti da se vas spasava, vasi zaposleni su nesto drugo, oni trebaju biti spaseni, a ne vi koji pljackate drzavu, bas kao sto ne vidite u smanjivanju dobiti problem, vjerovatno ga ne vidite i u fiktivnim racunima, potplacenom radu, radu vikendom, neolacenom prekovremenom radu itd.

Na kraju, ne znam da li ste dotjerali sada, ali dotjerat cete, a onda ce biti ganja po ulici, pa objasnjavajte onima koji budi trcali za vama da je sve po zakonu.

I da, ja nisam lican u ovome, meni ide sasvim dobro, vjerovatno mnogo bolje nego vama, ali sam spreman da mi ide i losije ako ce slika drustva u cjelini biti bolja, a ona je katastrofalna vec 25 godina.

@MMM1977
Ama čovječe ti pojma nemaš o čemu govoriš, tako da ti predlažem da se ne petljaš u takve diskusije, ja sam tim ustajem i liježem svaki dan. Nisam gazda (ježim se na taj izraz) ali jesam vlasnik biznisa i to biznisa koji do danas nema niti jedne packe u svom poslovanju a prodefilovalo je bezbroj inspekcija. Sa državom ne radim ništa, nisam se nikada prijavio niti na jedan tender i nemam duga prema bilo kome.

O radnicima koji rade u firmi kojoj sam vlasnik (ne, to nisu moji radnici) će voditi računa sama firma, koju su oni gradili i dizali zajedno sa mnom. Kako bude meni biće i njima, dok imamo rezerve dijelit ćemo je, ako dođe do situacije da potrošimo rezerve a situacija se ne popravi onda ćemo ostati bez posla, svi zajedno, uključujući i mene. To je viša sila na koju lično ne mogu uticati.

Do dana današnjeg nisam iz firme uzeo marku dobiti, sve stoji na neraspoređenoj akumuliranoj dobiti, i ta dobit ulazi u rezerve. Pa akobogda, kada sve ovo prođe, ćemo ponovo stvarati dobit i poslovne rezultate, sada to nije važno.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#81 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MaksprotivMarksa »

Heheheh, sjajno 😘

Dobro Dzeka Mumine, sposobno moje pametno i posteno, nadam se da ces opstati, nisi ti nikakav problem, samo simptom, ovima sto citaju je ovo sjajan pokazatelj ko brani ovakvo stanje, tako bi branili i "optimizaciju zdravstvenog sistema" zbog koje je ova kriza ovako jako udarila na same zivote ljudi, sve je to produkt seta ideja koje zdusno branite, a ni te ideje ne poznajete do kraja, niste zaokruzeni i ne poznajete sisteme misli, implikacije kompletnog seta ideja mozemo danas da vidimo u vremenu jedne mini krize, vjerujte u sta god zelite, uzivajte u neznanju, ignoranciji i floskulama, realnost vas demantuje decenijama.

I druze moj dobri, ja ti kazem da i ja imam korist i fino zivim u odnosu na 99 posto stanovnistva, ali mi nikada nije palo na pamet da branim ovaj sistem koji unistava kompletno covjecanstvo, a narocito prostore na kojima mi zivimo, o tvojoj subjektivnosti si sam rekao i ogolio si svoj subjektivnost u konkrrtnoj raspravi.

Ja nisam inspektor i nisam ti gledao papire, a ni tvoj radnik pa ne znam jesi li rekao istinu, ali neznanje zlonamjerno ne mogu da ne primijetim i tvoje poimanke pravnih normi 😁

Ps.

Svaka cast za tvoju "solidarnost" sa radnicima, izgleda da je to kod tebe anarhisticki model samoupravljanja jednak onom iz mrske Jugoslavije, ahaaam 😘🤣

Nego, jel dobra ova optimizacija zdravstvenog sistema zbog koje pucaju sistemi po savovima u svim zemljama svijeta koje su prihvatile dogme za koje se zalazete 😁
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#82 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MMM1977 »

Ti si beznadežan slučaj. Konkretan povod za moju reakciju je tvoj komentar u kome priželjkuješ propast čovjeku koji ima par kamiona i bori se za posao, koji ima rate lizinga i kredita i koga će ova situacija (kao i sve ostale transportne firme) baciti na koljena. Teoretisanje me ne zanima niti je ovdje tema, naslov je jasan a ti Šumpetera, Fridmana i Marksa elaboriraj na nekoj drugoj temi, svaki naredni komentar koji se ne odnosi na ovu temu ću ti prijaviti.

Lijep pozdrav.
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#83 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by pici »

Rat cijenama

Postalo je jasno da svjetsko gospodarstvo gubi zamah i da je nafte više nego što je treba

Rusija, drugi po veličini izvoznik nafte na svijetu, nikad nije bila članicom udruge zemalja izvoznica nafte OPEC, niti je htjela pristati da joj glavni izvoznik, Saudijska Arabija, naređuje što treba činiti.

Ali u ovoj epidemiji koronavirusom je postalo jasno kako svjetsko gospodarstvo gubi zamah i kako je nafte na tržištu više nego što je treba. Dakle, njezina cijena je počela padati i Rijad je zato pozvao sve izvoznike da smanje ponudu kako bi se cijena održala na željenoj razini. No Moskva je to glatko odbila.

Prošlog ponedjeljka je Saudijska Arabija zato krenula drugim putem: drastično je sama povećala izvoz što je dovelo do najvećeg pada vrijednosti nafte na svjetskom tržištu još od doba Zaljevskog rata 1991. godine: prošlog tjedna je barel (WTI) bio negdje oko 45 dolara, u ponedjeljak je u jednom trenutku cijena pala na 27,34 dolara.

Tijekom tjedna se cijena nešto oporavila, ali ima stručnjaka koji smatraju kako nije nemoguće da će cijena pasti i ispod 20 dolara. A to nije samo gospodarsko pitanje, nego je i prava politička bomba – čak i za zemlje koje sudjeluju u ovom ratu cijenom nafte.

Saudijska Arabija
Ovaj potez Saudijske Arabije je iznenadio i mnoge naftne stručnjake: najveći izvoznik nafte i zemlja koja može eksploatirati najjeftiniju naftu na svijetu je već i prije počinjala ratove cijenom, ali još nikad nije takav koji bi i nju mogao teško pogoditi.

Jer to je zemlja koja je još uvijek najvećim dijelom ovisna o nafti i plinu: on je zaslužan za polovicu njezinog BDP-a i gotovo 70% prihoda od izvoza. A to je zemlja i koja ima velikih planova tako da joj – prema procjeni MMF-a – treba cijena od oko 84 dolara po barelu da bi zaokružila svoj proračun. Čak i znatno veći izvoz po mnogo manjoj cijeni nikad neće pokriti njezine potrebe.

To znači da će Rijad opet posegnuti u svoju pričuvu, kao što je već više puta bio slučaj u proteklim godinama. Ali prijestolonasljednik Mohammed bin Salman je najavio velike projekte kojima bi se smanjila tolika ovisnost Saudijske Arabije od nafte. A ti projekti traže novac – kojeg ovako neće biti. Zato i analitičari tek nagađaju, što geopolitički znači ovaj potez i što će on značiti za odnose na saudijskom dvoru.

Rusija
Rusija nije toliko ovisna o svojoj nafti kao Saudijska Arabija, ali i njoj je to najvažniji izvor prihoda: gotovo polovica proračuna Moskve dolazi iz energetskog sektora. Stručnjaci procjenjuju kako Rusija može izdržati cijenu i od 42 dolara po barelu, ali ispod toga je bolno i za Putina. U svojim obraćanjima naciji ruski predsjednik redovito obećava razne poklone i socijalne potpore. Rusi su se već navikli da mu ne vjeruju sve što im kaže, ali uz ovu cijenu nafte bi to moglo biti još teže, piše DW.

To znači da će Putin vjerojatno posegnuti za oko 150 milijardi dolara koje su se skupile u posebnoj blagajni dok je cijena nafte bila visoka. Kremlj tvrdi kako bi i „10 godina izdržao" niske cijene nafte, ali i to su tek priče. Rusija - i osobito Putin - treba veću cijenu nafte i zato će se vrlo vjerojatno vratiti za pregovarački stol.

Sjedinjene Američke Države
Najveći proizvođač nafte nije toliko ovisan o svom izvozu, ali jest bolno ovisan o svjetskoj cijeni nafte. Mnogi američki naftaši su razmjerno malene tvrtke i poduzetnici koji su u velikim poteškoćama kad nafta padne ispod 65 dolara po barelu. Niska cijena znači da će biti manje investicija, manje radnih mjesta kako u proizvodnji tako i u eksploataciji.

Već kad je 2015. i 2016. cijena nafte drastično pala američke naftaše je dovela na rub bankrota. Tada je mnoge ipak spasio Wall Street jer su investitori vjerovali kako će cijena nafte neminovno rasti i kako će izvući lijepu dobit. No cijena nije rasla tako brzo i tako naglo kao što se očekivalo, tako da će ovog puta biti i mnogo manje investitora koji će biti spremni položiti svoje milijune u posao s američkom naftom. A to je pak onda i posebno poglavlje u ovoj, izbornoj godini u SAD-u.

Nigerija
To je najveći proizvođač nafte u Africi, ali to je i zemlja koja se još uvijek bolno sjeća 2016. kad je tamošnje gospodarstvo bilo desetkovano padom cijene nafte. Jer Nigerija je u golemoj mjeri ovisna o nafti – to je 90% njezinog prihoda od izvoza i svaki poremećaj na tržištu je za tu zemlju ravan razornom potresu. Nigeriji bi idealna cijena bila čak negdje oko 60 dolara po barelu, jer se još uvijek oporavlja od prethodnog udarca: inflacija je već i sad dvocifrena, ako se tako nastavi, bit će samo još gore.

Venezuela, Iran, Irak...
Čitav je niz zemalja kojima je njihova nafta praktično jedini izvor prihoda i koje su i prije ovog pada cijena imale golemih gospodarskih problema. Ali primjer Venezuele, zemlje s najvećom zalihom nafte na svijetu, je već odavno pokazao: nafta je važna sirovina, ali nipošto nije jamstvo blagostanja. Jer čak i ako Saudijska Arabija prekine ovu poplavu nafte, glavni problem je još uvijek tu: nitko ne zna kakve će posljedice imati ova epidemija koronavirusa i nafta više nije tako tražena. A to znači možda nešto više u džepovima vozača na Zapadu, ali i osjetno praznije blagajne u tim zemljama.

mislim dasa koronom slijedi jedan veliki reset svjetske ekonomije...
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#84 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by mali jomu »

NY TIME OBJAŠNJAVA: Zašto će ova recesija, za razliku od ostalih, biti pogubna


Image



Da bi ovo bolje razumjeli potrebno je da na ekonomiju gledamo dvostrano, sa strane ponude i sa strane potražnje. Recimo da je čitava globalna ekonomija tržni centar. Ponuda je sve ono što završi u prodavnicama, a potražnju predstavlja kupac.

– Vi ste kupac. Odete u tržni centar i treba vam novi iPad ili nove patike. Centralne banke se mogu nositi s potražnjom. Mogu vam, takoreći, ‘staviti više novca u džepove’ u vidu smanjenja poreza ili smanjenju kamatne stope i na taj način mogu podstaći potrošače da više troše. Međutim, one ne mogu ništa uraditi kada dođe do šoka sa strane ponude. Sada imamo situaciju da iPadi ne dolaze u tržne centre jer je poremećen lanac snabdijevanja iz Kine. Ne postoje letovi koji povezuju Kinu s ostatkom svijeta, vozači kamiona ne žele prelaziti granice. Tako da nema uticaja to što se smanjila kamatna stopa.

Pored toga postoji i problem u smislu potražnje jer možda vi ne želite da odete u tržni centar zbog straha od zaraze bez obzira na sve metode. A ni vlada vjerovatno ne želi da odete u tržni centar. I na taj način ove uobičajene metode ne mogu uroditi plodom u ovakvom scenariju ekonomske krize – zaključio je Peter Goodman, urednik u International Business Timesu i ekonomski novinar za New York Times, Washington Post i Huffington Post.


http://izdvojeno.ba/ny-time-objasnjava- ... i-pogubna/
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#85 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by pici »

Jučer veći dio dana skoro sve je padalo, ako gledamo kretanje cijena na svjetskim financijskim i robnim tržištima. Njemački DAX indeks ronio je više od 9,5 posto, Shangai Composite više od 8 posto, a padalo je čak i zlato -4,24 posto, kao i cijena nafte i to za velikih 10,39 posto. Francuski burzovni indeks CAC izgubio je 10 posto. Padali su futuresi (budunoćnosnice) na američke dionice, a europski burzovni indeksi prolazili su kroz potop: Euro Stoxx 50 pao je više od 10 posto, FTSE 100 velikih 7,68 posto.
ovo jeste potop, korona pravi restart citave ekonomije... nek nam je bog na pomoci...
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#86 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MMM1977 »

pici wrote: 16/03/2020 22:46
Jučer veći dio dana skoro sve je padalo, ako gledamo kretanje cijena na svjetskim financijskim i robnim tržištima. Njemački DAX indeks ronio je više od 9,5 posto, Shangai Composite više od 8 posto, a padalo je čak i zlato -4,24 posto, kao i cijena nafte i to za velikih 10,39 posto. Francuski burzovni indeks CAC izgubio je 10 posto. Padali su futuresi (budunoćnosnice) na američke dionice, a europski burzovni indeksi prolazili su kroz potop: Euro Stoxx 50 pao je više od 10 posto, FTSE 100 velikih 7,68 posto.
ovo jeste potop, korona pravi restart citave ekonomije... nek nam je bog na pomoci...
Biće teško, to je tačno. Ali najveći zamah, posebno u sferi inovacija, ekonomija je uvijek imala nakon recesije. Nadati se da će tako biti i ovaj put.
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#87 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by pici »

MMM1977 wrote: 16/03/2020 22:56
pici wrote: 16/03/2020 22:46
Jučer veći dio dana skoro sve je padalo, ako gledamo kretanje cijena na svjetskim financijskim i robnim tržištima. Njemački DAX indeks ronio je više od 9,5 posto, Shangai Composite više od 8 posto, a padalo je čak i zlato -4,24 posto, kao i cijena nafte i to za velikih 10,39 posto. Francuski burzovni indeks CAC izgubio je 10 posto. Padali su futuresi (budunoćnosnice) na američke dionice, a europski burzovni indeksi prolazili su kroz potop: Euro Stoxx 50 pao je više od 10 posto, FTSE 100 velikih 7,68 posto.
ovo jeste potop, korona pravi restart citave ekonomije... nek nam je bog na pomoci...
Biće teško, to je tačno. Ali najveći zamah, posebno u sferi inovacija, ekonomija je uvijek imala nakon recesije. Nadati se da će tako biti i ovaj put.
ja prvo gledam ono najcrnje, ispada da sam pesimista ali svaki dobar pomak preko toga je super, nadati se je uspjesnom oporavku ali gledat dno i vaditi se iz mulja kako se zna i umije... svaka progresivna ideja odmah je uzeti ispitati i izletiti na površinu... pesimista jesam ali i optimista, ono pola-pola.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#88 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by ExNihilo »

U historiji ovog foruma nije vođen gluplji dijalog od ovog između Maksa i madnera.

Žustra rasprava, a nijedan nema pojma o čemu priča. Glup i gluplji. :lol:

Image
Last edited by ExNihilo on 16/03/2020 23:14, edited 1 time in total.
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#89 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by pici »

nisam ih upratio al @mander je klikeraš ima lik neku svoju furku koja mu je po meni super za maxa ne znam, nisu važni forumaši nego kaljuža u kojoj smo zaglavljeni... kinezi su u dva i po mjeseca srozali ekonomiju za 25% i nadaju se tamo krajem aprila da ce poceti se postepeno vracat al kako kad je svjetska ekonomija u nokdaunu... nadati se je da ovo se zaustavi do juna i onda slijedi težak oporavak sa dubokim ožiljcima... ovo je borba čovjeka sa zvijeri(korona)...ožiljci ce biti duboki, nadam se ne tolko strasni i da se brzo oporavimo.
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#90 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MMM1977 »

Dow Jones zatvoren u minusu od 13% :shock: Najveći pad u historiji. Ovo stvarno postaje ekonomska noćna mora.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#91 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by ExNihilo »

Sve zavisi od perspektive. :D

Image

Image
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#92 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MMM1977 »

ExNihilo wrote: 17/03/2020 00:15 Sve zavisi od perspektive. :D

Image

Image
Ima i ta mjesta ali znaš i sam kako se ovakvi nagli padovi reflektuju na globalnu ekonomiju...
biglebovski
Posts: 3162
Joined: 02/11/2005 16:43

#93 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by biglebovski »

mali jomu wrote: 16/03/2020 22:27 Sada imamo situaciju da iPadi ne dolaze u tržne centre jer je poremećen lanac snabdijevanja iz Kine. Ne postoje letovi koji povezuju Kinu s ostatkom svijeta, vozači kamiona ne žele prelaziti granice. Tako da nema uticaja to što se smanjila kamatna stopa.
Ovo više nije relevantno. Krenulo je od 10-15 februara slati šta je bilo po lagerima, a od 1. marta i ostala, fabrička ponuda je vraćena, rade Kinezi ko ludi. Da je para pa uložiti u kakvu fabrikicu respiratora, light verziju za domaćinstva smislit, jooooj....
convict
Posts: 2988
Joined: 10/02/2008 01:20

#94 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by convict »

ExNihilo wrote: 17/03/2020 00:15 Sve zavisi od perspektive. :D

Image

Image
ovo je vrlo dobar prikaz. jasno je da je pad tek poceo i nastavit ce se povecanjem broja uboljelih u SAD u narednim danima i dodatnim restriktivnim mjerama. nakon toga, u drugoj polovini aprila, slijede prvi kvartalni izvjestaji kompanija koji ce sadrzavati efekte korone i za ocekivati je drasticno rezanje ciljeva za 2020. godinu. tek tada cemo imati neku procjenu nivoa katasteofe koja nas je zadesila.
dakle, ako neko misli da su trenutne cijene dionica takve da se isplati uletiti, pazite da ne uhvatite noz koji pada.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#95 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by pinkman »

MaksprotivMarksa wrote: 16/03/2020 12:09 Jeste investicija ako se radi o sredstvima za rad, ali u konkretnom slucaju kupovina porsea to nije, to je samo varanje drzave da se ne plati porez na dobit, a za ova nemusta objasnjenja iz ekonomike preduzeca i racunovodstva ti se jos jednom zahvaljujem, nisam ih cuo vec deset godina, mislim da sam tada polozio taj predmet, pa valjda ne znam dovoljno, a vi znate.

Ne znam sta da vam kazem, ako niste gazde koje varuckaju drzavu i kupuju kancelarijski materijal u formi kauca za kucu, a ovu i ovakve prakse branite, imate ozbiljan problem, a ako vi to ne vidite onda ok, nastavite biti slijepi pored ociju, branite pljacku, zatvarajte oci i pronalazite zakonske formulacije kojima je omogucena pljacka i umanjivanje dobiti, ako ste gazda mogu da vas razumijem, ali sumnjam, samo nemojte traziti da se vas spasava, vasi zaposleni su nesto drugo, oni trebaju biti spaseni, a ne vi koji pljackate drzavu, bas kao sto ne vidite u smanjivanju dobiti problem, vjerovatno ga ne vidite i u fiktivnim racunima, potplacenom radu, radu vikendom, neolacenom prekovremenom radu itd.

Na kraju, ne znam da li ste dotjerali sada, ali dotjerat cete, a onda ce biti ganja po ulici, pa objasnjavajte onima koji budi trcali za vama da je sve po zakonu.

I da, ja nisam lican u ovome, meni ide sasvim dobro, vjerovatno mnogo bolje nego vama, ali sam spreman da mi ide i losije ako ce slika drustva u cjelini biti bolja, a ona je katastrofalna vec 25 godina.

@MMM1977
Ne stoji ti ta prica da je kupovina Porschea varanje drzave ako gledamo neki formalno-pravni aspekt. Cinjenica jeste da ce godinama ulaziti u rashode kroz amortizaciju, ali sasvim je legalno kupiti i Skodu Octaviju i Porsche.

Skuplja auta su posebno primjetna u jacim kompanijama gdje menadzer moze dobiti koristenje auta na 24 sata i slicno.

Mogucnost varanja drzave postoji ako koristis sluzbeni automobil u privatne svrhe, a to ne obracunas. Takva korist se tretira kao dohodak i onda treba obracunati porez na dohodak, kao i pripadajuce doprinose. Takodjer, to je porezno nepriznati rashod u smislu poreza na dobit.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#96 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MaksprotivMarksa »

Na to se moj post i odnosi, naravno da se koristi za privatne svrhe, apsolutno svi znamo za takve primjere, zato sam i karikirao sa primjerom kupovine namjestaja za stan, a knjizenje na firmu, ali dobro, branimo do besvijesti nase dobre preduzetnike, kao da ne znamo gdje zivimo.

Ja sam se samo nadoveazai na post forumasa o drugu koji je kupio porsea, pretpostavio sam razlog i situaciju, siguran sam da ne grijesim, a to nema veze sa mojom ogorcenoscu ili ljubomorom, ja sam samo sktenuo paznju na uvrijezenu praksu.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#97 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by iceman ze »

Nisam ekonomista niti znam principe poslovanja, ali stvarno nikad jos nisam cuo da neko 100 % posluje legalno, pa makar ako nista onda nabavlja drva iz rs po nocu kriomice za pekaru itd.

Valjda kod nas nije moguce biti Svicarska, i da imas zagarantovanu pravnu sigurnost, a s druge strane uredno placas drzavi sve poreze i doprinose.
User avatar
hatemondays
Posts: 1195
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#98 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by hatemondays »

pici wrote: 16/03/2020 23:08 nisam ih upratio al @mander je klikeraš ima lik neku svoju furku koja mu je po meni super za maxa ne znam, nisu važni forumaši nego kaljuža u kojoj smo zaglavljeni... kinezi su u dva i po mjeseca srozali ekonomiju za 25% i nadaju se tamo krajem aprila da ce poceti se postepeno vracat al kako kad je svjetska ekonomija u nokdaunu... nadati se je da ovo se zaustavi do juna i onda slijedi težak oporavak sa dubokim ožiljcima... ovo je borba čovjeka sa zvijeri(korona)...ožiljci ce biti duboki, nadam se ne tolko strasni i da se brzo oporavimo.
Opasna igra se igra upravo ovih dana, Kinezi su spremni za izvoz, vecina kompanija se vratila u normalu, valja izvoziti sada i vidi cuda DHL, Fedex i ostali drze robu nemaju dovoljno aviona i osoblja da transportuju robu ka zemljama zapada. Evo vec danima robu cekam u HK da krene prema Sydneyu, DHL pokupio i ceka se nesto. Izgleda da sad udara kontra KInezima zbog ovog sranja, zasluzeno dokle cemo vidjecemo
INteresantno je da DHL i Fedex dostavljaju robu iz ostalih dijelova svijeta puno brze. Velika partija saha se igra preko nasih guzova...
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#99 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by pici »

hatemondays wrote: 17/03/2020 05:26
pici wrote: 16/03/2020 23:08 nisam ih upratio al @mander je klikeraš ima lik neku svoju furku koja mu je po meni super za maxa ne znam, nisu važni forumaši nego kaljuža u kojoj smo zaglavljeni... kinezi su u dva i po mjeseca srozali ekonomiju za 25% i nadaju se tamo krajem aprila da ce poceti se postepeno vracat al kako kad je svjetska ekonomija u nokdaunu... nadati se je da ovo se zaustavi do juna i onda slijedi težak oporavak sa dubokim ožiljcima... ovo je borba čovjeka sa zvijeri(korona)...ožiljci ce biti duboki, nadam se ne tolko strasni i da se brzo oporavimo.
Opasna igra se igra upravo ovih dana, Kinezi su spremni za izvoz, vecina kompanija se vratila u normalu, valja izvoziti sada i vidi cuda DHL, Fedex i ostali drze robu nemaju dovoljno aviona i osoblja da transportuju robu ka zemljama zapada. Evo vec danima robu cekam u HK da krene prema Sydneyu, DHL pokupio i ceka se nesto. Izgleda da sad udara kontra KInezima zbog ovog sranja, zasluzeno dokle cemo vidjecemo
INteresantno je da DHL i Fedex dostavljaju robu iz ostalih dijelova svijeta puno brze. Velika partija saha se igra preko nasih guzova...
svijet je sad su velike sanse na to, poslije ovoga, nece biti isti... kakav ce biti, mozemo samo nagadjat.Ovo me podsjeti na jednu poskocicu tj kletvu "Dabogda zivio u uzbudljivom vremenu"
saabsa
Posts: 1854
Joined: 07/10/2009 01:17

#100 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by saabsa »

iceman ze wrote: 17/03/2020 04:22 Nisam ekonomista niti znam principe poslovanja, ali stvarno nikad jos nisam cuo da neko 100 % posluje legalno, pa makar ako nista onda nabavlja drva iz rs po nocu kriomice za pekaru itd.

Valjda kod nas nije moguce biti Svicarska, i da imas zagarantovanu pravnu sigurnost, a s druge strane uredno placas drzavi sve poreze i doprinose.
Da citiram jednu inspektoricu iz UINO: "ne postoji način da i pored najbolje volje 100% legalno radiš jer ima zakona koje ja i kolega koji radi sa mnom u timu ne tumačimo jednako".
Locked