Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
trocadero
Posts: 2427
Joined: 14/03/2013 13:57

#5551 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by trocadero »

Paša,
Možda sam se pogrešno izrazio ali nismo mi bili u kombiju nego pješke ko Smogovci a u kombi smo potrpali ranjenike.
A u tom kediju (crvenom) si me mogao upucati jer sam se dosta puta vozio u njemu hvatajući prevoz do Aerodroskog i nazad. Prevozio je hranu svaki dan a pozadi sam bio sa manjirkama.
Ajd što bi mene nego osta gladna vojska. :D
Sve mi se čini da smo nekad ovo spominjali . :D
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#5552 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

Ako smo pominjali (a meščini da jesmo) - halali :D
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5553 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

Auuu, tenk sa pedeset metara pogađa snajperskom preciznošću metu. Srećom nisam imao tih susreta, ne dao Bog nikom, za upišati se od straha. Zato su vjerovatno posthumno heroji branioci grada koji su na tenk ili oklopno vozilo išli u napad sa mlvlj koktelom, flašom benzina . Nusret Daut, Himzo Mezit...
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#5554 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

Nekako s proljeća wrote: 10/03/2020 08:26 Auuu, tenk sa pedeset metara pogađa snajperskom preciznošću metu. Srećom nisam imao tih susreta, ne dao Bog nikom, za upišati se od straha. Zato su vjerovatno posthumno heroji branioci grada koji su na tenk ili oklopno vozilo išli u napad sa mlvlj koktelom, flašom benzina . Nusret Daut, Himzo Mezit...
Malo da pojasnim.Radilo se o liniji na potezu Stupsko brdo (mada ja brda nisam vidio ali helem neise) - bivši Intereks.Prolazila je tačno pored bivše kasarne JNA pa prema cvjećari.Mi smo bili u prvim srušenim kućama a ispaljivao sam troblone sa srušenih stepenica odakle sam samo djelimično imao pogled prema cesti koja se tad zvala Aleja Branka Bujića - sadašnja Aleja Bosne srebrene.

Četnička linija je bila u zgradi kasarne i onda pored igrališta pa ulazila u cvjećaru gdje im je bio sijač.Pored ceste su bile podignute šperploče tako da si mogao vidjeti samo vrh tenka ili kamiona.Malo auto nisi mogao vidjeti nego smo gađali po zvuku.

Tenk kojeg sam pomenuo nije mogao vidjeti odakle ispaljujem tromblon nego je krenuo pucati po prvom redu kuća.Ja sam čuo njegovo turiranje,stenjanje i struganje gusjenica ali sam predpostavljao da će ići cestom prema Kasindolskoj.Međutim,skrenuo je na igralište (koje i sada postoji) pa se fino "raskoračio" i raspalio.Mogao sam mu pročitati evidencijski broj koji se nalazio na kupoli (veliki bijeli brojevi) i nije imao mitraljez (koji je inače na njemu- ruski PKT).

Nisam se upišao od straha jer nisam imao vremena nego sam skočio sa stepenica pa djelom upao u tranše.Helem,razbio sam se ko jaje ali sam iste sekunde skočio i potrčao tranšejom.Strah me tek poslije uhvatio.

Taj isti tenk je nakon desetak dana došao do našeg rova koji je bio u srušenoj kući i okrenuo se na tim ruševinama - na samom rovu.Zatrpao je dvojcu mojih kolega a to je bila prava frka i panika.Dotrčala je protivoklopna grupa Armije BiH sa Stupskog brda,momci iz Laste i MUP-ovci koji su bili slobodni kao i kolege iz susjednih rovova.Pucalo se na sve i svašta a kad su otrpavali rov kolege koje su bile u njemu su bacili bombu-mislili su da ih četnici hoće otkopati i zarobiti.Srećom pa niko nije stradao.
Seawolf
Posts: 7687
Joined: 14/06/2012 22:59

#5555 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Seawolf »

PM72 wrote: 10/03/2020 12:39 .... Mogao sam mu pročitati evidencijski broj koji se nalazio na kupoli (veliki bijeli brojevi) i nije imao mitraljez (koji je inače na njemu- ruski PKT).
....
Mitraljez PKT kalibra 7,62x54R mm, nije na tenku nego u kupoli tenka, uz cijev topa.

Na kupoli izvana (ako ga ima) je mitraljez DShK kalibra 12,7x108 mm.
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#5556 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

Seawolf wrote: 10/03/2020 13:02
PM72 wrote: 10/03/2020 12:39 .... Mogao sam mu pročitati evidencijski broj koji se nalazio na kupoli (veliki bijeli brojevi) i nije imao mitraljez (koji je inače na njemu- ruski PKT).
....
Mitraljez PKT kalibra 7,62x54R mm, nije na tenku nego u kupoli tenka, uz cijev topa.

Na kupoli izvana (ako ga ima) je mitraljez DShK kalibra 12,7x108 mm.
:thumbup: :kiss:

Helem,bio je "gologuz",bez mitraljeza.Taj detalj mi je nekako urezan u sjećanje.
User avatar
Izlija
Posts: 1209
Joined: 20/05/2010 13:04

#5557 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Izlija »

Kataklinger wrote: 09/03/2020 11:26
Izlija wrote: 08/03/2020 22:30 Taj slučaj na dobrinji neću komentarisari jer nisam bio prisutan ali ovaj kod filozofije hoću jer sam bio tu kada je poginuo i odgovorno tvrdim da ga je ubio snajper sa grbavice a njegov komandir je direktno odgovoran za prikrivanje dokaza jer je razbio staklo kroz koje je ubijen da prikrije dokaze odakle je metak došao.
Samo da quotam ovaj dio, pratim temu od pocetka, pogotovo ovaj dio sa ubijenim UN sluzbenikom u viljuskaru. Zanimljiv podatak, pitanje je zasto je to uradio? A neko je pitao odakle je dosao metak, ako se dobro sjecam sta se ovdje pisalo, jedino je mogao doci s druge strane Miljacke, sa zgrade Kifla jel (ako se tako zove u narodu)?
Naredba mu došla vezom, bio je nervozan i tačno se predomišljao prije nego što je polupao staklo, jedan naš policajac mu je zagalamio a on se pokupio u vozilo i ljut otišao.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5558 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

Suad Suljević sa generalskim činom JNA , fotografija iz ''Oslobođenja'' april-maj 1992. Ubijen je kao suvozač u autu snajperom iz Nedzarića 25.11.1992. Valjda je taj datum bivši ''Dan Republike'' koliko se sjećam. Zanimljivo, na fotografiji se nalazi i vozač auta.

Image
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#5559 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by aldinjo »

Nekako s proljeća wrote: 14/03/2020 19:17 Suad Suljević sa generalskim činom JNA , fotografija iz ''Oslobođenja'' april-maj 1992. Ubijen je kao suvozač u autu snajperom iz Nedzarića 25.11.1992. Valjda je taj datum bivši ''Dan Republike'' koliko se sjećam. Zanimljivo, na fotografiji se nalazi i vozač auta.

Image
Dan državnosti Bosne i Hercegovine.
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#5560 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

Nekako s proljeća wrote: 14/03/2020 19:17 Suad Suljević sa generalskim činom JNA , fotografija iz ''Oslobođenja'' april-maj 1992. Ubijen je kao suvozač u autu snajperom iz Nedzarića 25.11.1992. Valjda je taj datum bivši ''Dan Republike'' koliko se sjećam. Zanimljivo, na fotografiji se nalazi i vozač auta.

Image
Ovaj "žuti" ili ovaj sa cvikama?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5561 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

Vozač i suvozač su u primjeru pominjani i u prvom su planu na fotografiji, k'o da su u autu. Ima jedna anegdota za rahmetli Suada... na raskrsnici kod bolnice Koševo pa nizbrdo prema Građevin fakultetu ...sa ceste autom se ne niz cestu već padinu izvan ceste srokaju...i u letu dok nisu dotakli zemlju , rhmetli Suad se uhvatio za rukohvat do krova i kroz zube procijedio ''Ee jebi ga''. Jedino mu to palo na pamet u toj situaciji. Šteta, mlad je bio da ode al' hajd'.
Žuti se izgleda malo uneredio na Žuči 26-27 jula 1993. ali nije odustajao, bilo je i privremenog povlačenja iz rova al' normala je to sve , ako se uzme ozbiljnost situacije i ubitačne artiljerije po njima.
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#5562 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

Nekako s proljeća wrote: 15/03/2020 19:47 Žuti se izgleda malo uneredio na Žuči 26-27 jula 1993. ali nije odustajao, bilo je i privremenog povlačenja iz rova al' normala je to sve , ako se uzme ozbiljnost situacije i ubitačne artiljerije po njima.
Žuti se jedini javio da ne smije na kasarnu Viktor Bubanj... :wink:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5563 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

aldinjo wrote: 15/03/2020 14:49
Nekako s proljeća wrote: 14/03/2020 19:17 Suad Suljević sa generalskim činom JNA , fotografija iz ''Oslobođenja'' april-maj 1992. Ubijen je kao suvozač u autu snajperom iz Nedzarića 25.11.1992. Valjda je taj datum bivši ''Dan Republike'' koliko se sjećam. Zanimljivo, na fotografiji se nalazi i vozač auta.

Image
Dan državnosti Bosne i Hercegovine.
Gledao sam video na yt-u , na kojem snajperista VRS komotno roka sa pozicije iz pravca Nedzarića , negdje na sredini između Kasarne VRS i valjda doma slijepih uz Vojničko Polje. I koliko se sjećam, fino je jednom zumirana rupa pri vrhu prvih zgrada Olimpijskog naselja uz glavnu cestu. I naravno, fino se vidi cesta iznad dobrinjske barikade pa prema SOS selu današnjem. Nakon stotinjak i nešto metara preglednosti ceste , metu zaklanja blok zgrada , pa se opet može vidjeti nekih 30 tak metara ceste u području Atomskog skloništa u središnjem dijelu Olimpijskog naselja, i to je to. Ako opet naletim na taj snimak , objaviti ću ga uz fotografiju pozicije snajperiste VRS iz dubine Nedzarića. Naravno, sa tim ne tvrdim da je to ta pozicija sa koje je ubijen rahmetli Suljević, ali je izgleda vrlo moguća, snimak to jednostavno nameće. A rupa na zgradi je zumirana jer se sa te pozicije šiljilo po Nedzarićima, pa taj snajperista VRS tada djeluje antisnajperski i usput se to snima. Rupu od tenkovske granate u videu sam zapamtio i po tome što je na fasadi iste zgrade bilo ispisano velikim slovima neka oznaka iz vremena Zoi 84.

Evo ga izgleda taj snimak.
[yt]http://youtu.be/TTfJFEFoobs?t=31[/yt]
Image

Ne bih da lupam dužinu cestovne dionice između dvije prepreke koje zaklanjaju metu, a dionica markirana strelicom je sasvim dovoljna da snajperista može i dva metka da precizno smjesti u vozilo na cesti, tu je i uspon bar 10 %.
Last edited by Nekako s proljeća on 16/03/2020 08:48, edited 1 time in total.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5564 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

Snajperista VRS puca sa svoje pozicije, rupa u zidu, iz Nedzarića.
Image
Na dijelu snimka je kamerom zabilježen ovaj ugao, pa ako je lijevo ''Dom zdravlja'' onda je desno sterelicom označeno područje barikade tj ulaza i izlaza iz Dobrinje, uz dva bloka zgrada Dobrinje 5.
Image

Valjda će neko uz okvirne uglove uspjeti povući pravac i odrediti užu lokaciju položaja snajperiste VRS iz Nedzarića krajem ljeta 1992.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#5565 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 29/02/2020 13:12
Emiremir33 wrote: 29/02/2020 09:13
Izvini koja linija ispod vodovoda i kojeg vodovoda?
Image

Zona odgovornosti forumaša iz Dobrinje je obuhvatala i područje brda Mojmilo, koje se često među ratnicima opisuje kao područje ''rezervoara tj vodovoda''. Područje je označeno na mapi ispod. Plavim pravim linijama je okvirno označeno područje pod kontrolom snaga bosanske Vlade. Realno, kugla je mogla i iz pravca oboda brda Mojmilo-vodovoda da skine strijelca VRS u kući sa potkrovljem, jer je haman ptičja perspektiva do njega u potkrovlju. Ne kažem sa ovim da je odatle neutralisan, ako je uopće neutralisan, jer evo forumaš @Repetitor tvrdi da je danas lovac i da lovi , ovaj puta divljač .
Ja bih volio pročitati o najpreciznijoj bar okvirnoj lokaciji na kojoj je ubijen Mirojević, ako nije na dijelu tranšeje koji smo markirali na predhodnim mapama -zelenom bojom. Ako me neko ispravi da to mjesto nije lokacija gdje je ubijen Mirojević, valjda bi mi trebao ponuditi altenativnu lokaciju kao kontraargument. Bez tog podatka, ne mogu da izvučem zključak ni ja a ni oni koje to zanima.

Image
Ovo je mapa ...tamo gdje piše cilj je zgrada ''Šipad''-a, tu se dolazilo nakon što se preko brda Mojmila ubacivalo iz grada u Dobrinju, kada je Aerodromsko naselje imalo tešku situaciju. Dakle išarano po mapi strelicama se odnosi na događaje iz sredine 1992 . Ovaj slučaj ubistva Mirojevića je iz oktobra 1992. , a do tada su se borbene linije stabilizovale uglavnom . Ali eto, nešto nepažnje i hoda izvan tranšeje se plaćalo životom. A urbano naselje...
S tog sam kraja i sudionik sam ,i sad ima dio transeja kuda se islo ka Dobrinji ...a linija na Vodovodu ispod ili do nije bilo,jednostavno nije mogla opstati .Pancirka i D5 su dole linije bile ka Nedzaricima,znas vec..Pancirka zgrada u Olimpijskom naselju
Itsoktobealone
Posts: 2221
Joined: 25/08/2012 17:54

#5566 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Itsoktobealone »

Dozer wrote: 09/03/2020 11:47:thumbup:
Dozere, znam da je mimo teme ali me zanima. Možeš li objasniti situacija sa Cacom, od početka do kraja, kao i epilog smrti (vojnih policaja a i njegove)? Šta se dešavalo, zbog čega, kako je došlo do pogibije? Cijenio bih duži odgovor da barem u ovom karantinu nešto korisno pročitam.

P.S: I ostali (vjerodostojni) sudionici mogu odgoviriti ako znaju. @PM72 @Tromblon @Nekako s proljeća @Seawolf
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#5567 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Kataklinger »

Ima tema na forumu vec o Caci, dosta toga je opisano detaljno ali recimo to ko ga je ubio, o tome je pisano u fazonu "svi znaju ko ga je ubio" ali naravno nece niko napisat javno ubicu.
Tromblon
Posts: 2103
Joined: 18/01/2015 19:37

#5568 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Tromblon »

Ja sam u to doba bezbrižno sjedio na Stupu i nisam baš osoba koja nešto zna.

Bio je u Danima odlično rekonstruisan taj dan pa ako negdje nađeš.
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#5569 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

Itsoktobealone wrote: 12/04/2020 23:36
Dozer wrote: 09/03/2020 11:47:thumbup:
Dozere, znam da je mimo teme ali me zanima. Možeš li objasniti situacija sa Cacom, od početka do kraja, kao i epilog smrti (vojnih policaja a i njegove)? Šta se dešavalo, zbog čega, kako je došlo do pogibije? Cijenio bih duži odgovor da barem u ovom karantinu nešto korisno pročitam.

P.S: I ostali (vjerodostojni) sudionici mogu odgoviriti ako znaju. @PM72 @Tromblon @Nekako s proljeća @Seawolf
Što reče uvaženi kolega...sve imaš napisano.A i da nešto znam (sreća pa ne znam) ne bih ovdje iznosio.
User avatar
Dozer
Posts: 28382
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5570 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

@Itsoktobealone
Da, manje-vise sve vec jeste objasnjeno i opisano ranije. Idi samo na search sa "Caco". Ne zamjeri, ali malo mi je tegobno svakih par mjeseci pisati isto, a vjerujem i ostalima.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#5571 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Emiremir33 »

Dozer wrote: 13/04/2020 22:35 @Itsoktobealone
Da, manje-vise sve vec jeste objasnjeno i opisano ranije. Idi samo na search sa "Caco". Ne zamjeri, ali malo mi je tegobno svakih par mjeseci pisati isto, a vjerujem i ostalima.
Znaci Dozeru trebaju nove teme,ili duzi odmor od foruma,fb,interneta......
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5572 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

Može se još po neka rečenica napisati o vremenu do kada je bio ''normalan'' tj prosječan branilac iz Starog Grada, područja posebne pažnje neprijatelja. Svih vrsta i maski sa jagnjećom kožom. Al' iskljućivo na temi ''fidbek'' , da ovu ne trolamo nepotrebno.

Šteta je u ovu temu ne uključiti , osim četničke snajper kote ''špicasta stijena'' i druge sa područja Starog Grada, pa i onih u zoni bivše 10. brdske brigade i njenih nasljednica kasnije tokom opsade. Nije rat stao 1993.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#5573 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 14/04/2020 10:21 Može se još po neka rečenica napisati o vremenu do kada je bio ''normalan'' tj prosječan branilac iz Starog Grada, područja posebne pažnje neprijatelja. Svih vrsta i maski sa jagnjećom kožom. Al' iskljućivo na temi ''fidbek'' , da ovu ne trolamo nepotrebno.

Šteta je u ovu temu ne uključiti , osim četničke snajper kote ''špicasta stijena'' i druge sa područja Starog Grada, pa i onih u zoni bivše 10. brdske brigade i njenih nasljednica kasnije tokom opsade. Nije rat stao 1993.
Poceo je u Starom Gradu sa Lapisnicom,prvom barikadom njihovom,granatiranje Bostarica,Hrida,Vratnika,pa nikad prezaljeno skladiste TO na Faleticima itd,itd.....
glockov kolac
Posts: 1414
Joined: 30/04/2011 15:53

#5574 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by glockov kolac »

izvinjavam se na offtopicu ali gdje mogu naći više informacija o evakuacijama iz Sarajeva koje je organizovao UN na samom početku rata. Pričao sam s nekim stancima kažu da je to bilo već 12. maja, ne sjećam se (kasnije vidim da je izgeda ipak bilo 12. augusta - edit), al da to nije malo rano? Bilo kakav info ili fotografija bi pomogli. Hvala!
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5575 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

Probaj naći temu o Ilidzi u naslovu, tipa ''napad na Ilidzu 22 aprila 1992'' , doticali smo se i maja 1992 i evakuacije konvoja sa djecom.... Milorad Ulemek je htio taj konvoj uzeti za taoce. Ratko Mladić nije dao.

viewtopic.php?f=67&t=109476&p=12832098& ... #p12832098
Post Reply