Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#26 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MaksprotivMarksa »

madner wrote: 14/03/2020 16:08
MaksprotivMarksa wrote: 14/03/2020 14:55 Ja sam prijatelju protiv doktrina Fridmana, Kejnsa nemoj da mjesas u tu pricu, a ti nastavi tupiti o najvecem ekonomskom misliocu planete cije politike nas kao drustvo vode u nestanak.

Prepustimo trzistu da se samoregulira, nema marke za preduzetnike, zivio kapitalizam 😁

Ne procitamo, nismo to studirali i magistrirali na tome, pozdrav domovini ☪️
Pa sta kaze Friedman, koja je mjera u krizi? Injekcija likvidnosti u trziste. Kakve to veze ima sa tim da se nista ne radi?
Pa covjece ja bukvalno na to upozoravam, ne zelim da jedan fening javnog novca ode u privatne dzepove za sanaciju postojeceg ekonomskog stanja, ne znam iz cega si ti zakljucio suprotno, pobornik sam nacionalizacije imovine svih vlasnika koji ne mogu servisirati svoje obaveze, ukoliko se neki novac i upumpa onda to treba biti u cilju preuzimanja preduzeca i nastavljanja poslovanja za racun drustva, a ne za racun vlasnika i odrzavanja njihovog vlasnistva, smanjiti kamatme stope i omoguciti povoljnije kreditiranje u uslovima krize je neminovnost da bi se kriza prevazisla, o tome nema spora, ali nisam za spasavanje privatnog javnim finansijama, na to upozoravam, a upravo to ce se desiti, o individualnoj pomoci ugrozenim fizickim licima nista nisam rekao, svaki vid socijalnog davanja stanovnistvu podrzavam.

Je li licemjerno zagovarati minimalnu drzavu u svakom aspektu poslovajja i trzista, a traziti javni jovac za spas "krvotoka" drustva ?

Sta bi duhovni demagog Hajeka i Fridmana profesor Nozik rekao na to ?
User avatar
manuchao91
Posts: 1374
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#27 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by manuchao91 »

dosta ce firmi najebat zbog ovog
Evo prvi mi.Moj otac koji ima malu firmicu 3 kamiona
Moracemo vozaca kad se vrati s ture poslati u izolaciju 14 dana..

ture nam propadaju,rate leasinga,krediti....
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#28 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MaksprotivMarksa »

Pa treba da propadnete, zasto bi to bila nasa briga, ako ne mozete da servisirate obaveze treba vam oduzeti sve sto posjedujete i preuzeti vase poslovanje sa istim tim vasim zaposlenicima sa vecom platom nego danas, a i vas zaposliti kao poslovodje na platicu koju ste davali radnicima.

Pa ce umjesto dosadasnjih 10 posto drustvo da ubire 100 posto dobiti, a ni vi necete biti gladni, napretkom drustva cete imati siguran posao, zdravstvenu i socijalnu zastitu, a vas je cisto bolio kurac za drustvo dok ste ubirali novac, varali, umanjivali dobit, izbjegavali porez, kupovali imovinu za privatne potrebe na ime firme zbog umanjenja dobiti, treba se sve to naplatiti, svi vide katastrofu a ja sam uvjeren da je sada pravi period za povrat vlasnistva u ruke drustva, kao i kaznjavanje svih onih koji su eksploatirali radnike u protekle tri decenije, a od drustva krali.

Ako vam se fening da, a narocito velikim korporacijama i Sumpeterovim divnim malim preduzetnicima, do kraja zivota vaas treba sve ganjati sa motkama po ulici, dok se ljudi istjeruju iz stanova, dok im se gasi voda, struja, onemogucuje skolovanje, bagru koja pljacka ovu drzavu i unistava stanovnistvo treba neko da spasava nasim parama, e kurko, svi da propadnete i zaista upoznate slobodno trziste, a novac za vase spasavanje treba da se preuusmjeri na preuzimanje vasih preduzeca u kojima mozete biti zaposleni po ugovoru radu ekvivalentnom onom ugovoru koji ste vi davali svojim zaposlenicima.

Amin 🤗☪️
MMM1977
Posts: 4621
Joined: 15/07/2009 12:56

#29 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MMM1977 »

MaksprotivMarksa wrote: 14/03/2020 18:34 Pa treba da propadnete, zasto bi to bila nasa briga, ako ne mozete da servisirate obaveze treba vam oduzeti sve sto posjedujete i preuzeti vase poslovanje sa istim tim vasim zaposlenicima sa vecom platom nego danas, a i vas zaposliti kao poslovodje na platicu koju ste davali radnicima.

Pa ce umjesto dosadasnjih 10 posto drustvo da ubire 100 posto dobiti, a ni vi necete biti gladni, napretkom drustva cete imati siguran posao, zdravstvenu i socijalnu zastitu, a vas je cisto bolio kurac za drustvo dok ste ubirali novac, varali, umanjivali dobit, izbjegavali porez, kupovali imovinu za privatne potrebe na ime firme zbog umanjenja dobiti, treba se sve to naplatiti, svi vide katastrofu a ja sam uvjeren da je sada pravi period za povrat vlasnistva u ruke drustva, kao i kaznjavanje svih onih koji su eksploatirali radnike u protekle tri decenije, a od drustva krali.

Ako vam se fening da, a narocito velikim korporacijama i Sumpeterovim divnim malim preduzetnicima, do kraja zivota vaas treba sve ganjati sa motkama po ulici, dok se ljudi istjeruju iz stanova, dok im se gasi voda, struja, onemogucuje skolovanje, bagru koja pljacka ovu drzavu i unistava stanovnistvo treba neko da spasava nasim parama, e kurko, svi da propadnete i zaista upoznate slobodno trziste, a novac za vase spasavanje treba da se preuusmjeri na preuzimanje vasih preduzeca u kojima mozete biti zaposleni po ugovoru radu ekvivalentnom onom ugovoru koji ste vi davali svojim zaposlenicima.

Amin 🤗☪️
De ti provjeri temperaturu, korona nije ništa u odnosu na tvoju boljku
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#30 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MaksprotivMarksa »

Mozes li mi argumentirati sto je jedna ideja o nacionalizaciji imovine propalih preduzetnika i preuzimanju njihovog poslovnog procesa luda, a nije ludilo dati taj isti novac da oni nastave sa svojim poslovanjem neometano, ako mi das odgovor koji ce me uvjeriti da sam lud, ne samo da cu izmjeriti temperaturu, sam cu se prijaviti na psigijatrijsko lijecenje, a ti mi samo navedi kojom djelatnoscu se bavis i za sta se konkretno zalazes kada je u pitanju drustveno-ekonomski model, hvala ti unaprijed na odgovoru i tvojoj zabrinutosti za moje mentalno i fizicko zdravlje.
MMM1977
Posts: 4621
Joined: 15/07/2009 12:56

#31 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MMM1977 »

Sve bih ja napisao ali ništa ne bi shvatio. Ali je sraman prethodni komentar u kome priželjkuješ propadanje privatnih biznisa, istih onih koji finansiraju ovu državu.

Sram te bilo.
Spejs Radovan
Posts: 277
Joined: 17/12/2019 10:24

#32 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by Spejs Radovan »

sreća pa mi nemamo nikakve ekonomije ali zato imamo MMF pa će i od toga opet profitirat lopovi stranački.
User avatar
manuchao91
Posts: 1374
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#33 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by manuchao91 »

MaksprotivMarksa wrote: 14/03/2020 18:34 Pa treba da propadnete, zasto bi to bila nasa briga, ako ne mozete da servisirate obaveze treba vam oduzeti sve sto posjedujete i preuzeti vase poslovanje sa istim tim vasim zaposlenicima sa vecom platom nego danas, a i vas zaposliti kao poslovodje na platicu koju ste davali radnicima.

Pa ce umjesto dosadasnjih 10 posto drustvo da ubire 100 posto dobiti, a ni vi necete biti gladni, napretkom drustva cete imati siguran posao, zdravstvenu i socijalnu zastitu, a vas je cisto bolio kurac za drustvo dok ste ubirali novac, varali, umanjivali dobit, izbjegavali porez, kupovali imovinu za privatne potrebe na ime firme zbog umanjenja dobiti, treba se sve to naplatiti, svi vide katastrofu a ja sam uvjeren da je sada pravi period za povrat vlasnistva u ruke drustva, kao i kaznjavanje svih onih koji su eksploatirali radnike u protekle tri decenije, a od drustva krali.

Ako vam se fening da, a narocito velikim korporacijama i Sumpeterovim divnim malim preduzetnicima, do kraja zivota vaas treba sve ganjati sa motkama po ulici, dok se ljudi istjeruju iz stanova, dok im se gasi voda, struja, onemogucuje skolovanje, bagru koja pljacka ovu drzavu i unistava stanovnistvo treba neko da spasava nasim parama, e kurko, svi da propadnete i zaista upoznate slobodno trziste, a novac za vase spasavanje treba da se preuusmjeri na preuzimanje vasih preduzeca u kojima mozete biti zaposleni po ugovoru radu ekvivalentnom onom ugovoru koji ste vi davali svojim zaposlenicima.

Amin 🤗☪️
Druze uz duzno postovanje drekno sii
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#34 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MaksprotivMarksa »

MMM1977 wrote: 14/03/2020 19:01 Sve bih ja napisao ali ništa ne bi shvatio. Ali je sraman prethodni komentar u kome priželjkuješ propadanje privatnih biznisa, istih onih koji finansiraju ovu državu.

Sram te bilo.
Mhm, vazi.

P r e u z i m a nj e, a ne gasenje, radnici ce imati vece plate, drustvo ce imati veci povrat no kada sa kapitalom manipulisu eksploatatori, a oni se mogu zaposliti u nekada svojim preduzecima po uslovima koje su nudili radnicima, nista tu sramno nije, srami se ti sto mislis da najsiromasniji treba da spasavaju najbogatije, to se ne moze objasniti, a garantujem i da ne znas nista o bilo kojim ekonomskim doktrinama, filozofiji, sociologiji, ali znas da posmatras planet kroz nametnute ideologeme koji ti se plasiraju vec tri decenije.

Ja od stca zelim nacionalizaciju i podustrovljenje imovine korporacija i preduzetnika eksploatatora, za to cu se boriti kada god postoji prilika, a ti se bori za vladavinu manjine nad vecinom zarad benefita uske manjine koju onda vecina treba spasavati kada ga popuse u sopstvenoj igri.

Ovom mladom gazdi porucujem da ne treba da brine sto sam ja drekno, ali bice pune gace kada drekne jos par stotina hiljada zbog uslova u kojima zive, onda nece biti ni posla u toj firmici, bice revolucionarni sud, a nisu revolucionarni sudovi blagonakloni ka djecacima koje je tur samo za sebe i sopstvene interese bolio.

😘
MMM1977
Posts: 4621
Joined: 15/07/2009 12:56

#35 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MMM1977 »

Čovjek ima rate kredita i lizinga i žalio se na to, nije tražio ništa. Rješenje je da se uvede vanredna situacija što bi omogućilo odgodu plaćanja dok se kriza ne završi tj. dok firma ponovo ne krene sa poslom (samim tim i plaćanjem doprinosa, poreza i svih ostalih davanja).

Nacionalizacija se inače pokazala kao vrlo efikasna metoda, vidimo kako država gazduje sa svojim firmama.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#36 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MaksprotivMarksa »

Nije se uopste pokazala kao dobra metoda, kapitalisticki sistem i privatno vlasnistvo su savrseni modeli, jeste da je potrebno par triliona dolara javnog novca upumpati na deset godina da se odrzi stanje podnosljive kontinuirane krize, a sve zarad benefita 1 posto stanovnistva, ali ko mari za to 😁

Nema odgoda, nefunkcionalni ste, bas kao sto se ljudima gasi struja za mjesec kasnjenja, tako ce i firmice da se vracaju u ruke pokradenih i onih na cijem znoju i radu su nastale, to vam ne gine, ma koliko vi prali glave ljudima, realno stanje stvari ce odraditi sve protiv vas, a onda nece biti ni poslica u "sopstvenoj" firmi 😁

I reci da privatni vlasnici kapitala koji potplacuju radnike, odrzqvaju robovlasnicke odnose i uz sve to kradu drzavu raznoraznim mahinacijama toboz odrzavaju ovu drzavu je zaista zalosna konstatacija, zelim vam da dozivite ganju po ulicama, sada kada prednost za koristenje respiratora budu imali minderasi, mozda ganja vec krene, ganja je uvijek iza coska, laganini 😁🤗
User avatar
manuchao91
Posts: 1374
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#37 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by manuchao91 »

Nista lose nisam napisao nit sam sta trazio od drzave
3 kamiona
dva na leasingu i uredno ih odplacujemo vec 2 godine ,naravno stalne ture imamo.
sad vozac otisao na turu i kada se vrati izvan masine je 14 dana a u to vrijeme je mogao 2 ture napraviti.

Rata danas uredno dodje e mailom 2316,05 KM
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#38 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MaksprotivMarksa »

manuchao91 wrote: 14/03/2020 19:33 Nista lose nisam napisao nit sam sta trazio od drzave
3 kamiona
dva na leasingu i uredno ih odplacujemo vec 2 godine ,naravno stalne ture imamo.
sad vozac otisao na turu i kada se vrati izvan masine je 14 dana a u to vrijeme je mogao 2 ture napraviti.

Rata danas uredno dodje e mailom 2316,05 KM
Nista ti licno nisam ni napisao, osvrnuo sam se na brigu za privatnim vlasnistvom, samo si posluzio kao primjer, nisi ti, a ni tvoja firma problem, problem su prije svega korporacije, a i tvoj problem je rjesiv nacionalizacijom bankarskog sektora, partnerstvom sa drzavom, ali rjesenje nije i ne moze biti dotacija preduzetnika, ponavljam, to se ne odnosi konkretno na tvoj primjer, ja ti od srca zelim da se izvucete i da ako se nesto bude spasavalo da se spase porodicni biznisi, svako dobro, ali ti i ja cemo zbog klasne svijesti i pogleda na zivot uvijek biti na razlicitim stranama, zelim smrt bankama, a tebi onoliko koliko si omogucio i radnicima u svojoj firmi.
statixx
Posts: 8807
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#39 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by statixx »

U ovom slucaju se spasavaju radna mjesta, nece novac otici u dzepove privatnika nego radnika. Ocekivati da odredjene djelatnosti ostvaruju profite i ne dijele otkaze je van pameti.

I niko ne pljacka gradjane vise od drzave i njenih preduzeca koja, osim sto ubjedljivo najvise duguju po osnovu direktnih poreza, poslovne gubitke pokrivaju transferima iz budzeta, odnosno preko ledja gradjana.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#40 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by biglebovski »

@MaksprotivMarksa nemam ja ništa protiv da propadaju firme u normalnim okolnostima. Ovo je vanredna okolnost. Ja ne tražim od države da mi plati doprinose, plate radnicima ili ratu kredita, neću ja đabalesku. Ja tražim od države da mi stvori uslove za rad. U ovoj situaciji, kako ja vidim, ja neću imati normalne uslove za rad zbog epidemije. I nas je takvih masa. Nismo prevent, bingo, namjenska industrija, ali garantujem da mi uplaćujemo puno više nego ovi veliki koje bi ti nacionalizovao. Što ja tebi da uplaćujem doprinose za zdravstvo i penziju, pdv da prijavljujem, takse i ostale gluposti ako ti kao država, neposredno, govoriš ili, posredno, braniš mojim zatvaranjem, narodu da dolazi kod mene. Isto i sa bankom. Eto ti roba, prodaj radi šta hoćeš. Ovdje se radi o poduzetnicima koji se ne naslanjaju na državne jasle, vrijednim ljudima koji neće propast kao takvi. I da, niko ne traži pare od države nego samo da se prolongira plaćanje dok ovo govno od virusa prestane biti breaking news.
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#41 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by madner »

MaksprotivMarksa wrote: 14/03/2020 17:47
madner wrote: 14/03/2020 16:08
MaksprotivMarksa wrote: 14/03/2020 14:55 Ja sam prijatelju protiv doktrina Fridmana, Kejnsa nemoj da mjesas u tu pricu, a ti nastavi tupiti o najvecem ekonomskom misliocu planete cije politike nas kao drustvo vode u nestanak.

Prepustimo trzistu da se samoregulira, nema marke za preduzetnike, zivio kapitalizam 😁

Ne procitamo, nismo to studirali i magistrirali na tome, pozdrav domovini ☪️
Pa sta kaze Friedman, koja je mjera u krizi? Injekcija likvidnosti u trziste. Kakve to veze ima sa tim da se nista ne radi?
Pa covjece ja bukvalno na to upozoravam, ne zelim da jedan fening javnog novca ode u privatne dzepove za sanaciju postojeceg ekonomskog stanja, ne znam iz cega si ti zakljucio suprotno, pobornik sam nacionalizacije imovine svih vlasnika koji ne mogu servisirati svoje obaveze, ukoliko se neki novac i upumpa onda to treba biti u cilju preuzimanja preduzeca i nastavljanja poslovanja za racun drustva, a ne za racun vlasnika i odrzavanja njihovog vlasnistva, smanjiti kamatme stope i omoguciti povoljnije kreditiranje u uslovima krize je neminovnost da bi se kriza prevazisla, o tome nema spora, ali nisam za spasavanje privatnog javnim finansijama, na to upozoravam, a upravo to ce se desiti, o individualnoj pomoci ugrozenim fizickim licima nista nisam rekao, svaki vid socijalnog davanja stanovnistvu podrzavam.

Je li licemjerno zagovarati minimalnu drzavu u svakom aspektu poslovajja i trzista, a traziti javni jovac za spas "krvotoka" drustva ?

Sta bi duhovni demagog Hajeka i Fridmana profesor Nozik rekao na to ?
Pa nije, sada ti kazem da i Hajek i FriEdman jasno zagovaraju da ovo spada u taj minimum. Potpuno fulas loptu, govoreci o slobodnom trzistu kao da isti ne poznaje ove poteze. Friedmanova cijela teorija se zasniva na uplitanju centralne instance kako bi receseije bile sto krace. :roll:

To zasto se zalazes nije svrsishodno, pravis vjestacku razliku izmedju zaposlenih i poslodavaca, i imas jednu prevazidjenu sliku ekonomskih tokova od Marksa cim spominjes podplacenost radnika.

Cijela ideja spasavanja je u tome da ako se to ne desi nece privatnici biti ti koji ce najgore proci nego uvijek i svugdje najranjiviji slojevi drustva. Ako bude 50 000 manje radnih mjesta, propast ce neke firme ali kapital vlasnika ostaje. Samo ti radnici nece imati ni plate, niti mogucnost da nadju drugo radno mjesto.

Individualna pomoc privatnim licima ima smisla samo privreda ne izgubi ta radna mjesta, inace nisi nista uradio dugorocno.

Nacionalizacija je sasvim ok nacin za dionicarska drustva, ali kod nas je to jedan minoran dio.
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#42 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by TheGodfather001 »

U zadnjih par dana slušam "gazde" kako traže reakciju države. Pitam jednog koji je početkom godine kupio porsche-a od 250000KM za "svoj ćejf", bili prodao sada poršea za 100hkm da isplati plate radnicima i održi likvidnost firme koja btw je trgovačko-uslužna, kaže on da nije lud da to radi kad uplaćuje redovno državi obaveze prema fondovima, PDV i sl. I koja je to ekonomija? Treba li država prije bilo kakve pomoći tražiti od privanih poduzetnika da poduzmu mjere tipa prodaja njihove privatne imovine generisane iz dobiti pravnog lica i na taj način održve svoj bonitet i likvidnost? Ili da im se pomogne bezuslovno i omogući da država preuzme obaveze privatnika prema radnicima dok će privatnici zadržati kapital i luksuz koji im i ne treba u ovakvoj situaciji i ostati neokrznuti ovom krizom?
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#43 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by O'zone »

Osjetit će se dobro...i svi ćemo to osjetiti na svojoj koži...i od svog ovog baljezganja i širenja panike mene jedino nervoza hvata zbog ovog ekonomskog dijela.

Veliki je ovo udarac i za razvijene europske ekonomije a da ne spominjemo našu bosansku koja je ni tamo ni vamo.

Porezna će tražiti svoje, banka svoje, radnici svoje, dobavljači svoje, a posao stoji ili nema potražnje uopšte. I dok druge zemlje pokazuju barem nekog interesa za očuvanje privrede a neke već i rade konkretne stvari mi smo još na čekanju.

A sve su grane vezane jedna za drugu i ako neko misli da će ga promašiti grdno se vara.
Turizam je nadrljao ugostiteljstvo sa njim,
njihovi dobavljači to uveliko već osjećaju, turističke agencije, autoprevozničke firme (transport putnika a i robe) samim time i ono malo izvoza što imamo, itd, itd
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#44 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by biglebovski »

TheGodfather001 wrote: 14/03/2020 21:35 U zadnjih par dana slušam "gazde" kako traže reakciju države. Pitam jednog koji je početkom godine kupio porsche-a od 250000KM za "svoj ćejf", bili prodao sada poršea za 100hkm da isplati plate radnicima i održi likvidnost firme koja btw je trgovačko-uslužna, kaže on da nije lud da to radi kad uplaćuje redovno državi obaveze prema fondovima, PDV i sl. I koja je to ekonomija? Treba li država prije bilo kakve pomoći tražiti od privanih poduzetnika da poduzmu mjere tipa prodaja njihove privatne imovine generisane iz dobiti pravnog lica i na taj način održve svoj bonitet i likvidnost? Ili da im se pomogne bezuslovno i omogući da država preuzme obaveze privatnika prema radnicima dok će privatnici zadržati kapital i luksuz koji im i ne treba u ovakvoj situaciji i ostati neokrznuti ovom krizom?
Ima i ta mjesta. Ja iz svoje perspektive govorim. Kako je krenulo, i porše će na bubanj, šta ću djetetu reć:)
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#45 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MaksprotivMarksa »

@madner

Ne bih da te uvrijedim, ali ti si upravo rekao da je ok zagovarati potpuno slobodu trzista u svim okolnostima, dok u isto vrijeme ocekujes potporu drzave i javnog novca za izlazak iz recesije, ja na to ukazujem od prvog posta i da sam protiv toga, protic cijele mantre i delanja mantri dvojca Fridman - Hajek, a ti mi govoris da sam fulio loptu.

Nacionalizirati se moze svaka svojina, drzava moze imati interes i u upravljanju najmanjim mogucim obrtima, nisam zagovornik ni totalne kontrole i planske ekonomije, ali to se moze.

Tvoji stavovi o Marksu su legitimni, dozboli meni da imam stav o trojcu Hajek, Fridman., Nozik, ipak njihove ideje zivimo posljednje 3 decenije.

Radnici ne bi nista osjetili ako bi novcem drzave njihova preduzeca opstala na trzistu i nastavila svoje djelovanje, ali za racun drustva, njihov polozaj se moze ovim i znatno unaprijediti, ali necemo se sloziti kako god, nema potrebe da sirimo raspravu i idemo u izvan teme.

Nego, sta bi uvazeni profesor Nozik predlozio kao rjesenje ove krize javnog zdravlja, ima li i on neka izuzeca, "ako bi X cuo da je Y slomio ruku i naplatio 1000 eura od osiguranja" pricu 😁
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#46 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MaksprotivMarksa »

TheGodfather001 wrote: 14/03/2020 21:35 U zadnjih par dana slušam "gazde" kako traže reakciju države. Pitam jednog koji je početkom godine kupio porsche-a od 250000KM za "svoj ćejf", bili prodao sada poršea za 100hkm da isplati plate radnicima i održi likvidnost firme koja btw je trgovačko-uslužna, kaže on da nije lud da to radi kad uplaćuje redovno državi obaveze prema fondovima, PDV i sl. I koja je to ekonomija? Treba li država prije bilo kakve pomoći tražiti od privanih poduzetnika da poduzmu mjere tipa prodaja njihove privatne imovine generisane iz dobiti pravnog lica i na taj način održve svoj bonitet i likvidnost? Ili da im se pomogne bezuslovno i omogući da država preuzme obaveze privatnika prema radnicima dok će privatnici zadržati kapital i luksuz koji im i ne treba u ovakvoj situaciji i ostati neokrznuti ovom krizom?
Nije on uzeo porse da bi se iscejfio, to je uzeo na formu i time umanjio sebi porez na dobit, seljacine varaju drzavu i potkradaju je decenijama, a od iste te drzave ocekuju spas, spas za njih je oduzimanje imovine, a nastavak djelatnost sa kojom su se bavili za racun drzave, pa cw drzava imati taj porse, a takva r porsea su jedan vrtic npr.
MMM1977
Posts: 4621
Joined: 15/07/2009 12:56

#47 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MMM1977 »

MaksprotivMarksa wrote: 14/03/2020 22:49
TheGodfather001 wrote: 14/03/2020 21:35 U zadnjih par dana slušam "gazde" kako traže reakciju države. Pitam jednog koji je početkom godine kupio porsche-a od 250000KM za "svoj ćejf", bili prodao sada poršea za 100hkm da isplati plate radnicima i održi likvidnost firme koja btw je trgovačko-uslužna, kaže on da nije lud da to radi kad uplaćuje redovno državi obaveze prema fondovima, PDV i sl. I koja je to ekonomija? Treba li država prije bilo kakve pomoći tražiti od privanih poduzetnika da poduzmu mjere tipa prodaja njihove privatne imovine generisane iz dobiti pravnog lica i na taj način održve svoj bonitet i likvidnost? Ili da im se pomogne bezuslovno i omogući da država preuzme obaveze privatnika prema radnicima dok će privatnici zadržati kapital i luksuz koji im i ne treba u ovakvoj situaciji i ostati neokrznuti ovom krizom?
Nije on uzeo porse da bi se iscejfio, to je uzeo na formu i time umanjio sebi porez na dobit, seljacine varaju drzavu i potkradaju je decenijama, a od iste te drzave ocekuju spas, spas za njih je oduzimanje imovine, a nastavak djelatnost sa kojom su se bavili za racun drzave, pa cw drzava imati taj porse, a takva r porsea su jedan vrtic npr.
Objasni mi stručnjak, kako to kupiti auto iz poreza, molim te?
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#48 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by MaksprotivMarksa »

Evo da ti strucnjak objasni.

Firme postoje zbog ostvaririvanja dobiti, firme mogu posjedovati stalna sredstva, automobile, kancelarijski materijal, racunare. Na kraju svake godine svi pravni subjekti placaju porez na dobit, dobit se smanjuje npr. tako sto se kupi porse na ime firme, a za 250.000 KM, dakle tim se ukrade 25.000 KM drzavi na ime poreza na dobit, to je jedna od osnova umanjenja dobiti i smanjivanja dobiti preduzeca, za same pocetnike, to se radi sa svim stvarima tako, od benzina do racunara, postoje ljudi koji i namjestaj sebi kupuju.

Nadam se da ti je sada malo jasnije, a zao mi je sto branis one koji nas sve pljackaju iz cistog neznanja i idologizacije pod kojom si pokleknuo.

Siguran sam da postoji savrsen razlog iz oka privatnika da ovakve i slicne mahinacije opravdaju, ali onda neka ne ocekuju spas od onih koje su pljackali.

4 porsea koje privatnici zarade mogu biti 4 BMW-a za drzavu, a uz vece plate za radnike i bolje uslove rada, a onda se ta 4 BMW-a mogu uloziti u saniranje 4 vrtica u koja idu djeca 4 radnika koja imaju bolje plate, plate vaspitacica mogu biti vece i mogu raditi sa manje djece, djeca ce imati kvalitetnije obrazovanje, sve se to moze i tako posmatrati, ali nauceni smo da stvari posmatramo kroz prizmu da je uspjeh imati porsea koji sluzi za mjerenje kurca i usputno zakidanje drzave.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#49 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by biglebovski »

MaksprotivMarksa wrote: 15/03/2020 01:03 Evo da ti strucnjak objasni.

Firme postoje zbog ostvaririvanja dobiti, firme mogu posjedovati stalna sredstva, automobile, kancelarijski materijal, racunare. Na kraju svake godine svi pravni subjekti placaju porez na dobit, dobit se smanjuje npr. tako sto se kupi porse na ime firme, a za 250.000 KM, dakle tim se ukrade 25.000 KM drzavi na ime poreza na dobit, to je jedna od osnova umanjenja dobiti i smanjivanja dobiti preduzeca, za same pocetnike, to se radi sa svim stvarima tako, od benzina do racunara, postoje ljudi koji i namjestaj sebi kupuju.

Nadam se da ti je sada malo jasnije, a zao mi je sto branis one koji nas sve pljackaju iz cistog neznanja i idologizacije pod kojom si pokleknuo.

Siguran sam da postoji savrsen razlog iz oka privatnika da ovakve i slicne mahinacije opravdaju, ali onda neka ne ocekuju spas od onih koje su pljackali.

4 porsea koje privatnici zarade mogu biti 4 BMW-a za drzavu, a uz vece plate za radnike i bolje uslove rada, a onda se ta 4 BMW-a mogu uloziti u saniranje 4 vrtica u koja idu djeca 4 radnika koja imaju bolje plate, plate vaspitacica mogu biti vece i mogu raditi sa manje djece, djeca ce imati kvalitetnije obrazovanje, sve se to moze i tako posmatrati, ali nauceni smo da stvari posmatramo kroz prizmu da je uspjeh imati porsea koji sluzi za mjerenje kurca i usputno zakidanje drzave.
Ovo ispade ideološka rasprava? Registruj partiju, i na izbore. Il bi ti nešto bržim putem,uz corona-revoluciju da pljačkaš u ime naroda? Ljudi o kojima govoriš ćine oko 5-10% ukupnih privatnika, uglavnom debelo stranačko povezanim, uzak je to krug al što jest-jest, porše ostavlja duboki dojam.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#50 Re: Ekonomski aspekti pandemije > RECESIJA

Post by dale cooper »

https://www.klix.ba/biznis/hrvatska-ogr ... /200314111

Ovo bi se trebalo donijeti i kod nas po hitnom postupku da ne bi kome palo na pamet da profitira na nesreći kao što su to znali u ratu.
Locked