Gluten

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
p0ltergeist
Posts: 25
Joined: 13/07/2011 18:18

#1 Gluten

Post by p0ltergeist »

Pozdrav svima,

Zna li neko može li se u Sarajevu naći gluten? Da, u eri "zdrave hrane" neko traži gluten. Radim neki eksperiment i treba mi gluten u formi brašna koji se može miješati sa normalnim brašnom. Obišao sam milion radnji, nisam nigdje našao. U Srbiji postoji Natura gluten, pakovanje 500 gr i košta oko 5 KM. Svaka pomoć je dobrodošla. Hvala i pozdrav.
User avatar
Pryda
Posts: 939
Joined: 16/02/2015 17:21

#2 Re: Gluten

Post by Pryda »

p0ltergeist wrote: 26/02/2020 17:21 Pozdrav svima,

Zna li neko može li se u Sarajevu naći gluten? Da, u eri "zdrave hrane" neko traži gluten. Radim neki eksperiment i treba mi gluten u formi brašna koji se može miješati sa normalnim brašnom. Obišao sam milion radnji, nisam nigdje našao. U Srbiji postoji Natura gluten, pakovanje 500 gr i košta oko 5 KM. Svaka pomoć je dobrodošla. Hvala i pozdrav.
Probaj u DMu oni imaju svašta. Tamo nadjem hranu koja inače nije u prodaji u ostalim prodavnicama. Tako da bi mogli možda imat I ovo.
p0ltergeist
Posts: 25
Joined: 13/07/2011 18:18

#3 Re: Gluten

Post by p0ltergeist »

Probao, ima DM u Srbiji, kod nas nema... Hvala :)
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#4 Re: Gluten

Post by tranquil »

p0ltergeist wrote: 26/02/2020 17:21 Pozdrav svima,

Zna li neko može li se u Sarajevu naći gluten? Da, u eri "zdrave hrane" neko traži gluten. Radim neki eksperiment i treba mi gluten u formi brašna koji se može miješati sa normalnim brašnom. Obišao sam milion radnji, nisam nigdje našao. U Srbiji postoji Natura gluten, pakovanje 500 gr i košta oko 5 KM. Svaka pomoć je dobrodošla. Hvala i pozdrav.
Gluten nećeš naći u čistoj formi, tako nešto koliko znam ne postoji. Ne znam šta je "Natura gluten", ali pretpostaviću da je to naziv za brašno sa glutenom, a ne za pola kile glutena.

Gluten je protein koji se normalno nalazi u svakoj normalnoj pšenici (i u nekim drugim žitaricama), pa prema tome već ga imaš u svakom pšeničnom, kako ti kažeš "normalnom" brašnu. U BiH ga vjerovatno nećeš naći isprintanog na pakovanju brašna, ali je tu. To znači da ne trebaš puno tražiti. U BiH je veći problem naći bezglutensko brašno (srećom ipak je moguće), i ono je obično od riže ili kukuruza.

U drugim zemljama na omotu štampaju sastojke koji su alergeni, pa bi se lako riješila zabuna, u Bosni koliko znam toga još nema, pa si prepušten sam sebi. Uzmi bilo koje T-500, nećeš pogriješiti.

Druga stvar, gluten sam po sebi nije "generalno" nezdrav - nije ni zdrav, ali ako osoba nije netolerantna na gluten, sam gluten neće imati nikakvog efekta.

Gluten je nezdrav, i potencijalno opasan, samo ako osoba ima neki oblik netolerancije na gluten.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#5 Re: Gluten

Post by tranquil »

p0ltergeist wrote: 27/02/2020 08:47 Probao, ima DM u Srbiji, kod nas nema... Hvala :)
Imaš li neki link na taj proizvod, pa makar u Srbiji, da vidim o čemu se radi?
p0ltergeist
Posts: 25
Joined: 13/07/2011 18:18

#6 Re: Gluten

Post by p0ltergeist »

Pozdrav,

Evo linka :

https://www.tvornicazdravehrane.com/pse ... vod-25060/

Naravno, može i glutensko brašno sa većim postotkom glutena, nisam ni to našao. Ova brašna kod nas imaju do 10%.

Hvala na pomoći :)
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#7 Re: Gluten

Post by tranquil »

p0ltergeist wrote: 27/02/2020 09:36 Pozdrav,

Evo linka :

https://www.tvornicazdravehrane.com/pse ... vod-25060/

Naravno, može i glutensko brašno sa većim postotkom glutena, nisam ni to našao. Ova brašna kod nas imaju do 10%.

Hvala na pomoći :)
Vidi fakat.

Nisam znao da ovo postoji.

Funkcija glutena je, inače, da daje viskoznost, ili "ljepljivost" tijestu. Upravo zbog nedostatka glutena, proizvodi od kukuruznog ili rižinog brašna se više "mrve". Sama riječ "gluten" je izvedena od strane riječi za ljepilo, tako da u imenu već ima to njegovo glavno svojstvo. Sada kada ovo vidim, mogu shvatiti da ga prave i kao dodatak koji mijenja svojstva tijesta, ali biću iskren, nisam ga do sada vidio kao poseban proizvod, mada ovako nešto nisam ni tražio - obično tražim totalno suprotne proizvode :)

U brašnu je i normalno da ga ima do 10%, sa više glutena bi to postalo nešto drugo, tako da sumnjam da ćeš naći brašno sa drastično više glutena.

Ne znam gdje bi mogao naći to što tražiš. Žao mi je što nisam mogao više da pomognem. Pozdrav.
p0ltergeist
Posts: 25
Joined: 13/07/2011 18:18

#8 Re: Gluten

Post by p0ltergeist »

Ma naći ću već negdje, hvala svakako :)

Pozdrav!
Post Reply