Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#26 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by otac_makarije »

Rekoh već da ne znam i da mi je potpuno svejedno.
Sultanahmed
Posts: 421
Joined: 03/01/2020 12:29

#27 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by Sultanahmed »

Ali kad si vec toliko siguran da je neki vitez "ubio" murada,valjda imas svoju neku verziju događaja :D :D
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#28 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by otac_makarije »

Sultanahmed wrote: 19/02/2020 21:10 Ali kad si vec toliko siguran da je neki vitez "ubio" murada,valjda imas svoju neku verziju događaja :D :D
Dijete drago, ako već nešto tvrdiš (da je pojeo pokvarenu baklavu pa umro, da ga je ubio Bajazit ili bilo koja tvoja fantazija da je u pitanju) onda to treba i da dokažeš. Tako to funkcioniše, nisam ja to izmislio. Ja sam moja saznanja potkrijepio dokumentom (sto je vrlo vazno - iz tog vremena) a ti svoja samo svojom maštom
Sultanahmed
Posts: 421
Joined: 03/01/2020 12:29

#29 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by Sultanahmed »

otac_makarije wrote: 19/02/2020 21:18
Sultanahmed wrote: 19/02/2020 21:10 Ali kad si vec toliko siguran da je neki vitez "ubio" murada,valjda imas svoju neku verziju događaja :D :D
Dijete drago, ako već nešto tvrdiš (da je pojeo pokvarenu baklavu pa umro, da ga je ubio Bajazit ili bilo koja tvoja fantazija da je u pitanju) onda to treba i da dokažeš. Tako to funkcioniše, nisam ja to izmislio. Ja sam moja saznanja potkrijepio dokumentom (sto je vrlo vazno - iz tog vremena) a ti svoja samo svojom maštom
"Dijete drago" :lol: :lol: :lol:

Neki dokument je sad 100 posto dokaz da se to tako desilo? :lol:
Naravno da neces da kazes neku verziju kako se to desilo,zato sto znas da nijedna od zvanicnih verzija nema ni 1 posto veze s mozgom
Samo ti nastavi da vjerujes u crkvine supermene i ostale izmisljotine :kiss:
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#30 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by otac_makarije »

Oko 1530, dakle nekih 140 godina nakon bitke je B. Kuripešić bio kod Muratovog turbeta na Kosovu Polju i zapisao: "Na tom ga je mjestu, u njegovom šatoru, nožem rasporio neki stari srpski vitez, po imenu Milosch Khabilouitz, kad je sa svojom vojskom udario na despota, koji je tada bio knez ili markgrof Srbije".
Zapisao je osim same legende (kakvu poznajemo i danas) i da već tada čak i Hrvati daleko od prostora koje su turci do tad zaposjeli pjevaju pjesme o njegovom podvigu
Sultanahmed
Posts: 421
Joined: 03/01/2020 12:29

#31 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by Sultanahmed »

Sliver wrote: 19/02/2020 22:03
Sultanahmed wrote: 19/02/2020 21:25
otac_makarije wrote: 19/02/2020 21:18

Dijete drago, ako već nešto tvrdiš (da je pojeo pokvarenu baklavu pa umro, da ga je ubio Bajazit ili bilo koja tvoja fantazija da je u pitanju) onda to treba i da dokažeš. Tako to funkcioniše, nisam ja to izmislio. Ja sam moja saznanja potkrijepio dokumentom (sto je vrlo vazno - iz tog vremena) a ti svoja samo svojom maštom
"Dijete drago" :lol: :lol: :lol:

Neki dokument je sad 100 posto dokaz da se to tako desilo? :lol:
Naravno da neces da kazes neku verziju kako se to desilo,zato sto znas da nijedna od zvanicnih verzija nema ni 1 posto veze s mozgom
Samo ti nastavi da vjerujes u crkvine supermene i ostale izmisljotine :kiss:
Dobro ti je i rek'o, nista nisi pametno, nit vrijedno citanja napisao u ovo nekoliko postova na ovoj temi. Ne kontam uopste u cemu je poenta, je li ga ubio Milos ili Nemilos!? Ako imas neka saznanja da ga je ubio taj i taj, ti hajd, dijete drago, u MUP pa tamo prijavi.
Uh😂😂😂😂
Ovo ti je tema historija,ako hoces mup imaju svoju temu😎
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#32 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by 90minut »

Koliko ti imas godina?
Sultanahmed
Posts: 421
Joined: 03/01/2020 12:29

#33 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by Sultanahmed »

90minut wrote: 19/02/2020 22:20 Koliko ti imas godina?
Ako se ne varam za offtopic se dobijaju banovi i zakljucaju teme :thumbup:
Mislim da nema potrebe da se to i ovdje desava ako hoces sa mnom licno da komuniciras bujrum u pp :thumbup:
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#34 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by 90minut »

Sultanahmed wrote: 19/02/2020 22:22
90minut wrote: 19/02/2020 22:20 Koliko ti imas godina?
Ako se ne varam za offtopic se dobijaju banovi i zakljucaju teme :thumbup:
Mislim da nema potrebe da se to i ovdje desava ako hoces sa mnom licno da komuniciras bujrum u pp :thumbup:
Koliko godina imas?
Sultanahmed
Posts: 421
Joined: 03/01/2020 12:29

#35 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by Sultanahmed »

90minut wrote: 19/02/2020 22:40
Sultanahmed wrote: 19/02/2020 22:22
90minut wrote: 19/02/2020 22:20 Koliko ti imas godina?
Ako se ne varam za offtopic se dobijaju banovi i zakljucaju teme :thumbup:
Mislim da nema potrebe da se to i ovdje desava ako hoces sa mnom licno da komuniciras bujrum u pp :thumbup:
Koliko godina imas?
:kiss:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#36 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by JThomas »

jedina suštinska istina je da nije bitno. turci su u datom trenutku imali beskonačno veći potencijal od pravoslavnih razjedinjenih feudalaca i to je bilo samo tehničko pitanje par desetina godina gore-dole kad će to pregaziti. eto šta god je bilo s muratom, pa umro bajazit, to je malo odgodilo stvari, ali sve u svemu, u datom prostoru i vremenu je sve kako se odigralo bilo neminovno.
User avatar
sagosen
Posts: 821
Joined: 24/08/2015 02:44

#37 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by sagosen »

Hahaha čovjek vam ostavi dokument, konkretnu stvar, a ovaj ga poklopi sa "PA TO NEMA VEZE SA RAZUMOM", e moj prijatelju da ti znaš šta sve u istoriji nije imalo veze sa razumom, ali se desilo. :D

Srbija nije izgubila u Kosovskoj bici (ni po jednom ratnom kriterijumu), ali rekao bih nije ni pobijedila. To su istorijske činjenice, sviđale se nekome ili ne. Međutim, u hrišćanskom svijetu je vladala atmosfera kao da je Srbija pobijedila. Kralj Tvrtko je razglasio vijest po hrišćanskom svijetu da su Turci poraženi na Kosovu, a vijest sa radošću dočekali u Firenci.

Milica je Bajazitu ponudila svoju ćerku Oliveru, a za uzvrat da Turci brane Srbiju od Ugara jer je Stefan Lazarević tada imao 14. godina. Srbi su plaćali danak Turcima, Stefan će ratovati za Turke protiv Mongola gdje će Mongoli zarobiti i pogubiti Bajazita, a nakon njegove smrti Srbija više nije turski vazal, a despot Stefan se okrenuo Kralju Žigmundu. Pad Srpske despotovine desio se kasnije, 1459. godine.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#38 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by 90minut »

IkaIJ wrote: 22/02/2020 03:23 Hahaha čovjek vam ostavi dokument, konkretnu stvar, a ovaj ga poklopi sa "PA TO NEMA VEZE SA RAZUMOM", e moj prijatelju da ti znaš šta sve u istoriji nije imalo veze sa razumom, ali se desilo. :D

Srbija nije izgubila u Kosovskoj bici (ni po jednom ratnom kriterijumu), ali rekao bih nije ni pobijedila. To su istorijske činjenice, sviđale se nekome ili ne. Međutim, u hrišćanskom svijetu je vladala atmosfera kao da je Srbija pobijedila. Kralj Tvrtko je razglasio vijest po hrišćanskom svijetu da su Turci poraženi na Kosovu, a vijest sa radošću dočekali u Firenci.

Milica je Bajazitu ponudila svoju ćerku Oliveru, a za uzvrat da Turci brane Srbiju od Ugara jer je Stefan Lazarević tada imao 14. godina. Srbi su plaćali danak Turcima, Stefan će ratovati za Turke protiv Mongola gdje će Mongoli zarobiti i pogubiti Bajazita, a nakon njegove smrti Srbija više nije turski vazal, a despot Stefan se okrenuo Kralju Žigmundu. Pad Srpske despotovine desio se kasnije, 1459. godine.
" Konkretna stvar " pisana iz ugla nekoga poput forumaša sultanahmeda samo što ima krst na vratu. :D
Dakle objektivnost ovoga što je pisao papi je legitimna jel tako? :D :D :D

Realnost je da su srbi vjerovatno izgubili nešto više vojnika, al' je završeno nerješeno s tim da turci mogu zamjeniti mrtve ovi ne mogu i postali su što su postali.Olivera otisla kod covjeka da je taslači kod istog covjeka što joj je ocu prerezao grkljan.
Al' tad je bilo poštovanja između ratnika nije se gledalo kroz današnje debilne oči jednih i drugih.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#39 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by otac_makarije »

Pa dobro, imali su i turci pismenih ljudi. Ja sam otvoren i za druga tumačenja potkrijepljena izvorima a ne nečijom maštom. Mehmed Nešri isto pominje nekog Miloša čini mi se.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#40 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by 90minut »

otac_makarije wrote: 22/02/2020 09:39 Pa dobro, imali su i turci pismenih ljudi. Ja sam otvoren i za druga tumačenja potkrijepljena izvorima a ne nečijom maštom. Mehmed Nešri isto pominje nekog Miloša čini mi se.
To je poenta pominje se Miloš u nekim dokumentima i samo se pominje međutim kako to obicno ide kod ljudske vrste, a posebno srpske napravljen je mit o supermenu.
User avatar
sagosen
Posts: 821
Joined: 24/08/2015 02:44

#41 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by sagosen »

90minut wrote: 22/02/2020 15:42
otac_makarije wrote: 22/02/2020 09:39 Pa dobro, imali su i turci pismenih ljudi. Ja sam otvoren i za druga tumačenja potkrijepljena izvorima a ne nečijom maštom. Mehmed Nešri isto pominje nekog Miloša čini mi se.
To je poenta pominje se Miloš u nekim dokumentima i samo se pominje međutim kako to obicno ide kod ljudske vrste, a posebno srpske napravljen je mit o supermenu.
Nisi upućen nimalo, Nešri je opisao kako je došlo do ubistva.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#42 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by otac_makarije »

:run:
90minut wrote: 22/02/2020 15:42
otac_makarije wrote: 22/02/2020 09:39 Pa dobro, imali su i turci pismenih ljudi. Ja sam otvoren i za druga tumačenja potkrijepljena izvorima a ne nečijom maštom. Mehmed Nešri isto pominje nekog Miloša čini mi se.
To je poenta pominje se Miloš u nekim dokumentima i samo se pominje međutim kako to obicno ide kod ljudske vrste, a posebno srpske napravljen je mit o supermenu.
Pa šta kažu ti izvori, kad već imaju potrebu da ga spominju, de pomozi
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#43 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by 90minut »

Ne kazu ništa kazu samo da je bio Miloš tu u srpskim krugovima, mit je napravljen kasnije.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#44 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by otac_makarije »

90minut wrote: 22/02/2020 17:10 Ne kazu ništa kazu samo da je bio Miloš tu u srpskim krugovima, mit je napravljen kasnije.
Jah
Ko će čitati knjige, nalet ih bilo
Jel da ? :)
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#45 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by 90minut »

Knjige srpskih lažova napisane prije 100, 200 godina jel te knjige? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
sagosen
Posts: 821
Joined: 24/08/2015 02:44

#46 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by sagosen »

Ma kakve knjige, kakav Nesri, kakav Seadedin, to nema veze sa zdravim razumom :D
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#47 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by 90minut »

IkaIJ wrote: 22/02/2020 17:19 Ma kakve knjige, kakav Nesri, kakav Seadedin, to nema veze sa zdravim razumom :D
Ti stvarno vjeruješ o nekom vašem supermenu koji je probio linije zabio mu mač u grkljan i isti taj lik je ustvari trebao biti s onom što je poslana u harem da bude taslačena?

Ti baš vjeruješ u te bajke?
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#48 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by Woody »

E, djeco....

E pa stvarno ste za keca iz istorije/historije/povijesti, i to s tim da ponavljate godinu.

Daklem... Vi ođe pišete o MITU! A znamo, jel'te, da mit nije istorija - niti će ikada biti. Mit ima svoju (nezamjenjivu) zadaću u "okupljanju stada", i NIJEDAN narod nije pošteđen/oslobođen toga: Englezi - Kralj Artur, Italijani - Romul i Rem, Grci - Termopilska bitka, Indijci, Kinezi, Amerikanci... (nastavite niz) Da, da... i Bošnjaci. Svi mitovi su "loosely" oslonjeni na istorijske činjenice, i u tome leži njihova draž, tj. da nas "draži"...

Pa čak i vodeće svjetske religije se zasnivaju na mitovima, a raspravljanje o istorijskoj tačnosti/ispravnosti istih naziva se blasfemija. Zašto? pa, zato što su NEDOKAZIVI!

Znači, u mit ili vjeruješ ili ne vjeruješ, ali NIKADA ne diskutuješ o tome da li je istinit ili ne, niti IKADA (neuzubillah!) dokazuješ onome ko vjeruje/ne vjeruje suprotno! Jednom za svagda!

O istorijskim faktima se MORA raspravljati, e da bi se dokazala njihova tačnost, ali o mitovima NE! Tačka. Točka. Full stop. Ende.

Uh, baš sam ljut na vas... Eto :kiss:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#49 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by JThomas »

termopilska bitka je fakt koliko i bilo šta iz tih doba. nipošto ne može ni sa arturom ni sa romulom i remom.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#50 Re: Da li je stvarno postojao Milos Obilic?

Post by Woody »

JThomas wrote: 24/02/2020 11:24 termopilska bitka je fakt koliko i bilo šta iz tih doba. nipošto ne može ni sa arturom ni sa romulom i remom.
Uh, izvinite gosp. @JThomas, nisam vas prepoznao. Takođe se izvinjavam i zbog greške.Naravno da je fakt da 300 je spartanskih lavova zaustavilo 3 miliona smotanih Persijanaca u klancu širokom 100m. Neće se više ponoviti, obećavam ;-)
Post Reply