Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Locked
izvrsni direktor
Posts: 9321
Joined: 20/12/2018 16:11

#11726 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by izvrsni direktor »

drndalo wrote: 16/02/2020 21:25 Kakve veze Jasmin ima s ovim?

Nije li ista firma i one polovne autobuse uvozila i prodavala/rentala prevoznicima? I Grasu?

I nije li to bilo mimo Vlade kojoj se sad ovo pokusava trljati na nos?
Cuj kakve veze jasmin ima sa ovim. Pa covjek koji je uvezao ove tramvaje je rodjen u tuzli, a jasmin je gradonacelnik tuzle.

Ovo je 4.put da malakh spominje jasmina u veziovih tramvala, ostalo je jos 96 puta i postat ce istina
User avatar
thekupus
Posts: 6808
Joined: 25/06/2011 22:38

#11727 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by thekupus »

izvrsni direktor wrote: 16/02/2020 22:09
drndalo wrote: 16/02/2020 21:25 Kakve veze Jasmin ima s ovim?

Nije li ista firma i one polovne autobuse uvozila i prodavala/rentala prevoznicima? I Grasu?

I nije li to bilo mimo Vlade kojoj se sad ovo pokusava trljati na nos?
Cuj kakve veze jasmin ima sa ovim. Pa covjek koji je uvezao ove tramvaje je rodjen u tuzli, a jasmin je gradonacelnik tuzle.

Ovo je 4.put da malakh spominje jasmina u veziovih tramvala, ostalo je jos 96 puta i postat ce istina
Ja sam čuo da mu se glavni saradnik čak i nekoliko puta okupao na slanim jezerima. Šta kaže Jasmin na ove nove činjenice?!
User avatar
drug_profi
Posts: 50541
Joined: 16/07/2012 16:00

#11728 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drug_profi »

MUNAFIK wrote: 16/02/2020 20:38 I sta je na kraju konkretnk problem sa svim ovim?

Jesul te trole razvaljene ili rade?

Jel to nabavka koja traje 2..3 godine ili nije?

Jel se raja vozi li ne sa tim trolama, tj kvare li se, guraju li ih putnici po cesti itd...?


Ovo sve pitam jer ja sam bio u jednoj troli i dobra je i nema nikakve sanse da vozilo kojim sam vozio kosta 11 000 KM...

A ako je istina da kostaju 11000 KM onda mi nikako nije jasno zasto se godinama vozaju one starudije koje se raspadaju kad su eto mogli kupit ove dobre trole za 11 milja... Nema nikako logike...

Ili postoji neka 'druga' opcija da je neko kupio neke trole, uvezo ih sredio i napuco i onda prodo... Jel to moze tako ili ne... Ni to ne kontam...

Samo znam da sam se vozio u dobroj troli koja nikako ali bas nikako nije 11 000 KM i dosta je bolja od onih starih krntija... I pitam se da GRAS sad prodaje one krntije stare kolika bi im bila cijena?
Pa prodao bi ih po kili sekundarne sirovine. cca oko 14 tona. Negdje izmedju 2500 i 3000 maraka po troli. Znaci 4 neispravne trole za jednu ovu koja izgleda ko ekstra dobar polovnjak. Ja ne znam sta je onda bio problem da se to uvijek i stalno tako radi. Vidjeti tako i za tramvaje.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#11729 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Roccohljup »

izvrsni direktor wrote: 16/02/2020 22:09
drndalo wrote: 16/02/2020 21:25 Kakve veze Jasmin ima s ovim?

Nije li ista firma i one polovne autobuse uvozila i prodavala/rentala prevoznicima? I Grasu?

I nije li to bilo mimo Vlade kojoj se sad ovo pokusava trljati na nos?
Cuj kakve veze jasmin ima sa ovim. Pa covjek koji je uvezao ove tramvaje je rodjen u tuzli, a jasmin je gradonacelnik tuzle.

Ovo je 4.put da malakh spominje jasmina u veziovih tramvala, ostalo je jos 96 puta i postat ce istina
Ja sam.cuo da se doticni uvoznik zna nekad pozdraviti na ulici i sa Z. Begicem.....cisto da se zna :D :D
saabsa
Posts: 1853
Joined: 07/10/2009 01:17

#11730 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by saabsa »

malakh wrote: 16/02/2020 21:04
saabsa wrote: 16/02/2020 20:08
Jadan ne bio ne provaljuj se više... GRAS plaća fakturu, a po toj fakturi na kompletan iznos PDV plaća firma koja je izdala fakturu... Od te fakture onda GRAS sledeci mjesec dobija odbitak PDV.
vidi, nemoj da guraš priču u smjeru ka pdvu. dakle poenta priče je 11.000 km i kako su došli do te cifre i kako su nabavili trolejbuse po toj fakturnoj vrijednosti. tko plaća izlazni pdv, a tko ima odbitak pdva pri ulaznoj fakturi, je manje bitno. pdv pri uvozu je obručunat na 11.000 km po komadu i to je osnova koju trebamo svi razjasniti i znati. kako i tko? tko se rastalio i da li se uopće rastalio? jer je očito da su nabavljeni za cca 300.000 uključujući zavisne troškove, a prefakturisana grasu za milion i po.

a batali te pokušaje svođenja rasprave na pdv.

adrese, gn company i jasmin imamović.
Ostala je samo jedna nepoznanica u svemu, da li se zaista samo praviš glup ili fakat ništa ne kontaš. Ostalo ti je sve već više puta nacrtano na ovoj temi.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45455
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#11731 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Chmoljo »

nema malakh neki poseban problem sa vladom šestorke, ali ima sa SDPom i u tom svjetlu treba gledati ovo silovanje činjenica.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8526
Joined: 15/04/2015 11:26

#11732 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Thorgerson »

HomeSweetHome wrote: 14/02/2020 14:27 Ma sta pricas, covjece? Hoces da kazes da bi jedan Svabo, Austrijanac, Svicarac dao otpisano vozilo za Dž jer mu je knjigovostvena vrijednost 0, iako mu je trzisna vrijednost recimo 20 hiljada Eura??? How yes no
Na kojem trzistu?

Hoce li to mozda Zurich od Berna kupiti polovne trole? Hoce li to sta ja znam mozda Vienna ili Minhen kupiti polovne trole? Naravno da nece, tog trzista tamo nema. Pretpostavljam da uopste nije tolika otimacina za te polovnjace, kako nas narod misli. :-)

Takve otpade kupujemo mi, i mozda jos koja trecerazredna zemlja. Ostali naravno kupuju novo, jer niko nije toliko bogat da kupuje jeftino.

Ovo ti je isto kao sa ovom polovnom robom iz Njemacke. Peći, frizideri...to se tamo baca. Ovdje se prodaje po 200-300 KM, i to se ljudi otimaju za to. Dok ta pec ili frizider ima vrijednost 0 u Njemackoj. Odnosno ljud. Skije, skijaska oprema isto tako. To tamo raja baca..ovdje se prodaje po poprilicno velikim cijenama. Jedini trosak koji tu preprodavac ima jeste prevoz.

Hocu samo da kazem, postoji li neka mogucnost da su trole kostale 11.000. Postoji.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#11733 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by MUNAFIK »

Thorgerson wrote: 17/02/2020 09:54
HomeSweetHome wrote: 14/02/2020 14:27 Ma sta pricas, covjece? Hoces da kazes da bi jedan Svabo, Austrijanac, Svicarac dao otpisano vozilo za Dž jer mu je knjigovostvena vrijednost 0, iako mu je trzisna vrijednost recimo 20 hiljada Eura??? How yes no
Na kojem trzistu?

Hoce li to mozda Zurich od Berna kupiti polovne trole? Hoce li to sta ja znam mozda Vienna ili Minhen kupiti polovne trole? Naravno da nece, tog trzista tamo nema. Pretpostavljam da uopste nije tolika otimacina za te polovnjace, kako nas narod misli. :-)

Takve otpade kupujemo mi, i mozda jos koja trecerazredna zemlja. Ostali naravno kupuju novo, jer niko nije toliko bogat da kupuje jeftino.

Ovo ti je isto kao sa ovom polovnom robom iz Njemacke. Peći, frizideri...to se tamo baca. Ovdje se prodaje po 200-300 KM, i to se ljudi otimaju za to. Dok ta pec ili frizider ima vrijednost 0 u Njemackoj. Odnosno ljud. Skije, skijaska oprema isto tako. To tamo raja baca..ovdje se prodaje po poprilicno velikim cijenama. Jedini trosak koji tu preprodavac ima jeste prevoz.

Hocu samo da kazem, postoji li neka mogucnost da su trole kostale 11.000. Postoji.

To bas nije tako... I u Njemackoj ima raje koja kupuje polovne stvari, opste nije tacno da oni to sve bacaju... Pa evo ovo prijatelja sto imam po Njemackoj ljudi sebi kupuju od polovnog regala do automobila... Niko im ne daje besplatno te stvari...

Mozda se nadje negdje neko ko kaze samo vozi i tvoje je, ali toga ima i kod nas...

Ovaj trola je dobra, predobra za 11 000 KM... Ako kosta toliko onda se ja pitam zasto nas vozaju u krntijama vec godinama kad su mogli nabavit ovakve sasvim pristoje trole...

E sad druga stvar ovdje je stvar znaci da su bili otvireni tenderi i niko se nije javljao jer smsu cijene bile preniske?

Zasto se niko nije javljao na te tendere da proda te sve svoje polovne i otpisane trole i uzme lovu??? Cudno je to!!!
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#11734 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Hakiz »

Thorgerson wrote: 17/02/2020 09:54
HomeSweetHome wrote: 14/02/2020 14:27 Ma sta pricas, covjece? Hoces da kazes da bi jedan Svabo, Austrijanac, Svicarac dao otpisano vozilo za Dž jer mu je knjigovostvena vrijednost 0, iako mu je trzisna vrijednost recimo 20 hiljada Eura??? How yes no
Na kojem trzistu?

Hoce li to mozda Zurich od Berna kupiti polovne trole? Hoce li to sta ja znam mozda Vienna ili Minhen kupiti polovne trole? Naravno da nece, tog trzista tamo nema. Pretpostavljam da uopste nije tolika otimacina za te polovnjace, kako nas narod misli. :-)

Takve otpade kupujemo mi, i mozda jos koja trecerazredna zemlja. Ostali naravno kupuju novo, jer niko nije toliko bogat da kupuje jeftino.

Ovo ti je isto kao sa ovom polovnom robom iz Njemacke. Peći, frizideri...to se tamo baca. Ovdje se prodaje po 200-300 KM, i to se ljudi otimaju za to. Dok ta pec ili frizider ima vrijednost 0 u Njemackoj. Odnosno ljud. Skije, skijaska oprema isto tako. To tamo raja baca..ovdje se prodaje po poprilicno velikim cijenama. Jedini trosak koji tu preprodavac ima jeste prevoz.

Hocu samo da kazem, postoji li neka mogucnost da su trole kostale 11.000. Postoji.
A na tom zapadu postoje firme koje kupuju polovne stvari i iz njih vade sirovine koje poslije prodaju po višim cijenama (bakar iz kablova, rijetke metale iz mobitela i računara itd).
I ja imam mobitel, nemam opremu da izvadim taj rijetki metal, ne znam kome bih ga prodao, ne znam ga ni preponati i meni taj mobitel vrijedi 0. A toj firmi vrijedi 10 KM jer će iz njega izvaditi metale u vrijednosti 50 KM.
Kako kaže poslovica, smeće jednog čovjeka je blago drugog.

Ili jednom riječju, reciklaža.
made_in_sarajevo
Posts: 5579
Joined: 06/05/2013 23:05

#11735 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by made_in_sarajevo »

mangupski od strane SDA. baci kost da ovi kradu za trolejbuse gdje iole normalan, obrazovan i pametan covjek skonta da ne moze toliko kostati i ako ima nejasnoca da se treba obratiti firmi u tuzli,a ne grasu ili kantonu. sad mi naglabamo, oni tamo pisu sta hoce, rade sta hoce,a celik garant vec uzurpirao pola kantona da mu firma radi po "nabavnoj cijeni".
User avatar
Styling
Posts: 12592
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#11736 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Styling »

made_in_sarajevo wrote: 17/02/2020 11:59 mangupski od strane SDA. baci kost da ovi kradu za trolejbuse gdje iole normalan, obrazovan i pametan covjek skonta da ne moze toliko kostati i ako ima nejasnoca da se treba obratiti firmi u tuzli,a ne grasu ili kantonu. sad mi naglabamo, oni tamo pisu sta hoce, rade sta hoce,a celik garant vec uzurpirao pola kantona da mu firma radi po "nabavnoj cijeni".
Upravo tako! Zato treba promijeniti kurs i pisati o zaista vaznim stvarima i problemima. Na primjer, kako je ime Predsjedavajuceg SKS Celika misteriozno nestalo sa liste optuzenih u aferi Zadruga. I njegove zene, naravno. Ko je kriv? kakva korupcija je u pitanju? Je li to bio Damaklov mac iznad Celikove glave koji ga je tjerao da radi protivzakonito i izvede sav onaj cirkus u decembru? Hoce li neko polagati racune zbog ove prevare Kantonalnog tuzilastva? Jako puno neodgovorenih pitanja.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#11737 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Roccohljup »

Styling wrote: 17/02/2020 12:04
made_in_sarajevo wrote: 17/02/2020 11:59 mangupski od strane SDA. baci kost da ovi kradu za trolejbuse gdje iole normalan, obrazovan i pametan covjek skonta da ne moze toliko kostati i ako ima nejasnoca da se treba obratiti firmi u tuzli,a ne grasu ili kantonu. sad mi naglabamo, oni tamo pisu sta hoce, rade sta hoce,a celik garant vec uzurpirao pola kantona da mu firma radi po "nabavnoj cijeni".
Upravo tako! Zato treba promijeniti kurs i pisati o zaista vaznim stvarima i problemima. Na primjer, kako je ime Predsjedavajuceg SKS Celika misteriozno nestalo sa liste optuzenih u aferi Zadruga. I njegove zene, naravno. Ko je kriv? kakva korupcija je u pitanju? Je li to bio Damaklov mac iznad Celikove glave koji ga je tjerao da radi protivzakonito i izvede sav onaj cirkus u decembru? Hoce li neko polagati racune zbog ove prevare Kantonalnog tuzilastva? Jako puno neodgovorenih pitanja.
Da jako puno pitanja koja će se isto kao i te afere zaboraviti jer niko nema snage a ni volje da to istjera do kraja. Džaba forumsko piskaranje. :D
User avatar
Thorgerson
Posts: 8526
Joined: 15/04/2015 11:26

#11738 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Thorgerson »

made_in_sarajevo wrote: 17/02/2020 11:59 mangupski od strane SDA. baci kost da ovi kradu za trolejbuse gdje iole normalan, obrazovan i pametan covjek skonta da ne moze toliko kostati i ako ima nejasnoca da se treba obratiti firmi u tuzli,a ne grasu ili kantonu. sad mi naglabamo, oni tamo pisu sta hoce, rade sta hoce,a celik garant vec uzurpirao pola kantona da mu firma radi po "nabavnoj cijeni".
Zašto Šteta nije odgovorio na ovaj način:

Tužit ćemo redom Žurnal, Avaza, Hayati itd itd sve koji su naveli netačnu informaciju da su trolejbusi koštali 11.000 KM, jer su oni koštali ovoliko - onda prstom pokaže na sve dokumente da vidimo koliko su koštali.

Ne, nego je Šteta odgovorio onako kako je odgovorio. Klasično spinovanje i izvrtanje, umjesto da je rekao nisu toliko koštale, evo vidite sami kolko smo ih platili.

Dakle, trole jesu mogle koštati 11.000 KM - znam i meni zvuci nemoguce, ali cak je i uvazeni forumas Dresdener78 na jednom drugom forumu napisao da ovakve polovne trole ne mogu kostati vise od 50.000 KM. U zavisnosti od stanja u kojem su, mogu kostati i dosta manje.

p.s.
Poenta je da smo mi htjeli nesto drugo, drugacije...a ne istu mantru sa tenderima i namjestaljkama. I onda se ovi ovako popišaju po nama.

Bez obzira na sve, ja i dalje sam uz staru vladu i mislim da su bili na dobrom putu. Na stranu i ovaj gaf sa trolejbusima, gdje je po mom misljenju upravo tako veci krivac taj posrednik - nego GRAS. Ali opet, neko i iz KS u tom lancu je morao znati da su trole nabavljene po 11.000 KM.
armin071
Posts: 5283
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#11739 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by armin071 »

Styling wrote: 17/02/2020 12:04
made_in_sarajevo wrote: 17/02/2020 11:59 mangupski od strane SDA. baci kost da ovi kradu za trolejbuse gdje iole normalan, obrazovan i pametan covjek skonta da ne moze toliko kostati i ako ima nejasnoca da se treba obratiti firmi u tuzli,a ne grasu ili kantonu. sad mi naglabamo, oni tamo pisu sta hoce, rade sta hoce,a celik garant vec uzurpirao pola kantona da mu firma radi po "nabavnoj cijeni".
Upravo tako! Zato treba promijeniti kurs i pisati o zaista vaznim stvarima i problemima. Na primjer, kako je ime Predsjedavajuceg SKS Celika misteriozno nestalo sa liste optuzenih u aferi Zadruga. I njegove zene, naravno. Ko je kriv? kakva korupcija je u pitanju? Je li to bio Damaklov mac iznad Celikove glave koji ga je tjerao da radi protivzakonito i izvede sav onaj cirkus u decembru? Hoce li neko polagati racune zbog ove prevare Kantonalnog tuzilastva? Jako puno neodgovorenih pitanja.
Zaboravi na to. Čelik je tu samo pijun kojeg će da odjebu po potrebi. I Čelik i Čaušević su firme koje su u suvlasništvu Baketa i tu nema kontrole. Preko te dvije firme je Bake do sada izvukao milione iz telekoma i nema namjeru da prestane. Znači do tada je Čelik u sigurnoj zoni.. Ako se nekad desi čudo da zelena neman ode sa vlasti Čelik i Čaušević bi mogli da budu cimeri u centralnom.... Ali da bog da dok je god ručno “brojanje” oni su sigurni.....
User avatar
Styling
Posts: 12592
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#11740 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Styling »

Thorgerson wrote: 17/02/2020 12:38
made_in_sarajevo wrote: 17/02/2020 11:59 mangupski od strane SDA. baci kost da ovi kradu za trolejbuse gdje iole normalan, obrazovan i pametan covjek skonta da ne moze toliko kostati i ako ima nejasnoca da se treba obratiti firmi u tuzli,a ne grasu ili kantonu. sad mi naglabamo, oni tamo pisu sta hoce, rade sta hoce,a celik garant vec uzurpirao pola kantona da mu firma radi po "nabavnoj cijeni".
Zašto Šteta nije odgovorio na ovaj način:

Tužit ćemo redom Žurnal, Avaza, Hayati itd itd sve koji su naveli netačnu informaciju da su trolejbusi koštali 11.000 KM, jer su oni koštali ovoliko - onda prstom pokaže na sve dokumente da vidimo koliko su koštali.

Ne, nego je Šteta odgovorio onako kako je odgovorio. Klasično spinovanje i izvrtanje, umjesto da je rekao nisu toliko koštale, evo vidite sami kolko smo ih platili.

Dakle, trole jesu mogle koštati 11.000 KM - znam i meni zvuci nemoguce, ali cak je i uvazeni forumas Dresdener78 na jednom drugom forumu napisao da ovakve polovne trole ne mogu kostati vise od 50.000 KM. U zavisnosti od stanja u kojem su, mogu kostati i dosta manje.

p.s.
Poenta je da smo mi htjeli nesto drugo, drugacije...a ne istu mantru sa tenderima i namjestaljkama. I onda se ovi ovako popišaju po nama.

Bez obzira na sve, ja i dalje sam uz staru vladu i mislim da su bili na dobrom putu. Na stranu i ovaj gaf sa trolejbusima, gdje je po mom misljenju upravo tako veci krivac taj posrednik - nego GRAS. Ali opet, neko i iz KS u tom lancu je morao znati da su trole nabavljene po 11.000 KM.
Zato sto Steta (ministarstvo) nije ucestvovalo u nabavci. Nabavku je radio Gras, pa ako je neko trebao da tuzi onda je to rukovodstvo Grasa.
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#11741 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by pici »

koja ubleHastina sa ovim trolejbusima a dali nam nove ministra to ne znas ko je gori od goreg... u sdO previranje sa 18 ruku jer su svi sad skontali da su 18 rucica pa hitaju da traze kolac za sebe... cirkuz
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#11742 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Roccohljup »

pici wrote: 17/02/2020 12:46 koja ubleHastina sa ovim trolejbusima a dali nam nove ministra to ne znas ko je gori od goreg... u sdO previranje sa 18 ruku jer su svi sad skontali da su 18 rucica pa hitaju da traze kolac za sebe... cirkuz
....a nije kolorado :D

Ja stvarno mislim (i iskreno se nadam) da će se nova vlada do krvi poklati već na prvoj sjednici :D
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#11743 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by pici »

Roccohljup wrote: 17/02/2020 12:52
pici wrote: 17/02/2020 12:46 koja ubleHastina sa ovim trolejbusima a dali nam nove ministra to ne znas ko je gori od goreg... u sdO previranje sa 18 ruku jer su svi sad skontali da su 18 rucica pa hitaju da traze kolac za sebe... cirkuz
....a nije kolorado :D

Ja stvarno mislim (i iskreno se nadam) da će se nova vlada do krvi poklati već na prvoj sjednici :D
samo zamisljam lorda cHivasa kad udari pesnicom od stol i trazi turu za sve, ide konobar peca nosi casice i kilo belog za meze.
User avatar
malakh
Posts: 7162
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/

#11744 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by malakh »

saabsa wrote: 17/02/2020 08:57
Ostala je samo jedna nepoznanica u svemu, da li se zaista samo praviš glup ili fakat ništa ne kontaš. Ostalo ti je sve već više puta nacrtano na ovoj temi.

kompletna rasprava je potekla nakon moje rečenice da je pdv pri uvozu plaćen na 11.000, a to sam vidio iz carinske deklaracije koju je objavio žurnal.

Image

svi su se počeli šprdati sa vrijednošću trolejbusa, a na kraju se svi ušutiše, jer je očito da u bosni i hercegovini postoje maheri koji mogu naći trolejbus za 11.000 i prefakturisati ga grasu za 110.000km. sve putem javne nabavke, sve po zakonu.

@Chmoljo imam problem sa varalicama i ustaljenom sda shemom, koju je branković patentirao, a sdp nastavio koristiti i danas ju koristi.
TheGodfather001
Posts: 1552
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#11745 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by TheGodfather001 »

Ima li iko izvoznu c.d.? Uvoz kod nas je korupcija najvišeg nivoa posebno GP Gradiška. Tamo carinici po željama uvoznika upisuju vrijednost za 100 KM.
Drugo, u BiH 100inu vještaka mašinske struke, neka ured za borbu protiv korupcije formira tim vještaka i neka utvrde vrijednost i ispravnost, da se stavi tačka na ovu glupost.
A treće, predlažem da udruženje pomozi.ba organizuje akciju prikupljanja sredstava za narednu kupovinu tramvaja i trolejbusa od po 11.000KM po komadu. Od mene odmah uplata 1000KM.
miop
Posts: 1130
Joined: 13/10/2005 12:50

#11746 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by miop »

malakh wrote: 17/02/2020 14:36
saabsa wrote: 17/02/2020 08:57
Ostala je samo jedna nepoznanica u svemu, da li se zaista samo praviš glup ili fakat ništa ne kontaš. Ostalo ti je sve već više puta nacrtano na ovoj temi.

kompletna rasprava je potekla nakon moje rečenice da je pdv pri uvozu plaćen na 11.000, a to sam vidio iz carinske deklaracije koju je objavio žurnal.

Image

svi su se počeli šprdati sa vrijednošću trolejbusa, a na kraju se svi ušutiše, jer je očito da u bosni i hercegovini postoje maheri koji mogu naći trolejbus za 11.000 i prefakturisati ga grasu za 110.000km. sve putem javne nabavke, sve po zakonu.

@Chmoljo imam problem sa varalicama i ustaljenom sda shemom, koju je branković patentirao, a sdp nastavio koristiti i danas ju koristi.
Način plaćanja: GOTOVINA - a ja firme :D
User avatar
Styling
Posts: 12592
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#11747 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Styling »

malakh wrote: 15/02/2020 22:16
saabsa wrote: 15/02/2020 15:26
malakh wrote: 15/02/2020 15:14

poenta je sto bi gras imao pravo na povrat pdva, jer se isti koriste u poslovne svrhe, samo sto umanjenje osnovice pdva znaci da se razlika pdva moze rastaliti na crno, izmedju nekoliko lica. to je sve vrlo tesko dokazivo, a vrlo lako izvodivo...
Nisi u pravu...
Ima GRAS pravo na povrat PDV-a na cjelokupan iznos, nebitno koliki je iznos plaćen na uvozu.
da, ima pravo na povrat cjelokupnog iznosa pdva naznačenog na ulaznoj fakturi. ono što ja govorim jeste da oni potenciraju priču da je dobavljač na uvozu i na fakturi koju je prikazao, platio pdv na iznos od 11.000 km po komadu, uvećan za transport i onda trolejbuse prefakturisao grasu za cca 110.000 po komadu.

Image

Image

na ovoj carinskoj deklaraciji se jasno vidi da su motorna vozila bila oslobođena carine, da li po osnovu eur1 obrasca ili po osnovu izjave po fakturi.

carinska deklaracija je validan dokaz o stvarnoj cijeni motornog vozila pri uvozu i mislim da se to teško može osoporiti. čak je navedena i špediterska firma koja je odradila posao pri uvozu, a to je "world no1" d.o.o..

da sumiramo, vozila uvezena za cca 13.000 po komadu, sa uračunatim pdvom od strane firme "gn company" d.o.o. iz tuzle (koja ima pravo povrata tog pdva), a grasu prodata za cca 100.000 km po komadu, pretpostavljam sa uračunatim pdvom. marža po jednom motornom vozilu je iznosila oko 770 posto.

kako i gdje se trolejbus može kupiti za 13.000 km, to bi se trebalo pitati firmu gn company iz tuzle, jer je sve išlo preko njih. ono što sam uspio saznati jeste da je vlasnik firme gn company, privatno dobar prijatelj sa jasminom imamovićem iz sdpa.

ps brale ovdje je isparilo milion i dvjesto pedeset hiljada km, a sve je po zakonu
Ja sam tebe vec jednom pitala za fakturu od isporucioca i Svice pa mi ti rece da si je vec negdje ranije postalvjao. Nisam mogla naci pa bih te zamolila, ako je imas da je postavis. Ako fakture od isporucioca nema i ako je sva polemika uradjena samo na osnovu carinske deklaracije onda dzaba pricamo.
kritikos
Posts: 784
Joined: 12/01/2018 09:17

#11748 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by kritikos »

malakh wrote: 17/02/2020 14:36
saabsa wrote: 17/02/2020 08:57
Ostala je samo jedna nepoznanica u svemu, da li se zaista samo praviš glup ili fakat ništa ne kontaš. Ostalo ti je sve već više puta nacrtano na ovoj temi.

kompletna rasprava je potekla nakon moje rečenice da je pdv pri uvozu plaćen na 11.000, a to sam vidio iz carinske deklaracije koju je objavio žurnal.

Image

svi su se počeli šprdati sa vrijednošću trolejbusa, a na kraju se svi ušutiše, jer je očito da u bosni i hercegovini postoje maheri koji mogu naći trolejbus za 11.000 i prefakturisati ga grasu za 110.000km. sve putem javne nabavke, sve po zakonu.

@Chmoljo imam problem sa varalicama i ustaljenom sda shemom, koju je branković patentirao, a sdp nastavio koristiti i danas ju koristi.
E hajmo redom po datumima:

U 02.2018 je napravljen plan javnih nabavki za 2018 godinu (SDA direktor) - planirano 500.000 za polovne trolejbuse
Vozila u Švici stavljena van upotrebe 26.11.2018. godine - Vlada KS nije formirana
Polovinom 12.2018. imenovana Vlada KS
Ne mogu da nađem podatak o javnoj nabavici trolejbusa koja se desila prije formiranja Vlade KS (Direktor SDA)
Na fakturi carine jasno piše datum 10.05.2019. Vlada KS nema ništa s tim, ovo je privatna firma GN Company (SDA firma) vara na porezu
Imenovana novi Nadzorni odbor u 08.2019. (u vd mandatu od 05.2019. - max 3 mjeseca od redovnog mandata)
SDA direktor GRASA-a smijenjen 16.10.2019.

O čemu mi pričamo? Trebamo biti objektivni, ovo je SDA ostavština u mandatu SDP-a.
User avatar
drndalo
Posts: 22797
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#11749 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drndalo »

Cak i ako su kupljeni po 11.000 komad, to im nije cijena u BiH, jer do BiH ih treba i prevesti, i platiti sve zavisne troskove. Onda bismo mogli pricati o cijeni kostanja komada za uvoznika, kad se sve fakturise. I spedicija, i carina, i PDV. Onda ide razlika cijene kostanja sa ponudjenom/prihvacenom cijenom na tenderu.

Da se vratimo na pocetak, zasto nam SDA nije do sad uvozila po 34 trolejbusa/godisnje...?

Da ponovim pitanje, da li je ista firma GRASu i drugim prevoznicima u BiH prodavala/iznajmljivala autobuse sa plinom ? Naravno, za vrijeme onijeh proslih Vlada, i dje su UCD-i od tih uvoza, i koliko su ti autobisi kostali ?

I ako jeste ista firma, jel to opet onaj Jasminov jaran ?
User avatar
malakh
Posts: 7162
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/

#11750 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by malakh »

drndalo wrote: 17/02/2020 15:09 Cak i ako su kupljeni po 11.000 komad, to im nije cijena u BiH, jer do BiH ih treba i prevesti, i platiti sve zavisne troskove. Onda bismo mogli pricati o cijeni kostanja komada za uvoznika, kad se sve fakturise. I spedicija, i carina, i PDV. Onda ide razlika cijene kostanja sa ponudjenom/prihvacenom cijenom na tenderu.

Da se vratimo na pocetak, zasto nam SDA nije do sad uvozila po 34 trolejbusa/godisnje...?

Da ponovim pitanje, da li je ista firma GRASu i drugim prevoznicima u BiH prodavala/iznajmljivala autobuse sa plinom ? Naravno, za vrijeme onijeh proslih Vlada, i dje su UCD-i od tih uvoza, i koliko su ti autobisi kostali ?

I ako jeste ista firma, jel to opet onaj Jasminov jaran ?
opet je marža ogromna prijatelju. hajmo realno sagledati, neka je fakturna vrijednost jednog trolejbusa 11.000km, na to se plaća pdv u iznosu od cca 1.900. trolejbusi su oslobođeni plaćanja carine, što se vidi iz carinske deklaracije, i na kraju, neka je cijena prijevoza 20.000 km po komadu (što je možda i neomguće, jer ja sam uvozio 2005. godine, kamion, tegljač, za vlastite potrebe, kao pravno lice i cijena prijevoza me tada koštala oko 4.500 eura, a kamion došao na labudici. dakle iz prve ruke govorim.), ali neka bude i 20.000 km po komadu, nagađam, jer se ne bavim špedicijom.

saberemo sve, fakturnu vrijednost, prijevoz, homogolaciju, i pdv i dobit ćemo cca 33.500 po komadu, to sve puta 11 komada, dobijemo cca 370.000 km. a prodati za milion i pol.

vlasnik firme je nermin karasuljić, inače izbačen iz sbba, a privatno dobar jaran sa jasminom imamovićem. tako načuo, a možda su samo u pitanju zli jezici. :lol: :lol:

@kritikos i da, ova vlada nema ništa sa ovim, to i jeste zaostavština sda, koju je nastavio sdp. svatko tko prozove fortu, konakovića ili nekoga iz naše stranke ili nipa za ovo, grdno će se prevariti.
Locked