Kupovina stana..

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#76 Re: Kupovina stana..

Post by poznanik »

Comrad wrote:Ja kad bih kupovao stan trazio bih da stan bude "cist" od dugova. Nekako mi djeluje previse komplikovano zahebavati se kasnije sa tim dugovanjima.

Mozda previes pojednostavljujem stvari...ali sta 1.- ako ja zivim u stanu u kojem sam napravio dug toplanama od 5.000KM, prodam stan i odselim u stan sa plinskim-etaznim grijanjem. 2.- Ljudima koji usele u stan ce biti iskljuceno grijanje, jer postoji dug. Ne mogu meni iskljuciti grijanje, kad imam plin. Kako to rijesiti? Ako potpisem da cu ja platiti dug i to se moze otegnuti, jer kod nas ionako nista ne funkcionise. 1.- Jel mene onda ti ljudi trebaju ganjati da platim grijanje...ne znam, meni je jednostavnije da se to odmah rijesi kod notara, prebijanjem duga kroz cijenu nekrenetnine. Ajd za struju, tu te mogu uganjati...
1.- Ti svojim imenom i prezimenom nosiš dug za nastalu komunalnu uslugu i troškove, ne tvoj stan, tako da ćeš svojim izlaskom iz tog stana sav dug ponijeti sa sobom
2.- Svaki novi stanar u obavezi je da svim institucijama i komunalnim službama prijavi svoje novo prebivalište, što podrazumijeva započinjanje novih dužničko-povjerilačkih odnosa nosioca stambenog prava na toj adresi. Time se onemogućava da povjerilac (npr. Toplane) uskrate uslugu ranijem dužniku i onemoguće nastavak grijanja na toj adresi.
tahirbeg
Posts: 20
Joined: 07/08/2011 14:53

#77 Re: Kupovina stana..

Post by tahirbeg »

Pozz. Situacija je sljedeca. Dogovoren je sa agencijom cijena stana 93,500 KM, medjutim taj stan ima dugovanja za JKP cca 8000 KM ( ne znam tacno jer jos nismo sa vlasnicima bili kod notara) pa me interesuje sta bi bila najbolja solucija da bi se to izmirilo i usao cist u taj stan. Koliko znam vlasnici nisu u finansiskoj mogucnosti da izmire ta dugovanja...
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#78 Re: Kupovina stana..

Post by shandrprcSA »

pa nek spuste cijenu za taj iznos dugovanja pa onda ti plati
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#79 Re: Kupovina stana..

Post by moonca »

:thumbup: -- zbilja - zar to agent ne zna odraditi.. :-)
..ili se i njemu umanjuje % zarade..
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#80 Re: Kupovina stana..

Post by MorningStar »

moonca wrote: 09/02/2020 18:04 :thumbup: -- zbilja - zar to agent ne zna odraditi.. :-)
..ili se i njemu umanjuje % zarade..
Ako radi na procenat- bit ce placen na osnovu ugovora k/p i cijene u istom.Vi ako ukljucite interni dogovor u taj ugovor onda nece mu se umanjiti - ako to van ugovora dogovorite hoce se umanjiti.
User avatar
Edin H.
Posts: 46992
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#81 Re: Kupovina stana..

Post by Edin H. »

debelimedo wrote: 23/09/2010 23:42 u BiH ti ni crno na bijelo nije nikakva garancija, ja bih to zaobisao
druga opcija je : nema babe, nema problema :D
:shock:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#82 Re: Kupovina stana..

Post by spreca »

tahirbeg wrote: 09/02/2020 09:40 Pozz. Situacija je sljedeca. Dogovoren je sa agencijom cijena stana 93,500 KM, medjutim taj stan ima dugovanja za JKP cca 8000 KM ( ne znam tacno jer jos nismo sa vlasnicima bili kod notara) pa me interesuje sta bi bila najbolja solucija da bi se to izmirilo i usao cist u taj stan. Koliko znam vlasnici nisu u finansiskoj mogucnosti da izmire ta dugovanja...
Umanjite cjenu na tu sumu u ugovoru ,odnosno da umanjenje ide na gasenje duga stanovanja ili neka gazda uzme kredit i plati i kad dobije lovu za stan neka vrati kredit
tahirbeg
Posts: 20
Joined: 07/08/2011 14:53

#83 Re: Kupovina stana..

Post by tahirbeg »

Cuo sam da se kod notara donesu sva dugovanja i njihovi ziro racuni iz JKP, koji se stave u ugovor i banka da automatski isplati dugove i njima ostatak...?
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#84 Re: Kupovina stana..

Post by simbabimba »

Ja znam za slucaj da su vlasnici stana uzeli kaparu, podmirili racune i onda kupoprodaja odradjena cisto (jer nisu imali para da izmire sami dugovanja prije prodaje). Cijena stana pretpostavljam da je bila umanjena za taj iznos, ipak je to na teret vlasnika koji prodaje stan.
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#85 Re: Kupovina stana..

Post by gidra »

Kupio stan sa 7 hiljada dugovanja, komunalije sve...
Odbiješ od dogovorene cijene stana i platiš sam. Kako plaćaš račune prebacuješ komunalije na svoje ime. Kod notara doneseš analitičke kartice da se vidi dugovanje okvirno.
Ugradiš u ugovoru ako se pojave kakve kamate ili naknadna dugovanja da ti to refundira vlasnik stana.

Meni se pojavilo bilo oko 300 KM nekih kamata za Toplane. Otišao platio i to, uplatnicu pokazao bivšem vlasniku i on mi refundirao novac...
User avatar
black
Posts: 17150
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#86 Re: Kupovina stana..

Post by black »

tahirbeg wrote: 09/02/2020 19:25 Cuo sam da se kod notara donesu sva dugovanja i njihovi ziro racuni iz JKP, koji se stave u ugovor i banka da automatski isplati dugove i njima ostatak...?
odete kod notara i on/ona vam kaze najlakse rjesenje
prije zakljucivanja ugovora prodavac mora notaru priloziti papire da su sve komunalije placene i cist ZK izvadak tj da nema nikakvih opterecenja u teretnom listu
ovo navedeno sigurno i sam znas ali, opet ponavljam, najbolje da odete kod notara kod kojeg cete raditi kupoprodajni ugovor da pojasni sve nedoumice
tahirbeg
Posts: 20
Joined: 07/08/2011 14:53

#87 Re: Kupovina stana..

Post by tahirbeg »

black wrote: 10/02/2020 14:31
tahirbeg wrote: 09/02/2020 19:25 Cuo sam da se kod notara donesu sva dugovanja i njihovi ziro racuni iz JKP, koji se stave u ugovor i banka da automatski isplati dugove i njima ostatak...?
odete kod notara i on/ona vam kaze najlakse rjesenje
prije zakljucivanja ugovora prodavac mora notaru priloziti papire da su sve komunalije placene i cist ZK izvadak tj da nema nikakvih opterecenja u teretnom listu
ovo navedeno sigurno i sam znas ali, opet ponavljam, najbolje da odete kod notara kod kojeg cete raditi kupoprodajni ugovor da pojasni sve nedoumice
Tako ce i da bude, 2 3 dana prije kod notara dogovoriti kako je najbolje i et..
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#88 Re: Kupovina stana..

Post by mO k3 »

tahirbeg wrote: 09/02/2020 09:40 Pozz. Situacija je sljedeca. Dogovoren je sa agencijom cijena stana 93,500 KM, medjutim taj stan ima dugovanja za JKP cca 8000 KM ( ne znam tacno jer jos nismo sa vlasnicima bili kod notara) pa me interesuje sta bi bila najbolja solucija da bi se to izmirilo i usao cist u taj stan. Koliko znam vlasnici nisu u finansiskoj mogucnosti da izmire ta dugovanja...
zasto vam agencija nije rekla o tim dugovima??
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#89 Re: Kupovina stana..

Post by Better Man »

mO k3 wrote: 10/02/2020 17:23
tahirbeg wrote: 09/02/2020 09:40 Pozz. Situacija je sljedeca. Dogovoren je sa agencijom cijena stana 93,500 KM, medjutim taj stan ima dugovanja za JKP cca 8000 KM ( ne znam tacno jer jos nismo sa vlasnicima bili kod notara) pa me interesuje sta bi bila najbolja solucija da bi se to izmirilo i usao cist u taj stan. Koliko znam vlasnici nisu u finansiskoj mogucnosti da izmire ta dugovanja...
zasto vam agencija nije rekla o tim dugovima??
Pa lijepo. Od cijene stana odbiješ taj dug i to je to. Vlasnici koji prodaju stan traže određenu cifru za isti. Ti možeš dgovoriti da im platiš cijenu umanjenu za taj dug na način da taj dio novca dadneš za dug ili da im platiš punu cijenu, a da oni od dobivenog novca podmire dug. Priča kako nisu u mogućnosti da izmite dug je šuplja, jer će dobiti novac od prodaje stana i mogu izmiriti dug.
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#90 Re: Kupovina stana..

Post by shape of despair »

Kad sam ja kupovao stan, agenciji dao kaparu 2000KM. Te pare su ušle u ukupnu cijenu stana. Njima su se poplaćali režijski dugovi, boli mene dupe što je vlasnik imao 1000KM duga za održavanje i plin.
Ja dobio od agencije da je sve izmireno, tek onda kod notara
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#91 Re: Kupovina stana..

Post by Haris.ba »

Niposto ne davati pare za placanje racuna vlasniku stana. Vec kod notara dogovoriti da ces uplatiti cijenu stana umanjenu za racune vlasniku na racun, a dugove uplatiti na racune firmama kojima se duguje. I odneses uplatnice notaru.

Prije potpisivanja ugovora obavezno obici sve firme vezane za stan i uzeti potvrde o dugu. A prije toga uvjerenje iz porezne da vlasnik stana nema poreza da duguje.
suit_up
Posts: 730
Joined: 31/12/2019 11:25

#92 Re: Kupovina stana..

Post by suit_up »

mO k3 wrote: 10/02/2020 17:23
tahirbeg wrote: 09/02/2020 09:40 Pozz. Situacija je sljedeca. Dogovoren je sa agencijom cijena stana 93,500 KM, medjutim taj stan ima dugovanja za JKP cca 8000 KM ( ne znam tacno jer jos nismo sa vlasnicima bili kod notara) pa me interesuje sta bi bila najbolja solucija da bi se to izmirilo i usao cist u taj stan. Koliko znam vlasnici nisu u finansiskoj mogucnosti da izmire ta dugovanja...
zasto vam agencija nije rekla o tim dugovima??
Oni samo formalno preuzmu odgovornost za prodaju stana misleći samo na svojih 3% provizije, ja znam da često nemaju uvida ni u to da li je ZK čist, tj. ne zanimaju se za to sve dok potencijalni kupac ne iskaže interes da se isti izvadi.

Postavljaču pitanja bih savjetovao da dobro obrati pažnju na kupca od kojeg kupuje stan, toliki dug ne stvara čovjek čista obraza i neko ko te ne bi iz ovog ili onog razloga prevario. Notar provjerava ispravnost dokumentacije, ali ne i stanje stana.
User avatar
cico x
Posts: 1042
Joined: 31/12/2002 00:00
Location: Nikad zeljo,nikad avaz...

#93 Re: Kupovina stana..

Post by cico x »

Usput,ako ima neko na Dobrinji,Mojmilu ili Vojnickom da prodaje stan od 55 do 65 m2,volio bih da mi se javi ;)
User avatar
van Basten
Posts: 7534
Joined: 21/09/2006 02:59

#94 Re: Kupovina stana..

Post by van Basten »

cico x wrote: 11/02/2020 14:09 Usput,ako ima neko na Dobrinji,Mojmilu ili Vojnickom da prodaje stan od 55 do 65 m2,volio bih da mi se javi ;)
Stup ništa? (nije Tibra :D )
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#95 Re: Kupovina stana..

Post by vjesticanametli »

cico x wrote: 11/02/2020 14:09 Usput,ako ima neko na Dobrinji,Mojmilu ili Vojnickom da prodaje stan od 55 do 65 m2,volio bih da mi se javi ;)
Sta tacno trazis na mojmilu...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#96 Re: Kupovina stana..

Post by moonca »

Haris.ba wrote: 10/02/2020 23:08 Niposto ne davati pare za placanje racuna vlasniku stana. Vec kod notara dogovoriti da ces uplatiti cijenu stana umanjenu za racune vlasniku na racun, a dugove uplatiti na racune firmama kojima se duguje. I odneses uplatnice notaru.

Prije potpisivanja ugovora obavezno obici sve firme vezane za stan i uzeti potvrde o dugu. A prije toga uvjerenje iz porezne da vlasnik stana nema poreza da duguje.
Treba biti oprezan s dugovima- - placala sam dugove i bilo je vishe nego su mi rekli- zatezne kamate u toplanama npr... na AP su mi rekli jednu cifru ..kad sam placala -negdje u gradu bila je druga - veca.. :-)
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#97 Re: Kupovina stana..

Post by sabanss »

Komunalna dugovanja nemaju nikakve veze sa uknjizbom stana. Navedena iskustva su nacin seoskog varanja nasih komunalnih firmi koje hoce na lak nacin do para. Kao i upravitelji.

Kupio nekretninu, notar me pitao sta cu za dugovanja - rekoh ne zanima me dok na ZK nema tereta. Uknjizio normalno. Upravitelj me zvao da izmirim dug prethodnog vlasnika, rekoh nije problem, tuzite. Nisu se nikad vise javili. Sarajevogas normalno presao prikljucak, zalili se isto na neki sitni dug ali nisam ga platio.

Uknjizba nekretnine i prodaja nema nikakve veze sa komunalijama. Iz prve, druge i svake ruke. Ko je potpisao ugovor za usluge, taj i placa. Sve drugo je krivicno djelo iznude.
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#98 Re: Kupovina stana..

Post by Didier »

Najbolji su mi ovi što dođu na forum po pravni savjet :D
DearJohn
Posts: 534
Joined: 11/01/2011 14:35

#99 Re: Kupovina stana..

Post by DearJohn »

sabanss wrote: 12/02/2020 22:11 Komunalna dugovanja nemaju nikakve veze sa uknjizbom stana. Navedena iskustva su nacin seoskog varanja nasih komunalnih firmi koje hoce na lak nacin do para. Kao i upravitelji.

Kupio nekretninu, notar me pitao sta cu za dugovanja - rekoh ne zanima me dok na ZK nema tereta. Uknjizio normalno. Upravitelj me zvao da izmirim dug prethodnog vlasnika, rekoh nije problem, tuzite. Nisu se nikad vise javili. Sarajevogas normalno presao prikljucak, zalili se isto na neki sitni dug ali nisam ga platio.

Uknjizba nekretnine i prodaja nema nikakve veze sa komunalijama. Iz prve, druge i svake ruke. Ko je potpisao ugovor za usluge, taj i placa. Sve drugo je krivicno djelo iznude.
Ja kupio stan i onda se ispostavilo da ima i dug za vodu od puno ranije sto nije plaćen (bio već i prije i ovog što sam od njega kupio stan) i KJP neke kamate zbog neke tužbe što isto vlasnici prije čovjeka što nam je prodo imaju da plate. Pričo sam s ovim što mi je prodo stan pa je obećo da će to riješiti, izgleda mi ko regularan čovjek pa se nadam da neće biti problema
User avatar
cico x
Posts: 1042
Joined: 31/12/2002 00:00
Location: Nikad zeljo,nikad avaz...

#100 Re: Kupovina stana..

Post by cico x »

vjesticanametli wrote: 11/02/2020 15:21
cico x wrote: 11/02/2020 14:09 Usput,ako ima neko na Dobrinji,Mojmilu ili Vojnickom da prodaje stan od 55 do 65 m2,volio bih da mi se javi ;)
Sta tacno trazis na mojmilu...
Stan ,dvosoban,dvoiposoban,trosoban
Post Reply