Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
konektovan
Posts: 40477
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#25376 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

E ovako, drugu je prije nekih 20 dana seat altea xl 1.9 tdi pocela tesko paliti i to 2 dana prije odlaska na godisnji. Covjek je kupio 2010 nov auto na Alipašinu, tadasnja asa auto, a sadasnji porsche. Covjek planirao vozariti malo po zapadnoj evropi, i sta ce auto pravac u porsche Alipasino, dijagnostike, mačke piterine, predracun oko 1600 KM. Uglavnom, cini mi se dizna i još nesto da su po dihagnostici otisle i sa zamjenom to je ta cifra.....a covjek rezervisao smjestaj, sve isplanirao vec ranije, a auto ne moze biti zavrseno na vrijeme. Elem ubjede ga da to treba raditi, da ne moze ici nigdje dalje i upravitelj servisa mu još sredi njihov povoljni *renta car" za 8 dana....
E sad, sreca u nesreci pa nije ostavio auto da se radi do njegovog povratka sa godisnjeg, vec ga ostavio kuci. Kad se vratio, auto opet tesko palilo, i nagovor njegovog kuma ode do vesproma, i gle cuda, svo sranje je pravio akumulator. Kupio novi aku i sejo opet pali ko mina :mrgreen:
Naravno, otisao i u porsche i fino im se zahvalio jalijaški. :mrgreen:
Eto, jedno frisko iskustvo kako ovlasteni rade, tj. ne rade, hem su lopovi,hem ne znaju...
Dzontra_Volta
Posts: 6480
Joined: 20/01/2011 11:10

#25377 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dzontra_Volta »

konektovan wrote: 31/01/2020 15:25 E ovako, drugu je prije nekih 20 dana seat altea xl 1.9 tdi pocela tesko paliti i to 2 dana prije odlaska na godisnji. Covjek je kupio 2010 nov auto na Alipašinu, tadasnja asa auto, a sadasnji porsche. Covjek planirao vozariti malo po zapadnoj evropi, i sta ce auto pravac u porsche Alipasino, dijagnostike, mačke piterine, predracun oko 1600 KM. Uglavnom, cini mi se dizna i još nesto da su po dihagnostici otisle i sa zamjenom to je ta cifra.....a covjek rezervisao smjestaj, sve isplanirao vec ranije, a auto ne moze biti zavrseno na vrijeme. Elem ubjede ga da to treba raditi, da ne moze ici nigdje dalje i upravitelj servisa mu još sredi njihov povoljni *renta car" za 8 dana....
E sad, sreca u nesreci pa nije ostavio auto da se radi do njegovog povratka sa godisnjeg, vec ga ostavio kuci. Kad se vratio, auto opet tesko palilo, i nagovor njegovog kuma ode do vesproma, i gle cuda, svo sranje je pravio akumulator. Kupio novi aku i sejo opet pali ko mina :mrgreen:
Naravno, otisao i u porsche i fino im se zahvalio jalijaški. :mrgreen:
Eto, jedno frisko iskustvo kako ovlasteni rade, tj. ne rade, hem su lopovi,hem ne znaju...
I on lud pa auto staro 10 godina vozi u ovlašteni.
Zato i treba odvojiti prodaju i servis, da te dvije firme nemaju nikakve veze jedne s drugom.
User avatar
konektovan
Posts: 40477
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#25378 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

E hebiga, cojeku se zurilo i ovlasteni mu se cinio najboljom varijantom, ali.......
Dzontra_Volta
Posts: 6480
Joined: 20/01/2011 11:10

#25379 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dzontra_Volta »

liaar wrote: 31/01/2020 14:18 Kum mi radi u ovlaštenom Škodinom servisu, i sve te stvari su drugačije nego regularni servisi (čitaj privatni servisi). Mali servis kao servis, traje cca 1 sat na većini auta, međutim proizvođačeva norma je 3 sata, i ovlašteni servis ti je dužan naplatiti onoliko koliko norma proizvođača nalaže.

To je samo jedna od mnogo stvari.
Ne znam u kakvom servisu tvoj kum radi, ali ja imam račun iz škodinog ovlaštenog servisa, na kojem fino stoji da je zamjena ulja i svih filtera ukupno 100 radnih jedinica, što odgovara jednom satu rada.
Plus što se u ovom servisu (ne znam da li je u drugim škodinim servisima slično) ruke za mali servis ne naplaćuju, ako kod njih kupiš ulje i filtere.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#25380 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Maraschino »

Ridjobrki wrote: 31/01/2020 14:26 Nije u pitanju nikakva norma, ljudi jednostavno lažu o obimu posla kojeg su morali obaviti.

Nešto je od ovoga do servisa (to nakucavanje cijene) a nešto je do majstora koje zapošljavaju a koji namjerno sabotiraju firmu. U svakom slučaju, korisnik je donji i ne treba ga zanimati da li je do vlasnika ili radnika. Što se mene tiče, ubuduće samo Švabo ili Japanac - ali ne zato što Talijani ne valjaju nego jer im je prodajna i servisna mreža za izbjegavati.
Odi u Mercedesov servis pa vidi cijene. Ulje i filteri(bez filtera goriva) 500+KM.
Ljudi imaju normu i drze se toga.

p.s. jedne prilike me nasamario tako tip u garazi za 300€ da mi zamijeni 2 manzetne na kinetickom. ja mislio to je normalno jer i on kaze valja vaditi poluosovinu bla bla bla...nakon par godina isti problem u drugoj garazi tip mi zamijenio 2 za 20€ i 20€ manzetne.
Naslovnica
Posts: 27840
Joined: 20/03/2013 15:38

#25381 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

konektovan wrote: 31/01/2020 15:25 E ovako, drugu je prije nekih 20 dana seat altea xl 1.9 tdi pocela tesko paliti i to 2 dana prije odlaska na godisnji. Covjek je kupio 2010 nov auto na Alipašinu, tadasnja asa auto, a sadasnji porsche. Covjek planirao vozariti malo po zapadnoj evropi, i sta ce auto pravac u porsche Alipasino, dijagnostike, mačke piterine, predracun oko 1600 KM. Uglavnom, cini mi se dizna i još nesto da su po dihagnostici otisle i sa zamjenom to je ta cifra.....a covjek rezervisao smjestaj, sve isplanirao vec ranije, a auto ne moze biti zavrseno na vrijeme. Elem ubjede ga da to treba raditi, da ne moze ici nigdje dalje i upravitelj servisa mu još sredi njihov povoljni *renta car" za 8 dana....
E sad, sreca u nesreci pa nije ostavio auto da se radi do njegovog povratka sa godisnjeg, vec ga ostavio kuci. Kad se vratio, auto opet tesko palilo, i nagovor njegovog kuma ode do vesproma, i gle cuda, svo sranje je pravio akumulator. Kupio novi aku i sejo opet pali ko mina :mrgreen:
Naravno, otisao i u porsche i fino im se zahvalio jalijaški. :mrgreen:
Eto, jedno frisko iskustvo kako ovlasteni rade, tj. ne rade, hem su lopovi,hem ne znaju...
I ja sam imao posjetu ovlaštenom SEAT servisu jer, navodno, jedino oni imaju adekvatnu dijagnostiku za SeyA mi umene.
82 KM me izašlo zadovoljstvo dijagnostike koja je pokazala da automobili nema problema osim starog software-a za koji su uradili update, 'bez naplate'.
Na autmobilu je, naravno, ostao isti problem koji se očituje nemirnim radom i povremenim smanjenjem i povećanjem broja obrtaja. Po njima, motor radi kako treba da radi a njima se obrtaji nisu smanjivali i povećavali. Elem, priča je išla daj da uradimo dijagnostiku i update pa ćemo da vidimo šta dalje. Nakon računa za dijagnostiku i priče šta sve može biti, vidim ja koliko je sati. Oni bi počeli od mijenjanja dizni, pa dalje... Na kraju bi me njihovo pogađanje šta bi mogao biti problem koštalo više nego što je vrijednost automobila.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#25382 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ridjobrki »

Maraschino wrote: 31/01/2020 15:54
Ridjobrki wrote: 31/01/2020 14:26 Nije u pitanju nikakva norma, ljudi jednostavno lažu o obimu posla kojeg su morali obaviti.

Nešto je od ovoga do servisa (to nakucavanje cijene) a nešto je do majstora koje zapošljavaju a koji namjerno sabotiraju firmu. U svakom slučaju, korisnik je donji i ne treba ga zanimati da li je do vlasnika ili radnika. Što se mene tiče, ubuduće samo Švabo ili Japanac - ali ne zato što Talijani ne valjaju nego jer im je prodajna i servisna mreža za izbjegavati.
Odi u Mercedesov servis pa vidi cijene. Ulje i filteri(bez filtera goriva) 500+KM.
Ljudi imaju normu i drze se toga.

p.s. jedne prilike me nasamario tako tip u garazi za 300€ da mi zamijeni 2 manzetne na kinetickom. ja mislio to je normalno jer i on kaze valja vaditi poluosovinu bla bla bla...nakon par godina isti problem u drugoj garazi tip mi zamijenio 2 za 20€ i 20€ manzetne.
Nije problem kad odeš i kažu ti "problem je taj i taj i košta toliko i toliko". Reci mi šta je i koliko košta popravak i moje je da odlučim. Nego vrte glavama, ne znaju šta bi moglo biti, pa moglo bi biti ovo pa moglo bi biti ono... Jedino da im ostavim auto da zamijene sve što mogu smisliti. Bacio sam pare i nisam riješio problem a što se Mercedesa tiče imaš par lokacija u SA gdje ih kvalitetno rade i vjerovatno će mi zbog jednog od njih iduće vozilo biti Mercedes. Žao mi što to moram reći ali Alfe, Jeepovi i slični sami po sebi nisu smeće nego zbog majstora koji te natjeraju da se pokaješ što si ih kupio.
User avatar
konektovan
Posts: 40477
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#25383 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

@ Ridjobrki

Sve ti je to u 5 deka sto bi rekli kad su ovlasteni u pitanju.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#25384 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by iceman ze »

Sto bi rekao Kreso majstor iz Imotskog, ovo sr**e u Mercedes servisu naplacuju 250 eur, a prave ga u fabrici kod Doboja za 15 eur.... :)
User avatar
kabal1337
Posts: 8001
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#25385 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

sta bi za onu klapnu gasa i onaj senzor pedale gasa i misfire jesi li uspio to ispitati ?
User avatar
malwarebyte
Posts: 681
Joined: 10/12/2012 17:33

#25386 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by malwarebyte »

---
Last edited by malwarebyte on 25/10/2021 00:57, edited 1 time in total.
Naslovnica
Posts: 27840
Joined: 20/03/2013 15:38

#25387 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

kabal1337 wrote: 31/01/2020 19:22 sta bi za onu klapnu gasa i onaj senzor pedale gasa i misfire jesi li uspio to ispitati ?
Nisam drug.
Čekam platu pa da odem u neki NEovlašteni servis sa dijagnostikom, da mi na licu mjesta ispitaju i poprave ako je u tome problem.
:thumbup:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#25388 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Naslovnica
Posts: 27840
Joined: 20/03/2013 15:38

#25389 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

:roll: :lol:
User avatar
basicm
Posts: 10445
Joined: 16/01/2012 21:38

#25390 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Hahaha, xenon tekucina, plava.
User avatar
sve na kvadrat
Posts: 645
Joined: 02/02/2014 16:40

#25391 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sve na kvadrat »

bitanga_sa_otesa wrote: 01/02/2020 07:27

Vodeno hlađenje 😂😂
Throttle
Posts: 12941
Joined: 10/06/2016 12:35

#25392 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Image
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#25393 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

Image
User avatar
Haris.ba
Posts: 24753
Joined: 08/09/2005 20:08

#25394 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Haris.ba »

konektovan wrote: 31/01/2020 15:25 E ovako, drugu je prije nekih 20 dana seat altea xl 1.9 tdi pocela tesko paliti i to 2 dana prije odlaska na godisnji. Covjek je kupio 2010 nov auto na Alipašinu, tadasnja asa auto, a sadasnji porsche. Covjek planirao vozariti malo po zapadnoj evropi, i sta ce auto pravac u porsche Alipasino, dijagnostike, mačke piterine, predracun oko 1600 KM. Uglavnom, cini mi se dizna i još nesto da su po dihagnostici otisle i sa zamjenom to je ta cifra.....a covjek rezervisao smjestaj, sve isplanirao vec ranije, a auto ne moze biti zavrseno na vrijeme. Elem ubjede ga da to treba raditi, da ne moze ici nigdje dalje i upravitelj servisa mu još sredi njihov povoljni *renta car" za 8 dana....
E sad, sreca u nesreci pa nije ostavio auto da se radi do njegovog povratka sa godisnjeg, vec ga ostavio kuci. Kad se vratio, auto opet tesko palilo, i nagovor njegovog kuma ode do vesproma, i gle cuda, svo sranje je pravio akumulator. Kupio novi aku i sejo opet pali ko mina :mrgreen:
Naravno, otisao i u porsche i fino im se zahvalio jalijaški. :mrgreen:
Eto, jedno frisko iskustvo kako ovlasteni rade, tj. ne rade, hem su lopovi,hem ne znaju...
Pa mozda mu i jeste otisla dizna po dijagnostici. :D

Nek ode jos jednom na aparate. Bas me zanima sta ce pokazati.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#25395 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

malwarebyte wrote: 31/01/2020 19:31 C4 2012, srednji pojas na zadnjem sjedištu je jako stegnut i ne može se izvući ili uvući ? Da li je neko imao problem sa tim ?

I isto tako kako skinuti/izvaditi zadnja sjedišta iz C4 mkII, gje sam god potražio ugl. samo izbaci za picasso
Aktiviran zatezac?
User avatar
konektovan
Posts: 40477
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#25396 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Haris.ba wrote: 01/02/2020 11:29
konektovan wrote: 31/01/2020 15:25 E ovako, drugu je prije nekih 20 dana seat altea xl 1.9 tdi pocela tesko paliti i to 2 dana prije odlaska na godisnji. Covjek je kupio 2010 nov auto na Alipašinu, tadasnja asa auto, a sadasnji porsche. Covjek planirao vozariti malo po zapadnoj evropi, i sta ce auto pravac u porsche Alipasino, dijagnostike, mačke piterine, predracun oko 1600 KM. Uglavnom, cini mi se dizna i još nesto da su po dihagnostici otisle i sa zamjenom to je ta cifra.....a covjek rezervisao smjestaj, sve isplanirao vec ranije, a auto ne moze biti zavrseno na vrijeme. Elem ubjede ga da to treba raditi, da ne moze ici nigdje dalje i upravitelj servisa mu još sredi njihov povoljni *renta car" za 8 dana....
E sad, sreca u nesreci pa nije ostavio auto da se radi do njegovog povratka sa godisnjeg, vec ga ostavio kuci. Kad se vratio, auto opet tesko palilo, i nagovor njegovog kuma ode do vesproma, i gle cuda, svo sranje je pravio akumulator. Kupio novi aku i sejo opet pali ko mina :mrgreen:
Naravno, otisao i u porsche i fino im se zahvalio jalijaški. :mrgreen:
Eto, jedno frisko iskustvo kako ovlasteni rade, tj. ne rade, hem su lopovi,hem ne znaju...
Pa mozda mu i jeste otisla dizna po dijagnostici. :D

Nek ode jos jednom na aparate. Bas me zanima sta ce pokazati.
Ne nidje veze, motor radi ko doxa.....da ima problema sa diznom, imao bi svaki dan problem.
User avatar
malwarebyte
Posts: 681
Joined: 10/12/2012 17:33

#25397 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by malwarebyte »

---
Last edited by malwarebyte on 25/10/2021 00:56, edited 1 time in total.
User avatar
konektovan
Posts: 40477
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#25398 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

@malwarebyte


Donji dio, tj. sjedalni dio povuci prema naprijed, tako sto ces prstima zakaciti ispod sjedista, trebalo bi da je isto ko i na c4 mk1.

Image

Image
User avatar
Haris.ba
Posts: 24753
Joined: 08/09/2005 20:08

#25399 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Haris.ba »

konektovan wrote: 01/02/2020 14:09 Ne nidje veze, motor radi ko doxa.....da ima problema sa diznom, imao bi svaki dan problem.
Moguce. Ali, onda su ascare lagali ili dijagnostika izbacuje iste sifre ko problem sa naponom.

Nema mi logike prica da su isti simptomi akumulator i dizne.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#25400 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

ma u tim ovlastenim rade 99% glupani koji znaju samo nasumicno mijenjati dijelove dok ne nadju sta je .
situacija od prosle godine ,fabia automatik,1.4,izbaci u voznji neki trokut i abs se upali i prebaci u safe mod.ocitam gresku kumunikacija sa mjenjacem nije dobra,pobrisem gresku,vozi normalno 20 dana opet se ponovi,nakon pola sata same se ugase lampice i auto normalno ide.pregledam instalaciju oko motora i kompjutera,ne nadjem nista i ne zajebava mi se s tim u zivotu .motor normalno radi.posaljem ga u ovlasteni,tamo odmah : bobine ,svjecice ,filter goriva,senzor radilice ,maćke piterine,apdejt koNpIjutera,ulje u mjenjaĆu...kad su sve to izmijenjali i naplatili 400 maraka na autu i dalje isti problem...pola tih stvari veze nema s tim kvarom...sta rec debilima :run:
Post Reply