Inzulinska rezistencija!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#101 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by simbabimba »

jOFLA wrote: 21/01/2020 10:41
no_sikiriki wrote: 20/01/2020 22:07 takodje nije bila za keto dijetu, govorila je da je bitna "izbalansirana" ishrana i da keto to nije.
Nebalansiranim načinima ishrane danas se smatraju oni načini koji najviše odudaraju od moderne današnje dijete koja ljude i dovodi do metaboličkih poremećaja. Najmanje balansiran je upravo današnji moderni način ishrane koji nalaže konzumiranje proizvoda od žitarica čime se u organizam unosi višestruko više UH nego što organizmu treba. A nije mu potrebno davati nimalo ugljikohidrata kroz ishranu, jer onu sićušnu količinu UH koja je tijelu neophodna, organizam napravi sam sebi svejedno jela ti UH ili ne jela.

Masi doktora je nepoznato da se u ketogenom načinu ishrane može jesti povrće koje sadrži malo svog šećera od kojeg se ne može pobjeći, pa i dalje biti u ketozi što ti pokaže nalaz krvi. Moj doktor je također krivo vjerovao da je ketogena dijeta apsolutno nula ugljikohidrata i nikakvog povrća, i odgovarao me od toga, i on i endokrinolog, ali nisu znali objasniti kako to da mi je holesterolski omjer rizika zdravom balansu, trigliceridi niski, i šećer u normali.

Kad mi kažu da je neophodno jesti na današnji moderan način koji uključuje dosta žitarica, u protivnom ću imati visoke trigliceride i holesterol što dovodi do srčanog ili moždanog udara ako se ketogena iole duže praktikuje, ukažem im na nalaze krvne slike i naponemem da već godinama slijedim ketogenu ishranu i ne jedem doslovno ništa od žitarica. Zašute.

Nalaz od decembra 09, 2019: trigliceridi 0.75 (nula koma sedamdeset pet !). Kako toliko malo? Budući da ishranom unosim tek neznatnu količinu UH, organizam zagrabi onu masnoću koju mu dadneš, što ishranom, što iz masnog tkiva. Masnoće se potroše da ti guraju organizam naprijed, daju energiju, nema ih više u krvi, potroše se. Eto kako je tako nisko. Kad mi vide tako niske TGC syebu se, ali ne poriču da je to dobro.
Holesterolski omjer rizika: 2.62. A1C= 5.3. Šesta godina. Kad mu ukažeš na sve to i pitaš kako to, a oodgovaraš me od ove ishrane i potičeš na ishranu koja mi je davala mnogo veće brojčane vrijednosti svega tog nabrojanog, on okrene glavu i šuti. Znaju oni sve kako i zašto, ali prave se da ne vide.
jOFLA otkad si na keto dijeti? Imas li kakvu preporuku, knjigu recepata, nesto?

Ja se prebacujem na keto definitivno.

Zelija Velija je meni preporucila dijetu koja je u svojoj osnovi neizbalansirana prehrana: samo povrce, mladi sir i piletina/riba!

:-) :-) :-) :-)
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#102 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Entropio »

Pa to je keto.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#103

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 07/06/2023 22:16, edited 1 time in total.
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#104 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by simbabimba »

Znas li mozda (iz svog iskustva ili iz literature) kako se ova prehrana odrazava na bubrege i jetru, s obzirom na pojacan unos soli i masti?
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#105

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 07/06/2023 22:16, edited 1 time in total.
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#106 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Entropio »

Na ketu samo holesterol ode znacajno gore... i HDL i LDL. To je glavni argument protivnika keta. Svaki doktor koji vidi nalaze reci ce ti da prestanes jesti tolike masti. E sad, bez da ulazim u detalje, sluzbena nauka kaze da visok holesterol vodi srcanim oboljenjima, ali postoje studije i istrazivanja koje dokazuju da to bas nije tako (LDL nije bas losi holesterol).
dek
Posts: 531
Joined: 28/02/2005 23:53

#107 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by dek »

no_sikiriki wrote: 20/01/2020 19:33 Čisto da se javim nakon dugo-ocekivanog pregleda kod Dr. Velije.
Mislim da je ipak bitno ići doktoru, a ne dijagnozirati se preko interneta ili foruma.
Dr. mi djeluje kao vrlo temeljita i pozitivna i da zna o cemu prica, tako da bih je preporucila kome god treba endokrinolog.
Ispostavilo se da nemam inzulinsku rezistenciju nego hiperinsulinemiju, i dobila sam savjete vezane za dijetu, fizicku aktivnost i inositol kao dodatak prehrani. Nisu svi savjeti bili bas kao na forumu, tako da ipak mislim da je najbitnije slusati doktore (ako su strucnjaci naravno, ne neke nezainteresovane ljekare kojima je sve svejedno) :)
Pozdrav, ako moze pitanje, naravno ako imas taj info ;) Koja je razlika izmedju hiperinzulinemije i inz.rezistencije, koje je stanje ozbiljnije i jesu li oba hronična tj. čitav život se prakticno mora biti na tom posebnom rezimu.
no_sikiriki
Posts: 16544
Joined: 11/12/2012 13:21

#108 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by no_sikiriki »

Nazalost nisam bas sigurna iako mi je dr. objasnila, mislim da je inzulinska rezistencija malo gora, a u sustini kako sam ja shvatila bar u mom slucaju citav zivot cu morati bjezati od prostih secera i sl. jer povremeno imam povisen secer nataste sto se moze smatrati preddijabetesom.
Sto se tice dijabetologa mislim da je Dr. Velija dobra samo se mora cekati mjesec i vise na termin.
triple mama
Posts: 558
Joined: 18/03/2011 19:41

#109 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by triple mama »

Moze li se mlijeko piti kod keto dijete? Imam osjecaj da mome irganixmu mlijeko ne prija...mozda zbog krvne grupe? Moj sin je godinama na eutiroxu i sioforu...nije lako pridrzavati se ove dijete, barem njemu...
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#110 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Entropio »

triple mama wrote: 15/02/2020 17:48 Moze li se mlijeko piti kod keto dijete? Imam osjecaj da mome irganixmu mlijeko ne prija...mozda zbog krvne grupe? Moj sin je godinama na eutiroxu i sioforu...nije lako pridrzavati se ove dijete, barem njemu...
Kravlje mlijeko nije keto, jer ima previse ugljikohidrata. Dobra zamjena je bademovo mlijeko.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#111

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 07/06/2023 22:20, edited 1 time in total.
Naslovnica
Posts: 27649
Joined: 20/03/2013 15:38

#112 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Naslovnica »

Navodno da su KCUS prestali da rade OGTT i još mnoštvo nalaza vezanih za IR, zbog ušteda. Pacijente upućuju da rade nalaze u privatnim ustanovama.
Zna li neko nešto o tome?!
Brus Lee
Posts: 851
Joined: 01/10/2010 19:35

#113 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Brus Lee »

Naslovnica wrote: 19/02/2020 22:41 Navodno da su KCUS prestali da rade OGTT i još mnoštvo nalaza vezanih za IR, zbog ušteda. Pacijente upućuju da rade nalaze u privatnim ustanovama.
Zna li neko nešto o tome?!
OGTT rade svi lab. pri domovima zdravlja. Odes kod svog por.ljekara uzmes uput za lab, ev.kupis u apoteci 75 gr.glukoze i to je to. Pitanje je da li imas indikaciju za OGTT. Ne radi se ko ima SUK na stesrce 11 i vise i to nije prvi nalaz koji se radi za dokazivanje/iskljucivanje diabetesa.
Brus Lee
Posts: 851
Joined: 01/10/2010 19:35

#114 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Brus Lee »

Brus Lee wrote: 20/02/2020 11:54
Naslovnica wrote: 19/02/2020 22:41 Navodno da su KCUS prestali da rade OGTT i još mnoštvo nalaza vezanih za IR, zbog ušteda. Pacijente upućuju da rade nalaze u privatnim ustanovama.
Zna li neko nešto o tome?!
OGTT rade svi lab. pri domovima zdravlja. Odes kod svog por.ljekara uzmes uput za lab, ev.kupis u apoteci 75 gr.glukoze i to je to. Pitanje je da li imas indikaciju za OGTT. Ne radi se ko ima SUK na stesrce 11 i vise i to nije prvi nalaz koji se radi za dokazivanje/iskljucivanje diabetesa.
Ops, sad vidjeh da se radi o sumnji na IR, onda trebas da radis OGTT
Naslovnica
Posts: 27649
Joined: 20/03/2013 15:38

#115 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Naslovnica »

Brus Lee wrote: 20/02/2020 11:54
Naslovnica wrote: 19/02/2020 22:41 Navodno da su KCUS prestali da rade OGTT i još mnoštvo nalaza vezanih za IR, zbog ušteda. Pacijente upućuju da rade nalaze u privatnim ustanovama.
Zna li neko nešto o tome?!
OGTT rade svi lab. pri domovima zdravlja. Odes kod svog por.ljekara uzmes uput za lab, ev.kupis u apoteci 75 gr.glukoze i to je to. Pitanje je da li imas indikaciju za OGTT. Ne radi se ko ima SUK na stesrce 11 i vise i to nije prvi nalaz koji se radi za dokazivanje/iskljucivanje diabetesa.
Ja imam ustanovljenu inzulinsku rezistenciju od prije nekoliko godina.
Jednom godišnje idem na kontrolu, gdje vadim tromjesečni šećer, radim OGTT, D vitamin i još neke nalaze.
To sam radio dijelom na DIP-u djelom u Saraj Polju.
Dobio informaciju iz druge ruke (ženina kolegica vraćena sa DIP-a, trebala da radi OGTT test, rekli joj da ne rade to više i poslali je da uradi privatno).
Interesuje me da li će i mene vratiti sa DIP-a kada mi dođe vrijeme za kontrolu u oktobru ili ne?
Brus Lee
Posts: 851
Joined: 01/10/2010 19:35

#116 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Brus Lee »

Naslovnica wrote: 20/02/2020 12:22
Brus Lee wrote: 20/02/2020 11:54
Naslovnica wrote: 19/02/2020 22:41 Navodno da su KCUS prestali da rade OGTT i još mnoštvo nalaza vezanih za IR, zbog ušteda. Pacijente upućuju da rade nalaze u privatnim ustanovama.
Zna li neko nešto o tome?!
OGTT rade svi lab. pri domovima zdravlja. Odes kod svog por.ljekara uzmes uput za lab, ev.kupis u apoteci 75 gr.glukoze i to je to. Pitanje je da li imas indikaciju za OGTT. Ne radi se ko ima SUK na stesrce 11 i vise i to nije prvi nalaz koji se radi za dokazivanje/iskljucivanje diabetesa.
Ja imam ustanovljenu inzulinsku rezistenciju od prije nekoliko godina.
Jednom godišnje idem na kontrolu, gdje vadim tromjesečni šećer, radim OGTT, D vitamin i još neke nalaze.
To sam radio dijelom na DIP-u djelom u Saraj Polju.
Dobio informaciju iz druge ruke (ženina kolegica vraćena sa DIP-a, trebala da radi OGTT test, rekli joj da ne rade to više i poslali je da uradi privatno).
Interesuje me da li će i mene vratiti sa DIP-a kada mi dođe vrijeme za kontrolu u oktobru ili ne?
Hoce, vratiti ce te za OGTT.
Lab DIP-a: tromjesecni secer, vit D
Lab DZ-a: kalcij, OGTT
Naslovnica
Posts: 27649
Joined: 20/03/2013 15:38

#117 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Naslovnica »

Hvala! :thumbup:
triple mama
Posts: 558
Joined: 18/03/2011 19:41

#118 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by triple mama »

triple mama wrote: 15/02/2020 17:48 Moze li se mlijeko piti kod keto dijete? Imam osjecaj da mome irganixmu mlijeko ne prija...mozda zbog krvne grupe? Moj sin je godinama na eutiroxu i sioforu...nije lako pridrzavati se ove dijete, barem njemu...
[/quoted

Dijagnoza moga sina je: Hypothyreosis, Hypovitaminosis D i Hyperinsulinaemia...

u posljednjih godinu dana neprestano kašlje, u zadnje vrijeme ga počelo i gušiti...mi mislili neka alerija, a ustvari ne odgovarajuća terapija za štitnu...
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#119 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by graue_maus »

:-)
gocii
Posts: 98
Joined: 31/12/2018 00:55

#120 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by gocii »

no_sikiriki wrote: 20/01/2020 19:33 Čisto da se javim nakon dugo-ocekivanog pregleda kod Dr. Velije.
Mislim da je ipak bitno ići doktoru, a ne dijagnozirati se preko interneta ili foruma.
Dr. mi djeluje kao vrlo temeljita i pozitivna i da zna o cemu prica, tako da bih je preporucila kome god treba endokrinolog.
Ispostavilo se da nemam inzulinsku rezistenciju nego hiperinsulinemiju, i dobila sam savjete vezane za dijetu, fizicku aktivnost i inositol kao dodatak prehrani. Nisu svi savjeti bili bas kao na forumu, tako da ipak mislim da je najbitnije slusati doktore (ako su strucnjaci naravno, ne neke nezainteresovane ljekare kojima je sve svejedno) :)
Jest ti dobar taj ''endokrinolog'' a mozda je i do vas ne razumijete se a pisete ili ste procitali u nalazu hiperinsulinemija sto u prevodu znaci IR
no_sikiriki
Posts: 16544
Joined: 11/12/2012 13:21

#121 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by no_sikiriki »

Dobro, jesam li ti ili vi? :D
tacno je da se ne razumijem pretjerano, u sustini je rekla da nije IR nego preddijabetes i da tu onda bude ta hiperinsulinemija na tom konkretno nalazu, ali je govorila da def. nije IR u pitanju. Sad je li dobra ili nije ne znam, meni je djelovala dobra, a vi naravno imate pravo na svoje misljenje :)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#122 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Bloo »

no_sikiriki wrote: 29/04/2020 18:21 Dobro, jesam li ti ili vi? :D
tacno je da se ne razumijem pretjerano, u sustini je rekla da nije IR nego preddijabetes i da tu onda bude ta hiperinsulinemija na tom konkretno nalazu, ali je govorila da def. nije IR u pitanju. Sad je li dobra ili nije ne znam, meni je djelovala dobra, a vi naravno imate pravo na svoje misljenje :)
Pa iscitaj. Internet pun objasnjenja. Naravno provjerene stranice.
Kako se zove doktorica kod koje si isla?
no_sikiriki
Posts: 16544
Joined: 11/12/2012 13:21

#123 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by no_sikiriki »

Citala sam tada u januaru kada je bilo aktuelno, dr. Velija Zelija je u pitanju. Drzim se dijete koliko-toliko i vadim nalaze kad trebam, rekla je da provjeravam secer nataste svaka 3 mjeseca i jednom u 6 mjeseci tromjesecni secer, OGTT jednom godisnje s tim da je naglasila da radim obicni, a ne sa insulinemijama.

Moguce da se nisam dobro izrazila/prepricala sta je sve ona rekla, ali sa sigurnoscu mogu reci da mi je rekla da se kod mene ne radi o inzulinskoj rezistenciji, te je rekla da nema smisla kod OGTT sa insulinemijama koji sam radila onaj IR HOMA iznos da su uopce racunali jer mi se secer bio povisen taj dan.
triple mama
Posts: 558
Joined: 18/03/2011 19:41

#124 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by triple mama »

Pomagajte sa savjetima....sin od 22 godine je na sioforu, eutiroxu i alergicar...par dana se zali da ga gusi kao da mu je gumena bombona u grlu... kako posti nepije nista za alergiju...da nije zbog toga?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#125 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

triple mama wrote: 30/04/2020 11:36 Pomagajte sa savjetima....sin od 22 godine je na sioforu, eutiroxu i alergicar...par dana se zali da ga gusi kao da mu je gumena bombona u grlu... kako posti nepije nista za alergiju...da nije zbog toga?

Uz dužno poštovanje postu, ali zašto posti ako onda ne može uzimati lijekove? Ili zašto ne popije prije nego što zaposti? Ovo je vrijeme kad alergičari baš imaju probleme, polena je svuda i ne bi se trebao zezati s tim.
Post Reply