Inzulinska rezistencija!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

no_sikiriki
Posts: 17055
Joined: 11/12/2012 13:21

#76 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by no_sikiriki »

Ne osjecam se ja lose jos, vise me sad uhvatila anksioznost oko svega ovoga jer nisam znala da to imam, pa se pitam od kada to datira, rodila sam prije 2 godine, u trudnoci uopce nisam provjeravala OGTT jer mi nije ginekolog rekla da trebam, iako se to generalno radi, pa kontam da li to datira od tada ili poslije ili jos od ranije...
stomacni problemi - kašasta stolica jednom dnevno, po 2 sedmice, pa onda bude ok sedmicu, pa onda opet par sedmica ta loša stolica itd, bilo je tu nekih stomacnih virusa ali nikako da se stanje stabilizira...(uz to naravno gasovi nadutost i sl, radila hrpu nalaza koji nisu pokazali nista, ne mogu nikako da se natjeram na kolonoskopiju jer nisam ubijedjena da cu tu dobiti neke odgovore)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50402
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#77 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Bloo »

no_sikiriki wrote: 03/12/2019 23:10 Ne osjecam se ja lose jos, vise me sad uhvatila anksioznost oko svega ovoga jer nisam znala da to imam, pa se pitam od kada to datira, rodila sam prije 2 godine, u trudnoci uopce nisam provjeravala OGTT jer mi nije ginekolog rekla da trebam, iako se to generalno radi, pa kontam da li to datira od tada ili poslije ili jos od ranije...
stomacni problemi - kašasta stolica jednom dnevno, po 2 sedmice, pa onda bude ok sedmicu, pa onda opet par sedmica ta loša stolica itd, bilo je tu nekih stomacnih virusa ali nikako da se stanje stabilizira...(uz to naravno gasovi nadutost i sl, radila hrpu nalaza koji nisu pokazali nista, ne mogu nikako da se natjeram na kolonoskopiju jer nisam ubijedjena da cu tu dobiti neke odgovore)
Bolje se pregledati. Prevencija spasava.
I mozda da uz to izbacujes hranu selektivno i pratis od cega ti se stanje poboljsa. Ali u svakom slucaju, pregled.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7406
Joined: 16/01/2007 23:38

#78 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

no_sikiriki wrote: 03/12/2019 23:10 Ne osjecam se ja lose jos, vise me sad uhvatila anksioznost oko svega ovoga jer nisam znala da to imam, pa se pitam od kada to datira, rodila sam prije 2 godine, u trudnoci uopce nisam provjeravala OGTT jer mi nije ginekolog rekla da trebam, iako se to generalno radi, pa kontam da li to datira od tada ili poslije ili jos od ranije...
stomacni problemi - kašasta stolica jednom dnevno, po 2 sedmice, pa onda bude ok sedmicu, pa onda opet par sedmica ta loša stolica itd, bilo je tu nekih stomacnih virusa ali nikako da se stanje stabilizira...(uz to naravno gasovi nadutost i sl, radila hrpu nalaza koji nisu pokazali nista, ne mogu nikako da se natjeram na kolonoskopiju jer nisam ubijedjena da cu tu dobiti neke odgovore)
Ja IR nikad ne bih uhvatila da me ginekolog nije poslao endokrinologu, jer mi pametnjakovići na nuklearnoj medicini nikako nisu mogli postaviti tačnu dozu terapije za hipotireozu. Džaba nam se pitati otkad nešto vučemo, bitno je fokusirati se na to kad se sazna i baciti se u borbu.
Meni zvuči kao da imaš narušenu crijevnu floru i da se organizam bori da uspostavi neki red. Ako ti je preporučena kolonoskopija, uradi. Najbolje je kad znaš da imaš nalaz BO, mirniji um i jedna briga manje.
Na nekoj stranici pronađoh dobrih savjeta:
12 ključnih savjeta za zdrava crijeva

Prof. dr.sc. Stig Bengmark iz Švedske, koji se nakon svoje dugogodišnje karijere kirurga, profesora i predstojnika klinike posvetio istraživanjima o utjecaju hrane na zdravlje čovjeka, o čemu je prije nekoliko godina i u Zagrebu održao predavanje izdvojio je dvanaest temeljnih savjeta koje smatra ključnim za zdravlje mikrobiote, ali i za zdravlje općenito.

Minimaliziraj unos namirnica kao što su rafinirani ugljikohidrati, žitarice, kruh, keksi, riža, tjestenina, kuhani gomolji uključujući krumpir. To su namirnice, koje se apsorbiraju visoko u tankom crijevu i imaju minimalnu korist za mikrobiotu.
Dnevni unos fruktoze treba biti ispod 25 grama dnevno.
Smanji unos mliječnih proizvoda, posebno maslac, sir i mlijeko u prahu, jer su bogati zasićenim mastima, hormonima za rast, kao što je IGF1.
Smanji unos mesa, osobito slanine i kobasice.
Drastično povećaj unos svježeg i sirovog zelja, svježih začina i povrća, bogatih antioksidansima, vlaknima, mineralima i hranjivim tvarima. Neki od njih kao što je Kurkuma, od velike su važnosti za raznolikost, rast i funkcije mikrobiota i razvoj imunoloških funkcija u tijelu.
Smanji unos hrane, koja se grije iznad 100 stupnjeva Celzijevih.
Trebaš smanjiti izloženost endotoksinima mikropskog porijekla koji potiče upale i kojeg puno ima u mesu koje nekoliko dana stoji (visi? suši se?), tvrdim sirevima, svinjetini i sladoledima.
Eliminiraj ili smanji unos hrane bogate prototoksinima poput kazeina, gluten i zeina.
Konzumiraj hranu bogatu vlaknima, niske kalorijske vrijednosti kao što su heljda, amarant, chia, lupina, proso, quinoa, sirak, taro, teff sl.
Povećaj unos graha, graška, slanutka, leće, oraha i badema. Te su namirnice izvanredno bogate hranjivim tvarima i mineralima. Pripremljene na niskim temperaturama sve su od velikog značaja za održavanje bogate mikrobiote.
Uzimaj samo one lijekove koje zaista moraš, jer lijekovi su kao i većina kemikalija štetni za mikrobiotu.
Velike doze vitamina D i omega masnih kiselina, važne su protiv upala i za zdravu mikrobiotu.

https://miss7zdrava.24sata.hr/zdravlje/ ... nice-17320
no_sikiriki
Posts: 17055
Joined: 11/12/2012 13:21

#79 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by no_sikiriki »

naravno, bolje je pregledati sve sto treba, nek sam bar zavrsila taj OGTT, hvala na svim savjetima, sad svakako ide adaptacija hrane i nivoa aktivnosti.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7406
Joined: 16/01/2007 23:38

#80 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

Sretno!
no_sikiriki
Posts: 17055
Joined: 11/12/2012 13:21

#81 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by no_sikiriki »

Samo jos jedno pitanje, posto ce potrajati dok se ne vidim sa dr., pa zelim biti spremna koliko je moguce sa nalazima kad je vidim da ne bude hajd sad jos ovo pa ono pa da mi se vracas...da li je dovoljan ovaj rezultat OGTT-a sa inzulinemija ili trebam imati i frisak h1ac?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7406
Joined: 16/01/2007 23:38

#82 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

no_sikiriki wrote: 05/12/2019 09:04 Samo jos jedno pitanje, posto ce potrajati dok se ne vidim sa dr., pa zelim biti spremna koliko je moguce sa nalazima kad je vidim da ne bude hajd sad jos ovo pa ono pa da mi se vracas...da li je dovoljan ovaj rezultat OGTT-a sa inzulinemija ili trebam imati i frisak h1ac?
Ako ćeš već sad krenuti s promijenjenim režimom ishrane i pojačati fizičku aktivnost, a pregled kod dr nećeš imati u sljedećih par sedmica, onda ima smisla nalaze ponoviti neposredno pred pregled da imaš najsvježije rezultate. Možeš ponijeti i ove koje sad imaš, pa da joj pokažeš kako ti je organizam reagovao na izmijenjeni režim. Možda će čak uticati i na odluku da ti (ne)uključi medikament ako se desi poboljšanje samo na ovaj način.
no_sikiriki
Posts: 17055
Joined: 11/12/2012 13:21

#83 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by no_sikiriki »

Hmm, nisam mislila da bi se ista moglo drasticno promijeniti u par sedmica ili mjesec dana?...Mislis da bi trebala ponoviti OGTT sa insulinemijama tako brzo? Jer dosta je ipak zeznut taj test, nemam bas zelju ponavljati ga u bliskoj buducnosti :D
a h1ac mi je vjerovatno sasvim ok i sada, iako sam skontala da sam ga zapravo zadnji put radila u maju.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7406
Joined: 16/01/2007 23:38

#84 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

no_sikiriki wrote: 05/12/2019 13:44 Hmm, nisam mislila da bi se ista moglo drasticno promijeniti u par sedmica ili mjesec dana?...Mislis da bi trebala ponoviti OGTT sa insulinemijama tako brzo? Jer dosta je ipak zeznut taj test, nemam bas zelju ponavljati ga u bliskoj buducnosti :D
a h1ac mi je vjerovatno sasvim ok i sada, iako sam skontala da sam ga zapravo zadnji put radila u maju.
Možda sam ja krivo shvatila da je to čekanje na pregled duže. Ako je u pitanju par sedmica, nosi šta imaš i reci šta si već poduzela.
Pretpostavljam da si pila glukozu?
Ja kontrole radim na prazan stomak, pa na dva sata poslije doručka. Nisam ni na glukozu imala lošu reakciju, mada čujem da ljudi imaju burne reakcije, ali uvijek mi je draža konkretna hrana od "šećerne" vodice. :)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50402
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#85 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Bloo »

banjaluka078 wrote: 05/12/2019 14:46
no_sikiriki wrote: 05/12/2019 13:44 Hmm, nisam mislila da bi se ista moglo drasticno promijeniti u par sedmica ili mjesec dana?...Mislis da bi trebala ponoviti OGTT sa insulinemijama tako brzo? Jer dosta je ipak zeznut taj test, nemam bas zelju ponavljati ga u bliskoj buducnosti :D
a h1ac mi je vjerovatno sasvim ok i sada, iako sam skontala da sam ga zapravo zadnji put radila u maju.
Možda sam ja krivo shvatila da je to čekanje na pregled duže. Ako je u pitanju par sedmica, nosi šta imaš i reci šta si već poduzela.
Pretpostavljam da si pila glukozu?
Ja kontrole radim na prazan stomak, pa na dva sata poslije doručka. Nisam ni na glukozu imala lošu reakciju, mada čujem da ljudi imaju burne reakcije, ali uvijek mi je draža konkretna hrana od "šećerne" vodice. :)
Ja sam radila OGTT sa insulinemijama. Privatno.
Glukoza je gadna...gadna... :| Kao agda, samo još gore...
no_sikiriki
Posts: 17055
Joined: 11/12/2012 13:21

#86 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by no_sikiriki »

Pa nisam ni ja sigurna, ali tek trebam zvati da zakazem za 2 sedmice, pa sve skupa prepostavljam da ce to tek nekad u januaru biti.
Ja sam radila privatno sa 75g glukoze, s obzirom da ne konzumiram secer i da mi onda sve djeluje preslatko kad probam, meni uopce nije bilo tako sokantno, nije mi bilo kao agda :D
uglavnom nisam skontala, jel mi treba sta osim tog nalaza OGTT-a za doktore ili ne?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50402
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#87 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Bloo »

no_sikiriki wrote: 05/12/2019 15:18 Pa nisam ni ja sigurna, ali tek trebam zvati da zakazem za 2 sedmice, pa sve skupa prepostavljam da ce to tek nekad u januaru biti.
Ja sam radila privatno sa 75g glukoze, s obzirom da ne konzumiram secer i da mi onda sve djeluje preslatko kad probam, meni uopce nije bilo tako sokantno, nije mi bilo kao agda :D
uglavnom nisam skontala, jel mi treba sta osim tog nalaza OGTT-a za doktore ili ne?
Ja sam ponijela OGTT sa insulinemijama i spolne hormone.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7406
Joined: 16/01/2007 23:38

#88 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by banjaluka078 »

no_sikiriki wrote: 05/12/2019 15:18 Pa nisam ni ja sigurna, ali tek trebam zvati da zakazem za 2 sedmice, pa sve skupa prepostavljam da ce to tek nekad u januaru biti.
Ja sam radila privatno sa 75g glukoze, s obzirom da ne konzumiram secer i da mi onda sve djeluje preslatko kad probam, meni uopce nije bilo tako sokantno, nije mi bilo kao agda :D
uglavnom nisam skontala, jel mi treba sta osim tog nalaza OGTT-a za doktore ili ne?
Ja nisam nosila ništa drugo, jer nemam PCOS, pa mi nisu trebali nalazi polnih hormona. Možda da za prvi pregled poneseš šta imaš, pa ćeš vidjeti hoće li dr tražiti dodatne troškove, da ne radiš napamet i ne trošiš se bez veze.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#89

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 07/06/2023 22:00, edited 1 time in total.
no_sikiriki
Posts: 17055
Joined: 11/12/2012 13:21

#90 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by no_sikiriki »

Pa s obzirom da sam za "dijagnozu" saznala prije 2 dana, tesko da sam mogla izbaciti te proizvode prije :D logicno da sad slijedi izbacivanje
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#91

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 07/06/2023 22:00, edited 1 time in total.
User avatar
pizarro
Posts: 4193
Joined: 11/01/2018 21:33
Location: Ruhrgebiet

#92 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by pizarro »

pa kad izvrnes standardnu piramidu ishrane, dole su ti onda slatkisi i grickalice.
lakse ti je bilo da si postavio piramidu keto ishrane, nego ovo hejtanje standardne.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50402
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#93 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Bloo »

Malo si simplificirao PCOS ali da ne zakeram...
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15576
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#94 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by problemnatravunu »

Image
no_sikiriki
Posts: 17055
Joined: 11/12/2012 13:21

#95 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by no_sikiriki »

Čisto da se javim nakon dugo-ocekivanog pregleda kod Dr. Velije.
Mislim da je ipak bitno ići doktoru, a ne dijagnozirati se preko interneta ili foruma.
Dr. mi djeluje kao vrlo temeljita i pozitivna i da zna o cemu prica, tako da bih je preporucila kome god treba endokrinolog.
Ispostavilo se da nemam inzulinsku rezistenciju nego hiperinsulinemiju, i dobila sam savjete vezane za dijetu, fizicku aktivnost i inositol kao dodatak prehrani. Nisu svi savjeti bili bas kao na forumu, tako da ipak mislim da je najbitnije slusati doktore (ako su strucnjaci naravno, ne neke nezainteresovane ljekare kojima je sve svejedno) :)
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#96 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by Bluemore »

no_sikiriki wrote: 20/01/2020 19:33 Čisto da se javim nakon dugo-ocekivanog pregleda kod Dr. Velije.
Mislim da je ipak bitno ići doktoru, a ne dijagnozirati se preko interneta ili foruma.
Dr. mi djeluje kao vrlo temeljita i pozitivna i da zna o cemu prica, tako da bih je preporucila kome god treba endokrinolog.
Ispostavilo se da nemam inzulinsku rezistenciju nego hiperinsulinemiju, i dobila sam savjete vezane za dijetu, fizicku aktivnost i inositol kao dodatak prehrani. Nisu svi savjeti bili bas kao na forumu, tako da ipak mislim da je najbitnije slusati doktore (ako su strucnjaci naravno, ne neke nezainteresovane ljekare kojima je sve svejedno) :)
:thumbup: naravno da je strucnjak strucnjak a forum forum
Mozes pojasniti Sta je to i Koje ti je savjete dala
no_sikiriki
Posts: 17055
Joined: 11/12/2012 13:21

#97 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by no_sikiriki »

Nažalost ne sjećam se svega što je rekla, ali za početak npr. ja kad sam rekla da mislim da imam inzulinsku rezistenciju jer mi se inzulin nije vratio na pocetni nivo poslije 2 sata (OGTT), rekla je da nije inzulinska rezistencija u pitanju kod mene (na forumu mi je vise ljudi reklo da imam IR)

Sto se savjeta tice kad je dijeta u pitanju, recimo nije bila striktna koliko sam ocekivala, rekla je da mogu taj neki integralni hljeb koji jedem pojesti jednom uz neki obrok dnevno, te da ugljikohidrate poput krompira i rize mogu jesti, ali naravno u vrlo malim kolicinama, tj. da stane u saku.
Ja sam ovdje stekla dojam da ne smijem ni primirisati nicemu od toga ni grama :D
takodje nije bila za keto dijetu, govorila je da je bitna "izbalansirana" ishrana i da keto to nije.
sto se tice ucestalosti obroka, ovdje sam dobila savjete da trebam jesti sto manje puta dnevno, ona je rekla da mogu jesto 10 puta dnevno sto se nje tice, sve dok mi je zadnji obrok najkasnije u 19-20 h. To joj je bilo vrlo vazno, da se ne jede poslije toga ni pod razno.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#98

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 07/06/2023 22:13, edited 1 time in total.
no_sikiriki
Posts: 17055
Joined: 11/12/2012 13:21

#99 Re: Inzulinska rezistencija!

Post by no_sikiriki »

Ja ne mislim da postoji "one size fits all" pristup kad je ishrana u pitanju, tako da ono što tebi odgovara ne mora nužno odgovarati svakoj drugoj osobi. Tebi očito odgovara i godi keto ishrana i trebas tako i nastaviti. Sto se doktorice tiče ne mislim da je generalno anti-keto dijeta, nego da je anti-keto dijeta u mom slucaju, s mojim rezultatima itd.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#100

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 07/06/2023 22:17, edited 1 time in total.
Post Reply