Kutak za ateističko-religijski trenutak

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1976 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer »

allem_77 wrote: 09/01/2020 23:04 Dozeru ti kao da si iblisov glasnogovornik? :D
Niti je više nego lijepo rečeno i opisano. Niti je nadasve tačno. Ja mu savjetujem da još razmisli. Ili ako je baš tvrdo odlučio ostati sadašnjeg stava, neka počne zamišljati ražanj, vatru, dim, krike, patnju...
Za koje naprosto nema dokaza ni da postoje, a jos manje da su to i takvi kako ih predstavljaju vjerske knjige. Hint: Vidi ono za Sodomu i Gomoru. Moze biti dobar putokaz i za nastanak price o paklu. Vulkani, i tako to, pa od usta do usta, pa stotine i hiljade godina, i -voila! Dole negdje postoji "boziji oganj", a nazvacemo ga pakao/dzehennem.
kolobok
Posts: 316
Joined: 30/12/2008 14:28

#1977 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by kolobok »

Edouard wrote: 09/01/2020 00:43 A kad smo već kod traženja dokaza, primjećujem tu jednu veliku nedosljednost. Naime, a već sam to i ranije naveo, ateisti bez ikakvog naučnog dokaza, bez potvrde u iskustvu, vjeruju da na početku i u temelju sveukupne stvarnosti stoji isključivo materija (što je čista metafizika), te da svi oni nematerijalni entiteti kao što su svijest, samosvijest, um, inteligencija, slobodna volja..., da su produkt isključivo materije, i to sve bez ikakvog suvislog obrazloženja/opravdanog vjerovanja.
A to će reći da niti traže, niti trebaju dokaze, već a priori odbacuju opciju Stvoritelja, a to je prvenstveno stvar volje, ne razuma.
"Nematerijalni entiteti"? Fenomeni koje spominješ i nepotrebno misticiziraš imaju dokazano materijalnu osnovu (neuroni), a ako netko tvrdi da osim materijalnog imaju i nekakav mistični nadnaravni aspekt, teret dokaza je na njemu.

Što se tiče opcije Stvoritelja, mislim da je nitko nije a priori odbacio. Jednostavno ljudi dođu do zaključka da nema dovoljno dokaza ili da su dokazi preslabi.
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1978 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer »

Edouard wrote: 10/01/2020 00:20 Dozeru, ne čudim se što nisi upoznat s time i što to ne razumiješ, ali se čudim na tvojoj "hrabrosti" tvrdeći da sam ja nešto pobrkao.
I u matematičkoj logici ne postoji oksimoron.
OK. Daj kakvu definiciju "istinite tvrdnje koja se ne moze dokazati".
Naravno da oksimoron ne postoji u matematickoj logici. Nisam to ni rekao za to, nego za jezicku vratolomiju "istinita tvrdnja koja se ne moze dokazati". Ako se ne moze dokazati, onda nije ni istinita, zar ne? Mozemo ovo primijeniti na raj i pakao, recimo... Ovo su, po tebi, istinite tvrdnje koje se ne mogu dokazati? Kako onda znamo da su isitnite?
Moze se primijenti i na "postojanje boga", logicno.
Ponovo, kad nešto ne razumiješ onda sam ja pobrkao. Zar nikada nisi čuo za metafizički materijalizam? To ti čak i Belfy može objasniti, ili naše @Pilence.
Naravno da znam sta je metafizicki materijalizam, ali valjda i ti znas da se ne bavi porijeklom zivota, tako da ovo bas i nije primjenjivo na ovo o cemu pricamo...?
User avatar
piupiu
Posts: 16572
Joined: 05/01/2008 05:08

#1979 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by piupiu »

John Cleese wrote: 10/01/2020 09:20 Prosto prihvataju cinjenicu da ljudi neke stvari ne znaju i nemaju potrebu da po svaku cijenu prihvate, eto i bajku ne bi li se kako ususkali u kakvu-takvu, makar i jezivo lose izmastanu i do tacke pucanja nategnuto konstruiranu, izvjesnost, bez obzira na to koliko dugo ta bajka kola covjecanstvom i koliko ljudi i kako na nju trose vrijeme.
A nauka danas daje izuzetno lijepa objašnjenja o postanku, svemiru i nama, zadovoljava čak i potrebu da imamo univerzalnog kozmičkog stvoritelja. Usput su ta objašnjanje i duhovita (a u smijehu je sloboda, je l' tako, Mr Cleese? :D).

User avatar
piupiu
Posts: 16572
Joined: 05/01/2008 05:08

#1980 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by piupiu »

Moram odvojiti drugi video... Hint: voditelj priča o Trumpovom jaranu Benu Carsonu, koji veli da je Big Bang bajka koju su izmislili pretenciozni naučnici. Odgovara Brian Cox :lol: (neće da mi primi link sa naštimanim vremenom, sorry).
Last edited by piupiu on 11/01/2020 22:34, edited 1 time in total.
Edouard
Posts: 1775
Joined: 17/03/2014 14:31

#1981 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Edouard »

kolobok wrote: 10/01/2020 13:34
Edouard wrote: 09/01/2020 00:43 A kad smo već kod traženja dokaza, primjećujem tu jednu veliku nedosljednost. Naime, a već sam to i ranije naveo, ateisti bez ikakvog naučnog dokaza, bez potvrde u iskustvu, vjeruju da na početku i u temelju sveukupne stvarnosti stoji isključivo materija (što je čista metafizika), te da svi oni nematerijalni entiteti kao što su svijest, samosvijest, um, inteligencija, slobodna volja..., da su produkt isključivo materije, i to sve bez ikakvog suvislog obrazloženja/opravdanog vjerovanja.
A to će reći da niti traže, niti trebaju dokaze, već a priori odbacuju opciju Stvoritelja, a to je prvenstveno stvar volje, ne razuma.
"Nematerijalni entiteti"? Fenomeni koje spominješ i nepotrebno misticiziraš imaju dokazano materijalnu osnovu (neuroni), a ako netko tvrdi da osim materijalnog imaju i nekakav mistični nadnaravni aspekt, teret dokaza je na njemu.

Što se tiče opcije Stvoritelja, mislim da je nitko nije a priori odbacio. Jednostavno ljudi dođu do zaključka da nema dovoljno dokaza ili da su dokazi preslabi.
Nema dileme da su kod čovjeka navedeni nematerijalni entiteti vezani uz materijalni mozak i neurone u njemu kao što se nematerijalni software u kompjutoru ne bi mogao odvjati bez materijalnog hardware-a.
Ujedno, u neuronima postoji nematerijalna informacija s više milijardi bita sadržaja po svakom neuronu, a nema dokaza da materija može proizvesti informaciju, što uveliko upućuje na inteligentni uzrok.
Nauka nigdje ne dokazuje (ne objašnjava) način da, i kako, materija "prizvodi" nematerijalne entitete, a na to ne upućuje ni zdrav razum, iskustvo.
Dakle, stvar je nedovoljno, skoro nikako, naukom potkrijepljenog vjerovanja da nematerijalno proizlazi iz materijalnog.
Edouard
Posts: 1775
Joined: 17/03/2014 14:31

#1982 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Edouard »

Dozer wrote: 10/01/2020 13:36
Edouard wrote: 10/01/2020 00:20 Dozeru, ne čudim se što nisi upoznat s time i što to ne razumiješ, ali se čudim na tvojoj "hrabrosti" tvrdeći da sam ja nešto pobrkao.
I u matematičkoj logici ne postoji oksimoron.
OK. Daj kakvu definiciju "istinite tvrdnje koja se ne moze dokazati".
Naravno da oksimoron ne postoji u matematickoj logici. Nisam to ni rekao za to, nego za jezicku vratolomiju "istinita tvrdnja koja se ne moze dokazati". Ako se ne moze dokazati, onda nije ni istinita, zar ne? Mozemo ovo primijeniti na raj i pakao, recimo... Ovo su, po tebi, istinite tvrdnje koje se ne mogu dokazati? Kako onda znamo da su isitnite?
Moze se primijenti i na "postojanje boga", logicno.
Ponovo, kad nešto ne razumiješ onda sam ja pobrkao. Zar nikada nisi čuo za metafizički materijalizam? To ti čak i Belfy može objasniti, ili naše @Pilence.
Naravno da znam sta je metafizicki materijalizam, ali valjda i ti znas da se ne bavi porijeklom zivota, tako da ovo bas i nije primjenjivo na ovo o cemu pricamo...?
"istinita tvrdnja koja se ne moze dokazati"

Upravo tako. Naravno da je neobično. Iznenađenje je bila i za vrhunske svjetske matematičare poput Hilberta i von Neumanna.
Teško ćeš išta razumjeti, ali ako te zanima pogledaj Gödelove teoreme.
Inače dokazivanje navedenog nije tehnički jednostavano.
Edouard
Posts: 1775
Joined: 17/03/2014 14:31

#1983 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Edouard »

John Cleese wrote: 10/01/2020 09:20
Edouard wrote: 09/01/2020 00:43 A kad smo već kod traženja dokaza, primjećujem tu jednu veliku nedosljednost. Naime, a već sam to i ranije naveo, ateisti bez ikakvog naučnog dokaza, bez potvrde u iskustvu, vjeruju da na početku i u temelju sveukupne stvarnosti stoji isključivo materija (što je čista metafizika), te da svi oni nematerijalni entiteti kao što su svijest, samosvijest, um, inteligencija, slobodna volja..., da su produkt isključivo materije, i to sve bez ikakvog suvislog obrazloženja/opravdanog vjerovanja.
A to će reći da niti traže, niti trebaju dokaze, već a priori odbacuju opciju Stvoritelja, a to je prvenstveno stvar volje, ne razuma.
Ateisti su vrlo, vrlo sarolika skupina, toliko sarolika da je cak i za potrebe minornog katolibanskog izdrkavanja na nekakvom laickom forumu (ad maiorem dei gloriam, sta li...) neprimjereno trpati sve u isti pretinac da bi lakse stali u neciju kockastu tintaru.

Vecina ateista koje osobno poznajem ne vjeruje ni u sta.

Prosto prihvataju cinjenicu da ljudi neke stvari ne znaju i nemaju potrebu da po svaku cijenu prihvate, eto i bajku ne bi li se kako ususkali u kakvu-takvu, makar i jezivo lose izmastanu i do tacke pucanja nategnuto konstruiranu, izvjesnost, bez obzira na to koliko dugo ta bajka kola covjecanstvom i koliko ljudi i kako na nju trose vrijeme.

A vecina religioznih ljudi koje poznajem nisu bigotski davezi ni propovjednici na baterije nego dobri, jednostavni, skromni ljudi koji duboko osjecaju, njeguju i svijetu daruju plodove duha.

Takve ljude nije tesko postovati i voliti.

Upravo zbog njih se uvijek nastojim suzdrzati da neku bigotsku supcinu propisno smjestim tamo gdje vec spada kad pocne samozadovoljno i zlobno tupiti o necemu ciji osnovni smisao ponistava cim, takav, zine.
Ljudi nerijetko podcjenjuju svoju umišljenost, bahatost i samodopadnost, pa drže sebe plemenitim, razumnim, uviđavnim, tolerantnim, suzdržanim, a takva njihovu blistava slika o sebi samima ne prestaje tamniti, ne postaje upitna nikada, pa ni kad ih neki zatucani katolibanski bigoti dovode u situaciju da ponekad baš moraju "čudnovato" reagirati.
John Cleese
Posts: 37038
Joined: 25/05/2010 18:30

#1984 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by John Cleese »

Edouard wrote: 10/01/2020 23:57 Ljudi nerijetko podcjenjuju svoju umišljenost, bahatost i samodopadnost, pa drže sebe plemenitim, razumnim, uviđavnim, tolerantnim, suzdržanim, a takva njihovu blistava slika o sebi samima ne prestaje tamniti, ne postaje upitna nikada, pa ni kad ih neki zatucani katolibanski bigoti dovode u situaciju da ponekad baš moraju "čudnovato" reagirati.
Ni sam ih ne bih bolje opisao :thumbup: :D

Te katolibanske supcine o kojima pises su uistinu tako umisljene, bahate i samodopadne, a drze sebe plemenitim, razumnim, uvidjavnim, tolerantnim i suzdrzanim :|
A ima ih koji su cak i toliko maloumni da su spremni, kad god im se ukaze prilika, bez kraja i konca objasnjavati nekome sta taj neko zapravo misli.

Hvala Gospodinu te ih na ovom forumu nema.

I daleko im bila kuca - to te molimo sveta Bogorodice, pod obranu se Tvoju utjecemo. Ne odbij nam molbe u potrebama nasim, nego nas od svih pogibli uvijek oslobodi. Djevice slavna i blagoslovljena, Gospodjo nasa, Posrednice nasa, Zagovornice nasa! Sa svojim nas Sinom pomiri, svojemu nas Sinu preporuci, svojemu nas Sinu izruci.

Ah, da - i amen.
John Cleese
Posts: 37038
Joined: 25/05/2010 18:30

#1985 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by John Cleese »

piupiu wrote: 10/01/2020 18:57
John Cleese wrote: 10/01/2020 09:20 Prosto prihvataju cinjenicu da ljudi neke stvari ne znaju i nemaju potrebu da po svaku cijenu prihvate, eto i bajku ne bi li se kako ususkali u kakvu-takvu, makar i jezivo lose izmastanu i do tacke pucanja nategnuto konstruiranu, izvjesnost, bez obzira na to koliko dugo ta bajka kola covjecanstvom i koliko ljudi i kako na nju trose vrijeme.
A nauka danas daje izuzetno lijepa objašnjenja o postanku, svemiru i nama, zadovoljava čak i potrebu da imamo univerzalnog kozmičkog stvoritelja. Usput su ta objašnjanje i duhovita (a u smijehu je sloboda, je l' tako, Mr Cleese? :D).

Ne znam...
Meni sve to diskretno tukne na blasfemiju, na sta sam vrlo osjetljiv.
I ti to dobro znas :|
User avatar
piupiu
Posts: 16572
Joined: 05/01/2008 05:08

#1986 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by piupiu »

John Cleese wrote:
Ne znam...
Meni sve to diskretno tukne na blasfemiju, na sta sam vrlo osjetljiv.
I ti to dobro znas :|
Am I going to b stoned to death? :gunjastajl: :gunjastajl: :gunjastajl:

:lol: :mrgreen: :|
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#1987 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by allem_77 »

Svemir kakav danas vidimo stvoren je prije oko 14 milijardi godina, a u njegovom je razvoju, prije 4,5 milijarde godina, nastala naša Zemlja.

Tadašnja planeta bila je gola i pusta – bez ikakvog života. Kako je iz takvog mrtvila moglo da nastane ovakvo nevjerovatno bogatstvo biljnih i životnjskih vrsta koje žive u savršenom zemaljskom eko sistemu? Kako je mrtva materija oživjela ili kako se anorganska hemija pretvorila u organsku biologiju, nauka ne zna, dok Kur'an prije više od 1400 godina daje dokaze, ali samo „za one koji imaju pameti“:

„On iz neživog stvara živo i živo pretvara u neživo. On oživljava zemlju nakon mrtvila njezina – isto tako ćete i vi biti oživljeni.“ (Er-Rum, 19)

„ i jedan od dokaza Njegovih je to što vam pokazuje munju, da se pobojite i ponadate, i to što spušta s neba kišu i oživljava njome zemlju poslije mrtvila njezina; to su, zaista, pouke za ljude koji razumiju.“ (Er-Rum, 24.)



„Stvaranje nebesa i Zemlje, smjena noći i dana, lađa koja morem plovi s korisnim tovarom za ljude, kiša koju Allah pušta s neba pa tako u život vraća zemlju nakon mrtvila njezina – po kojoj je rasijao svakojaka živa bića, promjena vjetrova, oblaci koji između neba i Zemlje lebde – doista su dokazi za one koji imaju pameti.“ (El-Bekare, 164.)

Radi onih koji traže na sve znanstveni odgovor u ovom ćemo članku detaljno analizirati sve abiogenetske (postanak života) teorije te provjeriti da li je bar hipotetski moguće da se „sve-to-eto-tako-složilo-a-da-to-niko-nije-tražio“.



Svemirski i zemaljski preduvjeti za život

Zemljina udaljenost od Sunca odgovara poziciji koja se nalazi u takozvanoj nastanjivoj zoni, (Stephen Hawking i Leonard Mlodinow, Zagreb, 2010., Velebni plan, str. 167.) uskom području oko zvijezde, gdje nije ni prevruće ni prehladno i gdje može postojati voda u tekućem stanju–




Zemlja u nastanjivoj zoni



Žuta zvijezda u sredini je naše Sunce. U horizontalnim krugovima samo je zelena zona u kojoj se nalazi Zemlje pogodna za život. Osim toga, Zemlja se nalazi i u centru plave zone uspravno, koja obuhvata međuzvjezdani nastanjivi pojas, upravo u idealnoj poziciji za nastanak života (presjek zelene zone horizontalno i plave vertikalno). Ovo je prvi, kako smo ga s pravom nazvali, svemirski preduvjet za nastanak života.

Pozicija u nastanjivoj zoni je prvi, ali nije i jedini, preduvjet za pojavu života. Pored toga Zemlja ima još nekoliko specifičnih osobina bez kojih na njoj ne bi bio moguć bilo kakav život – zemaljski preduvjeti:

· Oblik geoida, nagnutost ose i eliptična putanja:Zemlja oko Sunca obiđe za 365 dana uz nagnutost od 23,5°zemljine ose prema ravni njene putanje U toku godine zbog tih faktora Sunce mijenja položaj što dovodi do promjene toplotnog režima i nastanka godišnjih doba.



· Atmosferaje vazdušni omotač koji obavija Zemlju i sa njom se kreće kao cjelina. Sastav atmosfere (77% azot, 21% kiseonik, 1% vodena para, 1% ostali elementi) prilagođen je u potpunosti životu biljaka, životinja i ljudi.



· Magnetosfera je zemljino magnetno polje. Bez zaštite magnetosfere zračenja iz svemira uništila bi svaki potencijalni život na Zemlji.



· Hidrosfera je vodeni omotač oko Zemlje koji se sastoji od cjelokupne vode na planeti (okeani, mora, jezera, rijeke, ledenjaci itd.) i ona pokriva 71% zemljine površine. Voda stalno cirkulira između atmosfere, okeana i kopna te omogućava nastanak i održavanje života kojeg nema bez vode,

Da ništa od navedenog nije slučajno govori nam kur'anski ajet:

„Mi smo vas na zemlji smjestili i na njoj vam sve što je potrebno za život dali. – A kako vi malo zahvaljujete?“ (El-Araf, 10)

Šta je to život i kako je nastao iz nežive materije

Život je oblik postojanja živih bića, najviša forma kretanja materije, najsloženija i najznačajnija pojava prirode. Uobičajeni je stav da živi sistemi moraju imati:

· Sposobnost izmjene tvari i energije u sklopu složenih procesa koji su obuhvaćeni pojmom metabolizam.

· Sposobnost rasta, razvoja i reprodukcije pri čemu razmnožavanjem preci predaju dio svojstava svojim potomcima. To je nasljeđivanje

· Svaki živi organizam mora imati izvjesnu varijabilnost i prilagodljivost.

Životni uslovi su zrak, voda, toplota i svjetlost.Voda je najrasprostranjenija tvar na Zemlji te jedina prirodno postojeća anorganska tekućina i jedini kemijski spoj koji se u prirodi nalazi u sva tri agregatna stanj (čvrsto, tečno i plinovito). Voda je najbolje prirodno otapalo, transparentna je za vidljivo i ultravioletno zračenje pa je stoga bezbojna i prozirna, a time je omogućen proces fotosinteze ispod vodene površine, što je jako važno za cijeli zemaljski ekosistem.

Molekula vode (H2O) se sastoji od dva atoma vodika i jednog atoma kiseonika. Iz ove strukture molekule vode proizlaze i sva njena svojstva koja idealno služe svakom obliku životu na Zemlji.






Molekula vode H2O



Kur'an naglašava važnost vode za nastanak života:

„Zar ne znaju nevjernici da su nebesa i zemlja bili jedna cjelina, pa smo ih Mi raskomadali, i da Mi od vode sve živo stvaramo? I zar neće vjerovati?“(El-Enbija, 30)

„On vodu s neba spušta, pa Mi onda činimo da pomoću nje niču sve vrste bilja i da iz njega izrasta zelenilo, a iz njega klasje gusto, i iz palmi, iz zametka njihova, grozdovi koje je lahko ubrati, i vrtovi lozom zasađeni, naročito masline i šipci, slični i različiti. Posmatrajte, zato, plodove njihove, kad se tek pojave i kad zru. To je zaista dokaz za ljude koji vjeruju.“ (El-Enam, 99.)

One koji ustrajavaju na evoluciji, ateizmu i „spontanom“ razvoju od prostog ka složenom, koji je „inherentan“ samoj materiji, moramo pitati:

„Kako su to atomi vodika i atomi kiseonika, sami od sebe, „znali“ da se trebaju složiti baš na ovakav način da bi se dobila voda sa tako specifičnim karakteristikama neophodnim upravo za postanak i održavanje života“?

Stanica, kao osnovna jedinica svih živih organizamau sebi sadrži najviše vode,u prosjeku 90 %, proteina ili bjelančevina 5 %, masti od 1 do 3 %, ugljikohidrata od 1 do 2 %, nukleinskih kiselina 1 % i mineralnih soli od 1 do 2 %.

Vodu smo već dobili (opet na poklon), sad nam trebaju proteini. Za sve pomenute spojeve potrebna su samo četiri elementa – vodik /H/, azot /N/, kiseonik /O/ i ugljik /C/. Iz njih mogu nastati ugljikovodici a zatim strukturno slične lančaste i prstenaste molekule kao što su i molekule organskih spojeva. Tako bi postalo moguće da se formiraju molekule nukleotida od kojih nastaju nukleinske kiseline koje moguprenositi informacije za proizvodnju proteina od kojih će se kasnije graditi struktura prvog jednostaničnog života!

Prvi korak, koji uopće otvara mogućnost nastanka života, je pojava nukleinskih kiselina.Nukleinske kiseline su dugačke lančaste molekule izgrađene od podjedinica nukleotida. Nukleotid je izgrađen od tri građevne jedinice: azotne (dušične) baze, šećera i fosfata.

Glavni sastojak budućeg života je DNK – deoksiribonukleinska kiselina koja u sebi pohranjuje nasljednu uputu. Ona u sebi sprema genetičke informacije a građena je od dva zavojito obavijena dugačka lanca nukleotida. To je poznata dvostruka spirala DNK sa informacijama zapisanim pomoću dušičnih baza: Citozin (C), Timin (T), Guanin (G) i Adenin (A).






Spirala DNK i dušične baze Adenin, Guanin, Citozin i Timin



Širina ove spirale DNK je oko 2,2 nm, a dužina sekcije od deset parova baza je 3,4 nm (nm – nano metar je milijarditi dio metra ili milioniti dio milimetra). Sve informacije pisane su kao parovi baza – binarno kao i svaki računarski program. Molekula DNK izgleda kao zavojite ljestve čija je svaka prečka sačinjena od jednog baznog para. Postoje četiri moguće kombinacije A-T, T-A, C-G, G-C. Sekvenca tog teksta, napisana nizom ovih parova baza, zove se gen. Ove baze su još uvijek samo mrtvi kemijski spojevi. Na putu prema životu nešto je usmjerilo njihove sastojke da se slože upravo na gornji način jer zamjenom bilo koje veze ili njenog oblika ne bi nastali Adenin, Timin, Guanin i Citozin, već nešto sasvim drugo! Zašto bi uopće nastale ovakve baze, čemu bi one služile u svemirskom prostranstvu, osim ako nisu dio nekog plana?



Na kraju, kad imamo sve sastojke – dušične baze, šećere i fosfate, slijedi najteži i najneobjašnjiviji dio – zašto i kako bi se ove tri dosta složene komponenete međusobno povezale upravo na način kakva je molekula DNK i zašto bi uopće funkcija tog novog jedinjenja bila mogućnost prenosa informacija, osim, ako sve to nije dio velikog Božijeg projekta novog života?

Ali još nismo stigli ni do proteina. Da bi se proizveo protein informacija iz DNK mora se pomoću RNK (ribonukleinska kiselina) proslijediti u Ribosom koji je u suštini mala tvornica proteina u kojoj se proizvode proteini prema programskim uputama iz DNK, koje je prenijela RNK.

Prvi život

Da bi se proteini „ukomponovali“ tako da se pojavi novi život moramo nekako dobiti bar jednu stanicu koja je osnovna strukturna i funkcionalna jedinica svih poznatih organizama. Najjednostavnija stanica je prokariotska stanica (protocit) koja je na prvi pogled jednostavne građe – ima staničnu stijenku, membranu i ribosom, ali nema staničnu jezgru niti organele.






Najjednostavnija prokariotska stanica



Neizbježno je pitanje– kako, po kojem i čijem planu je nukleotid DNK u kojem je zapisana naredba sa programom za izgradnju ove najprostije stanice „znao“ šta da upiše u A,C,T,G binarne zapise DNK softvera da bi „proizveo“ ovu jednostavnu, ali kako vidimo, vrlo kompleksnu tvorevinu koja ima tako sofisticirane organe kao što su Bič, Treplje, Kapsula, Stanični zid, Citoplazmatska membrana, Citoplazma, Ribosomi i DNK nukleotid?


I ono što je najvažnije a najnerazumljivije – ovakva stanica je mogla da živi! Prokariotska stanica ujedno je i prvi živi organizam – bakterija ili arheja. Čiji je to plan bio i kako i zašto su se milioni atoma složili prvo u kemijske elemente (vodik, dušik, kiseonik, ugljik, itd.), zatim u molekule dušičihih baza, šećera i fosfata, koji su se potom udružili u nukleotide i DNK molekule koje su morale nekako „dobiti“ biološku informaciju za prvi život.

Theodor Schwann davne 1839. ustvrdio je da žive stanice mogu nastati samo iz postojećih stanica. Da je to tako, dokazao je 2010. svojim otkrićem Craig Venter, američki pionir genetike i vlasnik tvrtke Celera Genomics, učesnik u otkrivanju mape i sekvencioniranju ljudskog genoma.

Venter i njegov tim su konstruirali sintetski genom po uzoru na originalni iz jedne bakterije, te ga ubacili u stanicu domaćina. Mikrob je prihvatio svoj novi sintetski DNK i „oživio“ pomoću njega. Dakle, i kad imamo gotov DNK – nema života dok se taj DNK ne ubaci u živu stanicu organizma. Mnogi su mediji napisali kako je Venter „tvorac“ života, kako je čovjek „stvorio“ život iz ničega, što ne odgovara istini, jer je on samo kopirao postojeći DNK program, koji je rezultat savršenog Božijeg stvaranja, iz bakterije i sintetski ga reproducirao, da bi opet on zatim „proradio“ u toj istoj bakteriji.

Slijedeća kategorija stanica pripada novom i složenijem organizacijskom tipu eukariotskih stanica. Eukariotske stanice su veće (Slika – 5.) i raščlanjene u različite reakcijske prostore koji se zovu organele. Od ovih stanica izgrađuju se jednostanični ili mnogostanični organizmi. Od eukaritskih stanica mogu se graditii biljne i životinjske stanice. Dakle eukariotske stanice predstavljaju temelj za dalju izgradnju kompleksnog biljnog i životinjskog svijeta. Sa pojavom biljaka upoznajemo potpuno novi proces za dobijanje energije –fotosintezu, koja koristi sunčevo zračenje tako da ga pohranjuje u kemijskim vezama ugljikohidrata i drugih organskih molekula.

Da li su biljke mogle tek tako „otkriti“ fotosintezu koja se sastoji od 70 pojedinačnih kemijskih reakcija?Osnovni proces fotosinteze prikazan je jednadžbom: 6CO2 + 6H2O —> C6H12O6 + 6O2. Koja je to biljka diplomirala kemiju da složi ovaj proces? Ono što je apsolutno fascinantno je podatak da je nusproizvod fotosinteze kisik bez kojega na Zemlji ne bi bilo života u obliku kakvog ga znamo.







Građa eukariotske stanice



Kod eukariotska stanica je nasljedni materijal smješten u jezgri obavijenoj posebnom membranom. Vidimo da je to za razliku od prve prokariotske stanice, potpuno novi sofisticirani stroj koji se, pored jezgre, sastoji još od citoplazme, plazmatske membrane sa polupropusnim lipidnim slojem, citoskeleta od mreže tankih proteinskih niti i cjevčica, endoplazmatskog retikuluma sa sistemom membrana, Golgijevog aparata, lisozoma, mitohondrija i ribosoma. A ovo je samo jedna stanica – možete samo zamisliti kakava kompleksnost nastaje kad se iz ovih stanica grade biljke ili životinje sa svim svojim organima.

Za znanost je idanasneobjašnjivo kako to od mrtvog sjemena stvaljenog u mrtvu zemlju, zalivenog mrtvom vodom i obasjanom mrtvom energijom sunca iznikne živa biljka koja proizvodi kisik, daje plodove, čuva energiju u svom stablu itd. Kur'an časni daje nam odgovore:

· „Allah čini da zrnje i košpice prokliju. On iz neživa izvodi živo, iz živa neživo – to vam je, eto, Allah, pa kuda se onda odmećete?“ (El-Enam, 95)

· „Na nebesima i na Zemlji, zaista, postoje dokazi za one koji vjeruju;

i stvaranje vas i životinja, koje je razasuo,dokazi su za ljude koji su čvrsto uvjereni; i smjena noći i dana i kiša, koju Allah s neba spušta da pomoću nje zemlju, nakon mrtvila njezina oživii promjena vjetrova – dokazi su za ljude koji imaju pameti. “ (El-Džasije, 3,4,5.)

· „Mi s neba spuštamo vodu kao blagoslov, i činimo da, uz pomoć njenu, niču vrtovi i žito koje se žanje i visoke palme u kojih su zameci nagomilani jedni iznad drugih, kao hranu robovima, i Mi njome oživljavamo mrtav predjel; takvo će biti i oživljenje.“ (Kaf, 9,10,11.)

· „Upitaj: ”Ko vas hrani s neba i iz zemlje, čije su djelo sluh i vid, ko stvara živo iz neživog, a pretvara živo u neživo, i ko upravlja svim?” – ”Allah!” – reći će oni – a ti reci: ”Pa zašto Ga se onda ne bojite?” (Junus – 31.)

· „Allah sve životinje stvara od vode, neke od njih na trbuhu puze, neke idu na dvije noge, a neke, opet, hode na četiri; Allah stvara što hoće, jer Allah sve može.“(En-Nur, 45.)

· „Onaj koji sve iz ničega stvara, koji će zatim to ponovo učiniti, i koji vam opskrbu s neba i iz zemlje daje. – Zar pored Allaha postoji drugi bog? Reci: ”Dokažite, ako istinu govorite!” (En-Neml, 64)



Veliki prasak života i zaključak



Nakon prve pojave jednoćelijskog života prije oko 3,5 milijardi godinana Zemlji žive samo jednostanični organizmi, a zatim se u Kambriju, prije 500 miliona godina, odjednom pojavljuju nove vrste što je nazvano „Kambrijska eksplozija“ koja u stvari predstavlja „veliki prasak“ života.



Današnja biološka raznolikost je impresivna. Posljednje znanstvene procjene kažu da ukupan broj organskih vrsta u svim ekosistemima na Zemlji iznosi približno 8,7 miliona od kojih je do sada poznato i opisano samo 1,23 miliona.



Prihvatanjem teorije evolucije, znanost nastoji objasniti daljnji slijed događanja, ali tek nakon pojave prvog živog organizma, ali ova teorija nema objašnjenje zašto 3 milijarde godina nije bilo nikakve evolucije?



Zbog toga biolog Douglas Futuyma (1986. Evolutionary biology. 2d ed. Sunderland, MA: Sinauer Associates, Inc. str. 325) smatra „da su sve životinjske vrste postale različite prije ili tokom Kambrije, jer se sve javljaju potpuno formirane, bez prelaznih veza jedne prema drugoj vrsti”. To može značiti samo jedno – da su stvorene a ne evoluirale. O nedokazanosti teorije evolucije govorićemo šire u nekom od narednih članaka.



Vjerujem da smo dosadašnjom analizom pokazali, svakom dobronamjernom, nepristrasnom i objektivnom čitaocu, da ne postoji nikakva mogućnost da se put od pojedinačnih atoma materije pa do prvih živih jednoćelijskih organizama desio „spontano“ ili “sam od sebe“.

Kompleksnost programa i instrukcija koje se nalaze u DNK strukturi, Francis S. Collins, direktor i voditelj Instituta za otkrivanju mape i sekvencioniranje ljudskog genoma nazvao je „Božiji jezik“ u istoimenoj knjizi. U DNK spirali svake žive stanice je ovim jezikom od parova baza A,C,T,G napisan program po kojem ona nepogrešivo oživljava. U milionitom dijelu milimetra DNK napisana je programska knjiga sa desetinama hiljada instrukcija.

Sofisticiranost života i objašnjenja koja nam daje Kur'an, nedvojbeno potvrđuju istog Stvoritelja koji „stvara iz ničega“ a zatim „neživo pretvara u živo“.


Ejup Topić
John Cleese
Posts: 37038
Joined: 25/05/2010 18:30

#1988 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by John Cleese »

piupiu wrote: 11/01/2020 07:01
John Cleese wrote:
Ne znam...
Meni sve to diskretno tukne na blasfemiju, na sta sam vrlo osjetljiv.
I ti to dobro znas :|
Am I going to b stoned to death? :gunjastajl: :gunjastajl: :gunjastajl:

:lol: :mrgreen: :|
Samo ako se na mjestu izvrsenja pojavi dovoljan broj zena s kamenjem i nikako prije nego ja dunem u pistaljku :|

https://www.youtube.com/watch?v=FQ5YU_spBw0

U protivnom, prelazimo na stonDiranje gandzom iz mog osobnog uzgoja.

Neces nista osjetit, garantiram.
Ni krilca ni nogice :D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#1989 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by S4mpion »

piupiu wrote: 10/01/2020 18:57
A nauka danas daje izuzetno lijepa objašnjenja o postanku, svemiru i nama, zadovoljava čak i potrebu da imamo univerzalnog kozmičkog stvoritelja. Usput su ta objašnjanje i duhovita (a u smijehu je sloboda, je l' tako, Mr Cleese? :D).

Pogledao sam video, šaljiv je, ali površan.

Hajde sve super, ljudi sačinjeni od zvjezdane prašine, ali je li to sve? Je li zvjezdana prašina dovoljna?
Imamo je i danas, ali nikad nam nije pošlo za rukom da od zvjezdane prašine stvorimo bilo šta živo ili da barem svjedočimo tome.
Edouard
Posts: 1775
Joined: 17/03/2014 14:31

#1990 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Edouard »

John Cleese wrote: 11/01/2020 04:50
Edouard wrote: 10/01/2020 23:57 Ljudi nerijetko podcjenjuju svoju umišljenost, bahatost i samodopadnost, pa drže sebe plemenitim, razumnim, uviđavnim, tolerantnim, suzdržanim, a takva njihovu blistava slika o sebi samima ne prestaje tamniti, ne postaje upitna nikada, pa ni kad ih neki zatucani katolibanski bigoti dovode u situaciju da ponekad baš moraju "čudnovato" reagirati.
Ni sam ih ne bih bolje opisao :thumbup: :D

Te katolibanske supcine o kojima pises su uistinu tako umisljene, bahate i samodopadne, a drze sebe plemenitim, razumnim, uvidjavnim, tolerantnim i suzdrzanim :|
A ima ih koji su cak i toliko maloumni da su spremni, kad god im se ukaze prilika, bez kraja i konca objasnjavati nekome sta taj neko zapravo misli.

Hvala Gospodinu te ih na ovom forumu nema.

I daleko im bila kuca - to te molimo sveta Bogorodice, pod obranu se Tvoju utjecemo. Ne odbij nam molbe u potrebama nasim, nego nas od svih pogibli uvijek oslobodi. Djevice slavna i blagoslovljena, Gospodjo nasa, Posrednice nasa, Zagovornice nasa! Sa svojim nas Sinom pomiri, svojemu nas Sinu preporuci, svojemu nas Sinu izruci.

Ah, da - i amen.
Pojavu ovog kvazireligijskog drifta odavno je objasnila nauka/fizika.
Naime, u svakom zatvorenom sistemu s vremenom raste entropija, povećava se nered. To se događa i s ljudskim mozgom kojem ne dotiče adekvatni nematerijalni entitet-informacija. Kada informacijska stanja kod svih neurona, kojih je na milijarde, postanu jednako vjerojatna, tada entropija, nered, kaos, postižu svoju maksimalnu vrijednost, a sadržaj informacije je minimalan.
U tom slučaju nije nikakva neuobičajena pojava da ista osoba, koja u nekakvom normalnom stanju koristi sekularističko fundamentalističku retoriku, u tom novo nastalom stanju, stanju kaosa, pored svojstvene mu već retorike, baveći se poetikom, recitira religiozne stihove.
Inače, kad smo već kod retorike, poetike..., onda valja napomenuti da je Aristotel, kada je govorio o odgoju djece, kako usmjeravati djecu, onda je preporučao da ona djeca koja su oštroumna, koja umiju dublje promišljati, da se bave filozofijom, teologijom, matematikom, a ona koja ne umiju dublje promišljati da se bave retorikom i poetikom
John Cleese
Posts: 37038
Joined: 25/05/2010 18:30

#1991 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by John Cleese »

Edouard wrote: 11/01/2020 20:15 Pojavu ovog kvazireligijskog drifta odavno je objasnila nauka/fizika.
Naime, u svakom zatvorenom sistemu s vremenom raste entropija, povećava se nered. To se događa i s ljudskim mozgom kojem ne dotiče adekvatni nematerijalni entitet-informacija. Kada informacijska stanja kod svih neurona, kojih je na milijarde, postanu jednako vjerojatna, tada entropija, nered, kaos, postižu svoju maksimalnu vrijednost, a sadržaj informacije je minimalan.
U tom slučaju nije nikakva neuobičajena pojava da ista osoba, koja u nekakvom normalnom stanju koristi sekularističko fundamentalističku retoriku, u tom novo nastalom stanju, stanju kaosa, pored svojstvene mu već retorike, bavi se i poetikom; recitirajući religiozne stihove.
Ma ima tih pojava koje nisu neuobicajene koliko hoces - kao, primjera radi, kad se tupava katolibanska supcina upusta u plitkoumne kvazinaucne egzibicije, a nema ni dara ni maste dovoljno da barem izbjegne ponavljanje kad vec mora lupetati gluposti.

I opet, neka je hvala Gospodinu sto takvih nema na ovom forumu.

Pomolimo se.
Milost svoju, molimo te, Gospodine, ulij u duse nase, da mi, koji smo po andjelovu navjestenju spoznali utjelovljenje Krista, Sina tvoga, po muci njegovoj i krizu, k slavi uskrsnuca privedeni budemo.
Po istom Kristu, Gospodinu nasemu.

I amen, naravno.
User avatar
piupiu
Posts: 16572
Joined: 05/01/2008 05:08

#1992 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by piupiu »

John Cleese wrote: 11/01/2020 15:33
piupiu wrote: 11/01/2020 07:01 Am I going to b stoned to death? :gunjastajl: :gunjastajl: :gunjastajl:

:lol: :mrgreen: :|
Samo ako se na mjestu izvrsenja pojavi dovoljan broj zena s kamenjem i nikako prije nego ja dunem u pistaljku :|

https://www.youtube.com/watch?v=FQ5YU_spBw0
Eeee! Mrsko mi bilo tražiti :lol:

Inače, ne konzumiram ništa dimno, čak ni u engleskim pridjevima. :skoljka:
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1993 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer »

Edouard wrote: 10/01/2020 22:38 Nema dileme da su kod čovjeka navedeni nematerijalni entiteti vezani uz materijalni mozak i neurone u njemu kao što se nematerijalni software u kompjutoru ne bi mogao odvjati bez materijalnog hardware-a.
Ujedno, u neuronima postoji nematerijalna informacija s više milijardi bita sadržaja po svakom neuronu, a nema dokaza da materija može proizvesti informaciju, što uveliko upućuje na inteligentni uzrok.
Nauka nigdje ne dokazuje (ne objašnjava) način da, i kako, materija "prizvodi" nematerijalne entitete, a na to ne upućuje ni zdrav razum, iskustvo.
Dakle, stvar je nedovoljno, skoro nikako, naukom potkrijepljenog vjerovanja da nematerijalno proizlazi iz materijalnog.
Podvuceno - stvar je u tome sto ogromna vecina ljudi nije sposobna shvatiti da je bukvalno sve sto znamo i koristimo danas - nas "proizvod". U konkretnom slucaju "bit" je takodjer nas "izum", i to prilicno moderan. Objasnjava nesto (da sad ne ulazimo i u informatiku, a vjeruj mi da znam sve to jer sam i informaticar), kao sto i svaka nasa rijec i pojam nesto objasnjavaju.
I sve do jednog smo izmislili mi, ljudi.
Da bi se ovo malo lakse svarilo i shvatilo, dovoljno je shvatiti samo jednu stvar - vjerske knjige nisu nastale u kamenom dobu iz prostog razloga jer ljudi tada nisu znali pisati (crtali su po pecinama, piktograme, ako se ne varam), citati, nisu imali ni papir, itd.. A, ako analiziramo samo ovu moju zadnju recenicu i iz nje izvucemo sljedece: piktogram, pisati, citati, znati, papir, vjera, knjiga, kamen (o doba), itd. - to je sasvim jasan dokaz da su to sve nasi ljudski "izumi". I rijeci, i ono sto oznacavaju i opisuju.

Sama "svijest" ili "svjesnost" o bilo cemu nije nista drugo nego rezultat akumuliranog znanja, a do kojeg smo dosli kroz informacije primljene nekim od nasih cula. Najbolji dokaz ovoga smo mi sami, i do toga dolazimo kroz vrlo jednostavno pitanje - da li si bio svjestan bilo cega, ukljucujuci i samog sebe, kada si se rodio?
Odgovor za svakoga od nas je - ne. Niko od nas nije bio svjestan nicega prilikom rodjenja. Sve sto nam je "radilo" u to prvo vrijeme bila je mehanika metabolizma (kojeg takodjer nismo bili svjesni) i nagon za hranjenjem, pri cemu smo i to morali naucili (sisati).

Pogresno je i da materija ne moze proizvesti informaciju. Kao sto znamo, informacija je skup podataka (2+), a podatak moze biti bilo sta sto osjetimo nekim od svojih cula. Plasticni primjer: na svojoj kozi osjetimo kap kise, i od te jedne kapi (koja je materijalna, zar ne) dobijemo 3 osnovna podatka preko cula dodira i vida - osjetimo da nas je pogodila kap, vidimo je i osjetimo da je mokra. Od ta 3 podatka nastaje informacija da pada kisa, a sto se moze izraziti i na nacin da smo svjesni da pada voda s neba.
A za sve ovo su zasluzni neuroni u nasem mozgu. Oni obradjuju gomile podataka koje primamo preko svojih cula i pretvaraju ih u infromacije, a od kolicine naseg akumuliranog znanja zavisi kako cemo procesirati te informacije u smislu vlastite svijesti o svemu tome.

Danas se sve to moze prikazati i u bitima, mada zapravo to sve nema nikakve veze s bitima jer su oni samo racunarski nacin prikazivanja svega toga, a sto smo opet izmislili mi sami.
Last edited by Dozer on 12/01/2020 01:28, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1994 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer »

allem_77 wrote: 11/01/2020 10:20 „ i jedan od dokaza Njegovih je to što vam pokazuje munju, da se pobojite i ponadate, i to što spušta s neba kišu i oživljava njome zemlju poslije mrtvila njezina; to su, zaista, pouke za ljude koji razumiju.“ (Er-Rum, 24.)
allem_77 wrote: 11/01/2020 10:20 „On vodu s neba spušta, pa Mi onda činimo da pomoću nje niču sve vrste bilja i da iz njega izrasta zelenilo, a iz njega klasje gusto, i iz palmi, iz zametka njihova, grozdovi koje je lahko ubrati, i vrtovi lozom zasađeni, naročito masline i šipci, slični i različiti. Posmatrajte, zato, plodove njihove, kad se tek pojave i kad zru. To je zaista dokaz za ljude koji vjeruju.“ (El-Enam, 99.)
Kako vec ranije opisah na ovom banalnom primjeru - ljudi tada nisu znali ni kako nastaju munje, a ni kisa.
Danas znamo... Ali to, ocito, mnogima ne smeta da i dalje vjeruju ovome ovako kako je napisano i da sve to smatraju necijom moci i poklonom...

Da je svemu potrebna voda - to su znali i onda, pogotovo u pustahijama. Bez vode - kapak. Zakljucak logican - ako se gubi na tezini i na kraju umire ako se ne pije voda = mi jesmo od vode. Znali su i da biljkama treba voda, inace ne rastu. Jbg, nisu onda ljudi bili glupi, samo nisu imali dovoljno znanja da razjasne mnoge stvari koje su danas vise nego jasne.
John Cleese
Posts: 37038
Joined: 25/05/2010 18:30

#1995 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by John Cleese »

piupiu wrote: 11/01/2020 23:04 Inače, ne konzumiram ništa dimno, čak ni u engleskim pridjevima. :skoljka:
Nikakav problem - nije mi mrsko skuhat rucak zacinjen ljekovitim biljkama i ispec razne obogacene kolacice i grickalice :D
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#1997 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by vatrogasac »

Dozer wrote: 12/01/2020 01:22
Da je svemu potrebna voda - to su znali i onda, pogotovo u pustahijama. Bez vode - kapak. Zakljucak logican - ako se gubi na tezini i na kraju umire ako se ne pije voda = mi jesmo od vode. Znali su i da biljkama treba voda, inace ne rastu. Jbg, nisu onda ljudi bili glupi, samo nisu imali dovoljno znanja da razjasne mnoge stvari koje su danas vise nego jasne.
I onda od slučajne topline Sunca slučajno ispari voda i slučajno formira oblak i slučajno dođe do kretanja vazduha i slučajno rashladi oblak i slučajno padne na šumu. :mrgreen:

A na wikipediji samo jednom slučajno. :roll:

Image

A da li ti je poznato ko je doveo na presto u Vatikan posle 600 godina Papu stranca ? Em stranac em Poljak. Slučajno je li ?! A jel slučajno što je Valensa dobio Nobelovu nagradu za mir ? Slučajno ? :mrgreen:
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1998 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer »

vatrogasac wrote: 13/01/2020 12:24 I onda od slučajne topline Sunca slučajno ispari voda i slučajno formira oblak i slučajno dođe do kretanja vazduha i slučajno rashladi oblak i slučajno padne na šumu. :mrgreen:
Nije nista slucajno, nego se kompletan proces danas zna. Onda se nije znao. I zato je sve pripisivano kojekakvim nadmocnim bicima koja time upravljaju.
Ako uzmes saku rize i bacis u zrak, dosta zrna ce se sudariti jos u zraku, a onda i kada padnu na zemlju/pod. Najprostija logika desavanja kada se mnogo jedinki necega nadje u istom prostoru.
Ali, ako uzmes istu tu rizu i svako zrno obiljezis drugacije, i onda na super-brzoj kameri pratis recimo 10 bacanja svih tih istih zrna, velika je vjerovatnoca da se u toj masi zrna sudar 2 ista zrna nikad nece ponoviti, ali takodjer postoji i vjerovatnoca da se neka ista 2 zrna opet sudare.
Last edited by Dozer on 13/01/2020 12:35, edited 1 time in total.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#1999 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by vatrogasac »

Dozer wrote: 13/01/2020 12:27
vatrogasac wrote: 13/01/2020 12:24 I onda od slučajne topline Sunca slučajno ispari voda i slučajno formira oblak i slučajno dođe do kretanja vazduha i slučajno rashladi oblak i slučajno padne na šumu. :mrgreen:
Nije nista slucajno, nego se kompletan proces danas zna. Onda se nije znao. I zato je sve pripisivano kojekakvim nadmocnim bicima koja time upravljaju.
Pa i ja govorim o nizu slučajnih procesa koji se saberu u jedan slučajni proces.
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2000 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer »

Stvar je u tome sto to bas i nisu slucajni procesi (vezano za kisu, Sunce, itd.), nego je sve uzrocno-posljedicno. Da bi se desilo jedno, prethodi mu nesto drugo.

I ovo mozemo primijeniti na sve. Ukljucujuci i boga.
Poenta je da vjernici polaze "od krova", a ateisti bi ipak da znaju "temelje".
Post Reply