Kutak za ateističko-religijski trenutak

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1951 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer »

Edouard wrote: 07/01/2020 16:25 3. Kult neznanja kao korijen problema
Primarni razlog je nepoznavanje stavova institucije koju napadaju. No palanki to nikada nije bio problem jer ona često tvrdi da se tu nema što znati. Stoga ćete među ateistima palanke često naići na popularno mišljenje da nije potrebno proučavati materiju koju napadaju jer je ionako riječ o „glupostima“ koje ateizam palanke izjednačava sa „čitanjima knjiga o zmajevima i vilama“
Kada eminentni članovi ateizma palanke započinju diskusiju, oni se stavljaju u položaj osobe koja izvanredno razumije teološka tumačenja, istovremeno napominjući da nisu čitali dokumente dotičnih institucija koje napadaju jer za to nema potrebe. Stoga je ateizam palanke vrhunac ljudskog intelekta u kojem pojedinci iz grupe posjeduju ogromna znanja samo zbog činjenice što su članovi ateizma palanke. Čitanje literature, a stoga i sama teologija, postaje bespotrebna za razumijevanje teologije o kojoj ateizam palanke priča, što zapravo postaje logička posljedica jer, u svom nerazumijevanju, ateizam palanke proizvodi sasvim nova tumačenja teoloških pojmova i sasvim novu interpretaciju Biblije, koja više nema veze sa onom interpretacijom i religijskim učenjem, već postaje interpretacija ateizma palanke, koju zatim ateizam palanke napada, predstavljajući je kao religijsku interpretaciju, paradoksalno, ne shvaćajući da napada vlastitu interpretaciju.

Ima još nekoliko zanimljivih markera, ali ću ih zasad ipak izostaviti
Opet fula. Kao sto vec X puta rekoh - procitao sam i Bibliju i Kur'an (da li si ti Kur'an, Edo?). Dakle, sto se mene tice, i ovo je besmislica. Interpretacija Biblije i Kur'ana se danas svodi na naucno istrazivanje i demistifikaciju "bozijih djela" navedenih u te dvije knjige. Ja se vodim tim, kao i prostom logikom baziranom na akumuliranom znanju koje se danas posjeduje i/ili do kojeg se moze doci o tim tumacenjima.

Ali, kako god se okrene, ono sto mene fascinira kod vjernika jeste potpuni izostanak prihvatanja cinjenica o raznim stvarima iz tih knjiga, a koje su vec podrobno naucno objasnjene i dokazane u tom smislu. Cak to nije ni izostanak prihvatanja, nego prilicno ostrasceno negiranje.
Jedan od najbanalnijih primjera vec dadoh (kisa), a takvih primjera su hiljade i hiljade. Vjernici hladno zaobidju ovakve stvari, uopste ne zele ni da misle, a ni pricaju o njima, nego se i dalje bukvalno slijepo drze svog vjerovanja.
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#1952 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by broj dva »

Mene licno fascinira odnos kriscana prema starom testamentu, gledaju ga odprilike kao na maloumnog starijeg brata novog testamenta.
Sve ogavnosti starog testamenta, sve nakaradne i krvolocne upute se jednostavno ignorisu i presute.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1953 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by MarlboroGold »

piupiu wrote: 07/01/2020 16:57
Edouard wrote: 07/01/2020 14:15 Premda će jedan od najvećih fizičara u povijesti, nobelovac, popularizator znanosti, skeptik, ateist i racionalist Richard P. Feynman u predavanju o znanosti i religiji, održanom na Caltechu 1956. godine, krenuti od teze „I do not believe that science can disprove the existence of God; I think that is impossible“, i premda će 40ak godina kasnije taj isti stav, ali eksplicitnije, iznijeti prestižna National Academy of Sciences, ateizam palanke će inzistirati na tome da znanost, per definitione, dokazuje da Boga nema ili bar da dokazuje da se ideja o Bogu ne može spojiti sa samom znanosti.
Neprecizna interpretacija ateističkog stanovišta. Ateizam samo traži dokaz o postojanju, ne tvrdi da ima dokaz o nepostojanju. Samo nekakav statement of faith takodje ne dokazuje postojanje Boga.

P.S. Mene zanima postoji li neka univerzalno prihvaćena definicija Boga? Mislim, neka koja se može primijeniti na svih 5000+ stvoriteljskih ili inih 'sila' kojima se ljudi mole i obraćaju?
:thumbup:

Edi je to džaba objašnjavati. Pokušali smo x puta, ali ne vrijedi.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#1954 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by allem_77 »

Još niste načisto koliko čovjek ima organa?

http://ba.n1info.com/Lifestyle/a251214/ ... ijelu.html

A 100 % ste uvjereni šta se desilo prije 4,5 milijardi godina. :lol:
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#1955 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by broj dva »

allem_77 wrote: 08/01/2020 21:07 Još niste načisto koliko čovjek ima organa?

http://ba.n1info.com/Lifestyle/a251214/ ... ijelu.html

A 100 % ste uvjereni šta se desilo prije 4,5 milijardi godina. :lol:
Načisto smo da Eva nije od Adamovog rebra a Adam od ilovače ;-)
exampLe.
Posts: 1983
Joined: 26/05/2009 21:30

#1956 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by exampLe. »

allem_77 wrote: 08/01/2020 21:07 Još niste načisto koliko čovjek ima organa?

http://ba.n1info.com/Lifestyle/a251214/ ... ijelu.html

A 100 % ste uvjereni šta se desilo prije 4,5 milijardi godina. :lol:
Image
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#1957 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by belfy »

allem_77 wrote: 08/01/2020 21:07 Još niste načisto koliko čovjek ima organa?

http://ba.n1info.com/Lifestyle/a251214/ ... ijelu.html

A 100 % ste uvjereni šta se desilo prije 4,5 milijardi godina. :lol:
ko nije nacisto?
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#1958 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by allem_77 »

belfy wrote: 08/01/2020 23:08
allem_77 wrote: 08/01/2020 21:07 Još niste načisto koliko čovjek ima organa?

http://ba.n1info.com/Lifestyle/a251214/ ... ijelu.html

A 100 % ste uvjereni šta se desilo prije 4,5 milijardi godina. :lol:
ko nije nacisto?
Darvinovi sljedbenici.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1959 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Bloo »

Sljedbenici :lol:

Istrazivati, uciti, saznavati nove stvari...to je valjda.univerzalno.


Ali.ako."sljedbenici" neceg drugog.vec posjeduju znanja/informacije koje ostatak populacije ne zna, neka ljubezno podijeli.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1960 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer »

Jes', kad bi znali... A pogotovo kad bi to sto "znaju" imalo ikakvog smisla i bilo dokazivo...
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1961 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer »

exampLe. wrote: 08/01/2020 21:21 Image
:lol: :thumbup:

Onda se samo malo Adam/Adem protrese da mu otpadne rebro, i - PUF! Eto i Eve/Have.
I onda su se voljeli do kraja zivota, a djeca su im se medjusobno bubala do besvijesti...
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#1962 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Edouard »

piupiu wrote: 07/01/2020 16:57
Edouard wrote: 07/01/2020 14:15 Premda će jedan od najvećih fizičara u povijesti, nobelovac, popularizator znanosti, skeptik, ateist i racionalist Richard P. Feynman u predavanju o znanosti i religiji, održanom na Caltechu 1956. godine, krenuti od teze „I do not believe that science can disprove the existence of God; I think that is impossible“, i premda će 40ak godina kasnije taj isti stav, ali eksplicitnije, iznijeti prestižna National Academy of Sciences, ateizam palanke će inzistirati na tome da znanost, per definitione, dokazuje da Boga nema ili bar da dokazuje da se ideja o Bogu ne može spojiti sa samom znanosti.
Neprecizna interpretacija ateističkog stanovišta. Ateizam samo traži dokaz o postojanju, ne tvrdi da ima dokaz o nepostojanju. Samo nekakav statement of faith takodje ne dokazuje postojanje Boga.

P.S. Mene zanima postoji li neka univerzalno prihvaćena definicija Boga? Mislim, neka koja se može primijeniti na svih 5000+ stvoriteljskih ili inih 'sila' kojima se ljudi mole i obraćaju?
@Pilence drago, vidim da i postavljač teme pomalo postaje nervozan, pa evo me s malim odmakom.
Koliko sam primijetio, na ovoj temi ateisti nemaju baš zajedničkog stanovišta; @Dozer je već odavno, gledajući TV emisije, zaključio da Bog ne postoji, a sigurno i nije jedini.
Inače, što se dokaza tiče ne znam je li ti je poznato da čak u matematici kao idealu logičkog/apstraktnog zaključivanja postoje, i uvijek će postojati, istinite tvrdnje koje se ne mogu dokazati. Dakle, istinitost nije jednaka dokazivosti. To ima strahovite reperkusije ne samo u matematici, već i u nauci općenito, filozofiji...
A kad smo već kod traženja dokaza, primjećujem tu jednu veliku nedosljednost. Naime, a već sam to i ranije naveo, ateisti bez ikakvog naučnog dokaza, bez potvrde u iskustvu, vjeruju da na početku i u temelju sveukupne stvarnosti stoji isključivo materija (što je čista metafizika), te da svi oni nematerijalni entiteti kao što su svijest, samosvijest, um, inteligencija, slobodna volja..., da su produkt isključivo materije, i to sve bez ikakvog suvislog obrazloženja/opravdanog vjerovanja.
A to će reći da niti traže, niti trebaju dokaze, već a priori odbacuju opciju Stvoritelja, a to je prvenstveno stvar volje, ne razuma.

Ovo o univezalnoj definiciji Boga koja bi se mogla primijeniti na svih 5000+, nikada čuo, a i nema nikakvog smisla, jer ovih 4999+ božanstava i božanskih sila bliži su ateističkom poimanju stvarnosti nego monoteističkom Abrahamovom Bogu. Naime, sva ta božanstva i božanske sile dio su materijalnog Kosmosa u čiju stvarateljsku snagu vjeruju i ateisti (do nedavno su vjerovali i u njegovu vječnost), dok je Abrahamovom Bog stvorio taj Kozmos, uzdržava ga, a nije dio njega.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#1963 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by allem_77 »

Dozer wrote: 08/01/2020 23:58 Jes', kad bi znali... A pogotovo kad bi to sto "znaju" imalo ikakvog smisla i bilo dokazivo...
Nekada su bili prvaci u tome. To je prvo što nam je Bog naredio. A sada su se zabavili kako očuvati lagodan život. Odnosno sada se drže ugovora i plaćaju druge da bi oni ugodno živjeli. Trenutna borba je između petrodolara i petrojuana. Odnosno SWIFT naspram CIPS :D
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1964 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer »

Edouard wrote: 09/01/2020 00:43 @Pilence drago, vidim da i postavljač teme pomalo postaje nervozan, pa evo me s malim odmakom.
Koliko sam primijetio, na ovoj temi ateisti nemaju baš zajedničkog stanovišta; @Dozer je već odavno, gledajući TV emisije, zaključio da Bog ne postoji, a sigurno i nije jedini.
Ovdje moram ispraviti pogresan navod. Naime, Dozer nije nista zakljucio samo na bazi gledanja TV emisija, nego na bazi malo vise faktora, a koji ukljucuju i Bibliju i Kur'an, koje je Dozer procitao.
Danasnje TV emisije, a koje se bave demaskiranjem i razjasnjavanjem raznih prica i bajki iz Biblije i Kur'ana, nudeci obilje dokaza kojima se sve to vrlo lijepo objasni i potvrdi, samo me ucrvscuju u onome sto sam zakljucio vec citanjem navedenih knjiga.
Inače, što se dokaza tiče ne znam je li ti je poznato da čak u matematici kao idealu logičkog/apstraktnog zaključivanja postoje, i uvijek će postojati, istinite tvrdnje koje se ne mogu dokazati. Dakle, istinitost nije jednaka dokazivosti. To ima strahovite reperkusije ne samo u matematici, već i u nauci općenito, filozofiji...
Mislim da si ovdje nesto malo pobrkao... Ne postoje "istinite tvrdnje koje se ne mogu dokazati", nego samo nedokazive matematicke formule, ili nedokazive matameticke tvrdnje. Ako se neka formula/tvrdnja ne moze dokazati, onda ona nikako ne moze biti "istinita tvrdnja". Ovo je takodjer i oksimoron. Nesto slicno "cosku u okrugoj sobi" ili "dugokosom celavcu".
A kad smo već kod traženja dokaza, primjećujem tu jednu veliku nedosljednost. Naime, a već sam to i ranije naveo, ateisti bez ikakvog naučnog dokaza, bez potvrde u iskustvu, vjeruju da na početku i u temelju sveukupne stvarnosti stoji isključivo materija (što je čista metafizika), te da svi oni nematerijalni entiteti kao što su svijest, samosvijest, um, inteligencija, slobodna volja..., da su produkt isključivo materije, i to sve bez ikakvog suvislog obrazloženja/opravdanog vjerovanja.
A to će reći da niti traže, niti trebaju dokaze, već a priori odbacuju opciju Stvoritelja, a to je prvenstveno stvar volje, ne razuma.
I ovdje si ponesto pobrkao... Materija nikako ne moze biti "metafizika". Kao sto znamo, metafizika je grana filozofije koja istražuje principe stvarnosti koji transcendiraju one koje su u bilo kojoj određenoj nauci, i bavi se objašnjenjem krajnje prirode postojanja i svijeta.
Sto se tice "potvrde u iskustvu", mislim da si i ovdje ponesto fulio. Kao sto znamo, vjernici nemaju nikakvu potvrdu u iskustvu za postojanje boga/stvoritelja, ali to vam ne smeta da vjerujete da on postoji, a sve na bazi knjiga ciji sadrzaji su u velikoj mjeri odavno razjasnjeni, ili je mozda bolji izraz "desifrovani" ili "dekodirani", jer nacin pisanja i jezik na kojem su te knjige pisane, kao i sveukupno znanje o svemu oko sebe koje su imali njihovi pisci, prilicno su manjkavi i razliciti od danasnjih. Preciznije, o svemu su znali dosta manje od nas danas.
Za nematerijalne entitete poput svijesti, samosvijesti, uma, inteligencije, slobodne volje, itd., mislim da smo vec diskutovali, kao i da je nepobitno i vrlo lako dokazano da nista od svega toga ne bi postojalo bez naseg i te kako materijalnog mozga.
Kao dokaz ovoga mogu ti ponuditi vrlo jednostavno pitanje, a odgovor ce ti neminovno ukazati da je gornja postavka 100% tacna. Da nemas mozga u glavi, ili cak da nemas samo dijela koji je "zaduzen" za svijest, da li bi bio svjestan icega? Da li bi imao um? Da li bi bio inteligentan?
Ovo o univezalnoj definiciji Boga koja bi se mogla primijeniti na svih 5000+, nikada čuo, a i nema nikakvog smisla, jer ovih 4999+ božanstava i božanskih sila bliži su ateističkom poimanju stvarnosti nego monoteističkom Abrahamovom Bogu. Naime, sva ta božanstva i božanske sile dio su materijalnog Kosmosa u čiju stvarateljsku snagu vjeruju i ateisti (do nedavno su vjerovali i u njegovu vječnost), dok je Abrahamovom Bog stvorio taj Kozmos, uzdržava ga, a nije dio njega.
Nisi ni mogao cuti jer nesto takvo ne postoj. To je bilo pitanje, a koje je, vjerujem, kolegica postavila iz vrlo prostog razloga - danasnje monoteisticke religije tvrde da postoji samo 1 bog, a koji se ljudima hiljadama godina prikazivao u raznim oblicima i na razne nacine, ili su to sve bili neki njegovi andjeli, klinci, palci.... (meni ovo lici na klasicnu "naknadnu pamet" i "preuzimanje zasluga").
I ovdje se, onda, postavlja vrlo logicno pitanje - zasto se taj abrahamski bog ljudima nije obratio prije 10.000 godina, 50.000, 100.000...?
Postavlja se i gomila drugih pitanja vezanih za sam postanak covjecanstva, a sto abrahamske religije pocinju s Adamom/Ademom.
Ako je on bio prvi covjek od kojeg smo svi mi nastali, kako se onda objasnjavaju razlicite rase ljudi, razlicite boje koze, razliciti jezici, razlicite krvne grupe? Da ne pricamo o tome da na arapskom poluotoku, gdje su nastale ove sve 3 religije, ti ljudi nisu ni znali za postojanje drugih ljudi na drugim kontinentima poput Amerike, Australije, polova...
Samom ovom cinjenicom nije uopste tesko zakljuciti da je prica o Adamu i Evi samo bajka, odnosno prilicno primitivan nacin objasnjavanja naseg postanka, a do kojeg je doslo upravo u skladu sa znanjem i percepcijom ondasnjih ljudi koji su pisali ove knjige.
Last edited by Dozer on 09/01/2020 11:17, edited 1 time in total.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#1965 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by belfy »

allem_77 wrote: 08/01/2020 23:22
belfy wrote: 08/01/2020 23:08
allem_77 wrote: 08/01/2020 21:07 Još niste načisto koliko čovjek ima organa?

http://ba.n1info.com/Lifestyle/a251214/ ... ijelu.html

A 100 % ste uvjereni šta se desilo prije 4,5 milijardi godina. :lol:
ko nije nacisto?
Darvinovi sljedbenici.
a "VI" ste nacisto sa tim koliko covjek ima organa? tj, znao si ovo od prije?
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#1966 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by allem_77 »

belfy wrote: 09/01/2020 10:48
allem_77 wrote: 08/01/2020 23:22
belfy wrote: 08/01/2020 23:08

ko nije nacisto?
Darvinovi sljedbenici.
a "VI" ste nacisto sa tim koliko covjek ima organa? tj, znao si ovo od prije?
Ti nemaš smisla za humor.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8269
Joined: 25/05/2013 23:49

#1967 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi »

Dozer wrote: 08/01/2020 13:20
Edouard wrote: 07/01/2020 16:25 3. Kult neznanja kao korijen problema
Primarni razlog je nepoznavanje stavova institucije koju napadaju. No palanki to nikada nije bio problem jer ona često tvrdi da se tu nema što znati. Stoga ćete među ateistima palanke često naići na popularno mišljenje da nije potrebno proučavati materiju koju napadaju jer je ionako riječ o „glupostima“ koje ateizam palanke izjednačava sa „čitanjima knjiga o zmajevima i vilama“
Kada eminentni članovi ateizma palanke započinju diskusiju, oni se stavljaju u položaj osobe koja izvanredno razumije teološka tumačenja, istovremeno napominjući da nisu čitali dokumente dotičnih institucija koje napadaju jer za to nema potrebe. Stoga je ateizam palanke vrhunac ljudskog intelekta u kojem pojedinci iz grupe posjeduju ogromna znanja samo zbog činjenice što su članovi ateizma palanke. Čitanje literature, a stoga i sama teologija, postaje bespotrebna za razumijevanje teologije o kojoj ateizam palanke priča, što zapravo postaje logička posljedica jer, u svom nerazumijevanju, ateizam palanke proizvodi sasvim nova tumačenja teoloških pojmova i sasvim novu interpretaciju Biblije, koja više nema veze sa onom interpretacijom i religijskim učenjem, već postaje interpretacija ateizma palanke, koju zatim ateizam palanke napada, predstavljajući je kao religijsku interpretaciju, paradoksalno, ne shvaćajući da napada vlastitu interpretaciju.

Ima još nekoliko zanimljivih markera, ali ću ih zasad ipak izostaviti
Opet fula. Kao sto vec X puta rekoh - procitao sam i Bibliju i Kur'an (da li si ti Kur'an, Edo?). Dakle, sto se mene tice, i ovo je besmislica. Interpretacija Biblije i Kur'ana se danas svodi na naucno istrazivanje i demistifikaciju "bozijih djela" navedenih u te dvije knjige. Ja se vodim tim, kao i prostom logikom baziranom na akumuliranom znanju koje se danas posjeduje i/ili do kojeg se moze doci o tim tumacenjima.

Ali, kako god se okrene, ono sto mene fascinira kod vjernika jeste potpuni izostanak prihvatanja cinjenica o raznim stvarima iz tih knjiga, a koje su vec podrobno naucno objasnjene i dokazane u tom smislu. Cak to nije ni izostanak prihvatanja, nego prilicno ostrasceno negiranje.
Jedan od najbanalnijih primjera vec dadoh (kisa), a takvih primjera su hiljade i hiljade. Vjernici hladno zaobidju ovakve stvari, uopste ne zele ni da misle, a ni pricaju o njima, nego se i dalje bukvalno slijepo drze svog vjerovanja.
Ima ovo duboko ukorijenjenje evolutivne razloge zasto je to bas tako. Naime, radi se o osjecaju grupne pripadnosti gdje se trazi sigurnost u grupi. Ljudi imaju potrebu za sigurnoscu kako bi mogli funkcionisati u ostalim sferama zivota. Konstantna anksioznost je neproduktivna i veoma destruktivna. Iz tog razloga je evoluirala "grupna pripadnost" gdje ti zrtvujes individualizam za sigurnost i stabilnost.

Vjeru i religiju smo naslijedili od proslih generacija i dobrim dijelom smo odgajani u tom duhu te razni arheotipovi koje nosimo u sebi se vezu za odredjene religijske price. Propitivanje istih znaci potencijalni gubitak grupne pripadnosti. Vecina vjernika na ovom podforumu (ukljucujuci i nekadasnjeg mene) propituju i svjesni su nelogicnosti ali imaju problem grupne pripadnosti kojeg ne mogu rijesiti. Da bi rijesio taj problem moras proci kroz nesto sto se u psihologiji zove: smrt ega. Najbolje je proci kroz taj proces postepeno jer naglo ubijanje ega biva veoma bolno i nezgodno. Sta znaci smrt ega? To znaci shvatanje da tvoja prethodna uvjerenja nisu istinita i da ti moras postati novi TI. Ovo dozive ljudi koje na primjer prevari partner pa kada otkriju prevaru. On ili ona zivi u iluziji da ima neku sigurnost i stabilnost i onda dodje otkrovljenje da je sve bila laz. Ta osoba nije to sto si mislio. Ti si mislio da imas nesto sto nemas i sada je ta ideja o SEBI (EGO) umrla.

Slicna je stvar kada se fasuje neka smrtna bolest ili kada bude rat i sl. Sve sto narusi ustaljenu sliku nas u svijetu i okruzenju neminovno vodi smrti ega. Religijski svjetonazor spada u istu kategoriju a najtezi dio umiranja ega u tom slucaju je da se naviknes na tu ideju (pod pretpostavkom da zivis u slobodnom drustvu gdje ti zivot i cast nisu ugrozeni zbog odluke). Ja sam takodjer imao problem sa drustvom jer je moje napustanje religije automatski znacilo prekidanje veza s nekim ljudima (njihova odluka ne moja). Sad odjednom dodjes u poziciju da imas problem u porodici, drustvu, a ako si peh i na poslu. Zaljuljaju se temelji na kojima gradis svoje vidjenje svijeta.

TO je glavni razlog izostanka prihvatanja cinjenica. Ti imas alternativu i nasao si sigurnost u drugim stvarima. Meni je trebalo dvije do tri godine da pomalo prekidam poznanstva i gradim nova te da ovaj prelazak bude sto bezbolniji. Vrlo bitno je napraviti sebi alternativu. Naci drugu grupu kod koje ces naci sigurnost. Zeznuto je kad te clanovi izbace iz grupe i ti zavrsis sam u sumi okruzen vukovima. To je mehanizam koji sprecava da se razmislja o ovim temama otvoreno i objektivno.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1968 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by MarlboroGold »

Ne talasaj i ne razmišljaj svojom glavom, jer inače postaješ škart i u porodici i u društvu ukoliko nemaš nekog/e sa kojima se možeš identificirati po stajalištima. Ako ništa makar te počnu gledati čudno.

Da je to apsidejzi samo u vezi ove teme... drugih primjera je koliko hoćeš.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1969 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer »

apsidejzi wrote: 09/01/2020 16:52 Ima ovo duboko ukorijenjenje evolutivne razloge zasto je to bas tako. Naime, radi se o osjecaju grupne pripadnosti gdje se trazi sigurnost u grupi. Ljudi imaju potrebu za sigurnoscu kako bi mogli funkcionisati u ostalim sferama zivota. Konstantna anksioznost je neproduktivna i veoma destruktivna. Iz tog razloga je evoluirala "grupna pripadnost" gdje ti zrtvujes individualizam za sigurnost i stabilnost.

Vjeru i religiju smo naslijedili od proslih generacija i dobrim dijelom smo odgajani u tom duhu te razni arheotipovi koje nosimo u sebi se vezu za odredjene religijske price. Propitivanje istih znaci potencijalni gubitak grupne pripadnosti. Vecina vjernika na ovom podforumu (ukljucujuci i nekadasnjeg mene) propituju i svjesni su nelogicnosti ali imaju problem grupne pripadnosti kojeg ne mogu rijesiti. Da bi rijesio taj problem moras proci kroz nesto sto se u psihologiji zove: smrt ega. Najbolje je proci kroz taj proces postepeno jer naglo ubijanje ega biva veoma bolno i nezgodno. Sta znaci smrt ega? To znaci shvatanje da tvoja prethodna uvjerenja nisu istinita i da ti moras postati novi TI. Ovo dozive ljudi koje na primjer prevari partner pa kada otkriju prevaru. On ili ona zivi u iluziji da ima neku sigurnost i stabilnost i onda dodje otkrovljenje da je sve bila laz. Ta osoba nije to sto si mislio. Ti si mislio da imas nesto sto nemas i sada je ta ideja o SEBI (EGO) umrla.

Slicna je stvar kada se fasuje neka smrtna bolest ili kada bude rat i sl. Sve sto narusi ustaljenu sliku nas u svijetu i okruzenju neminovno vodi smrti ega. Religijski svjetonazor spada u istu kategoriju a najtezi dio umiranja ega u tom slucaju je da se naviknes na tu ideju (pod pretpostavkom da zivis u slobodnom drustvu gdje ti zivot i cast nisu ugrozeni zbog odluke). Ja sam takodjer imao problem sa drustvom jer je moje napustanje religije automatski znacilo prekidanje veza s nekim ljudima (njihova odluka ne moja). Sad odjednom dodjes u poziciju da imas problem u porodici, drustvu, a ako si peh i na poslu. Zaljuljaju se temelji na kojima gradis svoje vidjenje svijeta.

TO je glavni razlog izostanka prihvatanja cinjenica. Ti imas alternativu i nasao si sigurnost u drugim stvarima. Meni je trebalo dvije do tri godine da pomalo prekidam poznanstva i gradim nova te da ovaj prelazak bude sto bezbolniji. Vrlo bitno je napraviti sebi alternativu. Naci drugu grupu kod koje ces naci sigurnost. Zeznuto je kad te clanovi izbace iz grupe i ti zavrsis sam u sumi okruzen vukovima. To je mehanizam koji sprecava da se razmislja o ovim temama otvoreno i objektivno.
Vise nego lijepo receno i opisano. I nadasve tacno. Medjutim, a kao sto si i sam to odlicno detektovao, problemi napustanja nekog visegodisnjeg okruzenja mogu stovriti velike probleme. A ljudi uvijek imaju strah od toga. Mada se taj strah ne veze toliko za napustanje okruzenja ili neke grupe u kojoj se covjek osjeca sigurno, domace, postovano i voljeno, nego se zapravo radi o strahu od promjene, od necega novog. Ovo je cesto incijalno cak vise podsvjesno, nego svjesno, ali onda prelazi u neku vrstu blage panike, covjek pocne razmisljati sta dobija, a sta gubi time, a sto duze razmislja, to je podlozniji odustajanju. Ovo se moze uporediti s banalnim primjerom skakanja u vodu sa, recimo, 5m visine. NIje neka visina, ali ipak imamo tremu, neko i pravi strah, a neko cak i paniku, jer ne znamo sta ce se desiti kada padnemo u vodu s te visine posto to nikad prije nismo radili. Ovo se zove "strah od nepoznatog" i moze se sresti bilo kad i bilo gdje kada se nadjemo u nekoj novoj i nepoznatoj situaciji, ili kada znamo da idemo prema necemu novom i nepoznatom..

Ni ti vjerovatno nisi mislio da ces biti odbacen iz svog okruzenja kada si poceo odustajati od vjere, i to ti je sigurno bilo i cudno, i smetalo ti, vjerovatno si bio i povrijedjen takvim odnosom dojucerasnjih prijatelja. Medjutim, to je zapravo bio znak dvije stvari - prva je da ti to nisu bili zaista prijatelji, da te nisu zaista ni voljeli ni cijenili kao osobu, nego su bili s tobom iskljucivo radi dijeljenja zajednicke ideologije i svjetonazora. Drugi dio se tice navike, neke ustaljene kolotecine u razmisljanju, razgovorima, desavanjima, kretanju. A svi znamo da se navike, bilo koje, vrlo tesko rijesiti.

Za razliku od tebe ja, recimo, nikad nisam imao problem bilo kakvog kolektivnog odbacivanja, a imam prijatelje, drugove i poznanike medju raznim vjernicima, nevjernicima, razlicitim rasama (bukvalno), i nacijama. S nekima sam pravo povezan, s nekim manje, ali sa svima imam neki kontakt. Nekad cesci, nekad rjedji, ali ga imamo.
Imam cak i razlicite grupe ljudi s kojima sam povezan kroz razlicite vrste interesovanja, kao sto su sport, posao, ribolov, kafana, kucna porodicna druzenja i putovanja, a dosta njih cesto i povezujem medjusobno. Mozda je dobar pokazatelj ovoga cinjenica da u telefonu imam 847 kontakata.
Naravno, nije da se nikad nije desio neki pojedinacni slus i razlaz, mada su rijetki i mogu ih nabrojati na prste jedne ruke, ali ono sto je meni zaista drago jeste da mogu reci da se to nikad nije desilo radi moje greske, jer nikad nikoga nisam prevario ni za zvaku, a kamoli za nesto vece.
Dodatna stvar je sto ja sasvim dobro funkcionisem i sam, odnosno nisam prejako vezan ni za jednu grupu ili pojedinca, a opet se osjecam dobro u svakoj od grupa i sa svima pojedinacno. Mislim da je i njima isto tako sa mnom, inace se ne bi ni druzili, zar ne?

A sto se tice pripadnosti grupi radi osjecaja sigurnosti i stabilnosti, pored toga sto je iz gornjeg ocito da ja licno nemam taj problem ili tu potrebu, moram reci da se ta ljudska potreba i ponasanje ni za milimetar ne razlikuje od bilo koje druge vrste zivotinja.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#1970 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by belfy »

allem_77 wrote: 09/01/2020 11:04
belfy wrote: 09/01/2020 10:48
allem_77 wrote: 08/01/2020 23:22

Darvinovi sljedbenici.
a "VI" ste nacisto sa tim koliko covjek ima organa? tj, znao si ovo od prije?
Ti nemaš smisla za humor.
moguce. probaj na vicevima sa ovakvim onda. bices slavan.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#1971 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by allem_77 »

Dozeru ti kao da si iblisov glasnogovornik? :D
Niti je više nego lijepo rečeno i opisano. Niti je nadasve tačno. Ja mu savjetujem da još razmisli. Ili ako je baš tvrdo odlučio ostati sadašnjeg stava, neka počne zamišljati ražanj, vatru, dim, krike, patnju...
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#1972 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Edouard »

Dozer wrote: ↑
Mislim da si ovdje nesto malo pobrkao... Ne postoje "istinite tvrdnje koje se ne mogu dokazati", nego samo nedokazive matematicke formule, ili nedokazive matameticke tvrdnje. Ako se neka formula/tvrdnja ne moze dokazati, onda ona nikako ne moze biti "istinita tvrdnja". Ovo je takodjer i oksimoron. Nesto slicno "cosku u okrugoj sobi" ili "dugokosom celavcu".
Dozeru, ne čudim se što nisi upoznat s time i što to ne razumiješ, ali se čudim na tvojoj "hrabrosti" tvrdeći da sam ja nešto pobrkao.
I u matematičkoj logici ne postoji oksimoron.
I ovdje si ponesto pobrkao... Materija nikako ne moze biti "metafizika". Kao sto znamo, metafizika je grana filozofije koja istražuje principe stvarnosti koji transcendiraju one koje su u bilo kojoj određenoj nauci, i bavi se objašnjenjem krajnje prirode postojanja i svijeta.
Ponovo, kad nešto ne razumiješ onda sam ja pobrkao. Zar nikada nisi čuo za metafizički materijalizam? To ti čak i Belfy može objasniti, ili naše @Pilence.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#1973 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by piupiu »

Edouard wrote: 09/01/2020 00:43 Inače, što se dokaza tiče ne znam je li ti je poznato da čak u matematici kao idealu logičkog/apstraktnog zaključivanja postoje, i uvijek će postojati, istinite tvrdnje koje se ne mogu dokazati. Dakle, istinitost nije jednaka dokazivosti. To ima strahovite reperkusije ne samo u matematici, već i u nauci općenito, filozofiji...
Kako neću znati, rodila se na Dekartov rodjendan! :D No... njegov me a priori argument o postojanju Boga takodje nije impresionirao. :wink:
Ovo o univezalnoj definiciji Boga koja bi se mogla primijeniti na svih 5000+, nikada čuo, a i nema nikakvog smisla, jer ovih 4999+ božanstava i božanskih sila bliži su ateističkom poimanju stvarnosti nego monoteističkom Abrahamovom Bogu.
Naravno da su bliži 'ateističkom poimanju stvarnosti'. Za nas su sva božanstva/božice/abrahamski Bog/ovi jedan te isti proizvod ljudske potrebe za alternativnom/dodatnom stvarnošću. Stoga i moje pitanje postoji li neka definicija kojom se isti mogu objediniti u jedinstvenu pojmovnu kategoriju. :)
John Cleese
Posts: 37281
Joined: 25/05/2010 18:30

#1974 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by John Cleese »

Edouard wrote: 09/01/2020 00:43 A kad smo već kod traženja dokaza, primjećujem tu jednu veliku nedosljednost. Naime, a već sam to i ranije naveo, ateisti bez ikakvog naučnog dokaza, bez potvrde u iskustvu, vjeruju da na početku i u temelju sveukupne stvarnosti stoji isključivo materija (što je čista metafizika), te da svi oni nematerijalni entiteti kao što su svijest, samosvijest, um, inteligencija, slobodna volja..., da su produkt isključivo materije, i to sve bez ikakvog suvislog obrazloženja/opravdanog vjerovanja.
A to će reći da niti traže, niti trebaju dokaze, već a priori odbacuju opciju Stvoritelja, a to je prvenstveno stvar volje, ne razuma.
Ateisti su vrlo, vrlo sarolika skupina, toliko sarolika da je cak i za potrebe minornog katolibanskog izdrkavanja na nekakvom laickom forumu (ad maiorem dei gloriam, sta li...) neprimjereno trpati sve u isti pretinac da bi lakse stali u neciju kockastu tintaru.

Vecina ateista koje osobno poznajem ne vjeruje ni u sta.

Prosto prihvataju cinjenicu da ljudi neke stvari ne znaju i nemaju potrebu da po svaku cijenu prihvate, eto i bajku ne bi li se kako ususkali u kakvu-takvu, makar i jezivo lose izmastanu i do tacke pucanja nategnuto konstruiranu, izvjesnost, bez obzira na to koliko dugo ta bajka kola covjecanstvom i koliko ljudi i kako na nju trose vrijeme.

A vecina religioznih ljudi koje poznajem nisu bigotski davezi ni propovjednici na baterije nego dobri, jednostavni, skromni ljudi koji duboko osjecaju, njeguju i svijetu daruju plodove duha.

Takve ljude nije tesko postovati i voliti.

Upravo zbog njih se uvijek nastojim suzdrzati da neku bigotsku supcinu propisno smjestim tamo gdje vec spada kad pocne samozadovoljno i zlobno tupiti o necemu ciji osnovni smisao ponistava cim, takav, zine.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#1975 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by vatrogasac »

Dozer wrote: 09/01/2020 00:00
exampLe. wrote: 08/01/2020 21:21 Image
:lol: :thumbup:

Onda se samo malo Adam/Adem protrese da mu otpadne rebro, i - PUF! Eto i Eve/Have.
I onda su se voljeli do kraja zivota, a djeca su im se medjusobno bubala do besvijesti...
Autora ovog PhotoShop uratka, kao inače i većinu sličnih, karakteriše površnost u čitanju Svetog teksta.
BIOGENI ELEMENTI – elementi koji izgrađuju živa bića, a to su: ugljik, vodik, kisik, klor, kalij, kalcij, magnezij, dušik, fosfor, sumpor, natrij i željezo. Oni su ujedno makroelementi i čine 99 % žive prirode. Ostalih 1 % su mikroelementi: bakar, brom, cink, flour i jod te elementi u tragovima brom i kositar.
Post Reply