F. Nietzsche vs S.Freud

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#101 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by arzuhal »

Vjerovatno su Nietzscheovi savremenici i prijatelji njegov ovosvjetski kraj pred smrt smatrali najvećom tragedijom koja je zadesila velikog mislioca... Nisu dovoljno dugo poživjeli da vide kako je i on postao jedna od žrtava turbo-folka...
User avatar
tandmand
Posts: 5652
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#102 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by tandmand »

cartman wrote:vs C.G Jung
A i on kao oženjen čovjek zglajzo sa pacijenticom, kontrola nagona nula.

Jebeš karakter ako nije labilan. :D
takojegovorio
Posts: 289
Joined: 07/05/2019 23:17

#103 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by takojegovorio »

Sva filozofija Ničea svodi se na to da budemo razuzdani,u sexu,u životu,u ratu,da mir zameni rat,propadanje svega i opet propadanje,da slabi i neuspešni propadnu,još im u tome treba pomoći,sveštenik je za Ničea ono što sve vidi i prikazuje naopako(Antihrist),samo jaki opstaju,rat je za Ničea opasna ali okrepljujuća i dobra stvar,svaki čovjek žudi za moći(Volja za moć)

"Gotovo sve što zovemo "višom kulturom" počiva na produhovljenju i produbljenju okrutnosti. Ona "divlja životinja" uopće nije umrtvljena. Ona živi, cvate, samo se - obogotvorila. Ono što čini bolnu nasladu tragedije je okrutnost. Postoji obilan, preobilan užitak i u vlastitoj patnji, u vlastitom činjenju sebe patećim."

Neko je negde napisao da je Niče "otrov za omladinu"
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#104 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by broj dva »

takojegovorio wrote: 06/01/2020 18:23 Sva filozofija Ničea svodi se na to da budemo razuzdani,u sexu,u životu,u ratu,da mir zameni rat,propadanje svega i opet propadanje,da slabi i neuspešni propadnu,još im u tome treba pomoći,sveštenik je za Ničea ono što sve vidi i prikazuje naopako(Antihrist),samo jaki opstaju,rat je za Ničea opasna ali okrepljujuća i dobra stvar,svaki čovjek žudi za moći(Volja za moć)

"Gotovo sve što zovemo "višom kulturom" počiva na produhovljenju i produbljenju okrutnosti. Ona "divlja životinja" uopće nije umrtvljena. Ona živi, cvate, samo se - obogotvorila. Ono što čini bolnu nasladu tragedije je okrutnost. Postoji obilan, preobilan užitak i u vlastitoj patnji, u vlastitom činjenju sebe patećim."

Neko je negde napisao da je Niče "otrov za omladinu"
Omladina koja cita filozofe nikad nije bila problem vec omladina koja mase zastavama i voli uniforme i boga i otadzbinu
User avatar
Hame_
Posts: 5418
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#105 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by Hame_ »

Neko je anonimno/bez prijave pohvalio ovu gore poruku, a meni na pohvalu javlja da povlačim pohvalu.

Kao da sam Ja anonimno prije pohvalio, a nisam.
takojegovorio
Posts: 289
Joined: 07/05/2019 23:17

#106 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by takojegovorio »

broj dva wrote: 07/01/2020 14:19
takojegovorio wrote: 06/01/2020 18:23 Sva filozofija Ničea svodi se na to da budemo razuzdani,u sexu,u životu,u ratu,da mir zameni rat,propadanje svega i opet propadanje,da slabi i neuspešni propadnu,još im u tome treba pomoći,sveštenik je za Ničea ono što sve vidi i prikazuje naopako(Antihrist),samo jaki opstaju,rat je za Ničea opasna ali okrepljujuća i dobra stvar,svaki čovjek žudi za moći(Volja za moć)

"Gotovo sve što zovemo "višom kulturom" počiva na produhovljenju i produbljenju okrutnosti. Ona "divlja životinja" uopće nije umrtvljena. Ona živi, cvate, samo se - obogotvorila. Ono što čini bolnu nasladu tragedije je okrutnost. Postoji obilan, preobilan užitak i u vlastitoj patnji, u vlastitom činjenju sebe patećim."

Neko je negde napisao da je Niče "otrov za omladinu"
Omladina koja cita filozofe nikad nije bila problem vec omladina koja mase zastavama i voli uniforme i boga i otadzbinu
Bila je i Titova omladina,nosila uniformu,mahala zastavama i volela domovinu ...je li ona bila problem?
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#107 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by broj dva »

Jeste. Jednoumlje i ispran mozak nisu novi fenomeni.
A vidjeli smo i gledamo "Titovu omladinu" na djelu zar ne.
takojegovorio
Posts: 289
Joined: 07/05/2019 23:17

#108 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by takojegovorio »

broj dva wrote: 09/01/2020 17:25 Jeste. Jednoumlje i ispran mozak nisu novi fenomeni.
A vidjeli smo i gledamo "Titovu omladinu" na djelu zar ne.
naravno! Tito i njegova???? ideologija su ostavili trag.Međutim moram da se vratim onom što mi je(bar tako mislim da mi je bilo) jeste obrazovanje.U Jugoslaviji pod kraljem bilo je 95% nepismenih,u u Titovoj 95% pismenih i 5% nepismenih! Ovo što se sada radi podseća(bar u mom kraju i gradu) na povratak u feudalizam! Sveštenici svih vera zaglupljuju narod,i jedna grupa ljudu to koristi za svoje ciljeve. Klanjao sam i ja 3 godine i to svih 5 namaza,svi moji.babo,sestra,amidža i ostala vrlo bliska rodbina bili su na hadž i obavljaju svako prema svojim mogućnostima verske obaveze.Iako ih sve neizmerno volim,rasprava o bilo šta drugom koje ima i malu naznaku da je suprotno od njihovog učenja pretvara se u pravi boj,koji nije daleko i od žrtava,tako da nema rasprave.

No da se vratimo Ničeu. žrtvovanje nevinog(Isusa ili Isa a.s.) za grehove krivih!
"Pouka-nauka je zabranjeno po sebi- ona je jedina zabranjena. Nauka je prvi greh,klica svih grehova,iskonski greh"
User avatar
piupiu
Posts: 16346
Joined: 05/01/2008 05:08

#109 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by piupiu »

The androcentric Mr Freud, whose cocaine-propelled penis all of us klix soooo envy, vs the androcentric Herr Nietzsche, whose relationship with his mother should have been a serious point of analysis for Mr Freud. :D
takojegovorio
Posts: 289
Joined: 07/05/2019 23:17

#110 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by takojegovorio »

"Mir,prijateljstvo sa islamom: tako je osećao, tako je delao onaj veliki slobodarski duh ,genije među nemačkim carevima, Fridrih Drugi."
Fridrih Niče
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#111 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by Škobo Habu »

takojegovorio wrote: 06/01/2020 18:23 Sva filozofija Ničea svodi se na to da budemo razuzdani,u sexu,u životu,u ratu,da mir zameni rat,propadanje svega i opet propadanje,da slabi i neuspešni propadnu,još im u tome treba pomoći,sveštenik je za Ničea ono što sve vidi i prikazuje naopako(Antihrist),samo jaki opstaju,rat je za Ničea opasna ali okrepljujuća i dobra stvar,svaki čovjek žudi za moći(Volja za moć)
Ispade da je Nietzsche nešto poput pretače hippy pokreta!?

Nietzsche je, kao filozof, digao glas protiv moralnih stega i kulturoloških obrozaca vremena u kojem je živio.
Mislim da je on to negdje i rekao da je to obaveza svakog filozofa - da aktivno promišlja i donosi stavove po pitanju nametnutih društvenih vrijednosti.

Nietzsche je jedan od rijetkih njemačkih mislilaca 19. stoljeća koji je kritikovao antisemitizam među Njemcima kao dijela folklora.
Behem0th
Posts: 188
Joined: 11/05/2020 19:45

#112 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by Behem0th »

broj dva wrote: 09/01/2020 17:25 Jeste. Jednoumlje i ispran mozak nisu novi fenomeni.
A vidjeli smo i gledamo "Titovu omladinu" na djelu zar ne.
:run:
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#113 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by saibaba »

takojegovorio wrote: 09/01/2020 17:13
broj dva wrote: 07/01/2020 14:19
takojegovorio wrote: 06/01/2020 18:23 Sva filozofija Ničea svodi se na to da budemo razuzdani,u sexu,u životu,u ratu,da mir zameni rat,propadanje svega i opet propadanje,da slabi i neuspešni propadnu,još im u tome treba pomoći,sveštenik je za Ničea ono što sve vidi i prikazuje naopako(Antihrist),samo jaki opstaju,rat je za Ničea opasna ali okrepljujuća i dobra stvar,svaki čovjek žudi za moći(Volja za moć)

"Gotovo sve što zovemo "višom kulturom" počiva na produhovljenju i produbljenju okrutnosti. Ona "divlja životinja" uopće nije umrtvljena. Ona živi, cvate, samo se - obogotvorila. Ono što čini bolnu nasladu tragedije je okrutnost. Postoji obilan, preobilan užitak i u vlastitoj patnji, u vlastitom činjenju sebe patećim."

Neko je negde napisao da je Niče "otrov za omladinu"
Omladina koja cita filozofe nikad nije bila problem vec omladina koja mase zastavama i voli uniforme i boga i otadzbinu
Bila je i Titova omladina,nosila uniformu,mahala zastavama i volela domovinu ...je li ona bila problem?
Vidjeli smo koliko je bratstvo i jedinstvo vladalo medju "titovom" omladinom i koliko je "volela" domovinu 92 - 95. Nisam nesto vidio partizanske odrede
titovih mladih komunista kako mire narode u tom preiodu ili protestuju protiv napadanja i bombardovanja.. Tako da naravno da je bila itekakav problem, zato sto kao takva nije ni postojala..
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#114 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by saibaba »

Ja sam bio bukvalo sokiran kad sam nabasao na nicea. Milslim da je djelima malo pretjerivao kako bi skrenuo paznju. ali suština kako sam ja shvatio je da nema dobro ili lose. I da ne treba gusiti nagone zbog drustvenih, vjerskih ili nekoh drugih normi.. Treba jednostavno biti kakav jesi bez zaljenja. Mogu shvatiti da je to iskoristeno jednim djelom kao osnova za fasizam. Posto je kod Fašista recimo empatija prema bolesnim, "nize vrijednim rasama". ili starim tretirana kao jedna od slabost koju treba prevladati da bi se postalo "Uber". A opet i Hippy pokret (druga krajnost) je komotno mogao nastati iz nicheovog ucenja posto ni oni nisu prihvatali drustvene limite i ponasali su u skladu s nagonima. Mislim da ce njegov doprinos samom pogledu na zivot i filozofiji generalno tesko biti nadmasen..
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#115 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by MarlboroGold »

Ih nekad se svašta pisalo. Lijepo je vidjeti kad neko oživi dobru temu :thumbup:

I dalje je ovo "vs" u naslovu višak, ali et ljudi vole te "vs" :mrgreen:
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#116 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by Ljubo2 »

saibaba wrote: 31/03/2021 16:24Ja sam bio bukvalo sokiran kad sam nabasao na nicea. Milslim da je djelima malo pretjerivao kako bi skrenuo paznju. ali suština kako sam ja shvatio je da nema dobro ili lose.
Ima...ima dobro i i loše,nebitno da li si ti to dobro shvatio ili da li je Niče to tvrdio. Haos je ZLO, a harmonija je DOBRO. U cijelom Univerzumu sve teži od Haosa i Zla, ka Harmoniji i Dobru, osim u ljudskom društvu, koje već hiljadama godina uvijek iznova pravi Haos i Zlo. To se ne može objasniti na drugi način, već da je ljudsko društvo potpuno ludo i da mu treba psihijatar, Kao i Ničeu, ako je tvrdio (jer ga nisam čitao) "da nema dobro ili loše"
saibaba wrote: 31/03/2021 16:24I da ne treba gusiti nagone zbog drustvenih, vjerskih ili nekoh drugih normi.. Treba jednostavno biti kakav jesi bez zaljenja.
Zar su ljudi ikada znali "kakvi jesu"? Gdje to ima, koja je to ljudska nauke, filozofija, religija ili ideologija otkrila tajnu postojanja materije, života, Univerzuma i Boga i sa sigurnošću objasnila "kakvi ljudi jesu", da bi oni poslije sa sigurnošću mogli da se trude i teže da budu "kakvi jesu"? Da li je to Niče objasnio? NIje! Lupetao je o tome kao i svi prije i poslije njega. Znam to, nebitno što ga nisam čitao. Znam iz diskusija vas koji ste ga čitali.
saibaba wrote: 31/03/2021 16:24Mogu shvatiti da je to iskoristeno jednim djelom kao osnova za fasizam. Posto je kod Fašista recimo empatija prema bolesnim, "nize vrijednim rasama". ili starim tretirana kao jedna od slabost koju treba prevladati da bi se postalo "Uber". A opet i Hippy pokret (druga krajnost) je komotno mogao nastati iz nicheovog ucenja posto ni oni nisu prihvatali drustvene limite i ponasali su u skladu s nagonima.
A šta misliš, da li je Ničeova filozofija: "ponšati se prema nagonima", mogla da bude iskorištena i za stvaranje jednstvenog svjetskog pravednog i harmoničnog društvenog i ekonomskog poretka, tj. poretka bez plitičkih, vjreskih, nacionalnih i klsnih podjela i pripadnosti, jer i to ima značenje "ponašati se prema nagonima". Koji (nagoni) nemaju nikakvo drugo značenje do VJEČITO TEŽITI od nepostojanja sa značenjem nezadovoljstva i zla, ka postojanju, sa značenjem zadovoljstva i dobra. Koja se ne može ostvariti ni na jedan drugi način do, težiti od Hasoa za značenjem Zla, ka Harmoniji sa značenjem Dobra. Odnosno, koja se ne može ostvariti ni na jedan drugi način, već UKINUTI sve svjetske političke, vjerske, nacionalne i klasne podjele i pripadnosti, koje nemaju nikakvu životnu vrijednost, jer se od njih ne živi i jer to ne može da se jede, već, naprotiv, strada i umire, jer to su na Zemlji, vječiti uzroci stvaranja svakog mogućeg Haosa i Zla.
saibaba wrote: 31/03/2021 16:24Mislim da ce njegov doprinos samom pogledu na zivot i filozofiji generalno tesko biti nadmasen..
Kako da ne? Eto i Niče nas je "USREĆIO", kao i svi dosadašnji filozofi, teolozi, popovi, ideolozi i politikanti, pa sada, zahvaljuući njima možemo mirno, u velikom rahatluku, da živim dok je svijeta i vijeka.
Image
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#117 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by saibaba »

Ljubo Jarane ja pobjegao od tebe sa tvoje teme, a sad opet ti..

Mrsko mi je da sad nesto polemiziram s tobom pogotovo sto si limitiran nekim svojim ucenjem koje agresivno propagiras, sve postove okreces na taj mlin. A i nisi citao doticnog filozofa ...

Procitaj malo Zaratustru mozda dozivis neke nove spoznaje..
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#118 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by Ljubo2 »

saibaba wrote: 08/04/2021 15:27Ljubo Jarane ja pobjegao od tebe sa tvoje teme, a sad opet ti..
Ko bježi od mene, bježi od Istine. Od Istine se ne može pobjeći.
saibaba wrote: 08/04/2021 15:27Mrsko mi je da sad nesto polemiziram s tobom pogotovo sto si limitiran nekim svojim ucenjem...
Istina nije "moja", već UNIVERZALNA, a to znači i tvoja i svačija. Druga je stvar što ti više voliš LAŽ, nego ISTINU, ali to ti nije na korst, već na štetu.
saibaba wrote: 08/04/2021 15:27...svojim učenjem koje agresivno propagiras, sve postove okreces na taj mlin.
Istina (JA+7) je takva, nemilosrdna, sve tare i briše pred sobom.
saibaba wrote: 08/04/2021 15:27A i nisi citao doticnog filozofa ...
Čitajući bilo koga ko ISTINU ne zna, ne može se doći ni do kakvog drugog zaključka, već da "dotični" ISTINU NE ZNA.
saibaba wrote: 08/04/2021 15:27Procitaj malo Zaratustru mozda dozivis neke nove spoznaje..
JA+7 je NAJNOVIJA SPOZNAJA, koja obuhvata sve moguće spoznaje i ko to SPOZNA, nikada više neće moći nikakvu još NOVIJU ili VIŠU SPOZNAJU od ove da spozna. Zato jer to je POSLJEDNJA i NAJVIŠA POZNAJA koja može da se spozna. Zato jer to je spoznaja B O G A .
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#119 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by saibaba »

Ljubo jarane j..be mi se za tvoju istinu... kontas ?
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#120 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by Ljubo2 »

saibaba wrote: 09/04/2021 11:09Ljubo jarane j..be mi se za tvoju istinu... kontas ?
I moja i tvoja i svaćija Istina je JA+7. Jer i ja i ti i SVE drugo na svijetu je JA+7. Da bi moglo da ti se "j.be za tu Istinu", moraš da upotrijebiš svoje JA i svih njegovih 7 i tako dokažeš da je i TVOJA ISTINA, takođe, ista kao i moja - JA+7. I tako je dokažeš čak i kad je psuješ, omalovažavaš ili negiraš. J.be se NJOJ da li se tebi za nju j.be ili ne j.be! Ne možeš joj ništa. Čak i da se ubiješ, ona i dalje ostaje to što je od uvijek bila i što će zauvijedk da bude - JA+7. Ovo ispod je njen simbol. NIče i svi drugi filozofi svijeta, naučnici, teolozi i ideolozi su male maca za nju. Ona je i Početak i Kraj svega. Ona je takođe Početak i kraj filozofije. Nema više "Hegel, NIče, Frojd" i ostali muD(r)aci svijeta. Gotovo je sa filozofijojm. Takođe i sa svim religijama, ideologijama i politikama svijeta. Fajront. Hajmo, razlaz.
Image
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#121 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by saibaba »

Ljubo ne zanima me tvoje propovjedanje, mozes li ti da shvatis ? Ne interesuje me istina, naprezanje, 7 8 sta vec.. Ne zanima me ok ? Imas svoj forum propagiraj je tamo nemoj trovati ostale teme..
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#122 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by Bloo »

Ljubo2 wrote: 09/04/2021 23:58
saibaba wrote: 09/04/2021 11:09Ljubo jarane j..be mi se za tvoju istinu... kontas ?
I moja i tvoja i svaćija Istina je JA+7. Jer i ja i ti i SVE drugo na svijetu je JA+7. Da bi moglo da ti se "j.be za tu Istinu", moraš da upotrijebiš svoje JA i svih njegovih 7 i tako dokažeš da je i TVOJA ISTINA, takođe, ista kao i moja - JA+7. I tako je dokažeš čak i kad je psuješ, omalovažavaš ili negiraš. J.be se NJOJ da li se tebi za nju j.be ili ne j.be! Ne možeš joj ništa. Čak i da se ubiješ, ona i dalje ostaje to što je od uvijek bila i što će zauvijedk da bude - JA+7. Ovo ispod je njen simbol. NIče i svi drugi filozofi svijeta, naučnici, teolozi i ideolozi su male maca za nju. Ona je i Početak i Kraj svega. Ona je takođe Početak i kraj filozofije. Nema više "Hegel, NIče, Frojd" i ostali muD(r)aci svijeta. Gotovo je sa filozofijojm. Takođe i sa svim religijama, ideologijama i politikama svijeta. Fajront. Hajmo, razlaz.
Image
2 sedmice
Ne budite bezobrazni
User avatar
Osim_13
Posts: 2857
Joined: 06/11/2020 21:53

#123 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by Osim_13 »

Ljubo2 wrote: 09/04/2021 01:30 Ko bježi od mene, bježi od Istine. Od Istine se ne može pobjeći.
E jaka ova, moram je probati s jednom djevojkom :lol:
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#124 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by R A V E N »

Ouch, ponovo loše stvari na temi, a mislio sam nešto napisati. :fight: :dosadno:
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#125 Re: F. Nietzsche vs S.Freud

Post by Tempo »

Osim_13 wrote: 10/04/2021 10:32
Ljubo2 wrote: 09/04/2021 01:30 Ko bježi od mene, bježi od Istine. Od Istine se ne može pobjeći.
E jaka ova, moram je probati s jednom djevojkom :lol:
javi kako je proslo
Post Reply