očna mrena (katarakta)

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#26 Re: očna mrena (katarakta)

Post by Jara »

Dr Jozica Baralić, Opća bolnica Dr. Nakaš :thumbup:
Znam više osoba koje su tamo operisali kataraktu i više su nego zadovoljne - od rezultata operacije do odnosa prema pacijentima u bolnici ( ostaje se 4 dana ). Doduše sada je sezona godišnjih odmora, pa pregled vjerovatno možeš naručiti tek za septembar, raspitaj se, vrlo su ljubazni.
Plaćanje - zdravstveno priznaje leću kao ortopedski dodatak, tako da se od sume koju priznaje može nabaviti leća ( kod slučajeva koje znam - monofokalna) i neka tečnost za koju se doplati razlika oko 50 ( pedeset) KM.
tony__24
Posts: 32
Joined: 23/06/2009 18:05

#27 Re: očna mrena (katarakta)

Post by tony__24 »

Bio sam u opcoj bolnici i doktor mi je rekao da uzmem misljenje dr. Karcica.
tony__24
Posts: 32
Joined: 23/06/2009 18:05

#28 Re: očna mrena (katarakta)

Post by tony__24 »

:shock:
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#29 Re: očna mrena (katarakta)

Post by Nosferatu »

Uklanjanje mrene je trivijalna "operacija" tj. procedura.

Dio koji nije trivijalan je da se radi o vidu i parama.

Ali, vidim da par starih prdonja koje kubure cijeli zivot s cvikama sad bi odjednom da citaju poruke sa mobilnog sa daljine od 20 metara, i jos bi da ih neko savjetuje o tome kako ce i sta ce, a i to bezbeli kako besplatno, a i ako bi mogla se kupiti leca za 20 maraka na pijaci ispod trznice, onda bi bila najbolje.

Sve u svemu, generalne anestezije u operaciji nema, vec se u oko stave kapi koje imaju funkciju anestetika lokalnom sa sistematskom aplikacijom sedeativa i mnogo bitnije od toga koju ces lecu staviti je nacin na koji ce se napraviti rez. Najbolji nacin je - laserom, a po tom da se dio koji se otvori - vrati bez sivanja tj. "zaljepi", to moze dovesti do odredjenih komplikacija, ali takodje oni koji nemaju tih komplikacija imaju najbolje rezultate.

Drugo, ova simptomatologija - 35 godina, vidi dobro po noci i iz bliza ali mu je vid mutan po danu i slicno, to ako i jest problem s lecom, vrlo je atipican problem, jer ko god ima problema sa mrenom ima tkz. kokosije sljepilo - dakle navece ima problema sa vidom, i kad sunce zalazi, najveci problemi su u toku voznje nocu kad farovi nadolazeceg automobila "zasljepljuju" ljude, svjetlost kad se refraktuje ostavlja iza sostavlja tragove, fuknice i slicno iza sebe, tkz. "halo effect",

Na drugu stranu, vabe vas mnogo oftamolozi da skrsite 3000 maruna na proceduru od 30 minuta, i to s obecanjima da cete imati vid kao u mladosti i slicno. Problemi su mnogo komplikovaniji i niciji vid nije samo u leci - koja izgubi moc refrakcije jer starenjem dehidrira i to je poznata presbiopija, jako veliki broj ljudi (sigurno preko 95%+) vidi bolje nakon procedure, koja je jedna od najstarijih poznatih covjeku - Egipcani su vadili katarakte tj. nisu ih vadili vec bi samo - gurnuli lecu u stranu, i samo tim postupkom ukoliko je stvarno slucaj poodmakao mrene na oku - covjek bi bolje vidjeo, ali je morao da nosi onda naocale debljine dna od teglice. Ovo su oni koji su prije Muhameda zivjeli jedno 5000 godina, samo da napomenem.

Sve u svemu - laserska korekcija vida je po meni, slozenija procedura od uklanjanja mrene. Postoje ljudi koji mogu lecu zamjeniti za 8 minuta i koji rade u 3-4 operativne sale istovremeno. To su oni koji prave godisnje milione bilo koje valutice, jer su u biznisu u kojem je lako vidjeti rezultate - i dobre i lose bezbeli.

Ja bih samo da napomenem jedno, a to je da se ne izgubi iz vida, mrena se uklanja ne da bi neko vidjeo bez naocala, vec jer ne moze da funkcionira vise i da nastavi da zivi na nacin na koji zivi, dakle velika vecina onih koji su zreli za operaciju, ne trebaju ni razmisljati o tome da li da je imaju ili ne, jer cak i sa losim rezultatima - imali bi bolji vid od onog koji imaju.

Uglavnom neko ko ima 35 godina i ima problema s mrenom, vjerovatno sve i da ima zamjenju lece to mu nece biti prva i posljednja operacija u zivotu, vjerovatno za 20 godina ce imati mnogo bolje lece, a ona koja je implanitirana ce do tad postati problematicna (ovo je i sa dozom optimizma, vecina leca je napravljan za ljude starosne grupe od 65+ godina, i to treba imati na umu kad ti je 35 godina). Ove gluposti u vezi anemije i anestezije da adresiram ukratko. Prvo, anestezije generalne nema, jer bi indukcija iste trajala 3 put duze od same operacije, drugo, jos nisam cuo da je neko krvario tokom ove operacije da bi relativna anemija bila rizicna, covjek je 60% sacinjen od vode, imas 5 litara krvi, cak i ako imas relativnu anemiju, ovo nije operacija a operise se dnevno milioni ljudi, sa ili bez anemije, a ako pukne kapilar, i iskrvari 2 kubna centimetra krvi u oko, neces se halaliti s zivotom ali mozes imati suboptimalne rezultate operacije. To su mozda kojekakvi politicko-ekonomske taktike i strategije i pacijenta i doktora, da bi se negdje nasli na pola puta, jerbo ljudima u BIH je jasno da kad se desi problem, najcesce para nema ili nisu tome namjenjene, pa onda se predje u fazu "cekanja" da se to nakupi, tkz. "rjesavanje anemije" ili "priprema za anesteziju" - moralno-dzepnog karatkera, jel bilo kako bilo, trazi od doktora garanciju da ako ne uspije prva procedura, da se ide na drugu, i da tad ne kosta nista ekstra ili da platis samo 1/3-1/2 od inicijalne svote, posto je u BiH sve buljak i pijaca, nagodi se, ako vec ides tamo gdje se traze hiljade, ako ides po liniji socijalnog zdravstva onda manje placas, manje imas pologa za bilo kakve pregovore. To se tako radi. A ono o cemu bih se ja brinuo je da mi ne ostane oziljak na roznjaci prilikom otvaranja oka. Jer taj oziljak - ce uvijek da bude u vidnom polju kao kad suncane naocale ogrebes, pa uvijek ostane ogrebotina. Zbog toga je bolje imati proceduru 2 puta, prvo put neuspjesno, a drugi put uspjesno, nego imati dobru lecu, a oziljak na conjuctive-a. Vrlo cesto ljudi se zale nakon operacije da imaju tkz "floters" tj da nesto pliva, gmize, hoda, ili da ima sjena na oku, ili - ili - ili, uglavnom pocnu ljudi da vide, pa sve primjete, pohase se sto bi se reklo. Dok nisu vidjeli, ne zale se, kad vide, - htjeli bi da vide ko kad su od majke bili rodjeni. Velika vecina moze to dosegnu, s vremenom. Postoje oni koji ne mogu, i to je komplikovana tematika, o kojoj postoje i knjige napisane, a i imate one koje cete platiti hiljade maraka pa neka vam oni odgovore na ta pitanja, ali najcesce poslje lece, ako su rezultati suboptimalni pokusace se laserom rijesiti problem - leca sjedi i kapsuli, i sa starenjem lece, dolazi i do zadebljanja kapsule, ali kapsula se ne moze izvaditi - ono sto se moze je laserom napraviti niz "rupa" na tkz. posteriro capsule i ako je to problem - na taj nacin moze se vid znatno popraviti, narucito ako je mutan ili postoji osjecaj kao da je u sjeni i slicno.

Mnogo bitnije od "anemije" i "anestezije" je to da mozes biti u lezecem polozaju 20-30 minuta bez da se pomaknes ni milimetra, znajuci da ce ti se raditi na oku. Takodje je bitno da nisi nervozan, vecina oftamologa daje ljudima benzodiazepine tako da si miran kao pudlica u krilu gazdarice svoje, i ako trebas a) da kihnes b) da kahnes c) da pustis goluba, sta god da trebas, najbolje je da to najavis, da ljudi sklone instrumente. Ovo je narucito problem za ljude koji imaju problema s ledjima i drugo, ljude koji ne mogu da spavaju navece u horizontali, nasi dragi dozivotni pusaci, koji su unistili pluca i imaju emfizimu i COPD, tako da ako imate s tim kakvih problema, to treba odmah rascistiti s oftalmologom. Postoji retraktor koji se stavi da se razmaknu ocni kapci, tako da ne moras drzati oko otvoreno, ako s tim ima problema, najcesce se moze dodatno osigurati s neuro blokadom. Takodje tokom 90% procedure - vidis hirurge i sta rade, vidis kad dolaze inekcije i kad kapaju kapi i kad se koristi laser i kad emulsifikacijom istucajcu lecu kao pivsku bocu kad uzmes pa je razbijes na komadice, i onda je samo vakumski izvuku a novu lecu ubace i onda je ispune s njenim sadrzajem, tako da se kao slauf napuse ili siliconom ili akrilikom. Pored svega toga ljudi se dovoljno sedeiraju tako da necete biti budni kao kod zubara npr. kad vam dadnu novocaine, nego u nekom stanju ni na nebu ni na zemlji. Koristi se najcesce mix benzodiazepina i analgesica tkz. Versed-Fentanyl kombinacija. Vrlo rijetko neko mora biti indukovan koristeci propofol (generalna anestezija - mnogo rizicnija i zahtjeva prisustvo anestezijologa, a ne samo oftalmologa). Sto se tice benzo-opiod kombinacije postoje ljekovi koji mogu obadva da reverziraju tako da kad bi prestali disati (a oftamolozi su sitne duse, stede oni na ljekovima tako da jos nisam cuo za taj slucaj, tokom cataract uklanjana jer oko nema receptora za bol - iako je retina najkompleksnija mreza neurona poznata covjeku, tako da se vise koristi ova kombinacija ne za bol nego jednostavno da ljudi nebi stvarali kakvih problema tokom operacije i time poremetili raspored od 20-30 ljudi koji ce imati mrenu uklonjenu taj dan do 17:00 h) postoji nacina kako da se reverzira sedacija skoro pa instatno.

Sto se tice izbora lece, ako hoces sigurniju operaciju, izaberi tradicionalnu monofokalnu, razlog je taj sto svi imaju vise iskustva, i ta leca je bila na trzistu od 1960 i neke. Dakle, to nije novotarija. Moras nositi naocale poslije, ali ce vid biti mnogo ostriji, boje mnogo prirodnije i slicno, tako da neces biti "na istom" - ako sve bude u redu sto se tice komplikacija. Ako si spreman da rizikujes malo vise, da budes malo vise strplji i imas malo vise love, multifokalna leca je ok. Ako ne budes imao rezultate - opet nosis naocala ili je zamjenis za monofokalnu. Sve zavisi sta je kome bitno. Nekom je bitno da je jeftinom nekom da ne nosi naocale nikad vise, a nekom samo da ga rijese mrene na oku.

Sta god bilo kako bilo, bog vam je svima dao 2 ociju, tako da ono na koje vidis bolje njega ne operiraj prvo, i nikada nemoj da pristanes da ti zamjene lece u oba oka u isto vrijeme, s tim rizikujes sve, i iako moze se skratiti i ustediti vrijeme i sebi i oftalmologu, sumnjam da bi iko licno zeljeo biti u toj poziciji a narucito u slucaju infekcije. Jos nesto za kraj, mrena na ocima je procedura za koju se kaze posljednja procedura u zivotu, dakle kad vise niko te nece uzeti pod noz jer vrlo su male sanse toleriranja operacije i post-operativnog perioda, sa 80 i nesto godina, s 10 dijagnoza i oboljenja, mozes opet imati operaciju uklanjanja mrene i moze biti vrlo uspjesna. I druga stvar takodje je da bilo koje od kompleksnih problema problema s vidom, mogu biti multifaktorijalne a kad imas jednacinu s vise od jedne nepoznate, mnogo su manje sanse da je pravilno rijesis. Zbog toga, ako imas problema bilo kakvih s okom, osim refraktivnih i presbiopije/mrene, ako se ima problema sa makularnom degeneracijom, dijabeticnom retinopatijom, glaucomom, bilo kojim od spektara koji postoje odumiranja ocnog vida, i slicno - mrena se moze ukloniti ali ovi problemi su kronicne prirode, progresivni i vrlo cesto ireverzibilini i da vas operise najbolji oftamolog s najskupljom lecom na svijetu koja je samo kreirana za vas, s vasom dioptrijom, refrakcijom, ovim i onim, opet ce bolje rezultate imati onaj koji ima najobicniju lecu implantiranu u zdravo oko, sa zdravim nervom/retinom i podrazumjeva se bez infekcije.
Last edited by Nosferatu on 29/07/2009 04:07, edited 3 times in total.
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#30 Re: očna mrena (katarakta)

Post by IHAVEDREAM »

Ali, vidim da par starih prdonja koje kubure cijeli zivot s cvikama sad bi odjednom da citaju poruke sa mobilnog sa daljine od 20 metara, i jos bi da ih neko savjetuje o tome kako ce i sta ce, a i to bezbeli kako besplatno, a i ako bi mogla se kupiti leca za 20 maraka na pijaci ispod trznice, onda bi bila najbolja

G-dine doktore,
niko od ovih ljudi bas ni malo ne zasluzuje vasu aroganciju!Gore navedeni tekst ne ostavlja utisak da ga je pisao jedan ,mladi,visoko obrazovani intelektualac(jos sto je i najzalosnije "ljekar")
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#31 Re: očna mrena (katarakta)

Post by Nosferatu »

IHAVEDREAM wrote:Ali, vidim da par starih prdonja koje kubure cijeli zivot s cvikama sad bi odjednom da citaju poruke sa mobilnog sa daljine od 20 metara, i jos bi da ih neko savjetuje o tome kako ce i sta ce, a i to bezbeli kako besplatno, a i ako bi mogla se kupiti leca za 20 maraka na pijaci ispod trznice, onda bi bila najbolja

G-dine doktore,
niko od ovih ljudi bas ni malo ne zasluzuje vasu aroganciju!Gore navedeni tekst ne ostavlja utisak da ga je pisao jedan ,mladi,visoko obrazovani intelektualac(jos sto je i najzalosnije "ljekar")
Puca mi skocni zglob za utiskom.

Ti kao zena iz predgradja, od brata i oca koji je studirao sumarstvo, i ja, smo dva svijeta.

Ti sve sto imas je glumu. To je postala zahtjevna norma. Kad se trazilo da ti nekom pomognes trebalo je 10 dana da napises tekst za koji ti trebaju 2 minute a i to samo nakon sto sam te prozvao i rekao kako si rekla pomoci a onda te nema nigdje.

Ja nemam sta da glumim, i sto na umu to na drumu.

A o starim prdonjama koje fata menopauza i nece da nose naocale, kao i oftamolozima koji gruhaju po 30 operacija mrene dnevno - a samo u BiH kosta 3000 maraka po jednom oku, pa ti skontaj koje su to pare, odradi malo matematiku, mislis da su sve te operacije nuzne, il' je trebalo malo vise para za godisnji ove godine.

Uglavnom drzi se ti vitamina C i vitamina D, a o ostalom, mene ko zna, zna me dovoljno da i kad lanem, ne znamjeri, samo ustogljene limitirane intelektualno osobe koje ocekuje nekakve nivoe i kojima je pecenje nekakva nominalni mod ponasanja mogu da strogo osudju to sve, na kraju, meni na informacijama mogu samo reci hvala, jerbo platili ih nisu sigurno hiljadama maraka, a nije kao da sam ja nesto naucio iz onog sto napisah sam samom sebi, samo jos nadjoh posla od kakvih nezaposlenih nutricionista koje su cetalji protjerali do Amerike, pa se sad one razumiju u sve kao Mara u soldate.
tony__24
Posts: 32
Joined: 23/06/2009 18:05

#32 Re: očna mrena (katarakta)

Post by tony__24 »

Ma vi "Nosferatu" spominjete samo neke stare osobe, a ja sam momak, imam 22 godine, a u vasem tekstu sam vidio kad ste komentarisali implante napisali ste da se oni prave pod pretpostavkom da ce ih koristiti osobe sa 60 i vise godina a posto vidim da se jako dobro razumijete u oftalmologiju i probleme s mrenom pitao bih vas da li ja smijem sebi implantirati tu lecu ili silikon kako je neki zovu. Naime, vec dugo vremena imam mrenu na oba oka, ta mrena nije velika pa mi i ne smeta da funkcionisem, cak sta vise cini mi se kao da je i nemam ali vise doktora mi je reklo da je imam pa tako vijerujem doktorima :-). Imam jako visoku dioptriju pa bi mi implantacija tih leca mnogo pomogla da ne budem bas veliki ovisnik o naocalama i vise zbog toga bi uradio tu operaciju nego zbog mrene jer kako ranije napisah ne osjecam da mi mrena smeta a moze biti da sam zaboravio kako je gledati kroz normalno oko pa mi ovako vise postalo nesto normalno.
Posto sam kao klinac imao uspjesnu operaciju mrene bez implantacije sociva (tad su mi doktori govorili "bio sam premlad za njih") zbog te operacije od ranije sad je doktorima malo teze uraditi novu operaciju jer kako sam ja to mogao shvatiti problem je u tome sto mi je ovojnica (vrecica, kapsula) koja okruzuje moju lecu previse sljepljena jedna uz drugu i kad bi doktori odvajali lecu od te kapsule strah ih je da ne bi doslo do pucanja te kapsule, pa cak neki su mi rekli da je nemoguce ili vrlo tesko da se moze unutra u tu vrecicu implantirati leca (mozda sam pogresno shvatio sta su mi doktori govorili), ali govore opet da se to moze uraditi ali normalno da ima rizika........ Pa "Nosferatu" vas savijet, vase misljenje dobro bi mi doslo. Hvala!
tony__24
Posts: 32
Joined: 23/06/2009 18:05

#33 Re: očna mrena (katarakta)

Post by tony__24 »

:shock:
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#34 Re: očna mrena (katarakta)

Post by mostarac »

Nosferatu wrote:
IHAVEDREAM wrote:Ali, vidim da par starih prdonja koje kubure cijeli zivot s cvikama sad bi odjednom da citaju poruke sa mobilnog sa daljine od 20 metara, i jos bi da ih neko savjetuje o tome kako ce i sta ce, a i to bezbeli kako besplatno, a i ako bi mogla se kupiti leca za 20 maraka na pijaci ispod trznice, onda bi bila najbolja

G-dine doktore,
niko od ovih ljudi bas ni malo ne zasluzuje vasu aroganciju!Gore navedeni tekst ne ostavlja utisak da ga je pisao jedan ,mladi,visoko obrazovani intelektualac(jos sto je i najzalosnije "ljekar")
Puca mi skocni zglob za utiskom.

Ti kao zena iz predgradja, od brata i oca koji je studirao sumarstvo, i ja, smo dva svijeta.

Ti sve sto imas je glumu. To je postala zahtjevna norma. Kad se trazilo da ti nekom pomognes trebalo je 10 dana da napises tekst za koji ti trebaju 2 minute a i to samo nakon sto sam te prozvao i rekao kako si rekla pomoci a onda te nema nigdje.

Ja nemam sta da glumim, i sto na umu to na drumu.

A o starim prdonjama koje fata menopauza i nece da nose naocale, kao i oftamolozima koji gruhaju po 30 operacija mrene dnevno - a samo u BiH kosta 3000 maraka po jednom oku, pa ti skontaj koje su to pare, odradi malo matematiku, mislis da su sve te operacije nuzne, il' je trebalo malo vise para za godisnji ove godine.

Uglavnom drzi se ti vitamina C i vitamina D, a o ostalom, mene ko zna, zna me dovoljno da i kad lanem, ne znamjeri, samo ustogljene limitirane intelektualno osobe koje ocekuje nekakve nivoe i kojima je pecenje nekakva nominalni mod ponasanja mogu da strogo osudju to sve, na kraju, meni na informacijama mogu samo reci hvala, jerbo platili ih nisu sigurno hiljadama maraka, a nije kao da sam ja nesto naucio iz onog sto napisah sam samom sebi, samo jos nadjoh posla od kakvih nezaposlenih nutricionista koje su cetalji protjerali do Amerike, pa se sad one razumiju u sve kao Mara u soldate.

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

svaki drugi komentar je suvisan
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#35 Re: očna mrena (katarakta)

Post by IHAVEDREAM »

Nosferatu wrote:
IHAVEDREAM wrote:Ali, vidim da par starih prdonja koje kubure cijeli zivot s cvikama sad bi odjednom da citaju poruke sa mobilnog sa daljine od 20 metara, i jos bi da ih neko savjetuje o tome kako ce i sta ce, a i to bezbeli kako besplatno, a i ako bi mogla se kupiti leca za 20 maraka na pijaci ispod trznice, onda bi bila najbolja

G-dine doktore,
niko od ovih ljudi bas ni malo ne zasluzuje vasu aroganciju!Gore navedeni tekst ne ostavlja utisak da ga je pisao jedan ,mladi,visoko obrazovani intelektualac(jos sto je i najzalosnije "ljekar")
Puca mi skocni zglob za utiskom.

Ti kao zena iz predgradja, od brata i oca koji je studirao sumarstvo, i ja, smo dva svijeta.

Ti sve sto imas je glumu. To je postala zahtjevna norma. Kad se trazilo da ti nekom pomognes trebalo je 10 dana da napises tekst za koji ti trebaju 2 minute a i to samo nakon sto sam te prozvao i rekao kako si rekla pomoci a onda te nema nigdje.



Ja nemam sta da glumim, i sto na umu to na drumu.

A o starim prdonjama koje fata menopauza i nece da nose naocale, kao i oftamolozima koji gruhaju po 30 operacija mrene dnevno - a samo u BiH kosta 3000 maraka po jednom oku, pa ti skontaj koje su to pare, odradi malo matematiku, mislis da su sve te operacije nuzne, il' je trebalo malo vise para za godisnji ove godine.

Uglavnom drzi se ti vitamina C i vitamina D, a o ostalom, mene ko zna, zna me dovoljno da i kad lanem, ne znamjeri, samo ustogljene limitirane intelektualno osobe koje ocekuje nekakve nivoe i kojima je pecenje nekakva nominalni mod ponasanja mogu da strogo osudju to sve, na kraju, meni na informacijama mogu samo reci hvala, jerbo platili ih nisu sigurno hiljadama maraka, a nije kao da sam ja nesto naucio iz onog sto napisah sam samom sebi, samo jos nadjoh posla od kakvih nezaposlenih nutricionista koje su cetalji protjerali do Amerike, pa se sad one razumiju u sve kao Mara u soldate.[/quote

:thumbup: Nedvojbeno,ste u pravu,mladi gospodine.....Mi smo uvijek bili i bicemo dva svijeta!
Zavrijedili ste moje iskreno divljenje....
Sa postovanjem,
IHD
P.S.Izvinjenje svim sagovornicima ,nije mi bila intencija da temu usmjerim ovim putem)
jolesitni81
Posts: 6
Joined: 24/09/2012 10:39

#36 Re: očna mrena (katarakta)

Post by jolesitni81 »

Katarakta ili očna mrena je zamućenje leće koja se nalazi unutar oka, što uzrokuje gubitak vida koji se ne može ispraviti naočalama, kontaktnim lećama ili refrakcijskom kirurgijom kao što je LASIK.

Iako katarakta može zvučati zastrašujuće, moderna kirurgija obično može vratiti vid izgubljen kataraktom, te također može smanjiti vašu ovisnost o naočalama.

Moderna operacija katarakte jedna je od najsigurnijih i najučinkovitijih kirurških zahvata u svijetu, pogotovo ako ste zdravi i nemate već postojeća patološka stanja kao što su dijabetička retinopatija i makularna degeneracija. Operacija katarakte je jedan od najčešće izvođenih kirurških zahvata u svijetu.

Potpuni vodić kroz operaciju katarakte pronađite na slijedećem linku: http://--- NO LINKS ---/bolesti-oka/ ... katarakte/
damke_85
Posts: 205
Joined: 22/09/2012 14:25

#37 Re: očna mrena (katarakta)

Post by damke_85 »

jolesitni81 wrote:Katarakta ili očna mrena je zamućenje leće koja se nalazi unutar oka, što uzrokuje gubitak vida koji se ne može ispraviti naočalama, kontaktnim lećama ili refrakcijskom kirurgijom kao što je LASIK.

Iako katarakta može zvučati zastrašujuće, moderna kirurgija obično može vratiti vid izgubljen kataraktom, te također može smanjiti vašu ovisnost o naočalama.

Moderna operacija katarakte jedna je od najsigurnijih i najučinkovitijih kirurških zahvata u svijetu, pogotovo ako ste zdravi i nemate već postojeća patološka stanja kao što su dijabetička retinopatija i makularna degeneracija. Operacija katarakte je jedan od najčešće izvođenih kirurških zahvata u svijetu.

Potpuni vodić kroz operaciju katarakte pronađite na slijedećem linku: http://--- NO LINKS ---/bolesti-oka/ ... katarakte/
Gledam sve neke teme o problemima sa ocima aktivne, zapne mi to za oko, udjem u svaku kad vidim reklame se pucaju :D
diff
Posts: 63
Joined: 02/11/2012 11:19

#38 Re: očna mrena (katarakta)

Post by diff »

Da li ima neko da je operisao kataraktu (sivu mrenu) u posljednje vrijeme?
Interesuje me gdje ste operisali i koje leće ste odabrali?
Monofokalno ili multifokalno? Rezultati nakon operacije? Da li neko ima da je ugradio Simfony multifokalno leće?
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#39 Re: očna mrena (katarakta)

Post by zvrk »

Je li u medjuvremeno neko mladji operisao kataraktu, a da.je.imao.i visoki minus ?
Koliko dana nakon operacije je za ocekivati povrat vida , tj nestanak ovog najlon efekta ?
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#40 Re: očna mrena (katarakta)

Post by TRANCE »

zvrk wrote: 20/12/2019 17:51 Je li u medjuvremeno neko mladji operisao kataraktu, a da.je.imao.i visoki minus ?
Koliko dana nakon operacije je za ocekivati povrat vida , tj nestanak ovog najlon efekta ?
3-7 dana obično. Možeš kupiti u apoteci i sterilnu salinsku soluciju u ampulicama za oči i isprati oko direktno iz ampule, često nakupljen sekret nakon operacije zna zamućivati vid. Nikako ne ispirati običnom vodom zbog bakterija.
Blizanac
Posts: 722
Joined: 28/01/2005 13:02

#41 Re: očna mrena (katarakta)

Post by Blizanac »

zvrk wrote: 20/12/2019 17:51 Je li u medjuvremeno neko mladji operisao kataraktu, a da.je.imao.i visoki minus ?
Koliko dana nakon operacije je za ocekivati povrat vida , tj nestanak ovog najlon efekta ?
Imao sam 45 godina kada sam operisao mrenu na desnom oku. Sve proteklo OK, vid se vratio u potpunosti za 10-tak dana, iako sam odmah sutradan nakon operacije jasno vidio.
Nije mi namjera da te plašim ali nije nimalo bezazlena operacija, kako neki tvrde. Zato dobro pazi gde ćeš operisati i kod kojeg doktora. Ako imaš novaca najbolji izbor su renomirane privatne klinike (cijena je oko 2000 KM pa naviše, ovisno o vrsti leće koju ugrađuješ), prvenstveno zbog kvalitetnih doktora, posjedovanja savremene opreme i pristupa pacijentu. Uspjeh operacije dosta ovisi i o općem stanju oka, starosti mrene, općem zdravstvenom stanju itd.
Ne kažem da i u državnim nema kvalitetnih doktora ali su oni prezauzeti pa se dugo čeka na termin, loše su opremljeni itd.
Sretno!!!
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#42 Re: očna mrena (katarakta)

Post by zvrk »

hvala mnogo na odgovorima.
obavila sam zahvat privatno, ali oporavak me stvarno zbunjuje, a sve dostupne brosure su kao: bicete super u roku od par dana....
iz klinike mi daju dvije sedmice do mjesec za oporavak oka, odnosno, stabilizaciju vida i kazu da je sve ok...
na samoj operaciji doslo je do komplikacija, ali je doktor zadovoljan ishodom.
receno mi je da sedam dana koristim kapi i mast (tobradex), drugo nije nista pominjano.
to sam ispostovala i danas je osmi dan od operacije, ja od treceg dana savrseno vidim na cca 30 cm, sve daljeje jos mutno ....
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#43 Re: očna mrena (katarakta)

Post by TRANCE »

zvrk wrote: 26/12/2019 15:09 hvala mnogo na odgovorima.
obavila sam zahvat privatno, ali oporavak me stvarno zbunjuje, a sve dostupne brosure su kao: bicete super u roku od par dana....
iz klinike mi daju dvije sedmice do mjesec za oporavak oka, odnosno, stabilizaciju vida i kazu da je sve ok...
na samoj operaciji doslo je do komplikacija, ali je doktor zadovoljan ishodom.
receno mi je da sedam dana koristim kapi i mast (tobradex), drugo nije nista pominjano.
to sam ispostovala i danas je osmi dan od operacije, ja od treceg dana savrseno vidim na cca 30 cm, sve daljeje jos mutno ....
Kakvih konkretno komplikacija?
Ako savršeno vidiš kako kažeš na udaljenost do 30 cm, a sve dalje je mutno, to najvjerovatnije znači da ti je ostala dioptrija nakon operacije od oko -3. To je savršeno normalno i dešava se u 10-20% slučajeva nakon operacije, jer leća koja se implantira ima svoju dioptriju (obično od +15 do +25) i računa se za svakog pacijenta pojedinačno. Međutim tehnologija nije još uvijek toliko napredna da se može dobiti 100% tačan izračun u svim situacijama, a također je i moguće da su tokom operacije morali implantirati leću bliže ili dalje u oku nego što je planirano, a svaka promjena pozicije za 1 milimetar uzrokuje i promjenu od 4 dioptrije. Tako da nemoj kriviti doktore, jbg. nije do njih. Tu imaš tri solucije:
1. Da nosiš naočale i/ili leće za korekciju preostale dioptrije, što je i najbolje rješenje
2. Laserska operacija, što ne bih preporučio, jer već tokom operacije mrene je došlo do zarezivanja rožnice, a laserom bi došlo do dodatnog brušenja, što sve može dovesti do suhog oka, a u najgorem slučaju i do slabljenja strukturalne čvrstine rožnice i njenog izvrtanja (ekstazije) gdje bi onda jedino rješenje bilo transplantacija rožnice. Ako je privatna klinika u pitanju, lasersku operaciju će ti i savjetovati da dodatno zarade, sve je danas biznis nažalost, što su ti dokaz i te brošure "savršen vid za 3 dana, 100% uspješnost, bez ikakvih rizika", a onda prije operacije potpišeš da si upoznat i prihvataš sve rizike i nuspojave kojih ima jedno 20 kod svake operacije oka, a koje ti naravno niko neće spomenuti, jer bi svi pacijenti onda pobjegli glavom bez obzira :mrgreen:
3. Nova operacija mrene gdje bi se postojeća leća zamijenila novom druge dioptrije, što bi bilo i najrizičnije rješenje, jer pored toga što dolazi do novog zarezivanja rožnice, postojeću leću je jako teško izvući iz oka za razliku od njene implantacije, te time rizikuješ oštećenja delikatnih internih struktura oka a i zbog novog reza rizikuješ suho oko ili slabljenje strukturalne čvrstine rožnice.
Također u slučaju opcije 2 ili 3 nije opet 100% garancija da ćeš imati savršen vid i da nećeš morati nositi naočale poslije.
Ja nisam oftalmolog, pa se posavjetuj sa nekim stručnim oftalmologom, iako je danas u Bosni jako teško nači stručnog doktora, jer prema mom iskustvu na jednog stručnog dođe 10 doktora levata koji ne znaju osnovne pojmove.
akcija007
Posts: 2847
Joined: 17/05/2008 23:50

#44 Re: očna mrena (katarakta)

Post by akcija007 »

Moja mama 67 godina ima treba na taj zahvat zbog mrene.
Gdje je najbolje uraditi to da li drzavno (sarajevo) ili privatno ?
Koji doktori su najbolji za to ?
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#45 Re: očna mrena (katarakta)

Post by zvrk »

TRANCE wrote: 29/12/2019 02:24
zvrk wrote: 26/12/2019 15:09 hvala mnogo na odgovorima.
obavila sam zahvat privatno, ali oporavak me stvarno zbunjuje, a sve dostupne brosure su kao: bicete super u roku od par dana....
iz klinike mi daju dvije sedmice do mjesec za oporavak oka, odnosno, stabilizaciju vida i kazu da je sve ok...
na samoj operaciji doslo je do komplikacija, ali je doktor zadovoljan ishodom.
receno mi je da sedam dana koristim kapi i mast (tobradex), drugo nije nista pominjano.
to sam ispostovala i danas je osmi dan od operacije, ja od treceg dana savrseno vidim na cca 30 cm, sve daljeje jos mutno ....
Kakvih konkretno komplikacija?
Ako savršeno vidiš kako kažeš na udaljenost do 30 cm, a sve dalje je mutno, to najvjerovatnije znači da ti je ostala dioptrija nakon operacije od oko -3. To je savršeno normalno i dešava se u 10-20% slučajeva nakon operacije, jer leća koja se implantira ima svoju dioptriju (obično od +15 do +25) i računa se za svakog pacijenta pojedinačno. Međutim tehnologija nije još uvijek toliko napredna da se može dobiti 100% tačan izračun u svim situacijama, a također je i moguće da su tokom operacije morali implantirati leću bliže ili dalje u oku nego što je planirano, a svaka promjena pozicije za 1 milimetar uzrokuje i promjenu od 4 dioptrije. Tako da nemoj kriviti doktore, jbg. nije do njih. Tu imaš tri solucije:
1. Da nosiš naočale i/ili leće za korekciju preostale dioptrije, što je i najbolje rješenje
2. Laserska operacija, što ne bih preporučio, jer već tokom operacije mrene je došlo do zarezivanja rožnice, a laserom bi došlo do dodatnog brušenja, što sve može dovesti do suhog oka, a u najgorem slučaju i do slabljenja strukturalne čvrstine rožnice i njenog izvrtanja (ekstazije) gdje bi onda jedino rješenje bilo transplantacija rožnice. Ako je privatna klinika u pitanju, lasersku operaciju će ti i savjetovati da dodatno zarade, sve je danas biznis nažalost, što su ti dokaz i te brošure "savršen vid za 3 dana, 100% uspješnost, bez ikakvih rizika", a onda prije operacije potpišeš da si upoznat i prihvataš sve rizike i nuspojave kojih ima jedno 20 kod svake operacije oka, a koje ti naravno niko neće spomenuti, jer bi svi pacijenti onda pobjegli glavom bez obzira :mrgreen:
3. Nova operacija mrene gdje bi se postojeća leća zamijenila novom druge dioptrije, što bi bilo i najrizičnije rješenje, jer pored toga što dolazi do novog zarezivanja rožnice, postojeću leću je jako teško izvući iz oka za razliku od njene implantacije, te time rizikuješ oštećenja delikatnih internih struktura oka a i zbog novog reza rizikuješ suho oko ili slabljenje strukturalne čvrstine rožnice.
Također u slučaju opcije 2 ili 3 nije opet 100% garancija da ćeš imati savršen vid i da nećeš morati nositi naočale poslije.
Ja nisam oftalmolog, pa se posavjetuj sa nekim stručnim oftalmologom, iako je danas u Bosni jako teško nači stručnog doktora, jer prema mom iskustvu na jednog stručnog dođe 10 doktora levata koji ne znaju osnovne pojmove.

hvala puno na detaljnom objasnjenju. poodavno sam ga pročitala, ali nisam imala sta reci...
u medjuvremenu sam zavrsila i drugo oko, koje sada ima savrsen vid na daljinu, tako da su ljekari namjerno radili tako kalkulacije. Sada, na oba oka gledano, vidim i na blizu i na daljinu (odnosno, prosjek mi je odličan), a oka su mi oba velika zbog velike dioptrije što je napravilo i komlikaciju u kalkulaciji leće.

Sve u svemu, nakon 4 mjeseca muke i dva agonije, savršeno sam zadovoljna rezultatom i ekspertizom koju sam dobila, samo bih voljela da mi je odmah objasnjeno da ce to tako ici :)

Svako dobro zelim.
nedims
Posts: 662
Joined: 17/02/2007 12:54
Location: sarajevo

#46 Re: očna mrena (katarakta)

Post by nedims »

hvala puno na detaljnom objasnjenju. poodavno sam ga pročitala, ali nisam imala sta reci...
u medjuvremenu sam zavrsila i drugo oko, koje sada ima savrsen vid na daljinu, tako da su ljekari namjerno radili tako kalkulacije. Sada, na oba oka gledano, vidim i na blizu i na daljinu (odnosno, prosjek mi je odličan), a oka su mi oba velika zbog velike dioptrije što je napravilo i komlikaciju u kalkulaciji leće.

Sve u svemu, nakon 4 mjeseca muke i dva agonije, savršeno sam zadovoljna rezultatom i ekspertizom koju sam dobila, samo bih voljela da mi je odmah objasnjeno da ce to tako ici :)

Svako dobro zelim.

@zvrk
Interesuje me gdje si napravila operativni zahvat i koliko je kostao. Ja treba to da uradim...
Ako je problem javno pisanje zamolio bi te da se javis na PP.
Hvala i srdacan pozdrav
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#47 Re: očna mrena (katarakta)

Post by TRANCE »

zvrk wrote: 12/03/2020 14:25
TRANCE wrote: 29/12/2019 02:24
zvrk wrote: 26/12/2019 15:09 hvala mnogo na odgovorima.
obavila sam zahvat privatno, ali oporavak me stvarno zbunjuje, a sve dostupne brosure su kao: bicete super u roku od par dana....
iz klinike mi daju dvije sedmice do mjesec za oporavak oka, odnosno, stabilizaciju vida i kazu da je sve ok...
na samoj operaciji doslo je do komplikacija, ali je doktor zadovoljan ishodom.
receno mi je da sedam dana koristim kapi i mast (tobradex), drugo nije nista pominjano.
to sam ispostovala i danas je osmi dan od operacije, ja od treceg dana savrseno vidim na cca 30 cm, sve daljeje jos mutno ....
Kakvih konkretno komplikacija?
Ako savršeno vidiš kako kažeš na udaljenost do 30 cm, a sve dalje je mutno, to najvjerovatnije znači da ti je ostala dioptrija nakon operacije od oko -3. To je savršeno normalno i dešava se u 10-20% slučajeva nakon operacije, jer leća koja se implantira ima svoju dioptriju (obično od +15 do +25) i računa se za svakog pacijenta pojedinačno. Međutim tehnologija nije još uvijek toliko napredna da se može dobiti 100% tačan izračun u svim situacijama, a također je i moguće da su tokom operacije morali implantirati leću bliže ili dalje u oku nego što je planirano, a svaka promjena pozicije za 1 milimetar uzrokuje i promjenu od 4 dioptrije. Tako da nemoj kriviti doktore, jbg. nije do njih. Tu imaš tri solucije:
1. Da nosiš naočale i/ili leće za korekciju preostale dioptrije, što je i najbolje rješenje
2. Laserska operacija, što ne bih preporučio, jer već tokom operacije mrene je došlo do zarezivanja rožnice, a laserom bi došlo do dodatnog brušenja, što sve može dovesti do suhog oka, a u najgorem slučaju i do slabljenja strukturalne čvrstine rožnice i njenog izvrtanja (ekstazije) gdje bi onda jedino rješenje bilo transplantacija rožnice. Ako je privatna klinika u pitanju, lasersku operaciju će ti i savjetovati da dodatno zarade, sve je danas biznis nažalost, što su ti dokaz i te brošure "savršen vid za 3 dana, 100% uspješnost, bez ikakvih rizika", a onda prije operacije potpišeš da si upoznat i prihvataš sve rizike i nuspojave kojih ima jedno 20 kod svake operacije oka, a koje ti naravno niko neće spomenuti, jer bi svi pacijenti onda pobjegli glavom bez obzira :mrgreen:
3. Nova operacija mrene gdje bi se postojeća leća zamijenila novom druge dioptrije, što bi bilo i najrizičnije rješenje, jer pored toga što dolazi do novog zarezivanja rožnice, postojeću leću je jako teško izvući iz oka za razliku od njene implantacije, te time rizikuješ oštećenja delikatnih internih struktura oka a i zbog novog reza rizikuješ suho oko ili slabljenje strukturalne čvrstine rožnice.
Također u slučaju opcije 2 ili 3 nije opet 100% garancija da ćeš imati savršen vid i da nećeš morati nositi naočale poslije.
Ja nisam oftalmolog, pa se posavjetuj sa nekim stručnim oftalmologom, iako je danas u Bosni jako teško nači stručnog doktora, jer prema mom iskustvu na jednog stručnog dođe 10 doktora levata koji ne znaju osnovne pojmove.

hvala puno na detaljnom objasnjenju. poodavno sam ga pročitala, ali nisam imala sta reci...
u medjuvremenu sam zavrsila i drugo oko, koje sada ima savrsen vid na daljinu, tako da su ljekari namjerno radili tako kalkulacije. Sada, na oba oka gledano, vidim i na blizu i na daljinu (odnosno, prosjek mi je odličan), a oka su mi oba velika zbog velike dioptrije što je napravilo i komlikaciju u kalkulaciji leće.

Sve u svemu, nakon 4 mjeseca muke i dva agonije, savršeno sam zadovoljna rezultatom i ekspertizom koju sam dobila, samo bih voljela da mi je odmah objasnjeno da ce to tako ici :)

Svako dobro zelim.
To je monovision tehnika, jedno oko za blizinu, drugo za daljinu. Drago mi je da si zadovoljna rezultatom, iako ta tehnika nije za svakoga, jer neki se ljudi jednostavno ne naviknu na takvu koordinaciju očiju, pa me čudi da ti to prije operacije nije objašnjeno.
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#48 Re: očna mrena (katarakta)

Post by zvrk »

TRANCE wrote: 17/03/2020 04:28
To je monovision tehnika, jedno oko za blizinu, drugo za daljinu. Drago mi je da si zadovoljna rezultatom, iako ta tehnika nije za svakoga, jer neki se ljudi jednostavno ne naviknu na takvu koordinaciju očiju, pa me čudi da ti to prije operacije nije objašnjeno.
da, to je jedina zamjerka koju imam.
kostala me zivaca i straha podosta

objasnjeno mi je tek nakon prve operacije mjesec dana, kada sam otisla na laser za drugo oko i kontrolu ...

hvala vam puno na podrsci i pojasnjenjima.
kad je covjek laik, dzaba mu guglanje kad ne zna termine i sta da gugla.

malih tegobica imam na udaljenosti cca 60 - 90 cm, ali u konacnici, sa vidom od ranije i ovim sada ... preporodjena
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#49 Re: očna mrena (katarakta)

Post by zvrk »

nedims poslala sam vam pp, ako sta treba,.javite se
nedims
Posts: 662
Joined: 17/02/2007 12:54
Location: sarajevo

#50 Re: očna mrena (katarakta)

Post by nedims »

zvrk wrote: 17/03/2020 17:10 nedims poslala sam vam pp, ako sta treba,.javite se
Veliko hvala...i dobar vid Vam zelim
Post Reply