Hormoni stitne zlijezde

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7434
Joined: 16/01/2007 23:38

#376 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by banjaluka078 »

no_sikiriki wrote:Vitamin D privatno, recimo u Biomedica laboratoriji kosta 50 KM.
Ja sam u sklopu nekih drugih nalaza mjerila i skontala da je nizak, nije valjda to predispozicija i za probleme sa stitnom? Znam dosta ljudi koji su mjeril Vitamin D i bio im je nizak.
Nemam baš puno vremena za pisanje, pa ću ti ostaviti link. Ozbiljni doktori uvijek na početku liječenja štitne žlijezde provjere nivo vitamina D. B12, nivo selena i cinka. Da bi znali trebaju li ići samo na terapiju sintetskim hormonima ili je potrebno uključiti i suplemente.

https://www.savjetifarmaceuta.com/savje ... -zlijezde/
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7434
Joined: 16/01/2007 23:38

#377 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by banjaluka078 »

sole2mio wrote:
Otisao sam prvo kod svog ljekara, mada odma ide prica ti si mlad nije to nista, umorio si se na poslu, mogu ti ja dati uputnicu ali ne znam da li ce ti htjeti uraditi to bez specijaliste,
I jednostavno ako radis imas manje vremena da ides od ljekara do ljekara, eto taj d vitamin sam uzeo uputnicu, cekaona je puna ljudi, ako ne dodjes na vrijeme cekas dugo, onda cekas i rezultate 7-8 dana..
Ma da, klasika. Mene je to "to ti je od umora" i "to ti je od stresa" godinama zavlačilo i dovelo do ozbiljnog problema i s ostalim stvarima. Budale nikako da se doedukuju i malo krenu izučavati metabolički sindrom i vezu između usporene štitne s povišenim nivoom holesterola i povišenim lučenjem inzulina, pa umjesto da su na početku "napali" samo jedno oboljenje, ljudi obično fasuju ova tri zajedno.Vrzino kolo za koje trebaju godine strpljenja i samodiscipline kod ishrane i terapije, plus hrpa love za privatne preglede, jer s posla se ne izlazi baš tako lako. Drugar je opet imao prebrzu štitnu, zbog čega je dobio ozbiljne probleme sa srcem.
Ono što sam ja skontala ovih godina je da je najbitnije slušati svoje tijelo i biti uporan u pregledima i s doktorima. Ako si u Sarajevu, ljudi zaista jako hvale doktoricu čiji sam članak postavila prije par postova.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#378 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by channel10 »

Zeliju Veliju hvale, ali ona naplati 100 KM bez da pregleda UZ stitnu, dok drugi pored pregleda nalaza pregledaju i UZ-om ( a cijena je ista ili niza).
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7434
Joined: 16/01/2007 23:38

#379 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by banjaluka078 »

Ona je endokrinolog, oni ne rade uzv, nego specijalisti nuklearne medicine, eventualno radiolozi. Bar je ovdje tako.
Sigurna sam da i na uputnicu ima odličnih ljekara, valja se raspitati. Ne znam za cijene u SA, ja ovdje plaćam 30 KM kontrole kod endokrinologa, nekih 30-40 košta uzv svakih godinu-godinu i po.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#380 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by channel10 »

Nije problem u novcu, nego sto masno naplati, a ne uradi UZ koji kosta 30-40KM. Ali eto, kao sto kazes da nije ona taj doktor koji radi UZ, mada malo nelogicno.
Cuo sam za neku doktoricu u Tz koja je jako dobra i ona unutar iste cijene uradi UZ.
U Zenici kod dr. Strike dolazi zena iz BL koja takodjer radi i pregled UZ unutar usluge koju naplate 80KM. O tome se radi, ali nebitno.
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#381 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by kredenac-ac »

channel10 wrote:Zeliju Veliju hvale, ali ona naplati 100 KM bez da pregleda UZ stitnu, dok drugi pored pregleda nalaza pregledaju i UZ-om ( a cijena je ista ili niza).
Sigurno? Ja bila na kontroli 50KM (prije bilo 40KM) u al tawil prije mjesec dana. Doduse nije radjen UZ vec sam donijela nalaz iz doma zdravlja, pa mozda zato, ali sam bila 40min na.pregledu i razgovoru.

Prije je kod njih kontrola bila 40,a.prvi pregled 50. Ne znam da li ona jos negdje osim kod njih radi
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#382 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by channel10 »

Radjeno u Importaneu prije tri mjeseca. Prvi pregled kod nje( 100KM).Takodjer doneseni nalazi stari i godinu, godinu i pol od UZ-a i jos necega (ono ubrizgavanje tinte-topli i hladni cvorici).
Zar se nije.mogao uraditi UZ koji bi njih kostao 0KM i trajao mozda minutu dvije cisto da se vidi trenutno stanje, a ne zakljucivati na osnovu nalaza starog godinu dana?
Naruceno je da se urade novi nalazi i dodje opet za tri mjeseca, pa cemo vidjeti sta ce sad biti.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7434
Joined: 16/01/2007 23:38

#383 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by banjaluka078 »

Ne zvuči mi ok to da daje mišljenje na osnovu tako starog nalaza.
Ako imaš zdravstveno osiguranje, idi na uputnicu. Ovo zvuči kao da imaju sve objedinjeno. I nuklearna i endokrina.
https://www.kcus.ba/struktura_klinike_k ... icinu.html

Opet kažem, endokrinci ne rade uzv, nuklearci da, eventualno radiolozi. Samo što meni ima malo veze s pameću da se specijalisti nuklearne medicine bave štitnom, kad je ona povezana s radom ostalih žlijezda, a to je u domenu endokrinologije.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#384 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by channel10 »

banjaluka078 wrote:Ne zvuči mi ok to da daje mišljenje na osnovu tako starog nalaza.
Ako imaš zdravstveno osiguranje, idi na uputnicu. Ovo zvuči kao da imaju sve objedinjeno. I nuklearna i endokrina.
https://www.kcus.ba/struktura_klinike_k ... icinu.html

Opet kažem, endokrinci ne rade uzv, nuklearci da, eventualno radiolozi. Samo što meni ima malo veze s pameću da se specijalisti nuklearne medicine bave štitnom, kad je ona povezana s radom ostalih žlijezda, a to je u domenu endokrinologije.
Ne zvuci ni meni, zato pisem.ovdje da vidim kakva su iskustva drugih. Sto se tice osiguranja, drugi je kanton pa ne moze tako.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7434
Joined: 16/01/2007 23:38

#385 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by banjaluka078 »

OK. Pretpostavila sam da si u SA i, automatski, osiguranik u tom kantonu.
Sretno.
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#386 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by AS_sa »

Ako nekom treba Nature thiroid tablete moze u PP da se dogovorimoo.. promjenila terapiju pa mi ostalo 6 kutija.. nabavljene iz SAD-a.
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#387 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by kredenac-ac »

Na kojoj se sada klinici vade hormoni i antitijela stitne (na kcus) da li na dipu ili na nuklearnoj i rade li uopste ili je strajk?

Jel ok u 8 ujutro otici?
User avatar
dzejkej
Posts: 752
Joined: 16/03/2011 16:17

#388 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by dzejkej »

kredenac-ac wrote:Na kojoj se sada klinici vade hormoni i antitijela stitne (na kcus) da li na dipu ili na nuklearnoj i rade li uopste ili je strajk?

Jel ok u 8 ujutro otici?
Ja sam prije nekih mjesec i po na dipu radila nalaze. Radila sam hormone - ona 3 za stitnu. Oni ce ti reci kada ce biti gotovi nalazi i sta dalje da radis.
Bila sam tamo oko pola 9 i sve je ok.
Sretno..
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#389 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by kredenac-ac »

dzejkej wrote:
kredenac-ac wrote:Na kojoj se sada klinici vade hormoni i antitijela stitne (na kcus) da li na dipu ili na nuklearnoj i rade li uopste ili je strajk?

Jel ok u 8 ujutro otici?
Ja sam prije nekih mjesec i po na dipu radila nalaze. Radila sam hormone - ona 3 za stitnu. Oni ce ti reci kada ce biti gotovi nalazi i sta dalje da radis.
Bila sam tamo oko pola 9 i sve je ok.
Sretno..

Hvala puno! :kiss:

Evo update od jutros. Od 7:30-10 se predaju knjizice, na dipu se radi sve (krv, urin, polni hormoni, hormoni stitne itd). Predate knjizicu cekajuci u desnom redu, cekate da vas prozovu sa papirima za blagajnu, sa desne strane su 2 blagajne, sa lijeve 3. Nakon blagajne stanete u jedan dugi red s lijeve strane i cekate vadjenje krvi. Guzve su ogromne jer se gotovo sve pretrage rade tu, ali ide brzo jer na 3 vrata po 2 ili 4 osobe vade krv. Nalazi konkretno za stitnu budu gotovi u za 7 dana, od 8 do 13:30.
User avatar
dzejkej
Posts: 752
Joined: 16/03/2011 16:17

#390 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by dzejkej »

kredenac-ac wrote: Hvala puno! :kiss:

Evo update od jutros. Od 7:30-10 se predaju knjizice, na dipu se radi sve (krv, urin, polni hormoni, hormoni stitne itd). Predate knjizicu cekajuci u desnom redu, cekate da vas prozovu sa papirima za blagajnu, sa desne strane su 2 blagajne, sa lijeve 3. Nakon blagajne stanete u jedan dugi red s lijeve strane i cekate vadjenje krvi. Guzve su ogromne jer se gotovo sve pretrage rade tu, ali ide brzo jer na 3 vrata po 2 ili 4 osobe vade krv. Nalazi konkretno za stitnu budu gotovi u za 7 dana, od 8 do 13:30.
dobro su organizovali vadjenje krvi i iako se mora malo cekati nema stresa :thumbup:
sretno sa nalazima :thumbup:
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#391 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by kredenac-ac »

Ima li neko da ima uredne hormone, uredan ultrazvucni nalaz ali podivljala antitijela... sta ocekivati? Niko ne preporucuje terapiju vec redovno kontrolisati....
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#392 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Bluemore »

kredenac-ac wrote: 28/12/2019 19:28 Ima li neko da ima uredne hormone, uredan ultrazvucni nalaz ali podivljala antitijela... sta ocekivati? Niko ne preporucuje terapiju vec redovno kontrolisati....
Zaprati Isabela Wentz super objasnjeno
Root causes hashimoto
Google YouTube fb
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#393 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by sarajevowintwr »

Da li vam se desi, da vam se povraca cim popijete eutirox?
suit_up
Posts: 730
Joined: 31/12/2019 11:25

#394 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by suit_up »

sarajevowintwr wrote: 07/03/2020 06:59 Da li vam se desi, da vam se povraca cim popijete eutirox?
Euthyrox sadrži laktozu, te shodno tome može izazvati stomačne tegobe. To je ono ugrubo.

Sam hipotireoidizam je sklon izazivanju hipohloridije (smanjenog lučenja želučane kiseline), koja za posljedicu može imati nepotpunu apsorpciju nutrijenata i općenito probleme u digestiji oralno unesenih supstanci, ali i sklonost ka bakterijskoj infekciji koja može izazivati povraćanje. U tom slučaju se obično ide na paralelnu nadopunu sa digestivnim enzimima ili vitaminima B kompleksa, kako bi se nivo HCl koliko toliko normalizirao.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#395 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Ma.Le.Na »

Molim za preporuku endokrinologa u Sarajevu, osim Velije Zelije.
User avatar
dzejkej
Posts: 752
Joined: 16/03/2011 16:17

#396 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by dzejkej »

Ma.Le.Na wrote: 19/08/2020 11:01 Molim za preporuku endokrinologa u Sarajevu, osim Velije Zelije.
Doktorica Kucukalic.
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#397 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Rijeka_snova »

kredenac-ac wrote: 28/10/2019 12:45
dzejkej wrote:
kredenac-ac wrote:Na kojoj se sada klinici vade hormoni i antitijela stitne (na kcus) da li na dipu ili na nuklearnoj i rade li uopste ili je strajk?

Jel ok u 8 ujutro otici?
Ja sam prije nekih mjesec i po na dipu radila nalaze. Radila sam hormone - ona 3 za stitnu. Oni ce ti reci kada ce biti gotovi nalazi i sta dalje da radis.
Bila sam tamo oko pola 9 i sve je ok.
Sretno..

Hvala puno! :kiss:

Evo update od jutros. Od 7:30-10 se predaju knjizice, na dipu se radi sve (krv, urin, polni hormoni, hormoni stitne itd). Predate knjizicu cekajuci u desnom redu, cekate da vas prozovu sa papirima za blagajnu, sa desne strane su 2 blagajne, sa lijeve 3. Nakon blagajne stanete u jedan dugi red s lijeve strane i cekate vadjenje krvi. Guzve su ogromne jer se gotovo sve pretrage rade tu, ali ide brzo jer na 3 vrata po 2 ili 4 osobe vade krv. Nalazi konkretno za stitnu budu gotovi u za 7 dana, od 8 do 13:30.

Da li je bio neko u zadnje vrijeme? Kad je ok doci? Nisam nikad gore bila pa ne znam da li da dobro poranim ili da odem kasnije, oko 9? Cekanje mi nije problem, ustajanje prerano jeste :D
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#398 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Rijeka_snova »

Rijeka_snova wrote: 17/09/2020 01:24
Da li je bio neko u zadnje vrijeme? Kad je ok doci? Nisam nikad gore bila pa ne znam da li da dobro poranim ili da odem kasnije, oko 9? Cekanje mi nije problem, ustajanje prerano jeste :D
Update od neki dan - nema potrebe da se previše rani, knjižice se primaju do 10h, a vadjenje krvi ide veoma brzo. Ja sam predala knjizicu oko 9:25, došla na red oko 9:55. Uglavnom, iako ima more ljudi, ide ko na traci. Sretno :thumbup:
crnisin
Posts: 9
Joined: 26/09/2020 10:03

#399 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by crnisin »

jel se neko bori sa hashimotom? :zoka:
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#400 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by dr.gog »

crnisin wrote: 26/09/2020 10:09 jel se neko bori sa hashimotom? :zoka:
Kao sa nuklearnom prijetnjom :D ..100 mcg Euthyrox dnevno.
Post Reply