KJKP TOPLANE Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#201 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by gidra »

Ali dabogda da su Toplane na ovo još spremne. Ovo im iziskuje još desetine novih radnika ili preraspodjele novih na nova radna zaduženja.

Trebaće uposliti čitače kaliometara, pa onda da li će ti čitači pisati potrošnju u teke/sveske ili raditi na specijalizovani softwerima za očitanja koji će se morati integrisati sa sistemom za obračun ili će ići na daljinska očitanja.
Onda uvođenje Meter data management sistema, to jeste sistema za obračun utrošene energije i izbacivanje računa. Integrisati postojeći billing sistem (sistem naplate) sa sistemom za obračun. Itd. itd.

Ovdje je najlakše u svemu ovome kupiti i ugraditi kaliometar. Milioni su potrebni za ovo gore navedeno. Sumnjam da su toplane još spremne za ovakvu radikalnu informatizaciju. Pa trebaće uposliti X novih IT ljudi, formirati Sektore za obračun, pa Sektore za ugradnju, održavanje kaliometara itd...
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#202 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drug_profi »

gidra wrote: 25/12/2019 14:14
drug_profi wrote: 25/12/2019 13:35 Nisam budala da mislim da ce me neko castit. Znam da cu ga ja platiti na kraju, jal kroz cijenu grijanja, jal kroz neku taksu.
Ali niti je sistem (tri vertikale) prilagođen individualnim mjeracima, niti se to meni ikako isplati.
U slucaju da me sad neko prisli na to, vjerovatno bih isao na odjavu, rezanje i uklanjanje instalcije do vertikala.
Presao bih potpuno na grijanje preko invertera i placao bih onaj pausal od 30% toplanama, ako vec ne mogu da ih potpuno istjeram iz stana.
Jesi se reskukakao :D , zajednički kali0metar vjerovatno nećeš platiti, ili ako ćeš platiti platićete mizerno.
Kažeš imaš 3 vertikale? Na tri vertikale , tri sata/kaliometra, koje obračunavaju potrošnju cijelog haustora.
Pa ako ugradnja kao što forumaši pišu je 700 KM x 3 = 2100 KM što će se podijeliti na stambene jedinice.
Ako ti haustor ima 6 spratova po 4 stana = 24 SJ.. 2100 KM * 24 = cca 87 KM

Ja sam odjavljen sa toplana, godinama plaćao famoznih 40%, već druga godina 0 KM, upravo iz razloga što ne želim da plaćam svima i po m2.
Čim uvedu kaliometre, prijavljujem se na sistem. Kod mene je jedna vertikala kroz haustor i moguća je pojedinačna potrošnja za svaki stan, mjerni ormari ugrađeni davno i sve spremno. Čak sam i ja na svoje radijatore stavio nove ventile sa termo glavom. Sad se grijem na struju.
ja sma govorio o ugradnji kalorimetara za svaki stan kao sto je bila varijanta. Dakle svaki potrosac da ima svoje. To je svakom stanu po 2100 maraka, sto je suludo.
A zajednicki kalorimetar po vertikali jeste problem sto se time ne rjesava nista. Ispod mene komsija ima prozore iz 1973., iznad mene nekoliko ozidanih balkona sa prosirenjem sobe. I sad se sve dijeli na ravne casti? Meni se to ne isplati jer ce mi garant skociti cijena grijanja i na to necu moci uticati nikako.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#203 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by seoBIH »

Nema smisla imati zajednički kaliometar. Opet to nije nikakva promjena trenutnog stanja, jer me prisiljavaju da ja sam sebi ugradim ako ne zelim placati za nesavjesne komsije :-)
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#204 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drug_profi »

Pa da. U situaciji kad ti racun skoci jer ti je u vertikali par mamlaza ili sirotinje koja nije mogla promijeniti prozore, a sanse su solidne, imas opciju da sam sebi uvedes kalorimetre (a garant ce izmisliti nonsens uslove da se svi stanari moraju sloziti) ili skroz odjaviti grijanje. Pa placas pausal fiksno i vozdra.
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#205 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by gidra »

drug_profi wrote: 25/12/2019 14:49 ja sma govorio o ugradnji kalorimetara za svaki stan kao sto je bila varijanta. Dakle svaki potrosac da ima svoje. To je svakom stanu po 2100 maraka, sto je suludo.
A zajednicki kalorimetar po vertikali jeste problem sto se time ne rjesava nista. Ispod mene komsija ima prozore iz 1973., iznad mene nekoliko ozidanih balkona sa prosirenjem sobe. I sad se sve dijeli na ravne casti? Meni se to ne isplati jer ce mi garant skociti cijena grijanja i na to necu moci uticati nikako.
i ja druže pišem onako što čujem od raje ili pročitam. Ali koliko znam nikad nije bila priča da vama koji imate vertikale kroz stan ugrađuju pojedinačne kaliometre. Već jedan zajednički, čak su to i testirali na nekim zgradama, siguran sam da ima upućenijih forumaša... već je Haris pisao, vama da bi se ugradili pojedinačni potrebno bi bilo izmjestiti sve vertikale u haustor, opet i to košta bog zna koliko para, tako da od toga nema ništa. A onda pored toga i ulaganja u stanove, valja opet dovući cijevi iz haustora do radijatora, rušenja/probijanja/bušenja pa atesti itd.

Već jedan za sve 100% (kao i vodovod) pa onda "kom opanci, kom obojci" :D
znalacf
Posts: 91
Joined: 15/08/2013 14:46

#206 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by znalacf »

gidra wrote: 25/12/2019 14:33
drndalo wrote: 25/12/2019 14:15 Za Gidru: Ako je kod mene u stanu 5 vertikala, a 4 stana su na spratu, jedan veci, i 2 manja, to min. 20-21 vertikala u zgradi...
to je za zgradu, potrošnju ćeš vjerovatno plaćati kao vodu, po potrošnji po vertikali u haustoru, ne po zgradi.
Laički, pretpostavljam, da sve vertikale u haustoru imaju jednu dolaznu cijev i onda ide račvanje iz podruma na vertikale ka gore. Mislim da je tako dovoljno samo jedan kaliometar staviti na tu dolaznu cijev prije račvanja. Logika bi neka tako trebala biti.
Pa to je već urađeno, kalolimetri po stubištima su postavljeni, samo se čeka odluka da se krene sa novim sistemom naplate. To je opet bolje nego nikakvo mjerenje. komšije će zajedno štediti i zajedno ganjati ove sa kombinovanom bojlerima.
neki
Posts: 6684
Joined: 17/02/2005 07:57

#207 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by neki »

gidra wrote: 25/12/2019 14:46 Ali dabogda da su Toplane na ovo još spremne. Ovo im iziskuje još desetine novih radnika ili preraspodjele novih na nova radna zaduženja.

Trebaće uposliti čitače kaliometara, pa onda da li će ti čitači pisati potrošnju u teke/sveske ili raditi na specijalizovani softwerima za očitanja koji će se morati integrisati sa sistemom za obračun ili će ići na daljinska očitanja.
Onda uvođenje Meter data management sistema, to jeste sistema za obračun utrošene energije i izbacivanje računa. Integrisati postojeći billing sistem (sistem naplate) sa sistemom za obračun. Itd. itd.

Ovdje je najlakše u svemu ovome kupiti i ugraditi kaliometar. Milioni su potrebni za ovo gore navedeno. Sumnjam da su toplane još spremne za ovakvu radikalnu informatizaciju. Pa trebaće uposliti X novih IT ljudi, formirati Sektore za obračun, pa Sektore za ugradnju, održavanje kaliometara itd...
Sve to toplane već imaju i funkcioniše godinama..u svim stambenim objektima izgrađenim u zadnjih 15-20 godina koji se griju preko toplana, očitanje se vrši preko mbus sistema i gprs-om se doprema na centralni server, tako da imaju stvarno stanje potrošnje bilo kojeg stana u svako doba, a računi se izdaju automatski. Ovdje govorimo o par hiljada stanova u kojima ovakav sistem funkcioniše, tako da im neće biti problem u sistem integrisati još par stotina lamela sa zajedničkom potrošnjom.
Naravno da se neće ugrađivati pojedinačni kalorimetri, to je tehnički neizvodljivo u 80% objekata, nego će ugraditi jedan zajednički za lamelu-ulaz ili cijelu zgradu, zavisno od unutrašnjeg razvoda grijanja.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#208 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

Ken_M wrote: 25/12/2019 14:44
seoBIH wrote: 25/12/2019 14:23 Sve jasno, nisam ni rekao da treba na svoju ruku da se to radi, već da nam treba plan. Ukoliko neka zgrada ima mogućnost unapređenja sistema, to bi trebalo predložiti, ali kada niko nema viziju, niti želju, bitno je samo da "kapa lova".
Grijanje sanitarne vode je loše raditi preko sistema centralnog grijanja zbog rizika trovanja i činjenice da temperaturu vode u sistemu moraš stalno držati na 50+C

To se radi velikim spremnicima tople sanitarne vode za cijeli objekat i grijanjem te vode solarnim panelima u ljetnom periodu.
Nisam ovo znao. :thumbup:
User avatar
mk ultra
Posts: 19468
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#209 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by mk ultra »

maloprije sam bio u objektu sa podnim grijanjem, na bojleru 55 stepeni temp vode, i u podu isto :mrgreen:
prvih par minuta je bilo lijepo, toplo pod nogama, poslije teške noge ko da su olovne čizme na nogama :shock:
User avatar
Ken_M
Posts: 317
Joined: 14/11/2009 23:04

#210 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Ken_M »

mk ultra wrote: 25/12/2019 15:38 maloprije sam bio u objektu sa podnim grijanjem, na bojleru 55 stepeni temp vode, i u podu isto :mrgreen:
prvih par minuta je bilo lijepo, toplo pod nogama, poslije teške noge ko da su olovne čizme na nogama :shock:
Oj.... Čuj 55C... E kod nas stvarno svako projektuje i izvodi.

Podno grijanje se radi sa niskotemperaturnim režimom 50/45C, 45/40C ili 40/30C

Valjda je razlog jasan? Hajde što je neugodno, nego što će dugoročno oštetiti i pod.
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#211 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by gidra »

neki wrote: 25/12/2019 15:33
gidra wrote: 25/12/2019 14:46 Ali dabogda da su Toplane na ovo još spremne. Ovo im iziskuje još desetine novih radnika ili preraspodjele novih na nova radna zaduženja.

Trebaće uposliti čitače kaliometara, pa onda da li će ti čitači pisati potrošnju u teke/sveske ili raditi na specijalizovani softwerima za očitanja koji će se morati integrisati sa sistemom za obračun ili će ići na daljinska očitanja.
Onda uvođenje Meter data management sistema, to jeste sistema za obračun utrošene energije i izbacivanje računa. Integrisati postojeći billing sistem (sistem naplate) sa sistemom za obračun. Itd. itd.

Ovdje je najlakše u svemu ovome kupiti i ugraditi kaliometar. Milioni su potrebni za ovo gore navedeno. Sumnjam da su toplane još spremne za ovakvu radikalnu informatizaciju. Pa trebaće uposliti X novih IT ljudi, formirati Sektore za obračun, pa Sektore za ugradnju, održavanje kaliometara itd...
Sve to toplane već imaju i funkcioniše godinama..u svim stambenim objektima izgrađenim u zadnjih 15-20 godina koji se griju preko toplana, očitanje se vrši preko mbus sistema i gprs-om se doprema na centralni server, tako da imaju stvarno stanje potrošnje bilo kojeg stana u svako doba, a računi se izdaju automatski. Ovdje govorimo o par hiljada stanova u kojima ovakav sistem funkcioniše, tako da im neće biti problem u sistem integrisati još par stotina lamela sa zajedničkom potrošnjom.
Naravno da se neće ugrađivati pojedinačni kalorimetri, to je tehnički neizvodljivo u 80% objekata, nego će ugraditi jedan zajednički za lamelu-ulaz ili cijelu zgradu, zavisno od unutrašnjeg razvoda grijanja.
:thumbup: Hvala, nisam to znao. Znači daljinska ocitanja putem data kartica... Vjerovatno imaju već i koncentratore instalirane na terenu i definisane po očitačkim hodovima..
Pošto vidim da se razumiješ u materiju, čime napajaju gprs module u kaliometrima? Kada malo bolje razmislim i ne radi se uopće o velikom broju kaliometara vjerovatno do hiljadu max zajedničkih, smijesan broj za dodati u ozbiljan sistem.
Da li imaš informaciju da li će se ugrađivati kaliometri za svaki stan pojedinačno gdje je to moguće (vertikale već u haustorima) i već sve spremno za ugradnju pojedinacnog sata, a radi se o zgradama sa kraja 80tih?
neki
Posts: 6684
Joined: 17/02/2005 07:57

#212 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by neki »

gidra wrote: 25/12/2019 17:36 :thumbup: Hvala, nisam to znao. Znači daljinska ocitanja putem data kartica... Vjerovatno imaju već i koncentratore instalirane na terenu i definisane po očitačkim hodovima..
Pošto vidim da se razumiješ u materiju, čime napajaju gprs module u kaliometrima? Kada malo bolje razmislim i ne radi se uopće o velikom broju kaliometara vjerovatno do hiljadu max zajedničkih, smijesan broj za dodati u ozbiljan sistem.
Da li imaš informaciju da li će se ugrađivati kaliometri za svaki stan pojedinačno gdje je to moguće (vertikale već u haustorima) i već sve spremno za ugradnju pojedinacnog sata, a radi se o zgradama sa kraja 80tih?
Što se tiče novih zgrada gdje svaki stan ima svoj kalorimetar, gprs modul nije u kalorimetru nego u mbus centrali, koja se normalno napaja sa zajedničke potrošnje zgrade, a od nje ide ožičenje prema svakom kalorimetru na kojem se nalazi modul za daljinsko očitanje.
Interesantno je da zadnje 2-3 godine ovaj sistem zajednički koriste toplane i vodovod, tako da sa zajedničke centrale ide očitanje i kalorimetara i vodomjera.
Koliko sam upoznat, u starijim zgradama je plan da se postavi jedan kalorimetar za cijelu zgradu i on će imati modul za radio očitanje sa baterijom, sličan sistem koji koristi Sarajevogas. Prođe vozilo i u hodu kupi podatke koje šalju moduli, a dalje sistem radi automatski.
U zgradama u kojima postoji etažni razvod grijanja mislim da će pojedinačne kalorimetre plaćati stanari, ukoliko žele da im se potrošnja računa odvojeno od ostatka zgrade..
gonzalez
Posts: 107
Joined: 30/05/2013 22:05

#213 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by gonzalez »

Pazi ovo... :shock:

Ima nekih desetak dana kako smo primijetili da je hladnije u stanu. Istina, grijanje fecera, radijatoru su topli, ali kao da fali par stepeni C. Kao da su negdje nešto zavrnuli, smanjili. Gledao sam, pipao dolazne cijevi u haustoru, sve je vruće, ali opet nije to kao prije sedmicu, dvije.
Da li je neko imao sličnog iskustva? Konkretan prijedlog?
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#214 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Euphoria »

Bas sam sa komšijama o tome razgovarala jučer, svi smo isto primjetili, krivicu smo prebacili na stolariju i fasadu....
Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#215 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Naslovnica »

gonzalez wrote: 20/01/2020 00:21 Pazi ovo... :shock:

Ima nekih desetak dana kako smo primijetili da je hladnije u stanu. Istina, grijanje fecera, radijatoru su topli, ali kao da fali par stepeni C. Kao da su negdje nešto zavrnuli, smanjili. Gledao sam, pipao dolazne cijevi u haustoru, sve je vruće, ali opet nije to kao prije sedmicu, dvije.
Da li je neko imao sličnog iskustva? Konkretan prijedlog?
Pa smanjili su temperaturu za 2-3 stepena zbog ovih "epizoda" i "uzbuna", dužni su.
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#216 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drndalo »

Da, zbog zagadjenja lozenjem raznih govana u gradu, i Toplane sa najciscim mogucim ispuhom smanjuju...
znalacf
Posts: 91
Joined: 15/08/2013 14:46

#217 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by znalacf »

Primjetio sam i ja , ali mislio da je do mene nešto.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#218 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Nisrin »

I kod mene, toplo ali se zaledih svejedno...
Meni najnejasnija stvar kod Toplana je koji klinac gase grijanje od 22h do 05:30h...kojim pravom, ako mi je vruce zavrnut cu na 1-2 grijanje, a ne ugase mi skroz i ne mogu nista...a stan se recimo ishladi...to samo kod nas ima! A naplati uslugu uredno!
znalacf
Posts: 91
Joined: 15/08/2013 14:46

#219 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by znalacf »

Nisrin wrote: 21/01/2020 10:13 I kod mene, toplo ali se zaledih svejedno...
Meni najnejasnija stvar kod Toplana je koji klinac gase grijanje od 22h do 05:30h...kojim pravom, ako mi je vruce zavrnut cu na 1-2 grijanje, a ne ugase mi skroz i ne mogu nista...a stan se recimo ishladi...to samo kod nas ima! A naplati uslugu uredno!
pa to ti je zato što moraju izbalansirati grijanje za različite korisnike. ako recimo puno nahajcaju onda prevruće onima sa dobrom izolacijom i bez vanjskih zidova to je kao u sauni, a onima u starijim zgradama taman.
Opet imaš neko voli da se pari cijelu noć. Ja recimo ne mogu spavati ako je vruće. Opet se vraćamo na to da bi trebalo obračunavati po isporučenoj energiji, a ne da neko u zgradi iz 65-te sa zidovima od špere zahtjeva da mu bude toplo koliko god to energije iziskivalo.
Još smo mi u glavama u komunizmu. to je isto ko da bi od elektroprivrede tražio daj mi struje za 50KM pa koliko god potrošim
mega_mashcine
Posts: 1403
Joined: 01/05/2013 12:21

#220 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by mega_mashcine »

gidra wrote: 25/12/2019 14:14

Ja sam odjavljen sa toplana, godinama plaćao famoznih 40%, već druga godina 0 KM, upravo iz razloga što ne želim da plaćam svima i po m2.
Čim uvedu kaliometre, prijavljujem se na sistem. Kod mene je jedna vertikala kroz haustor i moguća je pojedinačna potrošnja za svaki stan, mjerni ormari ugrađeni davno i sve spremno. Čak sam i ja na svoje radijatore stavio nove ventile sa termo glavom. Sad se grijem na struju.
Možeš li mi ovdje dati malo više informacija ? Koliki ti je stan, i šta koristiš za grijanje, inverter, konvektor? Imaš li urađenu izloaciju i koliki ti dođe račun za struju ?
Nedavno sam uselio u stan, i ne mogu se požaliti, pravo vruće bude, preko dana budem u šorcu, ali sam počeo razmišljati da odjavim toplane i da se grijem na inverter, jedino što je slabija izolacija na vanjskim zidovima. Vjerovatno ću prvo testirati jedan mjesec, zavrnuti radijatore a grijati se samo na inverter. :lol:
I kako si prestao plaćati tih 40%, da li se to mora plaćati ?
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#221 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Nisrin »

Samo da kazem da jedva cekam da placam komsijama- citaj 51 stan, grijanje jer eto oni su spojili toplane sa bojlerom ugrdilli podno grijanje, otvoreni su im prozori 0-24h itd...ma jedva cekam za 40m2 platiti vise od 85KM ZIMI! :run:
Ne znam kolika je kod mene potrosnja realna, ali ne vjerujem da je vise...jer ako on meni na toliko kvadrata u Minhenu racuna vodu+ grijanje 40EUR mjesecno u sezoni, ne znam po kojoj racunici ja samo grijanje placam u Sarajevu 85KM + jos bih vise placala ako stave te zajednicke kalorimetre...
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#222 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by mali Ninja »

Odjavite toplane lopuze, predjite na grijanje na struju (klima inverteri, toplotne pumpe). Mjesecno zimi dolazi racun 50KM za grijanje :thumbup:
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#223 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drndalo »

Evo najavise smanjenje racuna za 10% jerbo su manje trosili....
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#224 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Thorgerson »

I da će grijati 24h
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#225 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drug_profi »

Dobar potez.
čekamo da vidimo rezultate implementacije kalorimetara na vertikale i uticaj na mjesečne račune. Budu li veći - alahimanet sadika... idemo na invertere. Ne mogu ja kontrolisati sta mi komsije rade.
Post Reply