KJKP TOPLANE Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#176 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Nisrin »

Nadam se da ce poceti naplacivati SVIMA, jer se ljudi prave idioti i ne placaju...neka im salju kazne, to se treba vidjeti sa Tuzilastvima, jer ne vidim mogucnost da ih iskljuce kad su zajednicke instalacije...ali je meni preko glave tih morona koji ne placaju, a koriste usluge, a onda nama redovnim platisama podizu cijene svako malo!
znalacf
Posts: 91
Joined: 15/08/2013 14:46

#177 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by znalacf »

Edin H. wrote: 10/11/2019 14:55
vjesticanametli wrote:
konektovan wrote:
Oni bi da to urade o nasem trosku...i to su pucali cifre ja mislim 700 KM za kalorime4ar..
Ma jebi ih pocupam i napolje...advokat i sud i mrs stoko
Oni i zloupotrebljavaju sto raja nije jedinstvena, da se udruzi i guraju do Strazbura ako treba.

Cuj zajednicki kaloriferi, i jos da im sedam stoja uletis :lol:
Nije kaloliferi nego kalolimetri.
Zajednički se ne plaćaju, ali će pokazati koliko koja zgrada troši energije. Kome je loša izolacija, pozicija stana, loša stolarija imao bi problem i sa drugim energentima da zagrije, pa logično da dobije i veći račun od toplana. cijena od 700 KM je za pojedinačne mjerače kod koga je to tehnički izvedivo odnosno kod koga je odvojena instalacija za stan (novogradnje, dio dobrinje i vojničko)
Cijena stana pri kupovini je manja ako je loša izolacija, stara zgrada, loša stolarija, rubni stan, potkrovlje, prizemlje itd upravo zbog težeg zagrijavanja
Prije je bio komunizam, stan dobiješ džaba i grijanje je svima ista cijena. Sad se stanovi kupuju i cijenu umnogome određuju ovi parametri.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#178 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by espn »

Nama je onda očito bilo bolje u komunizmu nego sada.
User avatar
drug_profi
Posts: 50520
Joined: 16/07/2012 16:00

#179 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drug_profi »

espn wrote: 24/12/2019 20:49 Nama je onda očito bilo bolje u komunizmu nego sada.
šššš, nemoj naglas... odmah će te proglasiti jugobalijom.... demokratski, naravno.
znalacf
Posts: 91
Joined: 15/08/2013 14:46

#180 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by znalacf »

Ma uglavnom ako je normalno da struju plaćaš po potrošnji, plaćaj i grijanje po potrošnji i ne treba se bunit ako uvedu plaćanje prema potrošnji zgrade ili haustora. ako bi u nekoj zgradi počeli dolaziti računi po 200 300 KM to znači da ostali građani u zgradama sa boljom izolacijom godinama subvencioniraju ove u lošijim i opet dolazimo na komunizam.
User avatar
drug_profi
Posts: 50520
Joined: 16/07/2012 16:00

#181 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drug_profi »

Nije problem placati po potrosnji, ali je problem sto trosak uvođenja mjernih uređaja zele prebaciti na stanare. pa ako imas vise vertikala kroz stan treba ti kredit...
User avatar
jazzer
Posts: 7187
Joined: 20/12/2004 14:44

#182 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by jazzer »

U mom naselju a siguran sam i u masi drugih, vidim ustakljene balkone i na njima izvucen radijator, odlicno
posluzi da se susi ves zimi a i zagrije naselje. Bezobrazluk bez granica.

To je jedan od razloga zasto sam za uvodjenje kaliometra jer se toplotna energija rasipa bez ikakve kontrole.

Ali isto tako nisam za to da se njegova cijena i trosak ugradnje prebaci na korisnike.
User avatar
drug_profi
Posts: 50520
Joined: 16/07/2012 16:00

#183 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drug_profi »

Ja imam tri vertikale. Mene bi doslo preko 2000 postavljanje kalorimetara.
Pa vise bi mi se isplatilo sve odjaviti, dobiti dodatni prostor u stanu kad izbacim skalameriju i postaviti jos jedan inverter za te pare.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4420
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#184 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by VladaFBiH »

jazzer wrote: 25/12/2019 13:06 U mom naselju a siguran sam i u masi drugih, vidim ustakljene balkone i na njima izvucen radijator, odlicno
posluzi da se susi ves zimi a i zagrije naselje. Bezobrazluk bez granica.

To je jedan od razloga zasto sam za uvodjenje kaliometra jer se toplotna energija rasipa bez ikakve kontrole.

Ali isto tako nisam za to da se njegova cijena i trosak ugradnje prebaci na korisnike.
zaboravio si i "kombinovane" bojlere gdje griju vodu sa toplanama... jest da im ne bi bio u koži kada voda iz toplana procuri u bojler ali oni tako ne razmišljaju već će im vodovod biti kriv što imaju kiselinu u vodi
User avatar
Haris.ba
Posts: 24753
Joined: 08/09/2005 20:08

#185 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

drug_profi wrote: 25/12/2019 12:53 Nije problem placati po potrosnji, ali je problem sto trosak uvođenja mjernih uređaja zele prebaciti na stanare. pa ako imas vise vertikala kroz stan treba ti kredit...
Kako je kod mjernih uređaja za vodu, struju, gas...?

Sve mjerne uređaje plati stanar na neki način. Negdje preko računa svaki mjesec (struja, pa kada treba zamjeniti to strujari rade o svom trošku), negdje platiš kod uvođenja pa prepišeš na firmu koja onda nastavlja brigu (gas, pa onda oni nastavljaju da mjenjaju po potrebi), negdje plaćaš mjerač svaki put sam (voda).

Što bi bilo drugačije kod toplana? Stvar je samo što treba napraviti sistem koji je najlakše progutati potrošaču. MIslim da je najbolji neki vid ko kod struje i gasa.

Država da zbog ekologije digne kredit i pokrije cijenu mjerača (kupi sve mjerače), a da stanari dobiju na račun svaki mjesec trošak održavanja mjerača. Lupam, 3 - 4 KM mjesečno bi trebalo da bude ok.
Last edited by Haris.ba on 25/12/2019 13:31, edited 1 time in total.
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#186 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Wind »

ccc...pa ne mijesa se voda iz sistema grijanja sa vodom u bojleru!
User avatar
Haris.ba
Posts: 24753
Joined: 08/09/2005 20:08

#187 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

Wind wrote: 25/12/2019 13:30 ccc...pa ne mijesa se voda iz sistema grijanja sa vodom u bojleru!
Ja da se pitam, svima bih i uveo onakve bojlere ko što ljudi sami naprave (provuče cijev sa toplana da grije vodu u bojleru, umjesto grijača na struju). Vjerujem da je dobra ušteda na struji.

Valjda ima neki razlog što se to nije radilo? Radi li se to igdje?
User avatar
drug_profi
Posts: 50520
Joined: 16/07/2012 16:00

#188 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drug_profi »

Nisam budala da mislim da ce me neko castit. Znam da cu ga ja platiti na kraju, jal kroz cijenu grijanja, jal kroz neku taksu.
Ali niti je sistem (tri vertikale) prilagođen individualnim mjeracima, niti se to meni ikako isplati.
U slucaju da me sad neko prisli na to, vjerovatno bih isao na odjavu, rezanje i uklanjanje instalcije do vertikala.
Presao bih potpuno na grijanje preko invertera i placao bih onaj pausal od 30% toplanama, ako vec ne mogu da ih potpuno istjeram iz stana.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4420
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#189 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by VladaFBiH »

Wind wrote: 25/12/2019 13:30 ccc...pa ne mijesa se voda iz sistema grijanja sa vodom u bojleru!
ne miješa dok cijevi ne istruhnu jer baš i nisu predviđeni za kiselinu koju koriste toplane... čak i neki radijatori popuste nakon par godina. Vjerovatno ima bojlera koji mogu podnijeti ovu kiselinu jer ovaj što sam ja vidio da je procurio nije mogao + napravio je haos u cijeloj zgradi jer povratni ventil na bojleru nije radio (standardno) pa je cijeli haustor popušio foru zbog jednog pametnog + grijanje nije radilo kako treba jer se voda vračala u cijevi vodovoda i tako došla do još par stanova (prvenstveno zahvaljujući redukcijama/obaranju pritiska vodovoda)...
Last edited by VladaFBiH on 25/12/2019 13:51, edited 3 times in total.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#190 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Nisrin »

A sto bi iko toplane koristio za grijanje vode u bojleru? A ostatak godine koriste standardnu vodu/struju za zagrijavanje?
To je cisti bezobrazluk onda od doticnih...I ne vidim tu neke ustede, kod mene je VJECNO ukljucen bojler, kupamo se skoro svaki dan pa struje dodje 45-50KM sa RTV taksom za 2 osobe...ne vidim da mi bojler nesto specijalno trosi i nikad nisam shvatala takve vidove stednje!
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#191 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by seoBIH »

Ne kontam kako je bezobrazluk? Pa veća je ušteda koristiti već postojeću toplotu, nego dodatno zagrijavati bojler. Toplane bi mogle naplatiti neki fiksan trošak, koji njima i nije toliki trošak jedan obični bojler, a krajnjem korisniku ne bi bila velika cifra :-)
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#192 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Nisrin »

Bezobrazluk nego sta...znate li koliko je NEPLATISA u Sarajevu? Pale i gase grijanje kada hoce, u prelaznom periodu grijanja nema..i kada konacno puste neko iskoristava taj kapacitet, bez da plati i tu uslugu...a i ustedit ce -koliko? 5KM mjesecno?!
User avatar
Ken_M
Posts: 317
Joined: 14/11/2009 23:04

#193 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Ken_M »

seoBIH wrote: 25/12/2019 13:55 Ne kontam kako je bezobrazluk? Pa veća je ušteda koristiti već postojeću toplotu, nego dodatno zagrijavati bojler. Toplane bi mogle naplatiti neki fiksan trošak, koji njima i nije toliki trošak jedan obični bojler, a krajnjem korisniku ne bi bila velika cifra :-)
Kada se projektuje grijanje za objekat, projektuje se za objekat u cjelini, dakle zgrada. Proračun za snagu se radi na osnovu temperaturnog gradijenta, instaliranih grijnih tijela - radijatora i drugih izmjenjivača toplotne energije kao što je npr., grijanje sanitarne vode (što u ovom slučaju nije uzeto u obzir). Na osnovu proračuna se oređuje promjer cijevi, snaga pumpe itd., i na to se uvijek dodaje % rezerve.

Eh sada, dođe "Meho" i skonta da može grijati i bojler mimo projekta i onda:
  • naruši cijeli sistem drugim korisnicima (jer grijanje sanitarne vode uzima puno snage)
  • rizikuje razvoj mikroorganizama (google: legionarska bolest) u vodi koja slučaju niskotemperaturnog režima nikada ne pređe 50C ako je vani toplo
  • u slučaju pucanja izmjenjivača i miješanja vode rizikuje gadno trovanje / smrt radi bogzna kakvih hemikalija u vodi sistema grijanja
gidra
Posts: 3568
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#194 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by gidra »

drug_profi wrote: 25/12/2019 13:35 Nisam budala da mislim da ce me neko castit. Znam da cu ga ja platiti na kraju, jal kroz cijenu grijanja, jal kroz neku taksu.
Ali niti je sistem (tri vertikale) prilagođen individualnim mjeracima, niti se to meni ikako isplati.
U slucaju da me sad neko prisli na to, vjerovatno bih isao na odjavu, rezanje i uklanjanje instalcije do vertikala.
Presao bih potpuno na grijanje preko invertera i placao bih onaj pausal od 30% toplanama, ako vec ne mogu da ih potpuno istjeram iz stana.
Jesi se reskukakao :D , zajednički kali0metar vjerovatno nećeš platiti, ili ako ćeš platiti platićete mizerno.
Kažeš imaš 3 vertikale? Na tri vertikale , tri sata/kaliometra, koje obračunavaju potrošnju cijelog haustora.
Pa ako ugradnja kao što forumaši pišu je 700 KM x 3 = 2100 KM što će se podijeliti na stambene jedinice.
Ako ti haustor ima 6 spratova po 4 stana = 24 SJ.. 2100 KM * 24 = cca 87 KM

Ja sam odjavljen sa toplana, godinama plaćao famoznih 40%, već druga godina 0 KM, upravo iz razloga što ne želim da plaćam svima i po m2.
Čim uvedu kaliometre, prijavljujem se na sistem. Kod mene je jedna vertikala kroz haustor i moguća je pojedinačna potrošnja za svaki stan, mjerni ormari ugrađeni davno i sve spremno. Čak sam i ja na svoje radijatore stavio nove ventile sa termo glavom. Sad se grijem na struju.
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#195 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by drndalo »

drug_profi wrote: 25/12/2019 13:20 Ja imam tri vertikale. Mene bi doslo preko 2000 postavljanje kalorimetara.
Pa vise bi mi se isplatilo sve odjaviti, dobiti dodatni prostor u stanu kad izbacim skalameriju i postaviti jos jedan inverter za te pare.
Kod mene je 5 vertikala grijanja u stanu... Mashala...

Ovi sto se zale na radijatore na balkonima bi trebali znati da je meni na eksplicitno pitanje koliko smijem rebara staviti u stan od x kvadrata, u Toplanama odgovoreno:"Nase je samo do ulaza u zgradu, sta se unutra radi nas nije briga!"

Mashala...

Za Gidru: Ako je kod mene u stanu 5 vertikala, a 4 stana su na spratu, jedan veci, i 2 manja, to min. 20-21 vertikala u zgradi...
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#196 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by seoBIH »

Ken_M wrote: 25/12/2019 14:12
seoBIH wrote: 25/12/2019 13:55 Ne kontam kako je bezobrazluk? Pa veća je ušteda koristiti već postojeću toplotu, nego dodatno zagrijavati bojler. Toplane bi mogle naplatiti neki fiksan trošak, koji njima i nije toliki trošak jedan obični bojler, a krajnjem korisniku ne bi bila velika cifra :-)
Kada se projektuje grijanje za objekat, projektuje se za objekat u cjelini, dakle zgrada. Proračun za snagu se radi na osnovu temperaturnog gradijenta, instaliranih grijnih tijela - radijatora i drugih izmjenjivača toplotne energije kao što je npr., grijanje sanitarne vode (što u ovom slučaju nije uzeto u obzir). Na osnovu proračuna se oređuje promjer cijevi, snaga pumpe itd., i na to se uvijek dodaje % rezerve.

Eh sada, dođe "Meho" i skonta da može grijati i bojler mimo projekta i onda:
  • naruši cijeli sistem drugim korisnicima (jer grijanje sanitarne vode uzima puno snage)
  • rizikuje razvoj mikroorganizama (google: legionarska bolest) u vodi koja slučaju niskotemperaturnog režima nikada ne pređe 50C ako je vani toplo
  • u slučaju pucanja izmjenjivača i miješanja vode rizikuje gadno trovanje / smrt radi bogzna kakvih hemikalija u vodi sistema grijanja
Sve jasno, nisam ni rekao da treba na svoju ruku da se to radi, već da nam treba plan. Ukoliko neka zgrada ima mogućnost unapređenja sistema, to bi trebalo predložiti, ali kada niko nema viziju, niti želju, bitno je samo da "kapa lova".

Da ne bi bila šuplja, jedan konkretan primjer. Znam barem 3 poznanika koji imaju stare radijatore BEZ ventila za regulaciju temperature pa mora da otvara prozor :)
Zašto toplane ne provedu akciju ugradnje ventila uz neku simboličnu cijenu i na taj način dovedu do uštede?
Last edited by seoBIH on 25/12/2019 14:24, edited 1 time in total.
gidra
Posts: 3568
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#197 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by gidra »

Još jedna jako pozitivna stvar koja će doći će doći sa ugradnjom kaliometara je ta što papci i hamše neće bezveze rasipati energiju.
Prođi sad evo Sarajevom kada griju toplane bruku prozora otvoreno širom ili na kant. Neće papak da zavrne ventil na radijatoru mrsko mu. Zato će sutra sve to plaćati.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24753
Joined: 08/09/2005 20:08

#198 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Haris.ba »

Ti sa više vertikala su krive Toplane što neće da pokrenu projekat izmještanja vertikala u stubište. Onda bi bilo i lahko skinuti neplatiše sa grijanja.
gidra
Posts: 3568
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#199 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by gidra »

drndalo wrote: 25/12/2019 14:15 Za Gidru: Ako je kod mene u stanu 5 vertikala, a 4 stana su na spratu, jedan veci, i 2 manja, to min. 20-21 vertikala u zgradi...
to je za zgradu, potrošnju ćeš vjerovatno plaćati kao vodu, po potrošnji po vertikali u haustoru, ne po zgradi.
Laički, pretpostavljam, da sve vertikale u haustoru imaju jednu dolaznu cijev i onda ide račvanje iz podruma na vertikale ka gore. Mislim da je tako dovoljno samo jedan kaliometar staviti na tu dolaznu cijev prije račvanja. Logika bi neka tako trebala biti.
User avatar
Ken_M
Posts: 317
Joined: 14/11/2009 23:04

#200 Re: KJKP TOPLANE Sarajevo

Post by Ken_M »

seoBIH wrote: 25/12/2019 14:23 Sve jasno, nisam ni rekao da treba na svoju ruku da se to radi, već da nam treba plan. Ukoliko neka zgrada ima mogućnost unapređenja sistema, to bi trebalo predložiti, ali kada niko nema viziju, niti želju, bitno je samo da "kapa lova".
Grijanje sanitarne vode je loše raditi preko sistema centralnog grijanja zbog rizika trovanja i činjenice da temperaturu vode u sistemu moraš stalno držati na 50+C

To se radi velikim spremnicima tople sanitarne vode za cijeli objekat i grijanjem te vode solarnim panelima u ljetnom periodu.
Post Reply