Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Naslovnica
Posts: 27872
Joined: 20/03/2013 15:38

#25101 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

Eki instruktorica ti rekla da si, kao početnik, dužna voziti 10 km/h ispod ograničenja?!
Sjooo...
Je li to nešto novo u zakonu?
:roll:
User avatar
nepass1
Posts: 9662
Joined: 06/07/2017 07:35

#25102 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by nepass1 »

Ma i instruktorica treba u autoskolu, cuj 10 ispod ogranicenja
User avatar
drug_profi
Posts: 50556
Joined: 16/07/2012 16:00

#25103 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

Slovo P ima moje razumjevanje do neke mjere. Razumijem manjak vjestine i sigurnosti. Ali ne trpim besmisleno usporavanje saobracaja i samozivost.
Voznja 10 ispod ogranicenja je mislim zakonska obaveza za P vozace, ali ne zaboravi i druge obaveze koje imas prema ostalim ucesnicima u saobracaju. Kad vidis prostor za preticanje uspori i daj desni zmigavac, skloni se uz desni rub ceste, Ne moras stati. Samo dozvoli da te sto vise vozila obidje.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#25104 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

seoBIH wrote: 24/12/2019 11:21

Koja je to brzina? Evo u Sarajevu, koja je to brzina?

Hoces reci da na magistrali ako neko vozi 70km/h a ograničenje 80km/h on treba da propusti vozila jer usporava saobraćaj?
Zar ti treba objasnjavati da ta brzina ne moze biti definisana nekom velicinom izrazenom u kmh jer uslovi na cesti nisu stalni i jer zavise od puno faktora?????? Evo u Sarajevu, na longitudinali je ogranicenje 60, ako odredis je sve sporije od 40 kmh krsenje propisa, sta ces onda kad imas gustu maglu ili poledicu kad i najbrzi mile po 30 kmh? Svima redom pisati kazne jer je zakon odredio min 40kmh?
Meni je ide u glavu kako vi ljudi vozite bez razumjevanja osnovnih pojmova i sutuacija u saobracaju????
Da, ako ona sa 70 knh stvara kolonu, ma koliku su male sanse da se desi, onda usprava saobracaj i duzna je ili ubrzati ili se smaknuti.
komsinica_s_drugog
Posts: 694
Joined: 23/12/2018 19:16

#25105 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by komsinica_s_drugog »

nepass1 wrote: 24/12/2019 11:28
komsinica_s_drugog wrote: 24/12/2019 10:50
konektovan wrote: 24/12/2019 10:48

Tamo gdje je ogranicenje 80 km, a ti vozis 70 km vrlo je moguce da ces napraviti kolonu iza, zato vozi 80 km+ koji km iznad, i ne moras se sklanjati. Ako ne znas da vozis i ne znas da prilagodis brzinu trenutnim uslovima, ometajuci druge ucesnike u saobracaju, onda još nisi naucila voziti,..
Imam vozacku tek 2 mjeseca, veliko crveno P nazad.Normalno da vozim pazljivo i oprezno, ko vidi problem u brzini 70, tamo gdje je ogranicenje 80 ima problem sa sobom, a ne sa ostalim ucesnicima u saobracaju.
Odi na AP provozaj se 130 140. Navikni se na brzinu. Ja sam u autoskoli g2 vozio trecom 100, insistirao instruktor, isao na magistralu prestizao auta itd...
Vozila sam autoputem, 130, ljepota :-D
komsinica_s_drugog
Posts: 694
Joined: 23/12/2018 19:16

#25106 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by komsinica_s_drugog »

drug_profi wrote: 24/12/2019 11:30 Slovo P ima moje razumjevanje do neke mjere. Razumijem manjak vjestine i sigurnosti. Ali ne trpim besmisleno usporavanje saobracaja i samozivost.
Voznja 10 ispod ogranicenja je mislim zakonska obaveza za P vozace, ali ne zaboravi i druge obaveze koje imas prema ostalim ucesnicima u saobracaju. Kad vidis prostor za preticanje uspori i daj desni zmigavac, skloni se uz desni rub ceste, Ne moras stati. Samo dozvoli da te sto vise vozila obidje.
To uvijek radim, pratim retrovizore, cim vidim da izbacuje lijevi, ja se pomjeram desno i smanjujem brzinu.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#25107 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

komsinica_s_drugog wrote: 24/12/2019 11:23
Onaj ko me na 70 pretice preko pune, u krivini ili ulijece u makaze je bezmozgi kreten i nema tu moje krivice.
A sta se desavalo prije toga? Nije se valjda s neba stvorio iza tebe i pretekao preko pune?
Po tvojim rezonima mislim da si ti nazalosti ipak samo tipicni primjerak nargila i insta live generacije koja je nesposobna da razumije ista oko sebe i vidi bilo koga osim sebe.
komsinica_s_drugog
Posts: 694
Joined: 23/12/2018 19:16

#25108 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by komsinica_s_drugog »

tempuser wrote: 24/12/2019 11:39
komsinica_s_drugog wrote: 24/12/2019 11:23
Onaj ko me na 70 pretice preko pune, u krivini ili ulijece u makaze je bezmozgi kreten i nema tu moje krivice.
A sta se desavalo prije toga? Nije se valjda s neba stvorio iza tebe i pretekao preko pune?
Po tvojim rezonima mislim da si ti nazalosti ipak samo tipicni primjerak nargila i insta live generacije koja je nesposobna da razumije ista oko sebe i vidi bilo koga osim sebe.
Sto znas dobro procijenit :lol: Jesam, bas takva :wink:
User avatar
drug_profi
Posts: 50556
Joined: 16/07/2012 16:00

#25109 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

komsinica_s_drugog wrote: 24/12/2019 11:35
drug_profi wrote: 24/12/2019 11:30 Slovo P ima moje razumjevanje do neke mjere. Razumijem manjak vjestine i sigurnosti. Ali ne trpim besmisleno usporavanje saobracaja i samozivost.
Voznja 10 ispod ogranicenja je mislim zakonska obaveza za P vozace, ali ne zaboravi i druge obaveze koje imas prema ostalim ucesnicima u saobracaju. Kad vidis prostor za preticanje uspori i daj desni zmigavac, skloni se uz desni rub ceste, Ne moras stati. Samo dozvoli da te sto vise vozila obidje.
To uvijek radim, pratim retrovizore, cim vidim da izbacuje lijevi, ja se pomjeram desno i smanjujem brzinu.
Tako je. Bravo. Imala si izgleda dobru obuku i dobro vaspitanje. :thumbup:
User avatar
hopi
Posts: 5685
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#25110 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by hopi »

pa vala teško bi bilo vožnju od 70kmh tamo gdje je dozvoljeno voziti 80kmh okarakterisati kao usporavanje i ometanje saobraćaja.
A da , poečtnicima su ograničenja -10kmh to sam i ja čuo, recimo šta bi se desilo ograničenje od 80kmh, početnik vozi 90 kmh znači kaznu mu je za prekoračenje 20kmh ili to tolerišu?
User avatar
drug_profi
Posts: 50556
Joined: 16/07/2012 16:00

#25111 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

ZOBS č.186.

(8) Lice koje je položilo vozački ispit i dobilo vozačku dozvolu za kategoriju vozila A1, A, B ili C1 ne smije dvije godine od dana izdavanja vozačke dozvole da upravlja vozilom na putu brzinom većom od 70 km na čas, na putu namijenjenom isključivo za saobraćaj motornih vozila i brzom putu brzinom većom od 90 km na čas, odnosno 120 km na čas na autoputu, a lakim motociklom 40 km na čas, niti tim vozilom smije da vuče priključno vozilo, a ni organizovano da prevozi djecu.
Komšinice pravila si prekršaje na autoputu. :mrgreen:
Naslovnica
Posts: 27872
Joined: 20/03/2013 15:38

#25112 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

drug_profi wrote: 24/12/2019 11:42
ZOBS č.186.

(8) Lice koje je položilo vozački ispit i dobilo vozačku dozvolu za kategoriju vozila A1, A, B ili C1 ne smije dvije godine od dana izdavanja vozačke dozvole da upravlja vozilom na putu brzinom većom od 70 km na čas, na putu namijenjenom isključivo za saobraćaj motornih vozila i brzom putu brzinom većom od 90 km na čas, odnosno 120 km na čas na autoputu, a lakim motociklom 40 km na čas, niti tim vozilom smije da vuče priključno vozilo, a ni organizovano da prevozi djecu.
sjooo
:-)
Ni manje ni više nego dvije godine
:lol:
komsinica_s_drugog
Posts: 694
Joined: 23/12/2018 19:16

#25113 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by komsinica_s_drugog »

drug_profi wrote: 24/12/2019 11:42
ZOBS č.186.

(8) Lice koje je položilo vozački ispit i dobilo vozačku dozvolu za kategoriju vozila A1, A, B ili C1 ne smije dvije godine od dana izdavanja vozačke dozvole da upravlja vozilom na putu brzinom većom od 70 km na čas, na putu namijenjenom isključivo za saobraćaj motornih vozila i brzom putu brzinom većom od 90 km na čas, odnosno 120 km na čas na autoputu, a lakim motociklom 40 km na čas, niti tim vozilom smije da vuče priključno vozilo, a ni organizovano da prevozi djecu.
Komšinice pravila si prekršaje na autoputu. :mrgreen:
Znam, ali samo par kilometara🙈Jesam se izvadila :mrgreen: ?
User avatar
drug_profi
Posts: 50556
Joined: 16/07/2012 16:00

#25114 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

komsinica_s_drugog wrote: 24/12/2019 11:45
drug_profi wrote: 24/12/2019 11:42
ZOBS č.186.

(8) Lice koje je položilo vozački ispit i dobilo vozačku dozvolu za kategoriju vozila A1, A, B ili C1 ne smije dvije godine od dana izdavanja vozačke dozvole da upravlja vozilom na putu brzinom većom od 70 km na čas, na putu namijenjenom isključivo za saobraćaj motornih vozila i brzom putu brzinom većom od 90 km na čas, odnosno 120 km na čas na autoputu, a lakim motociklom 40 km na čas, niti tim vozilom smije da vuče priključno vozilo, a ni organizovano da prevozi djecu.
Komšinice pravila si prekršaje na autoputu. :mrgreen:
Znam, ali samo par kilometara🙈Jesam se izvadila :mrgreen: ?
Pa kad i nema više autoputa.... taman dok ubrzaš do 130 i ubaciš u šestu ono kraj....
User avatar
vjeshalica
Posts: 17162
Joined: 31/03/2019 14:56

#25115 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

seoBIH wrote: 24/12/2019 10:27

Koji zakon to kaze? Ko "smiče" razne šlepere koji naprave kolonu?
Teretnjaci su duzni da se maknu i sve po Zobsu. Ima.clan samo je potrebno citati.
komsinica_s_drugog
Posts: 694
Joined: 23/12/2018 19:16

#25116 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by komsinica_s_drugog »

drug_profi wrote: 24/12/2019 11:40
komsinica_s_drugog wrote: 24/12/2019 11:35
drug_profi wrote: 24/12/2019 11:30 Slovo P ima moje razumjevanje do neke mjere. Razumijem manjak vjestine i sigurnosti. Ali ne trpim besmisleno usporavanje saobracaja i samozivost.
Voznja 10 ispod ogranicenja je mislim zakonska obaveza za P vozace, ali ne zaboravi i druge obaveze koje imas prema ostalim ucesnicima u saobracaju. Kad vidis prostor za preticanje uspori i daj desni zmigavac, skloni se uz desni rub ceste, Ne moras stati. Samo dozvoli da te sto vise vozila obidje.
To uvijek radim, pratim retrovizore, cim vidim da izbacuje lijevi, ja se pomjeram desno i smanjujem brzinu.
Tako je. Bravo. Imala si izgleda dobru obuku i dobro vaspitanje. :thumbup:
Imala sam jako dobru instruktorku, a i volim volan, i sta god tempuser mislio, znam za kulturu.Potencirala je gradsku voznju, guzvu, snalazenje, reflekse, tjerala me da razmisljam, kod kuce da ucim, bocna parkiranja, rikverc, ma dusu mi izvadila i hvala joj.
Eto ispade i da su se dzaba smijali i prozivali je malocas na temi, nisu u pravu, ona jeste :-D
User avatar
vjeshalica
Posts: 17162
Joined: 31/03/2019 14:56

#25117 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

tempuser wrote: 24/12/2019 11:39
komsinica_s_drugog wrote: 24/12/2019 11:23
Onaj ko me na 70 pretice preko pune, u krivini ili ulijece u makaze je bezmozgi kreten i nema tu moje krivice.
A sta se desavalo prije toga? Nije se valjda s neba stvorio iza tebe i pretekao preko pune?
Po tvojim rezonima mislim da si ti nazalosti ipak samo tipicni primjerak nargila i insta live generacije koja je nesposobna da razumije ista oko sebe i vidi bilo koga osim sebe.
Kao i svaki prosjecni novokomponovani vozac
Pogledaj samo junad kad sjednu za volan u AŠ
Drvene Marije samo pilji ispred sebe a mogucnost okretanja glave je ravna nuli. Misle da su dovoljni retrovizori za sve radnje. Jesu u guzici.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#25118 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

komsinica_s_drugog wrote: 24/12/2019 11:50
Imala sam jako dobru instruktorku, a i volim volan, i sta god tempuser mislio, znam za kulturu.Potencirala je gradsku voznju, guzvu, snalazenje, reflekse, tjerala me da razmisljam, kod kuce da ucim, bocna parkiranja, rikverc, ma dusu mi izvadila i hvala joj.
Eto ispade i da su se dzaba smijali i prozivali je malocas na temi, nisu u pravu, ona jeste :-D
Kad mee vec prozivas, onda je red i da ti odgovorim, kad je vec potencirala da razmisljas onda je poslusaj i razmisljaj zbog cega, kako i kad te neko pretice preko pune. Vuces li kilometrima kolomu iz sebe na dionici gdje nema isprekidane kilometrima pa te ljudi u muci i frustracijama preticu gdje i kako mogu ili nema nikakve kolone, a preticu te kojekakvi manijaci i divljaci.
Kad vec ocigleno nisi savladala zakon kad si polagala vozacki onda ga procitaj jos jednom, pogotovo poglavlje 8 i pokusaj razumjeti da te niko ne tjera da vozis brze nego sto smijes i nego sto ti je sa ili bez P dozvoljeno, ali da istovremeno imas obavezu prema drugim vozacima koju moras postovati.
User avatar
hopi
Posts: 5685
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#25119 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by hopi »

inače ste u pravu, ali se ste pretjerali
cura izgleda ok vozi, po ograničenju za P vozače i opet ispadne nekako kriva? malo objektivnosti
Naslovnica
Posts: 27872
Joined: 20/03/2013 15:38

#25120 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

hopi wrote: 24/12/2019 12:07 inače ste u pravu, ali se ste pretjerali
cura izgleda ok vozi, po ograničenju za P vozače i opet ispadne nekako kriva? malo objektivnosti
:thumbup:
komsinica_s_drugog
Posts: 694
Joined: 23/12/2018 19:16

#25121 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by komsinica_s_drugog »

tempuser wrote: 24/12/2019 12:00
komsinica_s_drugog wrote: 24/12/2019 11:50
Imala sam jako dobru instruktorku, a i volim volan, i sta god tempuser mislio, znam za kulturu.Potencirala je gradsku voznju, guzvu, snalazenje, reflekse, tjerala me da razmisljam, kod kuce da ucim, bocna parkiranja, rikverc, ma dusu mi izvadila i hvala joj.
Eto ispade i da su se dzaba smijali i prozivali je malocas na temi, nisu u pravu, ona jeste :-D
Kad mee vec prozivas, onda je red i da ti odgovorim, kad je vec potencirala da razmisljas onda je poslusaj i razmisljaj zbog cega, kako i kad te neko pretice preko pune. Vuces li kilometrima kolomu iz sebe na dionici gdje nema isprekidane kilometrima pa te ljudi u muci i frustracijama preticu gdje i kako mogu ili nema nikakve kolone, a preticu te kojekakvi manijaci i divljaci.
Kad vec ocigleno nisi savladala zakon kad si polagala vozacki onda ga procitaj jos jednom, pogotovo poglavlje 8 i pokusaj razumjeti da te niko ne tjera da vozis brze nego sto smijes i nego sto ti je sa ili bez P dozvoljeno, ali da istovremeno imas obavezu prema drugim vozacima koju moras postovati.
Uopste me ne poznajes, dijelis mi "epitete", nemam s tobom o cemu dalje razgovarati.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#25122 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Travnički Noćni Šetač »

hopi wrote: 24/12/2019 11:40 pa vala teško bi bilo vožnju od 70kmh tamo gdje je dozvoljeno voziti 80kmh okarakterisati kao usporavanje i ometanje saobraćaja.
Naravno... veze to nema sa vožnjom ZNATNO ispod ograničenja kako se Englezi žale... :thumbup:
Travnički Noćni Šetač wrote: 24/12/2019 09:31 plus ili minus 10 km/h u normalnim uslovima saobraćaja u odnosu na postavljeno ograničenje je normalna vožnja i omogućuje normalan protok saobraćaja... ostalo je ili presporo ili prebrzo...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#25123 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

komsinica_s_drugog wrote: 24/12/2019 12:13
tempuser wrote: 24/12/2019 12:00
komsinica_s_drugog wrote: 24/12/2019 11:50
Imala sam jako dobru instruktorku, a i volim volan, i sta god tempuser mislio, znam za kulturu.Potencirala je gradsku voznju, guzvu, snalazenje, reflekse, tjerala me da razmisljam, kod kuce da ucim, bocna parkiranja, rikverc, ma dusu mi izvadila i hvala joj.
Eto ispade i da su se dzaba smijali i prozivali je malocas na temi, nisu u pravu, ona jeste :-D
Kad mee vec prozivas, onda je red i da ti odgovorim, kad je vec potencirala da razmisljas onda je poslusaj i razmisljaj zbog cega, kako i kad te neko pretice preko pune. Vuces li kilometrima kolomu iz sebe na dionici gdje nema isprekidane kilometrima pa te ljudi u muci i frustracijama preticu gdje i kako mogu ili nema nikakve kolone, a preticu te kojekakvi manijaci i divljaci.
Kad vec ocigleno nisi savladala zakon kad si polagala vozacki onda ga procitaj jos jednom, pogotovo poglavlje 8 i pokusaj razumjeti da te niko ne tjera da vozis brze nego sto smijes i nego sto ti je sa ili bez P dozvoljeno, ali da istovremeno imas obavezu prema drugim vozacima koju moras postovati.
Uopste me ne poznajes, dijelis mi "epitete", nemam s tobom o cemu dalje razgovarati.
Pa ti se sama predstavlja, a svaki dalji pa i ovaj odgovoru su samo potvrda da sam u pravu!
User avatar
vjeshalica
Posts: 17162
Joined: 31/03/2019 14:56

#25124 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

Kae rekla joj instruktorka da kod kuce uci jel na papiru?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#25125 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

hopi wrote: 24/12/2019 12:07 inače ste u pravu, ali se ste pretjerali
cura izgleda ok vozi, po ograničenju za P vozače i opet ispadne nekako kriva? malo objektivnosti
Gdje god se spomenilo ovih 70 kmh ja sam napravio disclaimer da su male sanse da ce usporavati saobracaj, ali da sanse bar i teoretske postoje i da je u tom slucaju, i u svakom drugom slucaju gdje svojom voznjom stvara kolone, duzna postovati saobr. propise koji za nju izglda ne postoje, a ne gledati samo sebe i pratiti retrovozore.
Post Reply