Kutak za ateističko-religijski trenutak

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1801 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer »

Edouard wrote: 23/12/2019 18:00 Dobro znaš da i konj ima materijalni mozak, ali nema dokaza da ima svijest, jer je vrlo izvjesno, obzirom da je fizički jači, da je ima, teško bi dozvolio da ga gazda tlači.
Po ovoj logici nemamo ni ti ni ja svijest, inace nikad politicarima ne bismo dozvolili da nas pljackaju i tlace kako to rade :D
Ali, srecom, to bas i nije mjerilo svijesti.
Da, konj je ima. Samo jedan od primjera je preskakanje neke prepreke, recimo. Da li bi je preskocio da je nije svjestan? Naravno da ne bi. A postaje je svjestan onog momenta kada mu na nju ukaze jedno od cula koje imamo i mi, a to je culo vida. Da nema cula vida, opet bi postao svjestan prepreke, ali onda preko druga 2 cula - osjeta i sluha, i to tim redom :D

Dakle, koliko god da se trudis da dokazes da svijest postoji bez materijalne podloge, to je prakticno nemoguce.
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1802 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer »

Prskalica007 wrote: 23/12/2019 14:55 de molim te onda objasni to ovom astrofizicaru onda :D

The Universe Really Is Fine-Tuned, And Our Existence Is The Proof
https://www.forbes.com/sites/startswith ... 6d63754b87
OK...kako onda objasnjavas supernove, razarajuce asteroide, komete i meteore, razarajuce sudare raznih nebeskih tijela uz stravicne eksplozije, ogromnu kolicinu zracenja koja vlada u svemiru, i sve ostale destruktivne dogadjaje koji se desavaju...?
Koja bi bila bozija svrha takvog "finog stimanja"?
jeste fizicki dokazana
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=wuzv9MlmVAo[/youtube
Hajde ti to jos malo detaljnije pregledaj... Dokazi na kojima se bazira ta teorija su sirenje svemira na sve strane. Iz toga se, proracunima, zakljucilo da postoji jedna tacka iz koje je sve pocelo. Medjutim, mi ne znamo 100% da li je to zaista tako. Mi jos uvijek ne znamo ni koliko je svemir star, zar ne? Po proracunskim procjenama je to max. 17 milijardi godina, ali to je samo trenutno misljenje, koje zavisi od nama trenutno raspolozive tehnike i tehnologije kojima gledamo svemir. Mozda je star 100 miljardi godina, ili ko zna koliko.
hajde onda objasni kako to da celija tako kompleksna sa svom svojom masinerijom koja je interaktiva izmedju sebe, kako su mogli slucajni dogadjaji kreirati ovu kompleksnost? jendostavno nema logike ba :-)
Ovo sam vec ranije objasnjavo, pa da se ne ponavljam.
Ukratko, naucnici trenutno ispituju neke varijante stvaranja celije od nezivih elemenata iz prirode, a od kojih cmo i mi sami sastavljeni. Navodno su vrlo blizu tog otkrica. Sta cemo ako to uspiju?
zamisli se ti udjes u time-mashine i vracas se unazad mlijarde godina, i kad ono zemlja vruca para na sve strane, kljucaju vulkani, nema biljaka, onako mozda gledas nekakvo blato , zemlja iu voda, hajde zamisli se kako ta ne<iva materija da kreira samo jednu jedinu celiju sa svom svojom kompleksnoscu, mozes li zamisliti to? ako nemozes, kako se onda usudjes reci da je evolucija stvorila celije mlijardama godina ?? nemze koristiti evoluciju kao paravn iza koga ces se kriti jer to to druze providan paravan i ne krije te nikako :D
Zapravo, ja licno imam poprilicno dobru sposobnost vizualizacije, i vjerovao ili ne - mogu to zamisliti. U nekom momentu u proslosti, u nekakvim odgovarajucim uslovima i pod uticajima ko zna cega u to vrijeme, vjerovatno je moglo doci do nekakvog spajanja elemenata od kojih smo sastavljeni, a koje je "aktivirao" neki impuls, ala munja recimo. Upravo na ovome nauka trenutno radi.
A imamo i druge opcije poput panspermije, ili "posijavanja" kao u Prometeju, ili geneticki inzinjering naprednije vrste.
Pliz, samo nemoj povuci piranje "a ko je onda stvorio njih", jer cemo tada doci do odgovora "a ko je stvorio boga", posto je ta religijska postavka o tome da on "jednostavno postoji oduvijek" (pri cemu ne znate objasniti ni sta znaci to "oduvijek") naprosto besmislena.
ti ne shvatas poentu
problem je kad se vjeruje da nesto nastane iz nista od nista i ni otkud, samo od sebe onako...to je problem

a nije problem kad Bog stvori iz nista svojom moci, jer njegova moc je pokretacka snaga da izvuce stvar iz nista, sa rijeci budi i materija nastaje onako kako On hoce da bude.
Sta da ti kazem na ovo, a da ne shvatis kao uvredu... :-)
prva greska, gdje ti je dokaz da je on stvorio iz dosade? on sam kaze da moze da bude bez svih svjetova , da je dovoljan sam sebi...mi mu nismo potrebni.
Prva greska - on nikad nije ni rekao ni napisao nista. Ljudi su rekli da im je on to rekao, a onda i napisali. Razlika je drasticna.
gledaj siru sliku , nije on stvorio nas sa ciljem da budemo testirani, nego je testiranje sredstvo do cilja...a cilj je da bi dao ljudi svoju milost, to je pokrenulo ga za stvaranje covjeka a ne testiranje, testiranje je mehanizam preko kojeg se dolazi do njegove milosti.
:roll:

Eh, Smrle, Smrle... :D
Prskalica007
Posts: 39
Joined: 05/12/2019 23:32

#1803 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Prskalica007 »

Dozer wrote: 23/12/2019 20:58
OK...kako onda objasnjavas supernove, razarajuce asteroide, komete i meteore, razarajuce sudare raznih nebeskih tijela uz stravicne eksplozije, ogromnu kolicinu zracenja koja vlada u svemiru, i sve ostale destruktivne dogadjaje koji se desavaju...?
Koja bi bila bozija svrha takvog "finog stimanja"?
ti brkas stvari kada govorimo o finom stimanju univerzuma, kada govorimo o finom stimanju univerzuma misli se da su konstante nastimane da bi mogao nastati svemir i zivot u njemu a ne misli se sa nastimavanjem da je to bezbjedno mjesto bez ikakvih oopasnosti.

to ocito brkas ovdje, kontas ako nastimava to znaci nastimava da bude bezbjedno za covjeka, sto je totalno pogresno.

fino stimanje se misli na omjer konstanti da bi uopste postojao svemir i zivot u njemu, dovoljno je da samo malo poremetis konstante svemir bi nestao.


Zapravo, ja licno imam poprilicno dobru sposobnost vizualizacije, i vjerovao ili ne - mogu to zamisliti. U nekom momentu u proslosti, u nekakvim odgovarajucim uslovima i pod uticajima ko zna cega u to vrijeme, vjerovatno je moglo doci do nekakvog spajanja elemenata od kojih smo sastavljeni, a koje je "aktivirao" neki impuls, ala munja recimo. Upravo na ovome nauka trenutno radi.
cekaj malo da vizualiziramo tvoju sposobnost vizualizacije :D kazes grom
Image

da dobijemo kodove u celiji poput kompijuterskih kodova
Image

znaci grom zna kodirati i pozicionirati kodove :?
A imamo i druge opcije poput panspermije, ili "posijavanja" kao u Prometeju, ili geneticki inzinjering naprednije vrste.
Pliz, samo nemoj povuci piranje "a ko je onda stvorio njih", jer cemo tada doci do odgovora "a ko je stvorio boga", posto je ta religijska postavka o tome da on "jednostavno postoji oduvijek" (pri cemu ne znate objasniti ni sta znaci to "oduvijek") naprosto besmislena.
nije to rjesenje na tu problematiku, jer opet se pitanje postavlja otkud nastade prva celija, pa i te celije od koje su sacinjeni vanzemaljci koji su posijali zivot na zemlji.
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1804 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer »

:lol: :lol: :lol: :thumbup:

Smrle, hajd' zdra'o. Kloniranje je zabranjeno ;)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1805 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Bloo »

Prskalica007 wrote: 23/12/2019 21:20
nije to rjesenje na tu problematiku, jer opet se pitanje postavlja otkud nastade prva celija, pa i te celije od koje su sacinjeni vanzemaljci koji su posijali zivot na zemlji.

Trajni ban.
Krsenje pravila foruma.
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1806 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer »

Samo da se zna - ja nisam nista prijavio.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1807 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Bloo »

Sve i da jesi....a nisi.
Kako se odmah opra...ccc.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#1808 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by sadie_forever »

bloo ne smijem se vise s tobom kacit :D
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1809 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer »

Ma nikad kloniranje ne prijavljujem. Vrijedjanja ponekad, i to bas kad se pretjera, ali kloniranje ne.
Pod prijavljivanjem mislim na klik na !
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1810 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Bloo »

sadie_forever wrote: 23/12/2019 21:47 bloo ne smijem se vise s tobom kacit :D
Najdrazi moj trolu, ako si primijetila, moderatorske ovlasti se ne koriste u slucaju neslaganja sa forumasem oli forumasicom sa kojim se diskutuje, jer i ja forumam.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#1811 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by allem_77 »

Prskalica, jesi li živ? :-?
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#1812 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by allem_77 »

Prskalica007 wrote: 23/12/2019 19:34

evo nesta o tome
Image
Ode Prskalica u vječna lovišta. :cry:
A ja ga htio pitati kakav je ovo metak iznad printera?
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1813 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer »

Divi Smrletove skole :lol: :lol: :lol:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21574
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1814 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by MarlboroGold »

Eto tema je opet umrla. Bloo je kriva za sve.

valja malo komentarisati rad moderacije :mrgreen:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1815 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by arzuhal »

Bloo wrote: 23/12/2019 21:50
sadie_forever wrote: 23/12/2019 21:47 bloo ne smijem se vise s tobom kacit :D
Najdrazi moj trolu, ako si primijetila, moderatorske ovlasti se ne koriste u slucaju neslaganja sa forumasem oli forumasicom sa kojim se diskutuje, jer i ja forumam.
Ovo je, inače, najteže dokažljiva tvrdnja :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1816 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Bloo »

arzuhal wrote: 25/12/2019 07:55
Bloo wrote: 23/12/2019 21:50
sadie_forever wrote: 23/12/2019 21:47 bloo ne smijem se vise s tobom kacit :D
Najdrazi moj trolu, ako si primijetila, moderatorske ovlasti se ne koriste u slucaju neslaganja sa forumasem oli forumasicom sa kojim se diskutuje, jer i ja forumam.
Ovo je, inače, najteže dokažljiva tvrdnja :mrgreen:
To i postojanje Boga.
:mrgreen:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1817 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by arzuhal »

Bloo wrote: 25/12/2019 08:42
arzuhal wrote: 25/12/2019 07:55
Bloo wrote: 23/12/2019 21:50

Najdrazi moj trolu, ako si primijetila, moderatorske ovlasti se ne koriste u slucaju neslaganja sa forumasem oli forumasicom sa kojim se diskutuje, jer i ja forumam.
Ovo je, inače, najteže dokažljiva tvrdnja :mrgreen:
To i postojanje Boga.
:mrgreen:
:lol:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21574
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1818 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by MarlboroGold »

Bloo wrote: 25/12/2019 08:42
arzuhal wrote: 25/12/2019 07:55
Bloo wrote: 23/12/2019 21:50

Najdrazi moj trolu, ako si primijetila, moderatorske ovlasti se ne koriste u slucaju neslaganja sa forumasem oli forumasicom sa kojim se diskutuje, jer i ja forumam.
Ovo je, inače, najteže dokažljiva tvrdnja :mrgreen:
To i postojanje Boga.
:mrgreen:
:lol:
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#1819 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Sara03 »

:lol:
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#1820 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Hajvan »

User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#1821 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Hajvan »

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1822 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Bloo »

Jarane, taj Carlinov clip je više prežvakan do bola.
Evoluiraj.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#1823 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Hajvan »

Bloo wrote: 25/12/2019 19:32 Jarane, taj Carlinov clip je više prežvakan do bola.
Evoluiraj.
haverko, razguli.
:lol:

znam d je,
no, ovaj iz mr. robota nije..klip, mislim, prezvakan


evo (r)evolushnari klip:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1824 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Bloo »

Razguli ti. :mrgreen:

Jesi mi revolutionary sa postanjem klipova... :|
Pa barem ubaci rečenicu, dv'je spoilera...
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1825 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer »

Danas sam na NG gledao dokumentarac koji nikad ranije nisam vidio... Demaskiranje price o Isusu, a na bazi svih Biblije i svijh evandjelja.
Elem, sustina svega je da ga Rimljani nisu zakucali radi njegove religije, nego radi njegovog dizanja bunta medju ljudima, tako da su razlozi njegovog ubistva zapravo bili politicke prirode i pokazivanje moci.

Druga poenta je da je hriscanstvo zapravo vise ideologija, nesto kao ideoloski pokret, a ne religija, a zavrsilo je kao danasnja religija.
A sve je krenulo radi praznovjerja vezanog za vidjenje komete, po kojem je dijete rodjeno u tom momentu predodredjeno da bude jevrejski kralj. On se rodio u tom momentu, a tadasnji vladari su ga odmah "oznacili" kao buduceg jevrejskog kralja, i od tog momenta je bio pod njihovom paskom.
Intrigantne stvari su i potpuni izostanak bilo kakvih zapisa o zivotu Isusa izmedju njegove 12 i 30 godine zivota. Kao da u tom periodu nije ni postojao, a radi se o 18 godina. Nakon toga se opet pojavljuje, ali sada pun znanja o svemu i svacemu, s navodnim iscjeliteljskim mocima, sposoban da hoda po vodi, itd.. Medjutim, postoje ozbiljne indicije (ali ne i cvrsti dokazi) da je tih 18 godina proveo daleko od rodne zemlje i sela, cak mozda i u Engleskoj, gdje je ucio iscjeljivanje i lijecenje od starih druida. Kako je tamo dospio sa 12 godina, ostaje enigma, ali nije pretesko zakljuciti da to nikako nije mogao sam, nego da je imao neciju veliku pomoc u tome, a sto opet upucuje na to da je bio necija marioneta kojom se trebalo ispuniti "prorocantsvo" o kralju s pocetka price.

Sve sto se desavalo kasnije nakon njegove smrti, zapravo su kitili svjedoci (Matej, itd.), preuvelicavali, dopisivali mu razne pozitivne osobine, vjestine, pa i moci. I ta fama se onda sirila preko njegovih prijatelja, tzv. apostola, medju kojima je cak bila i Marija Magdalena, prethodno poznata kao prostitutka.
Zakljucak svih istoricara je da hriscanstvo ne bi ni postojalo da Rimljani nisu ubili Isusa raspecem na krst. Da su ga samo osudili ma kamenovanje ili bilo kakvu drugu smrt, nikada ne bi bio proglasen za mucenika, niti bi krst bio bilo kakav simbol.

A sve ovo zajedno potvrdjuje samo jednu stvar - da su religije najobicnija ljudska izmisljotina.
Post Reply