Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post Reply
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#6976 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Vladimir RUS »

horkesh wrote:Ti niti znaš šta je vakufska imovina, šta je islamska zajednica, šta je šerijat, a ponajmanje znaš šta piše u Islamskoj deklaraciji :lol:

Nego, zaboravio si dodati i fundamentalizam i džamahiriju, čisto da zaokružiš sve :-D

Ništa ja nisam fulio. I dalje proglašavaš Bošnjake i islam ostacima Turaka i pozivaš na istragu poturica.

Naravno da smo i Bošnjaci, i Bosanci i, pazi sad, još i muslimani. Tebi što to smeta je tvoj problem ;-)
I sta si ovim rekao, osim sto nisi nista odgovorio na ono sto citiras.

Znam samo ono sto je dovoljno, a to je da vakufska imovina ne moze biti legitiman argument, jer vakuf je bio vlasnistvo Osmanskog carstva, tako da se na osnovu istog ne moze potrazivati imovina i jos pritom imovina dati Vehabijama. Onda i Austrija moze da trazi sve zgrade u BiH, koje je izgradila u doba aneksije BiH.

Da je receno da je imovina IZBiH, bilo bi u redu, no medjutim, argument za otimanje srpske imovine je okupatorski organ, sto je necuveno. Da stvar bude jos zanimljivija, vakuf je u skladu sa serijatom. Ja koliko znam, BiH je sekularna zemlja. Stvarno je skandalozno da sud jedne sekularne zemlje uvazava serijatska pravila jednog okupatorskog organa, kao sto je vakuf, koji je osnovan od strane turskog okupatora, a ne Bosnjaka/lokalnih muslimana.
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#6977 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Vladimir RUS »

zarko.filip wrote:@VLADIMR RUS,
jedno pitanje za tebe.Sta mislis,da se Kosovo sutra vrati u sastav Srbije,koliki je procenat Srba koji bi bez problema prihvatili da premijer ili predsednik skupstine bude Albanac?Ili jos bolje,da li su Srbi spremni da im za 50-100 godina,s obzirom na natalitet,predsednik bude Albanac?
Isto koliko bi vi Bosnjaci dozvolili da predsjednik ili premijer FBiH bude Srbin. Osim toga, Albanci nemaju natalitet jaci od Srba niti od bilo kog drugog naroda na Balkanu. Njihov visok natalitet je bio posljedica nepovezanosti i izolovanosti od ostatka planete. Cim su se granice i za njih otvorile, razbijen je mit o albanskom natalitetu, s obzirom da ih u Albaniji nema preko 4 miliona, vec preko 2 miliona, dok na Kosovu ih nema vise 2 miliona, vec uvrh glave milion i to sa sve Srbima i drugim narodima koji zive na Kosovu. Time je san o Velikoj Albaniji dozivio strahovit udarac i to u svega 4 godine. Jos kada se na to doda cinjenica da Albanija se i dalje najbrze prazni, od svih zemalja u ovom dijelu svijeta, sasvim je jasno da u u bliskoj buducnosti, bice jos znatno manje Albanaca na Kosovu, tako da u vremenu koje dolazi, bice znatno lakse integrisati Albance u srpski sistem, ako do reintegracije u srpsko dodje, a docice jednog dana sigurno, ako je sudeci na osnovu negativnih populacionih pokazatelja kod kosovskih Albanaca, kao i Albanaca uopste.
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#6978 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Vladimir RUS »

zilog wrote:
Vakuf

Vakuf označava dobro koje neka osoba (vakif) svojevoljno izdvoji iz svoje imovine, predajući je Allahu dž. š, dok prihodi ili svrha vakufa služe ljudima. Vakuf nije propisan niti naređen Kur'anom, ali na njega podstiče sam poslanik Muhammed a. s. u hadisima. Dokument kojim se opisuje vakuf zove se vakufnama. Na kraju svake vakufname stoji: "Proklet bio onaj ko na bilo koji način oskrnavi ovo moje dobro djelo!"

Vakuf je sredstvo za napredak u ekonomskom, kulturnom, društvenom i civilizacijskom pogledu nekog društva.
Charitable trust

In the United States, many individuals use charitable trusts to leave all or a portion of their estate to charity when they die, both for philanthropic purposes and for certain tax benefits. Charitable trusts may be set up inter vivos (during a donor's life) or as a part of a trust or will at death (testamentary).
Vakuf (arap. وقف‎, awqāf; tur. vakıf) je zadužbina osnovana po propisima šerijatskog prava.
Vakufi su osnovani u jugoslovenskim krajevima, pod Turcima počev od XV veka.
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#6979 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Vladimir RUS »

eltroxin wrote:
zarko.filip wrote:@VLADIMR RUS,
jedno pitanje za tebe.Sta mislis,da se Kosovo sutra vrati u sastav Srbije,koliki je procenat Srba koji bi bez problema prihvatili da premijer ili predsednik skupstine bude Albanac?Ili jos bolje,da li su Srbi spremni da im za 50-100 godina,s obzirom na natalitet,predsednik bude Albanac?
Prihvatio bi onoliki procenat Srba koji nije spreman za novi genocid. Znaci mali broj.
A ja vam od srca zelim upravo to, da imate disfunkcionalnu drzavu, da morate mjenjati zastavu, himnu i grbove, da vam glavni zapovjednik vojske bude neki pripadnik UCK i da mu na zidu visi albanska zastava. Da govorite "jezikom srpskog naroda" i da vam Pristina svake druge godine bude prvak u fudbalu. Titule da proslavljaju sa transparentima o zutoj kuci a da vam predsjednik saveza koji je albanac suti na to. I tako dalje i tako blize. Mozda bi onda malo popustili rovariti okolo....
Ko o cemu, vi Bosnjaci o genocidu. Kao da istorija pocinje od 1999 ili 1995, a ne od 1941, 1912 i tako dalje u proslost. Albanci gube zamah, a vi i dalje o nekoj ekspanziji Albanaca, koja uz to nije na snazi vec godinama. Albanci su doduse imali jedan kratak period u 1000 godisnjoj istoriji ovih prostora, kada su bili vecina na Kosovu i jos ce biti vecina sparam Srba na Kosovu, samo pitanje je dokle ce to trajati, s obzirom da kosovski Albanci masovno napustaju Kosovo i ne samo Kosovo, dok kosovski Srbi su u takvoj poziciji da mogu samo da poboljsaju svoje prisustvo na Kosovu, sto ce vremenom dovesti do toga da ce na Kosovu da se pojavi neka stara nova ili nova stara vecina, koja ce vratiti Kosovo u okviru Srbije, tako da na kraju kosovsko pitanje bice konacno rijeseno, na praktican nacin.
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#6980 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Vladimir RUS »

zilog wrote:Opet se ne moze porediti sa Pandom... :roll:



Sram vas bilo!
Sta ne moze se porediti sa Pandom? Pogrom, posto o tome smo poceli da pricamo, da bi poslije neko skrenuo na Pandu?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#6981 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Maraschino »

Vladimir RUS wrote: Ko o cemu, vi Bosnjaci o genocidu.
a o cemu bi bre, o pomirenju, djuru moliti da nam oprosti...nego, sreca da su to utvrdile relevantne institucije i da je svugdje zapisano da ste pocinili genocid a vi sada nastavite tamo gdje ste stali negirajuci to.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#6982 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by LBVIEW »

Maraschino wrote:
Vladimir RUS wrote: Ko o cemu, vi Bosnjaci o genocidu.
a o cemu bi bre, o pomirenju, djuru moliti da nam oprosti...nego, sreca da su to utvrdile relevantne institucije i da je svugdje zapisano da ste pocinili genocid a vi sada nastavite tamo gdje ste stali negirajuci to.
To jos zivi u 1389-oj i kmeci o turskom zulumu, a drugima spocitavaju prisjecanje na genocid koji su nad istima pocinili prije dvadesetak godina. :zzzz:
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#6983 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by horkesh »

Vladimir RUS wrote: I sta si ovim rekao, osim sto nisi nista odgovorio na ono sto citiras.

Znam samo ono sto je dovoljno, a to je da vakufska imovina ne moze biti legitiman argument, jer vakuf je bio vlasnistvo Osmanskog carstva, tako da se na osnovu istog ne moze potrazivati imovina i jos pritom imovina dati Vehabijama. Onda i Austrija moze da trazi sve zgrade u BiH, koje je izgradila u doba aneksije BiH.

Da je receno da je imovina IZBiH, bilo bi u redu, no medjutim, argument za otimanje srpske imovine je okupatorski organ, sto je necuveno. Da stvar bude jos zanimljivija, vakuf je u skladu sa serijatom. Ja koliko znam, BiH je sekularna zemlja. Stvarno je skandalozno da sud jedne sekularne zemlje uvazava serijatska pravila jednog okupatorskog organa, kao sto je vakuf, koji je osnovan od strane turskog okupatora, a ne Bosnjaka/lokalnih muslimana.
Ne znaš ti skoro ništa, ali misliš da znaš. Tačnije, "znaš" ono kako su te naučili da znaš, što je tebi sasvim dovoljno :-)

Vakuf nije državna imovina, pa tako nije ni imovina Otomana. Vakufe ne osniva država - vakuf je zadužbina ostavljena islamskoj zajednici. Stvarno to nije bilo teško saznati. Naravno, za to treba željeti znati šta neki pojam znači, a ne samo bljuvati jedne te iste budalaštine o "ostavštini turskog okupatora". No, šta ćemo, fašisti su često upravo takvi.

BiH jeste, na papiru, sekularna zemlja. Imovina islamske zajednice nema nikakve veze s tim te je apsolutno jednaka crkvenoj imovini. Je li to hoćeš da kažeš da niti jedna crkva u Bosni nema pravo da posjeduje imovinu? Zanimljiv stav :lol:

S druge strane, na slobodnim područjima BiH u školama ne vidiš polumjesece, nema efendija koji dolaze da osveštaju učionice, djeca, bez obzira na nacionalnost, ne moraju da uče himne o Muhammedu a.s.

S druge strane, u pojedinim regionima Bosne upravo to se dešava. Da zaključimo, Bosna je na papiru sekularna zemlja, a u praksi je sekularna samo na slobodnim teritorijama. Na svim drugim područjima vlada jak katolički i pravoslavni fundamentalizam, uz snažnu spregu države i crkve.

Licemjeran si, kao i ogromna većina tvojih sunarodnjaka. U jarkoj želji da izjednačite nešto što se ne može izjednačiti i opravdate nešto što se ne može opravdati, stalno sebi kopate iste jame.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#6984 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Kikibombona »

Srpsko-albanski spor je trenutno najveca prepreka za razvoj drzava tzv. zapadnog Balkana.

Za sve, pa i nas u BiH, bi bilo dobro da iduce godine Srbija i Kosovo postignu dogovor o priznanju.

Cini se da je Amerika pokrenula diplomatsku ofanzivu da se taj slucaj zatvori. A i Trampu treba diplomatska pobjeda pred izbore. 2020. bi mogla biti godina rjesenja - makar se nadam.
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#6985 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by horkesh »

Kikibombona wrote:Srpsko-albanski spor je trenutno najveca prepreka za razvoj drzava tzv. zapadnog Balkana.

Za sve, pa i nas u BiH, bi bilo dobro da iduce godine Srbija i Kosovo postignu dogovor o priznanju.

Cini se da je Amerika pokrenula diplomatsku ofanzivu da se taj slucaj zatvori. A i Trampu treba diplomatska pobjeda pred izbore. 2020. bi mogla biti godina rjesenja - makar se nadam.
A po čemu bi to za nas u BiH bilo dobro?

Da im, bogdom, taj spor potraje idućih 50-ak godina. Amin.
User avatar
agim.
Posts: 375
Joined: 13/04/2012 00:45

#6986 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by agim. »

zilog wrote:Opet se ne moze porediti sa Pandom... :roll:



Sram vas bilo!
Majka ubijenog djecaka od minute 2:02 pita se zasto ..
-za da imaju slobodne ruke za pokolj civilnog stanovnistva (Albance) , ako zaista nije “znala“ G-dja.
Potvrdjuje i sami ucesnik tog masakra u srijed Srbije , srbijanac Zoran Raskovic koji je bio i svjedok u Hagu :


Od srpske novine :
STRAVIČNI DETALJI Nekadašnji "Šakal" opisivao istrebljenje stanovnika kosovskih sela 1999. godine
https://www.blic.rs/vesti/hronika/strav ... la/s4by14e
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#6987 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Kikibombona »

horkesh wrote:
Kikibombona wrote:Srpsko-albanski spor je trenutno najveca prepreka za razvoj drzava tzv. zapadnog Balkana.

Za sve, pa i nas u BiH, bi bilo dobro da iduce godine Srbija i Kosovo postignu dogovor o priznanju.

Cini se da je Amerika pokrenula diplomatsku ofanzivu da se taj slucaj zatvori. A i Trampu treba diplomatska pobjeda pred izbore. 2020. bi mogla biti godina rjesenja - makar se nadam.
A po čemu bi to za nas u BiH bilo dobro?

Da im, bogdom, taj spor potraje idućih 50-ak godina. Amin.
Zato sto nema napretka za cijelu regiju dok se ne rijesi to pitanje.

...

Tebi je ok da BiH stagnira, da ljudi odlaze, da je narod depresivan, bez nade da ce ikada biti bolje? Ljudi vise ne mogu izdrzati, masovno odlaze i svaka mlada osoba razmislja o odlasku.

...

I mi smo taoci Srbije koja je defanizvna radi Kosova. Ako se rijesi kosovsko pitanje, Srbija ce ici ubrzano u EU, a samim tim i BiH. Ili si ti ok sa tim da u narednih 50 godina ostanemo tapkati u mjestu?

Meni ne pada na pamet, ja cu otici. I kada odem navijat cu za normalizaciju Balkana.
User avatar
agim.
Posts: 375
Joined: 13/04/2012 00:45

#6988 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by agim. »

Vladimir RUS wrote:
agim. wrote:

Ovaj čovjek pokušava nasim nesposobnim liderima oci otvoriti kao i jugonosama koji pate za propalom tvorevinom.


Srbi nikako da nauče historiju. Oni moraju shvatiti da ce se sve vremenom vratiti u prirodno stanje stvari tj. granice ce se vratiti kako su bile prije Balkanskih ratova ali i Berlinskog kongresa, koji je najveći uzrocnik svih desavanja u proteklih 200 godina na ovim prostorima.

Vucic ovo sve zna i zato mirno ne spava jer je svjestan da ce morati donijeti bolne odluke koje ce ga u srpskom narodu proglasiti ili spasiocem ili izdajnikom.

Cak ni zapad nece moci zaustaviti povratak stvari na staro, jer se i on sam nalazi u fazi Balkanizacije, gdje ce doci do raspada pojedinih Evropskih drzava na manje regije tipa Katalonija, Baskija, Bavarska...

Svijet se vratio u 19 vijek. To je evidentno.

U 19 vijeku je (procentualno) bilo mnogo vise Srba na Kosovu, nego sto ih je sad, tako da jos bolje sto se svijet vraca u 19 vijek.
Pitao sam vas prije nekoliko dana za ovom vijeku na Kosovu , nadjimi samo jednog Srbina i to je dovoljno .. ti si izbjegavao odgovoriti a jos pokusavas sa tim nepopularnim stranicama bombardirati nas sa spamom , sto sumnjan da neko danas otvara takve stranice .
Broj Srba na svim prostorima danasnjeg Balkana nije bio veci od 1 milion , garantujem ! Nisi ozbiljan i neću vam više odgovoriti sve dok ne nađete Srbina na Kosovu u 19. veku . Pozz.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#6989 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Maraschino »

Kikibombona wrote: Zato sto nema napretka za cijelu regiju dok se ne rijesi to pitanje.

...

Tebi je ok da BiH stagnira, da ljudi odlaze, da je narod depresivan, bez nade da ce ikada biti bolje? Ljudi vise ne mogu izdrzati, masovno odlaze i svaka mlada osoba razmislja o odlasku.

...

I mi smo taoci Srbije koja je defanizvna radi Kosova. Ako se rijesi kosovsko pitanje, Srbija ce ici ubrzano u EU, a samim tim i BiH. Ili si ti ok sa tim da u narednih 50 godina ostanemo tapkati u mjestu?

Meni ne pada na pamet, ja cu otici. I kada odem navijat cu za normalizaciju Balkana.
Sve dok je ovako nesto ne stima i treba mijenjati.

S.Makedonija nije taoc Srbije, nije ni C.Gora ali kod nas nesto ne stima. To treba po svaku cijenu otkloniti pa neka Srbija ide svojim a mi svojim pute. To je problem. Znaci da Srbija moze kada hoce da nas saplice i ucjenjuje.

Problem treba detektovati a ne zaobilaziti i ignorisati. Oni neka rjesavaju svoj problem sa Kosovom kako god hoce i kako se dogovore.
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#6990 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by horkesh »

Kikibombona wrote:
Zato sto nema napretka za cijelu regiju dok se ne rijesi to pitanje.

...

Tebi je ok da BiH stagnira, da ljudi odlaze, da je narod depresivan, bez nade da ce ikada biti bolje? Ljudi vise ne mogu izdrzati, masovno odlaze i svaka mlada osoba razmislja o odlasku.

...

I mi smo taoci Srbije koja je defanizvna radi Kosova. Ako se rijesi kosovsko pitanje, Srbija ce ici ubrzano u EU, a samim tim i BiH. Ili si ti ok sa tim da u narednih 50 godina ostanemo tapkati u mjestu?

Meni ne pada na pamet, ja cu otici. I kada odem navijat cu za normalizaciju Balkana.
Kakav crni napredak za regiju, šta će to promijeniti za Bosnu ako Srbija riješi pitanje s Kosovom?

Srbija nikad neće u EU, kao ni Bosna, nikad. I dok u Bosni još, nominalno, postoji volja da se uđe u EU, u Srbiji više nema ni toga. Već skoro godinu dana SNS-ovski mediji ljudima ispiru mozak kako ih EU ne želi, kako imaju druge sile koje ih žele i tako dalje, i tako bliže. Evropska komisija ih sve više kritizira jer ljudi ne rade ništa da se približe EU, samo žele što duže sjediti istim dupetom na dvije stolice i crpiti EU fondove.

Prati malo bliže režimske medije. Kampanja ispiranja mozgova je odavno počela.

Eto, kao, Srbija riješi problem s Kosovom i odmah slijedi relaksacija odnosa u regionu, svi se grle i bratime, a Srbija odustaje od pretenzija prema Bosni. Neće nam više Vulin dolaziti na Manjaču da mantra o tome kako "Srpski narod ima svoju vojsku", je li? Prestat će Srbija da se naoružava?

Srbija defanzivna zbog Kosova :-) Nekad čovjeku stvarno dođe da sjedne i plače nad našom naivnošću.

Koga boli briga to što ćeš ti otići, o čemu ti pričaš? Ti ćeš otići ako Kosovo i Srbija ne regulišu odnose? Ne znam šta si čekao :roll:
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#6991 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Vladimir RUS »

Maraschino wrote:
Vladimir RUS wrote: Ko o cemu, vi Bosnjaci o genocidu.
a o cemu bi bre, o pomirenju, djuru moliti da nam oprosti...nego, sreca da su to utvrdile relevantne institucije i da je svugdje zapisano da ste pocinili genocid a vi sada nastavite tamo gdje ste stali negirajuci to.
Samo ko negira ubistva?
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#6992 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Vladimir RUS »

LBVIEW wrote:
Maraschino wrote:
Vladimir RUS wrote: Ko o cemu, vi Bosnjaci o genocidu.
a o cemu bi bre, o pomirenju, djuru moliti da nam oprosti...nego, sreca da su to utvrdile relevantne institucije i da je svugdje zapisano da ste pocinili genocid a vi sada nastavite tamo gdje ste stali negirajuci to.
To jos zivi u 1389-oj i kmeci o turskom zulumu, a drugima spocitavaju prisjecanje na genocid koji su nad istima pocinili prije dvadesetak godina. :zzzz:
Ma ne, zivim u 1995-oj i svaku temu skrenem na to.
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#6993 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Vladimir RUS »

horkesh wrote:
Vladimir RUS wrote: I sta si ovim rekao, osim sto nisi nista odgovorio na ono sto citiras.

Znam samo ono sto je dovoljno, a to je da vakufska imovina ne moze biti legitiman argument, jer vakuf je bio vlasnistvo Osmanskog carstva, tako da se na osnovu istog ne moze potrazivati imovina i jos pritom imovina dati Vehabijama. Onda i Austrija moze da trazi sve zgrade u BiH, koje je izgradila u doba aneksije BiH.

Da je receno da je imovina IZBiH, bilo bi u redu, no medjutim, argument za otimanje srpske imovine je okupatorski organ, sto je necuveno. Da stvar bude jos zanimljivija, vakuf je u skladu sa serijatom. Ja koliko znam, BiH je sekularna zemlja. Stvarno je skandalozno da sud jedne sekularne zemlje uvazava serijatska pravila jednog okupatorskog organa, kao sto je vakuf, koji je osnovan od strane turskog okupatora, a ne Bosnjaka/lokalnih muslimana.
Ne znaš ti skoro ništa, ali misliš da znaš. Tačnije, "znaš" ono kako su te naučili da znaš, što je tebi sasvim dovoljno :-)

Vakuf nije državna imovina, pa tako nije ni imovina Otomana. Vakufe ne osniva država - vakuf je zadužbina ostavljena islamskoj zajednici. Stvarno to nije bilo teško saznati. Naravno, za to treba željeti znati šta neki pojam znači, a ne samo bljuvati jedne te iste budalaštine o "ostavštini turskog okupatora". No, šta ćemo, fašisti su često upravo takvi.

BiH jeste, na papiru, sekularna zemlja. Imovina islamske zajednice nema nikakve veze s tim te je apsolutno jednaka crkvenoj imovini. Je li to hoćeš da kažeš da niti jedna crkva u Bosni nema pravo da posjeduje imovinu? Zanimljiv stav :lol:

S druge strane, na slobodnim područjima BiH u školama ne vidiš polumjesece, nema efendija koji dolaze da osveštaju učionice, djeca, bez obzira na nacionalnost, ne moraju da uče himne o Muhammedu a.s.

S druge strane, u pojedinim regionima Bosne upravo to se dešava. Da zaključimo, Bosna je na papiru sekularna zemlja, a u praksi je sekularna samo na slobodnim teritorijama. Na svim drugim područjima vlada jak katolički i pravoslavni fundamentalizam, uz snažnu spregu države i crkve.

Licemjeran si, kao i ogromna većina tvojih sunarodnjaka. U jarkoj želji da izjednačite nešto što se ne može izjednačiti i opravdate nešto što se ne može opravdati, stalno sebi kopate iste jame.
Samo sto je turska drzava na ovim prostorima osnovala vakufe.

Imovina IZ da, a vakufska imovina?

U muslimanskim dijelovima BiH, ljudi klanjaju na radnom mjestu, tako da svako je nesekularan na svoj nacin. Ja govorim o (ne)sekularnosti u okviru pravosudja.

Kako je moguce da sud u Sarajevu prihvata vakuf, koji je zaostavstina turskog carstva?

Govorimo o sekularizmu, a i vi ne odvajate vjeru od institucija, tako da ne zavaravajte se da je nesto drugacije kod vas, posto je razlika samo u nacinu na koji je vas nesekularizam drugaciji od naseg, dok sustina je ista.
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#6994 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Vladimir RUS »

Kikibombona wrote:Srpsko-albanski spor je trenutno najveca prepreka za razvoj drzava tzv. zapadnog Balkana.

Za sve, pa i nas u BiH, bi bilo dobro da iduce godine Srbija i Kosovo postignu dogovor o priznanju.

Cini se da je Amerika pokrenula diplomatsku ofanzivu da se taj slucaj zatvori. A i Trampu treba diplomatska pobjeda pred izbore. 2020. bi mogla biti godina rjesenja - makar se nadam.
Tek je to utopija.
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#6995 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Vladimir RUS »

agim. wrote:
Vladimir RUS wrote:
agim. wrote:

Ovaj čovjek pokušava nasim nesposobnim liderima oci otvoriti kao i jugonosama koji pate za propalom tvorevinom.


Srbi nikako da nauče historiju. Oni moraju shvatiti da ce se sve vremenom vratiti u prirodno stanje stvari tj. granice ce se vratiti kako su bile prije Balkanskih ratova ali i Berlinskog kongresa, koji je najveći uzrocnik svih desavanja u proteklih 200 godina na ovim prostorima.

Vucic ovo sve zna i zato mirno ne spava jer je svjestan da ce morati donijeti bolne odluke koje ce ga u srpskom narodu proglasiti ili spasiocem ili izdajnikom.

Cak ni zapad nece moci zaustaviti povratak stvari na staro, jer se i on sam nalazi u fazi Balkanizacije, gdje ce doci do raspada pojedinih Evropskih drzava na manje regije tipa Katalonija, Baskija, Bavarska...

Svijet se vratio u 19 vijek. To je evidentno.

U 19 vijeku je (procentualno) bilo mnogo vise Srba na Kosovu, nego sto ih je sad, tako da jos bolje sto se svijet vraca u 19 vijek.
Pitao sam vas prije nekoliko dana za ovom vijeku na Kosovu , nadjimi samo jednog Srbina i to je dovoljno .. ti si izbjegavao odgovoriti a jos pokusavas sa tim nepopularnim stranicama bombardirati nas sa spamom , sto sumnjan da neko danas otvara takve stranice .
Broj Srba na svim prostorima danasnjeg Balkana nije bio veci od 1 milion , garantujem ! Nisi ozbiljan i neću vam više odgovoriti sve dok ne nađete Srbina na Kosovu u 19. veku . Pozz.
https://www.bastabalkana.com/2018/11/kn ... -i-20-veku
John Cleese
Posts: 37759
Joined: 25/05/2010 18:30

#6996 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by John Cleese »

Vladimir RUS wrote:Samo sto je turska drzava na ovim prostorima osnovala vakufe.
Koji je vakuf, konkretno, "osnovala turska drzava"? :D

Vakuf ne osniva drzava nego vakif, dobrotvor, osoba koja, u namjeri da ugodi bogu, dio svoje imovine upotrijebi da kroz svrhu odabranu po vlastitom nahodjenju sluzi ljudima, pa tako izgradi most, skolu, prenociste, cesmu, biblioteku, dzamiju, kupatilo, tekiju...
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#6997 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by bingov buraz »

Vladimir RUS wrote: Samo sto je turska drzava na ovim prostorima osnovala vakufe.

Imovina IZ da, a vakufska imovina?

U muslimanskim dijelovima BiH, ljudi klanjaju na radnom mjestu, tako da svako je nesekularan na svoj nacin. Ja govorim o (ne)sekularnosti u okviru pravosudja.

Kako je moguce da sud u Sarajevu prihvata vakuf, koji je zaostavstina turskog carstva?

Govorimo o sekularizmu, a i vi ne odvajate vjeru od institucija, tako da ne zavaravajte se da je nesto drugacije kod vas, posto je razlika samo u nacinu na koji je vas nesekularizam drugaciji od naseg, dok sustina je ista.
Zašto se praviš retardiran a znam po upisima sa drugih foruma da nisi.

Turska država nije osnivala vakufe,to rade pojedinci,osobe.Država nema ništa s tim.

Npr. Osoba X ostavlja svoju vlastitu zemlju (što je i logično ne možeš ostaviti tuđu) islamskoj zajednici da se (najčešće) napravi groblje.


Šta bi ti sad da se islamskoj zajednici oduzme ta zemlja?Ne kontam.
Po kom osnovu?Po tom što je Rade vidjevši da zemlja "stoji" istu orao 10 godina,to ga čini vlasnikom.Možda u Dodikistanu,u federaciji još uvijek vrijede kakva takva zakonska pravila.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#6998 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by bingov buraz »

John Cleese wrote:
Vladimir RUS wrote:Samo sto je turska drzava na ovim prostorima osnovala vakufe.
Koji je vakuf, konkretno, "osnovala turska drzava"? :D

Vakuf ne osniva drzava nego vakif, dobrotvor, osoba koja, u namjeri da ugodi bogu, dio svoje imovine upotrijebi da kroz svrhu odabranu po vlastitom nahodjenju sluzi ljudima, pa tako izgradi most, skolu, prenociste, cesmu, biblioteku, dzamiju, kupatilo, tekiju...
Dečko nema pojma ali hajd ne mora ni imati o tim stvarima al on se razbacuje svojim neznanjem.
User avatar
agim.
Posts: 375
Joined: 13/04/2012 00:45

#6999 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by agim. »

Gostujući u emisiji Presing, koja će biti emitovana večeras, Kurti je najavio pregovore o ukidanju viza građanima BiH.

Kurti je rekao da će odmah početi razgovore sa Sarajevom na temu ukidanja viza, koje, kako je rekao, pogađaju građane, a ne političare.
Image
Vise : https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1613500

Meni kao simpatizer Boshnjaka , raduje me što Kurti zaista ce predstaviti Kosovo onako kako mu dolikuje .. Nema intervju gdje nije spominjao Boshnjaka u pozitivnom smislu a jos nije poceo sa radom , vec uzeo prvi korak sto se vize tice .
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#7000 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Haman2 »

Jos nije poceo da radi. Ovo su njegova razmisljanja. Da li tako razmislja i vecina ostaje da vidimo. Ipak, sve odluke se donose vecinom glasova. Lijepo je sto sagledava stanje u BiH i njene probleme i sto je ne izjednacava sa Srbijom kao sto je to bio ranije slucaj.
Post Reply