Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#576 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

Vidim tema malo miruje pa taman da upitam jedno goruće pitanje :mrgreen:
Gdje nabavljate drvo? :?

Pocetnik sam, malo bi nešto raduckao za svoju dušu i odmor, ali mi je veliki problem što doslovno sve trebam plaćati. Počevši od najosnovnijeg alata, pa evo i materijala. Ne treba mi neko skupocjeno egzotično drvo, pa čak ni drvo nekog posebnog kvaliteta, ali ne mogu doći ni dokakvog otpada, resta da bi se na tome mogao učiti. Malte ne trebam kupovati stolarsku dasku colaricu (koja i nije nekog kvaliteta, meni se čini da je ono ovična jela, smreka) po cijeni 600KM/kvadrat.

Jedino uspijem naći manjih komadića drveta oko kuće ili ako raskujem kakvu staru paletu.
Gdje god sam pitao u pilanama ima li kakvog otpada i resta, kazu nema. Ili se griju na otpad ili prave pelet.
Sranje tesko da danas više ni nekakve komade koji su se do jučer bacali ne možeš pomest džabe nego sve živo naplaćuju.

Gdje i kako vi dolazite do drveta? Pilate pa sušite? Kupujete ovdje ili izvana? Na veliko ili na malo? Koje vrste drveta? Postoje li klase po kvaliteti? Koje su nekakve okvirne cijene drveta? Itd...
Pitam jer stvarno nemam pojma, a vidim da svakakvih ljudi ima pa lažu i levate, uvaljuju sranja po nekakvim nenormalnim cijenama.

Svaka pomoć i savjet su i više nego dobrodošli! :thumbup:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#577 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Maraschino »

Ono gore moze biti samo 600KM/m³(metru kubnom).
Dasku uzimas ili u susari ili na skladistu, pilani. Ona koja je iz susare je skuplja i mozes je odmah koristiti dok ovu sirovu treba susiti.
Najbolje ti je vec sutra kupi u skladistu ili pilani dasku, letvu, staflu...i slozi je da se susi a ako je nesto hitno a zahtijeva suhu gradju, onda moras onu iz susare.
Prirodno susenje fino slozene gradje u hladu traje cm/godini pa ti vidi.
Onaj ko se planira duze time baviti uvijek dokupljuje dasku i slaze je da se susi.
User avatar
holowey
Posts: 8437
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#578 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by holowey »

ja sam dasku colaricu, duzine 4m, sirine 10cm, placao 6km po komadu u susari...u pilani bi vjerovatno bilo jeftinije... kubik je bio tako oko 600 ali meni nije trebala tolika kolicina
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#579 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

Maraschino wrote: 18/12/2019 21:52 Ono gore moze biti samo 600KM/m³(metru kubnom).
Dasku uzimas ili u susari ili na skladistu, pilani. Ona koja je iz susare je skuplja i mozes je odmah koristiti dok ovu sirovu treba susiti.
Najbolje ti je vec sutra kupi u skladistu ili pilani dasku, letvu, staflu...i slozi je da se susi a ako je nesto hitno a zahtijeva suhu gradju, onda moras onu iz susare.
Prirodno susenje fino slozene gradje u hladu traje cm/godini pa ti vidi.
Onaj ko se planira duze time baviti uvijek dokupljuje dasku i slaze je da se susi.
U pravu si, po kubiku, greska moja.
Hvala za prijedloge. Vecinu toga sam pretpostavljao, ali dobro je znati.
Međutim, mene je vise zanimalo gdje se moze doci do restova?
Pocetnik sam, ali bas pocetnik. Stvarno mi se ne isplati kupovati skupe, kvalitetne, egzoticne vrste drveta, niti bi sada kupovao pa cekao godinu-dvije...
Mislio sam za pocetak za učenja prikupiti otpadaka pa učiti kako se drvo obrađuje, da ne bude to baš truhlo smeće od drveta, nego fini komadiči na kojim bi se učio kako drvo reaguje na obradu. Ili ljepljenje manjih komada za potrebe.

Međutim nigdje ne mogu naci "smeća" ili restova nekog drveta da nije truhlo. Nedavno sam otisao u lokalnu pilanu gdje prave stolarsku dasku po toj cijeni od 600KM/kubik i pitao sam ga za otpad, covjek mi pokaza par dasaka koje im ne valjaju jer su ili lose kvalitete ili su iskrivljene, ili šta je već razlog... Stoje vani na kisi, nisu uopste osusene.
I za 3 takve daske koje su im otpad, frajer mi naplati 20 KM. Ja se shebo. Pa kontam hebemu mater ako ti je smece i ne moze proći pod "stolarsku kvalitetnu dasku" i stoji vani nadojena kišom, kako mi je mozes prodavat za toliko.

Evo za pocetak niti imam previse para, niti vremena a ni alata, tek bi počeo učiti i pomalo skupljati i znanje i alat jer me zanima obrada drveta. Ali ne moze covjek poceti na smecu, nego odmah treba skupo placati nekakvu jelovinu ili smreku ko da je mahagonij.

Zanimaju me vasa iskustva, kako ste počinjali, na čemu učili, gdje ste najlakše dolazili do nekakvog osrednjeg drveta, nekih manjih komada za manje projekte čisto za učenje. Eto...
Hvala
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#580 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

holowey wrote: 19/12/2019 08:31 ja sam dasku colaricu, duzine 4m, sirine 10cm, placao 6km po komadu u susari...u pilani bi vjerovatno bilo jeftinije... kubik je bio tako oko 600 ali meni nije trebala tolika kolicina
Aha. To znaci nije nikakav otpad, nego kvalitetna osušena stolarska daska? Pretpostavljam da je smreka?
Za tako nesto je to OK cijena.
Ali meni lik prodaje ublehu da njegov otpad natopljen na kisi vrijedi toliko.
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#581 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Norm »

...ma bjezi od njeg i nek prodaje kome hoce...ne kupuj sirovu i vlaznu gradju, uvrne se kad se osusi i mores je da izvines HJebat...iz iskustva... :D
Kod nas je sve precjenjeno osim znanja i iskustva...jbt zemlja drva i suma a gradja nam skuplja nego u...nego gledam cijene polovnih alata na PIK-u...sta je ono ljudi? jel do mene ili ljudi fakat precjenjuju...
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#582 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

Norm wrote: 19/12/2019 11:27 ...ma bjezi od njeg i nek prodaje kome hoce...ne kupuj sirovu i vlaznu gradju, uvrne se kad se osusi i mores je da izvines HJebat...iz iskustva... :D
Kod nas je sve precjenjeno osim znanja i iskustva...jbt zemlja drva i suma a gradja nam skuplja nego u...nego gledam cijene polovnih alata na PIK-u...sta je ono ljudi? jel do mene ili ljudi fakat precjenjuju...
Sve potpisujem.
Nego novi sam, nemam pojma pa sam se shebo kad sam vidio. Kontam do mene je.
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#583 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

u pilani, colarica 4m 240/m3 sirova 320/m3 suha i koliko god da kupim vazda fali :D
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#584 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

shandrprcSA wrote: 19/12/2019 12:15 u pilani, colarica 4m 240/m3 sirova 320/m3 suha i koliko god da kupim vazda fali :D

Gdje to tako jeftino?
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#585 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

vladrag, hitno mi bilo i kod njih uzeo
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#586 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Maraschino »

zposao wrote: 19/12/2019 12:17
shandrprcSA wrote: 19/12/2019 12:15 u pilani, colarica 4m 240/m3 sirova 320/m3 suha i koliko god da kupim vazda fali :D

Gdje to tako jeftino?
Ja tebe ako dobro razumijem, da ti je kako dzaba dobre daske. :D Nema.

Ako mislis da se time bavis kupi sirovu i fino je slozi pa ces za dvije godine imati dobru dasku. Ako ti je zurba i znas sta ces da radis, kupi osusene koliko ti treba a ako ti treba za vjezbanje, uzmi bilo kakve na skladistu(3,4 klasa) ili skupljaj palete.

Meni kada treba, napravim plan i odem do skladista, kazem sta mi treba i oni mi nadju a uvijek mi kazu da ja licno mogu probrati sebi.
Kada odem drugim poslom do skladista obavezno bacim pogled na slozenu dasku. Uvijek odaberem par komada ili zbog sirine ili pravca ili malo cvorova.
Slozim pa ce doci pod ruku nekada jer to nije skupo.
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#587 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

Maraschino wrote: 19/12/2019 14:30
Ja tebe ako dobro razumijem, da ti je kako dzaba dobre daske. :D Nema.

Ako mislis da se time bavis kupi sirovu i fino je slozi pa ces za dvije godine imati dobru dasku. Ako ti je zurba i znas sta ces da radis, kupi osusene koliko ti treba a ako ti treba za vjezbanje, uzmi bilo kakve na skladistu(3,4 klasa) ili skupljaj palete.

Meni kada treba, napravim plan i odem do skladista, kazem sta mi treba i oni mi nadju a uvijek mi kazu da ja licno mogu probrati sebi.
Kada odem drugim poslom do skladista obavezno bacim pogled na slozenu dasku. Uvijek odaberem par komada ili zbog sirine ili pravca ili malo cvorova.
Slozim pa ce doci pod ruku nekada jer to nije skupo.
Blizu si al nisi.
Ma ne treba mi za pocetak ni ogromne količine a ni kvalitetna daska. Treba mi retalja, restova, ostataka, otpadaka dužine oko 0,5-1,0 m neke osrednje daske. Moze biti i lošijeg kvaliteta. Čisto za učenje.
Ali problem što nigdje ni toga nema, ili ako ima mazlumi glume ko da prodaju suho zlato pa se izmotavaju kako se naplatiti sto vise. A realno, svakome ko se bavi obradom dtveta i stolarijom ima ostataka velicine 30-50cm koji mu ne trebaju i kojih bi se rijesio. Prije bi ljudi jedva docekali da im pokupis otpad, sad ga naplacuje ko da je vrhunski kvalitet i prva klasa daske.
To mene hebe... Nema otpada dzabe. A i kad kupujem u pilani na komad imam dobar osjecaj da me levati uvaljujuci mi smece a naplacujuci kao prvu klasu. Nemam pojma, ali imam oči.
Svi vi para preko noci
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#588 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

pa uzmi okorke :D
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#589 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Norm »

Maraschino wrote: 19/12/2019 14:30
zposao wrote: 19/12/2019 12:17
shandrprcSA wrote: 19/12/2019 12:15 u pilani, colarica 4m 240/m3 sirova 320/m3 suha i koliko god da kupim vazda fali :D

Gdje to tako jeftino?
Ja tebe ako dobro razumijem, da ti je kako dzaba dobre daske. :D Nema.

Ako mislis da se time bavis kupi sirovu i fino je slozi pa ces za dvije godine imati dobru dasku. Ako ti je zurba i znas sta ces da radis, kupi osusene koliko ti treba a ako ti treba za vjezbanje, uzmi bilo kakve na skladistu(3,4 klasa) ili skupljaj palete.

Meni kada treba, napravim plan i odem do skladista, kazem sta mi treba i oni mi nadju a uvijek mi kazu da ja licno mogu probrati sebi.
Kada odem drugim poslom do skladista obavezno bacim pogled na slozenu dasku. Uvijek odaberem par komada ili zbog sirine ili pravca ili malo cvorova.
Slozim pa ce doci pod ruku nekada jer to nije skupo.
...nemojte zezat covjeka...kaze da je novi i ja ga potpuno razumijem...koliko sam ja puta posiso vlazno veslo :D dok nisam nados'o...a lako je kad znas nekoga ili kad te upoznaju na skladistu pa mozes birat...
Ja sam jedne prilike trazeci parenu bukovinu obisao skoro sve pilane u ZE-DO kantonu i nema kakvih se nebuloza i cjenovnika nisam naslusao...da bih na kraju nasao u susjedstvu kod covjeka koji je radio u jednoj takvoj pilani restlove koje mi je 'ustupio' po mizernoj cijeni...
Tako da razumijem frustracije novaka...a ovi u pilani jos ako vide da si pocetnik, ma okupacete samo tako...fin smo mi narod ;-)
Bilo je neko skladiste na stupu sa desne strane, prekoputa Lampera, brada neki drzao, ja sam i tamo kupovao suhu gradju, prije nekih doduse 5-6 godina...Radi li jos?
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#590 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hajlac »

Iteresantne inovacije:

irconbih
Posts: 460
Joined: 28/04/2008 19:25
Location: Ilidža

#591 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by irconbih »

Društvo, je li se iko od vas kad bavio kombinovanjem drveta i epoxy smole? Kakva su iskustva? Repromaterijal gdje nabaviti? Ima more video klipova majstora što to rade i čini se zanimljivim.
irconbih
Posts: 460
Joined: 28/04/2008 19:25
Location: Ilidža

#593 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by irconbih »

Tako je. Ovi stolovi su zanimljivi, a ima bezbroj kombinacija. "Live edge river" stolovi, pravilni geometrijski oblici, itd. Meni ovo izgleda nevjerovatno.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18292
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#594 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

Pravio junioru da uci stojati, pa se kasnije i penjati...

Image

Image
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#595 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Maraschino »

Ti covjece cega God se uhvatis momacki odradis

:thumbup: :thumbup:
Hakiz
Posts: 40531
Joined: 30/07/2015 20:01

#597 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Kako se nema mjesta u stanu na balkonu za stonu kružni pilu, ovo je sljedeći projekat:



User avatar
mk ultra
Posts: 19517
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#598 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by mk ultra »

Sve u izloaciji :lol:
Brijest ormari
Komoda za tv bukva/jasen pravljena ploca

Image

Image
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18292
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#599 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

Pravim sklopivi radni stol od paleta. Prva faza (sam stol) je gotova. Sada cu se polako zajebavati sa dodatcima.

Na slikama je sklopljen i rasklopljen stol...

Image

Image
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#600 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

Svaka čast! Samo mi djeluje pretežak za prenosivi stol? Jel ga možeš sam prenijeti negdje?
Šta ćeš od dodataka stavljati na njega?
Post Reply